Wegvoering zigeuners naar Westenbork vrijwel geheel door Nederlanders grote razzia van mei 1944 ^)uitsers vreesden 'besmetting' door zigeuners leeggelopen jongeren l rijgen langer uitkering CDA wil kamerdebat leerkrachten Studie over in de tweede wereldoorlog vervolgde minderheid Ministerie zwijgt yer opsporing 'ülud-SS'ers PvdA wil nauw samengaan van zusterpartijen BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 t moest 34 jaar duren eer i i verhaal geschreven werd i de in de oorlog uit Neder- d weggevoerde en in vermoorde zigeu- s. Dat is vreemd, want al het aantal uit Nederland eporteerde zigeuners bij- helemaal weg tegen het i ital weggevoerde Joden zigeuners tegenover .000 Joden) gemeten de motieven van de itse bezetters en de wreed- d kan er geen enkel onder- i eid worden gemaakt. heel langzaam is het lot van deze ne minderheid bekend geworden. Sijes, die samen met vijf jonge sterdamse historici nu een boek f de zigeunervervolging heeft ge- even. constateert een beetje ver- 1 dat nog in 1955 in geen enkele lerlandse encyclopedie onder het fd „zigeuners" ook maar iets te n was over hun vervolging gedu- de de Tweede Wereldoorlog. Ook brak in de wetenschappelijke lite- ïur een systematische beschrij- en is er na de oorlog, noch in 6 erland noch daarbuiten, iemand yolgd vanwege zijn aandeel in )Ue tragedie. Overigens wordt uit s' boek wel duidelijk, dat de weg- /oring van de zigeuners naar Wes- j K>rk in mei 1944 vrijwel geheel r Nederlanders is geklaard. De door Jan Kuyk bezetters konden bij deze eerste fase hun handen schoon houden. Het boek van Sijes c.s. is dus een geslaagde inhaalmanoeuvre, maar te gelijk moet ook worden vastgesteld dat het gortdroog en soms zelfs weer spannig geschreven en opgebouwd is. Je moet al bij voorbaat gemotiveerd zijn, wil je het boek achter elkaar uit lezen. Het mist de levendigheid van bijvoorbeeld De Jongs boeken en het blijft op dit punt ook achter bij Sijes' eigen werk over de februari-staking. Dat zal wel iets te maken hebben met het feit dat een deel van het materi aal is bijeengebracht ten behoeve van doctoraalscripties en op grond van wat ik daarvan onder ogen krijg, heb ik voor mijzelf de conclusie getrok ken dat aan de Nederlandse universi teiten de rapporterende stijl hoger aangeschreven staat dan de verha lende. Toch, ondanks dat bezwaar, is het te hopen dat binnenkort meer van der gelijke studies zullen verschijnen met de nog steeds ontbrekende geegevens over andere door de Duitsers vervolg de minderheden zoals de homoseksu elen en de Jehova's getuigen. Weerzin De onbekendheid met de geschiede nis van de aan deze numeriek kleine minderheden begane wreedheden heeft vast iets te maken met de vol strekt negatieve en afwijzende hou ding (noem het zelfs maar weerzin) die in grote groepen van ons volk leefde en leeft tegenover deze kwets baren. Van die weerzin Is in de oorlog handig gebruik gemaakt. Er was in 1940 al zoveel en zolang gedokterd aan en geconfereerd over de problemen van de al eeuwen lang trekkende woon wagenbewoners, dat ook in Neder land bij hoge en lagere autoriteiten een wat kriegelige sfeer was ontstaan. Het was in deze sfeer dat maatregelen van de Duitse autoriteiten maar al te gretig werden geaccepteerd. Er zijn gelukkig ook voorbeelden van pogin gen om de problemen in hun betrek- kelijheid te zien en menselijk te bena deren. maar veel heeft dat niet uitge haald. Eén belangrijke onderscheiding moet overigens wel worden