'wijfels over verschil >nen Nederland-EG Gom I vlelkman wil op jaterdag vrij zijn Engeland blijft de economie stimuleren |iilever kampt met tegenwind Start Nieuwsnet bleef beneden verwachtingen 'ropese cijfers anders dan die van Planbureau Zes gegadigden voor meubelbedrijf Winstgroei VNU minstens 11 procent Hypotheekrente per 24 april Welke regering er ook komt: dere aanpassingen blijven noodzakelijk 1' De Hoofden van Nederland. De schóól-administrateur. schoonhouden multi-onderhoud ERDAG 26 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 onze sociaal economische redactie HAAG Er is ernstige twijfel ontstaan over de bewering van het Centraal Planbureau. |e loonkosten per uur in Nederland liefst 35 procent hoger zouden zijn dan in de rest van kiropese Gemeenschap. De Unice, de Europese organisatie van werkgevers, heeft geheel re cijfers gepubliceerd. |'66-Kamerlid Engwirda maakte en melding van de Unice-Cijfers 1 Kamerdebat over de „Voort- nota bestek '81". Het Kamerlid jminister Van Aardenne (Econo- i Zaken) om een „grondige stu- aar het waarheidsgehalte van fcrschillende cijfers en bewe- het Unice-Bulletin zijn niet herland, maar in Duitsland de Dsten per uur het hoogst van namelijk 45,69 gulden inclu- iciale lasten. Voor Nederland is cijfer 44,30 gulden, voor België voor Frankrijk 30,61 en Italië lat om cijfers per 1 april vorig jaar. Eerder heeft ABN-bankier drs produkten ook nog koopt wanneer Langman, oud-minister van Econo mische Zaken voor de WD. in een artikel betoogd, dat Nederland in ver gelijking met andere belangrijke han delsnaties helemaal niet zo uit de pas loopt met zijn loonkosten als vaak wordt beweerd. Drs Engwirda kon zich moeilijk voor die aanzienlijk duurder zijn dan die van onze concurrenten", aldus het Kamerlid. Konijn Het was Engwirda ook opgevallen, dat het Planbureau een jaar geleden nog een heel andere verklaring had stellen, dat het juist zou zijn dat de voor de teruglopende Nederlandse loonkosten per uur in ons land 35 procent hoger zijn dan in de rest van de EG. Het zou dan een wonder moe ten zijn. dat de Nederlandse industrie nog kan exporteren. „Ik neem ten minste niet aan, dat wij in het buiten land zo populair zijn, dat men onze n een onzer verslaggevers DDINGHUIZEN Melk zou minder vaak bezorgd leten worden en op zaterdag helemaal niet. ie overweging hield voorzitter T. Herweyer van de Nederland- Melkhandelaren Organisatie 0lJO) zijn gehoor op het congres J de organisatie in de Flevohof ^liddinghuizen voor. De voorzit- üacht aan een systeem volgens |c de melkman op bijvoorbeeld indag en donderdag een wijk lent en op dinsdag en vrijdag andere. De woensdag is be nd voor de administratieve htplegingen, die het bedrijf zich meebrengt, terwijl de za- Lag een vrije dag is. {ens Herweyer zal de consu lt niet wordeh benadeeld door -i vrije dag voor de melkman. de consument van te voren is (licht. De voorzitter meent, dat laterdag als koopdag aan be- jrijkheid inboet, omdat steeds r consumenten hun weekeind- aankopen eerder in de week doen. Hij verwacht ook, dat het vrije •weekeinde langer zal worden, zo dat een toenemend aantal mensen op zaterdag niet meer thuis aan te treffen zal zijn. Het aantal keren, dat de consu ment melk koopt neemt eveneens af: in 1977 kocht, volgens gege vens van het Produktschap voor Zuivel. 