aardgas tdelig voor is bedrijfsleven Dr. Oort: echec EMS zou een desillussie zijn Ruilhandel met Oostblok floreert Vestiging Texas Instruments bezet tf rijfsleven houdt t aan vrije markt Resultaat Bredero steeg met 10 procent ind: 'Omgekeerde discriminatie' |n hebben e toekomst Met alle kracht streven naar succes Produktie naar goedkope landen titie' voor UNCTAD-V -B-service ok bij GWK Brussels lunapark investeert iiln. in Drente *bank vestigt in Singapore Expositie Hongaarse produkten in Amsterdam Minder werk; meer omzet 24 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 tLBURG lANPi De uitvoer van aardgas tegen de prijzen benadeelt het Nederlandse bedrijfsleven. Dit uit de toespraak van voorzitter A. J. Kaland van de ring van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland N>. gisteren in Middelburg voor de Maatschappij voor leid en Handel. olie-equivalenten in. terwijl aan aard gas omgerekend in olie-equivalen ten 36,8 miljoen ton werd uitge voerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het huidige EMS (Europese Monetaire Stelsel) houdt een risico in zich van een nieuw echec, na de vele teleurstellingen die de oorspronkelijke pan-Europese slang reeds te verduren heeft gekregen. Gezien het enorme politieke prestige, dat in het EMS is geïnvesteerd, zou een dergelijke terugval die op zichzelf helemaal niet zo ernstig hoeft te zijn een gevoelige desillusie zo niet defaitisme teweeg kunnen brengen. Moeilijk I exporteert de helft van de broduktie naar het buiten- fbuitenlandse afnemers beta- dit gas de helft minder dan rlandse afnemers. De heer loemde dit ..omgekeerde dis- je". waarvan de Nederlandse de nadelige gevolgen on- fel wordt er een koppeling jtussen de prijzen van olie en jens de voorzitter van de VE- ïen bij deze prijsstelling ech te prijzen van kolen, energie ^[kracht moeten worden be- 3ebeurt dat niet. zo voegde i toe. dan dreigt Nederland Ite energieland in de wereld ias-opbrengst bedraagt on- In miljard gulden. Vorig jaar (ederland 26.9 miljoen ton Volgens de heer Kaland zal het erg moeilijk zijn. de groeiende vraag naar energie door bezuinigingen in te per ken. De Westerse wereld kan nooit zoveel energie besparen, als de ont wikkelingslanden in de toekomst no dig hebben. Daar is de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen voor nodig. Kolen krijgen weer een grote toe komst. Met name de ontwikkeling van kolenveredeling, de vergassing, het transport, de opslag en de verwer king vraagt een immense inspanning. Er is nog zeker tien vijftien jaar nodig voor deze wijze van energie opwekking in een deel van de energie behoefte kan voorzien. Het vergassen van kolen zal in de toekomst echter hard nodig zijn om de voorraden gas in ons land in tact te houden, aldus de heer Kaland. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN De vestiging van het Amerikaanse concern Texas Instruments in Winschoten is gisteren bezet. Het veer tig man tellende personeel verzet zich aldus tegen plannen van de directie van thermostaten over te hevelen naar (goed kope lonen-llanden als Maleisië en Italië. AG (ANPi Het Centraal ioor de Economische Betrek- ^et het Buitonland, dat de van het gehele exporteren- fsleven behartigt, heeft zich .notitie" over de in mei te vijfde Wereldhandelconfe- Manilla UNCTAD-V) op- gesproken voor instandhou- een vrije markt. tnende wereldhandelsconfe- tnt de reeds geruime tijd aan zijnde grondstoffenproble- |eer ter sprake. Het Neder- lïdrijfsleven ondersteunt de Hn de ontwikkelingslanden. t lensporige schommelingen Sstoffenprijzen moeten wor- igegaan. De maatregelen die \G De Grenswisselkanto- £t zullen