en Thijssen erug op het oude nest Publiek dupe van trek naar VS Hockeyteam begint met ruime zege VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOMT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING juw' KNAU-bestuur feitelijk niets veranderd ;er Football j gesproken rdeel Timman Er Happel naar Standard Luik FC Barcelona ontslaat trainer India met 6-3 verslagen Goede titelkansen voor Hans Jansen Competitie wordt op onverantwoorde wijze beïnvloed OAG 21 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET 27 ADVERTENTIE Programma Eredivisie Buddenberg LE Na een afwezigheid van circa zeven maanden 'vandaag tijdens de jaarvergadering van de Koninklijke landse Atletiek Unie in Amsterdam Joop Waterreus en hijssen weer terug in het bestuur van de KNAU. Water- i Thijssen traden beiden vorig jaar af, toen het ontslag rinttrainer Toine van de Goolberg vlak na de nationale '(oenschappen in augustus, een tijd van complete chaos i de KNAU inluidde. Na een afkoelingsperiode van ruim f jaar hebben zij zich inmiddels weer bereid verklaard te nemen in het bestuur. Als derde (echt nieuw) irslid wordt vandaag J. Gijsbertse, de voorzitter van de Zeeland van de KNAU, gekozen. zen van drie „nieuwe" be ien was noodzakelijk, omdat was het bestuur met twee te breiden en omdat Herman zich niet meer beschikbaar zeven man. die met ingang laag het bestuur bemannen. Beer (voorzitter), Kappen- ;retaris). Turk (penningmees- |>bing (namens NKS), Water- ijssen en Gijsbertse. De taak- |ig van het zevental is nog niet rkt. Waterreus bijvoorbeeld, de post van commissaris, is al bekend dat Wim de plannen heeft. De Beer 13-jarige Waterreus de functie ce-voorzitter toebedelen. Wa- „Hier is nog niet officieel sproken, maar plannen in die bestaan inderdaad". van Joop Waterreus in ptuur is niet zo opmerkelijk, jus is altijd goed bevriend ge let Wim de Beer. Door tussen- 9r'van De Beer en de terugge ef,rust binnen de KNAU is Wa- tot zijn beslissing gekomen. ins, in Trouw van 11 december lagen na de vergadering van de id, het parlement van de I, werd de verwachte hereni- ie^n Waterreus 'en De Beer al .ondigd. Joop Waterreus licht Bluit toe: „Wim de Beer heeft fad menig maal gevraagd of ik r zin in had. Ik heb indertijd i Beer het nieuwe structuur- en .-plan opgesteld, om tot een T doelstelling van de KNAU te lte, De Beer heeft mij verzocht helpen de hele boel nu zo goed rij grond te krijgen. Er zijn ook verzoeken geweest van atle- mij graag weer in het bestuur zien. En ach, ik ben zo gebon- n de atletieksport, dat ik vori- orJc ja gezegd heb". Paterreus heeft in de lange win- zaken nog eens op een rijtje Hij kwam tot de conclusie dat r de vervelende dingen van vo- een streep moest worden ge- Waterreus heeft dit derhal- 'Jaan, maar hij is nog immer van ejg dat hij er indertijd niet onver- g aan heeft gedaan de KNAU ERDAM De activiteiten van reau Inter Football in Amstel- nijn niet in strijd met de wet op ;fleidsbemiddeling. Dat heeft de fdamse kantonrechter be- na een procedure die ruim een Beft gesleept. De drie directeu- vh het bureau. Cor Coster, Maar- Vos en Piet Keizer, werden •roken van het hen ten laste Er was tegen het drietal een an duizend gulden voorwaar- geëist. met een proeftijd van :hPar Pfc directeuren moesten in febru- —78 voor de kantonrechter ver en wegens „het uitoefenen van pbemiddeling met winstoog- vergunning". De dag- pg werd echter nietig ver- I, waarop de officier van jusitite |er beroep ging bij de rechtbank .hoofdstad. De