Jockeyteam: inst ondanks kiende vorm Wielrenners in tweede fase seizoen Niet in Pjongjang Tegen de politiek i;er van plaats in halve finales Na voorjaarsklassiekers nu de etappe wedstrijden Wim Rijsbergen Karpov nieuwe leider in Montreal Winst Tsjechen e voor )uur-selectie A r )AG 24 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 el Nederland Australië India Canada Frankrijk Pakistan Gr Brittannië Nieuw-Zeeland Kenia Maleisië 3 3 0 0 6 3 10 2 2 3 3 0 0 6 19- 3 2 10 12 5-5 2 10 12 3- 3 2- 5 1-14 rH Na drie overwinningen op achtereenvolgens India Frankrijk (7-21 en Canada (4-2) heeft het Nederlandse yteam tijdens het tienlandentoernooi in Perth het eer- -4>el bereikt: een plaats bij de laatste vier. De kwaliteit van van Oranje heeft echter een dalende lijn te zien en en als dit beeld zich voortzet moet het haast uitgeslo- Ijorden geacht dat de eindstrijd haalbaar is. de jonge Franse ploeg was ei - al weinig meer over van het leuze samenspel, dat in de eer- ®l lft tegen India goed was voor irankelende show en vijf doel- Het enige positieve van het iet de Canadezen, gisteren, was sultaat, een overwinning, die voor een plaats in de halve niDe wedstrijd Van donderdag land heeft twee rustdagen) te- ustralië is beslissend voor de ing van de eerste plaats in de waardoor in de kruisingswed- n vermoedelijk Pakistan kan ontlopen. druk gemopperd op de Ne- -ddse spelersbank na het ronduit jinde duel met de negatief spe- janadezen. ,.Ook als de bal nog et in de buurt is staan ze al met 22 ck in je rug te duwen", zie kwaad. „Dat is toch geen hoc- ieer. Ik word daar doodziek Ook aanvoerder Ron Steens ;inig goede woorden over voor ladezen. „Het is alleen maar n en hakken wat ze doen. die Hobkirk kan er wat van. p die scheidsrechters. Die flui- jiar wat raak." as duidelijk. Eigen fouten wer- et genoemd. De tegenstanders arbitrale leiding hadden het Toch mankeerde er heel wat >t Nederlandse spel. Paul Lit- steeds meer last van zijn iblessure en kwam haast niet Olooruit. Ron Steens speelde zijn wedstrijd tot nu toe en Ro- "ouwman volgde het voorbeeld i aanvoerder. In de tweede ongen de Nèderlanders vrij- 't meer in de vijandelijke straf- loor, met als gevolg dat er ook JEREZ DE LA FRONTERA Van daag treedt in Jerez de la Fontera met de proloog van de Ronde van Spanje de tweede fase van het wie- Ierseizoen in. Na de periode van de eendaagse voorjaarsklassiekers be gint het tijdperk met de drie grote klassieke etappekoersen: de ronden van Spanje. Italië en Frankrijk. De Vuelta. de Giro en de Tour vormen een totaal ander facet van de wieler sport. in betere klimatologische om standigheden, maar over het alge meen met dezelfde toprenners. De namen van Bernard Hinault. Francesco Moser. Joop Zoetemelk. Henk Lubberding, Roger de Vlae- minck en Hennie Kuiper zullen an dermaal regelmatig in het nieuws komen. De „klassiekerspecialisten" Jan Raas. Mare de Meyer en Didi Thurau komen echter ook terug, maar zij wellicht alleen als mogelij ke etappewinnaars. Wel komen de komende drie maanden typische „ronderenners" als Lucien van Impe. Michel Pollentier, Paul Wel lens, Ulli Sutter, Bernard Thevenet en Johan van de Velde naar voren en het is aan te nemen dat wereld kampioen Gerrie Knetemann, die met de regenboogtrui om de schou ders niet meer de „snuffelaar" van vorig jaar is, toch ook weer van zich doet spreken na een deels mislukt