ssssfcprf De macht ligt bij na iveer op straat SE'DOS.TRABALHADOP LD MOS 'E - MARINHEIROS tDinc £°.guow'M,"CQMir:ic GRANDE COMICIO r< ■rd i^ijf jaar na Portugals revolutie WOtWnria»"»* Pi"iL'.".yMiiea si spbre ,4l*f4fe6| I FEÏTA POPULAR COM ^LY CUNHAL TROUW/KWARTET 15 insdag 25 april is de ugese bevrijdings- De „dag van de |heid", zeggen de ugezen zelf. Het is vijf jaar geleden een groep muitende ^iteins van het Por- jese leger volgens IJd voorbereid plan l eind maakte aan pa een halve eeuw tisme. Ie dikke muren van het alige Carmelieten- iter in Lissabon zijn nog |ds de kogelinslagen te Stille getuigen van de rschuwingsschoten aan te minister Marcelo Cae- die zich daar in de com- apdopost van de republi- ise garde had verscholen t de opstandige militairen, jhad niet veel gescheeld of itein Salgueiro Maia, be- a1ebber van de gepantserde pen voor het gebouw, was gericht vuren overgegaan, n bloedvergieten te voor- over. Maar niet dan na- eerst zijn voorwaarde in- llligd was dat generaal De ttola de leiding van de be ing op zich zou nemen, ti de macht niet op straat .f^ten vallen", zoals Caetano tegen Spinola zei. -4ksopstand n generaal Antonio de vrjiola enkele uren later tot jident van de junta van lonale redding werd geko- lag de macht echter al f- een groot deel „op (at". De militaire staats- jp vonnde zich in korte tot een ware volksop- n%d. Hoewel de radlobulle- i opriepen rustig thuis te stroomden de mensen Nstraat op. De bevrijders s hen niet alleen toegejuicht Lr ook daadwerkelijk ge- door de mensenmenig- De enkele regeringsgezin- oepen hielden tegenover enthousiasme van het geen stand en liepen al over. De agenten van de !ime politie, Pide, zagen vlucht geblokkeerd door mensenmassa die hun fdkwartier in Lissabon omsingeld. Daar vielen de vier dodelijke slacht- toen de Pide in een ver- »e poging uit te breken op ienigte begon te schieten, in dag later bij de Caxias- ingenis eiste een wachten- lenigte de vrijlating van politieke gevangenen. De iraals van de junta had- aanvankelijk een uitzon- g willen maken voor de :overvallers en verzets- ;n die bommen hadden m onderop»»—» na de eerste rsvolutieda- bleven de Portugezen van erop hun eigen radicale n |>ssingen aandragen voor nijpende problemen. Via üngen werden binnen kor- ijd de meeste lonen ver- gd. minimum- en maxi- nlonen ingevoerd en cao's idwongen. Krottenwijkbe- bers bezetten leegstaande gebouwen. Alom werden collaborateurs van het Ie regime door geïmprovt- ^de personeelscommissies jiiverd. Communisten en ^•radicale katholieken na- hun plaatsen in. Dat wa lde enige groepen die zich ^het illegale verzet wisten Ande te houden. Spinola probeerde ver is de beweging van onder af te remmen. Na de mis- king van een anti-revolu- ,si>aire staatsgreep van zijn it werd de beweging alleen ir sterker. In totaal wer- ,a ongeveer 500 bedrijven or Jan Halkes Ier een jaar of tien zal Portugal volwaardig van de de Europese Gemeenschappen oeten zijn. De communisten voorspellen I o ramp met een wilde sanering van de #eke economie. De andere partijen schotelen lEG voor als een aards paradijs met hoge BUITENLAND 'lonen en voortreffelijke sociale voorzieningen. Maar de huisvrouw vraagt zich af wat de waarde van alle politieke vrijheid is als vlees bij het eten een luxe is geworden. gemaakt moeten worden, zei Soares. Zijn coalitiepartner Freitas de Amaral maakte daar later, na het uiteenvallen van de coalitie, handig ge bruik van. „Blijkbaar biedt het socialisme geen oplossing voor een economische crisis" zei hij. Het Centrum, dat deel uit maakt van de Europese unie van christendemocratische partijen, was de enige partij die in 1976 tegen de grondwet stemde. Op haar aandrang was in het nieuwe regerings programma opgenomen dat niet de publieke maar de pri vate sector de motor van de economie zou zijn. Nu de soci alisten in de oppositie zijn te recht gekomen zeggen ze dat de coalitie met de centrum democraten een vergissing is geweest. Maar de schuld zou liggen bij de communisten, die Mario Soares op het kritie ke moment in de steek heb ben gelaten. Het is duidelijk dat er zonder socialisten of communisten in de regering van een conse quente uitvoering van de ide alen vjf de grondwet weinig meer terecht komt. De arbei ders in de bedrijven en de boeren van de landbouwcoö peratieven voeren een perma nente strijd tegen het terug schroeven van wat zij in de revolutie verworven hebben. De conservatieven met de on- dememersbonden voorop spreken nu openlijk over wij zigingen die de grondwet van haar ideologische lading moe ten ontdoen om haar „realist!