rit kraakt herkiezingen 0 Rhodesië Rudolf Hess 85 Mildere straffen in Iran Amnestie splijtzwam in Portugese leger Carter strijdt voor aanvaarding SALT-2 Israël laat commando's naar Idi Amin zoeken Grote schade door bombardementen Israël Cambodjanen in Thailand gijzelaars van Rode Khmer President Eanes: Geen verkiezingen )ERDAG 26 APRIL 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 A AVIV. KAMPALA (Reuter. UPI. AP) twaalf man tellend Internationaal com- o is. gefinancierd door een lid van het lsche parlement, op zoek naar de Oegan- n^ex-president Amln. De bedoeling is om >t$ op te sporen en voor het gerecht te •njen, aldus het parlementslid 8haron ni oornaamste reden om het commando te c leren is de rol die Amln bij de dood van bqBloch, een bejaarde vrouw van Brits- iti sche afkomst, gespeeld zou hebben, at zou haar hebben laten doden uit woede a He Israëlische actie op het vliegveld van Abe. waarmee een gijzelingsactie In 1976 dl beëindigd. „Dora Bloch ls het symbool ft Joodse moeder, dus moet haar moorde- fn evonden worden", zei Sharon. Het speci- ale commando bestaat uit zes Oegandezen. twee Israëliërs, twee Amerikanen en twee an dere Afrikanen. In Oeganda duurt de opmars van Tanzaniaan- se troepen en Oegandese ballingen nog steeds voort. Bij de Keniase grens zijn meer dan duizend soldaten van Amins leger door Kenia se militairen teruggestuurd. De soldaten vroe gen toestemming Kenia binnen te mogen trek ken om aan de achtervolgende Tanzanlaanse troepen te ontkomen, maar ze weigerden hun wapens af te geven. ZIJ besloten toen noord waarts te trekken In de richting van Lira, een belangrijke Oegandese luchtbasis, waar zich nog eens drieduizend soldaten van Amins vroe gere bewind zouden bevinden. Geruchten willen dat de soldaten op hun te rugtocht ln bussen en vrachtwagens op hun eigen mijnen gelopen zijn, die voor hun achter volgers waren bedoeld. Kenia heeft Inmiddels de nieuwe regering van Oeganda alle mogelij ke steun toegezegd bij de wederopbouw van het land. De Keniase minister van buitenland se zaken Waiyaki heeft het Oegandese nationa le bevrijdingsfront gelukt gewenst met „de overwinning op een onrechtvaardig en misda dig systeem." Ook de EO zal Oeganda helpen bij zijn econo mische wederopbouw. De Europese Commissie heeft daarvoor ongeveer 800.000 gulden uitge trokken voor levensmiddelen, medicijnen en noodwoningen. 11 'EN, SALISBURY (Reuter, UPI, AP) „De algemene zingen die vorige week in Rhodesië werden gehouden niet vrij en eerlijk, maar een gigantische en briljant ;ette truc om het vertrouwen van de mensen te winnen", leeft gisteren Lord Chitnis, lid van de Britse parlements- lissie die zich bezig houdt met de rechten van de mens, In aankomst in Londen meegedeeld. De Lord, een vroege- nctionaris van de Liberale Partij, was als waarnemer "jeztg bij de verkiezingen in Rhodesië. fchreef het Rhodeslsche elec- Is „geïntimideerd en geïndoc- en zei dat een groot aantal gedwongen werden hun stem urengen. Volgens hem was er J^iame druk uitgeoefend op ^arbeiders, mijnwerkers en die ln zogenaamde be nde dorpen wonen en hij zei t te zijn dat de opkomst, die 64 it was, niet nog hoger was uit en. „Er ls nogal wat fysiek ge- ^Toegepast om mensen te laten i," aldus Chltnls, die voor- aanhaalde van militairen die aanhielden om de passagiers aen stemmen. De Lord zei dat hij 1 %n had van de arrestatie van onderwijzers die weigerden te uei bij de telling der stemmen. 