lalaris welzijnswerkers korten GEKNETTER STOORT®; Vanmorgen beginnen de eindexamens Westen krijgt meer woningwetwoningen Papa wat is dat voor een ding? Van Lent niet in Beiroet aangekomen Inkomens aanpakken )A en VVD steunen kabinet .SA.: geen half jcent korten op miale uitkeringen Ten koste van noordelijke provincies rbeidstijd in r jaar tien lucent korter' Gevaarlijke opslag bestrijdingsmiddel in het Westland .erlijk' ichtG Vrouwen niet welkom op SGP-avond Ruim tweehonderdduizend middelbare scholieren twee weken onder 't mes Herkansingen al begin juni Rita 3ERDAG 26 APRIL 1979' BINNENLAND HS TROUW/KWARTET onze sociaal-economische redactie V HAAG De regeringspartijen CDA en VVD steunen het kabinet inzake een korting van pt 0,7 procent op de halfjaarlijkse salarisverhoging van de zogenaamde trendvolgers. Het [om de rond 480.000 werknemers in gezondheidszorg en gesubsidieerde instellingen. tenaren. Lubbers ging gisteren niet nader in op deze verandering in standpunt van het CDA ook wordt gekort op het sala de echte ambtenaren, moeten trendvolgers meedoen, want -n de salarisontwikkeling van Vefenaren te volgen, stelt het kabi- let lijkt met dit standpunt af te :n op een botsing met de vak- les FNV en CNV. De ambtena- iden van beide centrales, waar ïl trendvolgers lid van zijn. zich met hand en tand verzet en de dreigende korting. Het rt weet zich nu verzekerd van n van een meerderheid in de rC|rle Kamer, pel Minenen dat het niet anders kan it ook van de trendvolgers een aan de matiging wordt ge- aldus gisteren CDA-fractie- Lubbers in het debat over de ;angsnota Bestek '81". Hij dat arbeidsvoorwaarden en iositie van de trendvolgers net van de ambtenaren, gunstig n bij die van CAO-werkne- bedrijven. Eenzelfde korting n als voor de echte ambtena- unnen wij ons best voorstel- dus Lubbers. Wel vindt hij dat va"lbinet dan de werkgelegenheid gesubsidieerde sector nog wat moet laten groeien, om het id tussen matiging en meer ar- ilaatsen goed duidelijk te thans niet in dezelfde mate", op hun ambtenaren, omdat hun positie min- salaris moesten worden gekort als der gunstig zou zijn dan die van amb- ADVERTENTIE Consequent '°_1n ani najaar, toen Aantjes nog CDA- Heider was, had de CDA-fractie en D'66-motie ondersteund die dat de trendvolgers „niet. al- ■Sopfun 's'O uon pwj.y ap ut qlt){ uaputa uauum/ Soma aSiisv/ azap tfo pjoootjuo az jDPiti napaoui u» uapm udd ijoqiumuq j/ajaai //ji/S" aVOOMlNV ite oir ADVERTENTIE tl- •ïisfiE DUBBELE GRAAN JENEVER u proeven, dieisgeweldifl nze soc.-economische redactie BoJAAG Het kabinet hoeft niet enen op de steun van het CDA en nieuwe korting van een half it op de stijging van de sociale irijlngen per 1 juli. Het CDA wil ?el*rder gaan dan een korting van Dcent voor de laagste uitkerin- oals AOW, bijstand), oplopend A. procent' voor de hoge. ractieleider Lubbers maakte iteren duidelijk in de Tweede jjjj. Op 1 januari werden de uitke- lie. gekort met 0,3 procent voor de Ij >n tot 0.7 procent voor de hoge- voft kabinet had een korting met 'W, procent over de hele linie vaf Er zit nu een gat van 60 mil tkruiden in Bestek '81. en dat JS Ibelt zich als het CDA zijn zin Van onze parlementsredactie DEN HAAG De woningbouw in de drie westelijke provin cies van ons land krijgt voorrang boven die in andere provin cies. In een brief aan de Tweede Kamer bevestigen minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx van volks huisvesting het gerucht, dat er sprake zou zijn van verschui vingen in het woningbouwprogramma ten gunste van de westelijke provincies. "Ractieleider Rietkerk vindt dat afstek-kortingen nu onverkort "n doorgaan. PvdA-leider Den ,4-ïwierp een nieuwe korting per 1 ,llie koopkracht van de uitkerin- iu dan een vol procent achter- nai bij die van het minimumloon. ',''1 ,tal *1 j 