over moslems christelijke scholen Zelfstandig recht op AAW-uitkering Proeven met stoffen tegen bloedstolling Groesbeek op 16 mei opnieuw ter stembus tn voor een Europees rtcentrum in Limburg Principiële botsing over vakbondsvrijheid ivust evangelisatie bedrijven? Twee benaderingen zijn mogelijk hnen: meer ^operaties buitenland Overleg nieuwe CAO Unilever is vastgelopen Zowel voor man als vrouw Tegen moeilijkheden met hart-longmachine In SER vergelijking getrokken met Chili Vorige maal 'onzorgvuldig' geturfd Puzzel-opgave voor gemeente Vrouw kreeg na sterilisatie toch een kind -QAG 21 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ize onderwijsredactie PHT Mag een christelijke school bewust evangelisatie bedrijven onder kinderen van ü-ouders? Die vraag staat vandaag centraal in de discussie die de Unie ..School en [lie" vandaag in Utrecht organiseert. lig tot deze discussie is de Ing van het nieuwe Unie lij is als uzelf". Het is ge- door M. C. Capelle. hoofd :hool met de Bijbel te Nieu- N.B.) In dit boek wordt veel aangedragen waarmee hun voordeel kunnen doen Dpvang van kinderen van juders. in Nederland ongeveer lerdduizend moslems, voor- afkomstig uit Turkije, Ma- ïriname. Indonesië. Tunesië. Oeganda en Egypte. Daar- er een paar honderd Neder- noslems. Vooral door de an grote aantallen buiten- rbeiders zijn Nederlandse econfronteerd met de vraag de buitenlandse kinderen ipvangen. de heer Capelle hebben n en moslems in de loop der ;en verkeerd beeld van el- jebouwd. Het oprukken van tot aan Poitiers (832). de en. de latere kolonisatie kt westen waren ook geen gelegenheden om begrip laar te kweken. Ook In het van de Arabische olie-macht j moeilijk elkaar naar waar fatten. Toch is de dialoog Lstendom en Islam de laat- op gang gekomen. lonsequentie van deze bena- de christelijke school I, is nog niet duidelijk. Capel- -(dat de christelijke school in _^al wel een bijzondere taak jenover deze vreemdelingen, "ijdt de stelling, dat moslem- beter terecht zouden kun- jpenbare scholen, omdat de an zelf het gbdsdienstonder- aand zouden kunnen nemen. hier een principiële scheiding tussen de opvatting dat Jezus de zoon van God is. en de opvatting dat Jezus niet meer was dan een groot profeet die in de schaduw staat van Mohammed. Het boek van Capelle geeft leerkrach ten van Nederlandse scholen veel waardevolle informatie over de cultu rele en godsdienstige achtergrond van moslem-kinderen. Hij wijst daar bij op het belang van inter-cultureel onderwijs, waarmee hij bedoelt dat niet alleen buitenlandse kinderen met onze cultuur kennis maken, maar tevens Nederlandse kinderen de cultuur van hun buitenlandse klasgenoten leren kennen. je daar geen uitzondering op maken Het gevolg is dat de school bewust zal proberen de moslem-kinderen met het Evangelie vertrouwd te maken Dat kan. zegt Capelle. maar dan moet je dat heel duidelijk vertellen, en dan is het aan de ouders te beslissen of zij dat willen. Een andere aanpak gaat ervan uit dat de school niet primair een evangelisa tie-instituut is en dat zij geen mis bruik mag maken van de situatie dat buitenlandse werknemers voor ons gerief hier gekomen zijn en bij gebrek aan moslem-scholen gedwongen zijn hun kinderen naar scholen van een andere richting te sturen. Ook dan zul je ouders moeten vertellen op wat voor een school ze terecht zijn geko men. maar dan wel met de toelichting dat het niet de bedoeling is de kinde- Eén pot nat intschap lstendom en de Islam verto- j verwantschap doordat zij lenbaringsgodsdiensten