's3Chltnis zei geen bewijzen te die konden aantonen dat de rsklëi's gedwongen werden een ee]de partij te stemmen, wel dat lewongen werden hun stem uit te 13n- "jo %le ^sbury heeft dominee Ndabinln- ïole, leider van de Afrikaanse l£ale Unie van Zimbabwe lil) beschuldigingen geuit aan Ires van de winnaar van de srlingen, bisschop Abel Muzore- ent er wel dwang heeft plaatsge- PJL vonden om mensen een bepaalde par tij te laten kiezen, en dan wel de Verenigde Amerikaanse Nationale Raad (UANC) van Muzorewa zelf. De eerlijkheid van de verkiezingen ls van bijzonder groot belang voor het standpunt van de Britse Conservatie ven. die grote kans maken de rege ring in Londen te gaan overnemen. De Conservatieven overwegen, als zij aan de macht komen, het komende bewind van Muzorewa te erkennen, mits de verkiezingen eerlijk zijn geweest. In Salisbury werd gisteren groot feest gevierd door de aanhangers van Mu zorewa. De vreugde werd verstoord toen in de middag in een supermarkt in de stad een bom tot ontploffing werd gebracht, waarbij één dode viel en minstens twee mensen zwaar wer den gewond. De politie kon gister avond nog niet zeggen of de bom geplaats was door nationalistische guerrillastrijders die van de verkie zingen niets willen weten. Kort voor de explosie was een stoet van onge veer vijfduizend aanhangers van Mu zorewa langs het winkelcentrum ge trokken. De toespraak van Bazargan wijst Meer over de verhouding Groot- er°P dat de regering plannen heeft Brittannië-Rhodesië staat elders in voor een amnestie voor de politieke deze krant gevangenen, of althans een deel van hen. Momenteel worden nog enkele duizenden medewerkers van het vori ge regime gevangen gehouden. De salarissen van de Iraanse am bte- se neen onzer redacteuren ooTERDAM De berlch- rejat de ministers van de- ;r<e van de landen van de 0It> het eens zijn over de _j!aak van de modernlse- van de bewapening vie- gisteren vrijwel samen de hernieuwde aankondl- ■■van de Amerikaanse pre- It Carter, dat de bespre- fin over SALT-2 nu echt 3 rond zijn. Bij de besprekingen tussen de Amerikaanse minister Vance en de Russische ambassadeur in de VS, Dobrinin, zijn gisteravond nieuwe moeilijkheden gerezen. Aan Amerikaanse kant werd dan ook de vrees uitgesproken dat SALT-2 niet voor het einde van deze week rond komt. aal toevallig is dat niet. Zeker Te' de Sowjet-Unle af te sluiten. De Ame- rikaanse minister van buitenlandse •annëér men° zich réaüsêert dat zaken Vance en de Russische am bas- dit moment door Amerikaan- sadeur ln de Verenigde Staten, Dobri- nin, spraken gisteravond opnieuw over een aantal laatste details. Carter komt nu voor de moeilijkheid te staan dat hij dit akkoord aanvaard moet krijgen in de Senaat. Bij een groot aantal Senatoren leeft, om wat voor redenen ook. het idee dat Carter de Russen te veel toegegeven heeft. Bovendien spreken sommigen van hen de vrees uit, dat controle op SALT-2 in de praktijk onmogelijk zal blijken, mede door het uitvallen van de waarnemingsposten in Iran. ringskringen ook ls bekend deikt, dat de Sowjet-Unle ln Oost- (and SS-21 raketten heeft opge- jfoeen nieuw soort taktisch kern- i voor de korte afstand. Het n heeft veel weg van de ln West- nufl opgestelde Lance-raket. kaanse regeringsfunctlonaris- Ibben verklaard dat ze de invoe- 9 an de SS-21 beschouwen als een lie de bewapeningswedloop ver daagt. "Iaat Gisteravond betoogde de Ameri kaanse president tijdens een toe spraak tot de Amerikaanse vereni ging van dagbladuitgevers met na druk. dat de VS over voldoende mo gelijkheden beschikken om eventu eel vals spel van de Sowjet-Unie tij dig te ontdekken. De president zin- teel inderdaad op het punt speelde daarbij vooral op de moge- li tweede akkoord ter beperking lijkheden van de verkenningen met t strategische kernwapens met satellieten. feiten, de bijeenkomst van de i-ministers, de SALT-aankondi- ■^an president Carter en de