'De glans is van het kabinet' Tekening van een lezer Ouders vrijgesproken die hun kinderen van school houden Commentaar POLITIEK er is nog niets aan de hand ouw Amsterdam tot Pieterburen ZWiTSERLAND Liever Ruxps idarv "TurlcS \£E Rechter nog huiverig stuur 'n brief rauwe rat op de vuist kalm blijven hAG 21 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET geleden werd de schrijver ^eeresma door de kanton- Amsterdam veroordeeld boete van honderdvijftig >mdat hij zijn zoon Heere twee jaar van school aar Heeresma heeft zich veroordeling nooit wat eken, met als gevolg dat eventienjarige zoon sinds e geen school meer heeft maakte destijds be- gen het carrière-gerichte i op de bestaande scho- vond dat de school het I kinderen te weinig dien ontplooiing van het kind g stond. Hij meende dat w en hijzelf beter in staat n hun zoon te onderwij- wij Heeresma mogen ge eft de jongen er nooit an ondervonden. ordeling van Heeresma waarschijnlijk vooral |g geweest van het feit dat neel om vrijstelling was De leerplichtwet kent de mogelijkheid om vrij- e vragen voot het geval overwegende bezwaren egen de richting van de n hun omgeving. Zij hoe- lan slechts te melden aan :entebestuur en daarmee is af. ;te is gisteren nog eens door een uitspraak van inrechter in Groningen, ft twee ouderparen uit de enschap Impuls ter Pieter- iijgesproken van strafver- De ouders hadden het {bestuur van Eenrum ge- het onderwijs in de omge- overeenstemde met hun vattingen. Het zou te in- Sstisch zijn, ,de emotione- keling van het kind zou te indacht krijgen en de am ice kant zou verwaarloosd Het gemeentebestuur toch een gevaarlijk prece- lokte daarom een proces f al tijdens de rechtszitting l de officier van justitie op in de wet tot vrijspraak prde. De kantonrechter nu in dezelfde geest Jken. «reen voortaan zijn kind liden, omdat hij het niet jf eens zegt te zijn) met de e ideologie van het onder- t aantal denkbare bezwa- het onderwijs kan te weinig reformato- gio: het ii of te i risch zijn. te democratisch of te autoritair, te nationalistisch of juist te weinig vaderlandslievend, enzo voort. Ja zelfs, dacht de Groningse kantonrechter hardop, zou iemand bezwaar kunnen maken tegen een school met Joodse of zwarte kinde ren. Zou dan „van rechtswege" meegewerkt moeten worden aan vrijstelling van de leerplicht op grond van puur discriminerende ideeën? Bij vrijstelling van de leerplicht gaat het om gevoelige zaken. Het betreft hier een gewetensbeslissing van ouders en dat dwingt de uit voerende en rechtsprekende macht tot terughoudendheid bij de be oordeling van die bezwaren. Aan de andere kant moet de overheid ook waken over de belangen van het kind. Zoals fysieke kindermis handeling niet geduld wordt, zo kan ook opgetreden worden tegen ouders die hun kind in geestelijk opzicht tekort doen. Nu kan men in gevallen als van Heeresma en de ouders te Pieter buren de ogen sluiten en erop vertrouwen dat het met deze kin deren wel goed komt. Heere ju nior schijnt een aardig mondje En gels te spreken en de kinderen van de Groningse leefgemeenschap zullen best leren ongezuurd brood te bakken. Maar waar ligt de grens? Kunnen zigeuners, het voorbeeld is niet denkbeeldig, niet met evenveel recht volhouden dat zij hun kinderen in de praktijk voldoende leren? Kunnen moslim ouders niet goed verdedigen dat zij hun ouder wordende dochters van school houden omdat zij bezwaar hebben tegen gemengd onderwijs? Moeten moslims in Nederland überhaupt genoegen nemen met onderwijs dat ongodsdienstig (want openbaar) of op z'n minst niet-islamitisch (want christelijk) is? Men zal van ons niet verwachten dat wij deze vragen beantwoorden. We volstaan met twee conclusies. De eerste is dat de hier besproken problemen nopen tot voorzichtig heid bij verdere uitbreiding van de leerplicht naar beneden (5-jarigen) of naar boven (tot 18 jaar). De tweede conclusie is meer een suggestie. Zou het niet verstandig zijn wanneer de procureur-gene raal bij de Hoge Raad