Visserij-inspectie staat machteloos an der Stee: visafslagen niet zuiver op de graat Udet: Viewdata geen omroep f c, DSM-vestigingen Utrecht en Zeist dicht Transportbedrijf stoort zich niet aan rijverbod Hoofd Algemené Inspectie Dienst: Centrale bank wil maatregelen met oog op betalingsbalans Bedrijf rijdt met Belgische kentekenplaten "tlAG 21 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 -*= gAAG De Algemene die Dienst (AID), de e van het ministerie jndbouw en visserij en *met de controle op de Hg van de regelingen |t ministerie, ziet niet toe hoe de vis- eperkende maatrege- Dtering) massaal wor- ioken. ert de heer V. R. M. Van- hoofd van de AID, naar van het artikel „Visaan- een groot deel zwart" i 10 maart j.L). In dit arti- ogd, dat de AID bij illegale „de andere kant op kijkt", lelinghe voert aan dat dit be- j het geval is, maar dat de heden van de AID te beperkt ide ontduiking van de vangst- i afdoende te bestrijden. Hij ^onder meer op. dat de AID s wij schreven, in incidentele j optreedt, maar zeer vaak. In de tussen 1975 en 1978 zijn er tcessen verbaal opgemaakt, fcas dat aantal 500. Een groot i deze overtredingen moet t de rechter komen. uiking !t artikel van 10 maart ge- gang van zaken rond de ont- van de vangstregelingen, wordt door het hoofd van de AID bevestigd, zij het. dat de AID daarbij geen medeplichtigheid kan worden aangewreven. In het kort komt het hierop neer: het (niet-bestaande) visserschip uit Urk, de UK-400 loopt binnen mer zeer veel tong en schol. Volgens voorschrift moet de schipper bij binnenkomst in de haven en vóór het uitladen een schriftelijke opgave doen van zijn vangsten. De AID controleert steek proefsgewijs bij het lossen of de uit geladen hoeveelheden overeenstem men met het opgaveformulier. Als dit niet het geval is, maakt de AID bij constatering hiervan een procesver baal op. Indien in hetzelfde geval de AID niet controleert, wordt het op het opgave formulier verantwoorde deel van de lading in kratten in de visalslag opge stapeld met op elke partij een briefje waarop vermeld staat wie de aan voerder is. In dit geval dus „UK-400". Dit deel van de lading wordt officieel (via de klok) geveild en geregistreerd. Het andere deel van de lading komt eveneens in kratten in de afslag, niet onder de eigen naam. maar onder een codenummer. Bijvoorbeeld X-106, waarvan alleen ingewijden weten welke schipper of reder daarachter schuil gaat. Dit deel, het clandestiene immers niet opgegeven wordt door afslagfunctionarissen normaal verkocht, maar niet officieel als aan voer geregistreerd. Deze vis wordt aangeduid als „consignatievis", dus vis die in opdrachten van derden wordt verkocht. Uiteraard weet men op de veiling welke eigenaar achter het codenummer schuilgaat. De reden van deze constructie ligt voor de hand. Straks worden in „Brussel" de definitieve vangsthoe- veelheden voor tong, schol, markeel, haring, kabeljauw enz. vastgesteld. Het reeds gevangen deel wordt daar op in mindering gebracht. De kans is dan groot, dat een quotum al ruim schoots „op" is en de visser de rest van het jaar aan de wal moet blijven. Door nu een deel van de vangst niet te registreren, trachten de vissers en reders een ruimte in de hun toegesta ne vangsthoeveelheid te behouden. Tot in het najaar van 1978 werd veel vis (waarvoor een vangstbeperking bestaat) buiten de afslag om, direct aan de handel verkocht. Mazen De visser zette zijn lading, als hij tussen de mazen van de aanvoercon- trole wist te glippen (Vancrayelinghe: „en dat is heel goed mogelijk, want je kunt niet naast elke visser een poli tieman zetten") direct op de vracht wagen van de vishandel. De afslagen gingen pijn lijden, hun omzet daalde en daarmee hun inkomsten. Ook de visser leed schade, want de handel pikte een graantje van de illegale aanvoer mee door niet de prijs te betalen, die op de afslag tot stand had kunnen komen. Om de schade