voorseizoen. In de eerste grote ronde van dit seizoen, de Ronde van Spanje, is Joop Zoetemelk de voornaamste fa voriet. Gezien zijn vorm beter dan voor zijn ongelukkige valpartij in '74 staat hij op het punt op 32- jarige leeftijd zijn eerste grote etap pekoers te winnen. Zoetemelk meende in elk geval goed te begin nen door in het weekeinde al naar Jerez de la Frontera, waar vandaag de proloog-tijdrit over 6300 meter wordt gehouden, af te reizen en Luik-Bastenaken-Luik te laten voor wat die klassieker was. Zijn voor naamste concurrenten in de Vuelta, de Belgen Lucien van Impe en Mi chel Pollentier. ondergingen op de venijnige hellingen in het wisselen de voorjaarsweer een ware kastij ding achter de succesvol ontsnapte Duitser Didi Thurau. Zoetemelk is favoriet voor het tijdritje. In een dergelijke „opening", Parijs-Nice, moest hij alleen Gerrie Knetemann voor laten gaan. Het was de enige overwinning van de wereldkampi oen tot nu toe. Of Zoetemelk ook tot zijn begeerde triomf komt. blijft een vraag. Het parcours is voor Nederlands beste klimmer wellicht niet zwaar genoeg. Op het traject van 3361 kilometer moeten er weliswaar 27 bergen be klommen worden, maar de hoogste toppen benaderen bij lange na niet het hooggebergte uit de ronde van Frankrijk. Hetzelfde geldt trouwens ook voor Michel Pollentier en Lu cien van Impe. Het drietal favorie ten ontloopt elkaar niet veel. Van Impe (32) maakt zijn debuut, terwijl Zoetemelk en Pollentier elk één keer eerder aan de start verschenen. De Nederlander werd in 1971 berg koning en zevende in het eindklas sement. Pollentier eindigde in 1977 als knecht van winnaar Freddy Maertens als zesde. Het wordt een Vuelta met kleine verschillen. Tijdritten zijn er ook niet al te veel, totaal 40 kilometer. Van Spaanse concurrentie zal wei nig sprake zijn. De Spaanse wieler sport is mede door het ongecon troleerde gebruik van dope op sterven na doodgebloed. Als talen ten dienden zich de laatste jaren alleen Enrique Cima, Vicente Belda en Salvador Jarque aan. naast de nog steeds tegenvallende ontdek king Enrique Martlnez-Heredia. Francisco Galdos kon nooit winnen en is er inmiddels te oud voor. De Belg De Wolf. kopman van een piep- DEN HAAG - Plet LlfbrppU die vortft jaar debuteerde bij het wereldkampioenschap op de weg als ploegleider van de professionals zal die taak ook op zich nemen bi) het kampioenschap van 1979. dat in Zuld-Llmburg wordt gehouden Formeel behoeft de aanstelling van Lirbregts. die officieel begeleider zal heten, nog de goed keuring van het hoofdbestuur van de KNWU Er zal bovendien nog overeenstemming moeten worden bereikt over een paar detailpunten jonge ploeg met het viertal Neder landers Jan en Adrie van Houwelin- gen, Willy Maessen en Cees Bal. had in het begin van het seizoen ook nog te veel aanpassingsmoeilijkheden tussen de harde profs om favoriet in deze „lichte" ronde van Spanje te kunnen zijn. Waarschijnlijk zal er meer gesproken worden over zijn land- en leeftijdgenoot Noel de Jonckheere, die dit seizoen als neo- prof al tien overwinningen in mas sasprints behaalde en bij gebrek aan sprinters in de andere ploegen daar nog wel een paar zeges aan zal toevoegen. De 34e ronde van Spanje wordt er een in een volledig nieuwe gedaan te Dat werd noodzakelijk, omdat de Baskische organisatoren de fi nanciën niet meer konden opbren gen. Baskenland, elk jaar decor van