gemaakt: de zigeuners vormden (en vormen nog steeds) slechts een kleine minderheid onder de woonwagenbewoners. In 1938 waren er in ons land zo'n kleine drieduizend woonwagens met naar schatting elf- tot twaalfduizend be woners. Hoe weinig zigeuners daaron der waren, zou je kunnen afleiden uit het aantal (245) weggevoerde zigeu ners. Het is trouwens niet zo gemak kelijk een definitie te geven wat nu precies een zigeuner is. Daarom zijn in de oorlog heel wat niet-zigeuners als „asocialen" met de vervolgden over één kam geschoren. De maatre gelen van de Duitsers richtten zich echter primair op de zigeuners en dat louter en alleen om racistische redenen. Gretig Over de gretigheid van de autoritei ten: Sijes vertelt in zijn boek hoe in de eerste maanden van de oorlog de heer L. A. van Doorn, directeur van het Maatschappelijk Hulpbetoon in Utrecht zijn kans schoon zag. In 1918 was in Nederland een woonwagenwet tot stand gekomen, bedoeld om het aantal woonwagens in Nederland te beperken maar in de praktijk nogal mild uitpakt. Van Doorn was één van de mensen die zich daar danig aan ergerden. In het eerste jaar van de bezetting al publiceerde hij in een vaktijdschrift een beschouwing on der de titel „De woonwagens moeten verdwijnen een plan voor de maat schappelijke verheffing van de zwer vende woonwagenbevolking Van Doorn toonde zich in die be schouwing een tegenstander van commissies en rapporten en dus vond hij de bezetting waaronder het land toen enige maanden verkeerde „ui termate geschikt om thans een derge lijk plan te propageren. Tal van be lemmeringen, die wellicht anders zouden bestaan, geven nu geen moei lijkheden. Er kon snel, doortastend en doeltreffend worden gewerkt". Natuurlijk kan je Van Doorn en zijn beschouwing niet afdoen als een wat ongelukkig detail uit een ontwikke ling. Daarvoor is er te veel gebeurd en is hij te representatief, maar erger nog: diezelfde Van Doorn fungeerde na de oorlog weer als lid van een commissie, die een wijziging van de woonwagenwet uit 1918 moest voor bereiden. Die wet is er in 1968 geko men. In feite betekende zij een terug schroeven van de opvattingen uit 1918 en een terugbrengen van de be palingen uit de eerste jaren van de bezetting: een trekverbod en concen tratie van de woonwagens in een be perkt aantal relatief grote kampen. De woonwagenwet van 1968 is. zover ik weet. zelfs de enige Nederlandse wet waarin zoiets als een afstam mingsonderzoek dwingend is voorge schreven en dus voorziet in werkgele genheid voor uit de oorlog overgeble ven sibbekundigen. Alleen als Je ou ders en voorouders in een wagen rondtrokken, mag jij dat ook doerv^- zo niet. dan ga je maar netjes onder een vast dak wonen. Een kwalijke en tien Jaar geleden nog eens extra opge poetste erfenis van de oorlog. Het is een voorrecht van de verbeel ding zich te kunnen vermeien in wat er dan-en-dan gebeurd zou zijn als dit-of-dat er aan vooraf gegaan was; een spel waaraan in de barre werke lijkheid staande doeners zich niet graag overgeven. Toch verdienen in dit geval de opmerkingen van zigeu nerleider Petaio over dit boek ernsti ge overweging. Inderdaad, als dit boek eerder geschreven en versche nen was, leefden wij nu misschien niet met een woonwagenwet waar voor we ons eigenlijk een beetje moe ten schamen. Vervolging van zigeuners in Neder land 1940-1945 door dr. B. A. 5jje.s in samenwerking met Th. M. de, Graaif, A. Kloosterman, J. F. A. van Loencn, G. J. van Setten en A. L. Visser, ultg. Martinus Nijhoff, 189 pagina's, ge bonden, prijs 37.75. 