Amateurelftal even hard als kansloos leveren geveld loor penalty's Telstar verrast met winst op Excelsior c Beheersraad van Dordrecht stapt op Labour zet zinnen op Spelen van Brutale boycot Kortsnoj :uropa cup I 1ur0pa cup II [iefa cup Kans op Moskou vrijwel verkeken (lime beloning voor Barcelona Sponsor laat Landlust zakken Timman breekt af Ritzege Kelly «IDERDAG 26 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RHS 21 almö FF (Zwe)-Austria Wien (Oost) Köln (WDld)-Nottingham Forest (Eng) anik Ostrava (Tsjl-Fortuna Dusseld (WDld) cveren (Belg)-Bareelona (Sp) 1-0 (0-0) 0-1 (3-3) 2-1 (1-3) 0-1 (0-1) Jor ertha BSC (WDId)-Rode Ster Belgrado (Joeg) orussia Mgl (WDld)-MSV Duisburg (WDld) 2-1 4-1 (0-1) (2-2) Brlffir-N'tderland 14 Stand: Btlgie 4 4 0 0 8 8-2 Spanje 2 10 12 4-3 Israel 10 0 10 0-2 Nederland 3 0 0 3 0 1-6 l onze sportredactie VEREN Twee strafschoppen hebben SK Beveren Waas het Europa Cup-toernooi voor Bekerwinnaars gestoten. nooit overtuigende Barcelona bereikte op die armoedige Dier de finale, die op 16 mei in Bazel wordt gespeeld. In jcelona forceerde Johan Neeskens twee weken geleden ens de eerste ontmoeting een strafschop, die door Carlos (ach werd benut: 1-0. Gisteren zegevierden de Catalanen dezelfde cijfers dankzij een door Hans Krankl ingescho- penalty. Die door de Belgen fel betwiste treffer kwam pas Ie voorlaatste minuut tot stand. Del was ook degene die de gena- dp voor Beren in een eerder sta- I veroorzaakte. Bij een snelle uit ing hij al duellerend, in het cen- i gewillig neer. waarna de Engel- theidsrechter Partridge naar de wees. Rexach belastte zich aan- elijk met het karwei, maar zoals Itijd doet. nam hij de strafschop In één vloeiende beweging. Par- e was eindelijk een scheidsrech- lie hier géén genoegen mee nam. ikl deed het daarna dus beter. Ucces brengt Barcelona voor het sinds tien jaar weer in de eind- I van een Europees Bekertoer- In 1969 was men voor het laatst St. ook voor de Europa Cup II en n Bazel. Toen werd verloren van 'sjechoslowaakse Slovan Bratis- door Matty Verkamman SERAING De kans op deelneming van het Nederlands amateurelftal aan het Olympisch voetbaltoernooi van Mos kou is gisteravond opnieuw kleiner geworden. De goedwillen de maar qua talent beperkte ploeg van bondscoach Arie de Vroet leed tegen België de derde nederlaag in successie: 1-0. Door dat resultaat is een klassering bij de eerste twee in de poule, waar voorts Spanje en Israël in zijn ondergebracht, praktisch onhaalbaar geworden. De nummers 1 en 2 treden samen met Frankrijk in een volgende ronde om één plaats op het elndtoernooi. ren verdiende cie uitschakeling tr. Ovr beide wedstrijden geno- was de Vlaamse ploeg beter, ren werd echter met name in de le helft te slordig met de kansen sprongen. ipel van Beveren werd geken- t door enige aftakelingsver- iselen. In fysiek opzicht werd de :herpe strijd niet steeds bijge- door de Vlamingen. De dappe- indenclub die grotndeels op se- _>fs drijft, heeft de laatste weken "lid moeite in het goede spoor te n. De uitschakeling in de kwart- van de Belgische Beker via ^nederlagen tegen Club Brugge een teken aan de wand. terwijl in de competitie nu ook snakt. Part-time trainer Goethals de man is in het JJks leven gymleraar is s in de avonduren actief met de 9/ van zijn selectie, van wie er »n (aanvoerder Jean Janssens anderen) dan al een