3 ibbers verwijt PvdA eenzijdige opstelling Turken rekenen niet op vergunning FAM Utkerk sluit D'66 partner niet uit Unifil leverde zwaar vuurgevecht met militie- lie verpleegkundigen )r meer personeel lelijke manifestatie op 12 miei Mr. Kappeyne van de Coppello (VVD) mogelijk uit Kamer PPR-voorman wil ombudsfunctie in Europees parlement Israël liet straaljagers boven Nakoera vliegen DRINGEND ADVIES VAN DE ANWB cjpj^t do financiële risico's AAN IEDEREEN DIE MET VAKANTIE GAAT Gaat u met de auto met vakantie? NEEM OOK EEN GOEDE REISVERZEKERING MEE Kerkbestuur Sint Jan beraadt zich over verdere stappen Bang&Olufsen de stofzuiger met de tele extra's Li6 rAS (AG 23 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ize parlementsredactie ^KHT De fractievoorzitter van het CDA, Ruud Lubbers, verwijt de PvdA een -4nane opstelling van gelijkhebberigheid". Op de algemene bestuursvergadering van het aterdag in Utrecht zei de fractievoorzitter dat de grootste oppositiepartij met deze ng afbreuk doet aan het beginsel van de pluriforme maatschappij. „De PvdA doet een re uitspraak als zij meent dat vraagstukken alleen maar op socialistische wijze akt kunnen worden," aldus Lubbers. vs f van pagina 1 ft* ke doneren van de Tweede Ka le werd door slechts twee af- Ie< ;den aan de orde gesteld. Er ermeer gezegd dat als Riet- !n t voor een creatiever beleid ïuidige kabinet, zijn fractie stellen moet komen om zo'n ondersteunen. De fractielei- !nj oordde hierop dat zijn frac- erlei gebied creatieve voor- id gedaan. h 'Onaanvaardbaar' afeamenwerking met het CDA d rder dat zijn fractie compro- s ïoet sluiten. „Dat kan niet waj dit land", zei hij. „Maar wij niet op een wijze die voor Jalen onaanvaardbaar is. Ik de reen uit om aan te tonen dat riziu toe onaanvaardbare con- zijfebben gedaan". ie|iene ledenvergadering was s%ens een met het hoofdbe- 'on het nu te vroeg is om een s el binnen de partij op gang te itqpver samenwerking met an- aafajen in een volgend kabinet. aa|e van de kamercentrale Am- jen waarin dit werd gevraagd 1 "worpen. "VvD-voorzitter Korthals Al hier eerst een nieuw beginsel- B9na komen en pas als dat er zinnig om te gaan praten nenwerking met anderen. ü™in de WD bestaande vrees ^|s weer aan'het CDA te wor- ■^eleverd, zei hij dat het een kwestie van afwachten is welke stro ming binnen het CDA komt boven drijven. Wat dat betreft komt de WD binnen de coalitie soms al voor on aangename verrassingen te staan, zei de WD-voorzitter. 'Zakelijke kritiek' Fractieleider Rietkerk zei samenwer king met D'66 straks niet uit te slui ten. „Maar wij zullen wel zakelijke kritiek op deze partij blijven uitoefe nen. Kritiek op de principeloosheid, op de tweeslachtigheid en de ondui delijkheid", zei hij. Op het tweedaags congres dat vrij dag begon, kwam zaterdag de nota „Tussentijds" aan de orde, waarin het hoofdbestuur een tussentijdse balans geeft van anderhalf jaar WD- CDA-coalitie. Hierin wordt gewezen op de noodzaak van een nieuw begin selprogram. waarvan de praktische uitwerking pas in de jaren tachtig zal verschijnen via een „liberaal mani fest". Het congres aanvaardde met algeme ne stemmen een motie waarin wordt aangedrongen op spoedige wettelijke maatregelen om de Arabische boycot tegen Israël te voorkomen en te bre ken. Nederlandse bedrijven die trans acties afsluiten met Arabische lan- den, worden gevraagd anti-joodse A3I1 uC Stok verklaringen af te geven. Een aantal bedrijven geeft daar ook gevolg aan. De WD-buitenlandspecialist Bolke- stein noemde de wijze waarop deze boycot van Israël ingrijpt in de Ne derlandse rechtsorde, hoogst ernstig. Die opstelling van de PvdA klemt volgens Lubbers te meer, waar het congres van deze partij zich eind deze week over twee „nogal bedenkelijke" resoluties zal uitspreken. De econo mische resoltie bijvoorbeeld ademt een sfeer van het streven naar staats macht als doel op zichzelf. De resolu tie lijkt bovendien te zijn opgesteld .vanuit een anti-ondernemersvisie, al dus Lubbers. Van de Navo-resolutie verwachtte de fractievoorzitter