zijn. ggrijpen op het oude testa- Phristenen staan daardoor t>ij moslems dan bij mensen enkele godsdienst belijden. Iditie is veel gemeenschappe en met Jezus toe, al ligt juist Capelle vindt dat christelijke scholen buitenlandse ouders die een kind ko men aanmelden duidelijk moeten vertellen wat christelijk onderwijs in houdt. Voor moslems zijn openbare, christelijke en katholieke scholen vaak een pot nat, schrijft hij. Het zijn allemaal instellingen die horen bij een vreemde wereld, met ideeën over opvoeding die vaak haaks staan op hun eigen opvattingen. Er zijn wel moslem-ouders die bewust de voorkeur geven aan confessioneel boven openbaar onderwijs (omdat de openbare school ongodsdienstig is), maar de meerderheid zal gewoon de school kiezen die het dichtstbij is of die al door landgenoten bezocht wordt. In principe zijn er twee benaderingen mogelijk. Er zijn scholen die volhou den dat christelijk onderwijs aan zichzelf verplicht is alle kinderen te vertellen van Jezus. Dat geldt voor kinderen uit christelijke gezinnen, voor Nederlandse kinderen uit bui tenkerkelijke gezinnen, en ook voor buitenlandse kinderen uit moslem gezinnen. En omdat het hele onder wijs van die visie is doordrenkt, kun ize correspondent IOVEN De stichting „Eurocare European Hospital learch foundation" heeft het plan om in Zuid-Limburg rtcentrum en een onderzoeklaboratorium voor kanker tantransplantatie te bouwen. lannen verder te ontwikkelen een subsidie van 185 000 gul- onzer verslaggevers {ECHT De Henk Fievetver- i- opgericht vorig jaar naast Is bestaande Nederlandse lëntenvereniging (NHV) voor hartpa- in het buitonland met jaar- leduizend opvoeren. Voorzit- ti. Thies van de Fievetvereni- Ift dit gisteren laten weten in )p de beslissing van staatsse- Veder-Smit om geen toe- |g te verlenen voor de oprich- LUeen afdeling hartchirurgie in lis Zonnestraal in Hilversum. Nederland behoefte aan zes hartoperaties per jaar. maar In slechts vierduizend patiën- A den geholpen, aldus vooizit- u >s die op deze manier in de (ril voorzien. Volgens hem zal er nog wel vijf jaar duren een ander ziekenhuis op gro- |al hartchirurgie kan be- ptvereniging wil de „ingezak- i luchtbrug naar Houston weer I wen inblazen en de capaciteit n van 350 naar ongeveer acht- operaties per jaar. Daar- lestaat het plan een geheel luchtbrug te openen op Miin- lt een capaciteit van achthon- liënten per jaar. uwdruk" voor deze luchtbrug loor Henk Fievet zelf des- s 1 oprichter van de NHV )en. maar verdween na zijn een la. In februari dit jaar de Fievetvereniging in een mevrouw Veder-Smit al met n van deze luchtbrug als ze n twee maanden een posi- ilissing aangaande Zonne- K nemen, zal eerst nog de Zieken- Id toestemming moeten ver oor de nieuwe plannen, daar enfondsen de in het buiten- juitgevoerde hartoperaties ber. begin november zal in centrum de Klokkenberg in igonnen worden met het ope- hartpatiënten. Het ministe- volksgezondheid is akkoord niet de bouwtechnische voor in voor de eerste fase. Maan- Irn de werkzaamheden begin- i totale investering voor deze we is geraamd op 11,5 miljoen In de Amsterdamse RAI is gisteren weer de Huis houdbeurs geopend. Speciale attractie was het proeven van ter plaatse bereide hapjes. ren van hun eigen geloof te ver vreemden. Het accent zal dan liggen op het kennismaken met eikaars geloofswe reld. Moslemklndderen kunnen bo vendien via „bicultureel onderwijs" onderricht krijgen in hun eigen taal. godsdienst en cultuur. Wanneer hun ouders dat wensen, zou het zelfs mo