dag arbeid Antwerpse haven hebben op- mago van het ondergeschoven lat meer presteert dan de zoveel bedeelde broertjes van Ander- Club Brugge. RWD Molenbeek andard Luik heeft in Vlaande- eliswaar tot een immense popu- t geleid, maar het gebrek aan eiten wordt intussen wel steeds |der. De club put op dit moment moed uit de flaters die de mil- Ii formatie van Anderlecht bij in de provincie slaat, dan G eigen capaciteiten. Daar komt de in Brussel zetelende voet- nu niet als beschermengel van de koploper (op acht van het einde nog drie voorsprong op Anderlecht). flat in het verleden met de ande- Iclubs wel het geval was. loeken om uitstel of verschui- 'an competitieduels in verband Ie internationale evenementen, n in Brussel categorisch van de [ewezen. Het hoeft geen betoog 6 gang van zaken kwaad bloed .gezet bij de bevolking in het öe onder de rook van Antwer- n verscheidene brieven werd de frop gewezen, dat het niet fair is (veren in één maand precies elf tijden te laten afwerken Beveren aanvaller Albert (op de grond) is door Costas van de bal gezet. Het stroef startende Beveren eiste gaandeweg toch de nodige aandacht op. Nadat Asensi en Rexach voor het eerste gevaar hadden gezorgd, werd de wedstrijd in de slotminuten van de eerste helft echt interessant. Albert en Cluytens waren toen dicht bij het openingsdoelpunt, dat echer door goed keeperswerk van Artola achter wege bleef in die eerste vijfenveertig minuten. Dezelfde spelers plus Janssens en Stevens verzuimden na de pauze op nieuw om afstand te nemen. Dat kwam het zwaar verdedigende Barce lona van pas. want zelf zorgden de Spanjaarden nauwelijks voor enig gevaar. Russen veroveren wereldtitel ijshockey MOSKOU Rusland werd gisteren zoals verwacht wereldkampioen ijs hockey door het zeer eenzijdige toer nooi in Moskou voort te zetten met een 9-2 overwinning tegen Canada. De tussenstanden van dit duel waren 4-0, 3-2, 2-0. Door een overwinning met 6-3 op Zweden heeft Tsjechoslo- wakije in Moskou beslag gelegd op de zilveren medaille in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de A-groep. De Tsjechen dankten de zege vooral aan Vladimir Marti- nec, die met drie treffers zijn ploeg naar de overwinning loodste. Van onze sportredactie AMSTERDAM - De basketbalver eniging Landlust uit Amsterdam raakt aan het einde van het komende seizoen haar sponsor kwijt. Deltal- loyd heeft besloten in de sport alleen nog verder te gaan met het minder geld vergende volleybal van de vere niging AMVJ uit Amsterdam. Volgens de sponsor is het topbasket- bal te duur geworden, terwijl het re clame-effect eigenlijk nauwelijks meer aangetast wordt door alleen met AMVJ verder te gaan. De sport heeft het verzekeringsbedrijf de afge lopen jaren voortreffelijke diensten bewezen, maar nu het met de reclame wat moeilijker komt te liggen door het afwijzende standpunt van de me dia en strenge regels van de bonden, wordt de zaak rigoureus gesaneerd. Het verzekeringsbedrijf houdt er ove rigens in het nieuwe contract met AMVJ rekening mee dat de media hun standpunt niet zullen wijzigen. In dat geval is Deltalloyd gerechtigd AMVJ van de ene op de andere dag de deur uit te doen. De nederlaag tegen de Belgische se- mi-profs. die hun amateurstatus slechts bij gebrek aan een getekend contract rechtvaardigen, was even grauw als terecht. Op het doorweekte en kleine trapveldje