lerkiezingen Rhodesië stap naar 'fort zuidelijk Afrika' Thais weer ter stembus Oeganda wil verkiezingen Goed nieuws betrekkelijk in Engeland knhangers Haddad dreigen •eer met beschietingen f ;r bij Nederlanders ontspannen De zeereis bij de boekhandel Democratie wankel bezit Veel kinderen in Mexico zijn druggebruiker Kenia wacht nog met erkenning at krijgt ^9 procent np stemmen Bomaanslag Rome Polen en Israël verontwaardigd na vrijspraak nazi's 7 1 Jennie Serfontein p ^NNESBURG De verkiezingen in Rhodesië zijn de eerste stap op ityaar een „fort zuidelijk Afrika", een verbond van staten, gecontro- en gemanipuleerd door de blanke regering in Pretoria. n|trekkelijk succesvolle resultaat van 11 bezingen het falen van het Patrlot- s tont de verkiezingen te verstoren en 'I erwacht hoge opkomst zullen de 11 htige plannen van Zuid-Afrika al- aar versterken. "Joor het einde van de verkiezingen l n regeringsgezinde kranten de uit- toe. en schreven dat er „nieuwe hoop zuidelijk Afrika". Een week lang 1 erste het nieuws uit Rhodesië de rji in Zuid-Afrika, en zelfs de confron- net de Verenigde Staten over het ;e-lncldent werd naar de achter- jedrongen. In een belangrijke beleidsverklaring in het parlement lichtte eerste minister Botha voer het eerst een tipje van de sluier op, en gaf hij aanwijzingen over het denken van zijn regering over zuidelijk Afrika. De rede zal verreikende gevolgen hebben voor zuidelijk Afrika. De toespraak van Botha bracht het gebied op een weg waar geen terug meer mogelijk is, en betekent een uitdaging aan Washington en Londen, Addis Abeba en Dar es Salaam, Moskou en Havana. Kern van Botha's rede is dat zuidelijk Afri ka nu alléén verder wil. Zuid-Afrika wil een verband van staten in zuidelijk Afrika, ont spanning met „gematigde" Afrikaanse lei ders moet weer op gang worden gebracht, in het oost-westconflict moet dit blok een „neutrale" houding aannemen. Het uitein delijke doel is een nietraanvalsverdrag tus sen een samenwerkend blok van staten in zuidelijk Afrika, met een sterke „anti-marx istische filosofie." In een televisievraaggesprek zei Botha later dat pas na de uitslag van de verkiezingen in Rhodesië en duidelijkheid over de verdere ontwikkelingen in Zuidwest-Afrika (Nami bië) de leiders van „onafhankelijke staten" bij elkaar kunnen komen, om te praten over de toekomst Botha zinspeelde op de mogelijkheid van een conferentie van staten in zuidelijk Afri ka. om een blauwdruk op te stellen voor defensiezaken, en akkoorden te sluiten op handels- en technisch gebied, die nog voor het eind van het Jaar gehouden moet worden. De stichting van een „onafhankelijk" Zim babwe (Rhodesië) met een „echt" zwart meerderheidsbestuur onder leiding van bis schop Abel Moezorewa is een eerste voor waarde voor zo'n ontwikkeling. De tweede is een binnenlandse „regeling" voor Nami bië volgens hetzelfde model als in Rhodesië. Voor zover het de Zuidafrikaanse regering betreft zijn de onderhandelingen over Na mibië „dood". Er zijn al stappen gezet voor een interne oplossing, mogelijk gevolgd door een tweede verkiezingsronde naar Rhodesisch voorbeeld die evenmin interna tionaal erkend zal worden. Zo kunnen Namibië en Zimbabwe voor het eind van het Jaar onafhankelijk zijn, zonder officiële internationale erkenning, en hele maal afhankelijk van de Zuidafrikaanse militaire machine. „Fort zuidelijk Afrika" zal alleen verder gaan. met voorbijgaan aan het Westen, de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en het oostblok. Behalve Namibië en Zimbabwe hoopt Zuid- Afrika op korte termijn de „onafhankelijke thuislanden Transkei en Bophutatswana en Swaziland bij het samenwerkingsver band te betrekken, en later op zijn minst op een economische basis Botswana en