t iefeening van een lezer |erkgevers sturen managers ipar ontwikkelingslanden I Stem des volks 'uien' niet alleen in kampen 'OUW lodesië a Actief beleid (1) Actief beleid (2) Onduidelijk Arme Rietkerk Agenda onderzoek in ere onderscheid "IsDAG 24 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ppjïïn^rclïïïï^^PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEME Redactie: Ferry Mingelen, bijdragen: Bram Pols en Wim Wirtz, tekening: Tom Janssen a tweederde van de Rhodesische stemgerechtig- r|heeft vorige week zijn stem uitgebracht voor het we Rhodesische parlement. Deze opkomst is irwacht hoog, ook als men aanneemt dat velen n hun zin hebben gestemd of als er sprake is van og, zoals opkomstpercentages in twee provincies :«oven de honderd procent doen vermoeden. ^verkiezingen, die internationaal niet erkend zijn aar de tegenstanders van het huidige overgangs- ind niet aan mee gedaan hebben, stonden in het van de intimidatie. De regering van Smith en rie zwarte leiders Muzorewa, Sithole en Chirau «en het de Rhodesische bevolking met militair «on erg moeilijk gemaakt niet te stemmen. Aan ndere kant echter hebben de guerrillabewegin- van Nkomo en Mugabe ook alles in het werk t ld de Rhodesiërs van stemmen te weerhouden. g el de overgangsregering als het Patriottisch i t had van te voren een veel lager opkomstper- ige voorspeld. Voor alle partijen in de kwestie- lesië is de grote opkomst een verrassing. Het ijOttisch Front, dat bij hoog en laag beweerde de a ezingen te zullen saboteren, zal zich knarsetan- >g afvragen hoe deze grote opkomst mogelijk was. tv Smith en de zijnen zullen zich echter in de mcn wrijven en de sceptische wereld er op wijzen 11 economische sancties nergens op slaan: hun ?ene regeling moet nu maar erkenning krijgen, n er is het echter nog lang niet. Het nieuwe zwarte meerderheidsbewind kan niets wezenlijks verande ren zonder de steun van de blanken, die in Rhodesië slechts vier procent van de bevolking uitmaken. De nieuwe premier, naar alle waarschijnlijkheid bis schop Muzorewa, heeft weinig speelruimte. Hij loopt alle kans te worden ingekapseld door de machtige blanke partij van Ian Smith en niet te vergeten door buurland Zuid-Afrika. Pas als de zwarte premier erin slaagt hieraan te ontkomen en een eigen koers te varen, dan is het zinvol om te bezien wat kan worden gedaan om een eind te maken aan het handelsembargo, waaruit op den duur diplomatieke erkenning kan voortvloeien. Een eerste voorwaarde is echter een gesprek tussen het zwarte meerderheidsbewind, het Patriottisch Front, de Frontlijnstaten (buurlanden van Rhode sië), Engeland en de Verenigde Staten over een wapenstilstand en verkiezingen onder internationaal toezicht, waaraan ook Nkomo en Mugabe meedoen. Van belang bij een dergelijke conferentie is de houding van de nieuwe Engelse regering en van de Frontlijnstaten. De conservatieven in Engeland heb ben het woord erkenning al in de mond durven nemen en de Frontlijnstaten zijn de oorlog in Rhode sië en de luchtaanvallen op eigen gebied allang beu. Mocht het Patriottisch Front, na dit hoge opkoms tpercentage en na zware internationale druk blijven weigeren aan een conferentie van alle partijen mee te werken, dan is heroverweging van het handelsembar go en erkenning van het nieuwe bewind denkbaar. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom EN MENEER. SU HEEFT TOCH "«ZEKER OOK ,oi WEL NAAR gjONZE er DRAMATISCHE nieuwe serie rdo« Holocaust uk gekeken ie. ïZl ;eii Iro dat cwl Wl in| ize soc.