van Seraing, dat vooraf nog eens door een junioren- wedstrijd werd toegetakeld, bereikte België evenmin als Nederland een aanvaardbaar Internationaal niveau, maar de equipe van bondstrainer Guy Thijs probeerde tenminste nog enige intelligente patronen op de mat te leggen. Dat lukte die bikkelaars van De Vroet maar zelden. Bovendien schiep Bel gië zich een veelvoud van de twee kansjes, waar de veel te hard opere rende Oranjeploeg eerst in de slotmi nuten aan toekwam. Meijerink ver scheen na een dieptepass van Hak- kens vrij voor keeper De Zutter, maar mikte op diens vuisten en Van Blan ken verloor zijn koelbloedigheid toen hij een scrimmage kon afronden. Tegenover dat minieme gevaar stel den de elf Vlamingen in het Waalse land maar liefst acht doelrijpe kan sen. Hoste, tijdens de eerste partij tussen beide teams in Roosendaal de maker van twee uitstekende doelpun ten. Veljt en Paul Sanders hadden het vizier allerminst op scherp staan. Zelfs in de simpelste posities zagen zij geen kans om de bal achter Spie- rings te duwen. Het enige doelpunt ontstond nog uit een dode situatie. Daerden werd op de rand van het strafschopgebied uit een vrije trap aangespeeld en op de uithaal van de middenvelder Van Tongeren had de Nederlandse afweer geen antwoord: 1-0 Het kansloze Nederlandse team. met z'n bloedeloze voorhoede, werd intus sen voornamelijk op fluitconcerten getracteerd. Dat was het directe ge volg van de meedogenloze hardheid die in het spel werd gelegd. Kennelijk met het voorbeeld van de beroepsspe lers voor ogen de Nederlandse profs hebben in het buitenland een even harde als succesrijke naam werden de zaken veel te krachtdadig aangepakt. Aanvoerder-libero Wisse liep daarbij door Mike Mulder VELSEN Een uitgemaakte zaak leek het. Excelsior kwam even twee punten halen in Velsen om zijn koppositie in de eerste divisie te verstevigen. Hoe bedrogen kwamen de Rotterdam mers uit toen ze met name in de tweede helft een volwaardige tegenstander troffen, die met iets meer geluk Excelsior met een veel grotere nederlaag dan de 3-2 van gisteravond had opgescheept. jgd bij het feit. dat internatio- betbal voor Beveren nog steeds [ekenis van een debutantenbal speelde die overdosis aan wed- in de gelouterde profs van Bar- i in de kaart. Niet dat deze tide Catalaanse collectie pese- famelaars omgerekend viel jeren voor de heren de absurde van vijftienduizend gulden fln te verdienen imponeerde loetbalkunst. èeskens. Heredia en Krankl wa- I talenten gisteren al gauw ge- jlet rood-blauwe gezelschap is gewend aan volle stadions. Ische massa's en de verloede- iaktijken die er op topniveau worden gehouden. Types als lli. De la Cruz. Costas en Nees- feten van wanten, wanneer de a geslepen moeten worden Dat haar al te duidelijk in de volge- Freethiel. zoals de bouwval fveren heet s zei vooraf weinig waarde te aan de trainingswissel Lu- jöller Joaquim Rife, die vori- k een direct gevolg was van de ikeling door Valencia in de beker, maar zoals Rife nog lort geleden bij Barcelona het (melijk schoppende maatje J bandiet Gallego was. zo na- Ijn pupillen het nu niet al te Tiet de enKelgewrichten der te nders Na 25 minuten voetballen in de eerste helft kwam pas het eerste gevaarlijke moment dat de thuisclub wist te creë ren in de vorm van een schot van Van Oorschot van ruim 25 meter dat maar net overging. Koploper