Ontwikkeling in de chnologie temmen HOE WE VAN AGT KUNNEN VERWENNEN EN ZELF F300,-OVERHOUDEN, Bedrijven claimen schade bij Shell mancipatie Q Christelijke politiek Shell helpt f 'denkelijke kant wet )eidsomstandigheden' ji Uyl over gevolgen micro-electronica )-voorzitter Van Veen: Hoe 24 automobilisten ruim 20% zuiniger leerden rijden. Na ongeluk met tankauto Echtpaar komt om bij autobotsing 20 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ze redacteur wetenschappen KffiRDAM „Je komt nogal eens de opvatting tegen dat de technologische ontwikkeling jheersbaar is, omdat de mensen toch verder willen, en anders de internationale Hrentie ons wel dwingt. Ik bestrijd die gedachte en de mentaliteit die er achter zit: het is io onjuist." drs J M. den Uyl. fractielei- de PvdA in de Tweede Ka nleren een zaal vol computer- w voor in een betoog over de li appelijke gevolgen van de a oedkopere micro-elektronica g ps"). Hij wilde daarbij na- k verder kijken dan alleen gevreesde gevolgen voor de ""Igenheid. Technische ont- gen dienen op vier punten te getoetst, aldus Den Uyl: op olgen voor het milieu, voor nier van leven, voor de werk- eid. en voor de kwaliteit van hnologische ontwikkelingen iaar zijn. bleek volgens Den de aanpak van de milieube- ïg, die nu in achttien wetten is. Maar naast wetgeving c maatschappelijke tegen- i effectief gebleven. Het su- che vliegtuig Concorde vliegt ar. maar is een prijzige mis- gebleken. Supertankers van joen ton worden niet ge- Na afweging van risico's lappelijke kosten tegen eco- ie baten, weigeren steeds pden om hun havens voor immoets geschikt te maken. In de periode 1960-'75 gaven Amerika en Rusland tientallen miljarden uit aan ruimtevaart. Maar een paar jaar geleden zette Amerika de NASA op financieel dieet en begon geld in zon- ne-energie te steken. „En ik zou me sterk vergissen als kernenergie zich niet op dit moment in dezelfde fase bevindt als de Concorde en de super- mammoet". zei Den Uyl, „en ik meen dat los van de gebeurtenissen in Har- risburg." Hij pleitte ervoor, ook de chips beheersbaar te maken en effec tief te beheersen. Bij de toetsing aan zijn vier punten was over de micro-elektronica en het milieu veel goeds te melden, aldus Den Uyl: zuinig met energie en grond stoffen. minder ruimtebeslag. De in vloed op onze manier van leven lag minder eenduidig. Transistorradio's op het strand kon Den Uyl niet erg •waarderen. Dezelfde apparaatjes in Azië en Afrika daarentegen boden geweldige mogelijkheden voor onder wijs en voorlichting. Maar in feite werden ze daar gebruikt voor het beheersen van meningen en het in standhouden van machtsposities. Wat de persoonlijke levenssfeer be treft. vond Den Uyl het de vraag of de wet voldoende waarborgen tegen nze soc econ redactie 3AAG „De overheid aft zich met de nieuwe Bomstandighedenwet jeep op onderdelen van piale beleid van de on- fring. Dat vinden wij denkelijke zaak", aldus fcter C. van Veen van het nd van Nederlandse nemingen, gistermid- Idens de uitreiking van In Calcar Veiligheids- .978 te Scheveningen. |ale beleid In de onderneming ns de voorzitter een onderne- lleid. „De ondernemingslei- daarover uiteindelijk moeten n; natuurlijk met inachtne- an het vereiste overleg met eging en ondernemingsraad, ien dan ook dat de overheid Ier terughoudend op dit ter rein moet tonen", aldus mr. C. van Veen. De heer Van Veen constateerde dat de nieuwe arbeidsomstandigheden wet voldoende stimulansen bevat voor een goed veiligheidsbeleid in de ondernemingen, waarbij risico's tot een aanvaardbaar niveau worden ge bracht. Van Veen zei ook dat het maatschap pelijke nut en de maatschappelijke risico's tegen elkaar moeten worden afgewogen. „Het is dan ook een goede zaak dat het veiligheidsbeleid steeds' meer onderwerp van gesprek is tus sen overheid, werkgevers en werkne mers en hun organisaties." De Van Calcar Veiligheidsprijs, een prijs die jaarlijks door de Van Calcar Assurantie Groep uit Groningen wordt uitgeloofd als stimulans op het gebied van de schadepreventie be draagt 10.000 gulden. De