yeger trekt Naghadeh binnen in een stroomversnelling Callaghan wil afgezant naar Rhodesië sturen egins partij eist ftreden Dajan Britse campagne opvallend rustig ipan moet meer aan defensie besteden Geen Thaise partij haalt meerderheid Jaanse generaal vermoord "5 Als Labour verkiezingen wint Aanslag op synagoge Chileense agent door bom gedood ^"-Senator Frank Church Kriangsak zeker van premierschap $ket-line voor gebouw van Brits dagblad itf ;DAG 24 APRIL 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET HS 7 J" IERAN (Reuter, UPI, AFP) Het Iraanse leger is de stad Naghadeh binnengetrokken, Koerden en Turken sinds vrijdag hevige gevechten met elkaar voeren. Onbekenden ien in de Iraanse hoofdstad Teheran generaal Mohammed Vali Gharani doodgeschoten, was de eerste opperbevelhebber na de islamitische revolutie in februari. alle waarschijnlijkheid heeft de d op generaal Gharani te maken de strijd van de Koerden. De 5) raai kreeg kort na zijn benoe- felle kritiek te verduren wegens harde aanpak van de Koerden- ind in de stad Sanandaj Hij er van beschuldigd het leger 0<acht te hebben gegeven vanuit bicht met mitrailleurs op de op- er lige Koerden te schieten Deze ek en de beschuldiging, dat Gha- ook tijdens het bewind van de sjgevangen en had gemarteld, wa- le aanleiding voor zijn ontslag op d< laart. Waarnemers in Teheran i b' namen gisteren aan dat de drie man nen, die de generaal vanaf motorfiet sen met mitrailleurkogels neerscho ten. Koerden zijn. In de stad Naghadeh. een oude vesti- gingstad negenhonderd kilometer ten westen van Teheran, deed het Iraanse leger vergeefse pogingen de strijdende Koerden en Turken uit el kaar te houden. De regeringstroepen kregen zware tegenstand te verduren van gewapende burgers, waarbij min stens veertien doden zouden zijn ge vallen: Zondag hadden de strijdende partijen een akkoord bereikt, waarna in de loop van die dag een bestand van kracht werd. In de nacht van zondag op maandag gingen de Koer den en de Turkssprekende bevolking elkaar echter weer met lichte wapens te lijf waarop het leger ingreep. Verwarrend De berichten uit Naghadeh waren gis teren verwarrend en tegenstrijdig. Volgens officiële legerwoordvoerders heeft het leger de stad onder controle en zijn alle gewapende troepen ge vlucht. Ooggetuigen zeggen echter dat er nog hevig wordt geschoten door alle partijen. De verbindingen met de stad zijn verbroken. De hoog ste Koerdische religieuze leider in dit gebied. Ezzedin Hosseini vertelde via de telefoon dat de regeringstroepen de Koerdische huizen met tanks be schoten. „De wreedheden in Nagha deh zijn slechts te vergelijken met die van Dzengis Khan en de Mongolen", aldus de religieuze leider. Een regio naal radiostation meldde dat tijdens de strijd van de afgelopen vier dagen minstens 150 doden zijn gevallen. In twee provinciesteden in Iran zijn gisteren opnieuw negen mensen door revolutionaire vuurpelotons terecht gesteld. Onder hen waren islamiti sche geestelijken, politieagenten en militairen, die zich tijdens het bewind van de sjah zouden hebben misdra gen. Sinds Khomeini de macht in Iran heeft overgenomen, zijn er al 158 mensen ter dood gebracht. Generaal Mohammed Vali Gharani he- LONDEN, SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De Britse pre mier James Callaghan heeft gisteren aangekondigd dat hij zijn speciale afgezant Cledwyn Hughes naar Rhodesië wil sturen om te zien of er na de verkiezingen in dat land mogelijkheden bestaan voor een conferentie van alle partijen in Rhodesië, waar dan ook het Patriottisch Front aan mee moet doen. jjPO, TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA) Het bestuur van de slische Cheroetpartij, waarvan premier Begin lid is, heeft ld(>ren het ontslag van minister van buitenlandse zaken svje Dajan geëist, wegens diens uitlatingen over de Golan- itetten. ebbremier Begin van mening is dat ï8|nder mij beter af is, dan leg ik '.