Rechtshistorie steeds neer in belangstelling Dodenkamp Sobibor aan de vergetelheid ontrukt leizen als hulpmiddel tegen vervreemding Kijk Zeeland nou! f Aan opleiding tot vrouwenarts heel wat te verbeteren Uitwaaien in Zeeland amperen i Zeeland Bon m lichting viert eeuwfeest T Nederland li uitbreiding rd kijkt naar Jere vestigings- jats uit Prof. Bastiaans spreekt van 'document humain' intouw op forumbijeenkomst van Molukse studentenvereniging ;DAG 24 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 een onzer verslaggevers tECHT Behalve de archeologie en astronomie mag ook de geschiedenis zich verheugen en groeiende belangstelling van amateurs, al dan niet aangesloten bij plaatselijke en onale historische verenigingen. r die amateurs zijn enkelen in jijzonder geïnteresseerd in de sgeschiedenis. Sinds kort kun- :ij als contribuant toetreden tot Utrecht gevestigde Stichting tot af der bronnen van het oud- ■landse recht, die volgende id het honderdjarige bestaan tichting. in 1879 opgericht als eniging tot uitgaaf der bronnen net oud-vaderlandsche recht", in de afgelopen honderd jaar de ve verzorgd van meer dan hon- bronnenpublikaties. die uit shistorisch oogpunt van groot g zijn. maar die door handels- verijen niet op de markt (kun- •orden gebracht. De stichting wordt daartoe in de gele genheid gesteld door subsidiegevers, waaronder de rijksoverheid, provin cies, gemeenten en ZWO. Uit de con tributies. die slechts 25 gulden per jaar bedragen, zijn de uitgaven allang niet meer te bekostigen. De toenemende belangstelling voor geschiedenis in het algemeen en rechtsgeschiedenis in het bijzonder blijkt uit een. overigens bescheiden, aanwas van contribuanten, waarvan de stichting er nu een kleine 400 telt. Konden vroeger slechts beroepshis torici (en bij voorkeur gepromoveer de) tot de toenmalige vereniging toe treden. nu worden ook amateurs met open armen ontvangen, vooral om de Congres pnze parlementsredactie ïLO Het kabinet zal zich lichijnlijk nog dit jaar moeten lln over verdere groei van de Al- 4e fabriek voor verrijking van Lm. Ultracentrifuge Nederland icht in de loop van 1979 uitbrei- |le zullen aankaarten bij de over- de grootste aandeelhouder. UC- teur prof. Bogaardt mikt op een tiding van de capaciteit tot ruim rde 2.000 ton. die de komende zal worden verrijkt in Almelo, nhurst (Engeland) en Gronau kland). Nieuwe opdrachten voor king van uranium worden gelij- I verdeeld over de drie fa- m. keede Kamer heeft er bij minis- an Aardenne (economische za- bp aangedrongen nieuwe orders '.Almelo" te kunnen beoordelen, [het drie landen programma 1.000 ton 'overschreden wordt. Aardenne heeft zich daar tot gre zeer huiverig voor getoond. I ADVERTENTIE 3, 5 en 8-daagse hotelvakanlies vanaf f 76,50 p.p. Vraag de gratis brochure "Korte vakanties in Zeeland". Bel 01180-280 51, Prov. VVV Zeeland. ;n onzer verslaggevers 'ERDAM Drs. G. A. N. H. der (VVD) vraagt aan het da 's bestuur van Rijnmond of men Inis heeft genomen van het feit, ^t Fordconcern naar een West- ese vestigingsplaats uitkijkt een complete automobielfa- Deze fabriek zal te zijner tijd elegenheid bieden aan rond uizend man. er Schreuder vraagt of het da- s bestuur van Rijnmond in deze in contact geweest is met het mtebestuur van Rotterdam dat It dagelijks bestuur de bezorgd- >m de afnemende werkgelegen- n de metaalnijverheid deelt. r wil hij weten of de speciaal le gemeente Rotterdam aange- acquisiteur voor bedrtjfsvesti- i actie heeft ondernomen in de ig van het Fordconcern. ADVERTENTIE 'Uitbreiden van vier tot zes jaar' Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Aan de universitaire opleiding tot vrouwenarts kan nog heel wat worden verbeterd. Om deze specialisten met voldoende praktische ervaring de wereld in te sturen zou de opleiding moeten worden uitgebreid van vijf tot zes jaar. Nu hebben universitair opgeleide vrouwenartsen normaal gespro ken vaak een aanvullende opleiding