-economische redactie JAAG De werkgeversverbon- ctltw en VNO zenden over enkele de eerste twee van tien mana- "e |it naar het Afrikaanse land ?J<]pia. Deze uitzending vormt het an de uitvoering van het pro- litzending managers naar ont- gslanden", dat op initiatief t NCW (christelijke werkge- touw is gezet en dat groten- ordt gefinancierd door het mi- van ontwikkelingssamenwer- >an het project is ontwikke- ,1JTiden van dienst te zijn met eei1ers die in Nederland hun spo- er pben verdiend en hier bij voor beeld met vervroegd pensioen zijn gegaan. De uitzending geschiedt voor zes maanden. De betrokken mana gers krijgen geen salaris, maar wel al hun onkosten vergoed door het mi nisterie, inclusief kosten voor levens onderhoud. De uitgezonden managers krijgen geen uitvoerende, maar een advise rende taak. Het NCW heeft het secre tariaat van het project. Er hebben zich daar al 70 managers aangemeld voor uitzending. NCW-medewerker Meuffels vindt dat een „grote belang stelling". aangezien de werkgever sverbonden niet veel publiciteit heb ben gegeven aan hun project. De twee managers die naar Tanzania gaan zijn werktuigbouwkundigen. De een gaat naar een sisal-plantage, de ander moet een programma voor di versificatie (verbreding van samen stelling van het produktenpakket) ontwikkelen voor een fabriekje van kooktoestellen. De derde uitzending naar Tanzania zal een textielmana- ger zijn. Hij moet trainingscursussen houden voor textielondernemers. Meuffels is onlangs naar Tanzania geweest om de uitzendingen voor te bereiden. Er zijn verder contacten voor uitzending van managers naar Sri Lanka en Kenia. Het bezoek van de Amerikaanse vice-president Mondale leverde za terdag in Den Haag de nodige druk te op. In het frisse lentegroen rond het Catshuis (waar hij door premier Van Agt en minister Van der Klaauw werd ontvangen) en pro menadehotel (waar hij met de pers sprak) viel menige politieagent te bespeuren, en de hotellobby leek een vergadering van walkie-talkie zend-amateurs. De veiligheids maatregelen kortom, waren niet mis. Of het daardoor of desondanks was, weten we niet, feit is dat meni ge verslaggever zonder vertoon van enige legitimatie de perszaal van Mondale wist te bereiken. Rond die zaal waren al lang tevoren Nederlandse voorlichtingsambte naren druk in de weer om een soe pel verloop van de persconferentie te garanderen. Helaas, toen Monda le eenmaal achter het spreek-ka- thedertje stond, bleken er te weinig zitplaatsen te zijn. Mondale keek de daarop volgende stoelendans eens aan, merkte hoorbaar op: „ef ficiënte organisatie hier" en begon maar vast met zijn verklaring, nog voordat de Nederlandse bewinds lieden binnen waren. Na twintig minuten was de tijd op en verliet het Amerikaanse gezelschap in ga lop het hotel. Tot verbazing van de aanwezige pers, bleken daarna noch Van Agt, noch Van der Klaauw beschikbaar te zijn voor enige toelichting van Nederlandse zijde. Dat was jammer, want het ging over een belangrijke zaak: het toe komstige kernwapen-beleid van de NAVO en met name hoe het Euro pees-Amerikaans overleg daarover te verbeteren is. De Verenigde Sta ten willen rumoer als rond de neu tronenbom in de toekomst voorko men door eerder en beter overleg met de andere NAVO-landen. In Amerikaanse kring bestaat ook de neiging aan de Nederlandse positie in de discussie over kernwapens wat extrabelang te hechten, omdat de zaak hier moeilijk ligt en omdat de besluitvorming in Den Haag van invloed is op de West-Duitse opstel ling. Het was daarom van belang dat Nederland zelf aan Mondale voor stellen heeft gedaan om het NAVO- overleg te verbeteren. Naar verluidt ging het erom Nederland voortaan een vaste plaats te geven in de nucleaire planning groep van de NAVO. waarin over modernisering van tactische atoomwapens wordt gepraat. Momenteel is Nederland, met enkele andere kleine NAVO- landen slechts bij toerbeurt lid van dit gezelschap. Mondale wilde zaterdag geen de tails over de Nederlandse voorstel len verstrekken; Van Agt en Van der Klaauw zeiden zo-wie-zo niets. Deze terughoudenheid is voorstel baar, om toekomstig succes niet in gevaar te brengen. Vreemd blijft het echter dat van Nederlandse zij de over zo'n belangrijk gesprekson derwerp in het algemeen, geen en kele mededeling wordt gedaan. Nu zelfs VVD-fractieleider