Uiteenlopende reacties voor leefgemeenschap Pieterburen Tekening van een lezer de aanpikkelateur van de brug OUW Commentaar p3ndvolgers: rechtvaardigheid (1) Na vrijspraak voor ouders die kinderen thuis hielden ndvolgers: rechtvaardigheid (2) si" 'Impuls' houdt vast aan plan eigen dorp Minister moet bemiddelen in zaak chauffeur Voedselhulp wel in Mali aangekomen TURK-SE" KNOOP it ijzersterk in ere (2) luchtje ISDAG 25 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 H^t eerste gezicht lijkt er veel in het standpunt van het t, om een salariskorting te voeren bij het personeel ij esubsidieerde instellingen en dheidszorg, de rond 480.000 u jamde trendvolgers. Deze c olgers plegen immers de keling van de salarissen van Ie ambtenaren op de voet te i. Waarom zou daarop nu s een uitzondering moeten gemaakt, nu er 0,3 tot 0,7 it wordt gekort op de half- ;se salarisstijging van amb le ips< e Mkl ode lt( tn dii In ara weift Jd ndi" 974 j |UI C n 4 w ?uz^a; ten Eejz< die»,! i is t idere beschouwing rammelt mentatie van het kabinet aan alle kanten. De salaris- overheidspersoneel volgen de CAO-lonen in het be ven. In de ombuigingsnota '81 noemde het kabinet jaar twee argumenten voor e)rting bij de ambtenaren op sief volgen van de CAO- Het kabinet noemde „voor- tekerheid van rechtspositie" ibtenaren, en voorts ook dat aren van eenzelfde bruto ng als de CAO-lonen toch meer overhouden, doordat naren minder sociale pre- betalen. Dit zijn de enige nten die het kabinet in Be- 1 voor de korting heeft aan- rd. der eze argumenten gelden ech- or de trendvolgers slechts in eringe mate of zelfs in het niet. De „zekerheid van iositie" is voor grote groe- eva endvolgers nauwelijks groter porOor CAO-werknemers in het de sleven. Trendvolgers kun- s elke andere werknemer in worden ontsla- tegenstelling tot echte amb-- in. Nu al worden daadwerke- ierkrachten onvrijwillig ont slagen, doordat scholen worden gesloten vanwege teruglopend leerlingenaantal. Mede doordat grote aantallen leerkrachten de ko mende jaren de opleidingsinstitu ten zullen verlaten, wordt het drin gen om een teruglopend aantal arbeidsplaatsen. Het „actieplan voor de werkgelegenheid in het onderwijs," dat minister Pais on langs heeft gelanceerd, lijkt ons bepaald geen bewijs voor de „ze kerheid van rechtspositie" van de leerkrachten die toevallig geen echte ambtenaren zijn. Zekerheid van rechtspositie is ook al een heel betrekkelijk begrip voor werkne mers in het algemeen maatschap pelijk werk en gezinszorg, waar uit gebrek aan subsidiegelden in elke kabinetsperiode wel een tijdje een personeelstop van kracht is. Of voor de gezondheidszorg, waar een ziekenverzorger/ster blij mag zijn als hij of zij na de opleiding in aanmerking komt voor een plaats je. Als het om zekerheid van rechtspositie gaat, zijn voor de meeste groepen trendvolgers de verschillen met de echte ambtena-, ren groot, en de verschillen met CAO-werknemers in het bedrijfs leven slechts klein. Het tweede argument van het ka binet voor de korting netto meer overhouden uit eenzelfde bruto loonstijging gaat in het geheel niet op voor de trendvol gers. Zij betalen immers exact de zelfde premies als CAO-werkne mers in het bedrijfsleven. Juist daardoor kan het voorkomen dat in een en dezelfde stad eenzelfde functionaris 200 of wel 500 gulden netto per maand meer verdient wanneer hij werkt in een gemeen telijke ziekenhuis, dan in een zie kenhuis dat evenzeer volledig draait op gemeenschapsgeld, maar toevallig uitgaat van een of andere stichting. gededen dus om de salarispositie kmbtenaren eens onder de 8 je nemen, en op alle onderde kens te vergelijken met de p van CAO-werknemers. Op plaats hebben wij bij herha- >epleit voor een dergelijke „pakketvergelij- i Daarbij zou naast het as- zekerheid van rechtsposi- e hik het pensioen moeten wor- hU neegenomen. (De „commis- stuc*eert h'er a' °P de pensioenvoorziening overi- voor echte ambtenaren veel beter is dan voor veel folgers, die hierin nauwelijks 1 Tjillen van de