Voor de kleine huishoudens 14.000 huizen PvdA-Kamerleden op de bres voor hulpverleners 'School aan ouders?' 'Kerkbestuur verhindert contact met bezetters' Ferdy Bolland Van de Clock House Fashion Group Onderzoek naar symbool Friese samenleving Steuncomité Turkse christenen: 'Bestaande praktijk in strijd met de wet' y*. VRIJDAG 20 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Brokx heeft in principe toestemming verleend voor het bouwen van 14.728 wooneen heden voor kleine huishoudens dit jaar. Dit aantal is het totaal aan plannen dat vijfennegentig gemeenten in ons land voor dit Jaar hebben opgevoerd bij het ministerie. In de begroting voor volkshuisves- ttng is rekening gehouden met het bouwen van tienduizend wooneenhe den voor een- en tweepersoonshuis houdens Brokx verwacht echter, dat niet alle gemeentelijke plannen ook dit Jaar gerealiseerd zullen worden, zodat de toezeggingen in overeen stemming zijn met de begroting. Bij de opening van een tentoonstel ling over een- en tweepersoonshuis houdens in Utrecht, waar gerealiseer de of in voorbereiding zijnde plannen worden getoond, zei Brokx dat de gang van zaken met nieuwbouwplan- nen in de gemeenten aan zijn ver wachtingen voldoet. Het verbouwen van bestaande panden tot woonruim te voor kleine huishoudens roept ech ter nog problemen op. Deze gemeenten zijn: Winschoten. Hoogeveen. Beverwijk. Krimpen aan den IJssel. Ridderkerk. Voorburg. Veldhoven en Waalwijk. Verbouw Brokx wees er opnieuw op. dat met name de grote steden in belangrijke mate naast nieuwbouw op verbouw aangewezen zullen zijn. De toezeggingen van Brokx houden onder meer in. dat een stad als Delft aan de slag kan met plannen voor 926 wooneenheden. Voor Amsterdam. Rotterdam en Den Haag zijn deze aantallen respectievelijk 555, 865 en 412 wooneenheden. Voor Groningen en Leeuwarden 570 en 110. Acht gemeenten hebben het ministe rie laten weten geen plannen voor een of tweepersoonshuishoudens te heb ben noch een afgerond programma. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Wat zijn de symbolen waarmee de Friese samenleving haar eigen identi teit tot uitdrukking tracht te brengen en hoe hebben die zich ontwikkeld. Dit is één van de aspecten die het Instituut voor Culturele en Sociale Antropo logie van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen gaat on derzoeken. De antropologen hebben het provinciaal bestuur van Fries land bericht van hun voorne men een wetenschappelijk on derzoek te verrichten. Wat de symbolen betreft zullen ze zich speciaal bezig houden met reli gie. kunst, literatuur en taal. Verder wordt onderzoek ver richt naar de Invloed van om gevingsfactoren. zoals klimaat en bodemgesteldheid, alsmede de ontwikkeling van middelen van bestaan en de sociaal-eco nomische en politieke ordening van de samenleving. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Enkele van de 200 Turkse christenen, die sinds vorige week de Sint Janskathedraal in Den Bosch bezet houden, zijn ziek geworden. Twee mensen zijn in een zieken huis opgenomen. De klachten gaan voornamelijk over maag- stoornissen en vermoeidheidsverschijnselen. Het steuncomité ..St. Jan-Turken" is er nauwelijks over te spreken, dat het kerkbestuur van de kathedraal ..erop uit is het contact tussen het comi- té"en de in de kerk verblijvende 8y- risch-orthodoxe Turken te verhinde ren." Leden van het kerkbestuur en het Rode Kruis deden al moeilijk, toen men de Turken een warme maal tijd kwam aanbieden, aldus een woordvoerder van het Comité. De pannen met voedsel zouden aanvan kelijk niet naar binnen mogen. Later mocht dat toch. alhoewel er gezegd werd dat de Turken zo nooit uit de