Oneigenlijk gebruik van fondspakket onvermijdbaar Kiesuwkado Gevoelig >lor Video I Service irtificaat Zes burgers gedood bij treffen in Libanon Amin zou in Irak zijn I gL Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Regen of hagelbuien HET WEER ïbliek niet erg -ikend met recht _j> minimumloon Oproep aan alle bezitters an een Philips videocassette recorder! Geen aparte regeling voor korter werkenden Defensie zoekt circa vijftig vrijwilligers Veel auto's met slecht remsysteem Peking meldt corruptiezaak Bern wijst Rus uit Trouw Bedachtzaam I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j Lees een krant met overtuiging: TrOUW Veel bewolking en regen of hagelbuien Krachtige aan de kust at en toe harde wind eerst zu dwest tater draaiend naar noordwest zes tot zeven Beaufort Morgen en overmorgen Aanhoudend te koud en later minder buien Zon op 06 24 Maan op 06.14 Onder 20.53 onder 19 34 37STE JAARGANG NR 10829 - DINSDAG 24 APRIL 1979 .nw»^ LOSSE NUMMERS 60 CENT )Cf PAGINA 2 Kernwapens de wereld uit en niet op een hoopje PAGINA 3: Ruimer adoptierecht ingewikkelde kwestie PAGINA 4: Streekradio heeft de toekomst PAGINA 5 Parlementsrubriek PAGINA 7: Britse campagne verloopt rustig PAGINA 8: De Kleine Krant PAGINA SERVICE: Autorubriek, radio- en tv-programma's, strips, feuilleton en het weer. PAGINA 9 Dodenkamp Sobibor ontrukt aan de vergetelheid PAGINA ECONOMIE Ruilhandel met Oostblok floreert PAGINA SPORT De Hannelore Ausputzer Show n onze [.-economische redactie IN HAAG Er is onder het pliek veel onwetendheid 'Htr het recht op minimum ei. Dit meldt het ministerie sociale zaken naar aanlei- }g van een opinie-onderzoek, (chts 26 procent van de on- raagden wist dat het recht linimumloon bestaan voor nemers van 23 jaar en ou- Jongere werknemers heb- recht op een minimum loon. dat afhankelijk de leeftijd is afgeleid het minimumloon, minimumloon bedraagt bruto 1722 gulden per nd. Slechts zeven procent de ondervraagden wist dat minimumloon thans ligt len 1700 en 1800 gulden per nd. Van de ondervraagden ld 43 procent dat het huidi- inimumloon ..redelijk ge- is om van te leven. Vier ent vond het te hoog en 31 :ent te laag.'Het minimum- ;dloon werd te hoog gevon- door 15 procent van de wj lervraagden, terwijl het vol- ADVERTENTIE \lor TV heeft dé oplos- jg voor kostbare video ara ties. Ongeacht waar \w video heeft gekocht! voor 3 jaar: slechts Met dit unieke certifi- wördt u per reparatie >it meer dan 49,- berekend, geacht de werkelijke ften van onderdelen en loon. Inclusief service aan Iin heel Zuid Holland. endien 2 maanden garantie de reparatie! In al onze len krijgt u uitgebreide rmatie! TV-HIFIVIQCÜ Bergweg 64 Slinge 149 Korte Hoogstraat 10 Bergweg 287 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Ziekenfondsraad ziet weinig kans om een eind te maken aan het oneigenlijk gebruik van de ziekenfondsverzekering. Bedoeld wordt hiermee dat mensen die maar enkele uren per week werken via het betalen van een geringe premie toch recht hebben op het volledige verstrekkingspakket van de ziekenfondsen. DEN HAAG (ANP) In verband met de aflossing van Nederlandse troepen in Zuid-Libanon (begin juni en begin augustus) is het ministerie van defen sie bezig de verse eenheden op sterk te te brengen. In de defensiekrant van deze week worden vrijwilligers voor Libanon gevraagd. Het gaat om ongeveer vijftig militairen, die als in fanterist dienst zullen moeten doen. Begin juni gaan zestig Nederlandse militairen naar Libanon, bestaande uit een antitankpeloton (dertig man) en evenveel individuelen (militairen die niet aan peloton of compagnie gebonden zijn). Begin augustus zul len nog eens circa 250 militairen voor aflossing zorgen, namelijk een in op leiding zijnde pantserinfanteriecom- pagnie uit Assen en een mortierpelo ton (te zamen 175 man) en ongeveer 75 individuelen. onder wie ook mili tairen voor het aanvullingsdetache ment. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana wor den er binnenkort ongeveer 900 ge schenkpakketten gestuurd naar het Nederlandse Unifilbataljon. De actie daarvoor is gehouden door het wel- zijnscomité Nederlands vredesdeta- chement Libanon, een particuliere or ganisatie. dat het bedrijfsleven heeft benaderd om giften. Het resultaat was 18.000 artikelen, waaronder lec tuur. versnaperingen en medica menten. DEN HAAG (ANP) Veel Neder landse auto's hebben een afwijking in het remsysteem. die gevaarlijk kan zijn. De ANWB heeft bij een landelij ke remmentest van bijna vierduizend auto's ontdekt dat ruim een kwart van die auto's een verschil in rem- kracht had van meer dan twintig pro cent tussen de wielen op dezelfde as. De ANWB wijst erop dat meer dan twintig procent een grote kans geeft op scheef trekken van de auto tijdens krachtig remmen. Gisteren is de president van Bangladesj, de heer Ziaoer Rachman, voor een staatsbezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Op de foto boven koningin Juliana en de president van Bangladesj tijdens de inspectie van de erewacht op Schiphol. Op de foto onder prinses Beatrix in haar hoedanigheid van burgemeester van Madurodam met de echtgenote van de president in het miniatuurstadje in Den Haag. Meer nieuws over het bezoek van de president op pagina 5. BEIROET IUPI. AP) Zes dorpsbewoners zijn in Zuid- Libanon omgekomen bij een gewapend treffen tussen Pales tijnse guerrillastrijders en de christelijke militie van majoor Haddad. Het gevecht vond plaats tijdens een militaire parade van de christelijke militie, die de stichting van ..Vrij Libanon'' vierde. PEKING (AFP. Reuten In China is het „grootste corrup tieschandaal" sinds de vesti ging van de Volksrepubliek aan het licht gebracht, heeft gisteren radio-Peking meege deeld. De hoofdverdachte in de zaak is de 58-jarige mevrouw Wang Shouxin. die in de noordooste lijke provincie Heilongjiang di rectrice was van een plaatselij ke afdeling van de nationale steenkolenmaatschappij en partijsecretaris voor die maat schappij. Zij zou sinds 1972. met medeweten van hoge func tionarissen. ruim anderhalf miljoen gulden hebben gesto len. Zij kon met deze diefstal doorgaan tot het eind van vorig jaar. omdat zij hooggeplaat- sten op provinciaal niveau wist om te kopen. Op die manier wist zij elk onderzoek in de kiem te smoren. De vrouw is kortgeleden aangehouden sa men met „verscheidene mede plichtigen". aldus de radio. Ze ven jaar lang had zij uitermate verkwistend geleefd. Zij kocht tv-toestellen. bandrecorders, luchtverversers en andere luxe artikelen. Meer dan 300.000 gul den is volgens de krant recht streeks uit de kas van de onder neming gekomen Verder ver kocht zij op de zwarte markt steenkolen en inde zij valse de claraties. Haar familieleden had mevrouw Wang aan veel geld en goede baantjes gehol pen. Volgens het „Volksdag blad" was de hele zaak te wij ten aan de uiterst linkse lijn van Lin Piao en de „bende van vier". De bende zal eens ergens niet de schuld van zijn De uit tanks en pantservoertuigen bestaande optocht kwam onder Pa lestijns vuur te liggen, juist ten noor den van de Israëlische grensplaats Metoella. Als reactie op de Palestijn se beschieting beschoot de militie van majoor Haddad de plaats Ebel Es Saqi, meldde de Israëlische radio. Bij deze plaats ligt een Noorse VN-post. Maar volgens linkse bronnen in Liba non zou de plaats zijn beschoten om dat de inwoners hadden geweigerd om zich bij het door Haddad uitge roepen „Vrije Libanon" aan te sluiten. Leden van de christelijke militie blokkeren nog steeds de toegangswe gen tot het hoofdkwartier van Unifil in Nakoera. Bevoorrading van het hoofdkwartier wordt echter toege staan. Leiders van het Libanese parlement hebben gevraagd om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om te proberen een eind te maken aan het aanhoudend geweld in Zuid-Libanon. Ook zou de agressieve politiek van Israël in dat gebied moeten worden besproken. Gisteren waren de Palestijnse kam pen in Libanon alert op meerdere Israëlische acties. Boven de stellin gen van de Palestijnen voerden Israë lische oorlogsvliegtuigen herhaalde lijk vluchten uit. In Israël zijn maandag de slachtoffers begraven van de Palestijnse aanval op de stad Nahariyah. Daarbij kwa men vier mensen om het leven De begrafenis werd bijgewoond door pre mier Begin. Israëlische grenstroepen en kanon neerboten hebben gisteren voor de tweede dag zware beschietingen uit gevoerd op Palestijnse kampen in Zuid-Libanon. als vergelding voor de Palestijnse actie in Israël. Dat blijkt uit een ontwerp-advies. dat is opgesteld door een commissie, waarin alle groeperingen die In de Ziekenfondsraad zitten, vertegen woordigd zijn. Donderdag wordt het advies in de raad behandeld De oom missie is tot de conclusie gekomen dat het uitzonderen van de verzeke ringsplicht van mensen die per week minder