58,3 procent van de melk kopende huishoudingen niet meer dan een of twee keer per week. Slechts 22,5 procent kwam aan drie keer per week toe. Het aantal melkbezorgende melk handelaren stabiliseert zich op het ogenblik weer, vertelde Herweyer, en er worden overal in ons land activiteiten ondernomen om nieu we melkhandelaren te werven. In verschillende gebieden met rede lijk succes. export. Toen schreef het Planbureau dit toe aan de samenstelling van het Nederlandse pakket exportproduk- ten. waarin juist veel produkten voor komen waarvoor een afnemende vraag of opkomende concurrentie uit ontwikkelingslanden bestaat. „Dit jaar tovert het Planbureau opeens een ander konijn uit de hoed. Nu zijn het opeens de hoge loonkosten," al dus Engwirda. Prof. Van den Beid, directeur van het Planbureau, heeft bij de presentatie van zijn cijfers erkend, dat cijfers over loonkosten per uur nog geen volledig beeld geven van de concur rentieverhouding tussen landen. Er zijn namelijk ook nog verschillen in produktie per uur („arbeidsprodukti- viteit"). Daarover had het Planbu reau evenwel geen cijfers beschik baar. Bovendien achtte Van den Beid het uitgesloten, dat het door hem becijferde verschil in loonkosten van 35 procent geheel of grotendeels zou worden goedgemaakt door een hoge re produktie per uur in Nederland. UTRECHT (ANP) Er zijn zes se rieuze gegadigden voor overneming van het in financiële moeilijkheden verkerende meubelbedrijf Huizenga (150 werknemers en vestigingen in Utrecht en Kollum). In afwachting van de resultaten van de gesprekken, die de bewindvoerders van het bedrijf met de gegadigden voeren, heeft mi nister Van Aardenne (Economische Zaken) besloten de beslissing over de steunaanvrage van 4 miljoen, uit te stellen tot het einde van deze maand. Deze steun is voorwaarde voor de voortzetting van het bedrijf. De afzet voor publiekstijdschriften (volwassenen en kinderen) heeft de laatste jaren een sterke groei doorgemaakt. De komende jaren zal de ex pansie bescheidener zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontwikkeling van het sinds begin febru ari verschijnende weekblad Nieuwsnet blijft achter bij de oorspronkelijke verwachting. Toch behoudt de raad van be stuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven (VNU) alle vertrouwen in de nieuwe uitgave, die over enige jaren aan de winst moet gaan bijdragen. Op het ogenblik heeft Nieuwsnet een betaalde oplage van 22 a 23.000 exempla ren, die de lezers voornamelijk via de losse verkoop bereiken. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Alslultprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.49 976 90 925 949 976 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 9.25 9.57/9.63 9.84/9.90 90 9.25 9.57,9.63 9 84 9.90 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 9,2 9,2 9.6 9.88 9.88 .10,32 9.2 9,2 9.6 9.88 9.88 10,32 Centraal Beheer 5 Jaar - 9.1 9.52 9.1 9.52 Ennla 10 jaar - 8.9 9.2 8.9 92 NVL 5/10 Jaar 8.9 9.2 8.9 92 NMB 3 Jaar 5 jaar 1 1 9.0 9.25 9,70 9.97 90 925 9.70 9,97 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.0 9.35 9.0 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.3 9,90 9.3 9.90 RPS 5 jaar 1 9.0 932 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.0 9.0 8.38 9.32 8.0 9.0 8.38 9.32 Centrumbank 5 jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 jaar 1,5/2 1,5/2 9.0 9.4 9.76 10.21 9.2 9.6 10.05 10.50 De Rabo-Hypotheekbank heeft de rente met 0.3 procent verhoogd. Daarnaast hanteert de Westland-Utrecht-Hypotheekbank voor lenin gen met gemeente garantie 1,5 procent afsluitprovisie (i.p.v 2 procent) waardoor het werkelijke rentepercentage lager wordt. Centraal Beheer berekent tijdelijk 1 procent disagio. Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort. Nieuwsnet neemt een behoorlijk deel van de 8 miljoen aanloopkosten van 1978 voor zijn rekening maar dit jaar zal het blad per saldo nog meer aan VNU kosten. De rest van de aanloop kosten is voor het grootste deel gaan zitten in de encyclopedie die VNU medio 1980 in de Verenigde Staten gaat uitbrengen. Die encyclopedie mikt op een aandeel van 4 tot 8 procent in een markt die 1 miljoen sets (van zo'n 20 24 delen) per jaar omvat. Het werk gaat net als de Nederlandse Spectrumencyclopedie van VNU uit van een „sterke visua lisatie", in gewoon Nederlands dus: veel plaatjes. De encyclopedieën getuigen van de segmentkeuze die VNU gemaakt heeft binnen de totale boekenmarkt. Vooral op naslagwerken, populair- wetenschappelijke en informatieve werken ligt de nadruk. Hoewel er in Nederland ieder jaar minder boeken worden verkocht, heeft VNU vorig jaar meer exemplaren aan de man gebracht. De boekengroep die in de rode cijfers zat heeft vorig jaar weer winst gemaakt. De VNU ziet op langere termijn een doelstelling van jaarlijks 11 procent meer winst. Het bestuur denkt daar in 1979 zelfs iets boven te kunnen komen. Dat de winst in 1978 kon stijgen van 30,3 tot 39,7 miljoen kwam ondermeer door een gunstige interestpost en een lager belastingbe drag. In een toelichting op het jaarverslag zei voorzitter Bloembergen van de raad van bestuur dat de snelle tech nologische veranderingen vermoede lijk wel invloed hebben gehad op het ziekteverzuim. Ook het feit dat de produktiepakketten per bedrijfseen heid meer gespecialiseerd zijn gewor den (verlies van identiteit per be drijfsonderdeel) heeft velen pijn gedaan. De groei van de tijdschriftenoplage (groot in de afgelopen Jaren, voorna melijk door losse verkoop) zal de ko mende jaren bescheidener zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De huidige economische politiek van Enge land gericht op stimulering van de bedrijvigheid en de werkgelegenheid, alsmede op het verder terugdringen van de inflatie zal worden voortgezet, welke regering er ook komt. Dit verklaarde de heer p. R. Watson, directeur van de Yorkshire Hum- berside Ontwikkelings-Maatschappij gisteren op een bijeenkomst voor Ne derlandse zakenlieden in Amster- ,ien onzer verslaggevers WERDAM Het gaat Unilever in Nederland nog altijd ü'oor de wind. Verdere aanpassing aan de verminderde •jmische groei blijft geboden. Het rendement op het •steerde kapitaal is nog steeds zeer laag. De zorg om de gelegenheid blijft, ook al zijn er in 1978 ruim duizend arbeidsplaatsen verdwenen. iet personeelsjaarverslag van z0'n 10-15 procent toe. wat betekent Uerlandse Unilever Bedrijven. les hogere verkopen in 1978 niljoen, tegen ƒ4246 miljoen ropa verder vruchten afwerpen." In Engeland, waar het jaar minder goed is begonnen door de staking van de vrachtwagenchauffeurs, zal de achterstand in de resultaten groten deels worden ingelopen. Voor de be langrijke grondstoffen oliën en vet ten en thee wordt een stabiele prij sontwikkeling verwacht. In de Ver. Staten biedt de verwerving van Na tional Starch grote mogelijkheden. Gewerkt wordt aan een verbetering van het resultaat van Lever Brothers aldaar. In de meeste overzeese landen (behalve Nigerië) ziet Unilever een voortzetting van de groei. dat daar ook de investeringen zullen groeien. Unilever streeft overigens niet naar een verdere diversificatie en een hoger bedrijfsresul- (grotere verscheidenheid). „We wer- >4 miljoen, tegen 45 miljoen le het rendement op het totaal iteerde kapitaal (het netto-re- vóór aftrek van totaal ge- Kh-rde kapitaal) van 2,6 procent tot 2.4 procent in het verstre- »r. deze situatie verbetering te zal aan verdere ingrepen niet men zijn. zo bleek tijdens een ng op het jaarverslag van Ir door de raad van bestuur. In iand wordt o.a. gedacht aan ;elen bij het chemisch bedrijf n bij de drukwerksector. Ook Irljf van De Betuwe en de voor droge soepen zijn onder- nadere studie, kend, bestaan er daarnaast de twee Unilever-laboratoria land (in Duiven en Vlaardin- nen te voegen. Wat het laatste wordt in mei een advies dien- nde verwacht van de belde imingsraden. yie goede weg H. F. van de Hoven, voorzit- de raad van bestuur van