- Portugese demonstranten worden tegengehouden door militairen, nadat de leiders besloten hebben dat de politiek niet op straat maar in de binnenkamer bepaald dient te worden. scher" te maken. De uiteenlo pende voorstellen voor een drastische grondwetswijzi ging dienen als kapstok voor nieuwe partijformaties in het conservatieve blok. Zij maken zich op om bij volgende ver kiezingen de absolute meer derheid op socialisten en com munisten te veroveren. Lage lonen De grondwetswijzigingen op zichzelf bieden natuurlijk nog geen soelaas voor de noodlij dende economie. Over een jaar of tien zal Portugal vol waardig lid van de Europese Economische Gemeenschap moeten zijn. Behalve de com munisten hebben alle partijen het „Europa-met-ons" tot richtsnoer genomen. Maar de gevolgen van een Portugese toetreding tot de EG zijn nog allerminst duidelijk. Zeker is wel dat verreweg de meeste Portugese privé-bedrijven te klein en te achtergebleven zijn om in een open concur rentie met de andere EG-lan- den het hoofd boven water te houden. Portugals specialiteit in internationaal economisch verband zijn steeds de lage lonen geweest. Vandaar dat veel Noordeuropese confectie bedrijven en andere arbeids intensieve bedrijven zich voor de revolutie met hun dochte rondernemingen in Portugal vestigden. Zal toetreding tot de EG betekenen dat de Por tugese lonen tot op EG-ni- veau worden opgetrokken, of zal dat alleen voor de prijzen gelden? En wat te denken van de vele Portugese emigranten die maar wat graag de betere lonen in Frankrijk en de ande re EG-landen accepteren? De communisten voorspellen een economische ramp als de aansluiting bij de EG zonder meer door zal gaan. Dat zou volgens hen tot een wilde sa nering van de zieke economie leiden volgens het principe dat de sterksten zullen over blijven. Bij de overige partij en lopen de belangen wat de details van de toetreding be treft nogal uiteen. Zij hoeden zich ervoor daarover precieze uitspraken te doen. De rege ring van Mota Pinto wil de exportindustrie zoveel moge lijk stimuleren. Maar zij zal daarvoor dc medewerking van het IMF nodig hebben om toe stemming te krijgen voor de omvangrijke (buitenlandse) investeringen die daarvoor nodig zijn. De sociaal-demo craten spelen met het idee om als tegenwicht voor de EG bij de arabische oliesjeiks aan te kloppen. De Arabieren zou den Mario Soares indertijd al verscheidene voorstellen heb ben gedaan, waar de socialis tische premier toen niet voor voelde. Nog andere groepen leggen weer de nadruk op de ontwikkeling van importver- vangende industrie, om zo de economische afhankelijkheid van het buitenland zo klein mogelijk te houden. Koloniën Ook over de economische mo gelijkheden die de vroegere koloniën bieden zijn de partij en het nog niet eens. De aan vankelijke diplomatieke suc cessen van president Eanes in Guinee Bissau en Angola blij ken alleen in Guinee Bissau tot concretere handels- en hulp-overeenkomsten te heb ben geleid. De handelsbetrek kingen met Angola vlotten maar moeilijk, terwijl de be sprekingen met Mozambique deze maand werden opge schort. Angola en Mozambi que tonen zich zeer wantrou wend vanwege de vrijheid waarmee de Portugese con servatieven hun regimes be lasteren en ondersteuning ge ven aan de vanuit Rhodesië en Zuid-Afrika opererende guerrillagroepen. De Portugese regering volgt ook het voetspoor van Eanes niet meer, maar spreekt min achtend over de inschikkelijk heid waarmee haar socialisti sche voorgangers