ambtenarenbonden otsen met Wiegel Regering verandert beleid Rhodesië niet 8Yz% Het NMB spaarpapier aan toonder. Ministers botsen met Kamercommissies Meisjes krijgen minder kansen in het onderwijs Qrting op salarissen trendvolgers 'verwerpelijk' érkloosheid starbeiders zeer snel' Onderzoek Kohnstamminstituut kbonden bang *>r sluiten ^chinefabriek Horecapersoneel gaat actie voeren tegen onveiligheid 3 Principe-akkoord over bakkerij-CAO 'Super-BTW geen gek idee' Met één biljoen geen vuiltje aan de lucht Mogelijk volgende week debat over Unctad naar Santiago voor 1 mei-protest Noordelijke werven fuseren 1NSDAG 25 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 .9 onze sociaal-economische redactie ■HAAG De FNV-bonden voor ambtenaren, Abva en Kabo, vinden dat minister Wiegel ■enlandse zaken) een „volstrekt verwerpelijke" opmerking heeft gemaakt. Het gaat om de ^dvolgers", de ongeveer 480.000 werknemers van ziekenhuizen en gesubsidieerde instellin- die de salarissen van ambtenaren plegen te volgen. Het kabinet wil dat deze „trendvol- net als de echte ambtenaren een korting van 0,3 tot 0,7 procent op hun halfjaarlijkse Jsverhoging ondergaan. 'n ol nst»- :e soc.-economische redactie RDAM Uit een onderzoek t FNV-district Zuid-Holland ian. dat de werkloosheid onder jpjljeiders en Surinamers zeer nt(3tijgt. In acht jaar tijd is de d ^losheid onder Nederlandse fn gestegen met ruwweg 60 pro- Voor buitenlanders ligt dat les keer zo hoog. jis het onderzoek is de werk- ddid onder niet-Nederlandse ar- >or#5 ten opzichte van 1971 prak- de^ervijfvoudigd. Werkloosheids- ge» van 33 tot 35 procent onder tlanders zijn geen uitzondering lf voorzitter Wim Vijg van het itrict Zuid-Holland wordt de 'onl van de buitenlander op de femarkt steeds slechter. „Jaren- —rilden bedrijven graag buiten- i werknemers in dienst nemen ens is het omgekeerde het ge- zou de werkgevers ervan moe- doordringen dat ze hun perso- Weleid afstemmen op de samen- mg van de bevolking." aldus tter Vijg. elle stijging van de werkloos- f inder buitenlanders wordt voor sel veroorzaakt door gezinshere- en de relatief hoge geboortecij- )aarbij komt nog dat terugkeer het vaderland voor de meeste ilanders niet meer aanvaard- Is. Het welvaartsverschil is te aldus Wim Vijg. De bonden van ambtenaren zijn ook de bonden waarbij de trendvolgers zijn aangesloten. Deze bonden verzet ten zich heftig tegen de korting voor trendvolgers. Op het VVD-congres had minister Wiegel het afgelopen weekeinde gezegd dat de korting voor de trendvolgers desnoods met wette lijke dwang zou moeten worden door gevoerd. Abva en Kabo vinden dit een vol strekt verwerpelijke houding. De sta tus van een vrije vakbeweging komt daarmee op een hellend vlak. Eerder had voorzitter Wieringa van de NCBO (ambtenarenbond CNV) het kabinet gewaarschuwd voor machts misbruik en voor chantage Dat laat ste slaat op de mededeling van staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) dat er 95 miljoen gulden beschikbaar is voor de noodzakelijke personeelsuitbreiding in de gezond heidszorg. maar dat dit geld alleen wordt gegeven als het personeel in de ziekenhuizen de salariskorting accep teert. Eerder kwamen de bonden in conflict met minister Gardeniers (CRM) over de salariskorting bij personeel in de bejaardenoorden. De bonden hadden voor dit personeel een CAO afgeslo ten met de organisatie van bejaar denoorden. In die CAO was de sala riskorting niet verwerkt. De minister heeft nu gedreigd te gaan korten op de subsidies voor het werk in bejaar denoorden. groot tekort