ook weinig goeds. Er worden verwachtingen gewekt, waar mee de geest weieens uit de fles zou kunnen komen. De resolutie staat op gespannen voet met een verantwoord Navo-beleid, zo meende hij. Liberalen Overigens vond Lubbers ook dat er evenzeer reden is de progressieve li berale geluiden van de laatste tijd met enig wantrouwen te begroeten. Het is op zichzelf positief dat de VVD de laatste tijd nogal duchtig in bewe ging is en zij er bovendien blijk van geeft in te willen spelen op verande ringen in de samenleving. „Maar," aldus Lubbers, „als Rietkerk zich zo schrap zet tegen nivellering, dan vraag ik me toch af of daarmee ook niet de redelijkheid zoek is om de inkomensverhoudingen bij te willen stellen." Lubbers verbaasde zich ook over de bereidheid van de VVD het beleid nu af te stemmen op het verminderen van een beroep op de sociale voorzie ningen. Te hopen is dat de VVD dan ook bereid is niet alleen de werkne mers maar ook de werkgevers bij dit vraagstuk te betrekken, zo zei hij. vi Mi onzer verslaggevers '®HT De actiegroep „COZ, Meer personeel rondom d5" heeft 12 mei, de dag van de verpleging, uitgeroepen n iedag voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden. ri5cht wordt dan een landelijke manifestatie gehouden, ;000 werkers verwacht worden. ;en ledenvergadering van de p zaterdag in Utrecht is een ingenomen, waarin het be- _i het Centraal Orgaan Zie- mrieven (COZ) om het perso- ;and in deze sector slechts 0 mensen uit te breiden in de 10.000 die voor dit jaar onaanvaardbaar wordt n» Bit dat op 6 april tegen de naelijke wens van de Nationale djisraad (NZR) werd aangeno- :erwaaraan staatssecretaris Ve ert van Volksgezondheid nog keuring moet geven, kan len dat er personeelsleden !worden ontslagen, omdat tellingen hun personeelsbe- niddels al hebben uitgebreid nijpende situatie, aldus de de NZR heeft de laatste maanden herhaaldelijk gewezen op de noodsi tuatie in de instellingen. Door ernsti ge tekorten aan personeel wordt de kwaliteit van de zorg voor de patiën ten geschaad en worden veel ver pleegkundigen overbelast, wat zich uit in (te) hoog ziekteverzuim en te hoge verloopcljfers. Volgens gegevens van de NZR zijn op langere termijn 30.000 verpleegkundi gen nodig. Voor dit jaar had de Zie kenhuisraad in het COZ (het overleg orgaan met de ziekenfondsen en ziek tekostenverzekeraars) om een uit breiding met 10.000 plaatsen ge vraagd. Lubbers kreeg het met CDA-voorzit- ter Steenkamp aan de stok over de beoordeling van de economische situ atie. Zo bleek Lubbers het met pre mier Van Agt eens te zijn dat er geen reden is al te zwartgallig te doen over de economische vooruitzichten. De verwachte explosie van de werkloos heid is uitgebleven en de inflatie is aan de lage kant geweest. Steenkamp meende echter dat we niet somber genoeg kunnen zijn: de werkloosheid wordt langzaam maar zeker groter, de investeringen- nemen af en een gewenste groei in moderne bedrijfs sectoren blijft uit. „En wie is er des ondanks bereid gebleken echt iets in te leveren," zo vroeg Steenkamp zich af. Van onze parlementsredactie BREDA De vice-voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer, mr. Annelien Kappeyne van de Coppello, overweegt de Kamer na deze zittings periode te verlaten. Zij zei afgelopen zaterdag op de algemene ledenverga dering van haar partij in Breda, dat zij voor een eventueel vertrek zowel zakelijke als persoonlijke argumen ten heeft. Zij wilde die argumenten echter niet kenbaar maken omdat er eerst nog in de fractie over haar voor nemen moet worden gesproken. CDA-lijsttrekker wil betere programma's voor energiebesparing Van onze parlementsredactie UTRECHT De lijsttrekker van het CDA voor de Europese verkiezingen. Bouke Beumer. vindt dat er dwingen de programma's nodig zijn om tot een duidelijke energiebesparing te komen. Hij zei dit zaterdag op de algemene bestuursvergadering van het CDA. Kernenergie heeft nog niet een graad van technische beheersbaarheid be reikt. die verdere uitbouw verant woord doet zijn. Het door Engeland