^binnen drie minuten mijn ont- ut4oor" was de reactie van Dajan. v1er Begin heeft in deze zaak nog ,vestelling genomen. °vb verklaarde onlangs dat Israël. öe'a het vredesverdrag met Egypte ;tr >iaï zal ontruimen, zich mogelijk r loet terugtrekken uit de Golan- 63en in ruil voor vrede met Syrië. st*bitlating is veel Israëliërs in het ■erde keelgat geschoten Waar- ldlVs verwachten echter dat pre- enBegin niet in zal gaan op de eis be^jn partij. 00Vaëlische minister van Defensie, 1 ^Veizman, zal °P 6 mei voor een r dïags bezoek naar Egypte reizen. 1 z<ertrek van Weizman. dat zondag tre^ rbe werd uitgesteld in verband met de Palestijnse aanval op Israël, zal drie dagen duren en heeft als doel te over leggen over de teruggave van de Sinaï aan Egypte. Egypte heeft gisteren besloten zijn diplomatieke betrekkingen te verbre ken met Saoedi-Arabië en Koeweit, als antwoord op het besluit van deze twee hun banden met Cairo door te snijden. Saoedi-Arabië besloot tot opzegging van de banden met Egypte omdat „dat land op het punt staat diplomatieke relaties aan te knopen met de zionistische vijand Israël". Overigens worden de economische banden tussen Egypte en Saoedi-Ara bië niet getroffen. Cairo kan nog eco nomische bijstand van Riaad ver wachten. Een bom, die in de nacht van zondag op maandag zware schade toebracht aan de Joodse synagoge in het cen trum van Wenen, is waarschijnlijk geplaatst door Palestijnse terroris ten. Volgens de politie heeft een groep, die zich de „Adelaars van de Palestijnse Revolutie" noemt, ver- t antwoordelijk gesteld voor de aan- '®ten weten dat de tijd daarvoor met slag. Op de foto zoekt een inspecteur "jp was. Callaghan zei nog dat hij het Callaghan zou dan zelf als voorzitter van de conferentie willen optreden. Maar het bezoek van Hughes aan Rhodesië zou moeten plaatsvinden na de verkiezingen in Groot-Brittan- nië en het kan alleen doorgaan als Callaghans Labour-partij de verkie zingen wint. Hetgeen nog lang niet zeker is. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat Callaghans idee ook te maken heeft met zijn verkiezings campagne en dat hij probeert zijn tegenstanders van de Conservatieven (die immers al eerder hebben laten blijken veel welwillender tegen het komende bewind in Salisbury aan te kijken) de wind uit de zeilen te nemen. Hughes heeft in december vorig jaar al eens de meningen gepeild over een conferentie van alle partijen, en toen naar aanwijzingen. afgelopen weekeinde over zijn plan nen overleg had gepleegd met de Amerikaanse president Jimmy Carter. Afgaande op uitlatingen van de lei ders van het Patriottisch Front, Josh ua Nkomo en Robert Mugabe, over de verkiezingen voor een zwarte meer- SANTIAGO (AFP) Een agent van derheidsregering, lijkt ook nu de tijd de Chileense veiligheidsdienst is voor een alomvattende conferentie maandag in de hoofdstad Santiago niet rijp. Beide leiders putten zich uit om het leven gekomen door de explo- in krijgshaftig gepraat en vinden dat sie van een bom, die hij juist onscha- de verkiezingen helemaal niets voor- delijk wilde maken. De afgelopen drie stellen en dat zij door zullen gaan met maanden zijn in Santiago zeker 15 hun oorlog tegen de regering in Salis- bomaanslagen