uiteenlopende :entneestal minder gunstige pen- n voorzieningen in het bedrijfs- dan idei lur I nd <t wij verwachten dat een pakketvergelijking dui- maken dat op een aantal p de echte ambtenaar in een E^Iige positie verkeert, is de noodzaak te bezuini- een korting van 0,3 tot 0,7 op de halfjaarlijkse salaris- van echte ambtenaren "~pnze mening te rechtvaardi- m voorlopige maatregel. En is lorting voor de groep van de olgers juist niet te rechtvaar- Zeker niet waar het hier m een groep waarvan grote ;e*vaak niet veel meer verdie- pn het minimumloon. aarfn fit o cig is de verwachting gewet- at de Tweede Kamer deze In het kabinetsbeleid voor de door Jan Sloothaak PIETERBUREN De reacties op het feit dat ouders uit Pietersburen hun kinderen volgens de Groningse kantonrechter straffeloos thuis mogen houden van school, zijn sterk uiteenlo pend. De leefgemeenschap Impuls, waarvan de ouders deel uitmaken, krijgt zelf veel positieve reacties binnen. Daarentegen heeft burgemeester M. F. Zuiderveen van de gemeente Eenrum gemerkt dat anderen gepikeerd zijn. 'Intussen maakt de leefgemeenschap zich sterk om zijn al eerder aangekon digde plan voor het stichten van een eigen dorp er ondanks planologische belemmeringen door te drukken. Het laatste weekend van mei heeft de leefgemeenschap een bijeenkomst met mensen die geïnteresseerd zijn erbij komen wonen. Het is de bedoe ling dat men zich massaal laat in schrijven als woningzoekende in de gemeente Eenrum. Reacties Vorige week bepaalde de kantonrech ter in Groningen dat Simon Ghajes en Mark Lester hun kinderen thuis mogen houden omdat de wet dit toe laat. wanneer ouders het niet eens zijn met de richting van het onder wijs in hun directe omgeving. Voor radio Noord heeft de ex-minister Van Kemenade, onderwijsspecialist van de PvdA, inmiddels gezegd Kamer vragen aan minister Pais te overwe gen. De ouders van de betrokken kin deren en de andere leden van „lm- puls" geven hun kinderen zelf les. De uitspraak van de rechter dat dit mag. heeft volgens de heren Ghajes en Lester overal in Nederland veel los gemaakt. Er zijn zowel schriftelijk als telefonisch reacties binnen gekomen. Een groep van tien Amsterdamse ou ders met vijf kinderen die tegen de leerplichtige leeftijd aanzitten, komt vrijdag naar Pieterburen. Deze ou ders willen zich laten voorlichten over de vraag of zij hetzelfde kunnen doen. Een schriftelijke gelukwens kwam er bijvoorbeeld van de „Werk gemeenschap Driegeleding van het sociale organisme" te Moerkapelle. die gewaagt van een „belangrijk pre cedent". Veel telefoontjes houden volgens Ghajes ook kritiek in op het huidige onderwijs. „Impuls" zelf vindt het huidige on derwijs te veel „maatschappij-beves tigend". de leden willen hun kinderen opvoeden voor een andere maat schappij. „Het onderwijs van thans is niet afgestemd op het belang van het kind maar op dat van de maatschap pij." Volgens de leider van Impuls. René Kres, hebben ouders van de „officiële" scholen niet méér zeker heid dat hun kinderen beter aanslui ting vinden bij de maatschappij dan die van Impuls. Hij meent dat de Impuls-kinderen wellicht eerder ge neigd zullen zijn zich te specialiseren in bijvoorbeeld alternatieve genees wijzen. terwijl andere kinderen min of meer in de geijkte straatjes worden gedrongen. Afwijzend De reacties die bij het gemeentehuis van Eenrum binnengekomen zijn. zijn daarentegen sterk afwijzend. „De mensen reageren in de geest van: voortaan houd ik mijn kinderen lan ger thuis voor de wintersportvakan tie". aldus burgemeester Zuiderveen. ..Men begrijpt in feite wel dat het om verschillende zaken gaat. maar hinkt toch aan tegen het feit dat de Impuls kinderen gewoon thuis mogen blijven terwijl anderen beboet worden als ze hun kinderen twee dagen te lang meenemen naar de wintersport Ik merk een algemeen gevoel van wat de rechter heeft beslist zal wel klop pen. maar die wet klopt toch niet" Hij verwacht dat de rechterlijke uit spraak in Groningen ertoe zal leiden dat meer mensen, die zich er in