zijn aan personeel. Abva en Kabo willen praten over aftopping van de salarisverhoging als er voor de gezondheidszorg een personeelsuit breiding komt van 10.000 personen. De salariskorting voor trendvolgers overeenkomstig die voor ambtenaren zou een bezuiniging van ruim 400 miljoen gulden moeten opleveren in het kader van Bestek '81. De bonden vinden echter dat de argumenten die door het kabinet zijn aangevoerd voor de korting bij de ambtenaren, zeker niet kunnen gelden voor de trendvolgers. Zo kunnen trendvol gers. in tegenstelling tot ambtenaren, wel ontslagen worden. Voorts betalen de trendvolgers alle sociale premies, net als werknemers in het particulie re bedrijfsleven. Het geschil over de trendvolgers zal waarschijnlijk deze week ook in de Tweede Kamer aan de orde komen in het debat over de ..voortgangsnota Bestek '81". (Ons commentaar staat op pagina 5). Ex-KNIL-soldaten die al meer dan twee jaar lang elke dinsdag op het Binnenhof in Den Haag demonstreren voor achterstallig loon, trekken veel bekijks van toeristen. Meer personeel De bonden zijn alleen bereid te pra ten over de korting, als daar uitbrei ding van werkgelegenheid in de ge subsidieerde sector tegenover staat. Vooral in de ziekenhuizen zou een ÜCHT (ANP) Volgens de vak >n dreigt sluiting van de machi- riek Arnhem Beheer BV met lingen in Arnhem. Nieuwe Peke- Emmen. Als het ministerie van mische zaken niet snel met fi- 61e steun over de brug komt g de in totaal zeshonderd werk les op straat, vreest districtsbe- *ier J. Wolters van de industrie- ■n FNV in Groningen. ikbonden hebben de ministers ngiociale en economische zaken inmiddels dringend verzocht de hel pende hand te bieden. Onlangs kwam een organisatiebureau tot de conclu sie dat de liquiditeitspositie van de machinefabriek bijzonder somber is en dat de huidige leiding niet deugt. Bovendien dreigt de bank de krediet kraan dicht te draaien. Als dat ge beurt is een faillissement onont koombaar. aldus de vakbonden. Volgens vakbondsbestuurder Wolters is verkeerd management de grote boosdoener geweest bij het concern. door Ferry Mingelen DEN HAAG ..Rhodesië be staat helemaal niet voor ons, het is juridisch gezien nog steeds een Britse kroonkolo nie." Met deze kernachtige uitspraak maakte de woord voerder van buitenlandse za ken gisteren duidelijk dat de afgelopen verkiezingen in dat land, geen wijziging zullen in houden in het Nederlandse beleid ten aanzien van Rho desië. Nederland zal niet tot diplomatieke contacten met een nieuwe regering in dat land overgaan en zal zich ook dat belangrijke minderheden van de zwarte bevolking niet aan de verkie zingen hebben deelgenomen, in te gendeel, deze hebben bestreden." Het Nederlandse standpunt werd gis teren in grote lijnen gedeeld door buitenlandspecialisten van PvdA. CDA en ook WD. Zij menen dat. ook al was de zwarte opkomst onver wacht groot (zo'n 64 procent), deze verkiezingen geen wijziging van het Nederlandse beleid mogen bete kenen. Van onze onderwij sredac tie AMSTERDAM Het onder wijs biedt in veel landen meis jes veel minder kansen dan jongens. De meisjes nemen niet alleen minder aan het on derwijs deel, ze zitten ook minder lang op school. Bo vendien is het niveau van het onderwijs van meisjes lager dan dat van jongens. Deze conclusies staan in een rap port. dat het Kohnstamm-instituut van de Universiteit van Amsterdam heeft opgesteld na een onderzoek in verschillende landen naar de onder wijskansen voor vrouwen en meisjes. Wat deze kansen betreft, neemt Ne derland een middenpositie in ten op zichte