Rietkerk het kabinet heeft opgeroepen het regeringsbeleid met meer overtui gingskracht en initiatieven gestalte te geven, is het wonderlijk dat in (Zie: Onduidelijk) alle talen wordt gezwegen, als dat dan ook eens gebeurt. Gelukkig waren de woordvoerders na het vertrek van hun ministers nog achtergebleven, maar helaas, ook zij wisten niets te melden. Tus sen verslaggevers en woordvoer ders ontspon zich de volgende dis cussie: Vraag: Waarom wordt er van Ne derlandse kant niets gezegd? Antwoord: De persconferentie was alleen voor Mondale bedoeld. Vraag: Maar het is toch nuttig dat Van Agt na zo'n gesprek ook een verklaring aflegt? Antwoord: De premier heeft giste ren al zijn (normale vrijdagse) pers conferentie gegeven. Vraag: Maar dat was voor het ge sprek met Mondale, daar hebben we dus niets aan. Antwoord: Nou. volgende week vrijdag geeft Van Agt weer een persconferentie, vraag het hem dan maar." Een actief, toekomstgericht voor lichtingsbeleid kortom, dat is pre cies wat dit kabinet nodig heeft. Over de CDA opvattingen ten aan zien van de kemwapenproblema- tiek bestaat nog steeds onduide lijkheid. De CDA-defensie-specia- listen De Boer en Frinking, preten deren een verantwoord beleidsal ternatief te hebben ontwikkeld, waardoor de NAVO langzaam maar zeker de meeste tactische atoom wapens kan afschaffen. Dat heeft in andere kring voor de nodige on rust gezorgd; men zag het atoom- pacifisme in de christen democrati sche gelederen al krachtig op rukken. Ten langen leste heeft CDA fractie leider Lubbers kennelijk aan alle onrust en onduidelijkheid een eind willen maken. Het 30-jarige be staan van de NAVO, begin april, nam hij als aanleiding om zijn visie in de NRC uiteen te zetten. Dat heeft op zijn beurt echter weer heel wat vragen opgeroepen, binnen en buiten de CDA-gelederen. Bijvoor beeld over dit citaat: „De opvattin gen van Kissinger. Schmidt en Wehner blijken niet alleen bepaald te worden door hun analyses, maar ook door hun functionele verant woordelijkheid. Het is ook dat on derscheid dat een klein land als het onze toelaat in haar opstelling sterk over te hellen naar een terug dringing van de bewapening met name van de nucleaire. Daarbij zul len partijen in Nederland weer ver der kunnen gaan dan fracties en fracties verder dan verantwoorde lijke ministers", aldus Lubbers. Een opmerkelijke visie spreekt daaruit. Bedoelt Lubbers eigenlijk dat Nederland best wat kan over vragen omdat de grote NAVO-lan den te vergaande stappen tegen atoomwapens wel zullen tegenhou den? De Nederlandse regering en in verdergaande mate fracties in de Tweede Kamer en de politieke par tijen behoeven zich in dat geval zelf dus niet zo druk te maken over een verantwoorde afweging van gewen ste ontspanning en noodzakelijke defensie Nederland teruggebracht tot niet meer dan een actiegroep binnen de NAVO. En als Lubbers er later nog aan toevoegt dat Neder land met deze opstelling de Atlanti sche eenheid zelf niet in gevaar mag brengen (die eenheid wordt kennelijk per definitie gevormd door de landen die minder voelen voor zo'n benadering) dan lijkt het devies duidelijk. „We blaffen wel. maar we bijten niet." „Je kan dit inderdaad uitleggen als een rem op de eerdere koers van het CDA. Evengoed is echter mogelijk dat Lubbers inhaakt op de door de kerken gepropageerde signaalhou ding. Het is wel zo dat kleine lan den daarvoor wat meer ruimte heb ben. maar als je dat zelf gaat toege ven. ondergraaf je die positie. Het lijkt dan een soort luxe defensiebe leid, waarbij je de vervelende zaken aan anderen overlaat. Lubbers heeft de duidelijkheid over onze koers niet vergroot, eerder krachtig aan de onduidelijkheid bijgedra gen en daarover zullen we snel weer met elkaar moeten praten", zegt men in CDA-kring. Het is lang geleden dat „de basis" van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie kon opkijken naar een echte grote leider. Iemand die