nodig om voldoende te worden voorbereid op hun vakgebied." Tot deze conclusie komt Drs. W. G. Egmond in zijn proefschrift „Over de oplei ding tot vrouwenarts", waarop hij vandaag aan de rijks universiteit te Utrecht promoveert tot doctor in de genees kunde. Iveekend in een luxe 6-pers. iravan voor f 87,50; met eigen pf toercaravan voor f 27,50. g de brochure. f1180 - 280 51, i VVV Zeeland. De heer Egmond, die als vrouwenarts werkt in het St. Elisabethe Zieken huis te Amersfoort meent dat het specialisme van vrouwenarts de laat ste jaren sterk in de belangstelling is gekomen. Dat heeft niet alleen te maken met de veranderde positie van de vrouw, maar ook met de verande ringen binnen het specialisme. De ..vrouwengeneeskunde" heeft een grote vlucht genomen, wat bij voor beeld blijkt uit de sterk afgenomen sterfte van pasgeborenen en verbe terde behandeling van baarmoeder halskanker. Die vorderingen hebben de vraag opgeroepen of het niet ge wenst is om (ook) dit specialisme on der te verdelen, aldus drs. Egmond. De huidige opleiding tot vrouwenarts voldoet mogelijk niet meer aan de eisen die aan een medisch-specialist gesteld mogen worden. Verkleinen Uit zijn onderzoek komt naar voren, dat één op de vijf vrouwenartsen zijn of haar opleiding onvoldoende heeft gevonden Met name de psychosocia le begeleiding, het zelfstandig werken en de kankerproblematiek schieten tijdens de opleiding tekort. Dat laat ste is des te opmerkelijker, omdat een betrekkelijk groot aantal patiënten in de vrouwenkliniek met dit type aandoeningen te maken heeft. Naast een onderverdeling van het specialisme van vrouwenarts kunnen volgens de heer Egmond de gebreken ook al tijdens de opleiding worden aangepakt. Concreet stelt hij voor het aantal arts-assistenten in oplei ding tot vrouwenarts per ziekenhuis te verkleinen. Dat komt niet alleen de kwaliteit van de opleiding ten goede, maar draagt ook bij het oplossen van het dreigende overschot aan vrouwenartsen. Zijn promotor dr. A. A. Haspels, hoogleraar verloskunde te Utrecht, zei in een toelichting, dat zo'n veertig vrouwenartsen per jaar worden afgeleverd, terwijl er slechts achttien jaarlijks nodig zijn voor ver vanging. Ter illustratie verwees hij naar West-Duitsland. waar tweedui zend gynaecologen teveel zijn. Drs. Egmond stelt echter dat een vermindering van het aantal assis tenten per ziekenhuis niet haalbaar is vanwege een CAO voor artsen-in-op- leiding. Dit betekent dat naar andere oplossingen gezocht zal moeten wor den om de opleiding tot vrouwenarts op het gewenste niveau te brengen In dit verband pleit hij voor nauwere samenwerking tussen de universi teitsklinieken en de algemene zieken huizen, zodat er meer mogelijkheden kunnen ontstaan voor vrouwenartsen in opleiding om praktische vaardig heid op te doen. subsidiërende instanties erop te kun nen wijzen dat aan de uitgave van de bronnenpublikaties groot belang wordt gehecht Het honderdjarig bestaan wordt ge vierd met een op 17 en 18 mei in Utrecht en Zeist te houden „eeuw- sfeestcongres". waarop aandacht zal worden besteed aan het onderwerp „Publiceren en profiteren van rechts bronnen". Daarbij zal met de gebrui kers van het door de stichting be schikbaar gestelde materiaal van ge dachten worden gewisseld over de betekenis en de waarde van uitgege ven en uit te geven rechtsbronnen. De ...consumenten" zullen op het congres ook hun wensen ten aanzien van het toekomstige editieprogramma ken baar kunnen maken. Ter voorbereiding van het congres is vorig jaar een uitvoerige enquête ge houden onder de Nederlandse rijks-, gemeente-, streek- en waterschapsar chivarissen, alsmede onder de be heerders van de handschriftenafde lingen van de grotere Nederlandse bibliotheken. Het congres zal worden ingeleid met een feestrede van de commissaris van de koningin in Utrecht, mr. P. J. Ver dam, die sinds 1975 voorzitter van het stichtingsbestuur is. Hier lag de werkelijke moordfabriek