doptiekind krijgt inspraak Weg haalt Over-Betuwe uit isolement Groep boze ouders legt verkeer stil extra verstandig met energie lóet toch haalbaar zijn: ebruik minder warm water fai ?amer wil absoluut verbod castraties P^pa wat is dat voor een ding? De Koning krijgt het moeilijk met begroting SI nister komt met wetsvoorstel ^psychiatrische inrichtingen ijR-Kamerlid stelt ;gen over "nwapenbeleid Voor verspreiding pamfletten tegen Joden veroordeeld Geen meerjarencijfers op tafel Man verongelukt Minister-president Van Agt zal nieuwe verbinding in gebruik stellen ïmand je laat zakken Van groot belang voor Nijmegen Distributie van Kamerdebatten via geluidslijn CAO-besprekingen koopvaardij mislukt CPN-bestuur wil stopzetting van kerncentrales NSDAG 25 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onzer verslaggevers ERK Een groep ouders van igen op een basisschool en een rschool in de buurtschap Ap- issen Nijkerk en Barneveld, gisteren ongeveer drie kwar- ^J\mg het plaatselijke verkeer y kegd. Met hun actie wilden de Sts het gemeentebestuur van Nij- ertoe dwingen fietspaden aan gen langs de weg die Nijkerk a Jarneveld verbindt. Volgens l die weg voor fietsers zeer UJrlijk. ders menen dat hun kinderen. die viermaal daags met hun fiets over de betrokken weg naar school rijden, evenzovele malen aan ernstig levensgevaar worden blootgesteld. Volgens hen is er op de weg de laat ste jaren een groot aantal ongeluk ken gebeurd, in enkele gevallen met dodelijke afloop. Ten minste twee schoolkinderen zouden daarbij zijn verongelukt. Hoewel het gemeentebestuur van Nijkerk de ernst van de situatie in ziet, zullen er niet eerder dan in 1982 fietspaden langs de weg worden aan gelegd. Onder meer de provincie zou onvoldoende medewerking verle nen. De provincie stelt op haar beurl dat de gemeente verkeerde procedu res volgt bij het indienen van de plannen voor fietspaden. De ouders eisen dat de fietspaden, of ten minste een deel daarvan, vol gend Jaar al worden aangelegd. Ze hebben aangekondigd de komende dagen met hun actie te zullen door gaan. twonze parlementsredactie HAAG Minister De Ruiter van justitie is bereid om op voorstel van D'66 bij adoptie ren vanaf twaalf jaar inspraak en vanaf vijftien jaar een beslissende stem te geven. dit gisteren in het Kamerde- ^Vr het wetsontwerp dat de zo- '~ide stiefouderadoptie moge- akt. Het parlement stemt in grote lijnen met dit wetsontwerp in. Verdeeldheid is er over enkele voor waarden. De minister kondigde aan, dat hij in de loop van dit jaar een wetsvoorstel zal indienen dat het horen van min derjarigen boven de twaalf jaar ver plicht stelt in alle zaken die het gezag ADVERTENTIE er onze parlementsredactie iel HAAG In psychiatrische ziekenhuizen mogen niet kser castraties, sterilisaties en hersenoperaties worden uit- 'a®terd. Ook elektroshocks mogen niet meer worden toege- ae Slechts in een enkel geval, wanneer er sprake is van s ste noodzaak mag zoiets nog gebeuren. kwam naar voren dat in verscheidene psychiatrische ziekenhuizen nog ge regeld sprake is van dit soort ingre pen, die later niet meer te herstellen zijn. >t. iveede Kamer heeft dit gisteren tejem uitgesproken bij de stem- in over moties die werden inge- tijdens een spoeddebat van en- ■■toeken geleden. Het debat ging %bver de onthullingen die waren ■Jn in een rapport van de com- ï-Van Dijk. Die commissie be- nieuwe wetgeving voor. die de spositie van psychiatrische pa in moet veilig stellen. In dit bpige rapport van de commissie en HAAG Het PPR-Kamerlid Èans wil van premier Van Agt lister Van der Klaauw (buiten- fe zaken) nadere informatie over - ftderlandse voorstellen, gedaan fe Amerikaanse vice-president ale, over het toekomstige kern- ö-beleid van de NAVO en over K^uropees-Amerikaans overleg reiver. ^amerlid heeft zich met vragen èide bewindslieden gewend en heert of de Amerikanen aan de rlandse positie in de discussie kernwapens belang