met passie en bevlogenheid een onwan kelbaar geloof kon vestigen in het liberalisme of wat daar nog van over is. Nog los van wat hij eigen lijk te zeggen had. Zo iemand was Hans Wiegel, de huidige minister van binnenlandse zaken, die nu nog slechts op het beeldscherm pleegt te verschijnen als plaaggeest van de ambtenaren of als pleitbezorger voor meer ar restatieteams. Afgelopen zaterdag, tijdens het congres van de VVD in Breda, was hij er weer. Aangekondigd als het lid Wiegel van de afdeling Ameron- gen (ministers mogen in liberale kring kennelijk geen congressen toespreken) beklom hij onder dave rend applaus het spreekgestoelte en legde al na enkele zinnen de welgevulde zaal ademloos aan z'n voeten. Het was de bekende retoriek, geïl lustreerd met de vooruitgestoken kaak en de wijdse gebaren: „We duwen de liberale kar voort", „bij de komende verkiezingen krijgen we zwaar weer en tegenwind, maar we zullen koers houden en alle hens aan dek", .je moet durf hebben om te zeggen waar het op staat", „wij staan voor een beleid" en: „wij wen sen niet links m te halen en rechts te passeren, wij volgen onze eigen weg." Er steeg een licht heimwee op uit de zaal. die de grote leider van weleer staand met een langdurige ovatie beloonde De kort tevoren gehouden toespraak van de huidige fractieleider. Rietkerk, was snel vergeten, al had ook hij een langdu rig applaus in ontvangst mogen nemen De VVD-afgevaardigden hadden trouwens plezier in het langdurig applaudisseren, want ook de vice voorzitter van de Tweede-Kamer fractie, mr Annelien Kappeyne van de Coppello. kreeg haar deel. zelf nog voordat ze had gesproken. Een warm blijk van solidariteit met het Kamerlid dat. zoals bekend, over weegt de Kamerfractie te verlaten Zij ontkende zaterdag dat dat iets heeft te maken met onenigheid die zij zou hebben met Rietkerk. Maar zij heeft al meer dan eens laten weten dat de fractieleider haar veel minder ruimte laat dan Wiegel des tijds Als je het een met het ander combi neert. zou je tot de volgende hypo these kunnen komen. Rietkerk komt als politieke leider niet goed over. ligt in zijn fractie ook niet zo lekker, dus hij moet verdwijnen Wiegel effent daarvoor de weg floor op pijnlijke wijze aan te tonen dat Rietkerk het charisma mist om als leider te kunnen optreden. Anne lien Kappeyne kondigt inmiddels aan dat ze overweegt om op te stappen en vergaart onmiddellijk daarna grote steun bij de basis, die haar ongaarne ziet vertrekken. Re sultaat: Wiegel straks weer lijst trekker en Annelien na de verkie zingen als fractieleider in het Ka merbankje. Arme Rietkerk. In de Tweede Kamer deze week zal langdurig over de bezuinigingen door de overheid worden gespro ken. Voort staat een nieuwe adop tieregeling op de agenda. De Eerste Kamer behandelt de begroting van financiën. r*\-• rê*Jy&iI „Goedenavond. De VVD in het nieuws. Een politiek programma ook voor u". In het kader van de zendtijd voor politieke partijen voor de radio heeft de VVD een nieuw concept. De mensen bellen, WD-prominenten antwoorden. Er zijn er nu twee geweest. De eerste keer Berkhouwer en Riet kerk stand-by voor de mi crofoon. de tweede keer al leen Rietkerk. Naar een idee van Henk Krol, de fractievoorlichter van de WD in de Tweede Kamer: „Ik heb jarenlang bij de TROS gewerkt. Uit die tijd weet ik nog dat mensen graag bellen om in de uitzending te komen. We hebben dus advertenties ge zet in de landelijke ochtend bladen. zodat het Neder landse volk vragen onmid dellijk aan de WD kon rich ten. Alleen de ochtendkran ten. Dat is om budgettaire redenen." „Een enorm succes. De tele foon stond roodgloeiend. En heus niet allemaal leden van de partij, hoor. Het pu bliek van Hilversum 3 is ver anderd. Daar hebben we ons aan aangepast." Als je de uitzendingen later beluistert, kenmerkt het Nederlandse volk zich in even tamme, als soepele vragen, die door Rietkerk gemakkelijk worden beant woord. De