Israël neemt wraak Tellen Kiesuwkado .ietkerk weerlegt kritiek p houding VVD-fractie Ajax bouwt voorsprong uit Tweederde Rhodesië stemt In deze krant Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolkt met regen HET WEER gens spanningen Batssecretaris n Lent niet ar Libanon Na Palestijnse commando-actie .St bang voor het CDA' Minister Wiegel: 'Afdwingen van loonmatiging niet ondenkbaar' Tempo-Team verzorgt 't Trouw Honderd procent krant I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtuiging: TrOUW dï rouw 37STE JAARGANG NR 10828 - MAANDAG 23 APRIL 1979 Veel bewolking en geruime tijd regen Middagtemperaiuren omstreeks tien graden. Krachtige zuidwestenwind. 5 tot 6 Beaufort Morgen en overmorgen: van tijd tot tijd buien en vrij koud. Morgen: zon op 6 26 maan op 5 46 onder: 20.SZ AOWrrenliet voor deze zaterdagse rubriek moeten uitert^ donderdag (Ie post) m ons bezit Zijn Inlichtingen tel 0Z0-9I34S6 1st 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT Huib Goudriaan DET Staatssecretaris Van fan defensie heeft afgezien van oorgenomen bezoek aan het Ne- idse VN-bataljon in Zuid-Liba- het Unifil-hoofdkwartier in Als reden voor dit besluit psteren in Beiroet aangevoerd, iet Nederlandse bataljon de secretaris thans moeilijk kan ngen gezien de spanningen in ,ibanon. rd op gewezen, dat ook de Ierse er van buitenlandse zaken, die week in Beiroet aankwam. Na- niet kon bereiken en evenmin rse VN-bataljon dat zwaar be was door de rechtse milities ajoor Haddad. d. die vorige week een strook assen Israël en het Unifilgebied illerie-beschietingen uitriep tot rije Libanese staat", stelde tij iet afgelopen weekeinde de weg het VN-hoofdkwartier in Na- en het Unifilgebied weer enige ien, zodat de bevoorrading van iepen kon worden hervat en andse militairen weer met va naar Tel Aviv konden. Vijftig andse soldaten die sinds vori- k zondag opgesloten zaten in ra keerden gisteren terug naar italjon. igina 3 staat een artikel over het •vecht van vorige week tussen iderlandse Unifil-militairen en litie van majoor Haddad. TEL AVIV (AP, AFP, Reuter, UPI) Israël heeft meteen teruggeslagen na een Palestijnse guerrilla-actie gisterenn orgen in 4e Israëlische kustplaats Nahariya. Israëlische kanoneerbo- ten hebben urenlang een kustbais van de Palestijnen in het noorden van Libanon beschoten, zo werd gisteravond in Tel Aviv bekend gen aakt. Volgens een woordvoerder van het Volksfront voor de de bevrijding van Palestina ging het echter on het vluchtelingenkamp bij Nahr El Ba- red, ongeveer 70 klloneter ten noor den van Beiroet. Er zouden tien ge wonden zijn gevallen. Volgens de zegsman kwamen de kanonneerbo ten ter hoogte van Tripoli dichter bij de kust, onder bescherming van Is raëlische gevechtsvliegtuigen. Ze zouden echter door Palestijnse kust- batterljen teruggedrongen zijn en be gonnen toen beschietingen op een grote afstand uit de kust. Uitgesteld Een van de eerste foto's na de beschietingen in het Unifilge bied in Zuid-Libanon van vorige week: soldaat Johnny Knobben uit Stadskanaal laat een vlak bij de eerste Nederlandse doorlaat post neergekomen tachtig centi meter lange brisantgranaat zien. In verband met de Palestijnse actie heeft Israël het bezoek van n inister van defensie Ezer Weizman, en staf chef generaal Raphael Eytan aan Egypte, dat gisterochtend zou begin nen. twee weken uitgesteld. Weizn an bracht het kabinet op de hoogte van de Palestijnse aanslag n et de n ede deling dat „de barbaarse moorde naars weer een gewelddaad hebben begaan". Minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan zei Palestijnse acties als die van gistermorgen Israël mische militairen dragen het lichaam weg van de Palestijn die bij de schietpartij op het ^id werd gedood. itj l(onze parlementsredactie d'ipA VVD-fractieleider Rietkerk heeft zaterdag op de algemene ledenvergadering van isaartij in Breda krachtig stelling genomen tegen kritiek op de „bangelijke houding" van „fractie in de Tweede Kamer. ersprak de veronderstelling als I VVD-fractie bang zijn voor het ..Dat zijn wij niet. nooit ge en zullen dat ook niet worden, onzin", zei Rietkerk. Wel zei hij fractie behoedzaam moet uvreren op het punt van de werking met coalitiepartner omdat het kabinet