van Sobibor. Minstens een kwart miljoen mensen werden hier vergast in de uitlaat van een dieselmotor, waarna de lijken werden verbrand. De heuvel is gevormd door menselijke as. door C. G. van Zweden Dr. E. A. Cohen heeft een ver bijsterend boek geschreven over de vernietiging van de Joden in de concentratiekam pen van de nazi's. Zijn relaas beperkt zich niet tot de op zichzelf al gruwelijke opsom ming van de feiten, maar gaat diep in op het lot dat de slachtoffers wachtte. Het boek is vanuit een diepe be trokkenheid geschreven. Co- hen overleefde Auschwitz, mede dankzij het feit dat hij als arts hand- en spandien sten moest verrichten. Als ge volg daarvan had hij een min of meer bevoorrechte positie. Het boek heeft als titel „De negentien treinen naar SobiBor". en handelt in hoofdzaak over dit kamp, dat vrijwel onbekend bleef, omdat er ln de gehele wereld maar zestien mensen zijn die deze vernietigingsfabriek hebben overleefd. Dit (nieuwe) werk van Cohen, dat gisteren bij de presentatie in het Am sterdams historisch museum door prof. Bastiaans een „werkelijk docu ment humain" werd genoemd, is in feite een drieluik van nazi-gruwelen. Het toont aan dat die hele vemieti- gingsgeschiedenis niet te bevatten en niet te verwerken is. omdat het toneel elke denkbare menselijke categorie te buiten gaat. Cohen confronteert de lezer met de werkwijze van de nazi's, met de ma nier waarop zij de Joden zelf een groot deel van het weerzinwekkende werk lieten doen. en met de psychi sche gevolgen voor de betrokkenen. De nazi's schiepen een vernietigings systeem dat organisatorisch en tech nisch zo in elkaar zat. dat mensen bij duizenden tegelijk volgens een fa- brieksproces konden worden gedood. De SS heeft het „fabrieksgeheim" zo goed bewaard, dat achteraf praktisch geen bewijs meer is te leveren. Opzet van de SS was namelijk om systema tisch alle getuigen mee te vergassen, zodat in de historie geen snipper be wijs zou overblijven. Zelfs SS-beulen hebben soms de vrees gekend dat ze tegen het eind van de oorlog als dank voor bewezen diensten een kogel zou den krijgen, opdat ook hun kennis zou worden vernietigd. Die opzet, om alle sporen uit te wissen, is bijna geslaagd. Dat totale verdonkerema- Dr E. A. Cohen, de auteur van „De negentien treinen naar Sobibor." nen is vrijwel gelukt met Belzec. welk kamp slechts twee overlevenden had. van wie er ééen na zijn getuigeverkla- ring op 20 maart 1946 alsnog in Lu blin door Poolse antisemieten werd vermoord. De andere heeft een nieu we naam aangenomen en is naar Ca nada geëmigreerd. Deze gang van zaken weerspiegelt de werkelijke opzet, maar die is niet overal gelukt. Van Auschwitz, Tre- brlinka, 8obibor en andere kampen is een handvol slachtoffers ontkomen om het de wereld aan te zeggen. Dat is het eerste tafereel van het drieluik: de bewijzen zijn vakkundig vernie tigd. en daardoor, gemeten naar de aard en de omvang van de misdaad, schaars. Schone handen Het middenlulk ziet er zo mogelijk nog triester uit. want daarop zien we dat de nazi-beulen zoveel mogelijk schone handen hielden. Ze selecteer den uit de Joden zelf hun handlan gers en zeiden: jullie hebben de keus. het vuile werk doen, ol de gaskamer in. Het is geen wonder dat veel Joden hun schamele bestaan verkozen te rekken. Dat is oermenselijk. Dat de mensen, die de kans op hand- en spandiensten aangrepen om het be staan te rekken, later meestal als (gevaarlijke) getuigen alsnog werden vernietigd, telde op het moment van de keus niet mee. Want vooreerst wisten ze dat niet, of ze wilden het niet weten, en ten tweede grepen ze vanzelfsprekend elk moment van uit stel aan. Het derde luik completeert het gru welijke beeld. De mechanische ver nietiging van mensen, onder wie ont elbaar veel kinderen, ligt zó ver bul ten het menselijke verwerkingsver mogen. dat de hele geschiedenis een voor de beulen comfortabele on werkelijkheid verkrijgt. De uiterst schaarse overlevenden