cassatie instelde in het belang der wet? Dat is na de vrijspraak van gisteren de enige mogelijkheid om de rechtsvorming op dit belangrijke punt verder te helpen. ADVERTENTIE r3. steeds weer terug naar n échte vakantie 6i|komen tussen rustgevende bergen Zich cutineir Ij in cultuur Wandelen, sport, een kuuroord bezoeken, conlereren. alles k e Vakanüopas. voor weinig geld. 9000 km reisplezier Ongelimiteerd met kris-kras door Zwitserland Een belevenis LI i Vraag inlichtingen bi| ui of het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau. Koningsplein II. 1017 BB Amsterdam. Tel 020 - 222033 Premier Van Agt aarzelde even, maar herinnerde zich toen nog bijtijds hoe hij de zaterdag tevoren van de jubilerende ARP'ers een ovationeel applaus had gekregen voor zijn waar schuwende woorden: „Als wij nog zoveel hebben te doen, dan is er eigenlijk geen tijd om eigen principiële koninkrijkjes op te richten en elkaar voortdurend de maat te nemen." Een wakkere journalist kon in deze zinsneden met enige moeite een krachtig vermaan beluisteren aan het adres van al diegenen, die het CDA de afgelopen maanden in een vloedgolf van gekrakeel hadden gedompeld. Maar wie in het bijzonder zou hij bedoeld hebben? De anti-revolutio nairen. die het tijdstip voor een fusie van het CDA nog niet rijp achtten? Jan van Houwelingen c.s., die open lijk een coalitie met de PvdA had bepleit? Sytze Faber, die op grond van een politicologische studie pre mier Van Agt als toekomstig lijst trekker niet gewenst achtte? Of had de premier meer in het bijzonder de tegenreacties op het oog uit de meer behoudende vleugel van het CDA? Het bleef bij wat giswerk. Maar de dinsdag erna, in de stille week voor Pasen tijdens een topbe- raad van het CDA, kwam het hoge woord eruit. Premier Van Agt, zijn aarzeling verbrekend, onthaalde de verzamelde CDA-kopstukken op een klaagzang over het kabinet. Na ruim een jaar regeren „is de glans van het kabinet afgegaan". Het werd daarom hoog tijd de rijen hecht aaneen te sluiten, „want zo kon het niet langer: een Van Houwelingen, die nu al een coalitie met de PvdA bepleit. Of een Faber die bereids het lijsttrekker- schap ter discussie stelt.'' Er viel een drukkende stilte. Wat er daarna gebeurd is, vermeldt de histo rie helaas niet. Wellicht is fractievoor zitter Lubbers zo vriendelijk daar over vandaag op de openbare be stuursvergadering van het CDA ver slag te doen. Aangenomen mag ech ter wel worden, dat de daaropvolgen de discussie niet gemakkelijk is ge weest. Treft om maar iets te noe men het kabinet geen enkele blaam voor dit verlies aan glans? Constateerde Willem Aantjes bij de laatste algemene beschouwingen in de Tweede Kamer al niet een zekere dofheid, toen hij gewag maakte van het pijnlijk ontbreken „van het over springen van een vonk van het ka binet?" Aanzienlijke kloof Het is aardig deze vragen eens af te wegen aan de hand van de actuele balans die Trouw de afgelopen weken in een serie artikelen heeft opge maakt over de christelijke politiek. door Willem Breedveld Eén conclusie uit deze artikelen zou Van Agt zich in het bijzonder kunnen aantrekken, namelijk deze. dat er een aanzienlijke kloof is gegroeid tussen de CDA-idealen enerzijds en het kabi netsbeleid anderzijds. Op zichzelf is dat natuurlijk niets bijzonders, waar er altijd wel een spanning te zien zal zijn tussen ideaal en praktijk. Er blijkt echter ook een belangrijk verschil tussen wat de fractie in de praktijk voor mogelijk houdt en wat het kabinet desondanks niet voor zijn rekening wil nemen. De premier mag dan wel heel kordaat stellen: „De mate waarin de christen democratische bewindslieden hun opdracht kunnen vervullen wordt in de concrete situatie vooral bepaald door de samenwerking met onze coa litie-partner, de WD. Niet de meer derheid in het kabinet heerst, hetka- binet regeert." Maar daarmee is de kous voor de CDA-fractle zeker niet af. Het sterkst blijkt dit nog uit het defensiebeleid. Binnen de CDA-frac- tie heeft zich een