Excelsior was de Velsenaren daarin al vele malen voorgegaan. Het volgende gevaarlij ke ogenblik, dat overigens een doel punt zou opleveren, kwam pas een minuut voor rust. Daartussenin was het alleen maar Excelsior dat accep tabele aanvalspatronen op de mat kon leggen. Het logische en onvermij delijke gevolg daarvan was de 1-0 voorsprong die de Rotterdammers daarmee verkregen. Schrikbarend was het om te zien hoe zeer de passes bij Telstar hun doel misten. Daarbij komt nog dat Excel sior uiteraard gesterkt was door het feit dat Telstar afgelopen zondag de uitwedstrijd tegen de zowel op finan cieel als op voetbalgebied in nood verkerende FC Dordrecht, met 3-1 had verloren. Tot die laatste minuut voor rust waren de Velsenaren niet in staat om ook maar enige indruk te maken op Excelsior. Zelfs niet wat betreft de achterhoede, waarin de oudgedienden als Van Es sen en Bischot alle moeite deden om de gaten te dichten, hetgeen niet ie dere keer lukte. Waslander was de eerste die daarvan leek te profiteren, toen hij alleen door mocht gaan. Zijn schot trof echter geen doel. Even la ter was het wel raak. De Telstarverde diging bleef staan wegens vermeend buitenspel van Piasmans. Scheids rechter Geurts dacht daar echter an ders over en keurde het doelpunt dat de ex-Feyenoorder ongestoord kon scoren goed 0-1 Het zelfvertrouwen, dat toch al niet zo bijster groot was bij Telstar, was nagenoeg verdwenen Bewonderenswaardig was het daar om om te zien hoe de pupillen van trainer Van Vianen toch ten aanval trokken met alle risico's vandien. De beloning kwam in de 44ste minuut in de vorm van de gelijkmaker. Reserve doelman Van Steenbergen van Excel sior tastte mis op een inzet van Akersloot waarna Knoop eenvoudig Eerste divisie Telstar—Excelsior 3—2 Eindhoven—Groningen 1—1 Vlaardingen—Wageningen 0—1 Amsterdam—Heerenveen 01 Willem II—Graafschap 30 VeendamSVV 30 Den Bosch—Heracles 21 Excelsior 26 16 6 4 38 56- -24 Groningen 26 14 8 4 36 41- -19 Fortuna SC 25 13 8 4 34 47- -25 Willem II 26 10 12 4 32 40- -26 Graafschap 26 11 10 5 32 43- -30 Eindhoven 25 8 14 3 30 29- -18 Wageningen 25 10 9 6 29 35- -32 Den Bosch 26 10 9 7 29 38- -30 Heracles 24 8 9 7 25 32- -27 Veendam 26 10 5 11 25 35- -44 Amsterdam 26 8 8 10 24 35- -31 Heerenveen 26 8 7 11 23 25- -38 Telstar 25 7 8 10 22 29- -35 Cambuur 26 7 8 11 22 28- -38 Helmond Sp. 25 7 6 12 20 31- -42 SVV 25 6 7 12 19 25- -39 Vlaardingen 25 4 9 12 17 22- -34 Amersfoort 25 5 4 16 14 24-59 Dordrecht 26 5 3 18 13 27- -51 kon scoren In de tweede helft ver scheen er een heel ander Telstar bin nen de lijnen Thijs Liebregts. de trai ner van Excelsior moet dat aan heb ben zien komen, want aanvaller Pot was in de ploeg gekomen voor link sachter Tabbernee Hierdoor gaf hij er blijk van de koppositie, die auto matisch promotie naar de eredivisie inhoudt, niet door Telstar te willen laten ondermijnen Telstar dacht daar heel anders over en in tegenstelling tot de eerste helft kon het nu wel met regelmaat gevaar stichten voor de onzeker acterende Van Steenbergen Aan het doelpunt, dat al na vijf minuten na de hervat ting viel. waren dan ook al meer ener verende situaties vooraf gegaan dan in de eerste 45 minuten op naam van Telstar kon worden geschreven. Waar was die verdediging van de Rotter dammers? Met de ruimte die Telstar kreeg op de helft van de tegenstander kon een derde