16 mei 1944 werd de enige en zigeuners gerichte raz- gehouden in het hele land. jr die tijd hadden heel wat ;uners zich aan het ver- ihte samenbrengen van jnwagens op enkele cen- le kampen onttrokken >r in gewone huizen te gaan tien. Vooral Den Haag ek daarbij een gezochte onplaats te zijn. In het vol- ide fragment beschrijft Sij- le razzia („de centrale aan- iding" heette het officieel) 'e Den Haag. je ials eerder vermeld woonden de agse zigeuners voor het merendeel lijïen klein gedeelte van de binnen- n d, in de omgeving van de Veenka- het werd de politie dus niet moei- m gemaakt. We zullen ons in hoofd- U k beperken tot het relaas van een ig rokkene, die op de Veenkade inde. Om 4 uur 's morgens werd a* r op de deur gebonsd door Neder- dse agenten. Iedereen werd ge- ïmeerd het huis te verlaten, men eg geen tijd om zich goed aan te den en reisbenodigdheden te pak- het huis werd verzegeld. Op vra- van de zigeuners antwoordden de nten, dat ze even mee moesten r het bureau op de Mauritskade, iwaar ze doorgestuurd zouden den naar Westerbork om daar papieren te laten controleren: na paar dagen zouden ze weer thuis (de naam Westerborj zei de zigeu- s niets). In een ander geval vertel- i de agenten, dat de stad ontruimd tri d en dat ze elders nieuwe huizen ti den krijgen. Weer anderen waren nhartiger: iedereen zou op trans- 0(j t naar Duitsland gaan. De man- i zouden in de 'arbeitseinsatz' ko- bu q, de kinderen zouden naar school o n en de vrouwen zouden thuis ■la ven hetzelfde beeld als de Ven- rt i zigeuners werd voorgespiegeld, omwonenden, gewekt door het aai, stonden op straat of keken •ij} van achter de ramen. Sommigen en lden: de verstandhouding met de aj suners was altijd goed geweest (of n overal zo was kunnen wij niet estigen). id Hl ofln ii« edi l De politie gedroeg zich correct en er' werd geen geweld gebruikt. De agen ten lieten de zigeuners voorop lopen en volgden zelf. Op het bureau, waar al meer zigeuners aanwezig waren, werden de papieren ingenomen; er stonden pakjes brood klaar voor on derweg. Ook hier wekte men de in druk dat alles maar van korte duur zou zijn, en de zigeuners geloofden dat. Een andere getuige vertelde, dat onderweg naar het bureau vooral de kinderen alle kans kregen om weg te lopen zelf ging hij nog even voor zijn vader sigaretten kopen maar dat niemand er gebruik van maakte: de kinderen bleven liever bij hun ou ders en bovendien had niemand er een vermoeden van wat hun boven het hoofd hing. Omstreeks 8 uur wer den allen in met dekzeil afgesloten vrachtauto's naar het station Staats spoor gereden. In aparte wagons, aan een gewone reizigerstrein gekoppeld en elk door vier Nederlandse agenten bewaakt, reisden zij verder. De trein was vol; ramen mochten niet geopend worden en op de stations moesten de rolgordijnen omlaag. Zo begon voor 109 zigeuners de reis naar het oosten. Of de Haagse politie niet- zigeuners heeft meegestuurd is niet bekend. Wel weten wij dat vanuit deze stad na de razzia nog 4 zigeu ners, die men blijkbaar had vergeten, naar Westerbork zijn gebracht alle 4 zijn omgekomen. De verantwoorde lijkheid voor deze nazending in geen enkele instructie van hogerhand geëist moet geheel voor rekening van plaatselijke politiebeambten komen." Westerbork Hoe ging het verder in Westerbork? Een ander fragment van Sijes. „Wisten de zigeuners op het moment van hun aanhouding en tijdens het transport naar