rechtbank ver- Ie de dagvaarding geldig en ver- je zaak voor een nieuwe behan- terug naar de kantonrechter. Football pleegt de belangen te tigen van voetballers die hun ct met een bepaalde club moe- [rlengen. wijzigen of beëindigen. eau berekent daarvoor als ho- lum een percentage van het in to dat de voetballer in de daarop de drie jaar verdient, tot een £ium van 25.000 gulden. Volgens •ster is de taak van het bureau „adviserend". Het aanbieden iontracten en het „overhevelen" jelers is een zaak tussen de clonderling. ,D TRE terti; te laten voor wat het was. Hij herin nert zich: „Op bepaalde momenten waren rationele zaken niet meer te scheiden van de emoties. Ik vervulde de functies van secretaris, trainings coördinator en voorzitter van de sec tie wedstrijdsport tegelijk. Niet om dat ik zo graag wilde, maar het kon gewoon niet anders. De technische commissies waren opgestapt. Anton Huiskes (de toenmalige trainings coördinator, die al heel snel niet ca pabel bleek, red.) kon zijn beloften niet waarmaken. Maar er stond wel een seizoen voor de deur. Je voelt je dan toch een beetje verantwoordelijk en stapt er dan in. Maar ja. ik heb ook nog een gezin en mijn werk en ik vroeg mij af of ik niet wat rust nodig had. Ik kreeg minder weerstand en werd minder paniekbestendig. Toen heb ik besloten dat het beter was wanneer ik afhaakte". Met Joop Waterreus is Jan Thijssen de tweede oude bekende, die zijn ren tree maakt in het KNAU-bestuur. De Nijmegenaar. die tien jaar in het hoofdbestuur heeft gezeten en de be ker van verdienste heeft gekregen, hield het in augustus vorig jaar voor gezien na de onverkwikkelijke ont slagprocedure rond sprinttrainer Toi ne van de Goolberg. Thijssen trad in die periode op als interim-trainings coördinator en voelde zich in die functie gepasseerd door het KNAU- bestuur. Thijssen, die momenteel op vakantie is in Wenen, vertrok na de nationale kampioenschappen met de volgende woorden: „Toen ik als inte rim-trainingscoördinator werd aan gewezen, heb ik carte blanche ge vraagd, maar daar is links en rechts aan voorbij gefietst. Het heeft weinig zin om dat uit te diepen, want het gaat om interne KNAU-problemen. Zakelijk gezien ben ik het wel voor een groot deel eens met de kritiek van Van de Goolberg. Ik betreur alleen dat hij zich niet beperkt heeft tot die zakelijke kritiek, maar dat hij ook persoonlijk is geweest. Daar ben ik geen voorstander van". De terugkeer van Jan Thijssen in het bestuur is opmerkelijker dan de re turn van Joop Waterreus. Thijssen was altijd al de tegenpool van het trio De Beer, Kappenburg en Turk en deze drie bestuursleden weigerden driemaal een gesprek met Thijssen.1 In een emotionele vergadering stelde het district Zuid van de KNAU (het grootste district) Jan Thijssen echter kandidaat voor de functie van secre taris, zodat het drietal De Beer, Kap penburg en Turk niet meer om hem heen konden. Na de vergadering van het district Zuid volgde een bijeen- Vandaag: Ajax-NEC Go Ahead-FC Twente PSV-FC Volendam Morgen: Sparta-MVV FC Den Haag-FC Utrecht AZ'67-PEC Zwolle Haarlem-NAC FC VVV-Roda JC Vi tesse-F eyenoord Eerste divisie Vandaag: Fortuna SC-FC Amsterdam Morgen: FC Groningen-FC Vlaardingen Excelsior-Eindhoven FC Dordrecht-Telstar SC Heerenveen-Helmond Sport SC Heracles-SC Cambuur De Graafschap-FC Den Bosch SVV-Willem II SC Amersfoort-SC Veendam Met een speciale verzekering voor opvarenden. Met betaling van een vervangend vakantiever blijf bij ongeval, schade of verlies tijdens vakantie. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. Straffen Joop Waterreus (1) en Wim de Beer: na een half jaar weer verenigd in het KNAU-bestuur. komst van het KNAU-bestuur en hierin stemden Herman Coenen en Ebbing vóór de terugkomst van Thijssen. Op het allerlaatste moment trok het district Zuid de kandidaat stelling van Thijssen in. waardoor Kappenburg zijn zetel behield. Thijs sen staat nu, evenals Waterreus, ge pland op de post van commissaris. Niet iedereen heeft zich gelukkig ge toond met het nieuwe bestuur. Sjef Swinkels, de vakgroeptrainer die na het ontslag van Van de Goolberg op stapte, maar nog altijd actief is in de commissie opleidingen, vindt vooral de terugkeer van Waterreus „onge looflijk". Hij zegt verder: „Ik heb het in januari al aan zien komen. De Beer wilde gewoon, om welke reden dan ook, Waten-eus terughebben in het bestuur, terwijl hij openlijk heeft ge zegd niet gelukkig geweest te zijn met het financiële beleid van Water reus. Van dit wanbeleid krijgen zij nu de rekening gepresenteerd. Een jon gen als Ruud Wielart krijgt slechts 4000 gulden om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen. Een habbe- krats, waarvan de KNAU zegt dat zij een financieel offer hebben gebracht. Nee, ik moet nog eens goed overden ken, of ik uit de terugkeer van Water reus niet mijn consequenties zal trek ken voor mijn werkzaamheden in de commissie opleidingen". ZEIST De tuchtcommlssle van de KNVB heeft de Vltesse-speler Bleyenberg voor twee wedstrij den geschorst AJacled Meutstege staat voor één wedstrijd bulten de lijnen, evenals Dlck Nannlnga van Roda JC Oo Ahead J Oroeneweg. één wedstrijd en 200 gulden boete. S. Walbeek. 250 gulden boete: AJax: W Meutstege, één wedstrijd en 250 gulden boete; Telstar F van Essen, één wedstrijd voorwaarde lijk en 150 gulden boete R. Ayre 150 gulden boete R. Krone, één wedstrijd voorwaardelijk omgezet in een wedstrijd onvoorwaardelijk, Feyenoord M Budding, één wedstrijd en 250 gulden boete; Vi tesse J Bleyenberg. twee wedstrijden en 150 gulden boete W Veens tra. één wedstrijd voor waardelijk en 150 gulden boete H. Bosveld, één wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete; NEC: J. Formannoy. 175 gulden boete; Roda JC: D Nannlnga. één wedstrijd en 300 gulden boete; MW: J Dijkstra, één wedstrijd en 150 gulden boete en de gelegenheid in verweer te gaan tegen omzetting van een wedstrijd voorwaardelijk naar onvoorwaardelijk. J Quaderr. twee wedstrijden en 100 gulden boete: FC VW J Numemete. 100 gulden boete. P Pala. 200 gulden boete; 38V. J Munnlk, één wedstrijd en 75 gulden boete. C. de Zwart. 100 gulden boete. A Nanlohy. één wed strijd en 100 gulden boete; FC Amsterdam: R. Slemmer, één wedstrijd en handhaving van on voorwaardelijke uitsluiting. R. Blanchl, 100 gul den boete. Heerenveen S Epplnga, één wedstrijd. E. Bosman, één wedstrijd voorwaardelijk omgezet ln een wedstrijd onvoorwaardelijk. FC Den Bosch D Salm. één wedstrijd en 150 gulden boete. Fortuna SC: J Engbersen. 