doelpunt niet uitblij ven. Van de Meer was het die een prachtige voorzet van Stam zo vrij als een vogeltje in de lucht kon in koppen Ondanks het grote aantal spelers dat zich met de Excelsior-aanval bemoei de hield de groeiende Telstar-equipe zich staande. Typerend was het dan ook dat Krone door een eigen doel punt de inleiding veroorzaakte voor een zeer spectaculaire laatste vijf mi nuten. Levensgrote kansen ontston den voor beide doelen. Voor het Tel- stardoel door het grote aantal aanval lers dat Excelsior in de strijd wierp en voor het Excelsiordoel door de ris kante manier van verdedigen die het spelletje van de Rotterdammers met zich meebracht TrlsUr-Escelsior: 3 2 (Ml. 40. Piasmans 0-1. 44 Van Knoop 11. 49: Stam 21. 80 Van de Meer 3-1. 84 Krone 3-2 (eigen doeli Scheidsrechter: Geurds. toeschouwers 700. Telstar: Nederburg. Bischot. Van Essen. Van Oor schot, Knoop; Mols (Akerslooti, Krone. Ayre, Stam. Van Toor (Hegeman), Van de Meer Excelsior- Van Steenbergen; Van Tour. Van de Munnlk, Roggeveen. Tabbernee (Pot); NIJssen, Pattlnama. Struis; Piasmans, Waslander, Emst (Damsma) Elndhoven-FC Groningen 1-1 (0-01 Bloemberg 0-1. Van Berlo 11 Scheidsrechter Jonker Toe schouwers 2S00. Oele kaart voor Rozenboom (Orom FC Vlaardingen-Wageningen 0-1 (O-li Van Pelt 0 1 Scheidsrechter Sevenjn Toeschouwers 800 Oele kaart voor Tollenaar (Wag) W illem ll-Dr Graafschap 3-0 I0-0> Van Rooy 0- Havermans (strafschopi 2-0. Van Rooy 3-0 Scheidsrechter Klinkers Toeschouwers 3000 Veendam-SV V 3-0 (O-Oi Schoonbeek 1-0. Korte 2-0 Tiktak 3-0 Schetdarechter Weerink Toe srhouwer» 2000 FC' Den Boseh-Heraclr» 2 1 (U-Ol Nljdam 1-0 Prijs I l Van den Bosch 2 l Scheidsrechter. Jan sen Toeschouwers ISOO Oelr kaar) Oranen Paniek voor het Nederlandse doel met vlnr: De Haas, de Belg Clyster (7), Van Spek en Meijerink. voorop. Deze ruimer van het type „ogen dicht en rammen maar" wees anderen als Ouderland, De Haas. Van Blanken. Hakkens en invaller Ver- straeten de weg. De Westduitse scheidsrechter Redels die de buiten- spelval nog wel eens verkeerd taxeer de maar door het Nederlandse gezeur dienaangaande behoorlijk geïrriteerd raakte, bestrafte de wandaden waar amper door de Belgen op ingegaan werd. met drie gele kaarten: Van Blanken. Ouderland en Hakkens. Dit trio hakte er stevig op los en vooral Ouderland bofte dat hem niet een nog zwaardere straf ten deel viel. Nu de betrekkingen tussen de voet balbonden van België en Nederland na de kwestie-Happel (als bonds coach) net weer zijn genormaliseerd, deden de amateurs er via hun grove spel veel aan om die relatie weer te verstoren. Ernstige blessures bleven nog net achterwege, maar fraai was het zeker niet. In Roosendaal streed het Nederlandse team nog met oorba re middelen om een zo goed mogelijk resultaat. Toen werd het enigszins ongelukkig 1-2. nu werd vooraf ken nelijk huizenhoog opgekeken tegen het team, dat eerder ook de échte nationale ploeg van Israël, in Tel Aviv nog wel. en Spanje aftroefde De trieste gang van zaken werd giste ren op de wankele tribune van Se raing door de moedeloze Jo van Marle aangekeken. De voorzitter van het amateurvoetbal stelde eind vorig jaar nog parmantig dat Nederland slechts aan het pre-Olympisch toernooi zou deelnemen, indien er een redelijke kans van slagen c.q. plaatsing was. Met de verzameling gewezen semi- profs zag hij daar wel kans