Westerbork in de regel niet wat hen boven het hoofd hing. na aankomst in het kamp werd dat al duidelijker. De aanblik van wachtto rens, machinegeweren, prikkeldraad, barakken, geüniformeerde Duitsers en gesterde Joden liet nauwelijks ruimte meer voor illusies. Een vrouw vertelde dat haar vader, toen hij dit 'OntGTGnd' zag, tegen zijn vrouw zei niet te gelo ven dat ze er levend af zouden komen. Een ander vertelde dat haar ouders zich op dat moment het lot herinner den van familieleden in Duitsland, die in 1939 in een concentratiekamp waren opgesloten en van wie men sindsdien niets meer had gehoord. Bij aankomst van de trein moesten de arrestanten in een rij gaan staan ter identificatie; later moesten, vol gens een getuige, de gezinshoofden nog eens 'vóórkomen'. Naar wij aan nemen zal dat verband hebben ge houden met de vraag wie zigeuner was of niet. 'De ariërs' (dat waren de 'asocialen') werden door de registra tie 'afgezonderd van de zigeuners'. Na de eerste controle werden meege nomen 'bezittingen', ook geld en sie raden, afgenomen; alles zou terugge geven worden, zo werd verteld. Deze 'registratie' duurde tot in de avond. Daarna volgden de 'medische keu ring' en de 'ontluizing', een voor de zigeuners bijzonder schokkende en vernederende gebeurtenis. Hoe dit in zijn werk ging weten we, behalve van de ondervraagde zigeuners, ook van een Joodse arts, die bij de 'keuring' betrokken was. Deze herinnerde zich dat op de avond van de 16e, om streeks 8 uur, de kampcommandant Gemmeker bij hem kwam en zei 'Jetzt kommen die zigeuner.' De zi geuners werden voor een lange tafel geleid, waar zij werden geregistreerd; er kwamen veel Duitsers kijken om dat ze het 'machtig interessant' von den nu eens zigeuners te zien. Wel waren zij zeer beducht voor enigerlei besmetting: de vloer tussen de tafel en de plaats waar de zigeuners moes ten staan, was met een ontsmettings middel bewerkt, 'zodat' zoals de Duitsers zeiden 'de ziektekiemen niet er overheen kondenspringen'. De zigeuners moesten zich ontkleden, mannen en vrouwen in verschillende hoeken van één vertrek, waar ze wer den kaalgeschoren en 'ontluisd'. Een soort medische keuring die waar schijnlijk tegelijkertijd werd verricht ('de dokter klopte iedereen met een soort glimmende pen. er wel voor oppassend iemand met de handen aan te raken') had niets te betekenen: niemand werd (uiteraard) 'afge keurd'. zijn dus de experimenten bespaard, waaraan hun uit andere landen aan gevoerde lotgenoten zijn onderwor pen. Over die experimenten schrijft Sijes: Experimenten onze correspondent N HAAG/EINDHOVEN Wegge- :n jongeren die in gastgezinnen blijven kunnen voortaan maxi- al dertig dagen een uitkering krij- via de Algemene Bijstandswet, ids 1973 bestond er een regeling, in n een onzer verslaggevers jEN HAAG Het ministerie van stltie wilde gisteren geen commen- ar geven op een mededeling van mon Wiesenthal dat hij weer twee derlandse oud-SS'ers heeft opge- )rd. Het tweetal, dat in een West- ipees land woont, zou zich in de rlog aan moord hebben schuldig aakt. Wiesenthal wilde de namen de oud-nazi's nog niet noemen, at hij er volstrekt zeker van wil dat hij hen niet met anderen eft verwisseld. lgens Wiesenthal zijn de namen rnl!l de betrolcfcenen bekend bij de ksrecherche en het Rijksinstituut uiilor oorlogsdocumentatie. Een 'u^x>rdvoerder van het ministerie van rtitie zei gisteren dat Wiesenthal regeld namen van ondergedoken derlandse oorlogsmisdadigers aan ide