voor afslag en visser te beperken, is men vermoedelijk op het sys teem van consignatievis overgegaan. Dit systeem werkt alleen als de vis- afslagen meewerken. Het systeem vereist ook een speciale administra tie bij de afslagen. Een mogelijkheid voor de AID om toch effectiever te controleren zou het „Reglement zee- en kustvisserij 1977 kunnen bieden. Volgens dit re glement kan de minister van land bouw en visserij, mr. A. van der Stee. de vlsafslagen verplichten een admi nistratie v^n de aanvoer naar soort en gewicht bij te houden. Hiervoor is een ministeriële beschikking nodig, maar de minister heeft een dergelijk voorschrift tot op heden niet gege ven, omdat dit slechts zinvol is in combinatie met een veilplicht. Het hoofd van de AID: „Als de afslagen administratie voeren van de aanvoer via de afslag, dan kunnen de door de visser ingevulde vangstopgaveformu- lieren daarmee vergeleken worden. Maar voor mij als opsporingsambte naar heeft de afslag niet zo'n admi nistratieplicht en dus kan ik ook op dat punt geen controle uitoefenen." Gesprekje De „dubbele boekhouding". Ook hierover werd verhaald in het artikel van 10 maart. Echter: het bestaan van zoiets wordt door de directeuren van de visafslagen in alle toonaarden ontkend. Met een van hen voerden wij het volgende gesprekje. Directeur: „Van al die verhalen over een dubbele boekhouding is niets waar." Trouw: waarom dan die codenum mers. waarvoor al die consignatievis? Directeur: „Om de vangstbeperking te ontduiken (krachtterm)!" Trouw, maar dan heb je toch een dubbele boekhouding nodig? Directeur: „Zo Ingewikkeld als jij denkt is het niet. Het is veel eenvou diger. Alle consignatievis wordt ge boekt onder de post „diversen". Trouw: wat houdt die in? Directeur: „Die vele vissoorten waar voor geen vangstbeperking bestaat". Trouw: hoe kunt u staande houden, dat de afslag niets doet dat bij de wet is verboden? Directeur: „Het is onze taak niet de vangstbeperking te controleren Bo vendien zijn wij gedekt door het mi nisterie van landbouw en visserij". Op ons wenkbrauwfronsen haalt de afslagdirecteur een archiefmap uit zijn bureau en leest voor uit een brief van de Directie der Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij. De brief gedateerd op Januari 1977, is een antwoord op eerdere contacten tussen afslag en ministerie over de registratie van buiten de klok om verkochte vis. In die brief, zo luidt het, heeft directeur der visserijen voorlopig geen bezwaar tegen de pro cedure om een deel van de vis buiten de velllngklok om te verhandelen. Zo krijgt het verhaal van 10 maart in deze krant merkwaardige wendingen: de visafslagen, die op dit moment onmisbare schakels zijn bij het ont duiken van de vangstbeperkingen, voelen zich niet gehinderd door het ministerie, terwijl de AID. het opspo ringsapparaat van de minister, wel goed wil controleren, maar het niet kan. omdat er geen veilplicht is en geen administratieplicht. Zijn de vangstregelingen van het ministerie papieren regelingen om bijvoorbeeld een aantal biologen zoet te houden? Deze conclusie lijkt vooralsnog niet voorbarig. Trouw heeft haar aan mi nister Van der Stee voorgelegd. De weergave van het gesprek met hem staat hieronder. (ram Pols en Henk Thomas t{r A. van der Stee rijdt zijn fauteuil wat naar achteren, (at dieper onderuit en bast vanachter uit zijn keel: ■r, zegt u het eens". meteen met de deur in huis klinkt het bescheiden: Stig neemt u de vangstbeper- Maatregelen? Stee: „Die nemen we ernstig eijk. Maar in feite kon de eperking niet goed worden- !rd en het kan nog steeds i land is het niet mogelijk er ^hte regels voor op te stellen. t het in EO-verband doen. ontbreken ons de instru- De vissers spannen een pro- stappen naar het Europese ^Luxemburg. Dat duurt alle- ng en intussen kun je eigen- doen". a'ie oplossing voor het ontdui- l de vangstbeperking is een 'it. itee: „Je kunt de vissers niet te