Lesotho, Zambia en zelfs Zaire. Met deze economische en militaire macht hopen vier miljoen blanke Zuidafrikanen meer dan 30 miljoen zwarten in slavernij te houden binnen het „Fort zuidelijk Afrika". De Zuidafrikaanse regering heeft verschil lende overwegingen voor dit nieuwe Zuid afrikaanse zwartrblanke verbond, dat tot nu toe een onwerkelijke droom leek. De blanken in Zuid-Afrika zijn tot de con clusie gekomen dat de blanke niet kan leven in 't isolement, maar zuidelijk Afrika als geheel kan dat wel blanke en zwarte leiders zijn ervan overtuigd dat zij verraden zijn door het westen. De blanken menen dat de Verenigde Staten en de andere westerse landen „onbetrouwbare bondgenoten" zijn, en verwijzen daarbij naar de val van de sjah van Iran. en naar Saoedl-Arabië, dat een nauwere contact wil met de Sowjet-Unle. als veiligheidsklep tegen de onbetrouw baarheid van de VS. Zwarte leiders zijn het daarmee eens. als het om Rhodesië gaat. Bisschop Moezorewa heeft zich afgevraagd wat hij nog meer moet doen om internatio nale erkenning te krijgen voor Rhodesië. nu rassendiscriminatie is afgeschaft en er na verkiezingen een zwart meerderheidsbe stuur wordt gevestigd. Zoweel Moezorewa en dominee Sithole hebben zich tijdens hun verkiezingscampagne duidelijk uitgespro ken voor economische en militaire samen werking met Zuid-Afrika, zonder zich te bekommeren of zulke verklaringen hen schade zouden berokken. Het is duidelijk dat blanke minderheids groepen hopen hun rijkdom te gebruiken voor een politieke verzoening met de zwarte buren, en eventueel met de zwarten in eigen land. De Zuidafrikaanse regering denkt dat zij met steun aan de zwarte buurlanden tijd kan winnen om een akkoord met de zwarten in eigen land te bereiken. ADVERTENTIE Huib Goudriaan ld S (Zuid-Libanon) se christelijke milities van majoor Haddad hebben gedreigd de beschietingen op het sieger van de Verenigde Naties te hervatten en de commandant van het Libanese leger te i teren. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties waarschuwde dat als van de verstoring in Zuid-Libanon de situatie in heel het Midden-Oosten uit de hand ipen. a; ft dc u epen van Haddad, die steun van Israël, gingen gisteren t het hermetisch afsluiten door het bezette gebied, dat een „Vrij Libanon" hebben piepen. Haddad heeft de UN- e jn per brief gewaarschuwd uit (j>ied te blijven. Hij dreigde de tingen te zullen hervatten, als tdesleger steun zou verlenen »anese soldaten. panning ee UNIFIL-gebied leek gisteren e intspanning te zijn ingetreden. .fitmming onder de geïsoleerde WalHhoim vrjen - onder wie vijftig Neder- ««U1ICIIII verlofgangers is goed. Er is loende voedsel voor twee we- het hoofdkwartier van het idse bataljon in Haris was de ter open grenzen met Libanon zowel als Irsrael en blijft de Libanese vlag voeren. Waarnemers benadrukken dat Haddad over niet meer dan 500 amnschappen beschikt en zich tot nu toe heeft gehandhaafd dank zij Israë lische steun. Zij nemen aan dat Had dad de artilleriebeschietingen heeft beëindigd na sterke Israëlische druk. De falangistische politicus Pierre Yu- hamel in Beiroet zou boodschappen met Haddad hebben uitgewisseld, terwijl ook twee andere rechtse Liba nese politici een brief van Haddad zouden hebben beantwoord. Naties al het mogelijke gedaan om een botsing in Zuid-Libanon te voor komen. Dit blijkt uit een speciale brief van de ministers Van der Klauw (buitenlandse zaken) en Scholten (de fensie) over de situatie in Zuid-Liba non aan de Tweede Kamer. De Neder landse regring heeft onder meer de Nederlandse ambassadeur in Jeruza lem opdracht gegeven bij de Israëli sche regering met klem te verzoeken om maximale invloed aan te wenden bij majoor Saad Haddat om bloed vergieten ter plaatse te voorkomen. Sterling Hayden Een reis die zich mijl na mijl dieper in het geheugen van de lezer dringt. Een aaneen schakeling van verschrikkingen. In Amerika hét grote lees-succes. 