instanties voorlegt. Van de zij- :ntl van het ministerie wordt daarbij publiciteit vermeden, omdat de JJ iporing anders bemoeilijkt zou ns het ministerie is Wiesenthal gevraagd zelf ook geen rucht- arheid aan zijn opsporingen te ge- Wel constateerde de woordvoer- opgelucht dat ditmaal geen oa- i zijn gevallen. dat als jongeren in een crisissituatie in een gastgezin worden geplaatst (meestal door een Jongeren Advies centrum) zij maximaal acht dagen uitkering ontvingen. De verlenging van de bijstand maakt deel uit van de nieuwe richtlijnen voor hulpverle ning aan weggelopen jongeren, die- binnenkort worden gepresenteerd. De gemeente Eindhoven zal als eerste een experiment uitvoeren met het nieuwe CRM-beleid. Weggelopen jongeren die nog op school zitten krijgen voortaan een uitkering als ze met de opleiding zijn begonnen voor het einde van de leer plichtige leeftijd en als ze in het laat ste studiejaar zitten van een oplei ding die is begonnen tijdens de leer plichtige leeftijd. Het landelijke overleg alternatieve hulpverlening klaagde ai geruime tijd over ambtelijke willekeur bij de so ciale diensten, omdat er geen richtlij nen van CRM waren en de gemeentes naar eigen goeddunken beleid kon den maken. Over de nieuwe regeling is het overlegorgaan ook niet te spre ken. „De vraag blijft wie beslist of plaatsing in een gastgezin noodzake lijk is en blijft. Verder is het onjuist, dat er een tijdslimiet verbonden is aan hulpverlening. Bij berekening van bijstand voor weggelopen jonge ren in het onderwijs tenslotte blijft men een onderscheid maken tussen kansrijke en kansarme jongeren", al dus het overlegorgaan Volgens de hulpverleners zijn er per jaar 1500 jongeren die van huis weglo pen en geen uitkering krijgen en met hun studie moeten ophouden. Zij zien „met angst en beven" tegemoet wat nu in Eindhoven bij wijze van proef gaat gebeuren, omdat het straks een 'landelijke regel kan worden. Deze gehele behandeling werd door de zigeuners als uitermate kwetsend en onterend ervaren. Het kaalscheren werkte daarbij als een afbraak van de individualiteit: van toen af aan, ver telde een getuige' werd het moeilijk elkaar te herkennen. Zo vroeg hij zich af of hij daardoor enige bekenden, die bij de keuring aanwezig waren, later niet meer had gezien. Het ontluizen en het kaalscheren duurden tot de volgende ochtend. Omstreeks 7 uur kwam, volgens de arts, de commandant Gemmeker, dronken en begeleid door enkele vrouwen een kijkje nemen. „Nu Hen- Doctor, dat zijn toch heel andere mensen dan u en ik, niet waar?" zou hij opgemerkt hebben. Hun „bijna magische" angst voor be smetting dreef de Duitsers ertoe ook alle in beslag genomen bagage, zelfs de violen, te laten „ontsmetten". Sommige getuigen vertelden dat ook hun kleren werden afgenomen: daar voor in de plaats kregen ze „een soort gevangenispak". Een hondje, dat door de zigeuners was meegenomen, wekte het medelijden van de bewa kers: het dier werd in leven gehouden en kreeg zelfs eieren. Over de verdere behandeling van de zigeuners valt weinig meer te vermel den dan dat die ook naar Westerbork- se maatstaven slecht was.' In een overvolle barak, die zij niet mochten verlaten, werden zij ondergebracht. Contact met de Joodse kampbevol king was verboden; niettemin hoor den sommige zigeuners van Joden iets over hun verdere bestemming. Het eten was karig en slecht: rotte aardappelen, winterpeen en waterige soep worden al3 belangrijkste gerech ten genoemd. Desondanks wordt