afgewezen aanvullende programma voor intensievere research naar alter natieve energiebronnen moet daarom opnieuw worden ingediend en des noods zonder Engeland doorgaan, al dus Beumer. Beumer meende ook dat aan een ver dere verkorting van de arbeid niet te ontkomen valt. Het is kiezen voor werkgelegenheid en dus delen. En dat kan het meest effectief op Europese schaal. Verkorting van de arbeidstijd zal overigens niet kunnen zonder inle veren. Maar het zal ook niet kunnen zonder een verdere uitbouw van een inkomensbeleid. Beumer zei verder dat voor eeh goed Europees beleid veranderingsgezind heid noodzakelijk is. Hij acht daarom een of andere geregelde vorm van samenwerking met conservatieve fracties in het Europese parlement uitgesloten. Het zou voor het CDA onaanvaardbaar zijn als partij, zei hij. Van onze parlementsredactie NIJMEGEN De PPR wU in het Europese parlement een ombuds functie gaan vervullen voor minder heden die in de knel zitten. Dit zei PPR-lijstaanvoerder Leo Jansen, die zichzelf een redelijke kans geeft op een zetel, zaterdag op het congres van zijn partij in Nijmegen. Volgens Jansen zal hij in het Europe se parlement niet in z'n eentje opere ren. Hij wil met gelijkgezinde onaf- hankelijken een „nieuw groen front" vormen, dat zich vooral sterk zal ma ken voor een schoon milieu, het we ren van kernenergie en de zelfstan digheid van de regio's. De PPR-lijsttrekker zette zich in zijn rede scherp af tegen de drie grote stromingen in de Europese politiek. Volgens hem is de verdeeldheid on derling zo groot, dat je niet weet wat Je kiest. CDU of CDA. SPD of PvdA. Jansen verweet het CDA verhullend taalgebruik. Volgens hem heeft het CDA een truc toegepast bij het verta len van het program van de Europese christen-democraten. In de Duitse uitgave wordt, aldus de radicaal, on verbloemd de inzet van atoomwa pens verdedigd, maar in de Neder landse vertaling wordt deze passage verhuld in mooie woorden. Volgens Jansen betekent dit, dat CDA-lijstaanvoerder Beumer met zijn anti-neutronenbomstandpunt medeverantwoordelijkheid neemt voor een pro-kernwapenpolitiek. „Progressieve christendemocraten worden gevangenen van Strauss, Kohl en Tindemans," zei hij. De PPR-voorman merkte op, dat stemmen op de PvdA betekent stem men voor het kernenergiebeleid van de SPD'er Schmidt. Hij zette zich ook af tegen D'66 dat volgens hem „de redelijkheid van een consequent pro gressief beleid heeft ingeruild voor de kiezersgunst". Ondanks de soms moeilijke situatie in Libanon hebben de jongens nog wel even tijd om even ontspannen te praten met onze verslaggever (uiterst rechts). door Huib Goudriaan AL MANSOERI (ZUID-LIBANON) Vijftien Nederlanders en twee Ieren van Unifil hebben vorige week, in de nacht van woensdag op donderdag, een gevecht met handvuurwapens geleverd met de militie van majoor Haddad. Dit blijkt uit gesprekken met Nederlandse militairen, die ruim een week opgesloten zaten in het door Haddad afgesloten VN-hoofdkwartier in Nakoera. Ook begint duidelijk te worden dat Israël zware druk onder meer door het laag overvliegen van straaljagers moet hebben uitgeoefend op majoor Haddad om hem tot een beëindiging van zijn beschietingen te brengen. Overigens menen sommige waar nemers dat Haddad zijn eigen mensen niet meer in de hand kon houden, nadat woensdagmorgen Unifil-soldaten iemand van de mi litie hadden gedood. Dit gebeurde bij het vuren op de drie VN-heli- kopters door de militie. Naar de juiste toedracht van dit incident wordt thans door de VN een on derzoek ingesteld. Israël zou op zijn beurt Haddad niet meer in de hand hebben kun nen houden, toen het Libanese bataljon woensdag het Unifllge- bied binnentrok teneinde zijn ge zag te versterken, volgens een VN- resolutie. De majoor is. nadat on der meer de Amerikaanse en Ne derlandse ambassadeur in Jeruza lem daarop hadden aangedrongen bij de Israëlische regering, uitein delijk onder zware pressie geko men van premier Begin, aldus een betrouwbare bron in Beiroet. Pre mier Begin ontving zaterdag een brief van