kerk zouden verdwijnen. Woensdag werden er aanmerkingen op ge maakt. dat leden van het Comité in de kerk waren om met de bezetters te overleggen. Dank zij de plebaan van de SL Jan (de pastoor die ln naam van de bisschop de kerk bestuurt) konden de nodige contacten worden gelegd, maar de Turken vonden het beter het gesprek bulten de kerk te houden. In het gebouw van de sociale acade mie van Den Bosch, waarin het comi té onderdak heeft gevonden, werden toen afspraken gemaakt over de te volgen gedragslijn en de tijdstippen waarop men met elkaar zou praten. Er kwamen gisteren op de afgespro ken tijd echter geen Turken opdagen. Toen leden van het steuncomité zich aan de kerk vervoegden, werden zij tegengehouden door mensen van het kerkbestuur. Het steuncomité zegt de indruk te hebben, dat men erop uit is de bezetters van de buitenwereld te isoleren. L. Kalsbeek schrijft ons: Het commentaar van Trouw over ..School aan ouders?" (13 april) be gint met en bouwt voort op de volgen de stelling: ..Voor het bijzonder on derwijs heeft het altijd als een paal boven water gestaan dat de school een zaak moet zijn van de ouders. Daarom is destijds de hele school strijd begonnen en daarop is de vrij heid van onderwijs gebaseerd' Evenwel de schoolstrijd was al vele jaren in volle gang toen Kuyper op het toneel verscheen en de leus: „De school aan de ouders" ging propage ren. Groen van Prins te rer was het daar helemaal niet mee eens en déar- om is destijds de schoolstrijd dan ook niet begonnen De inzet van deze strijd is heel wat anders geweest, iets van veel groter gewicht, nl een school met de bijbel! Onder de voorstanders van een school met de bijbel bestond evenwel verschil van mening over de vraag hoe deze moest worden gerealiseerd De antirevolutionairen, onder leiding van Groen, wensten de bijbel terug op de openbare school, zoals dat tij dens onze Republiek meer dan twee eeuwen het geval was geweest. Van der Brugghen daartegenover achtte dat het niet op do weg van de over heid lag om christelijk onderwijs te doen geven en stond daarom biexon- dere scholen met de bijbel voor. Deze zouden kunnen uitgaan van de ou ders of van de kerk Zijn onderwijs wet van 1857 maakte het ideaal van Groen onmogelijk, zodat deze nood gedwongen ging ijveren voor de bie- zondere school met de bijbel, maar heel beslist niet speciaal voor de school aan de ouders' Kuyper is wel Oroens ópvolger. maar in deze niet Groens nivolger geworden. In de on derwijskwestie is hij meer de door Van der Brugghen gewezen weg ge gaan. Toch is ook nog bij de aanbie ding van het Smeekschrift aan Ko ning Willem Hl in 1878 de facultatie ve splitsing van de openbare school, die een overheldsschool met de bijbel zou kunnen geven, als een mogelijk heid naar voren gebracht. De mening dat het voor het hieronder onderwijs altijd als een paal boven water heeft gestaan dat de school een zaak moest zijn van de ouders is dan ook niet overeind te houden. Met name in de hervormde kerk zijn er nog veel theocratisch gezinden. die de biezondere school met de bijbel slechts kunnen voorstaan als nood woning. omdat de overheidsschool met de bijbel in de praktijk niet te realiseren is. De hervormde kerk heeft trouwens in haar kerkorde en synodale verklaringen van 1946 en '52 deze laatste school als de meest wen selijke aangewezen. Vergeten we ook niet dat er in ons land vele tientallen biezondere scholen bestaan, die van de hervormde kerk uitgaan en niet van de ouders Waar het in de vorige eeuw om ging en nu nóg om gaat is: een school met de bijbel. De beheersvorm van deze school is wel een heel belangrijke zaak. maar niet de clou hiervan. Zij heeft er voor te waken dat haar nooit door middel van wetgeving een wijze van bestuur wordt opgedrongen, die haar identiteit in gevaar zou kunnen brengen. L. Kalsbeek was hoofd van een her vormde school in Katwijk aan Zee. Hij publiceerde ..Theologische en wijsgerige achtergronden van de verhouding van Kerk. Staat en School in Nederland" en „Een school met of ronder bijbel." (Bolland Bolland): "Welk risico loop ik als ik zeg dat meisjes inzo'n witte Clock-dinges jurk er heel aantrekkelijk .uitzien?