ont- ög van de SS-21. hangen nau- let elkaar samen dan man op a rste gezicht zou vermoeden. De kaanse president Carter staat Dat de president niet over zich zal laten lopen moet zijn reactie op de berichten over de installatie van de SS-21 raketten ln Oost-Duitsland aantonen. Hij liet door middel van zijn woordvoerder Jody Powell weten dat de Verenigde Staten wel eens gedwongen zouden kunnen zijn om nieuwe wapensystemen ln te voeren waaronder mogelijk ook de neutro nenbom om aan de nieuwe Russi sche dreiging tegemoet te komen. Toch lijkt de opwinding over de SS- 21 raket wat kunstmatig. Zeker wan neer men in aanmerking neemt dat deze raket, met een reikwijdte van 120 kilometer, al lang een westelijke tegenhanger heeft in de Lance-raket, die sedert 1972 in Europa staat opge steld. doorziet men het politieke ka rakter van de bekendmaking juist op dit moment Ook de vergadering van de ministers van defensie van de NAVO in Florida zal moeten dienen om de vastbera denheid van het westelijke bondge nootschap te onderstrepen. De NA- VO-ministers zijn het in Florida er over eens dat de westelijke verdedi ging een verdergaande modernise ring behoeft, gezien de bewapening van de Sowjet-Unie, waarbij men met name denkt aan de verplaatsbare SS- 20 raket voor de middellange afstand die nu in produktie genomen is. De NAVO-minlsters denken in dit verband aan de invoering van de zo geheten kruisraket, een laag vliegend projectiel dat kan worden uitgerust met een kernwapen en dat buiten het bereik van de vijandelijke radar blijft, en aan de Pershlng-2 raket, een voor de middellange afstand aange paste versie van de huidige Pershing- raket die alleen voor aanvallen op korte afstand geschikt is. De produk tie van de Pershing-2 zou aanzienlijk minder tijd kosten dan de ontwikke ling van een geheel nieuw wapen voor de lange afstand, zoals die nu door de Amerikaanse luchtmacht bestudeerd wordt. Vandaag is het de 85ste verjaardag van Rudolf Hess. de vroegere plaatsvervanger van Hitier Veel vreugde zal hij er niet aan beleven. Van de 85 jaren dat hij nu leeft, heeft hij de laatste 33 in de Spandau-gevangenis te Berlijn doorgebracht. Pogingen om hem uit „humanitaire overwegingen" vrij te krijgen, zijn tot nu toe steeds mislukt. Tyrus is een van de steden in Zuid-Libanon waarop Israël sinds zondag beschietingen uit see en bombardementen uitvoert. Hier een beeld van de schade. Ook Palestijnse vluchtelingenkampen nabij Tyrus zouden getroffen zijn. Bij het hernieuwde geweld in Libanon, na de Palestijnse actie ln Israël, ïouden de afgelopen vier dagen zeker 47 mensen omgekomen zijn. Als reactie beschoten Palestijnen gisteren het noorden van Israël met granaten. TEHERAN (Reuter, UPI) Islamitische rechtbanken in Iran hebben gisteren 24 politieke gevangenen in vrijheid gesteld en elf personen tot gevangenisstraffen veroordeeld. De uitspraken komen na een nieuwe oproep van premier Bazargan om een einde te maken aan de „geest van de wraak". Hess is de enige oorlogsmisdadiger die nog in de Spandau-gevangenis in hechtenis zit. Oorspronkelijk deelde hij zijn gevangenschap met zes ande re nazi-kopstukken uit de Hitlertijd. Net als hij waren zij veroordeeld tij dens het Neurenberger tribunaal in 1946. Van deze zes kreeg Von Neurath. voormalig gouverneur van Bohemen en Moravlé, een gevangenisstraf van vijftien Jaar, maar al na acht jaar werd hij als eerste vrijgelaten. De tot levenslang veroordeelde admiraal Raeder volgde hem een jaar later, in 1955. Funk, onder Hitier minister van financiën, had ook levenslang gekre gen. maar kwam in 1957 vrij. Admi raal Dönitz zat zijn straf volledig uit, evenals de politici Speer en Schirach