125 gulden boe te. J. Italey één wedstrijd voorwaardelijk en 75 gulden boete LUIK Ernst Happel heeft een twee jarig contract getekend bij de Belgi sche eerste klasser Standard Luik. Happel, de interim-bondscoach van het Nederlands elftal tijdens het we- reldkampioenschap in Argentinië, traint momenteel bij de Belgische tweede klasser Harelbeke. nadat hij eerder bij Club Brugge werd ontsla gen. De training bij Standard Luik wordt nu waargenomen door oud-in ternational Mathleu Bollen. BARCELONA Lucien Muller Is ontslagen als trainer van de voetbal club Barcelona. Het ontslag van Muller volgde 24 uur na het moment waarop duidelijk werd dat dit seizoen voor Barcelona „verloren" is. De ploeg namelijk werd in de achtste finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker uitge schakeld door Valencia via een neder laag met 0-4. PERTH Het Nederlandse hockeyteam ls het tienlanden- toemooi in het Australische Perth begonnen met een klinken de overwinning op India Aanvankelijk moeiteloos, maar later wat moeizamer won de Nederlandse ploeg met 6-3 van India. Bij rust leidde Nederland reeds met 5-2 Na achttien minuten had Nederland al een riante voorsprong opgebouwd in het met 3000 toeschouwers gevul de Commonwelthstadion. Doelpun ten van Paul Litjens, Ron Steens, opnieuw Litjens en Theodoor Doyer zorgden voor de meer dan goede start van Nederland. Nadat Roderick Bouwman na bijna een half uur zorg de voor 5-0 leek India rijp voor de sloop. Door een enorm verlies aan concentratie konden de verblufte In diërs nog voor rust terugkomen tot 5- 2. Tweemaal benutte Surjlt Singh een strafhoekslag. De tweede helft had een totaal ander beeld dan de eerste. India drong fel aan op het doel van Maarten Sikking en vooral na de derde treffer van Surjit Singh kreeg de Nederlandse ploeg het moeilijk. India kreeg der tien korte corners en vier lange hoekslagen tegen Nederland vier en een. Paul Litjens was in verhouding echter succesvoller dan Surjit Slngh. Met nog zes minuten te spelen maak te de Utrechter zijn 150ste doelpunt in 112 landenwedstrijden en bepaalde daarmee de eindstand op 6-3. Zo werd het net als de vorige twee keer tegen India een doelpuntrijke wedstrijd. Begin maart 1978 won Nederland in Eindhoven en Amstelveen met 5-2 en 6-5 Coach Wim van Heumen gaf toe dat Nederland het in de tweede helft nog onverwacht moeilijk had gekregen. „India kreeg steeds meer strafcorners te nemen. Toen Surjit Singh bij 5-3 tegen de paal schoot had ik het niet meer". Ook aanvoerder Ron Steens was minder tevreden dan de uitslag mag doen vermoeden. „De uitslag is prima, maar het spel over de hele wedstrijd had beter gekund. Als we na 5-0 gewoon waren doorgegaan, hadden we nog veel meer doelpunten gemaakt. Nu namen we gas terug en daar profiteerden de Indiërs van. Bij 5-2 mochten we al niet te veel risico's meer nemen". Cees-Jan Diepeveen zal het toernooi waarschijnlijk alleen nog maar van de tribune kunnen meemaken. Diepe veen moest in de tweede helft met een bloedende hand vervangen wor den. Manager en chirurg Cornells hechtte de wond onmiddellijk, maar Diepeveen is voorlopig teruggescha keld. Diepeveen werd vervangen door Van Heeswijk. Wim van Heumen had voor het sleutelduel tegen India een beroep gedaan op de volgende spe lers: Sikking: Van der Staak, Tim Steens. Van Asbeck, Diepeveen (Van Heeswijk). Litjens. Ron Steens, Doy er, Leefers, Bouwman en Kruize (Gunning). Met Nederland hebben ook Pakistan en Canada op de eerste dag van het toernooi overwinningen behaald. Ca nada, dat speelt in dezelfde groep als Nederland, won gelukkig met 2-1 van Frankrijk, dat het gehele duel domi neerde. Alan Hobkirk scoorde twee maal voor Canada, terwijl Barrière voor de Fransen gelijkmaakte. Pakis tan liep in een wedstrijd voor groep B Maleisië onder de voet met 9-0. De ruststand was 4-0 SOESTERBERG In de voorlaatste ronde van het toernooi om het Neder lands damkampioenschap te Soester- berg heeft Jansen zijn leidende posi tie versterkt door een overwinning op De Boer. Zijn voornaamste belager, oud-wereldkampioen Wiersma kwam tegen Clerc niet verder dan remise. Jansen's voorsprong kwam daardoor op twee punten Vandaag in de laat ste ronde heeft hij aan remise vol doende om zich de nieuwe kampioen van Nederland te kunnen noemen. Clerc-Wlersma 1-1. Van der Borst-Drost 2-0. Bastl- aannct-Van der Wal 1 1, Bronstring-Van Aalten 0- 2, De Boer-Jansen 0-2, Hooyberg-De Ruiter 0-2. Boom-8 tokkel 1-1 Stand i Jansen 18 punten. 