ommekeer in den ken voltrokken, waar het kabinet op nog geen stukken na aan toe is. De CDA-fractie wil heel concreet een be gin maken met de groei van de kern wapens een halt toe te roepen. Dit leidde tot een conflict over de invoe ring van de neutronenbom. Maar ook nadien heeft de fractie onder leiding van „de kolonels" Frinking en De Boer zeer tegen de zin van het kabi net stijf en strak aan deze lijn vastge houden. Zelfs het oude plechtanker om ter compensatie van kernwapens de conventionele bewapening verder op te voeren was voor de fractie niet langer meer vanzelfsprekend. Sociaal-economisch Tegenstellingen werden ook zicht baar op het brede front van het soci aal-economische beleid. De fractie hechtte er sterk aan hoe dan ook gevolg te geven aan de oproep tot een nieuwe soberder levensstijl. Dit leid de tot spanningen met het kabinet over de omvang van de inkomensma tiging en de keuze van de soort om- bulgingen. Het kabinet volgt in grote lijnen de broekriemfilosofie (meer ruimte scheppen voor het bedrijfsle ven door de overheidsuitgaven af te remmen), terwijl de fractie een belan grijker accent wil leggen op matiging van de particuliere inkomens. Juist vanwege de wenselijkheid van een nieuwe levensstijl. Daartegenover staat echter het ada gium van Van Agt, dat niet de meer derheid in het kabinet heerst. Het wordt echter wel pijnlijk voor de CDA-fractie wanneer steeds weer blijkt dat het op zulke essentiële pun ten WD-water in de CDA-wijn moet doen. Dit gebaar is des te pijnlijker waar uit de artikelen-serie ook al blijkt dat het CDA de oude. sterk identlteitsbepalende uitgangspunten op het gebied van de zedelijkheids- wetgeving bezig is te verlaten. Weliswaar gebeurt dit vanuit een klimmend besef dat het CDA op dit ten-ein niet langer pas op de plaats kan maken. De partij speelt onder leiding van minister De Ruiter zelfs positief in op tot dan toe moeilijk bespreekbare onderwerpen als homo filie, alternatieve samenlevingsvor men enz. Maar toch zal de nu voorge stelde abortuswetgeving menig CDA- er zwaar wegen. De troost die de fractievoorzitter van de eerste kamer, prof. Van Hulst, biedt is daarbij ver geleken uiterst schraal en bovendien strijdig met de eerder genoemde op vatting van premier-Van Agt. Hij zei: „In het kabinet Van Agt kan het CDA de lakens uitdelen. Als het CDA wet ten tot stand wil brengen, zal de WD concessies moeten doen. De WD be seft namelijk dat alleen met het CDA een regering kan worden gevormd." Raakvlakken Tot zover enkele kanttekeningen bij de mogelijke oorzaken van de tanen de glans van het kabinet. Een tweede constatering uit onze artikelenserie rechtvaardigt misschien niet het vroegtijdig gespeculeer over een coa litie met de PvdA, maar zij maakt dat wel begrijpelijk. Het CDA heeft zij het vanuit duidelijk andere inspira tiebronnen meer programmatische raakvlakken met de PvdA dan met de WD. Bovendien is de belevings waarde van die punten wel zo groot, dat actuele liberale gedachtenspin- sels om het CDA links te passeren vooralsnog niet realistisch zijn. Het betekent ook, dat een ander ge- dachtensplnsel al evenmin actueel is, namelijk de mogelijke uitgroei van het CDA tot een rechts conservatief machtsblok volgens het model van de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. rr Premier Van Agt Duitse CDU en de daaruit voortvloei ende polarisatie en tweedeling van de maatschappij op grond van de ver simpelde herleiding van alle proble men tot deze keus van CSU-voorzit- ter Strauss: „Freiheit oder Sozia- lismus." 