Nadat deze laatste twee oorlogsmis dadigers in 1966 waren vrijgekomen, bleef Rudolf Hess met zijn levenslan ge gevangenisstraf als enige in de Spandau-gevangenis over. Vooral de Russen hebben zich tegen zijn ver vroegde vrijlating gekeerd. Bij de vrijlating van Funk en Raeder stelde Rusland zich soepel op. Maar omdat Hess de lóótste gedwongen bewoner is van de door de geallieerden geza menlijk beheerde Spandau-gevange nis. zal hij er waarschijnlijk tot zijn dood moeten verblijven. De Russen zien de Spandau-gevangenis name lijk als „een symbool tegen het natio- naal-socialisme en westers imperia lisme." En een gevangenis zonder ge vangene is een symbool zonder inhoud. Vooral de vrouw en de zoon van Hess hebben zich steeds Ingespannen voor zijn vrijlating. Zij stuurden pleltbrie- ven naar de staatshoofden van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Rusland, naar de VN-com- missie voor de rechten van de mens. leiders van verscheidene kerken, en naar het Europese Gerechtshof. Het mocht niet baten. Ook demonstraties in 1966 in Berlijn en in 1973 in Bonn waaraan honderden mensen deel namen, hadden geen succes. Het meest spectaculair was nog wel de mislukte actie van de 29-jarige Carl Holzapfel in april 1973. Volgens de Westdultse politie had deze een vliegtuig willen kapen om ermee naar Moskou te vliegen. Daar zou het met passagiers en al worden opgeblazen wanneer Hess niet zou worden vrijge laten. Ook in de recente onthullingen van de Britse arts Hugh Thomas speelt een vliegtuig een belangrijke rol. Hess vloog namelijk in 1941 in een Messerschmitt 110 naar Engeland en wist zich met behulp van zijn para chute te redden toen zijn vliegtuig ln het zuiden van Schotland neerstort te Hij zou, buiten medeweten van Hitier, de Engelsen vrede hebben wil len aanbieden. Maar Hess werd in Engeland gevangen gezet en stond na de oorlog in Neurenberg terecht. Vol gens de Britse arts ging het hier ech ter om een dubbelganger. De man in de Spandau-gevangenis zou dus de echte Hess niet zijn. Die zou met eenzelfde type vliegtuig, in opdracht van Himmler, boven Terschelling neergeschoten zijn. Deze even verrassende als dubieuze theorie is te vinden in een boek van de Britse arts dat deze maand ln Nederland verschijnt. De zoon van Hess heeft om een onderzoek naar de vermeende dubbelganger van Hess gevraagd. Ironisch genoeg was de echte Hess zelf ook begiftigd met een sterke hang naar komplot-theorieën. Zo was hij bijvoorbeeld doodsbenauwd dat men hem zou vergiftigen. Bij de maaltijden met zijn mede officieren, zo luidt een anecdote, verwisselde hij soms zijn bord met dat van een van zijn tafelgenoten. Sommige etenswa ren bewaarde hij zorgvuldig. Hij nam ze in een koffer mee en liet ze later onderzoeken door een onpartijdig chemicus. In de geschiedenis wordt Hess dan ook als een warhoofdig en romantisch figuur afgeschilderd, een man die in een schijnwereld leefde en zijn ogen sloot voor de wreedheden die het natlonaal-socialisme onder leiding van Hitler bedreef. Of Rudolf Hess de ogen voor eeuwig zal sluiten in de Berlijnse Spandau-gevangenis. d£t zal van de Russen afhangen. naren zijn herzien. Het minimumsala ris ls verdubbeld en de topsalaristrek kers moeten flink inleveren. De pre mier en andere topambtenaren kun nen voortaan maximaal 5600 gulden per maand verdienen tegenover 750 gulden voor een ambtenaar die het minimumloon verdient. Door de nieu we salarisschalen hoopt de regering meer werkgelegenheid te scheppen. Tot dusver hadden ambtenaren vaak twee baantjes om in hun onderhoud te voorzien. Verdubbeling van salaris zou dat niet meer nodig maken, zodat de extra baantjes voor andere men sen worden