onlusten, ook bij het wielrennen, wordt dit jaar zorgvuldig gemeden. Andere organisatoren maakten de Vuelta financieel gezond. Te hopen is. dat zij eveneens een bijdrage willen leveren in de gezondmaking van de sport zelf. Vorig jaar nog deed de Franse winnaar Bernard Hinault verslag van dagelijkse inci denten op de dopingcontrole, waar Spaanse renners in het bijzijn van de controleurs de zaak bedrogen zonder dat er sancties werden ge troffen. Alleen de buitenlanders wa ren verplicht eigen urine in te leveren. rners meer te nemen waren. mmen kon nog altijd niet over India geblesseerd geraakte Diepeveen beschikken. Het ndvens onwaarschijnlijk dat de VLfndaler dit toernooi nog in ac- japt. Daardoor komt Van Heu- at krap in zijn verdedigers te speelde Hans Kruize na de Iksachter en hij deed dat niet 1 slecht. gin was hoopgevend voor Ne- In de eerste vijf minuten Litjens drie strafcorners ne- ^Te derde keer moest doelman .g[ zich gewonnen geven (1-0). In 1gdere verloop van de wedstrijd geen enkele straf- emeer te nemen. Reden voor t Leefers om verwijtend tot ede-spelers te zeggen: „Er ie weinig op het forceren van gespeeld. Daar moet echt eran worden gedacht." Leefers van de weinigen die redelijk op de wedstrijd kon terug- ij had tenminste twee doel- gemaakt. en het is lange tijd dat de Hagenaar daar in In de tiende minuut nam 'de bal uit een vrije slag van jineens op de stick en dertien later rondde hij een fraaie een doelpunt af (3-0). rust was het duel nog wel Het tempo bleef tenminste kwamen zo nu en dan nog combinaties tot stand en er tyscoord. Plummer verraste in minuut met een hoge push de strafcirkel. Laatste der Staak veranderde de bal iting en Sikking, die een goe- Ik maakte, was kansloos (3-1). nog 18 seconden in de eerste ipelen herstelde Hans Kruize aate van drie treffers (4-1). Van Heeswijk in duel met de Canadees Motzek. Doyer kijkt toe. NEW YORK De eerste thuiswed- TpA\Y»at"Q vnnrl strijd van Wim RIJsbergen voor Cos- oltJ I UUU VUUI mos is voor de Nederlander aller minst een succes geworden. De oud- Feyenoord-verdediger werd in de ont moeting met Fort Lauderdale Stri kers als eerste speler in de Amerkaan- se voetbalcompetitie van het veld ge- zonden. Hij beging in de zesde mi nuut van de tweede helft een overtre ding die met een gele kaart werd bestraft. Daarna deelde hij nog een klap uit aan George Best. Rijsbergen is nu automatisch geschorst voor de eerstvolgende wedstrijd. New York Cosmos-Fort Lauerdale Strikers 3-2. Minnesota Kicks-Toronto Blizzard 3-2, Rochester Lancers-Washington Diplomats 1-0, Callfornian 8urf-Edmonton Drillers 2-1. GENEVE De uit dertig man bestaande Zuidkoreaanse tafeltennisploeg zal niet deelnemen aan het toernooi om de wereldkampioenschappen, dat in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang zal worden gehouden. De Zuidkore aanse afvaardiging heeft wel tot het laatste toe geprobeerd visa te verkrijgen voor Noord-Korea. Het organiserende land wilde die echter alleen verstrek ken indien er een gezamenlijke ploeg, bestaande uit Noordkoreaanse en Zuidkoreaanse tafeltennissers, zou worden ingeschreven. Zuid-Korea wees dit voorstel echter van de hand als zijnde een „politiek drukmiddel". Ook de Israëlische tafeltennisploeg kan niet deelnemen aan het toernooi in Noord-Korea. Roy Evans, de voorzitter van de internationale tafeltennisfede- ratie (ITTF) maakte dat