vellen. Die plicht bestaat kunt er ook niet eenzijdig toe 9i. Ik ben daartoe niet be- zou op die manier de vrije n vis verbieden. De juridische dieden komen er pas als we Bel tot een akkoord komen t Europees visserijbeleid. In- F noeten we maar even met de toestand zien te leven. En a de zaak zo goed als kan in te houden". lin'i vinger tit er op grote schaal de hand li lelicht met die quoteringen? ge Van der Stee: „Het is duidelijk, dat er overtreden wordt. Het probleem is dat we er geen vinger achter kunnen krijgen. Als vissers een flink deel van de vangst eerst op de kade zetten en dan met een kleinigheid naar de af slag gaan, sta Je in feite machteloos. We nemen op korte termijn wel maat- regelen". Welke zijn dat? Van der Stee: „Het is niet erg gebrui kelijk om daarover nu al dingen te zeggen. U zult er wel begrip voor hebben, dat het uitermate ontactisch zou zijn om de vissers nu al vast te vertellen wat hun boven het hoofd hangt". Goed, dat geldt dan voor de vissers zelf, maar afslagen doen ook op grote schaal mee aan ontduikende prak tijken. Van der Stee. „Oh, ik ben er diep van overtuigd, dat de afslagen niet hele maal zuiver op de graat zijn". Dat is toch na te gaan, zodat er iets tegen te doen is? Van der Stee: „Wat schiet ik daarmee op? Niets. Het is dan ook niet zo interessant, want als ik dat circuit zuiver heb, dan zoekt men andere wegen om de quota te ontduiken. Bovendien met de afslagen heb ik weinig te maken. Het zijn gemeente bedrijven en de Rij ksvisafslag in IJ- muiden valt onder Verkeer en Water staat". Minister A. van der Stee. consignatievis. Minister Van der Stee kan zich niet voorstellen, dat een dergelijke brief geschreven is. „We hebben niets met afslagen te maken", herhaalt hij. We hebben de brief echt gezien. Van der Stee: „Ja ik geloof u wel. maar ik kan hetme zo moeilijk voor stellen". Hierop maant hij een ambte naar een Juridische medewerker van het departement erbij te halen. Even later betreedt mr Van Zutphen het vertrek en de minister verzoekt ons het verhaal nog eens te vertellen. Hij lacht naar Van Zutphen. Maar ook de jurist kan zich niet voorstellen, dat er zo'n briefwisseling is geweest. Hij moet op te diepen zijn. Even later blijkt, dat er alleen een telefoongesprek is geweest tussen het Ministerie en gemeente, waarin de brief van de afslag is behandeld. We komen er niet uit. Van der Stee vraagt dezelfde ambtenaar nu de Di recteur der Visserijen ir Tienstra, er bij te halen. Deze weet van een brief, die de gemeentelijke afslag onlangs naar het ministerie heeft gestuurd. In die brief wordt verwezen naar een eerder antwoord van het ministerie, de brief waarover wij het hadden. Die brief blijft onvindbaar. Er is alleen telefonisch contact geweest. Ja. er is ook een conceptbrief gemaakt, maar die is nooit verzonden. Die brief die wij gezien hebben, moet toch ergens zijn? Niet in het visserij-archief. Maar er is nog niet gezocht in de papierwinkel van de juridische afdeling. De minis ter kan niet langer aanwezig zijn bij Dan vertellen we de minister het ver- waarin de minister akkoord zegt te het gesprek. Hij verzoekt ons een haal van de brief, die een visafslag gaan met de voorgestelde admlni- andere kamer op te zoeken, omdat mj kreeg van de directie der Visserij en stratie van de hierboven omschreven de Voedingsraad moet ontvangen. Weer even later wordt het dossiertje gevonden. De ambtenaar die er bij hoort, is echter niet aanwezig. Dan blijkt, dat geen brief, maar een telex is uitgegaan op 18 januari 1977. Het telexbericht heeft betrekking op de vraag van de visafslag of de vis niet over. maar langs de klok mag worden verkocht. Met andere woorden, de afslag vraagt toestemming om aange voerde vis niet officieel naar soort en gewicht te hoeven registreren, zodat de vissers hun clandestiene aanvoer weer via de veiling laten lopen en de afslag zijn bron van inkomsten behoudt. In