vrijgemaakt. Overigens zou ongeveer de helft van de Iraanse ambtenaren achter hun indrukwek kende stapels papieren duimen zitten te draaien. De Amerikaanse regering poogt een verbetering tot stand te brengen ln de betrekkingen met Iran door de be noeming van carrière-diplomaat Wal ter Cutler als ambassadeur in Tehe ran. Hij vervangt William Sullivan die goede maatjes met de inmiddels verbannen sjah was. BANGKOK (DPA, AP) De ongeveer vijftigduizend Cambodjaanse vluch telingen, die Thailand zijn binnengestroomd uit angst voor het oprukkende Vietnamese leger, zijn praktisch de gijzelaars van de Rode Khmer. De verwarde en kilometers lange colonne, waarin de meeste burgers vrijwel apathisch meelopen, wordt bewaakt door soldaten die het bewind van de vroegere premier Pol Pot zijn trouw gebleven: zwaarbewapende tieners, met wie het gevaarlijk redetwisten is. Volgens de Rode Khmer-soldaten is er genoeg munitie aanwezig om in Cambodja de strijd weer aan te binden tegen de Vietnamese troepen en de eenheden van het nieuwe Cambodjaanse regime van Heng Samrin. Een ongeveer 25-jarige Rode Khmer commandant zei, dat hij in voortdurend contact stond met Pol Pot, wiens hoofdkwartier in de ondoordringbare oerwouden steeds van plaats zou veranderen. In de Thaise hoofdstad Bangkok vraagt men zich af waarom de Rode Khmer troepen de voor de strijd ongeschikte burgers, onder wie veel vrouwen en kinderen, niet achterlaten in Thailand. Westelijke waarnemers menen dat de Rode Khmer, in opdracht van Pol Pot wil laten zien dat „het Cambod jaanse volk als een man achter de verdreven leider staat". Verder sullen de burgers de soldaten in hun levensonderhoud moeten voorzien. Onder het schrikbewind van Pol Pot verrichtten de bugers immers ook al harde slavenarbeid onder het toeziend oog van de Rode Khmer militairen. Intussen wordt de vrees in Thailand dat de oorlog zal overslaan naar Thai* grondgebied steeds groter. Officieren zeiden gisteren dat de Vietnamezen eerst zullen proberen af te rekenen met de overblijfselen van de troepen van Pol Pot en zich daarna pas zullen bekommeren om de grensproblemen met Thailand. Ook gisteren bestookte Vietnamese artillerie de Cambodjaanse vluchtelingenstroom ln Thailand. Afspraak Deze raketten voor de korte en de middellange afstand vallen niet in het kader van het tweede SALT-ak- koord. Maar Carter kan aan de dis cussie over deze wapensystemen een goed argument ontlenen voor aan vaarding van SALT-2. Onderdeel van het tweede SALT-akkoord is name lijk de afspraak dat begonnen zal worden met besprekingen over een derde akkoord ter beperking van de strategische kernwapens, waaronder dan ook de raketten voor de middel lange afstand zouden komen te val len. Geen beter middel ter beperking van de Russische SS-20 en SS-21 ra ketten dan aanvaarding van het tweede 8ALT-akkoord dus. Van onze correspondent LISSABON De Portugese presi dent, generaal Ramalho Eanes, heeft gisteren opnieuw zijn vertrouwen in de buitenparlementaire regering van Mota Pinto uitgesproken. De presi dent zei dit bij zijn herdenkingstoe spraak van de anjerrevolutie in het Portugese parlement. Ook wil Eanes geen vervroegde verkiezingen laten houden. De toespraak van de president werd slechts beapplaudisseerd door de Centrum-Democraten van de CDS en de onlangs van de Sociaal-Democra tische Partij afgescheurde partijloze parlementariërs. ZIJ vormen de min derheid die zich niet tegen de rege- ring-Mota Pinto heeft gekeerd. Het valt dan ook te verwachten, dat bin nen niet al te lange tijd ofwel de socialisten, ofwel de communisten met een motie van wantrouwen tegen de regering zullen komen Vooruitlopend op die mogelijkheid zei