de behandeling meer dan eens als „rede lijk" gekenschetst vergeleken dan met die in Duitse kampen Drie dagen en nachten bleven de zi geuners in de barak. Op vrijdag 19 mei begon de deportatie van 40 fami lies en 31 alleenstaanden De uit Nederland afkomstige zigeu ners zijn op 55 volwassenen na alle maal in Auschwits vermoord. Hun „Wij brengen in herinnering dat om streeks augustus '41 de Einsatzgrup- pen reeds bezig waren „alle om rede nen van ras en politiek ongewenste elementen" te vermoorden. Om streeks dezelfde tijd werden voorstel len gedaan zigeuners te gebruiken bij „proeven" met betrekking tot castra tie en sterilisatie Er zou bij de zigeuners een onverbrekelijke samen hang zijn tussen primitiviteit en cri minaliteit De „suggesties" tot verplichte sterilisatie hadden tot doel het „zigeunerras" te doen uitsterven. Himmler liet voorzover hij zelf al niet tot die „conclusie" gekomen was de aanbevelingen werkelijkheid worden. Omdat niet alleen zigeuners, maar ook andere groepen mensen voor sterilisatie in aanmerking zou den komen („zwakzinnigen", „misda digers") werden proeven genomen om zo onopvallend en zo snel mogelijk grote groepen mensen voor sterilisa tie in aanmerking zouden komen („zwakzinnigen", „misdadigers") wer den proeven genomen om zo onopval lend en zo snel mogelijk grote groe pen mensen te steriliseren. Dit ge schiedde o.a. door röntgenbestraling, waardoor zeer veel mensen stierven. Deze proeven vonden reeds in 1941 plaats. Later werd een ander voorstel geformuleerd. Dit bericht was voor zien van een begeleidend schrijven, waarin uiteengezet werd, dat bij de toenmalige stand van de röntgen- techniek massale sterilisatie „zonder meer" uitgevoerd kon worden (ge schat werd een aantal van 3.000-4.000 per dag). Hoofd van deze serie experi menten in Auschwitz was sinds 1943 Dr. Schumann. Vermoedelijk heeft hij dergelijke experimenten ook in Ravensbrück geleid. Een Poolse vrouw, Gustawa Winkowska, ver haalt althans dat een uit Auschwitz in oktober '43 zich gedurende een volle week alleen had beziggehouden met het steriliseren van kinderen zon der enige verdoving. „De kinderen", aldus Winkowska. „kwamen meestal na de sterilisering huilend naar bui ten en vroegen hun moeder wat men hen gedaan had In de winter van 1944/1945 heeft één der kampartsen van Ravensbrück. Dr. Treite, eveneens dergelijke ingre pen verricht. Daarbij werd de valse belofte gedaan, dat de zigeunervrou wen de vrijheid zouden herkrijgen, indien zij toestemde in de proefne mingen; velen gingen op de belofte van de SS in en stierven. Tussen 4 en 7 januari '45 had (ln Ravensbrück) nogmaals een massale röntgensterillsatie van kinderen plaats. Schumann was aanwezig. Er werden ongeveer 140 zigeunerinnen gesteriliseerd, van wie de meesten de leeftijd van acht nog niet hadden bereikt. Bijna alle meisje stierven na deze afschuwelijke mishandeling; van de overlevenden werd een klein gedeelte op transport gesteld, de rest bleef achter, opdat men de gevolgen van de operatie kon bestuderen. Over het aantal op deze wijze gesteriliseer- den (gestorvenen en overlevenden) ls niets met zekerheid te zeggen. Ook werden vele sterilisaties uitge voerd volgens de methode-Clauberg. Deze arts schreef op 7 juni '43 aan Himmler, dat hij een steriliserings- procédé had uitgedacht, waarbij ope ratief ingrijpen overbodig was gewor den. Sterilisatie kon nu worden be werkstelligd „door een enkele inspui ting bij de ingang van de baarmoe