'PvdA-van-Drees' Dit alles bestempelt de christen-de mocraten in ons land tot een midden partij met een lichte voorkeur voor de PvdA. Toch kost het het CDA weinig moeite telkens weer met de WD te regeren. Hoe komt dat? Jelle Zijlstra, de uitvinder van de zo langzamer hand befaamde lood-om-oud-ijzer- theorie gaf op het jubileumcongres van de honderdjarige ARP op deze vraag een onthullend eerlijk ant woord. Hij zei: als we een voorkeur hebben voor de PvdA, dan bedoelen we de PvdA van Drees. Of anders gezegd: het CDA is beducht voor de stijl van politiek voeren van sommige socialisten. Het zijn, om enkele veel gehoorde termen te noemen, door- drammers op het onredelijke af. Ook deze voorkeur voor gematigd heid stempelt het CDA tot een mid denpartij Er is best sympathie voor allerlei plannen om de maatschappij te hervormen, maar mag het a u b. graag wat rustig aan? De druk op de ketel is lang niet zo groot als bij de PvdA. Weliswaar is er de evangeli sche oproep en weliswaar is er de eis van het goede rentmeesterschap, maar voor ideologische bevlogenheid is met uitzondering van de radicale vleugel weinig plaats. Het doet tegen deze achtergrond wat merkwaardig aan. dat het CDA zelf de term middenpartij zo moeilijk over de lippen kan krijgen. Waarom? Omdat het te veel riekt naar vlees noch vis? Of omdat het een onhan teerbare term is vanwege te veel lood en te veel oud ijzer? Het is des te onbegrijpelijker waar men Juist bij christendemocraten een diepe religi euze belangstelling voor het juiste midden zou verwachten. Het juiste midden is immers de volmaakte har monie? Of overheerst toch het goede calvinistische beginsel dat we daar voor te zeer in een gebroken wereld leven? Maar dan zou het CDA zich wat meer aangespoord moeten gevoe len de kloof tussen ideeën en praktijk echt te willen overbruggen. De serie artikelen waarnaar in dit artikel verwezen wordt werd ge plaatst op 31 maart en 4, 5, 7, 10, 12, 14, 18 en 20 april. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De kantonrechter in Groningen heeft twee ouderparen uit Pieterburen, die hun kinderen thuis houden van school, vrijgepsroken. Hoewel de rechter mr. M. H. de Wildt zich twee weken geleden bij de behandeling van de zaak huiverig toonde voor de consequenties, vond hij toch dat de wet geen andere uitleg toelaat dan het respecteren van de wens van de ouders. In de leerplichtwet van 1969 staat dat ouders die overwegende bezwaren hebben tegen de richting van het onderwijs in hun omgeving, hun kin deren niet op een school hoeven te laten inschrijven. Ze hoeven niet eens toestemming te vragen maar kunnen volstaan met een kennisgeving van de gemeente. Uit de Kamerstukken blijkt volgens de kantonrechter dat het om een zo zuiver persoonlijke zaak gaat, dat de wetgever toetsing door de bestuurlijke instanties of de rechter niet op zijn plaats vindt. Te respecteren' Ook nu toonde de rechter zich nog huiverig. Een van zijn overwegingen luidt namelijk: „Dit gerecht wil niet verhelen dat de gevolgen van een nlet-toetsbare vrijstelling van rechts wege minder gelukkig kunnen zijn. In het onderhavige geval speelden te respecteren overwegingen een rol. Maar stel, dat een ouder als nlet- toetsbare ernstige bezwaren aan meldt, dat de richting van de school democratisch en anti-autoritair is, Ja zelfs met zich mee brengt dat de school Joodse en negerkinderen toe laat een vrijstelling van rechtswe ge stuit dan tegen de borst". Met andere woorden: de rechter heeft respect voor de redenen die de ouders uit Pieterburen aanvoeren. Wat moet hij echter doen als er ouders hun kinderen thuis willen houden om re denen die allerminst respect afdwin gen? Ook in zo'n geval staat de letter van de wet vrijstelling toe. Er staat namelijk in de wet dat ouders die het onderwijs niet in overeenstemming .vinden met hun opvattingen „zijn vrijgesteld". In het geval van Mark Lester, een van de ouders, zijn drie argumenten die de rechter aanspreken. Lester wilde zijn kind niet naar de officiële school sturen omdat: a. er te veel nadruk ligt op het ver werven van intellectuele kennis; b. onvoldoende aandacht aan het emotionele leven van het kind wordt geschonken; c. er nauwelijks onderwijs in am bachtelijk werk is. Voor Simon Chajes. de vader van het andere thuisgehouden kind. golden als andere overwegingen dat de ge meente een Jaar geleden al had inge stemd met het thuishouden van het kind. Beide leerplichtige