slechts op een kleine Kamermeerderheid kan bogen. „Als wij ons anders hadden opgesteld en er was een crisis uitge broken, dan hadden wij grotere ver wijten van u gehad dan nu over het behoedzame beleid dat wij voeren", zei de fractieleider tot de ledenverga dering Vervolg op pagina 3 slechts kunnen sterken in het besluit niet met de PLO te onderhandelen. Via zee De Palestijnse guerrillastrijders, die over zee kwamen, deden gisteren voor de dageraad een aanval op een huis in de Israëlische kustplaats Na hariya. Bij de vuurgevechten die daarop ontstonden werden vier Israë li's en twee van de vier commando's gedood. De twee anderen werden ge vangen genomen Zij horen bij een organisatie die zich het Palestijns be vrijdingsfront noemt die in Libanon is gestationeerd, en gesteund wordt door Irak. De Palestijnse commando actie zou de codenaam „Nasser" heb ben gehad naar de Egyptische presi dent die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het totstandkomen van de guerrillabeweging. De ironie wil dat de huidige president van Egypte. Sadat, in een telefoongesprek met de Israëlische president Begin zijn leed wezen uitsprak over de Palestijnse aanval. De Israëlische slachtoffers zijn een vader, zijn twee dochtertjes van resp. twee en vier jaar en een politieman. Vier Israëlische burgers werden ge wond. Inwoners van Naharlyah, dat 10 km ten zuiden van de Libanese grens ligt en keer op keer doelwit van een commando-aanslag was, zeiden dat de daders met een rubberboot met buitenboordmotor aan wal geko men waren. Zij belden aan een huis aan waarna de bewoner zag dat vier gewapende mannen trachtten binnen' te dringen. Daarop schoot de bewo ner een van de vier dood. De overige drie renden toen naar een naburig flatgebouw. Op weg daarheen werd een Israëlische politieman gedood. In het flatgebouw drong een van de terroristen het appartement van Danny Haran binnen. HIJ nam Haran en diens vierjarig dochtertje als gijze laars mee. Het doel van de actie zou zijn geweest zo veel mogelijk gijze laars te krijgen. Het tweejarig doch tertje werd later dood in de flat aan getroffen. Bij een vuurgevecht met soldaten en politiemannen werd een commando gedood en werden twee gevangen ge nomen. Tijdens dit vuurgevecht wer den de vader en zijn dochtertje dood geschoten. Volgens de één door Pa lestijnen, volgens een ander met Is raëlische kogels. Van onze parlementsredactie BREDA Minister Wiegel (binnen landse zaken) acht het niet uitgeslo ten dat het kabinet met harde maat regelen komt om een gewenste loon matiging af te dwingen. Hij sprak zaterdag op het congres van zijn par tij als „het lid Wiegel van de afdeling Amerongen" zijn bezorgdheid uit over de onwil om niet aan de mati ging mee te doen. „Het is vaak: bezui nigen voor en door de buurman. Maar het gaat niet aan om ons af te vragen wat de buurman doet of dat het onze tijd wel zal duren. We moeten het zelf doen", zei Wiegel. Hij herinnerde eraan dat de ambtena ren nu door harde maatregelen heb ben moeten inleveren. Hij sloot niet uit dat als andere groepen daar niet goedschiks toe te bewegen zijn dit kwaadschiks zal gebeuren. PAGINA 2 Hervormde Kerk niet slagvaardig PAGINA 3 Turken rekenen niet meer op een vergunning PAGINA 6 Scholen hebben taak voor moslemkinderen PAGINA 7 Anton Koolhaas maakte film over Koningin PAGINA SERVICE Mode, radio- en tv- programma's, strips Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyenoord- AJax, dat zondag voor het eerst sinds enkele Jaren weer voor een volledig uitverkochte Rotterdam se Kuip zorgt, is als topwedstrijd toch weer enigszins gedevalueerd. De thuisclub van het komende weekeinde verspeelde in Arnhem een punt aan het laag geklasseer de Vitesse, waardoor het wel win nende (zij het moeizaam en for tuinlijk) Ajax de voorsprong op de Jezek-equipe tot vier punten uit bouwde. Schokkende veranderin gen vinden er op korte termijn dus niet plaats. In de staart van de eredivisie heeft FC VVV zich kennelijk niet bij de degradatie naar de op één na hoogste klasse in het betaalde voetbal neergelegd. De Venlona- ren bevestigden met een 1-0-over- winning, dat Roda JC ln een fataal ogende vormcrisis verkeert. De Zuidlimburgse ploeg, die minder dan twee weken geleden