der" en ofschoon nog enkele „verfij ningen" moesten worden aange bracht, kon gerekend worden op een behandeling van 1.000 vrouwen per dag. door Himmler persoonlijk werd hem precies één maand later Ausch witz als experimenteercentrum ter beschikking gesteld. Evenzo heeft hij in Ravensbrück zijn methode gepro beerd Een vrouwelijke arts. Dr. Zdenka Nedvedova-Nejedla (zelf ge vangene in Ravensbrück). is oogge tuige geweest van de injecties, waar aan voornamelijk zigeunervrouwen zich hebben moeten onderwerpen. Zij werden vermoedelijk geïnjecteerd met zilvernitraat en een contraste rende vloeistof, zodat onmiddellijk na de ingreep, in de röntgenkamer de uitwerking bestudeerd kon worden." Vorig jaar is op het Museumplein in Amsterdam ter nagedachtenis van de omgekomen zigeuners een monument onthuld, een ontwerp van de beeldhouwster Heieen Levano Foto: Bert Nienhuis Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fracUe in de Tweede Kamer overweegt om minis ter Pais van onderwijs via een Ka merdebat nader aan de tand te voe len over de nascholing van kleuter leidsters en onderwijzers. Volgens het CDA-Kamerlid Deetman heeft de minister zonder enige vorm van overleg een commissie ingesteld die over de nascholing advies moet gaan uitbrengen met hef oog op de toekomstige versmelting van kleuter en lager onderwijs. De vrees bestaat dat deze commissie zich o.m. gaat bemoeien met de uit voering van de nascholing, terwijl daarover al geruime tijd geleden dui delijke afspraken zijn gemaakt. Die afspraken gaan ondermeer over de taken die de landelijke pedagogische centra straks op het punt van de nascholing krijgen en ook over de relatie tussen de verzorgingsinstitu ten en de stichting leerplanontwikke ling. „Niemand wist dat de minister die commissie had ingesteld. Ik kreeg daar toevallig lucht van. De minister fietste door alles heen", aldus Deetman. De vaste Kamercommissie voor on derwijs hield zich gisteren met de problematiek van de nascholing be zig. In die vergadering heeft Deetman Zijn bezwaren nog eens uitdrukkelijk naar voren gebracht, maar volgens het Kamerlid is Pais daar min of meer overheen gehuppeld. Overigens is er ook bij de overkoepe lende onderwijsorganisaties kritiek op de Instelling van de eerder ge noemde commissie. BRUSSEL (ANP) De Partij van de Arbeid mikt op een intensieve samen werking met de kleine Europese zus terpartijen in een poging zoveel mo gelijk een eigen gezicht te tonen bin nen het nieuw te kiezen Europees parlement. De PvdA-voorzltster Ien van den Heuvel denkt samen met de socialistische partijen van België. Luxemburg, en mogelijk Ierland en Denemarken vijfentwintig van de in totaal vlerhondertien zetels te kun nen bezetten. De PvdA zelf rekent op tien zetel» Ien van den Heuvel vindt het belang rijk dat wordt voorkomen dat de klei- In Europarlement ne partijen tussen de grote worden fijngemalen. Met name met de Belgi sche socialistische partij BSP heeft de PvdA daarom nauwe betrekkin gen aangeknoopt, bleek gisteren in Brussel bij de gezamenlijke presenta tie van de Europese verkiezingscam pagne van belde partijen. Op 1 mei Raat de PvdA daarom de grens over om samen met de BSP een grote 1- mei-manifestatie te houden in De urne. Noch Van den Heuvel noch de Vlaam se socialisten-voorzitter en lijsttrek ker bij de Europese verkiezingen Ka- rel van Miert zien programmatische bezwaren voor een nauw samengaan van de twee in Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11