hechten, zo- - aldus de 'vragen omdat de lewapening in ons land zo in ssie is als omdat de besluitvor- in ons land invloed heeft op de g van de Bondsrepubliek, wil Waltmans weten of ons feen vaste zetel wordt gegeven in Ucleaire planninggroep van de D. Nederland is met de andere t Navo-landen bij toerbeurt lid le nucleaire planninggroep, die •eek in Florida vergadert over dernisering van de tactische •kernwapens. Verwacht wordt, hinister Scholten van defensie foorstel om Nederland perma- iij dat overleg te betrekken in ia nader aan de orde zal stellen. EN (ANP) De Bestuurscom- le Noorden des lands heeft in een aan de ministers van economi- Izaken en van volkshuisvesting pmtelijke ordening gevraagd om oiciële steun voor een versnelde rjering van het nationaal isolatie- jin het noorden van het land. ommissie wijst daarbij op de 'ge effecten van een snelle aan- de economie en de werkgele- in de noordelijke regio. Het te scheppen aantal arbeids- en kan, volgens de commissie, minste 1150 worden geschat. De progressieve fracties hadden in een andere motie gevraagd om een absoluut verbod op dit soort praktij ken. Het CDA had in eerste instantie slechts om uiterste terughoudend heid gevraagd, maar met steun van de WD ging het CDA ook over tot een verzoek tot absoluut verbod, waarin slechts ruimte is voor die ge vallen die ook de commissie Van Dijk redelijk acht. Zo zouden bij voor beeld bij hartstilstand wel elektros hocks mogen worden toegepast. Als therapie moet er in de ziekenhuizen van af worden gezien. Ook een motie van mevrouw Be- ckers-De Bruijn (PPR) waarin zij vroeg om verbetering van voorlich ting aan patiënten en bij de regering bepleitte om eens initiatieven te ne men tot het geven van een formele status aan patiëntenraden, kreeg in stemming van de hele Kamer. Een motie van de WD om nu eens haast te gaan maken met de afhande ling van de BOPZ de Wet bijzonde re opneming psychiatrische zieken huizen kreeg de hele Kamer achter zich. Bovendien zou vooruitlopend op die wet nu al moeten worden begon nen met verbeteringen van de rechts- positie van de psychiatrische patiënt. De BOPZ moet de sterk verouderde krankzinnigenwet van 1884 gaan ver vangen. Men is al vanaf het begin van de jaren vijftig bezig om een nieuwe wet voor te bereiden. Het ziet er voor alsnog niet naar uit dat er veel schot zit in het gereedkomen van die wet. ADVERTENTIE in oi t wil ■Sopluii '5'O uoa jttojif ap ui qliyj usputa uauunq Evom hSi/fd/ azsp <Jo pjOO.niUD J31f 3ZJDD.V SJjpSOUl U3 SJjpV.I UOO lJ0qU3UUtq \J3lA3(l 'QMOOMINV over hen betreffen. Hij zei er geen bezwaar tegen te hebben dat bij adoptie hierop wordt vooruit gelopen. Bij stiefouderadoptie gaat het om adoptie door de stiefouder en één van de natuurlijke ouders. Volgens het wetsontwerp kan de andere natuurlij ke ouder de adoptie tegenhouden. Deze ouder heeft een absoluut veto recht. Krachtig verzette de minister zich tegen een voorstel van de WD, dat op steun van de PvdA kan rekenen, om dit vetorecht aan een termijn van ten hoogste twee jaar te binden. Daarna zou. evenals in gewone adop tie-gevallen. de rechter moeten be slissen. De liberaal Nijpels voerde als argu ment aan. dat voorkomen moet wor den dat adoptie wordt tegengehou den door een ouder die uit wraakge voelens zijn gescheiden vrouw wil treffen. Het gaat toch om het belang van het kind, zei hij. Last Voor de minister weegt echter zwaar der, dat een ouder in dat geval door echtscheiding definitief zijn kind kan verliezen. „Dat legt een zware last op een mislukt huwelijk," zei hij. Boven dien wees hij er op. dat een vergelij king met gewone adoptie niet opgaat, omdat in die gevallen een kind niets meer van zijn ouders heeft te ver wachten. Geen bezwaar had de minister tegen een WD-voorstel om bij stiefoudera doptie een omgangsregeling te tref fen voor de andere natuurlijke ouder en kind. Binnen enkele weken zal hij een voorstel bij de Kamer indienen, dat het