van andere Europese landen De Scandinavische landen komen Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De Nederlandse Bond van Horecapersoneel gaat, naast het stellen van materiële eisen, actie voe ren tegen de verloedering van een deel van het publiek, om zijn leden een veiliger werkgelegenheid te bie den. Dit zei voorzitter Arie van Eg- mond van de Bond voor Horecaperso neel gisteren op de jaarvergadering van de bond in Utrecht. Volgens Van Egmond zijn de arbeids omstandigheden in de horeca de laat ste jaren drastisch verslechterd Het personeel gaat vaak met angst voor het leven naar het werk. ..Het zijn, vooral Nederlandse raddraaiers, alco hol- en drugsverslaafden en jeugd bendes die het personeel en het pu bliek lastig vallen en bedreigen al dus de voorzitter. Het bedrijfschap horeca heeft een speciale commissie ter bestrijding van de criminaliteit in het horecawe- zen geïnstalleerd, die regelmaUg con- Uitnodiging Het ontbrak aan coördinatie en dit vel?ette° f had tot gevolg dat de diverse vesti gingen van het bedrijf elkaar gingen beconcurreren. Vandaar dat het orga nisatiebureau bepleit dat de vestigin gen in Emmen en Nieuwe Pekela wor den losgekoppeld van Arnhem Be heer BV en als zelfstandige onderne mingen verder blijven draaien. economische boycotmaatregelen te gen Rhodesië te verlichten. Als rede nen hiervoor wees de woordvoerder er gisteren op, „dat de verkiezingen door een illegaal blank minderheids regime zijn uitgeschreven, dat het daarbij ging om een interim-regeling waarin de blanke minderheid nog steeds grote privileges behoudt en ADVERTENTIE oc Spaarwinstbiljet met vaste' instbiljetQi/Q/ looptijd.*1/, Rente tot O/2/0 Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot ui Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7'/? of zes jaar vast met een rente van 81/2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. I De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermiin rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom* basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 865.33 2 jaar 7V? f 1.000.- 2 jaar f 1.102.50 f 55.- f 1-157.50 7V,% f4.326.65 2 jaar 7V? f5.000,- 3 jaar f 1.157.63 f 95.- f 1.252.63 7V* f 612.95 6 jaar 8V? f 1.000,- 4 jaar f 1.215.51 f 145.- f 1.360.51 8 f3.064.73 6 jaar 8'/? f5.000,- 5 jaar f 1.276.28 f230.- f 1.506.28 8'/>% De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rotiervijzigingcn voorbehouden Het CDA-Kamerlid Qualtherie van Weezei zal ook geen gehoor geven aan een uitnodiging van verkiezingsover winnaar bisschop Muzorewa, om de resultaten persoonlijk te komen be kijken. „Als je daarop ingaat wekt dat toch de indruk dat de Nederland se christen democratie deze verkie zingen erkent. Om te beginnen is het al de vraag of de uitslagen betrouw baar zijn, wie stelt precies vast hoe veel stemmen zijn uitgebracht en wie heeft er bij gebrek aan internationale waarnemers, kunnen nagaan of er dwang is toegepast," aldus Van Weezel. De verrassend grote zwarte opkomst (zo die betrouwbaar kan worden vast gesteld) zal. geeft men zowel op bui tenlandse zaken als in politiek Den Haag toe, zwaarder gaan wegen, in dien de internationale status van Rhodesië verandert. Zoals gezegd. Rhodesië is internationaal op dit mo ment officieel niet meer dan een Brit se kolonie, waarin een blanke minder heid zich tegen de zin van het moe derland en de zwarte bevolking in. de zelfstandigheid heeft toegeëigend. De zaak kan internationaal echter ingewikkelder worden indien een eventuele nieuwe Britse conservatie ve