kinderen zijn van ouders die deel uit maken van de alternatieve leefgemeenschap „Im puls" in Pieterburen. De ouders be schouwen die leefgemeenschap als de school van hun kinderen. Behalve dat dit een praktische leerschool is, on derwijzen de leden van Impuls de kinderen in vakken, zoals die ook op de officiële school worden gegeven. Ze doen dat echter op een bij hun eigen levenswijze aangepaste manier Impuls ijvert thans voor het stichten van een alternatief dorp in de vorm van een aparte wijk bij Pieterburen. De uitspraak van de rechter is over eenkomstig de els van de officier van justitie, die twee weken geleden al tot dezelfde conclusie kwam Ons commentaar staat elders op dese pagina do Er is nog niets bijzonders ge beurd in Rotterdam. Geen wer velstorm trof de stad (zoals New York), geen politiestaking (in New Orleans), geen aardschok ken of grote branden (Los Ange les) en geen stakingen (Londen). Dat en nog veel meer vreselijks gebeurde in de steden die de ten toonstelling „Goden en Farao's" binnen hun muren hadden. Na afloop wel te verstaan, en zo ver is Rotterdam nog niet. Daar is de expositie van voorwerpen uit het graf van Toetanchamon (in mu seum Boymans-van Beuningen) juist verlengd tot en met zondag 6 mei. Vandaag is het aantal be zoekers al ruim de 170.000 gepas seerd. Nu is het maar de vraag of de politie van New Orleans niet net zo goed in staking gegaan zou zijn zónder de tentoonstelling, bijvoorbeeld. De „vloek van de farao", waarin de oude Egyptena- ren sterk geloofden iedereen die een koningsgraf zou schen den, zou er door getroffen worden wordt hier en daar wel met ongebreidelde fantasie uitgelegd. In New York hebben ze bijvoor beeld een obelisk uit de „tempel van de zon" in Heliopolis staan. Over die naald die al antiek was in de tijd dat Mozes nog een kind was en die nu in New Yorks Central Park staat gaan de wildste geruchten: als je er in een maanloze nacht driemaal om heen loopt, gebeurt er iets on prettigs met je. Nu gebeuren er in de meeste grote steden onpretti ge dingen met mensen die 's nachts in stille parken in hun eentje rondlopen, dus dat klopt: in New York kun je rekenen op een klap op je hoofd en op dief stal van je portefeuille. Zoiets hebben de archeologen die in de jaren twintig het graf van Toetanchamon in Luxor vonden en openden, ook ervaren. Er ge beurde inderdaad van alles achteraf maar „men" wist er nog een hele hoop bij te verzin nen, vooral toen bekend gewor den was dat een van de inscrip ties op de gouden schrijn van de farao luidde: „De dood zal op snelle vleugelen komen tot dege ne die de slaap van de farao ver stoort". Zie Je wel. zeiden de men sen, toen de Britse Lord Carnar von die de opgraving financier de na een bezoek aan de pas geopende graftombe van Toetan chamon door een mug werd ge stoken. de bijtplek de volgende ochtend bij het scheren open sneed en tenslotte aan bloedver giftiging overleed. De geruchten werden nog sterker toen ook op de linkerwang van Toetancha- mons mummie een litteken werd aangetroffen. Niemand heeft er trouwens ooit een verklaring voor kunnen geven, dat op het moment van Carnarvons sterven in Cairo de lichten in de hele stad vijf minuten uitgingen. Het graf werd in 1923 geopend. Drie jaar daarna stierf, 49 jaar oud, Arthur Mace, een assistent van archeoloog Howard Carter die de leiding van de opgravingen had; in 1929 stierf plotseling Richard Bethell, Carters secretaris. Een stiefzoon van Lord Carnarvon. Mervyn Herbert, overleed al op z'n 41ste. En zo worden er nog ritsen namen genoemd van Jong of plotseling overleden mensen die allemaal bij de opgraving be trokken waren. Daar tegenover staat dat bijvoorbeeld Richard Adamson, die als bewaker zeven jaar in de graftombe de nachten heeft moeten doorbrengen, nog altijd in uitstekende gezondheid verkeert, de dochter van Lord Carnarvon, die als derde de graf tombe betrad, nu een opgewekte zeventigjarige is, en Howard Car ter zelf heel gewoon op 66-jarige