2 Wiersma 16. 3 Van der Wal 15. 4. Stokkel en De Ruiter 13 6 Bron- strtng. Boom en Clerr 12. 9 Drost. De Boer. BasUaannet en Van Aalten 11. 13 Van der Borst 10. 14 Hooyberg 3 EAL Jan Timman heeft ij uit de zevende ronde van rnationale grootmeestertoer- Montreal nog niet voltooid. lan en Bent Larsen braken af in telling waarin Timman een pion heeft. Timman bezet na de ze- t ronde de achtste plaats met 2'/» en een afgebroken partij |t ronde Karpov (Sovi-Tal tSov) Por- Honi Kavalek (VSi HUbner (WDU- I (Sow '.-ij Ljubojevtc (Jsli-Hort (Tsjl Larsen (Deni-Timman (Nedi alge- 1 Lajos Porusch 5 pnt. 2 Anatoli Karpov Tal 4' "i pnt 4 LJubomir Ljubojevtc 4 algebroken partij. 5 Robert HUbner 4 pnt. Spasski 3 pnt 7 Vlasumil Hort en Jan pnt 1 afgebroken partij 9 Lubomir i pnt 1 afgebroken partij. 10 Bent i) pnt 2 afgebroken partijen door Johan Woldendorp AMSTERDAM De blik ken inventiviteit, die toch ook in de voorraadkast van de KNVB-keuken opgesta peld moeten staan, worden, wanneer het om het betaal de voetbal gaat. kennelijk alleen open getrokken als het publiek weer eens van dat circus vervreemd dient te worden. Zo is het al sinds jaar en dag de gewoonte, dat allerlei clubs aan het eind van de competitie onverteer baar zomeravondvoetbal aan hun snel slinkende sup- portersschare demonstre ren, zonder dat ze de en treeprijzen in een „dump sfeer" trekken. FC Twente bijvoorbeeld, heeft nu al la ten blijken het verdere ver loop van de puntenstrijd hoogst oninteressant te vin den En de manager maar klagen, dat de plaatselijke kranten niet bereid zijn om het publiek naar het kille stadion te schrijven. Alsof dat de taak is van sport journalisten. De laatste tijd is er uit de onge breidelde geesten van de verant woordelijke clubmensen een nieuw briljant idee omhoog geborreld: de exodus van het rudimentaire regi ment kleurrijke voetballers naar de Verenigde Staten, het land, waar het getrap tegen de bal even weinig met voetbal heeft te maken als een neushoorn met zingen in een da mesgroepje. De enige drijfveer ach ter het plotselinge vertrek naar de „States" is het binnenloodsen van een oceaanstomer vol redelijk har de dollars. Dat de competitie daar door op onverantwoorde wijze wordt beïnvloed, is het gezelschap kennelijk een zorg. Dat het publiek wordt veracht nog minder. En wan neer de financiële revenuen achter blijven bij de gewekte hoge ver wachtingen. wordt er. met de bedel staf in de hand. weer een trip naar het ministerie van CRM georgani seerd. Tal van belanghebbenden onder kennen, dat er paal en perk aan de uittocht gesteld moet worden, maar slechts weinigen voelen zich geroe pen om het publiek het slachtoffer van deze ontwikkeling te noemen. Go Ahead-trainer Joop Brand deed dat dinsdag in deze krant al. Joop van der Klink, de directeur van de stichting arbeidszaken betaald voetbal, drukt zich aanzienlijk be scheidener uit: „Ik vind dat ook een beetje. Voor het seizoen hoor je een trainer nooit zeggen, dat zijn ploeg degradeert. Iedereen gooit hogere ogen dan in de