Welzijnszorg jongeren schiet danig tekort Sloop voor deel Fluwelen Burgwal Groeiende onvrede over herhuisvesting Wethouder trekt muurtje ou Haagse Hervormde Kindertehuizen: 'Zo gaat het fout' Nieuwbouw voor winkels en flats Provincie buiten spel bij sanering van scheepswerven KORT KORT NIEll 'Bewoners Haagse sloopgebieden kiezen vaak onder druk een ander huis' Startsein bouw tweepersoonsappartementen .VRIJDAG 20 APRIL 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Ar ie Bergwerff DEN HAAG „Er is in Den Haag een schreeuwende behoefte aan opvang voor jongeren. Men heeft er in deze stad geen benul van hoeveel van die jongeren er 's nachts over straat lopen, in portieken slapen. Het is een groep jongeren die groter en groter wordt. Voor deze jongeren zijn er nauwelijks mogelijkheden tot plaatsing binnen de instellingen, die werken op het gebied van de jeugdwel- zijnszorg. Je raakt ze aan de straatstenen niet kwijt. Er moet veel meer op gehamerd worden dat het zo hartstik ke fout gaat met deze groep." Aan het woord zijn Dick de Vries en Rob Mooi) van de Stichting Haagse Hervormde Kindertehui zen. De jongeren waarover gespro ken wordt, hebben om wat voor redenen dan ook geen eigen thuis of kunnen daar niet meer terecht De meesten van hen heb ben al heel wat kindertehuizen van binnen gezien Ze zullen er misschien nog heel wat bezoeken. Tot ze achttien jaar zijn, dan moe ten ze zich maar zien te redden. Ze kunnen dat nergens meer terecht Tot die tijd hebben ze recht op een plekje onder de vleugelen van de jeugdwelzijnszorg. Een plekje ech ter. dat door gebrek aan beleid, lang niet zo comfortabel is. De stichting, kortweg HHK genoemd, poogt op haar manier iets te doen aan de nood van deze jongeren groep. Momenteel zijn er vier leef groepen van elf twaalf jongeren van gemiddeld vijftien jaar. Daar naast zijn er twee opvanggroepen en. en sinds kort. een kamertrai- ningscentrum voor meisjes. Op korte termijn wordt er ook een kamertrainmgscentrum voor jon gens gestart. Het HHK is de enige instelling op justitieel gebied die werkt met op vanggroepen. De groepen, met ruimte voor acht tot tien jongeren, zijn in leven geroepen omdat men regelmatig geconfronteerd werd met spoedopnames ..Bijna ieder tehuis kent een vrij lange opname procedure. Door de opvanggroe pen kunnen we de Jongeren la minuut in huis opnemen.'' De groepen zijn ook in het leven ge roepen omdat het voor de leef groepen en de „nieuwkomer" flink wennen was Het gevolg was een stuk onrust binnen de leef groepen Twee maanden Opname in een opvanggroep moet deze onrust voorkomen. En dan niet „pappen en nathouden". Bin nen twee maanden tracht Haagse Hervormde Kindertehuizen, in sa menwerking met de jongeren en eventueel de plaatsende instantie, uitgezocht te hebben wat de beste oplossing is. Dat kan betekenen dat er intern geschoven wordt of dat elders gepoogd wordt een plaats te vinden. Het komt voor dat de ene de opvanggroep nog niet verlaten heeft of de volgende staat al weer voor de deur. Het verblijf in de opvanggroep is maximaal drie maanden. „We zou den de capaciteit zondermeer kunnen verdrievoudigen. Maar ook dan redt Je het niet. als het tenminste alleen daarbij blijft" al dus Dick de Vries. Het HHK heeft sinds kort ook een kamertraining, voorlopig alleen nog voor vier meisjes, maar bin nenkort ook voor jongens. Ge tracht wordt te zorgen dat ze bin nen één jaar volledig zelfstandig een kamer kunnen bewonen. De kamertraining ook wel bekend als begeleide kamerbewoning of als jeugdpension is in eerste instantie bedoeld voor eigen jon geren. Er is een start mee gemaakt omdat het HHK keer op keer ge confronteerd werd met lange wachttijden voor kamertraining elders. Het verhaal van Dick de Vries en Het pand, waarin de leefgroep meisjes van het HHK woont Rob Mooi is triest. .Als je teveel met deze problematiek bezig bent. overvalt Je het gevoel: wat zijn we eigenlijk aan het doen" vertelt Rob Mooij. Hij schetst de trieste verhalen van de jongeren die op de stoep van de stichting verschij nen Vertelt over de lange opna