vanaf 1 mei een het reisservice-pakket van 8 aanbieden. Vakantiegan- ïen vanaf dat tijdstip bij de selkantoren onder meer een inale reis- en kredietbrief, leringen en reisannulerings- Bgen verkrijgen. Grenswisselkantoren ook en in het weekeinde open tent dit volgens de ANWB ederlandse vakantieganger lij op reis gaat. alle moge- heeft om zich voor reisrisi- zekeren. Ie ANWB heeft de praktijk pat menig vakantieganger ^en voordat hij aan zijn reis realiseert dat hij nog ver- W verzekeringen moet afslui- ttfcat de Grenswisselkantoren ^jzijn bij stations en grenzen, daartoe worden genomen, mogen echter de wezenlijke kenmerken van het vrije marktmechanisme niet aan tasten. In tegenstelling tot wat de ontwikke lingslanden willen, moet naar de me ning van het Nederlandse bedrijfsle ven de rol van een grondstoffenfonds zich beperken tot de financiering van de buffervoorraden van de individue le grondstoffenvoorraden. De ontwik kelingslanden willen, dat het fonds ook onderzoek en ontwikkeling op het gebied van grondstoffen, produk- tiviteitsverbetering en streven naar diversificatie financiert. De strijd tegen het protectionisme, een van de agendapunten van de con ferentie, heeft de volle steun van het Nederlandse bedrijfsleven. Het spreekt zich in zijn notitie" voorts uit voor een vrijwillige karakter van de code voor overdracht van techno logie. waarover nog steeds wordt ge praat. De ontwikkelingslanden willen in de te maken afspraken de verplich ting inbouwen, dat de rijke landen hun technologische voorsprong aan de arme landen afstaan. Het plan van de hoofddirectie om het personeel van de Winschoter vesti ging te werk te stellen in Almelo vindt bij de industriebonden, die de bezettingsactie steunen, geen weer klank. Onder meer niet, omdat de hoofddirectie geen arbeidsplaatsen- garantie wil geven. Vandaag zal het al voorgenomen on derhoud tussen vakbonden en direc tie gewoon doorgang vinden. ..In plaats van sluiting willen wij een uit breiding van de Winschoter vestiging van veertig naar tachtig tot honderd personeelsleden", aldus districtsbe stuurder Sjaak Klinkenberg van de Industriebond NVV. Volgens hem wil de directie hierop niet serieus ingaan. Het plan van de industriebonden houdt de vervaardiging van andere produkten dan alleen de thermosta ten in. zoals een nieuw electronisch instrument voor de automobielindus trie. Hieraan werken nu drie man in Almelo, maar het produkt zou toe komstmogelijkheden bieden voor dertig man. Aldus dr. C. J. Oort. lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland in een preadvies, uitge bracht voor de Jaardag 1978 van het Nederlands Instituut voor het Bank en Effectenbedrijf (NIBE). Hij meent, dat wij met alle kracht ernaar moeten streven van het EMS een succes te maken. Zijns inziens staat daarbij het probleem van de beleidscoördina tie centraal. Dr. Oort zegt zelf „geclausuleerd po sitief" te oordelen over het EMS. Po sitief. omdat het EMS een nieuwe en krachtige impuls betekent in de vol strekt vastgelopen monetaire samen werking in Europa. Positief ook. om dat het initiatief komt op een mo ment, dat de wenselijkheid van eni gerlei ordening in het Europese muntstelsel in zeer ruime kring wordt erkend. Positief tenslotte ook, omdat, volgens de heer Oort, zich waar schijnlijk niet spoedig weer een zoda nige gelukkige constellatie van ge sternten zal voordoen, als die waaron der het EMS werd geboren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Wie enige tijd in het Brusselse lunapark heeft meege speeld. ontkomt bijna niet aan de gevoelens van frustratie, opgeworpen door de eindeloze bijeenkomsten van ministers, comités, werkgroepen