het telexbericht laat de Directie der Visserijen weten voorlopig geen bezwaar te kunnen maken tegen de gang van zaken. Hoe lang duurt voorlopig? In het dossier zit niets waaruit blijkt dat de voorlopige instemming van 18 januari 1977 weer ls ingetrokken. Wel Is er een brief van 20 maart j.l. van de visafslag, waarin wordt gevraagd of de bestaande regelingen kunnen wor den verlengd. Op deze brief is van de kant van het ministerie nog niet ge antwoord. We stellen vast. dat het ministerie geen bezwaar kan maken tegen een procedure op de visafslagen, waarvan bekend is dat hij in het leven is geroe pen om de vangstbeperking te ont duiken. Hoe moeten we dit be grijpen? Tienstra: „We kunnen er niets tegen doen. We hebben in dat telexbericht laten weten, dat er tegen het voorge stelde systeem geen wettelijke belet selen bestaan. Daarnaast wijzen we de afslag op het bestaan van vang stregelingen. We proberen op hun moraal te werken." Van Zutphen: „Het blijft een uiterst merkwaardige zaak, in de telex had achteraf gezien (zoals Tienstra al tele fonisch de afslag had laten weten) uitdrukkelijker moeten worden ge steld dat wij de wettelijke mogelijk heden missen tegen deze praktijken op te treden, maar dat de minister verwacht dat de afslag zoveel moge lijk medewerking verleent aan een effectieve naleving van de quote ringsmaatregelen." Integriteit boven elke twijfel Minister Van der Stee wijst uit drukkelijk iedere suggestie die de integriteit van de Algemene Inspectie Dienst (AID) zou kunnen aantasten van de hand. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlld Broeksz (PvdA). De vragen werden ge steld naar aanleiding van een artikel in Trouw (10 maart), waarin werd gesproken over een officieuze samenzwering tussen vissers, visverwerkende bedrijven, vishandel en visaf slag bij de ontduiking van de vlsvangstbeperkende maatre gelen. De AID zou hierbij de andere kant opkijken. Van der Stee laat het Kamerlid weten, dat in het bewuste arti kel door zijn woordvoerder al ls verklaard, dat „de geschetste indrukken van de Journalist misschien wel juist zijn, maar de gevolgtrekkingen niet. Hij heeft daarbij ook aangegeven, dat de beweerde gang van za ken nog niet betekent, dat strafbare feiten zijn gepleegd. aiteringen van 100 miljoen gulden en onzer verslaggevers ^ÏERDAM Audet (As- i(^e van uitgevers van eden en tijdschriften) ije toegang tot commu- esystemen als Teletekst twdata. „Wij menen, dat bg slechts een kwestie Ijd is dat ons inderdaad e toegang gegeven zal In." de dra A. A. J. W Thijssen. lid i directie van Audet. bij de Jatie van het jaarverslag over ^Vooralsnog", aldus de heer ft. neemt de overheid het unt in, dat Viewdata in Ne- 1 is een proefproject in voorbe- tot de omroep moet worden lid op grond van het argument, t systeem aan de ontvangstzij- mfuik maakt van een TV-toestel sttoat daarop lijkt". loge wijze zou men echter heel ,r fvoer kunnen nationaliseren, dit van rijkswegen gebruik Trouwens hoeveel beeld- In vinden al toepassing bij Itratieve systemen en anders opvatting", aldus de heer is dan ook dat de overheid geen been heeft om op te »iraue' fce op rA. „is c t) geer psi lebben tie zou de technische ontwik- feL eens zo kunnen zijn. dat er ^komst geen drukpersen meer efb (ANP) Textielgroep t heeft vorig jaar weer posi- raaid: 2,6 miljoen winst na ie1) ton verlies in 1977. De omzet ioor overdracht van het spin- rijf van 86 tot 69 miljoen. rs dividendloze jaren wil het 6* nu 7 uitkeren Tot textiel- rwenthe behoren Wisselink Jdé en Aalten). Koala Tricota- ?'c en, Lobith) en De Gunne Con- Weerselo en België) Uit eigen middelen Behoudens een kleine financiering door bankiers kunnen de 100 miljoen gulden geheel uit eigen middelen worden opgebracht. Mede met het oog op de investeringsplannen zal overigens enige terughoudendheid bij de winstuitkeringen geboden zijn. Audet verwacht ook dit jaar met be vredigende