de nieuwe regeringen in Afrika ter wille zouden zijn geweest. Toch kan de Portugese economie de vroegere handelsbetrek kingen maar node missen. De Portugese conservatieven lij ken echter elk economisch herstel voorbarig te vinden zo lang de grondwet niet gewij zigd is. Paradijs Zowel het socialisme als de Europese Gemeenschap is de Portugezen voorgeschoteld als een aards paradijs van hoge lonen en goede sociale voorzieningen. De Portugezen zien de lonen voorlopig echter alleen maar achteruitgaan, en de prijzen stijgen. Vijf jaar na de revolutie zijn zij erg scep tisch geworden over de vele schone beloften. Heel wat huisvrouwen vragen zich af waar al die politieke vrijheid voor dient als het vlees bij het eten een luxe geworden is. Was het vóór de revolutie niet beter dan nu? Aan de andere kant groeit de communisti sche partij omdat zij de enige is die consequent de ideeën van de grondwet en de revolu tie verdedigd heeft. Volgende week zal president Eanes bij de herdenking van de 25ste april traditiegetrouw zijn visie op de politieke toe stand geven. Met nieuwe IMF- onderhandelingen voor de boeg. het parlement in grote moeilijkheden en de rege ringsbegroting geweigerd, valt aan de president opnieuw het verlossende woord. Nieu we verkiezingen kunnen dui delijk maken hoeveel aan hang de linkse meerderheid en de grondwet nog^ heeft Misschien krijgen socialisten en communisten daar nog een herkansing mee. Maar wat gaat er gebeuren als de con servatieven, onderling min stens even erg verdeeld, de meerderheid in handen krij gen? Niemand kan voorspel len of vijf Jaar na de revolutie de politieke macht niet weer op straat komt te liggen. het gebrek aan buitenlandse steun tijdens de revolutieja ren plus de gevolgen van de dekolonisatie hadden Portu gal op de rand van een finan cieel bankroet gebracht. Ame rika en Europa stelden harde voorwaarden aan de financië le hulp die Portugal voor zijn economisch herstel vroeg. Volgens de minister van land bouw uit het eerste kabinet- Soares, Antonio Lopes Cardo so later uit de socialistische partij gestapt zou de rege ring de eerste maanden over niet veel anders dan financië le hulp hebben gepraat. Duit se adviseurs hadden als voor waarden gesteld dat de land hervorming moest worden te ruggedraaid, privé-banken in beperkte mate weer toegela ten zouden worden en een be langrijk deel van de nationali saties ongedaan gemaakt. Tenslotte zouden de socialis ten met spoed het monopolie van de communistische vak beweging moeten doorbreken door het oprichten van een tweede vakcentrale. Lopes Cardoso heeft het ka rakter van de Duitse „eisen" wellicht overdreven, maar een feit is dat de eerste socialisti sche regering deze vier punten als haar richtsnoer nam. Het succes was niet groot. Het ver laten van het socialistische partijprogramma leidde tot een ware uittocht van de lin kervleugel uit Soares partij. Bovendien joeg Mario Soares de communisten tegen zich in het harnas die eigenlijk niets liever wilden dan een regering van de linkse meerderheid vormen. Met de communis ten kreeg Soares zodoende ook de vakbeweging tegen. Eisen De leningen en financiële hulp bleven intussen uit. Pas eind 1977 werd er op voorstel van de Verenigde Staten en West- Duitsland een plan ontwik keld voor grootscheepse le ningen aan het bankroete Portugal. Als voorwaarde voor die lening gold echter dat Portugal ook een kleinere le ning zou sluiten bij het Inter nationale Monetaire Fonds. Het IMF stelt strenge eisen aan de kredietwaardigheid soldaten in revolutionaire raden. van de begunstigde landen. Zo zou Portugal voor het fonds zijn munt drastisch moeten devalueren en een bij na volledige stop op zijn in vesteringen moeten zetten. Het IMF-recept hield weinig rekening met de bijzondere problemen van de Portugese economie. Om weer mee te kunnen komen zou de indus trie eigenlijk van de grond af moeten worden vernieuwd. Maar voor de daarvoor nood zakelijke investeringen liet het IMF geen ruimte. Volgens het fonds zouden alleen dras tische