en wat dies meer zij. De herhaling van het overleg op zovele niveaus, steeds opnieuw uitmondend in met nauwe lijks andere woorden geformuleerde voornemens, die voornemens blijven, leidt in de praktijk tot een duidelijk waarneembaar defaitisme bij de deel nemers aan al dat overleg. Zelfs bij hen, die de Europese integratie als zodanig een goed hart toe dragen. Uiteraard draagt deze stemming niet bij tot de effectiviteit van de gemeen schapsprocedures. Een doorbreking van deze mentaliteit is dringend noodzakelijk, wil men van de beleids coördinatie in de praktijk van alle dag een succes kunnen maken Ge makkelijk zal dat echter niet zijn. want een eenmaal gevestigd imago is moeilijk te wijzigen zonder vrij ingrij pende veranderingen van procedures en van personen Aldus dr. C. J. Oort in zijn preadvies. Volop werk Verder zijn er nog enkele andere pro- dukties. die van Almelo (950 man) naar Winschoten kunnen worden overgeheveld. In Almelo is er volop werk volgens de bonden. Er worden overuren gemaakt en ook gebruik ge maakt van uitzendkrachten. In het voetspoor van B en W van Winschoten wijzen de industriebon den op het belang van Texas Instru ments voor Winschoten en omstre ken. B en W van Winschoten wezen de vorige week de hoofddirectie in Alme lo per brief op de verantwoordelijk heid van Texas Instruments voor de werkgelegenheid in Winschoten. Vol gens B en W zijn de meeste Texas- werknemers in Winschoten sociaal sterk gebonden aan Groningen. Slui ting van de vestiging zal verder op nieuw een zware klap zijn voor de Vpr7W9 k Ir i no- TM IT werkgelegenheid in dit kwetsbare ge- «Anawvmj; uur bied. Afschriften van de brief zijn De positieve benadering van het EMS gestuurd naar minister Van Aarden- do0r dr. Oort is echter in drie opzich- ne (economische zaken) en naar de ^n geclausuleerd. In de eerste plaats Noordelijke Ontw-ikkelingsmaat- jS bjj bang voor een verzwakking van schappij NOM. De bonden wijzen het Internationale Monetaire Fonds voorts op de Winschoter Philips-ves- (IMF)i indien en voorzover het EMS tiging die er ook al niet rooskleurig binnen Europa de rol van het IMF in voor staat. belangrijke mate zou overnemen. Extra-vraag Hij zou een dergelijke verzwakking van het IMF ernstig betreuren, zowel Achtergrond van de voorgenomen omdat hij er nog niet van overtuigd is sluiting van Texas Instruments is, dat het EMS in alle opzichten even dat het concern de produktie van een effectief zal zijn als het IMF, als ook bepaald soort thermostaten geheel omdat een verzwakking van het IMF wil overhevelen naar de „goedkope" op zichzelf zeer ongewenst is. „De landen Maleisië en Italië. Het gaat internationale monetaire problema- om thermostaten die ook in Winscho- tiek is immers niet alleen en zelfs niet ten worden gemaakt. Volgens de per- in de eerste plaats een regionaal, soneelsleden is er een extra vraag maar primair een mondiaal ver- naar dit soort thermostaten door een schijnsel, dat een mondiale aanpak nieuwe ontwikkeling op de markt. De vereist." directie werk daarom op voorraad- vorming en de laatste maanden is de In de tweede plaats moet, aldus de produktie in Winschoten verdubbeld, heer Ooret. Europa nog bewijzen dat Om dit te kunnen realiseren wordt er het werkelijk effectief kan optreden sinds kort in 3-ploegendienst bij het opleggen en afdwingen van gewerkt. beleidswoorwaarden bij de onderlin ge kredietverlening. Blijkt dat niet In afwijking van de gebruikelijke het geval, dan kunnen de sterk ver gang van zaken bij de bezettingen, ruimde kredietfaciliteiten averechts heeft het personeel besloten de pro- gaan werken door een te grote