prijs werd uitgereikt aan het bureau Adfysica in Groningen, aan het Nederlands Mari tiem instituut in Rotterdam en aan de heer H. J. van Zwam uit Oss. misbruik van gegevensverzamelin gen biedt. „Als iedereen zich bespied moet weten, is dat een te hoge prijs voor technologische vooruitgang Werkloosheid De invloed van verdergaande auto matisering op de werkgelegenheid hoeft in theorie niet negatief te zijn. aldus Den Uyl. Als de daarmee be spaarde guldens maar wel rollen, loopt het wel rond. Die theorie da teert al van de invoering van weefma- chines, en klopte toen ook wel. Maar in de huidige economische situatie, die sterk verstoord is, klopt het niet. „De vrees is terdege gemotiveerd, dat bij snelle toepassing de werkgelegen heid vermindert al moeten we dat wel genuanceerd zien." De overheid, aldus Den Uyl, moet proberen énige greep op dat tempo van invoering te krijgen. De industrie is inderdaad gehouden internatio naal concurrerend te blijven, „daar mag Je ze niet af houden". Maar voor overheid, banken en verzekeringsbe drijven geldt dat argument niet of maar zeer ten dele, zei Den Uyl. Daar kun je wel degelijk maatschappelijke kosten en baten afwegen. Hij meende dat het voorstel voor een automatiseringsheffing, dat de dien stenbonden FNV vorig najaar deden, te gemakkelijk opzij was geschoven. „Als investeringen gepremieerd wor den, mag Je je toch wel .afvragen of daarbij voor investeringen die werk vernietigen, niet een nul- of zelfs een min-tarief moet gelden", aldus Den Uyl, waarom zouden we dat niet aan vaarden als we milieuheffingen wél aanvaardbaar vinden? 'Humanisering' De verbetering van de kwaliteit („hu manisering") van de arbeid zag Den Uyl als de grote uitdaging voor de micro-elektronica en haar toepassers. De overname van fysiek belastend werk („aan het vuur bij Hoogovens") door automaten juichte hij toe. Maar in het algemeen moet de vraag, welke produktiemiddelen en -processen door elektronische vervangen wor den, beantwoord worden door afwe ging van voor- en nadelen, een poli tiek proces, aldus Den Uyl. Daarvoor hebben we instrumenten nodig, meende hij, zoals het OTA, een bu reau dat voor het Amerikaanse Con gres de gevolgen van technologische ontwikkelingen bestudeert. Er zou den „Chips-effect-rapporten" moeten komen zoals er voor grote projecten ook milieu-effectrapporten komen. „We mogen en kunnen ons niet meer veroorloven om de ontwikkelingen over ons heen te laten komen." ADVERTENTIE 'tls inderdaad hard nodig.dat we met z'n allen zo'n 5% besparen op ons energieverbiuik. Maar naast alle sociale en ekonomisehe motieven, die er zün.kunnen we ook best een beetje aan onszelf denken. Iedereen kan zuiniger rijden, zo bewijst het boekje hiernaast, wel zo'n 20%. Voorde gemiddelde automobilist betekent dat een besparing van zo'n f 300,- per jaar. En voor onze regeerders betekent het. dat ze wat rustiger kunnen slapen. Dus waar wachten we eigenlijk nog op? Als uw Shell station dit boekje niet meer heeft, bel dan 070-882200 of schrijf (zonder postzegel) naar Shell Verzendcentralc. Antwoordnummer 3010, 2500 NA Den Haag U krijgt het boekje dan ommegaand thuisgestuurd. dee!8 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Zeker vier Utrechtse bedrijven overwegen bij Shell de schade te claimen, die zij zeggen te hebben geleden door het ongeluk met de tankauto, die woensdag in de wijk Hoograven kantelde. Zes uur lang moest daardoor in de hele wijk de stroom worden afgesloten, terwijl het gehele gebied moest worden ontruimd. Een woordvoerder van de Shell heeft al laten weten, dat het bedrijf tegen dit soort ongelukken verzekerd is. Twee levensmiddelenbedrijven zeg gen niet alleen inkomsten te hebben gederfd, maar ook tienduizenden gul dens schade te hebben geleden door dat diepvriezers en koelcellen uitvie len. Veel bederflijke waar als groen ten. fruit, vlees en zuivelprodukten, raakten daardoor onverkoopbaar. Ook het restaurant van een van de bedrijven zou nogal wat bedrijfsscha de hebben opgelopen. Achterop Een autobedrijf zegt tienduizenden