-Dat ze je niet ge loven omdat hetreldame is-, zei die Clock House Fashion Group toen! Dén zeg ik het dus nog één keer: ik vind t heel mooi, punt uit." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-Ka- merleden Roethof en me vrouw Haas-Berger houden onverkort vast aan hun Initia tiefwetsvoorstel om de straf baarheid van hec verbergen van weggelopen minderjari gen door hulpverleners op te heffen. Zij zeggen dit in een reactie op het advies van de kinderrechters, dat erop neerkwam de bestaande prak tijk te handhaven in afwachting van een algehele herziening van het jeugdrecht. De Tweede Kamer had zich tot de kinderrechters om advies gewend, nadat het debat over het PvdA-voor- stel vorig najaar in een volstrekte impasse was geraakt. Men verwacht te. dat de rechters een uitweg zouden wijzen, maar dat pakte wat anders uit. De initiatiefnemers ondej de kritiek van de kinden het voorstel van CDA en[ hulpverleners te verplicl loopgevallen direct bij de k ter te melden. Het door voorgestelde alternatief bij politie of raden voor! scherming wijzen ze echti tussen hulpverleners, politie, justitie en kinderbescherming, die er toe lei den dat veel wegloopgevallen zonder problemen kunnen worden afgewik keld. Volgens hen kon zonder schade worden gewacht op de voorstellen van de minister van justitie om de rechtspositie van minderjarigen te verbeteren. De beide initiatiefnemers tonen zich in hun reactie „verbaasd en teleurge steld" over dit advies. Zij wijzen erop. dat de bestaande praktijk in strijd is met de wet. Dat er op het ogenblik niet zoveel problemen zouden zijn is. daargelaten of het juist is. niet de vraag, meenden zijn. ..De juidige toe stand is in strijd met de wet en dan doet het weinig ter zake of er vaak wordt vervolgd. De Kamer neemt herhaaldelijk wetten aan. die soms jarenlang niet tot één vervolging aan leiding geven." Gewezen wordt op de wetten inzake belediging van een be vriend staatshoofd en vliegtuigka pingen. Jeugdrecht De PvdA-Kamerleden vinden ook. dat grote voorrang moet worden ge geven aan de herziening van het jeugdrecht, maar ze zijn niet erg opti mistisch over het tempo waarin dit streven zijn beslag zal krijgen. In de tussentijd moet er volgens hen duide lijkheid worden geschapen voor zo wel hulpverleners als politie. Ook de alternatieve hulpverleners hebben hieraan behoefte. Volgens hen werken die afspraken over het algemeen wel in de grotere gemeen ten. maar zeker niet op het platte land. Een ander bezwaar van hen is. dat politie en justitie de strafvervol ging altijd als stok achter de deur hebben. Hoewel zij hun voorstel hP zijn de PvdA-Kamerledenu mistisch over het lot daarT en WD hebben eerder la| zich bij het advies van de kL ters te willen neerleggen/f zich hierMj gesteund doofl De Ruiter van justitie dieu stander isvan voorlopige hi. van de bestaande praktijkr Test i De reden d»t de socialisten j zetten is. d*t zij de WD w 1 gen tot een guidelijke stelli deze kwestie die zij zien a dige test voor het liberale g j deze partij. C&oi U tbcfi De kinderrechters wezen erop. dat in veel plaatsen afspraken zijn gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8