bekend. In de officiële verklaring stond onder andere: „Israël kan niet aan de 35e wereldkampioenschappen in Pjongjang deelnemen, omdat de verantwoordelijke autoriteiten van de Volksrepubliek Noord-Korea van mening zijn, dat de deelneming van Israël veiligheidspro blemen met zich mee kan brengen." George Kennedy, de leider van de Amerikaanse delegatie die naar de wereldkampioenschappen gaat, verklaarde in Tokio dat hij de ITTF een voorstel heeft gedaan om de wedstrijden in Pjongjang niet langer als wereldkampioenschappen te erkennen. Als dat voorstel niet wordt aanvaard, zal het Amerikaanse team het toernooi boycotten. BRUSSEL De nationale Olympische comités van 33 Europese landen zijn in Brussel bijeengekomen om de contacten te verstevigen met de Unesco en maatregelen te bespreken om de groter wordende invloed van de politiek op de sport tegen te gaan. De vergadering werd bijgewoond door leden van het onlangs opgerichte comité voor sport en lichamelijke opvoeding van de Unesco. „De aanvankelijke ongerustheid over de initiatieven van de Verenig de Naties op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding is hiermee goeddeels weggenomen", aldus de Zweedse voorzitter Bengtsson De verga dering. die zich bezighield met de kandidaatstelling van personen voor het wereldcongres van de nationale olympische comités in Puerto Rico (Juni 1979) behandeld drie thema's: de relaties met de Unesco, de doping en het gevaar van het gigantisme bij de Olympische Spelen. Er werd gesproken over de mogelijkheid om doping-gebruik strenger te straffen. De aarzelende houding van heel wat afgevaardigden verhinderde, dat een dergelijke standpuntbepa ling in het slotcommuniqué voorkwam. Dit repte alleen over de noodzaak van nauwere internationale samenwerking op het gebied van de bestrijding en kwam met het voorstel de strafprocedures te koppelen aan voorllchtingsac- ties. MONTREAL Anatoli Karpov heeft in het internationale schaaktoernooi in Montreal de leiding overgenomen van de Hongaar Portlsch. De wereld kampioen wikkelde twee afgebroken partijen af naar overwinningen en bracht zijn totaal op 6'/: punt uit negen ontmoetingen. Portisch volgt op een half punt. Jan Timman en Bent Larsen braken hun onderlinge confrontatie voor de tweede maal af. Timman neemt in de rangschikking de zesde plaats in met 37» punt plus een hangpartij. Stand. 1. Karpov 67, punt, 2. Portlsch 6, 3. Ljubojevic 57,. 4. Tal 5 1 afgebr.. 5. Hübner 5, 6. Timman 37, 1 afgebr.. 7. Spassky 37,. 8. Hort 3 1 afgebr., 9. Larsen 27, 2 afgebr., 10. Kavalek 17, 1 afgebr. MOSKOU Tsjechoslowaklje heeft in Moskou in de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey in de A- groep met 10-6 gewonnen van Cana da. De periodestanden waren: 4-3. 3-1 en 3-2. De Sovjet-Unie versloeg later op de avond Zweden met 11-3. De periode standen waren: 3-0, 5-2 en 3-1. Stand flnalegrocp: SovJeLUnlo 4 4 0 0 8 36- 9 Tsjechoslowaklje 4 2 115 18-21 Zweden 4 112 3 14-26 Canada 4 0 0 4 0 12-24 !5 i Elt e g rui B,ike J tweede helft kan weinig posi- sirden gezegd. Van Heumen een verdediger (Van Hees- or een aanvaller (Borstlap) en lize ging voor het eerst in ceyloopbaan op de linksach- staan. Tevergeefs probeer- Steens de anderen op te pep- ïog iets van te maken. Het De Canadezen verwierven ele strafcorners en halverwe- reede helft werd het bij een 4-2 door specia- Nl kirk. Dank zij snel