hebben de fei ten dikwijls uit psychische verdedi- gingsnoodzaak, uit hun bewustzijn verdrongen. Overlevenden hebben zichzelf herhaaldelijk in de arm moe ten knijpen, en hebben tegen zichzelf moeten zeggen: was het werkelijk waar? Het is namelijk te gruwelijk geweest om waar te kunnen zijn. Op het moment dat de Joden oog- en oor getuigen waren, was de werkelijkheid te gruwelijk voor menselijke maat. Het lijfsbehoud was gebaat bij een waterdicht psychisch verdedigings mechanisme. Vandaar dat de getui gen uit zelfbehoud een scheiding aan brachten tussen feit, en de psychi sche verwerking van dat feit (..know ledge without feeling"). En het twee de verdedigingsmechanisme was de ontkenning. „Het móg niet waar zijn en het k&n niet waar zijn. dus fs het niet waar. althans op dit moment niet." Beulen Over het na-oorlogse gedrag van de verantwoordelijke nazi's ls intussen het laatste woord niet gezegd. Bij de presentatie van het boek werd giste ren meegedeeld dat slechts zeven procent van deze lieden voor hun rechters is verschenen. Het istopval- lend dat veel van deze beufe'n zich achteraf niet tot enige vorm van men selijke verantwoording konden op heffen. Is het simpele lafheid om zich achteraf te verschuilen achter de for maliteit van „Befehlsnotstand"? Of zijn ook hier de werkelijke feiten niet meer te hanteren? Vermoedelijk zul len die vragen nooit helemaal kunnen worden opgelost. Hoe het zij. het boek van Cohen grijpt midden in de toenmalige werkelijk heid. en laat de gruwel van binnenuit zien. Wie werkelijk wil weten, moet dit boek lezen, maar moet ook van tevoren goed bedenken wat hij doet. Het werk van Cohen kan er ook toe bijdragen de Joodse kritiek op Holo caust toe te lichten, want (voor zover in op dit moment geïnformeerd ben) in Holocaust is het middenluik weg gelaten. en dat is een reductie voor de werkelijkheid die naar Joods inzicht niet te verantwoorden is. Dr E. A. Cohen: „De negentien trei nen naar Sobibor" Uitg. Elsevier. Paperback. Omvang 216 pag. Geïllustreerd. Prijs 24,50. een onzer redacteuren TERDAM De oriëntatiereizen van Molukkers uit Nederland naar Indonesië en van kkers uit Indonesië naar ons land moeten de vervreemding tussen de Molukkers hier en donesië terugdringen. Maar niet alleen de vervreemding van elkaar, ook de vervreemding het Molukker-zijn. fet woord is de Molukse leider L. lantouw. bekend uit de vorig er ziele gegane commissie van g Zuidmolukkers-Nederlan- beter bekend als de commissie |n-Mantouw. kkers hier in Nederland en de irs en zusters in Indonesië heb- Ich op verschillende manleren tkeld en doen dat nog steeds. Ie historie heen heeft de Moluk- eeds geleerd iemand anders te ji de koloniale periode probeer- vaak een Nederlander te lijken hs had je het idee dat hij dat tas. afgezien van zijn bruine ku moet de Molukker in Indo- Indonesiër worden en hier in land Nederlander, waardoor hij lw van zich zelf en van zijn hten dreigt te vervreemden, 'ervreemdingsproces moet te- Irongen worden en de oriënta- bn zijn daarvoor een hulpmid- fclangrijk is ook dat de Moluk- lun eigen taal handhaven, in land zijn er veel jongeren die teen taal niet meer spreken en niet meer kunnen communiceren met de verwanten overzee. Voor je Molukse identiteit, voor je Molukker-zijn maakt het niet zoveel uit welke nationaliteit Je hebt. Ik heb de Nederlandse nationaliteit, maar niemand kan mij mijn Molukker-zijn afnemen. Als straks de derde genera tie Molukkers in Nederland automa tisch Nederlander wordt, dan maakt dat niets uit. Je bent Molukker of je bent het niet, Je nationaliteit doet niet ter zake" Mantouw sprak zaterdagmiddag in de Vrije Universiteit op een forumbij eenkomst. georganiseerd door de Mo lukse studentenvereniging GPPMS. Het thema van de zeer matig bezoch te forumdag was een evaluatie van de door CRM-gefinancierde oriëntatie reizen, die sinds 1974 door groepen Molukkers zijn gemaakt. Wantrouwen De vereniging organiseerde