toe. Dat blijkt dus lelijk tegen te vallen. Nu de tegenstanders en vooral Spanje, de amateurreglementen met de nodige korrels zout nemen, wordt er ach en wee geroepen door de amateurlei ders. Dat is weinig realistisch, want in alle Olympische takken van sport wordt het reine amateurisme allang niet meer bedreven. Belgle-Nederland 1-0 (l-«l - 38 Daerden 1-0. Scheidsrechter Redels (West-DullsUndi Toe schouwers 4 000 Belde: De Zutter. Boeckstaens. Dirk Sanders. Theunts. Rombouts. Daerden. Clljstere. Denier. Paul Sanders. Veljt. Hoste. Nederland: Spiertngs (BW); Ouderland (FC Am sterdam), Wisse iRKCi, De Haas (Oeldrop), Van der Spek (Xerxesi; Van Blanken (DWV), Hakkens (RKCI. Meijerink lEmmeni, Ten Cate (Rhcdeni. vervangen door Verstraeten iRKVi. Oraoflond (Jodan Boys). Van der Ent (RVVHi. vervangen door Bouwens (RVC). MONTREAL De partij in de tiende ronde van het internationale schaak toernooi in Montreal tussen Jan Tim man en de Amerikaan Lubomir Ka- valek is afgebroken. Michael Tal uit de Sowjet-Unie versloeg met zwart zijn landgenoot Boris Spasski. We reldkampioen Anatoli Karpov be hield de leiding in de algemene rang schikking. Zijn partij tegen de West duitser Robert Hübner werd afgebro ken. Karpov staat nu op 6'/, punten en een afgebroken partij. Tiende ronde Anatoli Karpov (Sovi- Robert Hüb ner (WDld) afg., LJubomir LJuboJevic (Joei-Bent Larsen (Den) Vlastlmll Hort (Tsjl-LHjos Por- tlsch (Hong) olg Boris Spasekl (Sovi-MIchael Tal (Sovi 0-1. Jan Timman (Nedi-Lubomlr Kavolek (VS) afg Stand l Karpov 6": punten - 1 algebroken partij, 2 Tal 3. Portisch 6+1.4. Ljubojevlc 6, 5 Hübner 5 1. 6. Timman 4": 1,7 Hort 4 +1.8. Spasski 31'». 9 Larsen 3. 10. Kavalek !"i 1 VOETBAL De competitiewedstrijd Ajax- Sparta wordt niet op 13 maar al op zaterdag 12 mei (aanvang 20 00 uur) gespeeld VOETBAL - In Ede won Jong Oranje met 2-1 van Saarland De Alliance (Roosendaali-speler Van Wezel scoorde beide Nederlandse doel punten VOETBAL Uitslagen Engelse competitie Southampton-Liverpool 1-1. West Bromwich Al- bion-Btrmingham City 1-1. Manchester City- Middiesbrough 1-0. Wolverhampton Wanderers- Derby County 4-0 Van onze sportcorrespondent DORDRECHT Het einde van de eerste-divisieclub FC Dordrecht komt met rasse schreden naderbij. De beheersraad die in opdracht van het sectiebe- stuur van de KNVB en B en W van Dordrecht pogingen in het werk stelde het betaalde voetbal van de ondergang te redden, heeft voor de tweede maal het hoofd in de schoot gelegd Vorige week leverden de heren Bouwer en De Vries hun opdracht in toen de twintig contractspelers lieten weten dat zij geen genoegen konden nemen met een verlaging van dertig procent van hun achterstallige salarissen Later deden de spelers echter water bij de wijn. wat voor de beheersraad aanleiding was zijn activiteiten te hervatten Maar nu ligt terecht overigens de fiscus dwars. Deze is niet bereid de belastingschuld groot 160.000 gulden met de helft te verminderen waardoor de reddingspoging opnieuw strandde en de beheersraad het bijltje erbij neerlegde. Indien het bedrijfsleven in en om Dordrecht niet bereid is om voor 1 mei 225.000 gulden in de lege kas van de eerste-divisieclub te storten, is het faillissement een feit. LONDEN In Londen heeft de Brit se minister van sportzaken. Dennis Howell, zijn bijdrage aan de verkie zingscampagne van zijn Labounjartij