Uni- telde ten aanzien van Unile- erland vast, dat deze vorig chts voor enkele procenten ■jjg aan de totale bedrijfswinst 23t concern. En dat niettegen- ze ruim 9 procent van de ;n voor haar rekening nam. nde evenwel, dat Unilever Ne- als gevolg van nog te nemen i genomen maatregelen gelei- 'aan op de goede weg zal J Nederlandse Unilever Bedrij- "lan dit jaar investeringen op kgramma tot een bedrag van jiljoen gulden, tegen 126 mil- 11978. Deze investeringen zul- Jral plaatsvinden in de vlees- ^Oss) en bij Croklaan in Wor- 1 denkt het Unilever-concern r 1,6 miljard te investeren, |cen met 1,4 miljard in 1978 i toaal aan investeringen zal liljard aan Europa toevallen, liljoen aan Noord-Amerika en jiljoen aan de rest van de we- ijcl ontwikkelingslanden). Van den Hoven wees erop. 'opa voor Unilever nog steeds langrijkste gebied blijft (2/3 t activiteiten speelt zich daar irom," aldus de heer Van den „moet het ons daar goed aanvullende investerin- frs lossen we de problemen in 1 niet op." De omzetten in de (elingslanden nemen jaarlijks ken nu al in 75 landen met 12 pro- duktgroepen. Dat vinden we wel von- doende." Ofschoen Unilever vorig jaar in gul dens een iets lager resultaat bereikte dan in 1977 (de winst na belastingen daalde van 1,21 miljard tot 1,17 miljard) zei de heer Van den Hoven niet ontevreden te zijn over het be reikte resultaat. Wat de toekomst betreft merkte hij. op, dat het concern zich richt op een reëel omzetgroei (in volume) van 3 4 procent. Voorts naar een rendement op het geïnvesteerde vermogen van 10 11 procent tegen nu ongeveer 9 procent. Zeer voorzichtig Ten aanzien van de verwachtingen voor het lopende jaar stelde hij zich zeer voorzichtig op. „Over de ontwik keling van onze markten zijn we niet ontevreden. Rationalisatie en verho ging van produktiviteit zullen in Eu- AMSTERDAM Het is van het grootste belang, dat er zo spoedig mogelijk een EG-visserijbeleid komt. Aldus de heer Van den Hoven, voor zitter van de raad van bestuur van Unilever. Zoals het nu is (er worden voortdu rend ad hoe afspraken gemaakt), is een beleid op lange termijn niet mo gelijk. Daarom zal het Duitse bedrijf Nordsee, dat zich bezig houdt met de vangst, verwerking en verkoop van vis voor Unilever, de visvangst-activi teiten gaan reorganiseren. In de prak tijk zal dit neerkomen op een (verde re) inkrimping van de vloot van Nordsee. Winter deed verkopen van diepvries stijgen Amsterdam Niet alleen soepen en rookworsten deden het in de afgelo pen strenge winter goed bij Unilever Nederland. Ook de diepvriesverko pen (er waren weinig verse groenten aan op de markt) bewogen zich in opgaande lijn. Wat het verbruik van diepvries aan gaat slaat Nederland trouwens toch geen slecht figuur Met een verbruik per hoofd van 10,4 kilo in 1978 werden landen als Frankrijk en Duitsland ruimscnoots overtroffen. Onderstaande tabel toont voor een aantal landen het verbruik per hoofd der bevolking van een aantal produk ten in 1978 Olie op de kusten van de Shetland-eilanden bedreigde het lammerenseixoen. Meer dan 2000 schapen hadden hun buik deerlijk besmeurd bij het eten van zeewier. Een door Unilever ontwikkeld vloeibaar reinigingsmiddel, dat in 1970 ook vele door olie vervuilde watervogels het leven had gered, bracht uitkomst. Tijdens de reddingsoperatie moest elk schaap afzonderlijk wor den behandeld. Diepvries IJS Was Thee Mar Boter (kilo) (liter) middelen (gram garine (kilo) (liter) in '77) (kilo) Brazilië 0,1 1,5 1.6 1,65 0,62 Frankrijk 6.1 4.1 7.3 121 3.49 8,91 Japan 4.4 ('77) 5,7 ('77) 4.6 67 1,72 0.43 Nederland 10,4 5.8 8.1 694 15,97 3,02 Duitsland 6.1 6.1 9.8 210 8,49 6.50 Ver. Koninkrijk 13.4 6.2 6.3 3.630 7,02 6.90 Zwitserland 8.2 ('77) 7.3 8.0 291 3,77 6.86 Zweden 19,1 ('77) 11.0 5.5 422 