leeftijd is gestorven. En in Rotterdam? Niets aan de hand, zeggen ze in het museum. Geen abnormaal hoog ziektever zuim onder het personeel, geen gedoe met bezoekers, hoogstens wat dringen aan de kassa. Soms weten de mensen trouwens niet eens waar ze voor komen. De telefonistes krijgen vragen over „die pagodes", hoe lang de prira- miden nog blijvenl of er ook fara o's tentoongesteld worden, of een „Egyptische hond" wèl binnen mag, en of de Chinese. Griekse. Indonesische of Koreaanse ten toonstelling nog lang blijft. „En als je dan zegt: maar we hebben hier een Egyptische tentoonstel ling, dan zeggen ze: o, dat maakt niets uit, we komen toch wel." Niets wonderlijks tot nog toe dus in Rotterdam, op wat wonderlij ke vragen na. En ook na de zesde mei zal het leven in de stad wel zijn gewone gangetje gaan. al zul len er altijd wel mensen zijn die toch iets bijzonders weten aan te wijzen. Miroslav Cerny. een 48-Jarige Tsjechoslowaakse arbeider, zit drie jaar gevangenisstraf uit op beschuldiging van het schrijven en openlijk verspreiden van pam fletten, waarin kritiek geleverd werd op het optreden van de re gering tegen de ondertekenaars van „Charta 77". In juli 1977 werd hij in Liberec, Noord-Boheroen, veroordeeld wegens „opruiing". Aanvankelijk zat hij alleen in een duistere, ondergrondse cel. Later is hij naar een andere gevange nis, in Mirov, overgebracht. Daar mag hij zijn familie niet schrij ven, brieven van buiten de gevan genis bereiken hem niet. Alleen zijn zuster mag hem eens per drie maanden opzoeken. Intussen staat het er met zijn gezondheid slecht voor. Hij is ten prooi aan geestelijke en lichamelijke uit putting en bovendien lijdt hij al meer dan twintig jaar aan vallen de ziekte. Omdat hij in de gevan genis niet de juiste medicijnen krijgt, heeft hij verscheidene ma len een ernstige aanval van epi lepsie moeten doorstaan. In een poging de gevangenisarts te be wegen hem de nodige medicijnen te verstrekken, is hij vorig Jaar twintig dagen in hongerstaking gegaan, wat zijn toestand duide lijk heeft verslechterd. Vriendelijke brieven met het ver zoek om onmiddellijke vrijlating van Miroslav Cerny kunnen in het Duits of Engels gestuurd worden naar: Dr. Gustav Husak. President of the Czechoslovak Socialist Republic Praha- Hrad, Csechoslovakia; en aan: Mr. Jan Nemec, Minister of Justi ce of the Czech Socialist Repu blic Praha 2-Nove Mesto Vysehradska 16, Czechoslovakia. Drie weken lang heeft een 45- jarlge Nieuwzeelandse strikken- zetter door een onherbergzaam, bebost berggebied gedoold. Toen hij ten slotte de bewoonde wereld wist te bereiken, was hij nauwe lijks vermagerd: hij had zich in leven gehouden door rauwe rat ten te eten. Aanvankelijk, vertel de de man, kon hij de dieren nog braden, maar toen zijn lucifers op waren moest hij ze wel rauw eten. Hij kon de ratten door zijn keel krijgen door zichzelf wijs te ma ken dat het lekkere, gekookte bonen waren, zei hij, „maar er zijn ogenblikken geweest waarop ik gewoon mijn verstand kwijt was". Wanneer de wedstrijd plaats vindt moet nog uitgemaakt wor den, maar dat ie doorgaat is ze ker: vandaag of morgen gaan twee gemeenteraadsleden van het Australische Liverpool (een zelfstandige voorstad binnen de agglomeratie Sydney) met elkaar in de boksring. Op gemeente raadsvergaderingen zijn de twee de 51-jarige Bill 8adler van de liberale partij en de 44-Jarige Ca sey Conway van Labour altijd al zo heetgebakerd, dat ze elkaar bijkans in de haren vliegen. Ze hebben nu besloten hun conflic ten eens en voor altijd letterlijk uit te vechten. De winnaar kan er bovendien 900 mee verdienen. Als je een bij maar niet kwaad maakt, doet ie ook niets, zegt de Amerikaanse prof. Norman Gary. En om te bewijzen dat hij gelijk heeft, is hij een half uur midden in een zwerm bijen gaan staan zonder ook maar één keer gestoken te worden. „Een kwes tie van kalm blijven en geen bij boos maken", zei hij achteraf on verstoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5