secretaris-generaal Waldheim van de VN. waarin deze scherp protesteerde tegen de actie van Israëls beschermeling Haddad. Het Israëlische kabinet zou zich, volgens een Libanese krant, vori ge week zondag hebben verzet te gen de plannen van Libanon om een bataljon in het Unifilgebied te stationeren. De achtergrond hier van is dat Israël in Haddads mili tie een uitstekende buffer ziet tus sen de Palestijnen in Zuid-Liba- non en Israël. Haddad controleert de ongeveer vijftien kilometer bre de „velligheidsgordel" tussen Is raël en het Unifilgebied „Fatach- land" waarin de Palestijnse kam pen liggen. Escalatie Het VN-hoofdkwartier in Nakoera kwam woensdag in ernstige moei lijkheden toen de drie ter beschik king staande helikopters die de enige verbindingslijn voor bevoor rading vormden door de militie werden uitgeschakeld. Toen Unifil op zijn beurt het vuur opende op de militie (de VN In New York zou volgens een waarnemer in Beiroet dit optreden als zelfverdediging wel billijken), waarbij een dode viel, ging de militie 's avonds laat over tot een zwaar bombarde ment. Deze escalatie leidde weer tot een drie kwartier durend vuur gevecht tussen de vijftien Neder landse soldaten en twee Ierse, die de wacht hielden. De Nederlan ders. die behoorden tot de vijftig uit Israël teruggekeerde en in Na koera opgesloten verlofgangers moesten volgens hun zeggen om kwart over twaalf terugschieten. De Ieren, die lagen te slapen, kwa- men in hun nachtverblijven onder een zwaar vuur, aldus een van de Nederlandse soldaten, die ik giste ren sprak. „De Ieren waren gelukkig tijdig wakker geworden. Later bleek dat hun matrassen waren doorzeefd. dus het is nogal goed afgelopen. Die nacht werd er na twaalf uur niet alleen meer met mortieren op ons geschoten, maar ook met ma chinegeweren. Het was om elf uur begonnen met een raketbeschie ting. Om ongeveer kwart over twaalf werd er uit alle hoeken en gaten op ons geschoten. Wij heb ben toen, omdat we er anders alle maal aan waren gegaan, terugge schoten. We zaten op wacht, het is dan Je plicht je te verdedigen en we hadden geen tijd dekking te zoeken, zoals de andere mannen van het hoofdkwartier die in schuilplaatsen zaten." 'Mazzel gehad' „Er werd gericht op ons gevuurd en wij hebben toestemming als Unifil-militair terug te schieten uit zelfverdediging. Daarbij zijn vori ge week wonder boven wonder geen slachtoffers gevallen We hebben gewoon mazzel gehad Het schieten van de militie hield na drie kwartier plotseling op. maar het had geen minuut langer moe ten duren, want de Unifil-mortie- ren zouden op dat moment zijn gaan vuren. De dag daarop was iedereen op zijn hoede. Er werd nog meer verwacht, maar ik kan niet zeggen dat er paniek was", aldus de Nederlandse militair „Op zo'n moment besef Je niet wat je overkomt. Ik begin er nu pas over na te denken." advertenties •lutie wordt verder gesteld ij de besluitvorming door het ;stte veel nadruk is gelegd op vtieersing en dat argumenten hhaving van de kwaliteit bin- n tzondheidszorg en belasting voerkers zelf een te kleine rol ih^espeeld. De Vereniging van )k rise Ziekenfondsen (VNZ) nen de onderhandelingen de lig van de belangen van en te kort gedaan door te te komen voor het behoud ivaliteit in de gezondheids- meent de actiegroep, de actiegroep „COZ. meer I rondom het bed", maar ook advertentie Neem dan bovendien een autovakantieverzekering Kom naar 't AN WB-kanfoor en maak uw zekerheid rond. DEN BOSCH (ANP) De ongeveer 200 Turkse christenen die de Sint Jan in Den Bosch bezet houden, rekenen niet meer op een collectieve verblijfsver gunning. De vicaris van de patriarch van Antiochië voor Europa, Isa Csicsek, heeft dit zaterdagmorgen verklaard tijdens een gesprek met de bisschop van Den Bosch. Dc Deense tamoMts vnooeewcugduc heeft wat voor u Als u onderstaande bon op stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerhjst Een attentie van de Deense vormgevers van beeld en geluid". lof Stuur mij uitgebreide doku- mentatie B&O B&O antwoordnr 124 1200 WK s-Craveland |(geen postzegep