geleverd. Op een persconferentie zet te hij gisteren uiteen, dat bij terug keer van een Labour-regering (de ver kiezingen worden begin mei gehou den) Engeland er alles aan zal doen om de Olympische Spelen van 1988 binnen de landsgrenzen te halen Howell overhandigde de aanwezigen een blauwdruk van de plannen Cen traal staat de kostenfactor Howell denkt de Spelen te kunnen realiseren tegen een aanzienlijk lager bedrag dan de laatste jaren het geval was Hij gaat ervan uit dat afgestapt moet worden van het concept om de Spe len in eén stad te houden, maar dat de gebeurtenissen over het gehele land verspreid zouden moeten worden „De Spelen huisvesten in één stad zou betekenen, dat er tussen de 400 en 600 miljoen pond sterling (tussen de 1.6 en 2.4 miljard gulden) geïnves teerd moet worden", zo rekende Ho well zijn toehoorders voor. „Bij ver spreiding zal dat bedrag veel lager liggen. Ik denk dat wij de Spelen kunnen organiseren voor een vijfde deel van dat bedrag zonder dat er direct van Spartaanse spelen gespro ken wordt" In de blauwdruk wordt Londen het centrum van de activiteiten Daar verrijst eventueel het Olympische Dorp en moeten de voornaamste sportarena's geconstrueerd worden Waarbij de nadruk gelegd wordt op het benutten en eventueel aanpassen aan Olympische eisen van bestaande complexen „Indien een dergelijke benadering acceptabel is. zal een toe komstige Labour-regering in principe een kandidaatstelling om de Spelen van 1988 te huisvesten ondersteu nen". zo deed Howell op het einde van de persconferentie een laatste duit in zijn (politieke) zakje door Max Pam AMSTERDAM Volgens zakenlui en politicologen is er de laatste jaren nauwelijks sprake meer van wat sinds 1946 de Koude Oorlog heet Delegaties drinken eikaars wijnen en nuttigen eikaars kaviaar, de boeken van het Elsevier-concern worden in de DDR gebonden en gedrukt en nooit hoor Je meer iemand proteste ren als hier het Bolsjoi-theater op bezoek komt Maar in de schaakwe reld bestaat de Koude Oorlog nog wel degelijk, getuige ook de persconfe rentie die gisteren in het Fide-kan- toor te Amsterdam werd gehouden door Baturinski. het hoofd van de Sovjet-delegatie die hier o a komt praten over de nieuwe regels inzake de cyclus om het wereldkampioen schap Over dat onderwerp ging het gisteren echter niet. wel over de boycot jegens Kortsjnoj. waardoor deze op een na beste schaker ter wereld brodeloos dreigt te raken. Baturinski had. zei hij minzaam glimlachend, vernomen dat men zich in de Nederlandse pers nogal had opgewonden over de ma nier waarop Kortsnoj in de schaak wereld op dit ogenblik wordt behan deld. Zo lang de Russen weigeren met hem te spelen, wordt Kortsnoj voor geen enkel toernooi meer uitgeno digd en onlangs ging het zelfs zo ver dat de organisatoren van een Joego- slavisch toernooi hun uitnodiging aan Kortsnoj in trokken, toen zij be merkten dat de Russische spelers lie ver thuisbleven. Baturinski kwam nu eens precies uit leggen hoe de houding van de Russi sche schaakbond is. „Van een officië le boycot tegen Kortsnoj." zei hij. „is geen sprake." Alleen de Russische grootmeesters, „als individuen", wa ren zo verbolgen over Kortsnoj's ge drag tijdens de tweekamp om het wereldkampioenschap met Karpov. dat zij uit solidariteit niet meer aan een bord met Kortsnoj wensten te zitten. Het is dus geen officiële boycot, maar in