kleine krant iCT D€ NIEIWE PRQFUTREKENING BANQUE PROFITEERT UW RESERVEGELD VAN MEER DAN 7% RENTE If®] Trouw de Schoolbord in bezette kerk nX m e L De oorlog is zo lang geleden Moskou, ja of nee? Spijbelen r Roland Holst -X ■■■Mi Inkomenstoeslag voor oudere alleenstaande 'Man afgekeurd voor leger op grond homoseksualiteit' BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS Ny DINSDAG 24 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Bnavan an reaches neer Trouw, ptatbus 859 1000 AW AmstarOim De Kleine Krant Medewerkenden: Piel Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker 24 APRIL 1979 Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Vanaf vandaag zullen de Turkse kinderen in de bezette Sint Janskerk in Den Bosch les krijgen. Er komt een schoolbord in de kerk en ook voor andere leermiddelen wordt gezorgd. De Sint Janskerk is al tien dagen bezet door een groep van ongeveer tweehonderd Turkse christenen. Een klein deel van hen is illegaal (on wettig) in Nederland. Een tweede groep heeft wel een vergunning om tijdelijk te blijven, maar moet op een later tijdstip ook het land verlaten De Turken zijn bang dat ze slecht behandeld zullen wor den als ze moeten terugkeren' naar hun land. Christenen zijn in Turkije een kleine minderheid. Tussen moslems en christenen zijn veel moei lijkheden voorgekomen. De bezetters willen in Neder land behandeld worden als politiek vluchteling. Wij kun nen niet terug, zeggen ze. want dan worden we in de gevangenis gegooid. Maar de Nederlandse rege ring is het daar niet mee eens. Als we deze hele groep hier binnen laten, staat morgen een nieuwe groep voor de deur. zegt de regering. Iedere Turk kan voor zichzzell een verblijfsvergunning vragen, maar voor de groep als geheel geldt geen pardon. In de kille kerk zitten onge veer 35 kinderen. De jongste is drieën enhalve maand. De meesten zijn nog maar kort in Nederland. Er is speelgoed in de kerk gebracht en een of twee keer per dag kunnen de kinderen even buiten spelen, 's Nachts slapen ze op veld bedden die gebracht zijn door het Rode Kruis. De eerste aflevering van Holocaust werd gister avond op de televisie vertoond. Naar aanleiding van de oorlogs-Kleine Krant van vorige week zijn er reacties binnengekomen op de vraag of je Holocaust wel of niet wilt zien. Hier volgen drie brieven. ..Voor of tegen Holocaust. Aan de ene kant vind ik het helemaal niet goed dat Holo caust wordt uitgezonden. Zelfs als kind. vind ik dat kinderen er maar niet naar moeten kijken. Zij kunnen er 's nachts niet van slapen. Aan de andere kant vind ik het wel goed omdat het verleden tijd is. Alles is al voorbij." Esther Simin ..Ik wil de serie Holocaust best op de televisie zien. Want eigenlijk weet ik en een heleboel andere kinderen niets over de tweede wereld oorlog. Maar waarom de NCRV hem niet wil uitzen den. begrijp ik niet." Marcel Krayo „Wij vinden concentratie kampen verschrikkelijk en vinden ook dat die film Holo caust niet uitgezonden mag worden. Toch zullen er wel liefhebbers voor die film zijn. Maar ook mensen die er ver driet om zullen hebben, om dat er in de oorlog vrienden of familieleden omgekomen zijn. Wij vinden dat de men sen die oorlog beter kunnen vergeten. Het is al zo lang geleden." Michiel van Ommen Erwin Tijmes In de Kleine Krant van dinsdag 10 april vroe gen we of jullie je me ning wilden geven over de komende Olympi sche Spelen. Moet Ne derland naar Moskou, terwijl de mensen in de Sovjet-Unie niet vrij zijn en er zelfs mensen gevangen genomen worden, omdat ze voor hun mening uitkomen? We kregen een grote stapel brieven binnen waarvan we er een paar plaatsen. ..Ik vind dat de Nederlanders juist naar de Olympische Spelen in Moskou moeten gaan. Het is een uitstekende manier om met de Russen te praten over de moeilijkheden in hun land. Waarom ze bij voorbeeld niet mogen schrij ven wat ze willen. Wij moeten tegen ze zeggen: ..zorg voor meer dan één partij, zodat de mensen écht kunnen kiezen, anders blijft het een rot zooitje." Karen van Beek 4e klas „Wij zijn er tegen dat de Olympische Spelen in Mos kou worden gehouden. Als