meprocedures, waar ze keer op keer weer hun verhaal moeten doen en vervolgens niet zelden ge weigerd wordt. De verwijtende vinger gaat na drukkelijk naar de overheid. Dick de Vries rekent voor dat er op de groep Jongeren binnen de jeugd- welzijnszorg flink bezuinigd moet worden. Een bezuiniging die nogal wat bevreemding wekt. De instel lingen die zich bewegen op het terrein van het jeugdwelzijn, krij gen een vergoeding die bepaald is aan de hand van het aantal bed den dat bezet is. „Zo kunnen de kosten laag worden gehouden door maar zo veel mogelijk bed den bezet te houden" aldus Dick de Vries. Zijns inziens is er drin gend behoefte aan een andere wij ze van subsidiëren. In Den Haag en omgeving zit men te springen om een flink aantal zogeheten jeugdbeschermings plaatsen. Die kunnen er echter alleen komen als elders drastisch ingeperkt wordt. Met „elders" doelt De Vries met name op de tehuizen op de Veluwe, waar de bossen zo mooi en de jongeren zo weinig mogelijk last kunnen ver oorzaken. „Het is toch te gek om los te lopen dat jongeren die hier geboren en getogen zijn, naar el ders verplaatst worden" aldus Dick de Vries. In Den Haag mist men nog steeds een observatie huis. Voor een vakintemaat moe ten de jongeren naar de Veluwe. Al zes jaar lang praat men over een opvangcentrum voor jonge ren. Als er dan eindelijk een rap port verschijnt, stuit de zaak af op de financiën. Men is het er ook allang over eens dft er een centrale intake moet komen in Den Haag. Maatschap pelijk werkers moeten heel wat Instellingen af voordat er eindelijk een bed gevonden is. „Het belan grijkste is dat er een bed gevon den is, niet of de jongeren in die instelling wel op hun plaats zijn." Aldus Rob Mooij. Groter en groter Ondertussen wordt de groep jon- deren die het niet haalt groter en groter. Mooij wijst op de jongeren die al een hele tijd bij de stichting in huis zijn. Op een gegeven mo ment moet de deur achter hen gesloten worden. Er is voor hen verder niets en dus wordt er maar een kamer gezocht. Een stukje ka mertraining is er niet en proble men als eenzaamheid komen al snel om de hoek kijken. De groep die het niet haalt wordt er alleen maar groter op. „Er zitten jonge ren bij die keer op keer deuken oplopen, bij wie het gevoel van zelfwaarde meer en meer ver dwijnt. Wat zijn er nu eenmaal voor mogelijkheden voor deze groep, die overal al geweest is." Aldus Rob Mooij. Jongeren die de jeugdwelzijnszorg verlaten, moeten in één keer sla gen. Ze kunnen niet op thuis te rugvallen, op een moeder die eens een pak koffie in een tas met schoon wasgoed stopt, als ze na het weekeinde weer naar de kamer vertrekken. „Onze Jongeren heb ben dat niet, ze moeten het in één keer goed doen. Lukt dat niet, dan gaat het ook radicaal mis. Die wetenschap doet ze vaak tijden op de tenen lopen. Het is een over spannen situatie" stelt Rob Mooij. Hij hamert op een mentaliteits verandering. „Binnen de knusse gezinnetjes heeft men geen idee hoeveel van die stukgelopen jon geren er zijn. Er is geen tijd en geen oog voor hun problemen. Laat ze maar over straat lopen, laat ze maar in portieken slapen. Ze worden pas van straat geplukt als men er last van krijgt en dan worden ze niet geholpen, maar op geborgen." De zaak moet kenne lijk eerst eens flink uit de hand lopen, voordat er oog komt voor deze jongerengroep en hun proble matiek. Rob Mooij vraagt zich af of het voor een groot aantal van hen dan al niet te laat is. De huizen aan de Fluwelen Burgwal, waarvan de dagen geteld zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland voelt zich buiten spel gezet door de regering, waar het gaat om besluiteri over de scheepsbouw in het Waterweggebied}. Gedeputeerde staten erkennen dat hun „taken en mogelijkheden bij de sanering van de scheepsbouw uiterst gering zijn", maar het gebrek aan betrokkenheid stelt g.s. teleur: „Hoe wel wij naar aanleiding van onze plei dooien en initiatieven wel wat beter dan voordien worden geïnformeerd door de rijksoverheid, is er van een werkelijk betrekken bij de besluitvor ming tot nu toe geen sprake ge weest". Gedeputeerde staten zeggen dat in antwoord op vragen van twee PvdA-statenleden. Zij laten weten vóór het openhouden van de werf VDSM op Rozenburg te zijn en heb ben dat ook bij het rijk bepleit. RECREATIE Zaterdag en zon dag worden weer Haagse Recreatie Wandeltochten gehouden. De afstan den bedragen 5. 