Eanes. dat hij slechts in het aller uiterste geval het parlement zal ont binden om tussentijdse verkiezingen te houden. Daarmee keert hij zich duidelijk tegen de Sociaal-Democra tische Partij van 8a Carnelro. De socialisten en communisten zijn niet tegen nieuwe verkiezingen. De communisten zijn nog steeds bereid een linkse meerderheidsregering met de socialisten te vormen. Deze laat- sten willen echter geen nieuwe rege ringsdeelname voor er verkiezingen gehouden zijn. President Eanes bena drukte echter nog eens. dat hij mee wil werken aan elke regering die op een parlementaire meerderheid steunt Als antwoord op de vele spe culaties rond de oprichting van een presidentiële partij of een grotere in vloed van de militairen op net lands bestuur, zei Eanes dat hij wars is van elke persoonlijke macht of terugkeer naar een militair regime. „Maar de verwachtingen van het Portugese volk kunnen niet al te lang op de proef worden gesteld", zei Eanes. die de politieke situatie verward en ont stellend noemde. 'an Halkes en Wim Jansen ar na de Portugese anjerrevolutie, waarin het leger een beslissende .relde, zijn de strijdkrachten verdeelder dan ooit. Alle pogingen ten "•is het niet gelukt het leger na de revolutie om te vormen tot een k neutrale bewaker van het land. Een Ingewikkelde amnestie- e maakt op het moment de splitsing tussen rechtse en weggezui- linkse officieren zeer scherp. april 1974 vormden de Portugese chten één front tegen het fascisme, ig daarna ontstond er echter al een over de vraag: waar moeten we nu iet de Portugese samenleving. In 1de dat tot twee mislukte staatsgre- 11 maart probeerde de rechtse gene- Spinola de macht over te nemen om tolutionaire proces in gematigder ba leiden. Acht maanden later, op 25 tber, deed de rUdJcaal-llnkse generaal Rlho een mislukte greep naar de vaf jeArokken militairen bij de twee staats- <4 zijn nog steeds niet voor de rechter sfcnen. Degenen die aan de rechtse rstieededen zijn echter inmiddels weer lutn het leger, terwijl de linkse officie- ren nog steeds thuis zitten te wachten op eerherstel. Het behoudende deel van de strijdkrachten had de coup van 25 novem ber aangegrepen om een groot deel van de revolutionaire militairen van het eerste uur te verwijderen. Tijdens de noodtoestand die volgde op deze staatsgreep, werden aan de hand van blijkbaar lang van tevoren opge stelde lijsten enige honderden linkse mili tairen opgepakt. Anderhalve maand later stonden de meesten weer op vrije voeten, in afwachting van een proces. Buiten dienst Nu. drie Jaar later, moeten die processen nog steeds gehouden worden. De straf is Intussen uitgevoerd; het overgrote deel der „verdachten" is hangende het onderzoek buiten dienst gesteld Die sanering is met veel onregelmatigheden gepaard gegaan: gevangenneming zonder arrestatiebevel, verhoren zonder advocaat, het ontbreken van een aanklacht en nog veel meer. Een van de slachtoffers van deze zuiverin gen was José Belo, legerkapiteln en nauw betrokken bij de anjerrevolutie. Na die link se staatsgreep van november *75 werd hij voor drie maanden opgesloten. Twee maan den geleden besliste de rechter dat hij ten onrechte was opgepakt en niets met de staatsgreep te maken heeft gehad. Belo: „Toch houdt het leger me buiten de actieve dienst, hoewel is vastgesteld dat ik onschul dig ben. Hetzelfde gebeurt met andere pro gressieve officieren. De rechtse militairen, die na hun coup naar de Verenigde Staten waren gevlucht, konden zonder meer terug keren en kregen ai hun bezittingen weer. De linksen, die na 25 november naar Angola vluchtten, mochten wel terugkomen maar raakten hun bezittingen en papleren kwijt" Voor José Belo is het