speel- duktie geheel stop te zetten. „Op die ruimte te geven aan het nationale manier wordt er geen voorraad ge- beleid van de relatief sterk inflerende vormd en zo proberen we druk uit te landen, oefenen", aldus Klinkenberg. De di rectie heeft gisteren alleen gerea- Qn»nnin(run geerd met de mededeling dat men geen verantwoording meer voor de Ten derde vraagt hij zich af. of het veiligheid in Winschoten aanvaardt, toch vrij stringente wisseIkoersre- De bezetting is voorlopig voor onbe- giem aIs voorzien in het EMS in de paalde tijd, afhankelijk van de be- eerste periode niet te grote spannin- sprekingen met de directie. Overt- gen zaj veroorzaken, die zich bij voor- gens is nooit meegedeeld wanneer de beeid zullen uiten in de vorm van te Winschoter vestiging precies gesloten frequente aanpassingen van de spil- zou moeten worden. Het personeel koersen, waardoor de geloofwaardig- verkeert daarom in onzekerheid. bejd Van het nieuwe systeem kan worden aangetast. Persoonlijk, aldus de heer Oort in zijn preadvies, ben ik van mening, dat het wellicht verstan diger zou zijn geweest te beginnen met een minder ambitieuze aanloop fase. waarin nog niet iedere lidstaat de stringente wisselkoersverplichtin gen van het EMS had behoeven te aanvaarden. Behalve het preadvies van dr. Oort, getiteld „De muntunie in de monetai re maalstroom: van EMU's 2 slangen en het EMS", is voor de NIBE-jaar dag ook een preadvies uitgebracht door dr. H. O. C. R. Ruding getiteld „De voorziening van internationale liquiditeiten, reserves en kredieten de rol van het IMF" en door dr J Kyrnmell. over „De plaats van de Eurogeldmarkt in het internationale monetaire bestel". Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Verenigde Bedrijven Bredero heeft het afgelopen jaar zowel de omzet als de winst met ongeveer tien procent zien toenemen. De netto-omzet kwam op 830 743) miljoen en daaruit resulteerde een nettowinst van ƒ11,5 </T(v4( miljoen. Dit resultaat wordt door de raad van bestuur van dit aannemingsbedrijf „hoopgevend" genoemd. Minder po sitief zijn de uitlatingen voor het lo pende jaar. Eind vorig Jaar werd de verwachting uitgesproken, dat voor 1979 tengevolge van een betere bezet ting een stijgend resultaat zou kun nen worden verwacht. Het langdurig winterweer heeft ech ter een drukkend effect gehad, zodat thans nog niet valt te voorzien in hoeverre de opgelopen achterstand kan worden ingehaald. Ondanks de hogere winst, bedraagt het dividend over 1978 21 per aan deel. De méérwinst wordt aan de re serve toegevoegd omdat in verband met de expansiemogelijkheden, ver groting van de financiële kracht van de onderneming gewenst wordt ge acht. Hierbij wordt met name ge dacht aan Amerika, waar men het LONDEN (Reuter) Ruilhandel, als oudste, instinctieve handelsvorm van de mens, floreert in het Westen. Zo wordt dit uitwisselen van produkten en goederen zonder dat er geld aan te pas komt in Londen bedreven vanuit kleine kantoren, die zich concentreren rond de Londense St. Paul's Cathedral. Met deze vorm van handel wordt de brug geslagen voor handel tussen het kapitalistische Westen en het Oosten, dat harde valuta's broodnodig heeft. De leden van de kleine en in het geheim werkende broederschap van ruilhandelaars beschou- ('nst op de"valreep' nog'deze wen zichzelf als de laatste handelsavonturiers in de wereld, tien die nieuwe markten ontsluiten waar Westerse politici nog steeds niet welkom zijn. DAM De Nederlandse h. Maatschappij, waarvan de op gelijke basis in handen ïhell en Esso, is begonnen f twikkeling van het Drentse - oswinkel. Met dit project is A tering gemoeid van ruim -4 ten ld zal naar verwachting