de buitenlanders iets doen, wat niet mag maar wat ze toch doen omdat ze het niet weten, komen ze misschien in de ge vangenis terecht. Zij moeten dan in Moskou blijven en dat is natuurlijk niet de bedoe- ling." Meta Stellaard Marijke Paauvre 5e klas. Cruyff (vervolg) Toen Cruyff vorig jaar zijn officiële afscheidswedstrijd speelde verloor Ajax met 8-1. Nu heeft de Amerikaanse club Cosmos in New York Cruyff een nieuw contract aangeboden, dat acht mil joen gulden zou opleveren. Voor elke misser van toen een miljoen Cruyff was steenrijk toen hij op 31-jarige leeftijd een punt zette achter zijn carrière op de groene mat. Zijn kapitaal zou twintig tot dertig mil joen gulden geweest zijn. Maar inmiddels heeft de voetballer-kapitalist een ge voelige klap gehad. Door zijn contacten met een zekere Mi chel George Basilevich heeft hij vele miljoenen verloren. Die schade moet hij nu terug verdienen. ■■■■■KI Er wordt hard onderhandeldl in New York. Niet alleenl over miljoenen, maar ook voor het werk dat Johan daarvoor moet leveren. Al leen af en toe een partijtje voetbal spelen, of ook opdra ven bij allerlei officiële ge beurtenissen. Want zo lang zamerhand is Cruyff meer een snelle reclamejongen dan een echte Amsterdamse voetballer. Joël en Gabriël, de kinderen uit Pieterburen, mogen met toestemming van de recht bank spijbelen. Zij hoeven niet naar school omdat hun vaders het proces over de leerplicht hebben gewonnen. Andere kinderen moeten het spijbelen stiekum doen en dat komt erg veel voor. Uit een onderzoek naar het ver zuim op scholen in Rotter dam blijkt dat leerlingen tus sen de 11 en 13 jaar het meest spijbelen. Meisjes van die leeftijd spijbelen bijna twee maal zoveel als jongens. Het onderzoek is door vijf leerplichtambtenaren uitge voerd. dat zijn mensen die ouders moeten wijzen op hun plicht dat ze kinderen naar school sturen. De ambtena ren hebben in Rotterdam 1400 spijbelaars onder vraagd. Behalve het spijbelen voor een vakantie (bij voorbeeld als je met je ouders naar de wintersport gaat buiten de schoolvakanties om) blijkt dat de meeste leerlingen aan het eind van het schooljaar thuisblijven. Zo n anderhalve maand voor de grote vakan tie hebben de leerlingen er zeker de balen van want dan is er een plek in het school verzuim. De waarschuwing van een leerplichtambtenaar helpt vaak niet. De ambtenaren ko men zelfs in gezinnen waar wordt gezegd dat de spijbe laar zelf het geld voor de boe te bij elkaar verdient. De boe te, die ouders voor hun spij belende kinderen moeten be talen, kan oplopen tot 1000. Toch zijn de leerplichtambte naren niet zo streng. Kinde ren die nog maar twee dagen naar school moeten omdat ze al ouder dan 15 jaar zijn en werken, laten ze meestal schieten. „We letten er wel op of de spijbelaar de oudste in het gezin is. De spijbelaar kan gemakkelijk zijn of haar jongere broertjes of zusjes beïnvloeden. Dus zorgen we dat de oudste in elk geval naar school gaat", aldus een leerplichtambtenaar. Mijn vader is kanton rechter van Qromngen en hij staat in alle Hij heeft gezegd dat Ouders hun kinderen thuis mogen houden als ze de school niet goed genoeg vinden. Maar voor hem is myn school natuurlijk weer wèl goed genoeg j O w O Sommige kunstenaars worden pas na hun dood beroemd. Tijdens hun leven vindt niemand hun werk mooi. En als deze „miskende" kunstenaars na hun dood ontdekt worden, hebben ze zelf niets meer aan hun roem. Met de schilder R. N. Roland Holst liep het anders. Hij was getrouwd met de bekende socialistische dichteres Hen- riëtte Roland Holst en ook zelf had hij niet te klagen over waardering. Hij was zelfs directeur van de rijksacademie voor beeldende kunst en dat kan niet elke zondagsschilder worden. Toch is het werk van Roland Holst veertig jaar na zijn dood op een wonderlijke manier herontdekt. Voordat Roland Holst stierf, had hij bepaald, dat het werk dat hij bezat ei gendom moest worden van de Staat. Maar hij stelde daarbij drie voorwaar den. Na zijn dood moest een commissie van drie mensen zijn werk bekijken en vernietigen wat niet de moeite waard was. Dan moest alles wat