mensen zitten ook niet direct in de uitzen ding. Krol. „Het blijkt dat men sen dan niet zo snel een vraag weten te formuleren, bovendien zou er de groot ste smeerlapperij uitge kraamd kunnen worden, waar je niet direct de hand in hebt." Er wordt gesneden in de vragen, dat hoor je goed. maar wel zeggen veel men sen dat ze de vraag uit de advertentie van De Tele graaf hebben. Wat wordt er nu bedoeld met de ochtend bladen? Op het partijbureau weet men het niet. Daar is een reclamebureau voor in Rot terdam. De Telegraaf en het Alge meen Dagblad, zegt men daar. De fractievoorlichter heeft het over de landelijke ochtendbladen. Nee hoor, dat laat het budget niet toe. De VVD is niet zo rijk, al lijkt dat zo. Met deze twee bladen heb ben we het grootste bereik, vandaar. Maar daar zitten toeval lig ook de meeste WD- stemmers. En er zijn toch meer mensen onder het Ne derlandse volk. die graag een vraag aan de VVD stellen? Ja, maar De Telegraaf en het AD hebben ook andere lezers dan alleen WD-stem- mers Trek je die er van af. dan heb je nog altijd meer lezers over dan bij andere bladen. Het heeft echt niet met selectie te maken. Dat zou ook heel dom zijn. We gaan natuurlijk bij voor keur ln een hoek zitten waar nog geen WD'ers te vinden zijn." Nou goed, welke mensen er ook bellen, het is een dave rend succes. De burger krijgt meteen antwoord van de man die hij moet hebben. En hij raakt misschien meer betrokken bij de politiek. Een van de vragenstellers is de heer Tillema uit Grams- bergen. Is uw vraag naar believen beantwoord voor de radio0 „Nee hoor, ik heb nooit opgetreden voor een zieken omroep." Nee, dan begrijpt u me verkeerd, die vraag aan de VVD vorige week. „Oh. daar heb ik niet meer naar geluisterd. Ik had volk over de vloer. En Hil versum 2 ontvang je hier zo slecht En ik dacht dat ze m'n vraag wel te onbenullig zouden vinden." PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE llllllllllllll Door alle tamtam die Kampen maakt rondom de „Kamper uien" jaarlijks opgehaald uit toeristische overwegingen en kort geleden ook uit protest te gen de omschrijving in Van Dale, waarin de „uien" verhalen over de „dwaze streken en onnozelhe den" van de burgerij genoemd worden zou je haast denken dat dit soort sterke verhalen ex clusief aan die stad toegeschre ven moeten worden. Maar niets is minder waar, schrijft de oud-bi bliothecaresse mevrouw G. H. A. Krans uit Den Haag. Deze „uien" komen oorspronkelijk uit Duits land Je had ze ook (als „eigen teelt") in natuurlijk Amster dam. Delfzijl, Deventer. Dok- kum. Edam. Haarlem, Leiden, Utrecht. Zwolle, noem maar op. Ook de Achterhoek. Limburg en Zeeland hadden hun „uien". De sagen- en legendenboeken van onder andere Jozef Cohen, S. Franke. Jozef Cornelissen en J.R. W. Sinnighe staan er vol van. En het waren dus geen boeren, maar uitgevers die ze hier impor teerden. Al in de middeleeuwen zijn deze sterke verhalen ontstaan. Op de boerderijen in Noord-Duitsland. Boven-Saksen en in de Rijnstre ken plachten de mensen voor het slapen gaan rondom het haard vuur te zitten. Er werd dan ge praat. gezongen en bij gebrek aan nieuws kwamen de zelf ver zonnen verhalen los Uit pure ri valiteit gingen ze altijd over een naburig dorp. Verhuurde een boerenarbeider zich bij een ande re baas of ging de dochter van de boer „uit spinnen", dan hoorden ze in dat andere gezin weer nieu we kluchten, zo ontstonden veel van die sterke verhalen, die lang zamerhand een vast patroon en flink wat bekendheid kregen. In 1497 zag een (Duitse) uitgever er wel brood in en gaf de „Seltsa- mer Geschichte der Lallen zu Lallburg Laleburg. 