32,50 door Johan ten Hove Voor het eerst sinds de militairen in oktober 1976 een eind maakten aan het democratisch experiment van premier Seni Pramoj, wordt het Thaise volk morgen naar de stembus geroepen. Waarmee niet gezegd is dat de huidige militaire machthebbers van plan zijn Thailand een volwaardige parle mentaire democratie te bezorgen. tisteren ontspannen. Er zijn beschietingen meer gemeld, iet eerst sinds een week is in weer post ontvangen, aange- ^Hnet het vliegtuig van de Ko- e®ke Luchtmacht, dat in Beiroet hihd. Er waren ook weer Neder- djkranten. Kapitein Joop Kort- de bataljonsvoorlichting zei wordt gewerkt om de inter dichting bij het bataljon over iüitaire en politieke situatie te Dit zou kunnen gebeuren Lijkgelijkse mededelingen aan de te verstrekken via de bmmandanten. ^Jjculaties over mogelijke defen- 5^cties van UNIFIL bij her- ie beschietingen, reageerde de jrdvoerder in Beiroet gisteren ft: „Het is de taak van UNIFIL ag van de Libanese regering in Ibanon. te bevestigen. Dat is omdat de militie hierbij een d el vormt, maar de VN tracht thans te bereiken door di- vaÖeke druk en overleg. Mocht uithalen dan zal moeten acj bekeken of er andere wegen dé di interview met de Libanese ïdfl Anwar heeft Haddad gezegd, vide huidige toestand wil hand- ;rl zolang er Syriërs en Palestij- Libanon opereren. Hij wil ech- In een verslag aan de Veiligheidsraad schrijft Waldheim dat de eerste fase van het VN-opdracht, namelijk de invloed van de regering in Beiroet uitbreiden, voor een deel is voltooid. Haddad is echter juist met de be schietingen begonnen, nadat de rege ring in Beiroet het leger naar het VN- gebied had gestuurd om de controle over te nemen. Waldheim waar schuwde voor aantasting van het VN- leger het evenwicht in het Midden- Oosten ernstig kan verstoren: „Een dergelijke situatie zou niet alleen een ramp zijn voor regering en volk van Libanon, maar kan ook leiden tot een hernieuwde en ernstige verstoring in het hele gebied", aldus de secretaris generaal. De Nederlandse regering heeft de af gelopen week samen met andere be trokken regeringen en de Verenigde MEXICO-STAD (UPI) Tien pro cent van de druggebruikers in Mexico zijn kinderen en nog eens 65 procent wordt gevormd door de leeftijdsgroep van 11 tot 25 jaar. Dit heeft Maria Eugenia Moreno, het hoofd van het Centrum voor de Integratie van de Jeugd, verklaard. Vrijwel zeker zal de man die in '76 bij de coup betrokken was. de huidige sterke man en premier, generaal Kri- angsak Chamanand opnieuw als pre mier uit de bus komen Terwijl hij niet meedoet aan de verkiezingen. Kriangsak doet niet mee aan de ver kiezingen „omdat hij boven de poli tieke partijen staat". Maar, zo zegt de generaal, „dat houdt niet in dat ik het volk niet wil dienen". Na de verkiezin gen waarbij de 301 zetels van het Lagerhuis op het spel staan, moet dit .nieuw gekozen huis en het 225 leden tellende Hogerhuis een nieuwe pre mier aanwijzen. Volgens de laatste grondwet, opge steld door Kriangsak en de zijnen en de dertiende in Thailand sinds in 1932 de absolute monarchie werd afge schaft, komt het Hogerhuis echter niet via verkiezingen tot stand, maar ervaring heeft opgedaan met een par lementaire democratie en dat de wei nige experimenten met burgerrege ringen al vrij snel een voortijdig einde vonden door het ingrijpen van de strijdkrachten. De Thaise generaals huldigen nog steeds het standpunt dat je politiek eigenlijk niet aan bur gers kunt overlaten. Sinds de tweede wereldoorlog rolde het land van de ene militaire dictatuur in de andere zonder