guldens schade te hebben geleden doordat er na half vier 's middags niet meer kon worden gewerkt op de repa ratie-afdelingen. Bovendien bleven de klanten weg. Andere bjedrijven zeggen in het werk achterop te zijn geraakt doordat bij het lossen van goederen geen machi nes mochten worden gebruikt in ver band met explosiegevaar. Het laden en lossen moest vaak met extra per soneel en met de hand gebeuren. De Utrechtse brandweer overweegt enkele duizenden guldens te claimen voor de vloeistof, die wordt gebruikt in het schuimkanon. Andere kosten worden niet op Shell verhaald omdat ze behoren tot die kosten die de brandweer maakt bij de normale taakuitoefening. Westraven In het rijkskan torengebouw Westra ven, dat niet ver van de plaats van het ongeluk staat (tussen de Oalecop- perburg en een park van olietanks aan het Amsterdam-Rijnkanaal), is vrij nuchter gereageerd op de gevaar lijke situatie. „Er is nauwelijks meer over gesproken", aldus het hoofd in wendige dienst. Westraven kwam enkele jaren gele den in het nieuws, toen ambtenaren van staatsbosbeheer en de cultuur technische dienst tegen hun zin hun intrek namen in het kantoor vanwege het explosiegevaar in het nabijgele gen tankpark. Pas na het aanbrengen van veiligheidsmaatregelen (zoals splintervrij glas, een alarmeringssys teem door het KNMI bij voor het tankpark gevaarlijke weersomstan digheden) is de discussie over de vei ligheid in het gebouw weggeëbd. Vol gens een rapport van TNO is de vei ligheid van het kantoorpersoneel „in hoge mate veilig gesteld" door maat regelen in en rond het tankpark. Het hoofd inwendige dienst in West raven verklaarde dat er geen reden is voor de ambtenaren om zich na het ongeval met de tankauto weer onge rust te voelen. „De veiligheidsmaat regelen zijn genomen. Er kan nu niks meer gebeuren. Dat die tankauto omslaat heeft daar niets mee te ma ken. Wij kunnen het niet helpen dat een chauffeur z'n stuur niet kan vast houden." GROENINGEN (ANP) Bij een ver keersongeval in Groeningen (ge meente Vierlingsbeek) zijn de 71-jari- ge S. H. Gerrits uit die gemeente en zijn even oude echtgenote J. M. Ger- rits-Van de Loo omgekomen. Ze zaten in een personenauto die tegen een truck met oplegger botste. DIEMEN - De 87-Jarige H. Heukels uit Vlissingen is om het leven geko men op een beveiligde overweg bij het station Diemen. Hij liep, volgens de NS, tussen de gesloten halve over wegbomen door om nog een trein te halen en werd aangereden door de intercity van Amersfoort naar Am sterdam. Bij de beweging voor de emancipatie van de vrouwen hebben de christelijke partijen nooit voorop gelopen. De mannenbroeders hadden nogal wat bijbelteksten voorhanden om de vrouw die gelijkwaardigheid eiste, op haar plaats te wijzen. Het CDA heeft deze traditie wel overwonnen en mocht zelfs de eerste staatssecretaris voor emancipatiezaken in Nederland leve ren. Een voorloper is de partij op dit terrein daardoor echter niet geworden. Cisca Dresselhuys de christelijke politieke partijen de emancipatie van de vrouw het moeten hebben. Zowel in de strijd let vrouwenkiesrecht, als in het ge- |om gelijke kansen op werk, hebben christelijke politici zo lang mogelijk k gelegen, waarbij zij zich heel vroom pen op „bijbelse waarheden". Die in meestal vooral gebruikt te worden Ien principieel tintje te geven aan i traditionele opvattingen en tegen in de vrouw een deel van de macht af ian. Wanneer deze politici zich name- beriepen op „bijbelse waarheden" !