gepleegd. De Chileen- bury. „Er waren geen verkiezingen in se regering meent dat de verboden Rhodesië." aldus Joshua Nkomo. de links-revolutionaire beweging MIR leider van de in Zambia gevestigde hiervoor verantwoordelijk is. ZAPU. „Wat ons betreft gaat de oor- log door", zei zijn kompaan Robert Mugabe van de in Mozambique ge vestigde ZANU. Nkomo zei verder dat „het volk, de zwarte partijen die zich met de blanken hebben verenigd slechts als front dienen voor de blan ke premier Smith om zijn beleid van blanke overheersing te kunnen voort zetten". Toen Nkomo naar zijn mening werd gevraagd over de mogelijkheid dat sommige westerse landen de verkie zingen. die een onverwachts hoog op komstpercentage hadden, zouden er kennen en hun sancties tegen Rhode sië zouden intrekken, antwoordde hij: „Wij kunnen hen niet tegenhou den. zij kunnen doorgaan, maar wij zullen de macht in het land overne men. laat dat duidelijk zijn". In Rhodesië is intussen de vreugde in regeringskringen over de grote op komst bij de verkiezingen enigszins getemperd door een controverse over een opkomst van meer dan honderd, procent in sommige kiesdistricten. De voorzitter van de kiesraad, Mal colm Thompson, weet het aan het heen en weer trekken van de bevol king. Sommige mensen zouden uit vrees voor represailles door de guer rillastrijders uit hun gebied zijn weg getrokken en hun stem in andere districten hebben uitgebracht. Bo vendien is er geen kiezersregistratie geweest voor de verkiezingen, zodat de opgaven van het aantal kiesge rechtigden slechts berusten op schat tingen. gebaseerd op de volkstelling van 1969. Amerikaanse waarnemers vonden dit wel een geloofwaardige verklaring. Met het tellen der stem mingen is gisteren een begin ge maakt. De uitslag wordt morgen of donderdag verwacht, maar algemeen wordt aangenomen dat de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van bisschop Abel Muzorewa als gTootste partij uit de bus zal komen. IO (UPI, AP) Japan kan niet verwachten nog langer de a flelen.van handelsoverschotten met de Verenigde Staten, vian en Zuid-Korea te plukken, zonder dat de regering in n <b meer bijdraagt aan de defensiekosten van het westelijk 1 lsvan de Stille Oceaan. Deze waarschuwing werd gisteren JeJkio naar voren gebracht door Frank Church, hoofd van betmerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrek- wifen. ïdej die na een bezoek van een an de Volksrepubliek China op as naar huis, zei dat de Japan- lechts één procent van hun bru- !V?ltionale produkt aan defensie Hijen, terwijl de Verenigde Staten onfeal zo veel van hun bruto natio- 3V^)rodukt voor defensie moeten Be hgen. In de Verenigde Staten rgj iiulL in 1 neemt de irritatie over het elf miljard dollar bedragende handelsoverschot van Japan toe. Japan kan zich een zogenaamde krijgsmacht voor zelfverdediging ver oorloven omdat het land onder be scherming van de Amerikaanse atoomparaplu ligt. Japan heeft na de Tweede Wereldoorlog besloten geen op een oorlog gericht leger op te zet ten, vanwege het trauma van de atoombommen die op Japanse ste den zijn gevallen. Aan de andere kant houdt dit inderdaad in dat mede hier door Japans economische groei uit zonderlijk snel geweest is. Japan heeft de afgelopen jaren enor me overschotten op zijn handelsba lans, waar de Verenigde Staten, de EG en andere landen zich in toene mende mate kwaad over maken. Church liet in Tokio tevens weten dat de legering van Amerikaanse infante- rie-eenheden in Zuid-Korea „niet eeu wig" kan voortduren. Hij wees erop dat Zuid-Korea twee maal de bevol king heeft van