uitlopen ,e(iwman (Litjens werd ook bij gespaard) en goed reageren ;ing kon erger worden voor- 101 n !l> lRDEN Trainer Nol de in Cambuur heeft zijn volle- ctie een boete van honderd jjpeelegd. Volgens De Ruiter Hl elftal zondag in de uitwed- ?n Heracles, die in een 4-1 eindigde, een wanprestatie ^..Ik kan dit niet langer tole- "p verklaarde De Ruiter zijn |ze". „Ik ben ervan over heen aantal van mijn spelers 5yust inhoudt in de wed- iet de eerste keer dat De bJjn spelersgroep een boete rai k eerder in dit seizoen meen- deze stap te moeten over- gens een woordvoerder van heeft de voltallige groep nu Duwen in zijn trainer opge- deze week zullen bestuur, trainer om de tafel gaan een oplossing te vinden. NEP Rechts zat mr. H. W. Sandberg, de Theo Koomen onder de hoofdredac teuren, en links zat Theo Koomen, de mr. H. W. Sandberg onder de sportjournalisten. Op schoot bij Aad van den Heuvel mochten ze vrijdagavond in de Alles is Anders Show hun mond open doen. Som- bertjes hoor. heel somber. Ze wek ten in de momenten dat ze het niet over zichzelf hadden de indruk te spreken over sportjournalistiek. Sandberg heeft daar eens een hele aardige grap over gehoord die hij tegenwoordig exploiteert. Wie niets kan wordt journalist, wie zelfs dat niet kan wordt sportjournalist. On nodig te melden dat Sandberg het van sportjournalist tot hoofdredac teur van Het Parool geschopt heeft. De wandelende ego-trip Theo Koo men heeft ongetwijfeld recht op een stoel naast Sandberg als er weer eens een rariteitenkabinet ge plaatst moet worden. Koomen had voor de discussie een exemplaar van Het Parool meegenomen. Maar toen hij daaruit wilde gaan voorle zen kapte Sandberg hem geschrok ken af. Hij had namelijk niet de leiding op de sportredactie, hij droeg er slechts de verantwoorde lijkheid. Wat is dat voor een maffe tent daar? De hoofdredacteur gaat de onder streping van zijn eigen stelling uit de weg door zich publiekelijk te verontschuldigen voor het feit dat hij slechts de verantwoordelijkheid draagt. Nou ja, het zal best prettig werken zijn met zo'n Louis XVI- meubel aan het hoofd dat zijn sportredactie in diskrediet brengt omdat het past in zijn eigen showtje. Met dit soort ijdeltuiten valt er na tuurlijk nooit een behoorlijke dis cussie op poten te zetten. Dat klop te ook voortreffelijk. Gevreesd moet worden dat dat dan weer pri ma paste in de opzet van het pro gramma. Het gesprek zakte helemaal in el kaar toen Sandberg z'n stelling ook nog eens ging beperken door te wij zen op de populaire en regionale pers, waar hij eigenlijk over sprak. Daar had hij best mee mogen begin nen. Maar ja, alleen als je meer dan geen dagbladen zoals Sandberg. leest kun je ook weten dat in die periodieken het niveau van de sportjournalistiek niet onderdoet voor dat van de rest van het pro- dukt. Ik bedoel, neem maar eens een regionaal dagblad als, als Het Parool bij voorbeeld. Z'n argumenten waren ook van een treurige eenvoud. Dat sportjourna listen in de Tour de France geluk kig maar niet kris-kras overal met hun auto's tussen door mogon gaan rijden; maar wél over het ge beuren schrijven. En? Op het Bin- V.tv ij.