het verleden bij neerlegden dat hun kin deren naar school moesten, nu per spectief zien. Gesterkt door het succes in de school-kwestie heeft een delegatie van Impuls eergisteren een gesprek gehad met burgemeester Zuiderveen over de mogelijkheid een eigen dorp te stichten. De bijeenkomst van eind mei met geïnteresseerden uit heel Ne derland. zal volgens René Kres moe ten uitmonden in een zo massaal mo gelijke inschrijving van woningzoe kenden. Op de vraag of dat ertoe zal leiden dat de gemeente positief rea geert op het verzoek voor een speci aal dorp. zegt burgemeester Zuider veen: „Het inschrijven als woningzoe kende is niet voldoende om een huis te krijgen. Daarbij komen ook zaken als economische binding en het reeds-inwoner-zijn van deze gemeen te aan de orde." Impuls overweegt daarom de geïnteresseerden zich dan René Kres, de leider van „Im puls" eerst in caravans in de gemeente te laten vestigen. Volgens burgemeester Zuiderveen is het in feite een zaak van de gemeen teraad. Het oestemmingsplan zou bij voorbeeld moeten worden gewijzigd. Bovendien zal de provincie Gronin gen dan ook nog het streekplan moe ten aanpassen. Hij is van mening dat het vooral gaat om de vraag of men sen met een leefwijze als die van Impuls passen in het patroon van de maatschappij zoals die zich in Pieter buren manifesteert. Overigens wil Impuls desnoods uit wijken naar een andere plaats in Ne derland. als de overheid daartoe mo gelijkheden biedt. „Onze eerste keus is echter Pieterburen en daar richten wij ons dan ook op", aldus René Kres. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Ed Nijpels (VVD) heeft gistermiddag een telegram gestuurd naar minister Van der Klaauw. die een driedaags bezoek brengt aan Joegoslavië. Nij pels vraagt daarin aandacht voor de isolering van Theo Frerichs (31) uit Deurne. Frerichs is vrachtwagen chauffeur en was in november van het vorig jaar betrokken bij een dode lijk ongeval in Joegoslavië. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. In hoger beroep is zijn straf met een iaar verminderd. Afgelopen weekein de heeft de vrouw van Frerichs een Drief van haar man ontvangen waarin deze schrijft over te zijn gebracht Nijpels (VVD): iaar een andere gevangenis. Hij mag ?een naar hem gezonden voedsel neer hebben en alleen nog maar post ;n bezoek ontvangen van zijn naaste familieleden. Ook zijn hem al zijn bezittingen afgenomen. Volgens de reclassering van het Leger des Heils zegt de ambassade in Bel grado van niets te weten. Volgens de advocaten en de reclassering is de schuld van Frerichs nooit bewezen. In het telegram vraagt Nijpels aan Van der Klaauw om contact op te nemen met de verantwoordelijke Joe goslavische bewindslieden en daar mee te bewerkstelligen dat in de om standigheden verandering komt. In schriftelijke vragen die vandaag aan minister Van der Klaauw gestuurd worden vraagt Nijpels wat de minis ter bereikt heeft in Joegoslavië, of de gegevens over de slechte behandeling juist zijn en of er verbetering is geko men in de behandeling. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vierduizend ton Nederlandse voedselhulp, bestemd voor het Sahelland Mali. is niet zoek geraakt maar begin dit jaar in de Malinese hoofdstad Bamako aange komen. Dit antwoordt minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king op vragen van het Tweede-Ka merlid Knol (PvdA). Woordvoerders van de Malinese over heid hadden eerder tegenover Trouw verklaard dat de vierduizend ton mais nooit was gearriveerd. Volgens De Koning echter heeft het wereld voedselprogramma (WFP) ervoor ge zorgd dat de mais vanuit de haven stad Dakar in Senegal per trein naar de hoofdstad van Mali werd vervoerd Mali ligt niet aan zee. waardoor het transport bemoeilijkt wordt. Het land is bovendien erg arm en kan de transportkosten niet betalen. Vol gens minister De Koning werd daar om indertijd besloten voor het trans port extra geld uit te trekken. Overigens verklaart de minister niets te voelen voor een door Nederlandse militairen