principe komt het op hetzelfde neer. Nog nooit is het mogelijk geble ken om een Russische schaker „als individu" uit te nódigen, altijd moes ten de contacten gaan via de Sovjet schaakbond. maar nu een officiële boycot wel eens in strijd zou kunnen zijn met „De verklaring van de rech ten van de mens." wordt opeens een beroep gedaan op de individuele Rus sische grootmeester. En dat. terwijl juist een aantal Russische groot meesters nog steeds een grote sym pathie heeft voor Kortsnoj en er hele maal geen bezwaar tegen zou hebben om met hem te spelen. Integendeel, zoiets zou een aantal van hen juist een grote eer vinden Toen bekend werd dat Kortsnoj zou meespelen in het open toernooi in Lone Pine, trokken twee Russische spelers zich terug. Volgens Baturins ki waren dat Romansjin en Tsjes- kof ski. „Zij hebben dat uit eigen vrije wil gedaan." zei Baturinski, „maar. ja. ze hadden wel eerst even ovejieg gepleegd met de Russische schaak bond." En de Russische schaakbond had negatief geadviseerd en wat kon den Romanisjin en Tsjeskovski toen nog? Het is immers de schaakbond die de visa regelt en de reis bekostigt Zo wordt de schaakwereld op dit mo ment geconfronteerd met een uiterst brutale boycot. Het pijnlijke is dat de Westerse toernooicomité's aan de on dergrondse eisen van de Russen tege moet komen. Nog altijd leveren de Russen zeventig procent van de top- grootmeesters en een toernooi zonder hen is bij voorbaat een aftreksel. Hét zal de toernooien in het Westen ech ter duidelijk moeten worden ge maakt. dat deze boycot onmogelijk geaccepteerd kan worden In het Westen staan de rechten van het indi vidu voorop en welke uitwassen het kapitalisme ook moge vertonen, dit is een verworvenheid, die wij ons onmo gelijk kunnen laten ontnemen Zeker niet door mensen als kolonel Batu rinski. de man die in Stalins tijd zeer bekend was met het principe van het nekschot overigens niet als slacht offer, dat spreekt Mijns inziens is deze ontwikkeling een scheuring in de Wereldschaak bond waard. De Amerikanen staan daar al jaren te trappelen en met de boycot tegen Kortsnoj hebben zij cen belangrijk wapen. Bovendien zou het verstandig zijn na te gaan in hoeverre de Nederlandse regering druk kan uitoefenen op de toernooicomité's (Interpolis. IBM en Hoogovens) om geen Russen meer uit te nodigen zo lang Kortsnoj de uitoefening van zijn beroep onmogelijk wordt gemaakt SEVILLA De Ier Sean Kelly heeft de eerste etappe van de Vuelta. de Ronde van Spanje, gewonnen In de eindsprint van de rit van Jerez de la Frontera naar Sevilla (over 156 kilo meter) was hij de grote groep te snel af. Door de compacte aankomst veran derde er in de algemene rangschik king weinig Joop Zoetemelk, impo nerend winnaar van de proloog, blijft daarin eerste Eersu- etappe i Kelly den i»6 km in 4 M 31. 2 Van Haerena Bell 3 Mallait (Belt 4 Knou >mi i Maria Laaa iSpj. 6 De Jonkheer- <Bel> 7 Oarru iSpai. 8 Gautheir (Fra> Renter IV Mijngheer iBel' II Jan van Houwelingc» N«-o. allen In dezelfde Ujd ah de winnaar Wolf (Brli op 14 aer J Pollentirr Bell op IT sec 4 Jan van Honwrltneen (Nedi op ik *cc Van Impr (Bril op 18 6 Dc Knijl (Bel) op 2b sec 7 Dc Nul iBeli op 29 sec 8 Ctailopln iFrniop 32 ure 9 Man/uncque (Spa) op 33 »ec lil Ltnarr- Spai op 33 sac II Adr) van Houwelingen iN<-di op 34 «er

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21