* jj. nenhof is een perskamer ingericht met allemaal monitors zodat Jour nalisten die geen plaatsje hebben gevonden op de perstribune toch de debatten kunnen volgen. Als Sand berg daaraan kwaliteitn afmeet, dan heeft hij geen idee wat er zich in de verslaggeving allemaal afspeelt. Even treurig allemaal als die Koo men die ook meende over de nep van zijn collega's te moeten spre ken. Dan kan ik net zo goed gaan vertellen dat ik in 1970 na de klas sieker Helmond-Meersen met Joop Zoetemelk terugliep naar de kleed gelegenheid. Ongeveer 200 meter vóór de finish moesten we even op zij omdat een druk gebarende ex- priesterstudent op de rijweg stond. Hij had een microffon in de hand en gilde: „En het wordt inderdaad, ja hoor, het wordt George Pintens die hier Enzovoorts, enzovoorts. Pintens was al lang op weg naar de douche. En dat gaat die Koomen een beetje over nep staan te kla gen? Kom nou. Ach, het is allemaal niet anders. Iedere krant zoekt bijpassende Journalisten. Goede bij goede kran ten, slechte bij slechte kranten en Koomen bij Wastora. Trouwens, iedere krant zoekt ook een bijpassende hoofdredacteur. Dat blijkt wel met Sandberg. HUMBUG Een kleine smet op de onder de naam Inter Soccer in Amerika ver kochte Inter Football-humbug. Za terdag gewaagde het dagblad De T. van problemen met Johan Cruijff en Cor Coster. Het duo tracht zich in New York aanzienlijk te verrij ken en De T. beschouwt dat als het grootste nieuws van de laatste we- ken.Er ging zelfs een fotograaf mee. Maar Cor Coster kondigde aan minsens met hem op de vuist te zullen gaan als er kiekjes van Cruijff werden gemaakt. De oorzaak van het gekrakeel ligt bij het verhaal dat De T. een week eerder plaatste. Een interview met Cruljffs in ongenade gevallen za kenpartner Basilevitch. Een ver haal waarin heel voorzichtig vraag tekens werden geplaatst bij de han del en wandel van Cruijff. De voet baller die vorig jaar met een handi ge truc een kleurentelevisie lospeu terde van Ajax-voorzitter Harmsen, zou samen met zijn schoonvader wel eens de gevangenis in kunnen draaien meende Basilevitch. En omdat Coster en Cruijff het dag blad De T. hebben ingehuurd voor louter positieve publiciteit, was men zeer ontstemd. Maar als een volleerde paperazzi werd Cruijff na tuurlijk toch door de fotograaf van De T. gekiekt. De aanbidding van het duo CC is in de concurrentieslag onmiddellijk overgenomen door Het Parool. Na eerder reeds de „keiharde feiten" te hebben gepubliceerd, wordt nu ge werkt aan een serie rond „Het mys terie van Cruijff's verdwenen mil joenen". Versie Coster, natuurlijk. Dus: niks gelezen niks gemist. Inter Soccer-humbug. En sprekend over gewone mensen: stel dat iemand in het openbaar leugens vertelt, niet één keer, maar dagelijks en op verzoek. Wat doet een gewoon slachtoffer dan? Die gaat naar de rechter. Stel dat iemand voor miljoenen en miljoe nen is opgelicht. Wat doet een ge woon slachtoffer dan? Die gaat naar de rechter. Zelfs in Spanje. Behalve als je Johan Cruijff heet. dan ga Je naar New York Cosmos KLACHT Lezers, in Nederland, in Oost en West. op zee of waar ook ter wereld, even aandacht. Peter Onvlee. chef sport van het dagblad Trouw, heeft bij de Neder landse Vereniging van Journalisten een klacht ingediend. Hij is het niet eens met de verkiezing van Dick van Rijn tot penningmeester van de NVJ-sectie Nederlandse Sport Pers. Van Rijn werd afgelopen vrijdag gekozen. In zijn klacht zegt Onvlee dat bij die verkiezing drie artikelen van het reglement van de NSP zijn overtre den. Sportpromotor Van Rijn ging onlangs met pensioen en oefent dus de sportjournalistiek niet meer