10. 15, 25 en 40 km. De start is bij het Gemeentelijk Sportpark aan de Laan van Poot in Den Haag. Voor de langste afstand dient men tussen negen en tien te starten. Voor de overige afstanden kan men vertrekken tussen negen en twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. TWEEDAAGSE Zaterdag start vanaf het Gemeentelijk Sportpark aan de Laan van Poot in Den Haag de Haagse Tweedaagse. De afstanden zijn, zaterdag en zondag, 25 of 40 kilometer. Het Inschrijfgeld is 12,50. KWEKERIJ De Gemeentekwe kerij van de Haagse Plantsoenen dienst aan de Kwekerijweg wordt za terdag van tien tot twaalf uur weer opengesteld voor het publiek. Er wordt een ruilbeurs voor kamer- en tuinplanten gehouden. Om elf uur is er een demonstratie van het opma ken van bloembakken en het aanleg gen van straattegeltulntjes. fl Woonboten °el LEIDEN Volgens het U IJ raadslid J. van der Putten gemeente nauwelijks sprak beleid voor ligplaatsen e schepen. Het raadslid conc naar aanleiding van ervai de bewoners van twee woc Het gaat om een gezin mei deren en een tweepersooi den. Op last van de provin D° held verlieten de bewoners de provinciale wateren enf Leids vaarwater liggen. B verzocht de gemeente hen ligplaats aan de Boshuizen verlaten omdat de schepei zlervaartulg van het ver Zuydtwijck in de weg zou<^ Het PSP heeft hier sterk z over. Vervoleens werd eeig van de Boslmizerweterini_ den als ligplaats. „Toen ditf en te klein bleek te zijn gemeente gelijk met wegj dreigen," aldus Van der een aantal schriftelijke vrai PSP-raadslid weten wat hef telijk beleid tea aanzien i schepen is. Hij stelt verd over het verlemn van ligwjtf gen, de huidige woonschep* in Lelden en de criteria omi pen te doen verwijderen, [k Putten noemt wocnscheperjd natief voor oplossing van d nood van één of tweepen houdens. Koningshof PIJNACKER De raad vs ker beslist in de nadsveft». komende week over de veif percelen bouwgrond aa Bouwontwikkeling BV. Het 42 kavels voor de bojw va veel premiewoningen voor van 922.957 gulden en 26 kt de bouw van vrije secton voor de prijs van 2,925.000 g *L verkoop geschiedt krach e overeenkomst, die «rtljds g met het Waddinxvemse be het afgesproken aantal te*1 vrije-sectorwoningen zijn 9 jaar reeds twaalf in ce gronfvt opgenomen. 01 0< Hugo de Groofeche0' IT DELFT B. en w. v*i D$e een bedrag van 790.5(0 gvei trekken voor de renaratieir openbare Hugo de Grotbat met inbegrip van de darin ir de dependance van let i Prinses Margriet kleutersdiw voorzieningen worden gettoi het kader van de aaroa*r oude schoolgebouwen am djn eisen voor het onderwijs Hen dat de gemeenteraad in je bit vergadering dient uit ti ten inclusief uitgesteld ond-rtiai bedrag van 71.500 gulder. aa f\ or Brandweerwagen w ALKEMADE In d« f" raadsvergadering begin week beslist de gemeei Alkemade over de aanscl nieuwe brandweerwagen. van b. en w. heeft de raad een bedrag van ruim 70.00(18 te trekken. De noodzaak pg schaf van een nieuwe waft aan het licht na een ondei^ de inspecteur van het brai«a; het district Zuid-Holland. ,^ti kwam dat de bluswagen voldeed aan de minimale rij keuring zou onmUdellij(z rijverbod leiden. B. cn w. hj de aanschaf van eei nieuw rekening gehouden net de P" ligheid van Kaagdland. L wordt dan ook aar het landcrulser-type. zoüs ook Ir is bij de brandweer van Al] den Rijn. IN DEN HAAG Het oude centrum van Den Haag lijdt deier dagen op nieuw een stukje gezichtsverlies. Slopers xijn druk doende de panden die aan de Fluwelen Burgwal tussen Korte Houtstraat en Korte Koedief- straat staan, uit te hollen. Daarna gaat de xaak plat. Toch een gemis, want de vervallen huixen mogen geen toonbeeld van prachtige, onver vangbare architectuur xijn, xe staan gegrlfd In bet netvlies van de gemid delde