dat er wezenlijk iets verander de voor de massa van het volk. Pas in 1973, toen voortdurende stu dentenonlusten een eind maakten aan het gehate bewind van maar schalk Thanom Kittekatsjorn. pro beerde Seni Pramoj het op de demo cratische toer. Hij hield het een week uit en werd opgevolgd doorzijn broer Kukrit, die weinig anders kon doen dan aan het gekrakeel binnen de re geringspartijen een eind proberen te KAMPALA (Reuter, UPI, AP) De nieuwe regering van Oeganda heeft nationale verkiezin- worden de leden ervan aangewezen maken hij gal het op in januari 19711 gen aangekondigd. Volgens regeringsfunctionarissen zal het echter zeker twee jaar duren voordat de algemene verkiezingen georganiseerd kunnen worden. Wel zullen nog deze week plaatselijke verkiezingen plaats vinden in ge meenten rond Kampala. De inwoners moeten daar de plaatselijke bestuur ders kiezen. Het zullen na het 8-jarig schrikbewind van ex-president Amin de eerste verkiezingen op weg naar de democratie zijn. Kenia zal de nieuwe regering erken nen zodra de rust in het land hersteld is. De Keniase regering stelt zich af- gens op de vlucht waren, in een hin derlaag door troepen van Amin ge dood zijn. De leider van de beweging voor de bevrijding van Oeganda (SUN) wil een beroep doen op de Verenigde Naties om troepen te stu ren die de regeringstroepen zouden moeten helpen om de orde in het land te herstellen. Naar aanleiding van de ontwikkelin gen in Oeganda heeft de Wereldraad wachtend op, uit vrees dat Oeganda van Kerken om financiële steun ge- >er> (Reuter, UPI) President ,ce|heeft in zijn land grote steun voor de Egyptische onder- van het vredesverdrag met m Volgens de gisteren bekend r i£te uitslag van het referendum ds 99,9 procent vóór onderteke- >ndanks het Arabische verzet aJiet verdrag en de kans op aan- ng is donderdag negentig procent kiezers naar de stembus ge- rajSadat noemde de uitslag een g ijdat het Egyptische volk achter an ütiek van „vrede, vooruitgang irt locratie" staat. .p r Begin heeft Sadat gisteren isch gelukgewenst met de re- n van het referendum. De Is- ie leider noemde het „een nning voor de vrede'. ibekende Palestijnse organisa- ea ..Adelaars van de Palestijnse in( tie" heeft zich verantwoorde- 1 steld voor de bomaanslag tij iet referendum, waarbij een om het leven kwam. 1 ficatie van de de verdragen zal 1 lag plaatsvinden op een waar- jspost van de Verenigde Sta- WJ de Sinalwoestijn. Naar alle hijnlijkheid zullen Eliahu Elis- rf ecteur-generaal van hetdepar- van de Israëlische premier en Saad Afra. de Egyptische fe linister voor buitenlandse za- 5t un landen in de plechtigheid inwoordigen lëlische minister van defensie. Bergaf Marihuana wordt het meest gebruikt, terwijl ook het nemen van kalme ringsmiddelen en het snuiven van in- dustriële oplosmiddelen, zoals ether, Opmars populair zijn. Deze laatsten worden v vooral gebruikt door kinderen onder de veertien omdat ze relatief goed koop zijn, aldus mevrouw Moreno. Honger, werkeloosheid en de nabij heid van de „drugcultuur" van de Verenigde Staten zijn de voornaam ste redenen van het gebruik van ver dovende middelen door de jeugd. te nauwe banden sluit met de socia listische regering van Tanzania. De regering in Kenia heeft voor het eerst duidelijk te kennen gegeven dat de gevluchte topfunctionarissen van het vroegere regime van Amin aan Oe ganda uitgeleverd zullen worden om daar terecht te staan. Onder deze vluchtelingen bevindt zich de naaste medewerker van Britse afkomst van Amin, majoor Bob Astles. De Kenia se minister van justitie beschouwt de Oegandezen die Amin steunden en na zijn val naar Kenia gekomen zijn als „voortvluchtigen, niet als vluchte lingen." vraagd voor de hulpverlening in Oe ganda. Er is