omgangsrecht na echtschei dingen regelt. De minister was ook bereid een WD- voorstel over te nemen om bij stiefou deradoptie, evenals bij gewone adop tie, de voorwaarde te stellen dat het echtpaar vijf jaar getrouwd is. Op dit punt mag geen rechtsongelijkheid ontstaan, aldus de WD. De WD vroeg de regering in een motie om een nota op te stellen waar in het beleid inzake adoptiezaken uit de doeken wordt gedaan. Volgens de liberaal Nijpels ls het beleid thans onduidelijk, terwijl er in het land grote onvrede bestaat over de huidige gang van zaken. Hij wees er op, dat de wachtlijst van ouders die een kind willen adopteren 4500 verzoeken telt. Minister De Ruiter bestudeert nog de mogelijkheid om adoptie door één persoon mogelijk te maken. Met een grondige herziening van het familie recht, die nodig is om adoptie door ongehuwde paren mogelijk te maken, wil hij niet te hard van stapel lopen. Hij deed op dit punt geen concrete toezeggingen. AMSTERDAM (ANP) De politie rechter in Amsterdam, mr. F. H. J. ten Kroode, heeft de Amsterdammer W. P. veroordeeld tot 1500 gulden boete, waarvan de helft voorwaarde lijk en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De veroordeling was overeenkomstig de eis. De verdachte stond terecht omdat hij in mei vorig jaar ongeveer 200 pam fletten met anti-semitische beledigin gen had verspreid in de Amsterdamse wijk „De Pijp". Zo vermeldde hij on der meer, „dat Joden smerige misdrij ven pleegden". De verspreiding van de pamfletten getuigt van een grieze lige verblindheid en groezelige ge dachten. waarin overtuiging door klinkt." aldus de officier. Op de vraag van de rechter, of P. zijn daad be treurde. antwoordde verdachte „dat weet ik niet". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking zal er hard aan moeten trekken wil hij de komende jaren niet in financiële moeilijkheden komen. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer, die zich bezig hield met een tweetal moties over de financiering van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. Het PvdA-Kamerlid Pronk had een motie Ingediend waarin hij de minis ter vroeg met meerjarencijfers op ta- fel te komen om aan te geven hoe hij zijn begroting de komende jaren denkt te gaan financieren. Achterlig gende gedachte van de motie ls dat er op de begroting steeds meer uitgaven gaan drukken die er eigenlijk niet op thuishoren, zoals rentesubsidies e.d. Die rentesubsidies zijn een gevolg van het feit dat er in het verleden nogal fors is geleend op de kapitaal markt tegen commerciële rentes. Dat geld werd weer tegen .zachte rentes" doorgeleend aan de ontwikkelings landen. maar het verschil met de oor spronkelijke (hogere) rente moet uit de jaarlijkse begroting komen. De „zuivere" begrotlngsgelden komen hierdoor beduidend in de knei. Het kabinet wil daarom proberen aan de rentesubsidies een halt toe te roepen, en ze zo mogelijk terug te dringen. Steviger positie Pronk wilde met zijn motie bereiken dat de minister voor de komende jaren zou aangeven hoe hij die onei genlijke uitgaven zou terugdringen. Als hij dat met meerjarencijfers zou onderbouwen, dan zou dat zijn onder handelingspositie tegenover de mi nister van financiën verstevigen, re deneerde het PvdA-Kamerlid. Bij een debatje hierover begin deze maand liet De Koning echter weten dat hij zich voor de komende jaren niet op cijfers wilde laten vastprik ken vanwege de slechte economische situatie. Een vorig jaar door de Ka mer aanvaarde motie, waarin even eens om die cijfers werd gevraagd, kon hij daarom niet uitvoeren, zei hij. Gisteren diende Pronk opnieuw een motie in. waarin werd betreurd dat de minister eerder gedane toezeggingen om met meerjarencijfers te komen, niet gestand wilde doen. De motie werd echter door de Kamermeerder heid verworpen. Subsidies terugdringen Wel aanvaardde de Kamer een motie van het D'66-Kamerlld mevrouw Bis- schoff. waarin de regering wordt ge vraagd het uiterste