gelijk zijn Moslim-kinderen vrijstel ling te geven van het (christelijke) godsdienstonderwijs. den gevraagd bij de provincie Lim burg. In het stichtingsbestuur zitten drie Nederlanders ir H. Kivits, fysisch technoloog aan de TH Eindhoven, drs P. Lieven, arts aan het Radboudzie- kenhuis te Nijmegen en organisatie- ontwikkelaar W. van de Ven. De stichting wil gebruik maken van een aantal EG-verordeningen. waarin on der meer staat dat ziekenfondspa tiënten in alle EG-landen zich vrij kunnen laten behandelen, als dit in het eigen land niet mogelijk is. De stichting wil nu in een aantal structureel achtergebleven gebieden van de EG grote gezondheidscentra oprichten. Ook wil de stichting artsen opleiden voor medische handelingen, die vragen om extra vakbekwaam heid en ervaring. „Op het gebied van de gezondheidszorg wordt in EG-ver- band te weinig samengewerkt, terwijl er wel subsidiemogelijkheden zijn. De stichting wil deze mogelijkheden gaan benutten. Als men de voorzie ningen bouwt in economische en soci aal achtergebleven gebieden snijdt het mes aan twee kanten, omdat er' werkgelegenheid wordt geschapen daar waar het nodig is en sociale achterstand wordt weggewerkt", al dus woordvoerder W. v.d. Veen. Volgens de heer Van de Ven staat men in Brussel positief tegenover de ideeën. De stichting wijst erop dat het te bouwen gezondheidscentrum buiten de nationale en provinciale ziekenhuisplanning dient te worden gehouden. In het centrum zouden om en nabij de tweeduizend operaties per jaar moeten kunnen gebeuren. Ongeveer 240 personeelsleden zijn daar voor nodig Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het overleg over een nieuwe CAO bij Unilever is gisteren vastgelopen op de vakbondseis om de 10.000 werknemers die onder de CAO vallen in totaal vier tot zeven vrije dagen te geven. Unilever wilde niet verder gaan dan één vrije dag. Vakbonden en Unilever zien geen ba sis voor verder overleg. Vakbondslei der Jan Schermer van de Industrie bonden FNV sluit niet uit dat de leden tot acties over zullen gaan om alsnog de Unilever-directie van ge dachten te laten veranderen. Ook de CAO-onderhandelingen voor de classificeerders (schoonmakers van scheepsruimten) zijn gisteren af gebroken. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De Sociaal Economische Raad (SER) heeft gisteren een unaniem advies aan de regering uitgebracht om mannen en vrouwen ook gehuwde ieder een zelfstandig recht op AAW-uitkering te verlenen bij arbeidsongeschikt heid. Voorwaarde zal moeten zijn dat men door arbeidsonge schiktheid inkomen derft. Thans hebben mannen en ongehuw- opmerking in het SER-advies niet zo de vrouwen recht op AAW ongeacht reëel. De precedentwerking van de of ze inkomen derven, dus ook in voorgestelde AA W-regeling op bij gevallen dat men niet werkte en geen voorbeeld de AOW zal ongetwijfeld arbeidsinkomen had op moment van ontstaan in het rechtsgevoel bij de arbeidsongeschikt worden. Ander- mensen. Dat zou niet onbelangrijk zijds hebben gehuwde vrouwen thans zijn, want. waarschuwde Vermaat. de geen recht op AAW. dus ook niet als kosten van de doorwerking in andere zij werkten en dus door de arbeidson- sociale uitkeringsrechten zouden wel geschiktheid inkomen derven. Voor eens omvangrijk kunnen worden. vrouwen die in loondienst waren, maakt dit overigens niet uit. Zij wa ren als werkneemster verzekerd in de WAO. en hebben bij arbeidsonge schiktheid recht op een uitkering van tachtig procent van het laatstver diende loon tot een bepaald maxi mum. De AAW