regering bereid is de weggelopen kolonie echte zelfstandigheid te ver lenen. In de huidige campagne voor de Britse verkiezingen in mei. hebben de Conservatieven al geluiden in deze richting laten horen. De zittende La bour-premier Callaghan benadrukte daarentegen nog eens de oude Britse eis dat er in Rhodesië echte vrije verkiezingen onder internationaal toezicht gehouden moeten worden waaraan alle betrokken zwarte groe peringen deelnemen. „Als de Britten hun houding Jegens Rhodesië versoepelen, dan vind ik dat Nederland haar positie ook nog eens moet bezien, zonder nu al te Ot3.cltSS6Cr6t3.riSI kunnen zeggen of we Rhodesië dan ook moeten gaan erkennen. Erken ning betekent in ieder geval niet dat je het eens bent met een bepaald regime, het gaat eerder om vaststel ling van het bestaan ervan, aldus de WD-er Bolkestein. Hij lijkt daarmee verder te gaan dan PvdA en CDA. het beste uit de bus. In de meer zuidelijke landen, zoals Spanje, heb ben meisjes en vrouwen het minst kans in het onderwijs. Voor het onderzoek had het Kohn stamm-instituut opdracht gekregen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen met het oog op de elfde zitting van de conferentie van Europese ministers van onderwijs. Deze elfde bijeenkomst wordt 11 en 12 juni in Den Haag gehouden. Minder vroege keus Het rapport gaat uit van de ongelijke positie van mannen en vrouwen in de maatschappij. Geconstateerd wordt, dat het onderwijs deze ongelijkheid in stand houdt. Om hierin verande ring te brengen zou de keus van het vakkenpakket minder vroeg ge maakt moeten worden. Ook zullen de vakken anders moeten worden ge waardeerd Waarom worden de exac te vakken meer door jongens dan door meisjes gekozen? Ook is het duidelijk, dat de boekjes op de basis school niet altijd juist zijn Te vaak wordt de vrouw als „moeder" afge beeld. Bij de man ligt het accent meer op zijn beroep. De laatste jaren is de deelname van meisjes en vrouwen aan het onder wijs langzaam gestegen, aldus het rapport, Het patroon van de vakken keuze is echter ongewijzigd gebleven. Bij een deelname van 42 procent van de Nederlandse meisjes aan het be roepsonderwijs (geen HBO), blijkt dat dit beroepsonderwijs voor bijna 100 procent bestaat uit huishoud-, en nijverheidsonderwijs. De medewerkster aan het onderzoek, mevrouw Ria Jaarsma-Buyserd. heeft het rapport bewerkt tot een boek met als titel „Gelijke kansen? Over onderwijs voor meisjes en vrou wen" (Uitgave Van Gennep. Am sterdam) Van onze soc.-economische redactie In het CAO-overleg ÜCt .°,Ï.ZH nem.en. meLh.et ,minlsU'™ voor het bakkersbedrijf waarin onge- van justitie om tot verbetering van de veer 20 000 werknemers werkzaam .gisteren een prinelpe-overeen- een oplossing te zien in het installe ren van een gesloten tv-circuit en het aanstellen van geüniformeerde bewa kers in de meest onveilige gelegenhe den. zoals de stationsrestauraties. De hoge kosten van de beveiliging leiden er volgens hem toe dat de overheid die veiligheidsmaatregelen zal moe ten subsidiëren. Veto De toekomstige ontwikkelingen zul len, zo wordt in politiek Den Haag benadrukt, in hoge mate afhangen van de opstelling van de Verenigde Naties en met name van de Veilig heidsraad. die de economische boy cot tegen Rhodesië oorspronkelijk heeft uitgevaardigd. Op buitenlandse zaken maakt men zich hierover wei nig zorgen c.q. illusies. De Verenigde Staten, en in ieder geval de Sowjet- Unie zullen iedere versoepeling je- DEN HAAG (ANP) Het idee van premier Van Agt van een extra ver bruikersbelasting is niet zo gek. Staatssecretaris