overbleef veer tig jaar bewaard worden. Na die veertig jaar moest een tweede commissie het werk keuren en wat ook door die zeef heen kwam mocht ten toon worden gesteld. Nu is het zover. Tot 24 juni kun je in het Rijksmuseum te Amsterdam zien wat er van het werk van Roland Holst bewaard is gebleven. Het zijn bij elkaar ongeveer driehonderd schilderijen, prenten, teke- 24 april 1979 ningen en ontwerpen (o.a. voor de glas- in-lood-ramen die hij heeft gemaakt). De illustratie die je hier ziet is gemaakt voor de 1 mei-viering (de dag van de arbeid) van 1899. Er staat een versje onder van zijn vrouw Henriëtte, waarin deze de hoop uitspreekt dat de kinderen het dankzij de strijd van de arbeiders later beter zullen hebben dan hun toen nog arme ouders. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) werkt aan een regeling om oudere alleenstaanden met een lager inkomen een inkomenstoeslag te geven. Doel van de uitkering is te voorkomen dat al leenstaanden op hogere leeftijd volle dig uit de roulatie raken en in de WAO en AAW terechtkomen. De komende regeling is een uitvloei sel van een Kamermotie van het voormalige ARP-Kamerlid mevrouw Van Leeuwen. Zij wilde meer aan dacht voor de financiële positie van de oudere ongehuwde vrouw. De aan gekondigde nota van het ministerie van sociale zaken is echter nog niet in de ministerraad aan de orde geweest. De inkomenstoeslag zou formeel een „voorziening ingevolge de AAW (Al gemene Arbeidsongeschiktheids Wet) worden, en dus een preventieve maatregel ter voorkoming van ar beidsongeschiktheid zijn. De Graaf wil de regeling niet alleen voor oudere alleenstaande vrouwen openstellen, maar ook voor mannen. Als omvang van de toeslag wordt genoemd twee werkdagen per week aan Aa W-uitkering. wat op dit mo ment zou neerkomen op 103 gulden per week De oudere alleenstaanden zouden, aldus De Graaf, voor dit be drag minder kunnen gaan werken, of huishoudelijke hulp kunnen nemen zodat zij tot hun 65ste in het arbeids proces kunnen blijven meedraaien AMSTERDAM (ANP) De Konink lijke landmacht discrimineert bij sol licitaties. Dat schrijft de landelijke werkgroep homoseksualiteit in de krijgsmacht van het COC in een open brief aan minister Scholten van de fensie naar aanleiding van een. vol gens de groep, geval van discrimi natie. Het gaat om een apothekersassistent, die in 1978 bij de landmacht sollici teerde De man kreeg op 19 januari 1979 tehoren dat hij was afgewezen op grond van een negatief keuringsre sultaat uit 1960. De huisarts van de sollicitant heeft schriftelijk bevestigd dat betrokkene in 1960 wegens homo seksualiteit is afgekeurd, aldus de open brief. In de brief vraagt het COC de minis ter ervoor te zorgen dat „dergelijke gevallen van discriminatie, waarbij met elementaire rechten van een sol licitant is gesold, niet opnieuw kun nen gebeuren". ADVERTENTIE De nieuwe profijtrekening van de Banque de Paris et des Pays-Bas is wederom een unieke en uiterst aantrekkelijke spaarvorm. Speciaal in het leven geroepen voor trouwe spaarders, die hun reservegeld voor iets langere tijd aan de Banque toevertrouwen. Kenmerkend Ivoor deze spaarrekening zijn: Een hoge rente van 6'/z%. Geen kosten bij geldopname. Geen renteverlies door dagelijkse rente berekening. Tot f1.000,- vrij per maand opnemen Daarboven geldt slechts een opzegtermijn van 3 maanden. En wanneer u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, keert de Banque u een 13e maand rente uit, waardoor uw rente meerdan 7% wordt Geen boete dus, maar een premie! Als bovenstaande condities u aanspreken en u bovendien gesteld bent op de persoonlijke aandacht en het vakmanschap van de Banque, bent u van harte welkom op onze kantoren. U kunt ook bellen. En ervaren wat de Banque verstaat onder dienstverlening. Bel Télébanque: 020 - 5204428. voormensen die beter weten Amsterdam/Arnhem/Breda/Dordrecht/Eindhoven/Enschede/Groningen/Den Haag/Haarlem/Heerlen/Hengelo/Maastricht/Nijmegen/Roermond/Rotterdam/Tilburg/Utrecht/Venlo/Weert Te openen m 1979/80: Apeldoorn/Beverwijk/Hilversum/Zeist/Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8