in J n 1980 in produktie komen caties met voorlopig ieder >i Het gas zal via een 40 km (leiding worden afgevoerd hoofdtransportleiding van Sk tndse Gasunie f £>AM (ANP) De Amro- It een vestiging opzetten in I. Ook zal dit Jaar nog een I worden geopend in Tokio. T. phtoren gaan zich bezighou- 1 commerciële bankzaken. ^%at er nog een vestiging in bg op het programma )ank heeft al een vertegen- g in Djakarta. Het beleid lank in Azië is tweeledig, werkt men met andere Eu- inken samen in het gebied jropean Asian Bank, ander- it men eigen steunpunten in Met hun tact en handelsvaardigheid vormen zij de middelaars tussen za kenmensen en Oosteuropese bureau craten. mensen, die elkaar nodig heb ben, maar zelden dezelfde taal spre ken. „Wij handelen in vrijwel alles." aldus een Londense handelaar, wiens taak het is in het Oostblok alles te kopen wat gekocht kan worden, van anjers tot machines, en verkoopt waar hij maar een koper kan vinden. De ruilhandel is ouder dan het geld, maar is in de afgelopen drie jaar steeds belangrijker geworden, door dat de Oosteuropese landen steeds meer technologie uit het Westen no dig hebben, maar niet over de contan ten beschikken om daarvoor te betalen. Typisch voorbeeld is een transactie van een handelaar, die werkt voor een Britse exporteur van machines naar Poleiv Daar het Poolse geld in het Westen waardeloos is. moet de fabri kant betaling voor het grootste deel in natura aanvaarden, zoals schoenen of jam. Daar hij niets aan schoenen of jam heeft, verkoopt de fabrikant deze tegen een korting aan een ruilhande laar. Dan hangt het alleen nog maar van de vindingrijkheid van deze laat ste af waar de produkten uiteindelijk terecht zullen komen. En in het geval van een Brits-Poolse ruiltransactie is dit tegenwoordig veelal Zuid-Ameri- ka of Afrika. 'Stenen Tijdperk' „Handel tussen Oost en West is iets aan het worden als terug naar het Stenen Tijdperk." zo meent een West- duitse industrieel. „Houten knuppels in ruil voor benen werktuigen en be nen voor huiden." Dit is uiteraard J overdreven, maar handel, waarin op enigerlei wijze een element van ruilen zit, maakt naar schatting veertig pro cent uit van de totale handel tussen Engeland en Oost-Europa, waarvan de waarde vorig jaar in totaal op ongeveer 9,5 miljard gulden werd ge schat. Exacte cijfers ontbreken, daar de ruilhandel niet tevoorschijn komt in de statistieken van de handel. Dit komt zowel ruilhandelaren als Oost europeanen goed uit. want zij willen liever niet dat deze handel teveel de aandacht trekt. Een van de bekendste ruilhandelsuc cessen is de van zes jaar geleden daterende transactie van Pepsi Cola voor wodka tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. In 1973 begon Pepsico evenveel cola naar de Sow jet-Unie uit te voeren als de maatr schappij wodka in de VS kon verko pen. Dit laatste ging zo goed dat er thans plannen bestaan voor de bouw van tien Pepsi-fabrieken in de Sowjet-Unie. Deze ruiltransactie is een waar sym bool van ontspanning tussen Oost en West. en laat in het bijzonder zien hoe kapitalist en commissaris elkaar de hand toesteken: de frisdrankfirma verovert een grote nieuwe markt en de Sowjet-leiders geven de Russen een proefje van Westerse luxe wat allemaal niet meer kost dan wat meer produceren van twee reeds populaire produkten. Maar waarom het sterk toegenomen béroep op de vaardigheden van de ruilhandelaren in Londen. Wenen en West-Duitsland? Deze vraag beant woordt Peter Jancovic, een ruilhan delaar met een ervaring van vijftien jaar, met: „De Oosteuropeanen heb ben leren inzien dat het vinden van afzetgebieden voor hun produkten hun sterkste