voedsel, dekens, kleding en medicijnen nodig en er moet een programma opgezet worden voor de repatriëring van vluchtllngen uit Oe ganda. Naar schatting verblijven er daarvan ongeveer 20.000 alleen al in Kenia. ROME (Reuter, UPI, AP) Bij een bomaanslag in Rome is het door Mi chelangelo ontworpen stadhuis ern stig beschadigd. De verantwoorde- WARSCHAU. TEL AVIV (DPA. AP) In Israël en Polen is met veront waardiging gereageerd op de vrij spraak van de vier beklaagden in het Majdanek-proces. De Poolse televisie gaf donderdag, direct na de vrij spraak van de ex-nazi's, als commen taar dat de uitspraak niets met ge rechtigheid heeft te maken en beledi gend is voor de nakomelingen van de doden. Ook in West-Duitsland schre ven een aantal kranten dat de vrij spraak niet het laatste woord mag zijn over Majdanek, het Poolse ver-, nietigingskamp waar in de oorlog ze ker een kwart miljoen mensen zijn gedood. De Israëlische minister van justitie Tamir zei voor de radio in zijn land lijkheid voor de aanslag is opgeëist dat de vrijlating van de vier verdach In het noorden en oosten van Oegan da duurt de opmars van Tanzaniaan- se troepen en Oegandese ballingen voort. Ook aan de plunderingen en moordpartijen door soldaten van Amin in dit gebied, is nog geen einde gekomen. Bij de grens met Kenia zouden 150 burgers die in vrachtwa- door de uiterst rechtse beweging, de „gewapende revolutionaire kernen". In een telefonisch contact met de linkse krant „La Sinistra" eiste de beweging de vrjlating van een niet ten „een hernieuwd falen betekent van het Duitse systeem, als het gaat om van oorlogsmisdaden verdachte ex-nazi's voor het gerecht te bren gen". Het Israëlische parlementslid met name genoemde neo-fascist. Het Hausner. aanklager in het proces te- gaat hier waarschijnlijk om de man die in de nacht van donderdag op vrijdag in Rome een communist ver moordde. gen nazimisdadiger Adolf Eichman in 1961, zei dat de gerechtelijke proce dures in Duitsland „een farce" waren geworden. door de koning, op voordracht van de zittende premier. Geen probleem Met de 225 stemmen uit het indirect door hem zelf benoemde Hogerhuis heeft Kriangsak nog zo rond de veer tig stemmen nodig om premier te worden. En dat hoeft volgens de lei ders van de Inderhaast opgerichte Seritham Partij geen problemen op te leveren. Deze partij stelt zich ten doel Kriangsak kan de macht te hou den en ziet zich wel in staat aan de benodigde zetels in het Lagerhuis te. komen. En zelfs nog wel meer dan dat, omdat vriend en vijand, afgezien van het ondemocratische in de grond wet, toegeven dat de generaal het zo slecht nog niet gedaan heeft. Kriangsak heeft in de turbulente maanden van de oorlog tussen Cam bodja en Vietnam en China en Viet nam. Thailand keurig neutraal weten te houden en intern de bekende rust en orde weten te handhaven. Afge zien van wat radicale studentengroe peringen en communistisch georiën teerde guerrilla's in de Thaise oer wouden heeft de generaal zich tame lijk populair gemaakt. Vergeleken met de notoire anti-communist Tha- nin Kraivichien, die na de coup van '76 als premier naar voren kwam. voert Kriangsak een welhaast libe raal beleid. Generaals Waarbij niet vergeten mag worden dat het Thaise volk bijzonder weinig door Bert van Panhuis LONDEN Soms is goed nieuws maar betrekkelijk. Zoals afgelopen donderdag toen de Britse premier en Labourleider Jim Callaghan enthousiast meedeelde dat de werkloosheid in de maand april met ruim 60.000 was teruggelopen tot 1,34 miljoen. Zoiets was niet meer vertoond sinds 1963. De conser vatieve schaduw-minister voor werkgelegenheid Jim Prior kwam 's avonds prompt een domper op de vreugde zetten met de opmerking dat Labour nog twee jaar geleden beloofd had het aantal werklozen