als hoofdberoep uit. Volgens de regle menten van de NSP kan Van Rijn daardoor niet langer worden aange merkt als gewoon lid. En dus kan hij ook geen lid worden van het bestuur. In zijn klacht vraagt On vlee aan de NVJ-bestuurderen om de leiders van de NSP te wijzen op de naleving van de regels en de benoeming van Van Rijn ongedaan te maken. Peter Onvlee was vlce-voorzitter van de NSP. Toen Van Rijn met Instemming van zijn medebestuurs leden kandidaat werd gesteld be dankte Onvlee verder voor een be stuurlijk baantje. Van Rijn werd dus gekozen. Dat was niet eens het alleraardigste van de Jaarvergadering van de NSP, een bijeenkomst die altijd wordt ingeluid door een avondje vrij drin ken. Aardiger was het gekrakeel rond het werk van secretaris Frans Bersch. Hij heeft het zo druk gekre gen met perskaartenregellngen voor grote evenementen dat hij vindt dat de voering van het secre tariaat een betaalde schnabbel moet worden. Het oude bestuur was het daar, met uitzondering van de afwezige Onvlee. van harte mee eens. Tot veler verbijstering kwam dat bestuur vervolgens met drie voor stellen ter ontlasting van de secre taris. Die liepen uiteen van recht- streekse storting van de NVJ-con- trlbutie op de NSP-rekenlng tot uit treding uit de NVJ en aansluiting bij de FNV-bond Mercurius. Staande de vergadering kwam de afvaardiging van het dagblad De T. nog met het komische voorstel om de hele NSP maar los te koppelen van alles wat maar riekt naar een linkse vakbond. Die motie kwam niet in stemming want (weer) Onvlee had een motie ingediend waarin het bestuur op zijn normale taak werd gewezen. Als die perskaartenregellngen zo veel geld moeten kosten, ga dat dan maar halen bij de organisaties voor wie dat werk eigenlijk wordt ver richt: de sportbonden en de Neder landse Dagblad Pers die tot nu toe een ontoereikende bijdrage lever den. De meerderheid schaarde zich achter die opdracht. Drie van de vier bestuursleden stemden tegen. Vandaar dat er her en der nogal gevreesd wordt voor de bestuurlijke uitwerking van deze opdracht. Maar links om de hoek, ligt Onvlee op de loer. BESPAREN Zelfs de Nederlandse autojracers schijnen een bijdrage te gaan leve ren in de strijd voor een beter mili eu. Althans dat heeft directeur Be- renpoot van het circuit van Zand- voort laten weten. Ook de autora- cesport, meldde hij ferm in het pro gramma Langs de Lijn. kan niet voorbijgaan aan het milieuvraag stuk. Natuurlijk niet. Maar Beerenpoot verbond er wel meteen een kenmer kend klachtje aan de racerij zit toch al In de verdachte hoek Waar na het onverbiddelijke „hoewel" volgde. Hoewel er bij een raceweek- einde op Zandvoort minder brand stof wordt verbruikt dan in dezelfde tijdspanne op de openbare weg". Dat zal ongetwijfeld Juist zijn. Maar in de afdeling dwaze uitspraken kan men ook voorbeelden vinden als: er wordt tijdens een raceweekeinde op Zandvoort minder koffie gedronken dan in de rest van het land. en er wordt tijdens een raceweekeinde op Zandvoort minder gezwommen dan honderd meter verder aan de boule vard. Ach. het ging ook eigenlijk hele maal niet over het milieuvraagstuk, het ging over het energievraagstuk waarover Nederland tegenwoordig minstens eens per dag waarschu wend wordt benaderd. Zandvoort gaat op verzoek van de regering het brandstofverbruik beperken niet het lawaai. De methode die op het circuit is gevonden is even simpel