Nooteboom van fi nanciën heeft dat gisteren gezegd over uitlatingen van de premier in die richting van vorige week. De super- BTW is echter uitsluitend een ge dachte, die nog helemaal zou moeten worden uitgewerkt en waaraan nogal wat haken en ogen zitten, aldus de staatssecretaris. stemming bereikt. Volgens bestuur der P. de Nooijer van de Voedings bond CNV. zal de regeling voor ver vroegd uittreden die nu geldt voor 64- jarigen op 1 Jiini worden uitgebreid tot 63-jarigen en op 1 Januari 1980 tot 62-jarigen. De werkgevers betalen vijfzesde van de kosten. Verder is er overeenstem ming bereikt over een structurele loonsverhoging van een half procent per I april. Een voorlopige toeslag voor het produktiepersoneel van vijf tien gulden per week zal in de basisio nen worden opgenomen. Werknemers in ploegendienst krijgen dit jaar een dag en volgend jaar twee dagen extra vakantie. In 1980 krijgen alle werknemers een dag vakantie meer en de extra leeftijdsvakantie voor oudere werknemers wordt uitge breid. De minimumvakantietoeslag gaat omhoog van 1850 naar 1950 gulden. De vloer in de prijscompensatie wordt per 1 juli verhoogd tot 240 en per 31 december tot 245 gulden per procent prijscompensatie. Het onder handelingsresultaat moet nog door de diverse achterbannen worden goedgekeurd. gens het huidige bewind In Rhodesië CDA-Senator Terwlndt had zich al FNV-dfilpfatie met hun veto tegenhouden, verwacht ultaesnroken teven een s„„er.HTW UCICgotre tegenhouden, men. Nederland conformeert zich aan het beleid van de Verenigde Naties, zei de woordvoerder officeel. er zal in het Nederlandse Rhodesië-beleid voorlo pig dus weinig veranderen. uitgesproken tegen een super-BTW. omdat Nederland dan internationaal uit de pas zou gaan lopen. In de eerste plaats zou nog bekeken moeten wor den wat precies onder een dergelijke belasting moet vallen, aldus de staatssecretaris. BONN (Reuter) De wereld economie kan uit de proble men komen als er één biljoen gulden in wordt geïnvesteerd. Met dit geld kunnen woestij nen vruchtbaar worden ge maakt en nieuwe energiebron nen worden opgespoord. Dit is de mening van de Japanse ont- wikkelingsdeskundige Masaki Nkajima. Hij sprak op een bijeenkomst in Bonn voor economische sa menwerking in het kader van de Noord-Zuiddialoog. Des kundigen zijn in Bonn bij el kaar gekomen om van gedach ten te wisselen met het oog op de vijfde wereldhandelsconfe rentie in Manilla, die in mei wordt gehouden. De directeur van het Britse bu reau voor ontwikkelingsstudie. Richard Jolly, meent dat voor al Japan en West-Duitsland hun ontwikkelingshulp moeten vergroten. De directeur van de afdeling ontwikkelingssamen werking van de Organisatie voor Economische samenwer king en Ontwikkeling «OESO». Helmut Führer. gaf als zijn me ning te kennen dat de armste landen behalve meer ontwikke lingshulp ook toegang tot de internationale kapitaalmarkt moeten krijgen en wel tegen voorwaarden waaraan zij ge zien hun economische omstan digheden kunnen voldoen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is gisteren tot een botsing gekomen tussen de ministers Van Aardenne en De Koning en de vaste Kamer commissies voor ontwikkelingssamenwerking en handelspoli tiek. De commissies hadden verwacht dat de bewindslieden voor economische zaken en ontwikkelingssamenwer king met een ontwerpinstructie zou den komen voor de Nederlandse af vaardiging naar Unctad 5 De wereld handelsconferentie wordt volgende maand in de Filippijnse hoofdstad Manilla gehouden. De ministers kwamen echter met niet meer dan de