resultaten te kunnen af sluiten (de omzet steeg vorig jaar 13 procent: de nettowinst 37 procent), maar gelooft niet dat eenzelfde stij ging van het resultaat kan worden tegemoetgezien als de afgelopen Ja ren werd bereikt (in de laatste drie jaar steeg de omzet met 50 procent en de nettowinst met 250 procent). zijn en de krant verdwijnt. De infor matie zou dan via beeldschermen in de huizen komen. Welnu, wij willen daar ook ons deel dan van hebben", zo meende de heer Thijssen. „Wij willen niet, dat als gevolg van techni sche ontwikkelingen ons op onver antwoorde wijze (door de overheid) wordt belet onze functie in een aan de technische ontwikkeling aangepaste vorm uit te oefenen." Audet, zo merkte de heer Thijssen voorts op. heeft het volste vertrou wen in de toekomstige ontwikkeling, waarbij de regionale dagbladen de solide basis zullen blijven vormen. Dit naast de opbloeiende huis-aan- huisbladen, die zich hebben ontwik keld tot een medium met een eigen markt. Een ontwikkeling, die volgens de directie van Audet nog niet ten einde is. Vanuit dit vertrouwen heeft Audet plannen voorbereid om de produktie- faciliteiten van de bedrijven aan de groei van de afgelopen jaren aan te passen. De hiermede gemoeide inves teringen bedragen 100 miljoen gul den. Hiervan zal 35 procent uit be schikbare middelen. 10 procent uit opbrengst van vrijkomende bedrijfs- complexen, 20 procent uit diverse premies (WIR) en 35 procent uit de toekomstige kasstroom worden betaald. Amsterdam Het tekort op de beta lingsbalans is voor De Nederlandsc.he Bank aanleiding geweest in overleg te treden met het bankwezen en de gelddiensten van de PTT. Doel van dit (nog niet afgeronde) gesprek is te komen tot een aanpassing van be staande voorschriften, teneinde zo de problemen op de geld- en valuta markten, die verband houden met het tekort op de betalingsbalans, eni germate te verlichten. Als één van de maatregelen wordt gedacht aan het aanbrengen van een wijziging in de geldende regeling, die de banken verbiedt in het buitenland netto meer geld op te nemen dan een bedrag van 5 miljoen gulden. Er zou thans worden gesproken over een ver ruiming van dit bedrag tot 20 mil joen. Door een dergelijke verruiming zou het de banken gemakkelijker worden gemaakt tekorten op de beta lingsbalans te financieren. ZEIST (ANP) Het verkoop kantoor van DSM in Utrecht en het laboratorium in Zeist (driehonderd werknemers) zullen worden gesloten. De activiteiten worden ver plaatst naar Zuid-Limburg. De directie heeft dat vrijdag aan het personeel meege deeld. Met de overplaatsing hoopt DSM een belangrijke kostenbesparing te berei ken. Het chemische concern acht dit nodig om het voortbestaan te verze keren. Eind vorig jaar werd bekend, dat DSM een verlies had geleden van tweehonderd miljoen gulden. Het betrokken personeel kreeg vrij dag van de afdeling personeelszaken een brochure uitgereikt met alle bij zonderheden over de op handen zijn de verhuizing. Daarin wordt het per soneel onder meer voorgelicht over het zoeken van een nieuwe woning in het zuiden. In de brochure kondigt DSM tal van financiële steunmaatregelen aan voor hen die willen meeverhuizen naar Limburg, zoals extra reiskosten vergoeding, volledige vergoeding van de verhuiskosten, een tegemoetko- mimg in de inrichtingskosten of van de kosten van het opknappen van de nieuwe woning. Meeverhuizen Het is niet zonder reden dat DSM tracht het meeverhuizen aantrekke lijk te maken. Een enquête onder het personeel wees onlangs uit, dat 91 procent er niets voor voelde om mee te gaan. Vijftig personeelsleden had den overigens net een huis aange schaft in Nieuwegeln, omdat DSM zich daar aanvankelijk zou vestigen. Vrijdag werd in Zeist gedemon streerd door een kleine veertig vrou wen van werknemers. Zij droegen spandoeken metonder meer de tekst: „Nafta kraken okay, maar mensen nee". De DSM-directie heeft zich bij de beslissing