1 an j HT (ANP) Verbetering van eetgelegenheid kan worden be- >r onder meer de arbeidstijd vier jaar met tien procent te n. Dat staat in het concept- gramma van het Europees nd van Vakverenigingen (EVV), leojtieprogramma wordt van 14 tot Hi op het EVV-congres be- Jstijdverkortmg kan volgens rV-programma gepubliceerd ipICNV-blad De Gids worden nt via verkorting van de (gemid- L werkweek tot 35 uur. verlen en de vakantie tot zes weken en ?rv*egd uittreden met 60 jaar V vindt het een goede zaak. katt EVV zich zo duidelijk over jkliaak uitspreekt. Rechtstreeks Europese parlementariërs zich de mening van de vakbe- wel aantrekken als ze de kie- lerdaad willen vertegenwoor- dus het CNV. Bestrijding van lense probleem van de werk- ji'tld krijgt via het Europees par een politieke invalshoek Met Ijoen Europese werklozen op •ment en wie weet hoeveel over ir jaar is dat een goede ontwik- stelt het CNV De bewindslieden noemen geen cij fers. Gedeputeerden in Groningen en Drente wisten eerder al te vertellen, dat de grote steden in het westen van het land voor 25 procent meer aan woningwetwoningen mogen bouwen, terwijl ten minste enkele andere pro vincies het met 50 procent minder moeten doen. De bewindslieden hebben geconsta teerd, dat in de drie westelijke pro vincies de grootste tekorten aan wo ningen bestaan, terwijl die tekorten elders duidelijk minder zijn en er soms zelfs overschotten bestaan. „Een accentverschuiving is daarom gerechtvaardigd", menen Beelaerts en Brokx. Intensief overleg met de betrokken provincies en gemeenten moet ertoe leiden dat het bouwprogramma in het westen van het land kan worden verhoogd. De bewindslieden schrij ven in hun brief dat de planontwikke ling in het westen van het land de afgelopen jaren te gering is geweest, terwijl de tekorten daar zijn toege nomen. Arbeidsmarkt Verder staat in de brief dat de ver schuiving wel enig effect zal hebben op de arbeidsmarkt, maar dat er ver moedelijk geen problemen zullen rij zen om aan mankracht te komen om de extra woningen in het westen te bouwen. Beelaerts en Brokx zijn verder van mening dat het geleden produktie- verlies in de woningbouw als gevolg van de lange vorstperiode zorgen baart en dat er overleg gaande is om dit probleem het hoofd te bieden. De afgelopen vorstperiode zou geen in vloed hebben gehad op de beslissing van de bewindslieden om het westen voorrang te geven bij de woning bouw. Wel zal er nader overleg met de Ka mer nodig zijn. wanneer mocht blij ken dat het woningbouwprogramma voor dit jaar onverhoopt niet zou worden gehaald. In dat geval willen Beelaerts en Brokx in dit jaar over blijvende gelden toevoegen aan de begroting van volgend jaar Rietkerk (VVD) betoogde dat de trendvolgers steeds zelf hebben ge wild dat zij de salarisontwikkeling van ambtenaren zouden volgen, om dat dit meer zekerheid gaf Nu dat eens wat minder gunstig uitvalt, moe ten zij consequent zijn. vond Riet kerk Nypels (D'66) vindt de korting „hoogst onbillijk" De zekerheid van werk is voor trendvolgers veel kleiner dan voor ambtenaren, waar bij voor beeld in het openbaar vervoer of zie kenhuizen echte ambtenaren en trendvolgers in indentieke functies naast elkaar werken, verdient de trendvolger soms netto wel vijftien procent minder' „Geen gelijke mon niken. dan ook geen gelijke kappen Voor de korting bij trendvolgers is geen enkele rechtvaardiging te ge ven," aldus Nypels. Ook Den Uyl (PvdA) vindt de korting voor trend volgers „niet aanvaardbaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met het gevaarlijke bestrijdingsmiddel methylbromide wordt in het Westland onveilig ge werkt. Containers met het tot vloei stof samengeperste gas liggen in de open lucht opgeslagen, veelal in of bij de bebouwde kom en onvoldoende beschermd tegen spelende kinderen, brand