ïij vooral druk gebruik gemaakt van Paulus, die zich nogal eens in Jigende zin over de vrouw en haar tenis heeft uitgelaten, met bewerin- als „de man is het hoofd van de I/" en „de vrouwen moeten zwijgen in femeenten") was het opvallend, dat vooral strak de hand wenste te hou- lan uitspraken die de vrouw leken af Ouden van medezeggenschap in de of het politieke en maatschappelijke be uitlatingen, die net zo goed in de j staan en waarin bij voorbeeld voor- Iten gegeven worden over het uiter- ian de vrouw (zij moet met „gedekten ie" in de kerk komen en haar haar laten afknippen) legden deze chris- jolitici veel makkelijker naast zich [met het argument dat het hier om Igebonden" uitspraken ging. Me heupen kerkvaders als Maarten Luther wer- druk geciteerd door politici, die de fc'en het liefst thuis bij de haard hiel- ..Vrouwen hebben brede heupen om I te zitten en kinderen te krijgen" liet (kerkhervormer weten. I wonder dus dat vrouwen, ook uit jtelijke kring, nattigheid voelden, Oeer zij om de oren werden geslagen al deze uitspraken. Zij moesten wel Ie overtuiging komen dat de mannen oprecht in hun bedoelingen wa- ondanks al die zogenaamde bijbelse heden. iren mannen als Colijn en Romme. er maar twee te noemen, die hun rste best hebben gedaan om via wet en circulaires te bereiken dat er weer irbeidsverbod kwam voor getrouwde wen. Pas geleden nog gaven de heer na en mevrouw Hannie van Leeu- beiden van de ARP. uiting aan hun ng dat getrouwde vrouwen in tijden 'werkloosheid maar hun banen moe ten opgeven, zodat werkloze mannelijke kostwinners die plaatsen kunnen mnemen. Ook het toetreden van de vrouw tot de politiek is heel lang tegengehouden door confessionele partijen, waarbij vooral de ARP het slechte voorbeeld gaf. Bij de CHU aanvaardde men het vrouwenkies recht al vrij snel als een historische ont wikkeling, die niet tegen te houden was. Bovendien was men in deze partij van mening, dat de vrouw een duidelijke, aan vullende bijdrage zou kunnen leveren aan het mannenbedrijf, dat politiek tot dan toe was. De vrouw werd hier vrij snel als partijgenote en potentiële kandidaat voor politieke functies aanvaard. Ter illustra tie: voor de CHU zat al in 1922 drect na de verkiezingen, waaraan de vrouwen voor het eerst hadden mogen deelnemen een vrouw in de Tweede Kamer; bij de ARP duurde het, niet gelogen, tot 1963 voordat de eerste vrouw haar intrede deed in de kamer. 'Andere taak' Voor veel voortreksters uit de vrouwenbe weging was deze tegenwerking van de mannen erg moeilijk te verteren, omdat zij voor een groot deel gelovige protes tantse vrouwen waren. Dan is het wel heel moeilijk om van Je gelijkgezinde politieke voormannen te moeten horen „dat God de vrouw in het algemeen een andere taak heeft aangewezen dan haar door de toe passing van het passieve kiesrecht zou worden toebedacht; dat derhalve de anti revolutionaire partij zich heeft te onthou den van het kandidaat stellen van vrou wen en dat op dezen regel alleen uitzonde ring toelaatbaar is, als onder leiding des Heeren het voor de anti-revolutionaire partij duidelijk geworden is, dat dit door God gewild is" (de commissie-Idenburg, die in mei 1921 in opdracht van de ARP rapporteerde over het verkiesbaar stellen van vrouwen voor politieke funkties). Dit standpunt is binnen de ARP tot ver na de Tweede Wereldoorlog van kracht geble ven; pas in 1953 werd een regeling aange nomen die vrouwen, bij wijze van uitzon dering. het recht om gekozen te worden wel verleende. Wat betreft het buitenshuis werken van vrouwen: tot 1955 wees het CNV de loonar beid van de getrouwde vrouw af. „De gehuwde vrouw vindt haar arbeid in het gezin. Het huiselijke leven wordt ont wricht, wanneer de gehuwde vrouw de gehele dag buitenshuis is, in fabriek, kan toor of atelier arbeid verricht en dan 's avonds nog een dagtaak thuis vindt," meent deze bond. Ook de rooms-katholie- ke vakbeweging huldigde soortgelijke op vattingen, maar dan op grond van de pauselijke encycliek Quadragesimo Anno, die in schrille kleuren schildert aan welk verval het gezin zou blóotstaan, wanneer de getrouwde vrouw een baan buitenshuis zou hebben. Nu hebben de vakbonden hun mening over dit onderwerp wel herzien. Ex-voor zitter van het CNV Jan Lanser vertelde mij tenminste eens dat hij een voorstan der was van het eerlijk verdelen van het beschikbare werk over alle gegadigden, de getrouwde vrouwen inbegrepen. Helaas hebben de bonden dit standpunt nooit eens duidelijk uitgesproken. Misschien kunnen ze dat ook niet. In een tijd van grote werkloosheid zal het immers bij veel vakbondsleden (en dat zijn nog altijd voor negentig procent mannen) niet