als die van een fabrieksdirecteur die het milieu zozeer ter harte gaat dat hij zijn extra schoorsteen 24 uur per dag laat roken om plastic kunstbloe men te kunnen produceren Het brandstofverbruik op Zand voort wordt met vijf procent ver laagd door de training te beperken. Er komen minder dagen training en voor de aanvang van de wedstrijden mogen er minder minuten besteed worden aan de verkenning van het circuit. „Niet minder wedstrijden. Daar hoeven we het ook niet in te zoeken. Met de trainingsbeperking komen we dik boven de vijf procent uit." aldus Berenpoot Nu één van de twee Of trainen voor het rondscheuren is net zo belang rijk als ze jarenlang dramatisch hebben geroepen: vanwege de vei ligheid van de coureur in zijn benzi nebom. Of trainen is zo onbelang rijk. dat als er bezuinigd moet wor den. de training terstond wordt in gekort. Die keuze is op Zandvoort al gemaakt. De wedstrijden zijn heilig En het milieu? Wel, in het race milieu is men zeer tevreden. PROGRAMMA Dankzij advertenties en abonne menten kost het blad Voetbal To taal aan de KNVB jaarlijks slechts twee ton. Gelukkig gaat het over verplichte abonnementen. Op vrij willige basis zou het blad waar schijnlijk een snelle dood sterven. Het blad verschijnt eens in de veer tien dagen. En wie het op tijd in de bus krijgt dient even te bellen naar Zeist, want dan moet er getracteerd worden. Het KNVB-blad is aUeen van be lang vanwege de programma's die erin afgedrukt worden. Handig van zo'n grote bond. om de weekpro- gramma's eens in de veertien dagen te verspreiden. Handig, vooral als Je wekelijks met reeksen wijzigingen wordt geconfronteerd. Zoals afgelo pen weekeinde bij voorbeeld, toen de wedstrijd AZ'67-PEC in alle bla den stond aangekondigd voor de zondagmiddag terwijl er al op zater dagavond werd gespeeld. Handig vooral voor het publiek dat toch al zo staat te trappelen om wedstrij den te bezoeken. En dat voor maar twee ton per Jaar. Koopie. zullen ze wel denken in Zeist. PACT Jij nog wat Brak? Onze J. C Brak: Jazeker. Even de nadrukkelijke vermelding dat Stu dio Sport niels te maken had met dat malle pact van de sportdwazen dat vorige week in Hilversum werd gesloten. Dat de omroepwet dus veranderd moet worden omdat de heren verslaggevers anders geen goed verslag meer kunnen maken, denken ze Sponsors moeten hun reclame krijgen, vinden de omroep- verslaggevers en ze stellen meteen maar een ultimatum. Deze bijeen geharkte verzameling clubfans. sportaanhangers en bondsbon- zenaanbidders wordt losgelaten op het publiek, dat denkt dat ze échte verslaggevers zijn omdat ze anders toch geen microfoon zouden mogen vasthouden. Daar hoort Studio Sport dus niet bij. al zette NOS- baasje Jean Smits ook zwierig zijn signatuur onder de eisen. Dat zal wel iets te maken hebben met de Hilversumse structuur. Zoals het ook wel iets met de structuur te maken zal hebben dat niemand van de samenzweerders tot nu toe op het matje is geroepen bij zijn baas. Maar ach. wat moet Je ook in zo'n wildernis waar omroepen staan te trappelen om evenementen over te nemen als Studio Sport ze wegens te veel reclame niet wenst uit te zenden. In zo'n wereldje kweek Je figuren die het zo in de bol slaat dat ze gaan vragen om de omroepwet te wijzigen in plaats van eindelijk eens gewoon te gaan werken. En het liefst dus elders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17