in de omgeving en andere ge beurlijkheden. Dat vergroot de kans op ernstige ongelukken, aldus een rapport dat TNO opstelde in op dracht van het Samenwerkingsor gaan Westland, waaraan de zeven ge meenten in het gebied deelnemen Methylbromide wordt in kassen ge bruikt voor grondontmesting. De in houd van de containers varieert van dertig tot achthonderd kilo. Bij een ongeval kan een giftige gaswolk vrij komen die bij ongunstig weer nog op anderhalve kilometer afstand een ge vaarlijke concentratie heeft. TNO ad viseert veiliger opslag in containers met beperkte inhoud, om de gevolgen van een eventueel ongeluk zo klein mogelijk te houden. Het Samenwer kingsorgaan Westland zoekt al naar oplossingen. Volgens TNO is de kans op een onge luk het grootst tijdens het gebruik van het gas. De apparatuur zou veili ger uitgevoerd en regelmatig gecon troleerd moeten worden. Alle betrok kenen moeten op de hoogte zijn van de gevaren en er moeten instructies komen voor de juiste handelwijze bij een ongeval. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers PUTTEN Ongeveer vijftig jonge vrouwen hebben dinsdagavond ver geefs geprobeerd toegang te krijgen tot een vergadering van de SGP in het kerkelijk centrum De Aker te Putten (Veluwei. waar voorlichting gegeven zou worden over de Europe se verkiezingen In de advertentie, waarmee de SGP bijeenkomst was aangekondigd, on der meer in het Reformatorisch Dag blad. had gestaan dat het een open bare vergadering was. maar daar aan was iets toegevoegd, namelijk dat deze alleen voor mannen toeganke lijk zou zijn. Over die „tegenstrijdig heid" zijn de dames („met beschilder de gezichtenzoals een SGP'er op merkte) met het bestuur in een zoda nig verhitte discussie geraakt, dat het in plaats van half acht ruim kwart voor negen was voordat de vergade ring kon beginnen. „Ik vind het jammer." aldus het Put- Rumoer in Putten tense SGP-raadslid C Bloed, .dat het zo is gegaan Ze kwamen uit aller lei plaatsen, zelfs tot Utrecht toe Het bestuur had gewoon moeten aankon digen dat dc vergadering voor ieder een toegankelijk was. dan waren ze niet komen opdagen om informatie over Europese verkiezingen te krijgen De heer Bloed zegt dinsdagavond nog voorgesteld te hebben, de overwe gend jeugdige bezoeksters die span doeken bij zich hadden, gewoon toe te laten tot de vergadering, ais ze zich ordelijk zouden gedragen Maar de voorzitter, de bejaarde heer J Mul der. en ook andere bestuursleden, meenden dat dit niet kon Er was nu eenmaal aangekondigd dat het een vergadering zou zijn zonder vrouwen Wellicht dat het nu een volgende keer anders gaat. maar daarvoor is eerst intern overleg nodig Het ging niet om bestuursverkiezin gen. zegt de heer Bloed maar om Europese verkiezingen Heel Neder land mag horen wat wij daarvan vin den Daarover wordt niet eenstem mig gedacht in de SGP Aanvanke lijk was het gevoelen tamelijk alge meen niet aan meewerken Maar nu zijn er ook. die zeggen, dat we wel zitting moeten nemen in het parle ment om op die manier onze invloed te kunnen laten gelden Hier in Put ten staat een meerderheid in de SGP kiesvereniging achter dat stand punt ADVERTENTIE door Huib Goudriaan BEIROET Staatssecretaris Van Lent van defensie, die na zijn voorge nomen bezoek aan de Nederlandse militairen in Libanon te hebben afge last, toch is gegaa is gisteravond niet in Beiroet aangekomen. De luchtvaartmaatschappij Swiss Air. waarmee van Lent naar Beiroet vloog, reisde door naar Damascus. De reden was dat Israëlische straaljagers boven Palestijnse wijken in Beiroet vlogen en Swiss Air daarom een lan ding in Beiroet niet verantwoord vond. De staatssecretaris zal vanmor gen van Damascus uit naar Beiroet vliegen en met een VN-helikopter een bezoek brengen aan het VN-hoofd- kwartier in Nagoera en een twee