te halveren tot driekwart milioen. Maar de cijfers van Callaghan zullen de kiezers wel langer in het geheugen blijven hangen, vooral als „het ke rend getij", zoals de premier het van nu af aan noemt, wordt geschilderd tegen de achtergrond van de situatie in andere landen. De westerse geïn dustrialiseerde wereld heeft nu 17 miljoen mensen zonder een baan. In Frankrijk is de werkloosheid geste gen en hetzelfde geldt bij voorbeeld voor Zweden, Nederland, België en Italië. Nee, dan Groot-Brittannië, bij na 100.000 werklozen minder in de afgelopen achttien maanden. dat jaar met een half miljoen werklo zen en na twee jaar regering-Edward Heath in 1972 kwam het cijfer één miljoen in zicht. De premier paste onder beschimpingen van de Labour- oppositie zijn programma aan. Onder de socialisten Harold Wilson en Jim Callaghan en temidden van de we reldwijde economische crisis groeide het cijfer tot in september 1977 het Callaghan absolute naoorlogse dieptepunt van bijna 1,5 miljoen ofwel 6,1 procent werd bereikt. en omscholingsacties. Tussen april 1975 en maart 1978 bijvoorbeeld werd hieraan ongeveer twee en een half miljard gulden besteed. Sceptisch 'eizman, reist waarschijnlijk 'pa gypte voor een drie dagen du- ?n. verleg over de terugtrekking Israëlische troepen uit de Si- ontruiming van het gebied zal zeer geleidelijk geschieden en ver drie jaar zijn voltooid De Britten hebben zo'n ontwikkeling wel nodig om het vertrouwen weer wat te versterken. Want sinds 1963 is het bergafwaarts gegaan. De conser vatieve premier Harold McMillan zat Sindsdien is het de regering niet ge lukt verandering aan te brengen in de werkgelegenheidsproblemen. Het is met name de scheepsbouw, die, net als trouwens in andere westerse lan den. de harde klappen heeft gekre gen Dit heeft ertoe geleid dat Noord- Ierland bij voorbeeld een werkloos heidscijfer heeft van 10,9 procent. 8chotland en het noorden van Enge land zitten tussen de 8 en de 10 pro cent. Het havengebied van Belfast. Glasgow en Liverpool biedt in roest menig getuige van de neergang. Maar ook de motorindustrie en de textiel kampen met enorme problemen. Cal laghan en zijn minister hebben ge tracht de ergste gevolgen op te van gen met hulpprogramma's, subsidies De werkgelegenheid is er echter niet mee verbeterd. En het publiek blijft sceptisch over de mogelijkheden van een nieuwe regering. Een opiniepei ling enkele weken geleden in het Brit se zondagblad The Observer laat zien dat men iets meer vertrouwen heeft in Margaret Thatcher, maar ze scoort nog slechts een matige 35 procent (tegen 31 procent vertrouwen in Cal laghan) Toch doen leidende politici van belde grote partijen hun uiterste best de suggestie te wekken dat de werkloze en de werkende het beste af zijn met hun programma. Alhoewel, het is meer een wijzen op de catastrofe die er staat aan te komen als de tegen stander wint. Vooral Michael Foot, de voormalige Labour-minister van werkgelegen heid en Sir Keith Joseph, de architect van Thatchers economische strate gie. zijn dankbare slachtoffers. Jo seph wordt afgeschilderd als iemand die rigoureus de bezem wil halen door de economische situatie. Herinvoe ring van de onvervalste vrije markt economie met alleen het recht van de sterksten, het stopzetten van subsi dies aan noodlijdende bedrijven en en schreef nieuwe verkiezingen uit die in april gehouden werden. Seni Pramoj werd de nieuwe premier van (alweer) een volstrekt onwerkbare coalitie. In september kwam oud-dic tator Thanom terug, gehuld in een monnikspij om volgens zijn zeggen boete te doen. De studenten geloof den er niets van en togen weer mas saal de straat op. Zij bezetten de Thammasat-universiteit in Bangkok die door het leger met geweld orft- ruimd werd. Meer