uit te voeren transport, zoals België dat wel heeft gedaan. Dat zou te duur zijn. Bovendien heeft Nederland geen militaire vliegtuigen die daarvoor de geschikte capaciteit hebben, aldus de Koning. trendvolgers zal bijsturen. De Ka mer debatteert over de „voort gangsnota Bestek '81". De kwestie met de trendvolgers speelde ook al in het najaar in het debat over de eerste bestek-nota. D'66 diende toen een motie in waarin werd uitgesproken dat een salariskorting „niet, of althans niet in dezelfde mate, toegepast be hoort te worden" op de trendvol gers. Dat tussenzinnetje met „al thans" was speciaal op verzoek van het CDA ingelast. De CDA-fractie stemde dan ook voor de motie. Dat deze helaas toch werd verwor pen, kwam doordat de motie naar de mening van de PvdA te positief was over een eventuele korting bij de echte ambtenaren, waardoor de PvdA heeft tegengestemd. Dat neemt niet weg dat de voorne mens van het kabinet inzaken de trendvolgers ingaan tegen het ge voelen van de meerderheid in de Tweede Kamer. Wij kunnen ons niet voorstellen dat die meerder heid er thans anders over denkt dan in het najaar. Het gaat hier immers om een principiële zaak van rechtvaardigheid. Alleen met argumenten die niet ingaan tegen gevoelens van rechtvaardigheid bij de burgers, zal het kabinet erin kunnen slagen een ombuigingsbe- leid aanvaardbaar te maken in de samenleving. Een ombuigingsbe- leid dat niet stoelt op zulke argu menten, zal vroeg of laat vastlopen in een moeras van protest en te genwerking. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE Vanaf 26 april een absoluut rekord in de filmgeschiedenis gelijktijdig in meer dan 60 steden. Unieke en ontroerende film met nog nooit vertoonde opnamen. We zijn er nog niet helemaal uit met die (aan-)pikkelateur. Spre ken de bouwers van een „aanpik kelateur". Amsterdammers die dan zo n prikheer in het plant soen bedoelen zeggen uitslui tend de „pikkelateur" te kennen. Een Rotterdamse lezer heeft nooit beter geweten dan een „aanpikkelateur". en nu schrijft ons een andere (68-jarige) Rotter dammer. dat hij sinds zijn prilste jeugd alleen maar van een „op- pikkelateur" gehoord heeft. Weer een totaal ander licht werpt de Amsterdamse heer D. v. d. Grift op de zaak. Hoewel hij eni ge tientallen jaren met de bouw in Amsterdam te maken had. heeft hij in dat verband nooit van een pikkelateur gehoord. Wel heeft hij lang geleden Amster dammers dat woord horen bezi gen. maar dan bedoelden ze een heel ander iemand: „De Amster dammers gaven die betiteling aan de bruggen-trekkers, en wij voegden daar aan toe: met of zonder diploma. Niet dat zo'n man een vandaal was die moed willig bruggen omver trok. zoals de naam zou doen vermoeden. Integendeel, op zijn eenvoudige wijze bevorderde hij de welvaart van onze stad: hij hielp handkar ren. waarmee onze straten om streeks 1910 rijkelijk gestoffeerd waren, tegen hoge bruggen „puisten", noemden we die op te trekken. Hij was daarvoor uit gerust met een lange haak. voor zien van een tamelijk lang touw. dat hij bij het trekken over de schouder had gesjord. Daar was ter bescherming een lap leer ge naaid. die bij de uitrusting van de bruggentrekker hoorde". Op het hoogste punt van de brug werd er gestopt en afgerekend. Tarief, één cent. Op naar de volgende, als die er tenminste was. „Want je had in dat bedrijf vette en magere bruggen. En zo'n vette brug moest nog wel eens met de vuist tegen indringers worden verdedigd". Tot troost van de bruggentrekker gaven de Am sterdammers hem een wat wijd- sere naam: de „aanpikkelateur" Had zo'n aanpikkelateur er na twaalf uur hard werken <van zes tot zes) in weer en wind zijn dag op een vette brug opzitten, dan had hij die dag ongeveer 1.50 verdiend. Dat had hij dan al voor een derde aan schoenzolen ver sleten. ook al lapte hij zijn zolen zelf. Een te karig loon. zelfs voor die tijd. en dus verhoogden de bruggentrekkers hun tarief met 100 procent tot twee cent. „Daar om maakten velen geen gebruik meer van hun diensten en zo