het eredl- vislepeloton nog aanvoerde, staat inmiddels zes punten achter Ajax. Lerby, Arncsen, Pen cn Schoenaker (v.l.n.r.) bejubelen het derde doelpunt van Ajax. La Ling en Clarke (rechts) schijnen dat maar onzin te vinden. In verliespunten is Roda zelfs in gehaald door AZ'67 en PSV. die wel met redelijk verschil, maar bepaald niet overtuigend hun wedstrijden (tegen respectievelijk PEC en Volendam) wonnen. m ft Koningin Juliana heeft de vice-president van de Verenigde Staten, Mondale dit weekend op bezoek in Nederland voor onder meer besprekingen met minister-president Van Agt en minister van buitenland se zaken Van der Klaauw, op palies Soestdijk ontvangen. Op de foto de Koningin en prins Bernhard met de heer en mevrouw Mondale op het bordes van het paleis. Meer nieuws over het bezoek van Mondale op pagina 6. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) Bijna 64 procent van de stemgerechtigden in Rhodesië is opgekomen bij de verkiezingen voor een zwart meerderheidsbewind. Dit deelde de Rhodesi- sche overgangsregering gisteren mee. In twee districten werden echter onrechtmatigheden bij de tellingen ontdekt. In centraal-Mashona en west-Masho- na kwamen respectievelijk 108 pro cent en 100,8 procent van de kiezers op. Volgens een regeringswoordvoer der was de schatting van 63,9 pro cent, op een kiezersaantal van 2.9 miljoen wel Juist. De officiële verkie zingsuitslag wordt woensdag ver wacht. Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 In de oostelijke provincies Manica- land en Victoria waar de ZANU van Robert Mugabe uiterst actief is. werd een opkomst gemeld van minder dan 50 procent. In zuidelijk Matabeleland waar het patriottisch front ook veel invloed heeft, kwam slechts 30,4 pro cent naar de stembus. Bij de verkiezingen waren 68 niet- officiële waarnemers uit negen lan den aanwezig. Hun commentaar op de verkiezingen was overwegend gunstig. Sancties opheffen Waarnemers van de Amerikaanse conservatieve unie noemden de ver kiezingen „vrij en eerlijk" en deden een beroep op de Verenigde Staten de economische sancties tegen Rhode sië op te heffen als volgende maand de eerste zwarte premier wordt be noemd. Naar verwacht zal bisschop Muzorewa de nieuwe premier worden. De huidige blanke premier Smith ver klaarde gisteren: „Alles wat wij nu willen is een beetje moed van de vrije wereld en onze problemen zullen voorbij zijn". Terwijl zaterdag het tijdperk van 88 Jaar blanke overheer sing in Rhodesië door zwarte hoorn blazers werd uitgeluid, vielen Rhode- sische bommenwerpers stellingen van het Patriottisch front in Mozam bique aan Gisteren werd eveneens een luchtaanval uitgevoerd boven Zamblaans grondgebied. Het hoge opkomstpercentage zal door het toekomstige Rhodesische bewind ongetwijfeld worden gebruikt als argument om Internationale er kenning te verkrijgen. In het nieuwe parlement worden 28 van de 100 ze tels bezet door blanke leden van de partij van Ian Smith. De zwarte par tij. die de meeste van de 72 zwarte zetels vergaart, zal ook de premier leveren van de nieuwe regering. De Zuidafrikaanse reactie staat op pag. 5. HOEVELAKEN - In Hoevelaken is gisteren de 20-jarige R. E. Koolbrink met een auto tegen een boom gereden en later tengevolge van hersenletsel overleden. De wagen kantelde en kwam in een twee meter lager gele gen sloot terecht, HASSELT In het Noordbrabantse Hasselt is zaterdagavond een fietser om het leven gekomen ten gevolge van een frontale aanrijding door een auto, waarvan de bestuurder een bocht te ruim nam. De 15-jarige G. van Dijk uit Hasselt overleed ter plaatse. De Rhodesische verkiezingen verbazen vriend en vij and van het overgangsbewind en ons dus ook. Vooral dat in twee provincies meer dan honderd procent der kiesgerechtigden kwam stemmen, mag gezien worden als een welsprekend gebaar. Of een zekere onwennig heid? T- 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctly Blok en Ina van Faasoen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien Fchl naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek INaam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee:I Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- J periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1