kant niet is." Hij verwacht een verdere groei van de handel, want het Oostblok staat zwaar in het krijt bij het Westen en kan zijn schulden alleen maar aflos sen door te exporteren. Maar hun economie is zo strak georganiseerd dat het hun niet makkelijk valt te produceren wat het westen wil en het blijkt nog moeilijker het daar aan de man te brengen. „Vaardigheid in het afzetten van produkten kun Je alleen maar krijgen door economie te bena deren vanuit de zienswijze van de consument," zo zegt hij. „Oost-Euro pa houdt echter alleen maar rekening met de groei van de industrie." Even als anderen in de ruilhandel spreekt Jancovic vijf talen en brengt hij per jaar een vier maanden in Oost-Euro pa door om contacten te leggen met de staatshandelsorganisatles. De bedrijven in het westen zijn niet op ruilhandel gesteld, zo zegt hij. Maar er is wel een moordende concur rentie onder hen om de contracten met het Oostblok, zodat de staatsmo nopolies hun voorwaarden en eisen aan hen kunnen opleggen. het westen. Gebruikmakend van mo derne technologie produceren deze bedrijven produkten van een hoge kwaliteit tegen een lagere prijs dan in het westen mogelijk is en wel doordat de lonen in het oosten lager zijn. De Britse chemiereus Imperial Che mical Industries (ICI) helpt bij de bouw van twee chemiebedrijven in de Sowjet-Unie voor de produktie van methanol krachtens een contract dat ruim 500 miljoen gulden waard is. In 1981 zullen de westelijke partners in 'Industriële samenwerking' Volgens anderen in de ruilhandel zit ten er intussen ook wat minder frisse kanten aan wat het Oostblok bij voorkeur „industriële samenwer king" noemt. Daarbij wijzen zij op het project ongeveer 18 procent van een ontwikkeling, waarin naar hun de produktie in het buitenland gaan zeggen zogenaamde multinationals verkopen, waarvan een deel in Enge- samenspannen met communistische land. waarmee de in dit land gemaak- regeringen om hun goedkope, niet tot te produkten dus zullen moeten gaan staken bij machte arbeidskrachten te concurreren, gebruiken. Van de zijde van de Britse vakbonden Er is groeiende kritiek op zegeheten wordt geschat, dat de Oosteuropese overeenkomsten voor „terugkopen", tegenhanger van de EG. de Comecon waaronder een westelijk bedrijf een tegen 1981 netto exporteur van che- complete fabriek in Oost-Europa mische produkten zal zijn geworden, neerzet en als betaling een deel van daarin gesteund door internationale de produktie krijgt voor verkoop in chemische bedrijven, die een dubbele winst zien door én hun technologie aan het oosten te leveren én laagge prijsde chemicaliën op de markt te kunnen brengen. Volgens de bonden zullen door die hele ontwikkeling van de chemie in het oosten alleen al in Engeland in de chemie de arbeids plaatsen van ongeveer 400.000 men sen op de tocht komen te staan. „En de mensen die van de „terugkoop"- overeenkomsten profiteren, zijn de multinationals en de staatsmonopo lies van de Comecon niet de arbei- «xic-TPon»»» w? i -jj w, ders," aldus een hunner woordvoer- AMSTERDAM Een groep kleine en middelgrote Hongaar- ders se industriële bedrijven houdt momenteel een tentoonstel- Van een onzer verslaggevers ling in Amsterdam. Deze bedrijven vertegenwoordigen zevenentwintig coöperaties uit Boe dapest op het gebied van machines, transportmiddelen, elektrotechni sche apparatuur, instrumenten en ij zerwaren. De tentoonstelling, die gisteren offi cieel is geopend en tot vrijdag duurt, staat onder auspiciën van de ge meente Amsterdam. De bedoeling is in Nederland belang stelling te wekken voor de activitei- ICI ontkent echter dat er iets niet goed zit met deze, zijn, overeenkom- vu. kif ine en ralddrlzrols be- W'l voeren gefn Brlt« arbeid.