brengt dus eigenlijk alleen verbetering voor arbeidsonge schikte zelfstandigen. Als het SER-advies wordt opgevolgd, krijgt iedere arbeidsongeschikte, man of vrouw, gehuwd of ongehuwd, bij inkomensderving om te beginnen een uitkering ter hoogte van zeventig procent van de AOW voor een echt paar. Dat is ongeveer zeventig pro cent van het netto minimumloon. Deze uitkering wordt opgehoogd tot honderd procent als de valide partner een arbeidsinkomen verdient van minder dan 15 procent van de volledi ge uitkering. De SER stelt in het advies met na druk dat deze „verzelfstandiging" van de vrouw voor de AOW geen gevolgen hoeft te hebben voor andere sociale verzekeringen, zoals de AOW. Voor het recht op AOW is bij echtpa ren thans uitsluitend het 65 jaar wor den van de man bepalend. Prof. Ver- maat, een van de onafhankelijke „kroonleden" van de SER. vond deze Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De stof die er voor zorgt dat het bloed ons niet in de aderen stolt, wordt op het ogenblik door hartchirurgen in Parijs beproefd. Zij hopen daarmee stollingsproblemen in de hart-longmachine en de daaruit voortkomende moeilijkheden tegen te gaan Het zijn de eerste klinische proeven met het drie jaar geleden door de Brit John Vane ontdekte prostacycline. Hij kwam er achter dat deze stof. gemaakt door de wand van de bloed vaten, het samenklonteren van bloedplaatjes tegengaat. Dat samen klonteren is de eerste fase van de bloedstolling. Het gebeurt op plaat sen waar de vaatwand beschadigd ls. In geval van een verwonding is die stolling een noodzakelijk mechanis me om bloedverlies te beperken. Prostacycline heeft in de bloedsom loop geen lang leven. Na een minuut of twee. drie. is het al omgezet in niet- werkzame produkten. Probleem Die geringe stabiliteit leek de medi sche toepassingen in eerste instantie uit te sluiten. Men ging op zoek naar verbindingen die op prostacycline lij ken. maar wel stabiel zouden zijn. Die hebben we nu. vertelde Vane giste ren, maar het zal nog jaren duren voordat daar eventueel een bruik baar en toegelaten geneesmiddel uit komt. De proeven in Parijs maken juist gebruik van de korte levensduur van prostacycline zelf. In de hart-longmachine is vooral het grote membraanoppervlak dat tij dens de operatie de longfunctie over neemt. het probleem. De bloedplaat jes komen in die vreemde omgeving uiteraard weinig prostacycline tegen, en ondanks medicatie tegen stolling vormen ze daar kleine klontertjes. Dat heeft twee nare gevolgen. Ten eerste bestaat de kans dat die klont jes losraken, met het bloed weer het lichaam in spoelen en ergens in een klein bloedvaatje vastlopen ln de her senen. Ten tweede, en dat ls geen kans maar een zekerheid, raakt de totale voorraad bloedplaatjes op. Ze blijven ln de machine achter en tegen het eind van de operatie heeft de patiënt een stollingsprobleem en dus een versterkte neiging tot nabloeden. Door tijdens de operatie extra prosta cycline aan het bloed toe te voegen kan men het klonteren van bloed plaatjes in de machine voorkomen. En als de toediening aan het eind van de operatie gestaakt wordt, herstelt zich snel het normale stollingsmecha nisme. Ook in Groningen, waar Vane deze week een medisch-blologisch congres bijwoonde, had men erote belangstelling voor klinische proeven met deze techniek. Kunstnieren Een soortgelijke toepassing zou vol gens Vane van belang kunnen zijn voor andere behandelingen waarbij bloed in een vreemde omgeving te rechtkomt. Bij een kunstnierbehan- deling blijft ongeveer