dan honderd stu denten kwamen om het leven en het opperbevel van het leger nam de macht over, zette het parlement aan de dijk. kondigde de staat van beleg af, stelde een avondklok in en opende een klopjacht op alles wat „commu nist" heette. De prille Thaise demo cratie bestond niet meer. De door de generaals naar voren ge schoven premier Thanin Kraivichien kondigde aan dat er binnen zestien jaar geen verkiezingen gehouden konden worden. Dat heeft de premier ongeveer een jaar mogen zeggen. Toen hadden de generaals genoeg van hem en werd Kriangsak naar voren geschoven. Werkbaar Kriangsak vond zestien jaar ook wat lang en het roept het Thaise volk morgen dus naar de stembus, hoewel hij enige voorzorgsmaatregelen heeft getroffen om premier te kunnen blij ven. Maar genoeg stemmen in het Lagerhuis om premier te worden houdt nog niet in dat de premier genoeg steun zal krijgen in datzelfde Lagerhuis om een werkbare regering te vormen. De twee grootste partijen in Thai land. de Democratische Partij van Seni Pramoj en de Sociale Actie Par tij van diens broer Kukrit hebben al aangekondigd geen coalitie te zullen vormen met een partij die de gene raal steunt Maar de 74-Jartge Seru gelooft ook niet dat zijn partij een meerderheid in het Lagerhuis zal behalen. De veel Jongere en strijdbare Kukrit durft de confrontatie met Kriangsak wel aan en roept het volk op via het Lagerhuis te laten weten geen mili tair bewind in Thailand meer te dul» den. „Met 151 zetels in het Lagerhuis voor de Sociale Actie Partij wordt niet Kriangsak premier, maar Kukrit Pramoj. omdat het Hogerhuis het dan niet zal aandurven de stem van het volk te negeren". Een coalitie tussen de partijen van belde broers valt niet te verwachten. Seni heeft a) aangekondigd dat als Kukrit premier het terugdraaien van nationalisaties zouden voor een zuivering van de economie moeten zorgen tegen de prijs van miljoenen extra werklozen. Zo is het volgens de socialisten. En die worden op hun beurt afgeschil derd als lieden, die tegen elke prijs hun stokpaardjes als nationalisatie en vergrote greep op de economie en het bedrijfsleven willen doorvoeren en zich daarbij niets aantrekken van de gewone werknemer of belastingbe taler. die het allemaal maar moet bekostigen, aantrekken. Verlakkerij Thatcher bijvoorbeeld veegde deze-------j, week de vloer aan met Foots wet op mocht worden. JilJ graag de oppor de bescherming van arbeidsplaatsen. Ue tegen hem zal leiden Pure verlakkerij noemde ze het. „De grofste zeef sinds Noach maar van ZOfldCr parlement alles twee kon meenemen op de ark". En Foot en 8ir Keith gaven donder dagavond een goed voorbeeld van de verwarring toen ze voor de televisie bleven vechten over de vraag of Rolls Royce-vliegtulgmotoren het gered hadden dankzij of ondanks de finan ciële steun van de regering. Voor de kiezer zal daarom niet zozeer de werkgelegenheid op zichzelf, maar ook het pakket eromheen, zoals de bedrijfsverhoudingen, de geldont waarding. de vakbondsmacht en de prijsontwikkeling, de beslissende fac tor zijn bij het doen van zijn keuze op 3 mei. De mogelijkheid bestaat dat generail Kriangsak inderdaad genoeg med#- standers in het Lagerhuis krijgt om samen met die uit het Hogerhuis pre mier te worden, maar dat hij in het Lagerhuis alleen niet over voldoende steun beschikt om een effectief belcKl te voeren De hoop van de generaal ls gelegen in dc vele kleine partijen Mi onafhankelijken die samen met de Seritham Partij hem zullen will^i steunen Daarvoor zal dan wel ear prijs betaald moeten worden. Lukt dat allemaal niet. dan is er in Thfl- land altijd nog het leger dat bij e& impasse kan besluiten dat Thailand eigenlijk geen parlement nodig heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7