Volgens de vicaris willen de bezetters dat hun landgeno ten die geen verblijfsvergun ning hebben gekregen of krij gen. niet naar Turkije terug hoeven. Het kerkbestuur van de Sint Jan. dat zich over ver dere stappen beraadt, heeft gevraagd om een nauwkeuri ge opgave van de situatie van degenen die in de kathedraal verblijven. Het wil weten hoe veel mensen een verblijfsver gunning is geweigerd, wie zich op een zogeheten schorsende werking kan beroepen en wie nog geen antwoord heeft ge kregen. Vicaris Csicsek heeft gezegd dat hij zijn geloofsgenoten in Turkije heeft afgeraden naar Nederland te komen. De stroom vluchtelingen is inder daad sinds december vorig Jaar afgenomen. Volgens de vicaris zal Nederland, mede in verband met de gebeurtenis sen in Den Bosch, niet meer erg in trek zijn bij mensen uit Turkije. Csicsek verklaarde niets te hebben geweten van het plan om in de Sint Jan te vluchten. „Als mijn mensen het mij ge vraagd zouden hebben, zou ik nooit zo'n plaats als de Sint Jan hebben aangeraden als toevluchtsoord. Ik vind het niet goed dat ze daar zitten. Nu ze er eenmaal zijn, wil ik het opnemen voor die men sen. die bij terugkeer naar Turkije gevaar zouden lopen." Kogel Zaterdagmorgen is een van de Turken uit de Sint Jan naar het ziekenhuis gebracht. Hij bleek een kogel in zijn been te hebben, opgelopen bij een schietpartij in de Libanon. De andere twee Turken in het zie kenhuis maken het goed. De mannen in de Sint Jan heb ben het aanbod om in de buurt te gaan douchen afge wezen. De vrouwen en kinde ren hebben wel van het aan bod gebruik gemaakt. De diensten in de Sint Jan zijn dit weekeinde gewoon doorgegaan. Degenen die hun diensten of goederen aanbie den. wordt door het kerkbe stuur niets in de weg gelegd. Alleen is met instemming van de bezetters afgesproken dat de hulpverlening, waaronder de verstrekking van voedsel. De bezetters hebben gisteravond een voorstel van bisschop Bluyssen van Den Bosch verworpen. Hij had zich bereid verklaard staatssecretaris Haars (Justitie) te vragen de twintig bezetters die ons land al hadden moeten verlaten, nog veertien dagen ongemoeid te laten, zodat zij die pe riod e zouden kunnen gebruiken een ander land te zoeken dat hen zou willen opnemen. De bezetters verklaarden na een kor te toespraak van de bisschop dat zij vasthouden aan hun eis, dat geen van hen mag worden uitgewezen naar Turkije. Die garantie is voor hen het minimum. vla het Rode Kruis verloopt. De Turken reageren in de meeste gevallen afwijzend op het hulpaanbod, omdat zij hun actie geen schade willen berokkenen door problemen die rondom de hulpverlening zouden kunnen rijzen Soldidair De KVP-Jongeren hebben za terdag tijdens een ledenverga dering in Den Bosch het standpunt ingenomen dat de Turkse christenen in de Sint Jan echte vluchtelingen zijn die in Turkije vervolgd wor den vanwege hun geloof. Vol gens hen moet Nederland op iedere wijze solidair zijn met alle religieuze minderheden in het Midden-Oosten. De KVP-Jongeren vragen daarom de regering en de ver antwoordelijke CDA-politicl de afwijzende beschikking om te buigen. De regering, vinden zij, moet samen met de We reldraad van kerken, de rooms-katholieke kerk. het Rode Kruis en de Turkse rege ring zoeken naar mogelijkhe den om de volkomen rechte loosheid van de Turkse chris tenen op te heffen. De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) heeft zater dag in een telegram een drin gend beroep gedaan op staatssecretaris Haars (Justi tie) niet tot uitwijzing over te gaan voordat de Raad van State een uitspraak heeft ge daan. De RPF is van mening dat de Nederlandse regering het lot van de christelijke minderheid in Turkije aan de orde moet stellen in de Raad van Europa, mede omdat Tur kije het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens heeft onderte kend. „Toen ik beet had, deed mijn tand geen pijn meer advertentie. 100% NEDERLANDS I AJlKIKAAT I Ongcfrankcerd opsturen J naar: i fam Antwoordnr. 42. 3600 VB Maarsscn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3