afgelopen competi tie en hoopt dankzij die publiciteit te appeleren aan de goodwill ten opzichte van het publiek. Wanneer zoiets als dit gebeurt, kun je inder daad zeggen, dat de mensen een beetje in de maling worden ge nomen." Luchtig Anderen, werkgevers vooral, praten er zeer luchtig over. Manager Bob Maaskant van Go Ahead, zo onge veer de hofleverancier: „Wanneer er een paar oudere jongens weg gaan. betekent dat. dat jongeren een kans krijgen. Ik vind niet. dat het pu bliek de dupe wordt van deze trans acties. Tenzij er natuurlijk sterke voetballers worden verkocht of ver huurd. Wanneer er één vaste speler vertrekt, blijven er tien over. De supporters hoeven zich dus niet be kocht te voelen." Daar sluit ook Karei Jansen, voorzitter van de Ver eniging van contractspelers (VVCS), zich bij aan: „Over het alge meen gaat het om transfervrije voetballers en spelers van de jonge garnituur. Je kunt volhouden, dat de zaak Van Hanegem een verlies voor het Nederlandse voetbal bete kent, maar dat kun je ook zeggen, wanneer hij vanwege zijn leeftijd vertrekt." Dat is een wel erg vertekende voor stelling van zaken. Oude voetbal lers. waarop het „hooggeachte" pu bliek binnen zeer afzienbare tijd volledig uitgekeken raakt? Krach ten. die probleemloos door anderen kunnen worden vervangen? Het is maar hoe hoog je Wim van Hane gem. Dick Advocaat, Leo van Veen en Hans Salfischberger, om enkelen te noemen, wenst in te schatten. Het is maar welke waarde je hecht aan de uitspraak van Utrecht-trai ner Han Berger, dat een te late terugkeer van Leo van Veen tot een portefeuillekwestie zou kunnen lei den. Utrecht kan daardoor volgend seizoen zoveel punten verspelen, dat kwalificatie voor Europees voetbal in 1980 een redelijk haal bare zaak voor gegoede middenmo ters, omdat de KNVB vier clubs voor het UEFA-Cuptoemooi mag aanmelden bij voorbaat een uto pie wordt. En dat weer devalueert de marktwaarde van een trainer Financiën Dat clubs hun beste krachten pro bleemloos naar Amerika laten ver trekken zelfs ruim voor de afge sproken datum heeft vooral een financiële reden. Zolang het betaal de voetbal bestaat, hebben verre weg de meeste clubs veel meer geld uitgegeven dan er binnen kwam. Die merkwaardige bedrijfsvoering kon jarenlang verdoezeld worden door aanvullende subsidies te in casseren en al dan niet gekweekte „vedettes" met forse winsten te ver kopen aan vermogende clubs cq. stichtingen. De rode draad, die aan vankelijk goeddeels onzichtbaar, maar nu duidelijk waarneembaar door dat „spel" loopt, is de onvol doende bezetting van de tribunes. Dat proces ondermijnt hedentenda- ge ook de liquidatiepositie van de zogeheten toppers. Een enkele uit zondering daargelaten, zijn opval lende transfers uit den boze. Die geldkraan is dus bijna dicht ge draaid, maar omdat voetballers hun vaak twijfelachtige waar te vorste lijk beloond willen zien. moeten er andere bronnen worden aange boord. Bij gebrek aan waterdichte reglementen ls de Verenigde Staten nu het nieuwe luilekkerland. Het financiële gewin gaat voor het spor tieve verlies, de belangrijkste spon sor het publiek moet het maar accepteren en het mes snijdt aan twee kanten: Amerikaanse clubs betalen een forse (huur)prijs en de penningmeesters zijn verlost van een ln feite onverantwoord hoge sa- larispost. Dat die revolutie voor het Neder landse betaalde voetbal een onge zonde. zelfs onverteerbare zaak ls. lijdt geen twijfel. Het argument, dat clubs als Utrecht en Go Ahead spor tief gezien zijn