daags bezoek aan het Unifil-bataljon in Haris. De weg vanuit het Unifilge- bied naar Naqoera is gisteren weer geopend door de militie. Kolonel Tjassens, de Nederlandse stafofficier bij de VN in Naqoera. zei gisteren dat de verhouding tussen Unifil. de mili tie van majoor Haddad en het Israëli sche leger sterk is verbeterd De staatssecretaris van defensie. Van Lent, bij zijn vertrek van Schiphol naar de Nederlandse VN-militairen in Liba non. Van Lent werd uitgeleide gedaan door enkele offi cieren. Vervolg van pagina I De coalitiepartner VVD heeft zich tot nu toe niet principieel afkerig ge toond van aftopping van de prijscom pensatie De VVD wil echter de mid deninkomens sparen, en de aftopping pas laten beginnen bij inkomens bo ven tweemaal het modale loon. dus vanaf ruim 60.000 gulden jaarinko men. Slechts vier procent van de vol wassen inkomenstrekkers met volle dige baan verdient echter meer dan tweemaal modaal Een dergelijke af topping zou dus niet veel zoden aan de dijk zetten Ook Rietkerk pleitte gisteren voor „een realistische alge hele matiging van ons allen, waarbij van hogere inkomens meer offers mo gen gevraagd, maar de middeninko mens niet de dupe worden" Noodrem Rietkerk gaf minister Andriessen „dringend in overweging metterdaad nu aan de (financiële) noodrem te trekken' Niets wijst erop dat het financieringstekort zonder die in greep binnen de grens van zes pro- Van onze onderwijsredactie ARNHEM Meer dan tweehonderdduizend middelbare scholieren doen de komende twee weken eindexamen. Nieuw is dit jaar dat wie het niet haalt reeds begin juni een tweede kans krijgt. De uitslag van de tweede ronde is dan voor de zomervakantie binnen. De examens beginnen van morgen om negen met een stuk Nederlandse tekst voor atheneum en gymnasium Vrijdag werpen ook de kandi daten mavo en havo zich in de strijd. Volgende week gaat de examenmachine op volle toe ren draaien als ook het lager en middelbaar beroepsonder wijs meedoen. Op 14 mei is de marathon achter de rug. Het grootste aantal kandida ten komt nog altijd van de mavo: 85 000 voor de vierjari ge en 6.500 voor de driejarige cursus. In de eindexamen klassen van de havo zitten zo n 50 000 leerlingen Op de scholen voor lager beroepson derwijs wordt alleen landelijk examen afgenomen op C-ni- veau: dat zijn bij elkaar 45.000 kandidaten. Voor de v.w.o.- examens zijn 32.000 kandida ten aangemeld De aantallen voor het middelbaar beroeps onderwijs vallen veel lager uit De vervroeging van de eerste herkansing heeft belangrijke gevolgen Zowel het centraal instituut voor toetsontwikke ling (dat de opgaven nakijkt) als de scholen (die de correctie van wiskunde, aardrijkskun de en economie doen) moeten snel werken om de uitulagen tijdig te kunnen meedelen Het is de bedoeling dat het toetsinstituut in Arnhem na afloop van de examens zes dagen per week continu door werkt om de opgaven per computer na te kijken Ook op hemelvaartsdag wordt ge werkt. Op 25 mei worden de scores dan doorgegeven aan de scholen. Het ministerie van onderwijs heeft de scholen ge vraagd de uitslag dan op 30 mei bekend te maken Wie op die dag gezakt blijkt te zijn kan vanaf 6 juni herkan sen in een of twee vakken De kandidaat mag zelf kiezen in welk(e) vak(ken) hij opnieuw geëxamineerd wil worden De tijd van voorbereiding voor de herkansing is erg kort In vorige jaren was de tweede ronde pas na de grote vakan tie. zodat de kandidaat gele genheid had nog eens grondig aan de studie te gaan. Nu kan dat niet meer. De herkansing krijgt daardoor het karakter van een tweede steekproef die „vergissingen" uit de eerste ronde kan goedmaken Een voordeel voor de kandi daten is wel dat ze een onbe zorgde vakantie kunnen ge nieten Ook de in- of uitloting voor de universitaire studies met een studentenstop kan vlugger