de bijeen komst onder meer „omdat er binnen de Molukse gemeenschap veel ondui delijkheid over en wantrouwen tegen deze reizen bestaat". De vereniging had alle zeven groepen die de afgelo pen jaren een door CRM gesubsidi eerde reis naar de Molukken hadden gemaakt, uitgenodigd om deel te ne men aan de bijeenkomst. Slechts van twee groepen kwamen echter verte genwoordigers opdagen. Inderdaad bleek uit de discussie dat er bij vele Molukkers een stevig wan trouwen bestaat over deze reizen en vooral tegenover de mensen van CRM en het ministerie van binnen landse zaken die ze organiseren. In het verleden ls meermalen geble ken dat de reizen van de verschillen de groepen en vooral de verhalen waarmee ze terugkwamen meer ver warring dan eenheid gesticht hebben ln Molukse kringen. Sommige Moluk kers menen dat de Nederlandse over heid welbewust en ln samenwerking met de Indonesische regering de rei zen entameert om verdeeldheid te zaaien in de Molukse gemeenschap en hen het RMS-ideaal te doen ver geten. Zo ook hebben de IKON-fllms van Henk Biersteker en Ben van Kaam vele heilige Molukse huisjes omverge haald en op de bijeenkomst van za terdag werd Ben van Kaam die in het forum zat door verschillende Molukkers bij dit „komplot" inge deeld. Het verwijt viel dat CRM een reis van Van Kaam gefinancierd had, waarop Van Kaam omstandig uitleg de dat alleen zijn laatste reis ten dele door het ministerie gefinancierd was. En de heer De Winter, hoofd afdeling Molukkenzaken bij het ministerie van binnenlandse zaken, haastte zich te zeggen dat het om een historisch onderzoek ging waarvoor Van Kaam geld had gekregen in het kader van het culturele akkoord tussen Indone sië en Nederland. Het kostte vrij veel moeite duidelijk te maken dat het geld dat Van Kaam voor zijn historisch onderzoek had gekregen niet ten kostte ging van de oriëntatiereizen van Molukkers „En waarom doen Molukkers dat histo risch onderzoek dan niet", zo werd er geïrriteerd gevraagd. ..Ze zijn van harte welkom", aldus Van Kaam. „ik zou het toejuichen als Molukkers hun eigen historie zouden gaan onderzoe ken. Maar wat het schrijven van mijn boek betreft: ik accepteer geen cen suur van de Nederlandse overheid en niet van de Indonesische, maar ook niet van Molukkers". Vrijheid Overigens kwam er van een echte evaluatie van de reizen niet zoveel terecht omdat er veel te weinig groe pen waren komen opdragen Op vra gen over de vrijheid van de Moluk kers om in Indonesië over de RM8 te praten, antwoordde Mantouw dat zijn groep door de Indonesische auto riteiten niets ln de weg was gelegd. De reactie van de Molukkers ln Indo nesië was er „slechts een van toehoor ders" geweest En Pascal Amukwa- man. vertegenwoordiger van de eer ste groep Molukkers die een oriënta tiereis maakte, zei over de veel ge hoorde kreet dat het om lndoctrina- tlereizen zou gaan dat „je daar nog altijd zelf bij bent". HIJ had overigens wel enige kritiek op het gebrek aan hulp van CRM bij de voorbereiding van de reis en hij moest Mantouw gelijk geven dat ook hij de Molukse taal niet goed genoeg kende". Ook Ben van Kaam geloofde niet dat de Molukkers in Indonesië om hun Molukker-zijn onderdrukt worden „Linkse bewegingen in Indonesië hebben geen enkele vrijheid, en ik in Indonesië kunnen rondlopen ook vraag me af of de vrijheid waarmee zou gelden voor marxistische Jonge- notoire RMS-jongeren uit Nederland ren uit Nederland". ADVERTENTIE Waar land, lucht en zee In elkaar overgaan, waar nog rust is, waar nog ruimte is, waar je nog alle kanten uit kunt. Kijk maar naar de kleine suggesties op deze pagina. Zeeland - einderloos Naam:. Adres: Stuur mij uw brochure: "Korte vakanties in Zeeland" of O "hotelvakantie voor 60 Postcode/plaats: Prov.: Opsturen aan Prov. WV Zeeland, Postbus 123, 4330 AC Middelburg. Tel. 01100 -280 51. PubliLalie m sjmt-nwerLmg mei hel National Bureau toor Toemme in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9