1497", uit. Het woord „Lallen" kan het beste met „narren" vertaald worden De uitgave werd in de zestiende en zeventiende eeuw meermalen herdrukt, aangevuld met nieuwe kluchten en soms met een andere titel. Een daarvan was het „Nar- renbuch" (Halle, 1811). Ook het buitenland toonde belangstel ling. In Denemarken verscheen in 1796 een vrije vertaling („Mal- boernes Bedrifter"), maar Am sterdam was er eerder b*j. Daar kwam in 1637 al een Joods Duitse (jiddische) editie uit. Geen won der dat juist in Amsterdam de „uien" welig tierden, hoewel som mige encyclopedieën (Van Dale en de Winkler Prins bijvoorbeeld) deze „teelt" tot Kampen willen beperken. De Amsterdamse Jor- daan en omgeving waren vrucht bare grond voor de uien. Natuur lijk wees men naar de nieuwe grachtenhuizen met de hoge stoepen, waar de dienstmeisjes nooit klaar kwamen met schrob ben en boenen, omdat ze bij de onderstre tree begonnen. In de negentiende eeuw vestigde zich aan de Oudestraat in Kam pen het Duitse gezin Fels. Eén zoon stichtte in 1843 een boek handel. de andere probeerde met schilderen en dichten aan de kost te komen Die hield voordrachten voor onder meer de Sociëteit van Kampen, waarbij het „Narren- buch hem een welkome bron was. Zijn publiek genoot van de grappen, vooral doordat Fels ze in Kampen liet spelen. Wegens overweldigend succes zette hij er een paar op rijm. maakte er teke ningen bij en liet ze door zijn broer uitgeven (1844). Nog geen twee jaar later verscheen het ver volg Later kwamen de Kamper stukjes bij de firma K. van Hulst terecht en in 1927 verscheen bij uitgever Ph. Zalsman „Kamper uien. berijmd door een Kampe naar" De sterke stukjes waren „uien" geworden. Mogen de vrouwen van de pilo ten ook eens een kijkje in de cockpit nemen? Niets daarvan. Deze drie vormen zelf de beman ning, de eerste in de geschiede nis van de Amerikaanse lucht vaart die geheel uit vrouwen be staat. Gezagvoerster Barbara Wiley (links), eerste officier Ra- mona Larson (rechts) en boord werktuigkundige Karen Klein vliegen voor North Central Air lines. De bewering van de Britse chi rurg Hugh homas. dat een dub belganger in de Spandau-gevan- genis in West-Berlijn de plaats van nazileider Rudolf Hess zou hebben ingenomen, heeft ook de zoon van deze enige gevangene van Spandau, Wolf-Rüdiger Hess. zozeer verontrust dat deze om een onafhankelijk onderzoek van de gevangene heeft ge vraagd Volgende maand ver schijnt in Londen een boek van de hand van dr. Thomas, waarin deze uiteenzet waardoor hij aan de ware identiteit van de Span- dau-gevangene is gaan twijfelen Hess moet van een in de eerste wereldoorlog opgelopen schot wond een litteken op zijn long hebben. Uit het feit dat hij daar van bij een onderzoek een paar jaar geleden geen spoor heeft aangetroffen en uit nog andere persoonlijke ontdekkingen con cludeert Thomas dat de gevange ne van Spandau de echte Hess niet kan zijn. Het rijk moet, vindt het gaullisti sche lid van het Franse parle ment Roland Nungesser. de villa in ere houden, waar Frankrijks grote president De Gaulle heeft gewoond. La Boissene zo heet het huis in Colombey-les-deux- Eglises dreigt zijn karakter te verliezen. Mevrouw De Gaulle kon de verwarming en het onder houd vorig jaar al niet meer op brengen en verhuisde naar een bejaardenhuis in Parijs. De fami lie De Gaulle heeft nu aangekon digd om financiële redenen een deel van het huis als museum te zullen verhuren. Het parlements lid kan daar geen vrede mee heb ben. Het huis moet blijven zoals het was toen De Gaulle het nog bewoonde, vindt hij. en daarom zal de Franse staat de financiële lasten moeten overnemen. Allerminst uit zijn evenwicht door de aanwezigheid van zoveel „verkoopjongens", zoals hij ze betitelde, sprak generaal West- moreland eens opperbevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Vietnam op een congres in Londen van reclamemensen en marktonderzoekers „Oorlog en handel hebben heel veel gemeen schappelijk. Bij de een is het de bedoeling de vijand te doden bij de ander de concurrent En dat is alleen maar een ethisch onder scheid". Zo heeft de generaal het thans volgens het reclameweek blad Adformatie gezegd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5