rond zijn. De tweede herkansing vindt pas eind november, begin de cember plaats Daaraan kun nen dan kandidaten meedoen die bij de eerste en/of tweede ronde ziek waren In etappes Voor de dag- en avondscholen voor volwassenen bestaat nu voor het eerst de mogelijkheid om eindexamen per vak af te leggen Het totale examen kan zo in etappes worden af gelegd. Voor het gewone dag onderwijs wordt ook aan die mogelijkheid gedacht maar voorlopig is dat nog toekomstmuziek Voor'het vak aardrijkskunde wordt dit jaar voor het eerst een verplicht landelijk exa men afgenomen Tot nu toe was het landelijk examen voor dit vak facultatief de school kon zelf beslissen of zij meedeed. Voor geschiedenis is het cen traal schriftelijk examen nog niet verplicht Het is nog steeds een omstreden punt of ook dit vak landelijk geexa mineerd moet worden. Eind maart heelt de vereniging van geschiedenisleraren zich uit gesproken tegen een dergelij ke verplichting Een in 1971 ingestelde staatscommissie heeft wel een positief advies uitgebracht De beslissing van staatssecretaris De Jong wordt binnenkort verwacht Op z'n vroegst zou een cen traal schriftelijk examen voor geschiedenis in 1981 gereali seerd kunnen worden De Antillen Net als in de afgelopen twee jaar worden de opgaven du- naar de Nederlandse Antillen verstuurd worden in Arnhem nagekeken Voordat ze naar Nederland gaan worden ze eerst gecopieerd om in geval van vermissing een exem plaar achter de hand te hebben Door het tijdsverschil tussen Nederland en de Antillen is het mogelijk dat kandidaten in de Antillen telefonisch uit Nederland doorkrijgen wat de opgaven zijn. Maar men gaat ervan uit dat de leerlingen niet zo geslepen zijn Tijdens de examenperiode rullen wij een aantal impres sies (even van verschillende scholen. We streven daarbij niet naar volledigheid. Bij de veelheid van examens die er tegenwoordig zijn is dat on doenlijk. cent zal blijven, aldus Rietkerk Dc noodrem betekent dat voor een half miljard gulden belastingen versneld worden geïnd, en voor een tweede half miljard uitgaven worden uitge steld Lubbers daarentegen vond het ver standig dat de minister de toestand nog even aanziet „Het is kortzichtig om. uit angst of onmacht voor een inkomensbeleid, bij een te groot fi nancieringstekort toch mam te ka zen voor meer ombuigingen", aldus de CDA-fractielelder Extra ombui gingen, die niet ten koste gaan van arbeidsplaatsen bij de overheid, moe ten wel komen uit de post salarissen en sociale uitkeringen „Men kan dan evengoed rechtstreeks op een inko mensbeleid afstevenen De overheid zou dan „trendzettend" moeten zijn maar zo n beleid moet dan natuurlijk toch zijn doorwerking hebben in h»-f bedrijfsleven." aldus Lubbers, doe lend op de aftopping die wel bij de overheid (ambtenaren) is doorge voerd maar niet door hel bedrijfsle ven werd nagevolgd Meer nog dan Lubbers verweet PvdA fractieleider Den Uyl het kabinet dut het de inkomens op hun beloop laat en mei name nog steeds geen maatn- gelen heeft genomen om meer greep te krijgen op de incidentele loonstij ging De koopkracht van de modale man steeg vorig jaar met drie pro cent. en die van viermaal het monda Ie inkomen <120 000 gulden» nog met twee procent Een dergelijke loonstij ging is „niet verantwoord aldus Den Uyl Hij herinnerde aan zijn alterna tief sanering van de economische situatie door minder bezuinigingen maar veel meer de inkomens te muti gen. vooral de bovenmodale Zo n b<- leid zou aanvaardbaar gemaakt moe ten worden door het aan te vullen met sturing van investeringen en spreiding van zeggenschap In de hui dige situatie is „niet te ontkomen aan bepaalde belastingverhogingen „We moeten het oppasgeld delen, an ders gebeurt er vanavond veel dat je niet ral bevallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3