- drijven In Hongarije en teven, de ■"«"f" verklaarde een bereidheid te tonen voor samenwer- «oordvoerder Het Russische con- king op het gebied van industrie en °n' ln orue exporlpo- handel. Aanweilg zijn vertegen- handhaven WIJ zullen de hele woordleer, van de Hongaar» bedrlj- Produktie voor onze rekening ven, alsmede vertegenwoordigers bl)Jven nemen, van de betrokken Hongaarse buiten- land» handelsorganisaties. In,h word«> sche autos aangeboden, die in Itali- De tentoonstelling wordt gehoudrn aan'e ''b?,'k,'n smaakt, zodat in de Passagiersterminal, Oostelijke z°nd" grotere aandrang uit- Handelskade 3 in Amsterdam. De «<'°e''nd zal gaan worden voor het openingslijden sijn van tien uur s mste"''n .van e'n, onderzoek naar de morgens tot »s uur avonds. "aag. wiens belangen worden ge diend door een verdere uitbreiding van de ruilhandel. oog heeft op twee fabrieken van be tonblokken. Bredero Vast Ooed heeft eveneens een bevredigend jaar achter de rug De winst steeg tot 5.3 (ƒ4.4) miljoen Voor het lopende jaar zijn de ver wachtingen gunstig. Er wordt een overschot verwacht, dat tenminsU gelijk zal zijn aan dat over het afgelo pen jaar. NORIT: Hoewel de winst tvoor be lasting in 1978 met zeven procent bij die van 1977 achterbleef, kon Norit dankzij het gunstig effect van tijdelij ke belastingmaatregelen het jaar met een vrijwel onveranderde wtoest kunnen afsluiten. Uit een met 2.6 procent gestegen omzet resulteerde een winst van 6.59 (ƒ8.67) miljoen. Dividend ƒ6,20 per aandeel. AMFAS: Deze verzekeringmaat schappij verhoogt het dividend tot 6,50 1977: 5.80). zodat het slotdivi- dend 4,30 is. In plaats hiervan kan worden gekozen voor 2 in contanten en 0.50 ln agio-aandelen. Het afgelo pen jaar Is nog gunstiger geweest, dan werd verwacht. De omzet steeg met ruim 18 procent tot ƒ1.189 mil joen en de winst met 16,5 procent tot 34.3 miljoen. AIR: De langdurige staking in En geland heeft het bedrijfsresultaat van Automobielindustrie Rotter dam nadelig beïnvloed. De verkopen bedroegen ƒ115 (ƒ111) miljoen, de nettowinst was ƒ976.000 (ƒ955.000) Dividend 14 13) per aandeel. VERTO: Het verlies is vooral dank zij een bijzondere bate van 4.4 miljoen in 1978 teruggelopen tot 3.6 <1977: 10) miljoen. Op een ver dere verbetering wordt gerekend Tóch zal 1979 nog met een verlies worden afgesloten. ENNIA: Dit verzekeringsconcern komt met een jubileum-bonus van 10 procent in verband met het tien-Jarig bestaan. Het gewone dividend wordt verhoogd tot 8 (1977: 7,50) per aandeel. Het slotdlvidend van 5 (ƒ4,75) kan voor ƒ1,30 contant en voor de rest ln aglo-aandelen worden opgenomen. De omzet en winst sU* gen, waarbij de nettowinst met 29 procent opliep tot 53,5 42,9) miljoen. DEN HAAO (ANP) - Het afgelopen Jaar is in enkele belangrijke sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven de werkgelegenheid gedaald met 2.6 pro cent, ofwel 25.400 werknemers. Tege lijkertijd is in die sectoren de omzet gestegen met 2.2 procent; een bedrag van 4,1 miljard gulden. Dit blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de statistiek voor de periode december 1977 december 1978, van de werkzame per sonen en de omzet ln de delfstoffen winning. de industrie en de openbare nutsbedrijven. Betrokken werden daarin bedrijven en instellingen met meer dan tien man personeel. Eind vorig Jaar werkten nog 960 000 mannen en vrouwen ln deze sectoren, tegen 985.400 ln december 1977. De totale omzetten stegen tot een waar de van 191,4 miljard gulden, tegen 187,3 miljard In 1977

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13