aartsvijand Noord- Korea en driemaal diens rijkdom. „Zuid-Korea is volledig in staat om zelf de eigen defensielasten te dra gen", aldus Church. De Democratische senator had in China met vice-premier Deng Xiao ping gepraat en die had hem verteld dat Peking geen bezwaar heeft tegen uitbreiding van de Japanse strijd krachten. Sinds vorig jaar heeft Chi na een vredes- en vriendschapsver drag met Japan en China heeft on langs aangekondigd het dertigjarige vriendschapsverdrag met de Sowjet- Unie niet te vernieuwen. In dit laatste verdrag was een clausule opgenomen, waarin China door Moskou be schermd zou worden tegen mogelijk Japans militarisme. Waarschuwing Inmiddels heeft het regeringsgezinde Zuidafrikaanse blad. Die Vaderland, gewaarschuwd tegen een mogelijke militaire betrokkenheid in Rhodesië van Zuid-Afrika. De krant is hiermee in conflict gekomen met de regering, die vindt dat een onafhankelijk Rho desië, geleid door Muzorewa. een be langrijke steun moet worden binnen het „fort zuidelijk Afrika". Volgens de krant moeten Zuidafrikaanse sol daten zich verre houden van Rhode sië en als Muzorewa formeel om hulp zou vragen tegen het Patriottisch Front, dan zou Zuid-Afrika op zijn hoede moeten zijn. Wel vindt de krant dat Zuid-Afrika het komende bewind politiek en economisch zou moeten ondersteunen. door Bert van Panhuis LONDEN Een opvallend rustige en voorzichtige campagne. Dat kan de conclusie zijn nu de Britse partijleiders hun strijd om de gunst van de kiezers er voor iets meer dan de helft hebben opzitten. Er hebben zich nog nauwelijks schokkende dingen voorgedaan en de belangrijkste politici, Jim Callag han, Margaret Thatcher en David Steel behandelen elkaar nog op een modelmanier. Daar zijn een aantal redenen voor aan te wijzen, die zijn terug te voeren op het feit dat de Conservatieven volgens alle opiniepeilingen een com fortabele voorsprong hebben op La bour Een doorsnee van die peilingen laat zien dat de kans groot is dat de Tories een absolute meerderheid van dertig tot zestig zetels in het nieuwe Lagerhuis krijgen. De Torie-voorsprong werd al lange tijd voorspeld en telkens weer onder steund door de goede resultaten van Margaret Thatchers partij bij tussen tijdse verkiezingen, die nodig waren als een parlementslid overleed, er ge woon mee ophield of naar het Hoger huis verdween. Simpel vertrek wilde de kiezers wel eens irriteren en daar om doen overlopen naar de andere partijen. Dus daarom hier een paar recente resultaten na het overlijden van het Labour parlementslid Penis- tone, in het mljndistrict: een „swing" van 8.8 procent ten gunste van de Conservatieven. En Pontefract. ook al in die buurt: 7.8 procent in de richting van de Tories. Labour be hield beide zetels, maar de uitslagen lieten zien dat men kiezers verloor. Gematigden Met die omslaande stemming in het achterhoofd heeft Callaghan beslo ten Labour een voorzichtige campag ne te laten voeren. De nadruk ligt op de resultaten van de huidige regering en dan met name het succesvol terug dringen van de geldontwaarding, die in de vorm van de prijzen de mensen in de portemonnale raakt. Labour draagt de redelijkheid en de ervaring naar buiten. Het is niet voor niets dat de gematigden vooraan mogen staan in de publieke schijnwerpers. Naast Callaghan ziet men telkens weer Shir ley Williams (minister voor onder wijs) voor de camera's komen, het type van de uiterst redelijke sociaal democraat. Iedere radicale socialist is naar de achtergrond gedrongen. Callaghan wil ook niets weten van persoonlijke aanvallen op Thatcher. Wél mag