laten leiden door het ad vies van interne stuurgroepen, die tot de eensluidende bevinding kwamen dat de activiteiten het beste kunnen worden verplaatst. Deze studie is. volgens DSM, een onderdeel van tal van studies bij het concern om het kostenniveau te drukken. DSM ziet bij de huidige marktontwikkeling geen kans de produktiviteit te verho gen of de produkten duurder af te zetten. Sociaal mishandeld Het personeel in Zeist en Utrecht voelt zich door het beleid sociaal mis handeld. Bij de concentratie van DSM in het centrum van het land zijn velen uit het westen meegekomen. De DSM-directie zegde destijds toe, dat de werkgelegenheid in Utrecht en Zeist voor minstens een jaar gehand haafd zou zijn. Over deze toezegging zegt een woordvoerder nu, dat de omstandigheden waarin het concern verkeert zich Inmiddels ingrijpend hebben gewijzigd. In de plannen tot beheersing van het kostenniveau speelt ook het terug brengen van het personeelsbestand in het zuiden met 2.000 man in de periode tot 1984. De vakbonden heb ben begrip voor de moeilijke situatie van DSM. Zij vinden tevens, dat het concern toch een bepaalde verant woordelijkheid heeft op het gebied van de werkgelegenheid in het zuiden van het land, waar sinds de sluiting van de mijnen 45.000 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. SURHUISTERVEEN (ANP) Ondanks een tijdelijk rijverbod ln hoogste instantie bekrachtigd door de Raad van State blijven de vrachtwagens van het transportbedrijf De Bruin in het Friese Surhuisterveen gewoon doorrijden. Een woordvoerder van de Industrie bond CNV zei gisteren dat de wagens van De Bruin, voorzien van Belgische kentekenplaten, het bedrijfsterrein in Surhuisterveen gewoon in- en uit rijden. Een aantal Friese transportonderne mingen heeft inmiddels met harde acties gedreigd, als het tijdelijk rij verbod voor De Bruin (dat half april is ingegaan en twee weken duurt) niet ongedaan wordt gemaakt door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat. In een gisteren verstuurde brief aan het ministerie staat dat er een specia le commissie is gevormd, die de acties voorbereidt. De tijdelijke sluiting van het bedrijf werd De Bruin indertijd opgelegd door de raad van toezicht voor de naleving van de cao in het beroeps- goederenvervoer. Tegen de beslissing van de raad. waarin werkgevers en werknemers zitting hebben, ging De Bruin in beroep bij de Raad van State. Dit hoogste rechtscollege be sliste vorige maand dat De Bruin na Pasen twee weken dicht moest. Maatregelen Directeur H. de Bruin verklaarde di rect daarna, dat zijn bedrijf een aan tal maatregelen had genomen „om de voortgang van de zaken te verzeke ren". Vorige week meldde de Indu striebond CNV. dat De Bruin twintig tot dertig Belgische vrachtauto's had opgekocht om het werk voort te zet ten Deze vakbond stelde zich toen op het standpunt dat, samen met de Belgische christelijke centrale van vervoersarbeiders, voorkomen zou kunnen worden dat De Bruin zijn activiteiten zou voortzetten. Vrijdag zei de woordvoerder van de Vervoersbond CNV echter, dat er kennelijk toch voldoende mazen in de regeling zitten, waardoor het Frie se transportbedrijf gewoon kan door werken. Er zijn onvoldoende midde len voorhanden om te zorgen, dat De Bruin zich aan de tijdelijke sluiting houdt. Hij dacht daarbij met name aan het „aan de ketting leggen" van de vrachtwagens, dat nu onmogelijk ls. De Friese transportondernemers wil len dat de schorsing ongedaan wordt gemaakt, zij zijn allen lid van de PCB, de protestants christelijke be- roepsvervoersbond, PCB-directeur J. Bergmans heeft het toch doorrijden van de Bruin echter openlijk afge keurd en ook het Friese afdelingsbe stuur heeft er afstand van genomen. Het ministerie van Verkeer en Water staat kon gistermiddag nog geen re actie peven op de eisen van de Friese transportondernemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25