bezuinigingen op alle gebieden de Portugese econo mie gezond kunnen maken. De achteruitgang van de lo nen en de prijsstijgingen die het IMF-recept verooraaakte, maakte het de regering vrij wel onmogelijk haar maatre gelen bij het volk goed te praten. Landhervorming Om niet alléén voor de gevol gen van deze impopulaire po litiek op te draaien, probeerde Soares steun bij de oppositie te winnen en in het bijzonder bij de communisten. Maar de herziening van de landhervor ming waardoor veel coöpera tieve boerderijen ten dode op geschreven waren, maakte het de communisten onmoge lijk de socialisten een helpen de hand te reiken. Na de val van het eerste kabi- net-Soares die daar het gevolg van was bleef de politieke cri sis permanent aanwezig, met een uitzondering voor de kort stondige regeringsperiode van de socialistische coalitie met de centrum-democraten, on middellijk na de val van Soa res' eerste kabinet. Deze rege ring sloot in mei 1978 het on vermijdelijke IMF-akkoord, maar viel twee maanden later vanwege het aloude probleem van de landhervorming. Vergissing Mario Soares verklaarde na het sluiten van het regeerak koord met het centrum-demo cratische CDS dat het socia listische einddoel voorlopig in de ijskast werd gezet. Eerst zou de economie weer gezond Een Portugese vrouw voor uitbundige verkiezingspamfletten. De politieke vrijheid zorgde echter niet voor meer vlees in de pot. door de arbeiders bezet; zij kwamen ofwel onder staats controle, ofwel bleven zelf standig in de vorm van een zichzelf beherende coöperatie. Op het platteland werden on geveer 450 landbouwcoöpera ties of collectieve boerderijen gesticht op de door landarbei ders bezette grootgrondbezit tingen. De grootscheepse vlucht van deviezen en onder nemers naar het buitenland leidde tot de nationalisatie van de banken. Genationaliseerd werd ten slotte de hele basisindustrie, bier-, tabak-, en transportbe drijven. Dat waren de bedrij ven die door hun monopolie positie heer en meester waren in de achtergebleven Portuge se economie. Naast de 200 ge nationaliseerde bedrijven zijn er nog eens een dikke 200 waarin de staat een meerder heidsaandeel bezit. Gezamen lijk produceren deze staatsbe drijven 14 procent van de Por tugese produktie en zorgen zij voor meer dan 11 procent van het totale aantal arbeids plaatsen in Portugal. - Binnenskamers breed anti-communistisch front van centrum- en conser vatieve partijen. De bekro ning van die strijd was de coup van 25 november 1975 die de politiek van de straat weer binnenskamers bracht. Als compromis tussen de re volutionaire en behoudende bewegingen kwam in 1976 de nieuwe grondwet uit de bus, met instemming van socialis ten, sociaal-democraten en communisten. Deze gTondwet schetst de Portugese econo mie als een overgangstoe stand van het kapitalisme naar het socialisme. Er zijn drie sectoren: de publieke sec tor van genationaliseerde be drijven, de sector van de coö peraties en zelfbeheerde be drijven en de sector van het privé-inltiatief. Volgens de grondwet moet de staat op democratische wijze de over gang naar het socialisme ga randeren door het scheppen van de mogelijkheden voor een „democratische uitoefe ning van de macht door de werknemers-klassen". De ge nationaliseerde banken en basisindustrie moet de staat als een motor gebruiken om deze ontwikkeling te sturen. Het socialiseringsproces dat de revolutionaire militairen met de enthousiaste mede werking van de communisti sche partij begonnen is niet afgemaakt. De socialisten be gonnen medio 1975 een tegen offensief uit angst voor cuba- nisering van de Portugese si tuatie. Onder de leuze „Euro pa met ons" vormden zij een Hulp De socialistische minder heidsregering van Mario Soa res die na de parlementsver kiezingen van 1976 aan de macht kwam, bleek het com promis niet waar te kunnen maken. Vijftig jaar fascisme en economische stagnatie, de vlucht van de ondernemers en De revolutie op haar hoogtepunt. Eenheid tussen arbeiders en

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15