te doen om de rentesubsidies terug te dringen door vermindering van het aandeel op de kapitaalmarkt. Ook ging de Kamer akkoord met een motie van Van Dijk (CDA) en Waal- kens (WD), waarin wordt gevraagd de rentesubsidies zo mogelijk voor 1980 te verminderen. De minister zeg de toe dat hij zich „zeer zal inspan nen" om dit te proberen. Hij liet verder aan de Kamer weten dat er voor 1980 een bedrag van 37 miljoen gulden nodig zal zijn om de rentesubsidies te stabiliseren, voor 1981 82 miljoen, voor 1985 287 miljoen en voor 1990 593 miljoen. RHENEN (ANP) De 36-Jarlge typo graaf H. van dei' Meijden uit Wage- ningen ls gistermorgen bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Op weg naar zijn werk In Rhenen raakte hij met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. Over de ooizaak van het ongeluk is nog niets bekend, aldus een politewoord- voerder. ADVERTENTIE Fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 700 g gelileerde vis in stukjes, zout ze k en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan 11 gesnipperde u). 1 teentje knoflook, 1 tomaat. F 1 appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie. 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot een gebonden massa ontstaat. Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. Doe meer met vis omdat 't zo lekker is^ Productschap voor Vis en Visproducten. 's-Gravenhage Van een onzer verslaggevers ARNHEM Op 30 mei komt er een eind aan het isolement, waarin de Over- Betuwe, gelegen tussen Rijn en Waal, in zekere zin tot nu toe nog altijd verkeert. Minister-president Van Agt opent dan tussen Valburg en Ressen tien kilometer van rijksweg 15, die Rotterdam met het oosten des lands verbindt. Het weggedeelte, waarom het hier gaat, ligt tussen twee klaverbla den, namelijk dat bij Valburg en dat bij Bemmel. Het klaverblad bij Valburg is zells een van de grootste van Nederland, ongeveer te vergelijken met het verkeersplein Oudenrijn. i Fleurop bloemist overbrugt lor u alle afstanden in 130 landen. kirop inter flor3 lat garant voor toioemengroet I Dmginne- tit 15S Ham Den Haag De A15, die overigens in ooste lijk richting nog niet voltooid is (vooral het nog aan te leg gen stuk Ressen-Babberich wordt als een heet hangijzer beschouwd) vormt een be langrijke schakel in de totale ontsluiting van de Betuwe. Enerzijds zullen de verbindin gen tussen het midden en het westen van Nederland erdoor worden verbeterd, anderzijds zullen de verbindingen tussen genoemde gebieden en het Duitse Roergebied er wél bij varen. Via het te openen weggedeelte wordt de A 15 aangesloten op rijksweg 52, de verbinding Arnhem-Nijmegen. Speciaal ook voor Nijmegen zal het nieuwe wegvak van veel be lang zijn omdat deze stad nu een directe verbinding krijgt met de randstad Holland Ook voor het tussen de rivieren gelegen centrum van tuin- bouwcultuur, voor de verdere ontwikkeling van de industrie en voor de steeds in betekenis toenemende recreatie is het nieuwe weggedeelte belang rijk. Het nieuwe wegvak verbindt, zoals gezegd, twee klaverbla den met elkaar. Bij het klaver blad Valburg kruisen de rijks wegen 15 en 75 elkaar. Bij het klaverblad Bemmel wordt aangesloten op rijksweg 52 (Arnhem-Nijmegen). maar de hoofdrijbanen van rijksweg 15 lopen daar nog niet Rijksweg 15 zet zich daar tijdelijk voort als een enkelbaans weg. Door althans één baan van rijksweg 15 aan te leggen, heeft men het enorme nieuwe velling- complex. voortgekomen uit een grootscheepse fusie, op het landelijk net van auto snelwegen aangesloten. Het gebied geniet nationaal en zelfs internationaal bekend heid als fruit-, groenten- en potplantencentrum. Milieugevoelig Aanleg van het weggedeelte Ressen-Babberich van de A 15 is niet voor 1990 te verwach ten. Het moet gerealiseerd worden in een „zeer milieuge voelig" gebied. Aanvankelijk stond het hoger op het priori teitenlijstje. De enkelbaans- weg naar de veilinghallen tus sen