suk kelde de aanpikkelateur naar zijn ondergang: die werd nog ver sneld door de komst van de ge motoriseerde bakfietsen die de handkarren grotendeels verdron gen. De aanpikkelateur ver dween in Amsterdam van het to neel. met nog veel meer gemoede lijkheden. en de 'puist' werd weer gewoon brug of hoge sluis ge noemd". Tot zo ver de herinneringen van de heer Van der Grift. Wie of wat de aan-, op- of gewoon pikkela teur ook (geweest) mag zijn. een officiële benaming voor welk be roep dan ook is het in elk geval niet. In de boeken van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Am sterdam komt geen pikkelateur of wat er op lijkt voor. Onofficieel kent iedereen hem haast wel als opprikker van ongerechtigheden uit plantsoenen en parken, maar officieel heet zo'n man dan „reini gingsmedewerker". Mochten er lezers zijn die wellicht persoon lijk een wegpikkelateur. uilpik- kelateur, inpikkelateur. afpikke- lateur of een ander soort pikkela teur kennen, dan houden we ons aanbevolen. De eerste, echt draagbare vouwfiets waarmee ook iemand zonder auto een eind op stap kan. is een ontwerp van de 30-jarige Londense architect Juan Szumowski. Behalve dat je er op kunt fietsen kun je het ding ook zo handzaam opvouwen dat je het als een koffertje mee kunt dragen in tram, trein en bus, en het daarna eenvoudig onder je bureau of bij de kapstok kunt stallen. Szumowski die met zijn ontwerp de eerste prijs in de wedstrijd „fiets van de toekomst" won, heeft uitgerekend dat zijn vouwfiets in massaproduktie goed koper kan zijn dan het gewone, gangbare model. De tweede prijs was voor een fiets met een gummiband in plaats van een ketting, waar dus geen druppel olie meer aan te pas komt, de derde voor een tweewieler die zichzelf door een druk op de knop opvouwt. Een ijzersterk koppel vormen Pim de Koster en Wiebe van Klaarbergen uit Delft Geen wie- ler-vedetten. maar fervente kla verjassers Dat het duo vrijwel niet kapot te krijgen is aan de kaarttafel, is nu al bij verschillen de kampioenschappen gebleken Het afgelopen weekeinde deed Pim de Koster (19) voor de eerste keer met zijn maat Wiebe mee aan de nationale kampioen schappen van de Nederlandse Klaverjasfederatie Ze wonnen met maar liefst 40 punten voor sprong op nummer twee „Beslist geen kwestie van geluk", meent Pim. „want iedere deelnemer krijgt dezelfde, voorgestoken spellen in handen". Het laatste succes betekent tegelijk dat Pim op 10 en 11 augustus present zal zijn bij de wereldkampioen schappen klaverjassen Klaver jassers uit de hele wereld, onder wie acht uit Nederland, zullen dan aantreden in Krasnapolsky in Amsterdam. Onder de Neder landers bevindt zich uiteraard ook Pims maat Wiebe die dan alweer voor de derde keer mee doet aan de strijd om de wereld beker. elk jaar sterker. De mannen daar geven tenminste elk Jaar meer geld uit om lekker te ruiken: in 1963 betaalden ze er samen zo'n 140 miljoen gulden voor. vijftien jaar later al wel 800 miljoen, en dit jaar zullen ze er naar verwach ting nog 100 miljoen méér tegen aan gooien Dat betekent dat een Amerikaan alleen voor lekkere luchtjes gemiddeld 150 gulden per jaar uitgeeft. Er zit een luchtje aan de Ameri kaanse man, en dat luchtje wordt De Franse regering heeft snel ge reageerd op de opmerking van het gaullistische parlementslid Roland Nungesser. dat het rijk het onderhoud van de villa La Boisserie met alles er op en er aan van de overleden president De Gaulle voor zijn rekening zou moeten nemen. De familie De Gaulle kan de kosten onmogelijk meer opbrengen. Behalve dat ze een deel van de villa in Cqlom- bey-les-deux-Eglises als museum voor het publiek willen openstel len. willen de nazaten van de ge neraal ook zo'n driehonderd per soonlijke bezittingen van de vroegere president op een veiling aan de man brengen Dat gaat ook de Franse regering te ver; een woordvoerder heeft meege deeld dat onderzocht zal worden op welke manier de veiling voor komen en de villa behouden kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5