zestig procent van de bloedplaatjes aan de membra nen hangen (en komt bij losraken ln kleine longvaatjes klem te zitten. wa| nauwelijks complicaties geeft). Ea een kunstlever, waarin actieve kool stof bepaalde afvalprodukten uit hef bloed opneemt, is tot nog toe vanwe ge stolllngsproblemen nauwelijks van de grond gekomen. In een kunst, lever, aldus Vane, kunnen wij met prostacycline stolling geheel voor komen. Verder weg liggend ziet hij mogelijk-, heden om hartinfarct en beroerte, mits in een zeer vroeg stadium, te behandelen. Want verse klontjes kun nen door prostacycline zelfs actief worden afgebroken Ook voor de be handeling van trombose lijkt de stol van belang te kunnen worden. i Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De vrijheid van vakverenigingen om CAO's af te sluiten vormde gisteren in de sociaal-economische raad aanleiding tot een principiële botsing tussen Wim Spit, vice- voorzitter van de FNV, en prof Slagter, een van de onafhankelijke „kroonleden" ln de sociaal economische raad SER. Prof. Slagter vergeleek de eensgezinde opvattingen van FNV, CNV en werkgevers in de SER met de praktijken in landen als Chili en Oost-Duitsland. Spit protesteerde „met klem" tegen deze vergelijking, en op verzoek van SER-voorzitter de Pous nam prof. Slagter zijn woorden terug. Het ging om de vraag in hoeverre grote vakbonden en grote verbonden van werkgevers de mogelijkheid mo gen hebben om kleine bondjes te we ren van de onderhandelingstafel. De kwestie is dat een eenmaal afgesloten CAO vrijwel steeds, op grond van een wet. ook bindend is voor werknemers en ondernemers die geen lid zijn van een van de vakbonden of werkge versverbonden die de CAO afsluiten en ondertekenen. ten toelaten tot hun domein. Vandaan de opvallende eensgezindheid van werkgevers en werknemers in dëj SER. Hij verweet FNV. CNV en werk gevers conservatisme omdat zij d«» bestaande situatie willen handhaver" Het recht van de sterkste, van de machtigste organisatie, mag best een[ grote rol spelen, maar niet de enigd^ rol. vond 81agter Zo hebben kleine of nieuwe bondjes van hoger personeel problemen ge had te worden toegelaten aan de overlegtafel. Verder wordt de „con tactgroep van werkgevers in de me taalindustrie" (CWM) niet toegelaten A Hvi<*S tot de CAO-onderhandelingen in de metaal, en ook niet toegelaten tot een van de centrale verbonden van werk gevers (VNO en NCW). Bij de CWM zijn 650 kleinere metaalbedrijven aangesloten met 35.000 werknemers. De CWM vindt dan ook dat de demo cratie en het recht op vrije vakvereni ging worden aangetast door deze praktijk. Van een onzer verslaggevers GROESBEEK Groesbeek (bij Nijmegen) gaat op woensdag 16 mei weer naar de stembus voor het kiezen van een nieuwe gemeenteraad. Dat opnieuw gestemd moest worden, wist men al sinds een week, maar de datum is pas gisteren bekend geworden, toen op het raadhuis het koninklijk besluit binnen kwam. In zo'n officieel stuk staat het natuurlijk veel mooier, plechtiger, ambtelijker, maar de reden is simpel dat er vorig jaar op 31 mei 's avonds iets mis is gegaan met het „turven" bij het tellen van de stemmen. Wanneer men precies volgens het boekje te werk gaat de Kieswet dan leest de voorzitter van elk stem bureau. 