zo goed als zeker dat de linkse coup van 25 november een „pseu- do staatsgreep" was, die door rechtse mili tairen is geprovoceerd om de daarop vol gende zuiveringen ln het leger te rechtvaar digen. Dat is ook de reden dat hij tegen de amnestie voor alle militairen is, die het parlement eind vorige week afkondigde: „Wij willen de gelegenheid krijgen om voor de rechter te bewijzen dat die zogenaamde ultra-linkse staatsgreep niet heeft bestaan. Het lijkt er op dat de regering ons die gelegenheid wil ontnemen door amnestie te verlenen. In de praktijk zal dat namelijk weinig veranderen op dit moment. De mees te medeplichtigen aan de rechtse staats greep zijn Intussen weer ln het leger opge nomen. Ondanks de amnestie kan het op non-actief stellen van de progressieve mili tairen rustig doorgaan." 'Neutraal' Volgens Belo en andere woordvoerders van de weggesaneerde militairen moet de poli tieke neutraliteit van de huidige legerlei ding met een korreltje zout genomen wor den. Het is een publiek geheim dat de opperbevelhebbers op de hand zijn van de conservatieve partijen, die de nog nieuwe grondwet weer op de helling willen zetten. De vroegere kaders van de Beweging der Strijdkrachten stelt zich daarentegen hele maal achter de socialistische strekking van de grondwet. De militaire leiding lijkt in haar zuiverings woede het doel voorbij te schieten De pani sche angst van de top om de controle over de ondergeschikten te verliezen, roept een tegenreactie op. Zo was het de op non-actief gestelde militairen verboden deel te nemen aan de traditionele feestmaaltijden van hun onderdeel. Een protest van hun maten op de kazerne hiertegen werd onmiddellijk ge straft met overplaatsing. Wie niet ja en amen zegt is politiek gevaarlijk en loopt dus het risico disciplinaire straffen te krijgen. Zelfs een voetbalwedstrijd tussen twee luchtmachtonderdelen werd verboden, uit angst dat de partijen subversieve informa tie zouden uitwisselen. Er bestaat een reële kans dat het militaire middenkader zich net als ln 1973 opnieuw tegen de generaals keert en de naar huis gestuurde militairen gelijk gaat geven. Diefstal President Eanes balanceert tussen de twee partijen. Er zijn veel geruchten maar weinig bewijzen dat hij betrokken was bij de recht se staatsgreep van De Spinola. Tijdens zijn rede ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de revolutie spaarde hij gisteren de kool en de geit door op belde partijen licht kritiek uit te oefenen. Over de amnestie, die hij nog niet heeft ondertekend, repte hij met geen woord. Eanes kan het daar nog zeer moeilijk mee krijgen. Door de amnestie zullen de discipli nair gestraften vrijuit gaan. maar misdrij ven vallen daar niet onder Dat betekent dat De Spinola toch voor de rechter moet komen, wegens diefstal van de helikopter waarmee hij na zijn mislukking het land uit vluchtte. Spinola zelf heeft daar geen enke le moeite mee. Hij wil graag bewijzen dat zijn staatsgreep „omwille van de democrati sche vrijheid" gerechtvaardigd zou zija Maar De Spinola's gelijk zou ook wel eens de rol van president Eanes aan het licht kunnen brengen. Algemeen wordt verwacht dat Eanes daar om zijn veto over deze amnestie zal uitspre ken, Maar de problemen zijn daarmee nog niet opgelost. Het betekent uitstel van de oplossing en dat werkt in het voordeel van de naar huis gestuurde militairen. De Bewe ging van de Strijdkrachten leeft weer op. Het aantal officieren dat zondag aanwezig was bij een diner ter ere van de anjerrevolu tie steeg In vergelijking met vorig jaar met zeventig procent. Eanes en de andere gene raals schitterden door afwezigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7