dan een bepaald aantal uren werken en het Invoeren van een mini mumpremie. niet leiden tot grote kos tenbesparingen Technisch, adminis tratief en fiscaal lijkt het nauwelijks uit te voeren Een deel van de commissie voelt wel wat voor de mogelijkheid om de pre mieplicht te handhaven, zonder dat daardoor aanspraak op verstrekkin gen ontstaat. De commissie raamt dat het financiële voordeel bij het wegvallen van de verzekeringsplicht voor mensen die minder dan acht uur, resp. minder dan twaalf uur per week werken, op achttien, resp ze ventien miljoen gulden. Er zal een nadeel van veertien miljoen gulden ontstaan, wanneer de grens voor dé verzekeringsplicht op zestien werk uren per week wordt gelegd Gezien de grote verschillen in ar beidsovereenkomsten is het onmoge lijk om voor part-timers een regeling te ontwikkelen wat betreft de zieken fondsverzekering. Er zouden uitzon deringen moeten worden gemaakt, hetgeen praktisch moeilijk uitvoer baar is. De administratie voor de zie kenfondsen en de werkgevers zou erg ingewikkeld worden en bovendien be staat de kans op misbruik door werk gevers en werknemers die meerdere arbeidsovereenkomsten „van geringe omvang" zouden kunnen aangaan, om zodoende de verzekenngsplicht te ontduiken en de loonkosten te beper ken. Daardoor kan concurrentiever valsing ontstaan Invoering van een minimumpremie zou remmend werken op het aantrek ken van part-time medewerkers, van wege onder andere de verhoging van de loonkosten voor de werkgever Enkele commissieleden menen dat de admimstratief-technische bezwaren vuor lief moeten worden genomen Ufital part time dienstbetrek kingen in de toekomst zal groeien en daarmee ook de als onrechtvaardig ervaren situatie dat een geringe pre mie recht geeft op het gehele ver strekkingspakket. BERN (AFP APi - Zwitsc-land heeft een Russische diplomaat uitge wezen op beschuldiging van spiona ge. De Rus zou lid zijn van de delega tie van de Sowjet-Unle bij de Verenig de Naties en genoot daardoor politie ke onschendbaarheid. De VN-functio- naris is vertrokken, nadat het minis terie van justitie in Bern daarom offi cieel had verzocht zegt: fout" ,.u doet 't hele- Inwoners van Jinja, de op een na grootste stad in Oeganda, juichen de binnentrekkende Tanzaniaanse troepen toe. Deze troepen vechten voor de nieuwe regering in Oeganda. Met de verovering van Jinja is nu vrijwel alle tegenstand van Amins troepen gebroken. KAMPALA <UPI. AP> - Volgens di plomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad Kampala zou ex-president Idi Amin in Irak zijn. Amin zou twee dagen geleden in de hoofdstad Bag dad zijn aangekomen om daar mili taire steun en wapens te vragen. De kansen van Amin in de strijd tegen de nieuwe regering in Kampala zijn ech ter nihil, nadat de op een na grootste stad in Oeganda. Jinja. zondag in handen van Tanzaniaanse troepen is gevallen. Amin liet twee maanden geleden zijn gezin al naar Irak ver trekken. Inmiddels is een uit vijf leden be staande diplomatieke delegatie uit Amerika in Oeganda aangekomen. De bedoeling is om over normalise ring van de betrekkingen te praten. Verleden jaar hadden de Verenigde Staten de handelsbetrekkingen met de regering-Amin verbroken. De Amerikaanse ambassade in Kampala was al in 1973 gesloten, toen Amin had geëist dat de daar aanwezige mariniers de bescherming van de am bassade ophieven. Drie ministers van de nieuwe rege ring in Kampala zullen een officieel bezoek aan het buurland Kenia bren gen. De regering heeft ook om erken ning bij het buurland Soedan ge vraagd. Zweden heeft financiële steun toegezegd voor de Oegandese vluchtelingen Daarvan zijn er in Oe ganda en buurlanden volgens schat tingen van het internationale Rode Kruis, ongeveer vijftig duizend. VVD-lid Wiegel (afdeling Amerongeni heeft op het congres van zijn partij een opmerkelijke rol gespeeld Onze man ter plekke heeft de applauzen nog eens in zijn hart gewogen, het heimwee op de tong geproefd Een analyse van het leiderschap Arme Rietkerk Pag! na 5. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton v.m Duinhov. kt» van Dijk. Htfltv Blok en fna v I aavsen Lektuurhanger (Bl Lederen halsfasje (C) Sierlijke eenvoud en praktivc tendien Echt naturel leder m Keffing met armband (1)) Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. ]A. DB. CjC. GD. (aankruisen Kado naar keuze: a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1