17.28 5,51 Ver. Staten 36,5 ('77) 23.4 C77) 9.1 423 5,40 1,95 ADVERTENTIE De heer von B. te W., administrateur van een middelbare school in die plaats. Zegt van adellijke komaf te zijn en dit werk vooral voor zijn plezier te doen. Een aardige, rustige man. Heeft tot taak de financiële gang van zaken op school in goede banen te leiden. Ook de schoonmaak valt onder zijn verantwoording. Daarvoor nam hij Gom in de arm Omdat Gom specialist is in het schoonhouden van scholen. En desgewenst ook vakkundig schilder-, loodgieter- en onderhoudswerk verricht Komt dat even mooi uit! ai 11 l wi i luai oom specii Hoofdkantoor: Westvest 26-28.3111 BW Schiedam, telefoon (010) 260134. Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Arnhem Bergen op Zoom. Boxmeer. Groningen. Den Haag, Hengelo (O). Leeuwarden. Maastricht. Rotterdam Schiedam. Tilburg, Utrecht, Zwolle. dam. Met een eventuele conservatie ve regering zit het er in. dat de loon- en vennootschapsbelasting wordt verlaagd. De heer Watson hield de aanwezigen voor. dat de Engelse economie na de stabilisatie gedurende de afgelo pen drie jaar in beter vaarwater is gekomen. De inflatie ligt momenteel beneden de tien procent, de rentevoet is minder dan de helft van enige jaren geleden (thans even boven de zeven procent) en de baten uit olie en gas uit de Noordzee beginnen op ruime schaal te vloeien. Stakingen Ook trachtte hij de vrees voor stakin gen bij de aanwezigen weg te nemen. In dit verband merkte hij op, dat negentig procent van de Engelse be drijven nooit last heeft van stakin gen. Bovendien, zei hij. wordt er in Engeland minder gestaakt dan in lan den als de Verenigde Staten. Canada en dichter bij huis in Frankrijk en Denemarken. Voor nieuwe (buitenlandse) bedrijven is het ook nog zo. dat ze de vakbond, waarmee ze te maken willen hebben, zelf kunnen „uitkiezen" Later op de ochtend vulde de heer H. Riedhn van de ABN-bank in Manchester deze uit spraak aan met de opmerking, dat deze bank nog nooit problemen met de vakbonden heeft gehad. Het blijkt, dat Engeland voor buiten landse bedrijven vele voordelen kan bieden. Er worden van overheidswege investeringspremies verstrekt en bij huur van een fabriekspand wordt de eerste twee jaar geen huur gevraagd. Dienstverlenende bedrijven ontvan gen overheidssubsidie voor elke nieu we arbeidsplaats. Voorts is er een ruim aanbod aan geschoolde arbeidskrachten en voor zover speciale kennis nodig is kan op kosten van de overheid wor den omgeschoold Dit geldt met name voor Yorkshire 8i Humberside in het hart van Enge land. In andere delen van het Ver enigd Koninkrijk bestaan ook tege moetkomingen. Zakenlieden, die zich hiervan persoonlijk op de hoogte wil len stellen kunnen deelnemen aan een „fact find mission" tussen 11 en 15 Juni. Die wordt georganiseerd door het Invest in Britain Bureau. Er zijn nog enkele plaatsen over 'ABN moet met leningen aan Argentinië stoppen' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal Neder landse maatschappelijke organisa ties zal morgen op du jaarlijkse verga dering van aandeelhouders van de Algemene Bank Nederland voorstel len ln het vervolg geen leningen meer te verstrekken aan het militaire re gime in Argentinië, zolang in dat land de mensenrechten nog op grote schaal worden geschonden. De indiening van een motie van die strekking is mogelijk doordat het CLAT. een Latijns Amerikaanse vak beweging, in het bezit is van een aandeel van de ABN. De motie wordt ondersteund door het FNV. het CNV en een groot aantal kerkelijke organi saties. Volgens een woordvoerder van het CLAT is door de ABN inmiddels toegezegd, dat het onderwerp morgen op de algemene aandeelhouders-ver gadering ter sprake zal komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15