antwoorden óp een aan tal vragen die commissieleden eerder hadden gesteld, en met de instructie voor de delegatie over zaken waar weinig verschil van mening bestaat (scheepvaart). Over knelpunten moet echter eerst vrijdag nog in de ministerraad wor den vergaderd, lieten de bewindslie den weten De Kamercommissies weigerden dit te aanvaarden en heb ben Van Aardenne en De Koning na schorsing voor de keus gesteld om vandaag nog met de ontwerp-instruc- tie te komen, of wel volgende week een Kamerdebat te houden Meningsverschil Met name over herstructurering van het bedrijfsleven en financiële zaken zouden meningsverschillen bestaan tussen de verschillende ministers. Mi nister Andriessen (financiën) is van mening dat alles wat te maken heeft met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) op zijn terrein ligt. De ontwikkelingslanden willen een gro tere greep op het wereldgeldstelsel, dat nu door de westerse landen over heerst wordt. Volgens Andriessen zou dat niet kunnen worden besproken op de Unctad. De ontwikkelingslan den willen in de Unctad ook het industriebeleid van de westerse lan den aan de orde stellen, en praten over de overheveling van bedrijvig heid naar ontwikkelingslanden Ook dat zal naar verluidt vrijdag nog bin nen het kabinet aan de orde komen. Overigens zei minister De Koning gis teren in een toelichting op de Unctad dat deze zeker niet revolutionair zal zijn. „De economische wereldorde zal in Manilla niet tot op zijn grondves ten worden gewijzigd." Volgens de minister zal met name op de Unctad ook worden gepraat over de institu ten waarbinnen het overleg tussen arm en rijk plaatsvindt De derde wereld wil een grotere rol toebedelen aan de Unctad, of nieuwe instellin gen. maar volgens de bewindsman mag aan de bevoegdheden van be staande VN-organen niet worden ge tornd Beslissingscentra mogen, zei hij. niet verplaatst worden, en de Unctad is „geen super VN-organisa tie UTRECHT (ANP) Een delegatie van de FNV onder leiding van vice- voorzitter Wim Spit zal op 1 mei in de Chileense hoofdstad Santiago een de monstratie bijwonen die wordt geor ganiseerd door onder meer de verbo den Chileense vakcentrale CUT. De 1 mei-demonstratie in Chili wordt volgens de FNV een uiting van pro test tegen de militaire dictatuur in dat land en een pleidooi voor het herstel van de vakbondsrechten. De organisatoren zijn vast beslote»» de demonstratie doorgang te laten vin den. ook als deze door het bewind wordt verboden. Vorig Jaar werd een soortgelijke demonstratie door de Chileense politie uit elkaar gedreven. Tijdens het bezoek aan Chili, waartoe de FNV werd uitgenodigd door de CUT en de Unidad Popular, wil de FNV contact hebben met de illegale vakbeweging en met de Nederlandse ambassadeur. Het grootste deel van de FNV-delegatie keert op 6 mei naar ons land terug GRONINGEN (ANP) De drie Oro- ninger scheepswerven, die nu samen werken binnen het verband van Nes cos scheepsbouwcombinatie in Gro ningen. hebben het principebesluit genomen volledig te fuseren Het gaat om Bodewes' scheepswerven te Hoogezand, scheepswerven v/h Oebr. van Diepen te Waterhuizen en E. J Smit en Zoon's scheepswerven te Westerbroek De drie partners hebben verder het plan om met de nieuwe Noord-Neder landse Scheepswerven te Groningen een samenwerkingsverband aan te gaan zoals nu nog geldt voor de drie werven Bij de in totaal vier werven werken een kleine 600 man. Welke gevolgen de fusie en samenwerking voor de werkgelegenheid zullen krijgen, is nog onduidelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9