worden gezegd dat ze geen ervaring heeft, niet dat ze een vrouw is en daarom niet voor het premier schap geschikt Labour laat de Tories komen en hoopt dat die in overmoed stomme dingen gaan doen. Zeurderig En hoe doet David 8teel het, de leider van de veelgeplaagde liberalen? Zijn stijl Is voorzichtig beminnelijk, hele maal „het redelijke alternatief". Hij en D'66's Jan Terlouw hebben meer gemeen dan dat hun wieg in een pastorie heeft gestaan. Maar hij leurt soms bij het zeurderige af met zijn idee van een parlement waar geen enkele partij de absolute meerder heid heeft, zodat men de liberalen wel als coalitiegenoot moet inroepen. Hij vergeet dan echter dat de Tories bij voorbeeld ook een monsterverbond met de Noord-Ieren kunnen aangaan De Liberalen hebben het nadeel dat ze weinig aanhang krijgen in distric ten. die solide voor een van de grote partijen zijn. Een liberale stem is een weggegooide stem geldt hier en de groten hameren er ook onophoude lijk op. Steel moet het hebben van die conservatieve kiezers die Thatcher niet lusten. Die groep is waarschijn lijk te beperkt voor een flink aantal zetels. Zolang Groot-Brittannië het kiesstelsel niet verandert, maken de Liberalen, zoals zo vaak. weinig kans. Dat is echter nog niet gebeurd That cher wordt gecoached door een team van deskundigen op het gebied van de public relations. Haar campagne doet bijna Amerikaans aan. De hoge stem is omlaag gebracht tot zo'n wat ingetogen alt. de kleren zijn vaak goed gekozen, de gebaren zijn ont spannen. de houding is vriendelijk en charmant. Omringd door hele batal jons cameramensen trekt ze het land door. Hier neemt ze een pasgeboren lammetje in de armen en geeft ze een persgesprek terwijl ze het beestje aait. Daar laat ze in een fabriek voor microprocessing haar conditie testen. „Het hart klopt goed, kracht van long en tong uitstekend." roept ze de ver slaggevers toe. Robot En altijd is daarbij haar echtgenoot Dennis. rustig, bescheiden en heel vriendelijk. De ideale prins-gemaal. Iedere onvolkomenheid is wegge haald. Vandaar dat politieke waarne mers al hebben gewaarschuwd voor de tegenreactie. Perfecte mensen gaan op robotten lijken en krijgen iets onmenselijks. David Wood, de invloedrijke politieke commentator van de Times zei zondag op de TV: „Ze produceert alleen maar plaatjes en praatjes. Ik wil nu wel eens een gloedvolle toespraak met radicale uitspraken en argumenten." Misschien wordt de campagne nog minder glad Callaghan zal wat moe ten doen om de kloof met de Tories te overbruggen. De militante aanpak zal van hem moeten komen, want Thatcher heeft er weinig aanleiding toe. Zij heeft haar imago van „de ijzeren maagd" met succes wegge drongen. BANGKOK (Reuter. AP) In Thai- geleden, land, waar zondag verkiezingen voor het Lagerhuis gehouden werden, is geen van de partijen er in geslaagd de meerderheid te behalen. Dit houdt in dat de huidige premier Kriangsak Chamanand, die niet aan de verkie zingen deelnam, weer premier wordt. Nog niet alle stemmen waren gisteren geteld, maar wel kon gezegd worden dat de links van het midden staande Sociale Actie Partij van oud-premier Kukrit Pramoj de grootste partij in het Lagerhuis gaat worden. Gister avond had de partij, die fel tegen generaal Kriangsak gekant is. 83 van de 301 op het spel staande zetels gewonnen. De oudste en tot voor deze verkiezingen grootste partij, de De mocratische Partij van Kukrits broer Seni Pramoj. eveneens een oud-pre mier, heeft een grote nederlaag In het bijzonder in de hoofdstad Bangkok heeft deze partij veel van haar aanhang