's avonds, wanneer de deu ren gesloten zijn. iedere stem op waarbij dan de andere twee leden zich met „turven" verdienstelijk maken. Nu is geconstateerd dat in Groesbeek dat „turven" niet steeds door twee personen is geschied. De Kroon vindt dat bij het tellen van de stemmen niet de juiste zorgvul digheid is betracht, waardoor aan de juistheid van de uitslag zal kun nen worden getwijfeld. Groesbeeks gemeentesecretaris J. A. P. van Ber- nebeek: „Administratief staan we daardoor nu voor een enorme hoe veelheid werk". PPR gewipt De zaak is destijds aangezwengeld door de ppr. Zij had twee zetels. Bij de raadsverkiezingen van 1978 werd zij gewipt. Had ze echter een stem méér gekregen dan was ze althans met één afgevaardigde terugge keerd. De PPR vroeg hertelling, maar het hoofd van het stembureau vond dat niet nodig en de raad was het daar mee eens Hierop ging de PPR in beroep bij gedeputeerde staten van Gelder- land Dat college bepaalde dat de nieuwe raadsleden niet konden toe gelaten worden. Dat standpunt kwam neer op hertelling. Dat werd weer aangevochten door de heer Th. J van Kesteren van de Groesbeek- se Belangengroep). Hij wilde de op 31 mei gekomen raadsleden wel toe laten. De Kroon vernietigde zijn be roep. Tegelijk echter werd beslist dat er opnieuw gestemd zal worden. En daarmee is Groesbeek in dit opzicht een uniek geval geworden. Puzzelen De afdeling bevolking op het ge meentehuis draalt intussen op volle toeren. Het is puzzelen geblazen. Alleen de mensen, die vorige keer kiesgerechtigd waren mogen hun stem uitbrengen. Wie het sedert dien geworden is. moet thuis blij ven. Ook personen die intussen ver huisd zijn, al is het naar Terneuzen of Den Helder, mogen weer stem men als ze vorige keer kiesgerech- tigwaren. Ze kunnen dezer dagen een oproep verwachten. Personen, die zich na de vorige ver kiezingen in Groesbeek hebben ge vestigd. vallen buiten de boot. Zij zullen geen invloed hebben op sa menstelling van de nieuwe raad Alleen de elf politieke groeperingen, die op 31 mei 1978 deelnamen aan de verkiezingen mogen ook ditmaal meedoen. Ze kunnen de borst nat maken. Komende dagen zullen de affiches voor de ramen verschijnen In de brievenbus zijn de nodige drukwerkjes te verwachten. Aan openbare vergaderingen met spre kers wordt hier en daar ook ge dacht. „Maar het zal wel eens moei lijk kunnen zijn ze nog te krijgen met die Europese verkiezingen voor de deur." veronderstelt de CDA- wethouder B. Meilink. Het kan dus wel eens op lagere goden uitdraaien die overigens best eens meer verstand van ge meentepolitiek zouden kunnen heb ben Intussen komen de politieke partijen wel voor extra onkosten te staan. Trouwens de gemeente ook Elf stembureaus met drie personen, die ieder honderd gulden ontvan gen. Daar komt dan nog het een en ander bij. bijvoorbeeld overwerk ter secretarie. De SER moest gisteren een advies aan de minister Albeda van sociale zaken vaststellen over de vraag of de regering bij de wet regels zou moeten geven voor het erkennen van vak verenigingen van werknemers en on dernemers als „representatief". In 1975 had de SER al een advies uitge bracht over de normen voor toelating tot publiekrechtelijke lichamen, zoals de SER zelf. Maar FNV, CNV en alle werkgeversleden van de SER zijn het er unaniem over eens dat het niet juist zou zijn bij wet ook zulke nor men aan te leggen voor privaatrech telijke zaken als het afsluiten van CAO'S. FNV, CNV en werkgevers stellen in het SER-advies dat de wet in Neder land thans niet de vakbonden op grond van bepaalde normen het recht geeft op afsluiting van CAO's met werkgevers. De vakbonden moeten de werkgevers nu daartoe op eigen kracht dwingen, door te zorgen zoveel mogelijk werknemers-leden achter zich te hebben in de betreffende be drijven. Een vakbond die niet in staat