goed val len, dat „hun" bond werk vraagt voor getrouwde vrouwen die geen kostwinner zijn. Bewindsvrouw Gezien deze voorgeschiedenis is het wat vreemd dat nu Juist het CDA de eerste staatssecretaris voor emancipatiezaken heeft geleverd. Dit is des te vreemder omdat het CDA als enige grote politieke partij tegenstander was van een speciale minister of staatssecretaris voor emanci patie. Het achtte zo'n figuur minder ge wenst uit vrees voor competentie-geschil len als deze bewindsvrouw zich zou gaan bemoeien met het beleid van collega's. Bij de onderhandelingen over de vorming van een tweede kabinet-Den Uyl drongen PvdA en D'66 aan op de benoeming van een speciale bewindsvrouw voor emanci patie, terwijl het CDA zich verzette. Nadat deze onderhandelingen op het laatste nip pertje waren afgesprongen en het CDA met de WD in zee ging. bleek ook deze partij iemand voor vrouwen-emancipatie in het kabinet te willen en het CDA ging door de knieën (hoewel.niet helemaal, want de nieuwe staatssecretaris kreeg be halve emancipatie ook sociaal-cultureel werk en een deel van het bijstandsbeleid). Zo werd het AR-Tweede-Kamerlid Jeltien Kraaijëveld-Wouters de eerste staatsse cretaris voor emancipatie-zaken in de Ne derlandse parlementaire geschiedenis. De doelstellingen voor haar beleid staan in het regeerakkoord van het CDA en de WD. Met enkele kleine wijzigingen is deze passage helemaal overgenomen uit het regeer-akkoord dat het CDA eerder met PvdA en D'66 had gesloten. Gezien Met die doelstellingen zou de staatssecre taris wel uit de voeten moeten kunnen. Er staat in het regeerakkoord bij voorbeeld. „Het beleid zal erop gericht zijn de vrouw volledig de kans te geven zich te ontplooi en. haar mogelijkheden te vergroten om kansen te benutten, haarzelf te laten be palen op welke wijze zij haar talenten wil gebruiken door o.a. speciale aandacht te besteden aan studie- en beroepenvoorlich- ting, de mogelijkheden voor her- en bij scholing te vergroten en aandacht te be steden aan een verantwoorde kinderop vang". Verantwoorde kinderopvang? Is dat wel te combineren met de uitspraak (uit het CDA-verkiezingsprogram) dat „het gezin een onmisbare pijler van onze samenle ving is. waar het meest geëigende opvoe dingsklimaat voor kinderen bestaat" Zou die pijler soms vooral door de man en vader ondersteund moeten worden of toch weer door de moeder? Verder staat er in het regeerakkoord: „Waar nodig zal wet geving ter opheffing van diskriminatie, die belemmerend werkt op de emancipa tie, ter hand worden genomen". Mooi, maar gebeurt dat pas onder dreiging van de Europese Gemeenschap, wanneer men daar na Jaren wachten eindelijk boos wordt, dat Nederland zo achterblijft met. het opstellen van wetten die bij voorbeeld gelijke beloning van man en vrouw moe ten regelen? Nog een verklaring uit het regeerakkoord. „Bij heRN235120C907zal begrip en des kundigheid van de leerkrachten met be trekking tot emancipatie en rolverande- rlng van man en vrouw bevorderd wor den". Bij wie zal die grotere deskundig heid aanwezig moeten zijn? In ieder geval niet bij de getrouwde onderwijzeressen, die nu bij het bijzonder onderwijs weer ontslagen kunnen worden, wanneer zij geen kostwinner zijn en er op hun school mensen moeten afvloeien. Het ziet er op papier allemaal best goed uit. maar in de praktijk komt er (nog) niet veei van terecht. Schoorvoetend De traditionele opvatting over de plaats van de vrouw in de samenleving, zoals die nog wel bestaat bij partijen als de SOP en het GPV, heeft het CDA wel overwonnen. Maar een erg stimulerend beleid is daar niet voor in de plaats gekomen. Het CDA volgt schoorvoetend de ontwikkelingen, maar een duidelijk initiatief of een goed uitgewerkt plan op het gebied van de emancipatie (zoals bij voorbeeld het plan voor de vijfurige werkdag van Joke 8mit) is uit die hoek nog niet voortgekomen. (Dit is het laatste verhaal uit deze serie- De vorige afleveringen stonden in de krant van 31 maart en 4, 5, 7, 10, 12, 14 en 18 april).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9