verloren. Landelijk leg de zij (tot gisteravond) beslag op slechts 32 zetels. De Seritham Partij, die achter generaal Kriangsak staat won 21 zetels en samen met de onaf- hankelljken (tot gisteravond al 63 ze tels) die zeer waarschijnlijk ook Kri angsak steunen, is dat genoeg voor de generaal om premier te worden. De premier wordt namelijk gekozen door het Lagerhuis en het 225 leden tellen de Hogerhuis, maar dat laatste kan hij zelf vla de koning benoemen. Dat heeft Kriangsak zondag al gedaan en het merendeel van de leden komt voort uit de politie en het militaire apparaat. De opkomst bij de verkie zingen was, zoals werd verwacht, niet groot. jrisis bij Bert van Panhuis ^gDEN De crisis bij The Times zit op het ogenblik duidelijk in een |mversnelling. Sinds The Times de dinsdag na Pasen tegen alle grfichtingen in niet verscheen is de situatie met de dag slechter Blrden. Gisteren zijn de pickets bij de ingang verschenen en zij ren iedere overgebleven Times-werknemer te beletten het gebouw eren ,fn te gaan. De boel zit vaster dan ooit. en:j>g even in kort bestek de voorgeschie- tal te schetsen: op 30 november van het len(iaar verscheen The Times voorlopig n Tet laatst. De leiding had gedreigd met aflc g als niet voor 1 december de vakbor.- praan technisch personeel de invoering Qle euwe technologie, zeg maar automa- lijl 6. zouden aanvaarden. Bovendien apieen einde moeten komen aan de *lirf'dige met deze automatisering sa- Ingende wilde stakingen. Er kon geen Ig worden getroffen, ondlien is koortsachtig geprobeerd de iet en Timesleiding tot elkaar te bren- m üet was vooral Albert Booth, de La n Kftinister voor werkgelegenheid, die igbij a,s sleutelfiguur fungeerde. Hij wist p fische bond NGA zo ver te krijgen dat botfeer met de leiding van het kranten concern ging praten over de nieuwe compu tertechniek. Maar zo liet de NGA weten „praten is zeker nog niet aanvaarden". En dus liet de Times-directie het plan om de krant na Pasen weer uit te brengen vallen en het werd uit de verharding van de stand punten duidelijk dat herverschijning eerder een kestie van maanden dan van weken zou worden. 1800 personeelsleden in de techni sche en administratieve sector, die eerder waren ontslagen maar gedurende de nieuwe onderhandelingen weer werden aangeno men. kregen voor de tweede maal een ont slagbrief in de bus. Morele dreun Voor de journalisten betekende deze ont wikkeling een forse morele dreun. Pat Hea- ly van de sociaal-economische redactie en een van de vertegenwoordigers binnen het bedrijf van de journalistenvakbond NUJ: „Iedereen hoopte weer aan het werk te kunnen. Geen artikelen te kunnen schrij ven is enorm frustrerend. Een deel van de journalisten blijft zijn of haar contacten onderhouden en gaat naar persconferenties en vergaderingen. Maar je zit toch in een nadelige positie. Politici en zo zijn veel kariger met exclusieve opmerkingen en me dedelingen. Want ze weten ook dat je het toch niet kunt publiceren". Sommige jour nalisten hebben zich daarom geconcen treerd op het schrijven van een boek of. wat in Engeland mogelijk is, op beperkte schaal werken voor een omroeprubriek of een weekblad. Bitter Slechts enkele journalisten hebben ontslag genomen, bijvoorbeeld om voor enkele nieuwe nieuwsmagazlnes te gaan werken. Pat Healy: „Het is opvallend hoe loyaal de meesten zijn gebleven. Dat zegt misschien ook wel een hoop van de krant. We waren dan ook enorm gelukkig met het plan voor de herverschijning. Eerlijk, een aantal men sen had moeite met het tegen de klok werken. Dat waren we niet meer gewend". Maar