Bemmel en Huissen ls in bepaald opzicht als een com promis te beschouwen. Er is voor rijksweg 15 een be plantingsplan ontworpen dat rekening houdt met het weid se karakter van het Gelderse rivierenlandschap. Het is een oude streek waar eens de fron ten van de Romeinen liepen; wegrestauranten uit die antie ke tijd zijn nog aanwezig. In aanmerkelijk recentere tij den, namelijk de tweede we reldoorlog. is er heel wat ge beurd, de mijnoprulmings- dienst heeft er heel wat grana ten en andere projectielen moeten opruimen voordat met de wegaanleg kon worden begonnen. Feest De officiële opening van het nieuwe weggedeelte, waarvan de aanleg waarvan 65 miljoen gulden heeft gekost, gaat met een reeks feestelijkheden ge paard, waarbij de provinciale Gelderse WV in Arnhem coördinerend optreedt. Ze worden voorbereid door het comité „Van klaverblad tot klaverblad", onder voorzitter schap van Val burg 's burge meester, mr. C W. Labree. Een der belangrijkste initia tieven is een presentatie van de bedrijvigheid in dit gebied (agrarisch zowel als industri eel). Geprobeerd zal worden onder meer in het Europoort- gebied. belangstelling te wek ken bij het bedrijfsleven voor eventuele vestiging in de Over-Betuwe. In de Tweede Kamer werd gisteren tijdens het debat over ontwikkelingssamen werking een motie van Su zanne Bischoff (rechts) aan genomen. Op de foto minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking, in ge sprek met zijn voorganger Jan Pronk (op de rug gezien) en mevrouw Bischoff. DEN HAAG (ANP) Vanaf oktober zullen de Tweede-Kamerdebatten in het hele land te beluisteren zijn. Doo/ de PTT ls een systeem van geluldsllj- nen ontwikkeld waardoor het gespro ken woord in 's lands vergaderzaal over het gehele land kan worden ge distribueerd. De Tweede Kamer heeft de exploitatie in handen. Iedereen die voor de benodigde apparatuur een kastje met een luidspreker in aan merking wil komen, kan zich bij de Tweede Kamer opgeven. De aanslui tingen worden door de telefoondis tricten verzorgd, aldus de heer Van der Kruk. chef huistelefoons van de directie van het telefoondistrict Den Haag Kamervoorzitter Vondeling zal het landelijke luldsprekernet 2 mei op een persconferentie in het Kamerge bouw introduceren, zo heeft de afde ling voorlichting van de Tweede Ka mer meegdeeld. Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM Het centrale over leg over een nieuwe koopvaardlj- CAO voor de grote handelsvaart en de zeesleepvaart is beëindigd, zonder dat werkgevers en werknemers tot overeenstemming zijn gekomen. Het voornaamste breekpunt is volgens de Federatie van werknemersorganisa ties in de zeevaart (FWZ) de weige ring van de reders om voldoende ga ranties te geven voor de werkgelegen heid aan boord van schepen. Ook is er geen akkoord bereikt over een rege ling voor vervroegde uittreding. AMSTERDAM (ANP) Het partij bestuur van de CPN vindt, dat de kerncentrales bij Borssele en Dode- waard moeten worden stilgelegd Toepassing van kernenergie in een land als Nederland brengt namelijk onder de huidige omstandigheden „ontoelaatbare gevaren en risico's met zich mee", aldus een verklaring van het bestuur w De gebeurtenissen in Hamsburg en het bekend worden van andere onge vallen met kerncentrales hebben aan getoond, dat „groeiende onrust over en verzet tegen onaanvaardbaar ris kante atoomavonturen" gerechtvaar digd is, aldus de verklaring. Alle tot nu toe gemaakte risico-berekeningen blijken een slag in de lucht te zijn. Dat geldt in versterkte mate voor de opslag van nucleair afval, schrijft het CPN-bestuur. Volgens de verklaring ls er sprake van een „onverhulde Westduitse chantage, geïnspireerd door belang hebbende militaire en kapitaalgroe- pen. om de toepassing van kernener gie in Nederland uit te breiden". „Als u mijn opstel over de vakantie te kort vindt, dan komt dat omdat de vakantie zelf te kort was

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3