is op eigen kracht het afsluiten van CAO's af te dwingen bij de werkge vers, moet niet bijvoorbeeld op grond van wettelijke regels alsnog aanpsraak kunnen krijgen op toela ting tot de CAO-tafel. Dat zou Juist de onderhandelingsvrijheid doorbre ken. „Het gehalte en de kracht van een nieuwe organisatie blijkt toch ook uit het feit of men weet door te dringen tot de onderhandelingsta fel." aldus CNV'er Grasman in de SER. Spit (FNV) vond dat vakbonden en organisaties van werkgevers vrij moeten zijn zelf te bepalen of zij alleen dan wel samen met zusterorga nisaties de onderhandelingen aan gaan. De Wit (werkgevers) waar schuwde dat het «tellen van regels voor de toelating conserverend zou werken Principieel hier tegenover stond de visie van prof. Slagter en van drs Van der Schalie (raad MHP, hoger en mid delbaar personeel) Prof. Slagter vond het begrijpelijk dat de bestaan de organisaties weinig behoefte eraan hebben andere organisaties te moe- AMSTERDAM - De KNSM heeft het in 1978 duidelijk beter gedaan dan in het voorafgaande Jaar. Deze groep (ondermeer rederij en Trans- avia) zag het exploitatieresultaat stij gen van 4 tot 16 miljoen. Dankzij geringere baten uit deelnemingen en minder bijzondere bater steeg de net towinst van 1.9 tot 4.1 miljoen. Het lopende jaar kan opnieuw wat beter zijn. Voorstel is 5 uit te keren Klacht ongegrond Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het medisch tuchtcoW lege in Eindhoven heeft de klacht van een vrouw die ondanks een sterilisa tie zwanger was geraakt en na een curettage toch een kind kreeg onge grond verklaard. De vrouw had de betrokken arts in de eerste plaats verweten dat hij haar in 1975 ondes kundig dan wel onzorgvuldig zou hebben gesteriliseerd, waardoor ze twee Jaar na de ingreep weer zwanger werd Het college evenwel heeft overwogen, dat het soort ingreep dat op de vrouw is toegepast „een steriliserende in greep is met nog een extra zekerheid, die algemeen als afdoend wordt be schouwd om het Intreden van zwan gerschap verder te voorkomen". In 1975, tekent het college erbij aan, waren nog niet de resultaten bekend van uitgebreide buitenlandse onder zoekingen. waaruit bleek dat ook na een juist uitgevoerde sterilisatie in ongeveer vijf per duizend gevallen een zwangerschap nog voorkwam. De zwangerschap naar achteraf pas bleek een dubbele begon eind mei of begin Juni 1977. Half juli ging de vrouw naar de arts voor onder-' zoek. Omdat deze vermoedde dat er sprake was van een zwangerschap die' op natuurlijke wijze al tot een eind was gekomen (of dreigde te komeni» besloot hij curettage toe te passen/ Het verwijderde weefsel werd beke^ ken door een patholoog-anatoom, did concludeerde dat er inderdaad spra ke was van „abortusresten". •j Hieruit mocht de arts volgens het* tuchtcoUege opmaken, dat zich bij de. vrouw een abortus had voorgedaarir en dat ze niet meer zwanger was/ „Immers het feit dat bij klaagster en dat nog wel na sterilisatie eert dubbele zwangerschap was ontstaan,' waarbij de ene op natuurlijke wijze was beëindigd, maar de andere ondanks dat nog voortduurde wa<r' zo ongewoon dat de arts met de mo gelijkheid daarvan praktisch niet hoefde te rekenen. Hij kon klaagster meedelen dat zij niet zwanger was" ook al was zij dat wel". De zwanger schap werd een maand later elderjr aan de hand van tests vastgesteld Hoewel het college de klacht afwee# werd wel besloten de beslissing in hef algemeen belang te publiceren i£ „Medisch Contact"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9