alle journalistieke activiteiten, zoals het samenstellen van een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen van de afgelo pen maanden waren voor niets en dat heeft een aantal journalisten bitter gemaakt. Op een van de vele bijeenkomsten van de NUJ Times-chapel (joumalistengroep binnen het bedrijf) heerste vrijdag dan ook een wat berustende sfeer. Jake Ecclestone. dé father van de chapel (zeg maar de leider van de journalisten) is aan zijn gezicht af te lezen dat hij bijna dag en nacht heeft vergaderd. Hij toonde zich verbitterd dat de Times- journalisten vrijwel al het nieuws over de elkaar snel opvolgende ontwikkelingen uit DrBidinO de tweede hand moeten krijgen. Een van de medewerkers leest hoofdredacteur William Rees-Mogg hierover later beschaafd maar kristalhelder de les. van de journalisten weet te melden dat er al voor zes pagina's binnen is. Rees-Mogg moet komen vertellen of dat met medewe ten van en in overleg met de schrijver is. Hij geeft dat met zoveel woorden toe. Ecclestone en Healy vreesden al dat de verdeeldheid binnen de groep groeit Pat Healy: „Sommigen kunnen de verleiding niet weerstaan om weer produktlef te wor den." Afgesproken wordt dat ledereen zelf mag beslissen of hij of zij voor de nieuwe editie wil gaan werken. Tenminste tot de leiding van de Journalistenvakbond een ad vies heeft uitgebracht. Rees-Mogg is dan naar de vergaderzaal ge komen vanwege de grote consternatie over de nieuwe week-editie die de leiding van The Times buiten Groot-Brittannië op de markt wil brengen Zestien pagina's groot en in een oplage van dertig tot veertig duizend De eerste editie komt vlak voor de algemene verkiezingen van 3 mei uit. Het drukken zal op het vasteland moeten ge beuren. En wie moet de kopij leveren? Een Hetzelfde geldt voor het overschrijden van de picketline, die de technische bonden vanaf gisteren bij de gebouwen van The Times hebben aangebracht. Rees-Mogg stelt duidelijk dat de journalisten niet door de leiding van het bedrijf zullen worden geprest om door te werken. De bonden hebben al gezegd dat eventueel met geweld deze laatste actieve groep het werken zal worden belet. Maar ook zonder die dreiging kunnen sommige journalisten in geweten de lijn niet over Ze vragen om solidariteit als dat eventueel zal worden bestraft met ontslag. De bijval is algemeen, evenals voor een voorstel de krantenleiding te vragen een fonds te stichten waaruit de Journalis ten vergoedingen krijgen in geval de krant voorgoed wordt gesloten Een regelmatig terugkerend voorstel om het bedrijf om te zetten in een arbeiderscoöperatie, samen met de technici, wordt vrij snel verworpen als voorlopig nog erg prematuur. De komende dagen zijn voor de journalis ten van doorslaggevend belang. Zullen ze uit elkaar worden gedreven onder druk van de technische bonden? Een deel kan de kant van de directie kiezen, een deel die van de postende stakers. Ecclestone maakt er geen geheim van dat de NUJ-vertegenwoor digers de picket-line zullen respecteren maar niet iedereen denkt er zo over en de druk van de Times-leldlng kan het aantal doorwerkers doen groeien. Ecclestone verwacht niet dat de breuk bin nen de groep Journalisten al deze week zal worden geforceerd. De leiding van de Jour- nalisten-chapel is namelijk tot eind deze week in Schotland voor het jaarcongres En Ecclestone is er zeker van dat de afwezig heid van die journalistenleiding niet zal worden misbruikt om de groep uit elkaar te drijven. Ecclestone: „Dat zullen ze niet aan durven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7