uitgevoetbald. gaat niet op, omdat beide nog tegen de gradatiekandidaten en (sub)top- pers dienen aan te treden. De clubs fungeren als uitzendbureau's ten nadele van zichzelf en het profvoet bal. „In het normale bedrijfsleven zou zoiets onmogelijk zijn," stelt Van der Klink terecht. Maar wat in het betaalde voetbal zou je normaal kunnen noemen? De algemene verwachting ls, dat de wildgroei op oerwoudniveau op de vergadering van het betaalde voet bal (26 mei) strakker wordt geregle menteerd. Het Engelse model zal waarschijnlijk als lichtend voor beeld dienen. Zo mogen alleen Brit ten naar Amerika afreizen, indien ze geen deel uitmaken van de vaste kern van het eerste elftal, hun club niet in degradatiegevaar verkeert of kampioens- cq promotiekansen be zit en louter tegen identieke tegen standers speelt. Bovendien moet de tijdelijke emigrant zich binnen een bepaalde termijn weer bij zijn oor spronkelijke baas melden Voor het- geval de betreffende voetballer op huurbasis is overgeheveld, uite raard. Mensenhandel De KNVB zou kunnen besluiten om deze vorm van mensenhandel na 1 maart niet meer toe te staan Op die dag sluit ook de binnenlandse transfermarkt, het verlies van Ame- rika-gangers kan dus nog gecom penseerd worden met verse aanvoer van de voetballersvelllng. Zo eens gezind als velen het verlies van Ne derlandse voetballers relativeren als dat generaliserend ls, kan het transfersysteem mooi worden afge schaft; het onmenselijke stelsel schijnt te bestaan omdat daarmee de vlucht naar het buitenland wordt afgeremd zo eensgezind zingt dat koor ook het klaaglied, dat het allemaal uit de klauwen ls gegierd Karei Jansen: „WIJ van de WC8 vinden het een ongeregelde zaak, een chaotische toestand. Het feit, dat er zo weinig ls geregeld, kweekt grote onrust onder spelers en clubs. Er rolt een golf van verleidelijke aanbiedingen over het land, waar we niet op ingeschoten zijn Princi pieel kunnen we het niet tegenhou den, omdat een transfer naar Ame rika arbeidsrechterlijk een normale zaak ls. Maar niet alleen wij zijn ongerust. Ook de Amerikaanse spe- lersbond begint zich zorgen te ma ken. Voor onze zusterorganisatie is het geen probleem, dat er buiten landers worden gecontracteerd om het voetbal mede te ontwikkelen, maar het moet wel binnen de per ken blijven. Op een Internationaal congres van spelersvakbonden, op 14 mei ln Venetië, komt er wellicht meer duidelijkheid." Niet goed Bob Maaskant: „Zoals het nu gaat, is het niet goed. In de reglementen moet worden opgenomen, dat na 1 maart geen enkele speler naar een andere club mag verhulzen, ook niet naar een Amerikaanse Euge ne Lemmens, behalve secretaris van NAC ook pennevoerder van de werkgeversclub FBO: „Ons bestuur heeft de zaak niet expliciet behan deld. maar de verwachting ls. dat de FBO zich achter de standpunten schaart, die de clubs op regionale bijeenkomsten van het sectiebe- stuur Innemen. Ik wil wel bekennen, dat wij deze vlucht van spelers niet hebben voorzien. De problematiek is duidelijk te laat onderkend." En Joop van der Klink, de disso nant ln het koor: „Wij zijn niet bij machte om de reglementen te wijzi gen. Het enige, dat wij moeten doen, ls het toetsen van de over gang van de ene naar de andere club aan artikel 36. We dienen er dus op toe te zien. dat er van com merciële arbeidsbemiddeling geen sprake is Maar dat we met lede ogen onze toestemming aan trans fers naar de Verenigde Staten verle nen. ls duidelijk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27