Hagenaar. Vanaf de katholieke kerk op de hoek van de Korte Houtstraat de bocht om en een stuk Korte Koediefstraat in, xo ver reikt de slopershand dit maal. Om de weg vrij te maken voor de bouw van flats en winkels. De bouwplannen, die in opdracht van B.V. Nationaal Vastgoed xijn ontwikkeld door architect Mehrtens, omvatten 56 a 57 woningen, ge bouwd op een parterrelaag winkels. Als men de opdrachtgever geloven mag, sullen de woningen in de pre miekoopsector komen te liggen. Dus geen flats in de vrije vestiging van drie of vier ton waar menig project ontwikkelaar Den Haag graag mee vol mag bouwen! maar huixen die ook voor de modale Hagenaar te be- auto's gestald kunnen worden, talen zouden xijn. Volgens de plan nen zullen de prijzen voor de twee- en driekamerwoningen rond de 150.000 gulden cirkelen. Iets duurder of goedkoper, afhankelijk van de ligging. Centraal plein Wanneer met de bouw begonnen kan worden is nog niet zeker. De plannen zijn nog in ontwikkeling en de bouw vergunning moet nog afkomen. Die zal ook moeten voorzien in een on dergrondse parkeergarage, waar 43 Het blok huizen wordt aan de bin nenzijde niet geheel volgebouwd. Aan de Burgwal komen twee rijtjes huizen, aan de Korte Koediefstraat maar één. Er wordt ruimte openge houden voor een niet bebouwd bin nenterrein. Daar moet uiteindelijk een centraal plein komen, zodat de winkels van meerdere kanten te be reiken zullen zijn. Om dit te verwe zenlijken zal echter ook een gedeelte van de Korte Houtstraat moeten worden afgebroken en zo ver is het voorlopig niet. door Teun Lagon DEN HAAG In verschillen de kampen in Den Haag is een toenemende zorg waar te ne men over de manier waarop wordt omgesprongen met be woners van sloopgebieden in de oude wijken. Die bewo ners. passagiers in de moei zaam voortpuffende stadsver- nieuwingstrein van de ge meente Den Haag. moeten aan een andere huis geholpen worden. Voor die herhuisves ting is een speciaal team door het gemeentebestuur inge steld. De herhuisvesüngsprocedure loopt op z*n zachtst gezegd niet altijd even gesmeerd, zeggen actiegroepen uit de Schilderswijk. Ook in het kamp van de gemeenteraad klinken de laatste Ujd ontevreden geluiden over de be geleiding (of het gebrek aan begelei ding) die bewoners knjgen wanneer zr moeten verhuizen omdat hun wo ning plat moet Nu is het voor het herhuisvestingste- am dat de gemeenten heeft ingesteld natuurlijk geen eenvoudige opgave om bewoners van sloopgebieden op tijd en zo veel mogelijk naar wens in vervangende woningen te krijgen. „We hebben de woningen niet voor het oprapen." klinkt het op het stad huis. Druk Een punt van kritiek van de actie groepen ts dat bewoners nogal eens onder druk worden gezet om snel een beslissing te nemen over een woning die ter vervanging wordt aangebo den. Een andere klacht is dat-de procedures van herhuisvesting en van sloop en nieuwbouw niet al te best op elkaar zijn afgestemd Nu vergaat het niet alle bewoners zoals de man In de Schilderswijk die enkele weken geleden bij thuiskomst ver geefs zoch naar zijn voordeur Het bleek dat zijn huls die dag was ge sloopt. Een pijnlijk foutje in de her- huisvestingsprocedure. Een foutje dat zowel ln de schilderswijk als In de gemeenteraad irritatie heeft opge wekt In het herhuisvestingsteam zitten naast gemeenteambtenaren verte genwoordigers van de woningbouw verenigingen, afgevaardigden van de wijkbewoners, welzijnswerkers en een afvaardiging van de Haagse afde ling van de bond voor makelaars. Dit team stippelt de marsroute uit voor de „volkshuisvesting" wanneer een blok woningen tegen de grond gaat De bewoners krijgen formulieren thuis waarop ze hun woonwensen kunnen neerschrijven. Een raadslid van de PvdA zei gisteren te betwijfe len of de betreffende bewoners wel voldoende begeleid worden bij het opstellen van die woonwensen Twee aanbiedingen Een gemeentelijke regel is dat een bewoner twee aanbiedingen voor een vervangend huis mag weigeren, voor dat er wat harder aan hem getrokken wordt om toch maar snel te verhui zen. In de praktijk is die regel tot nu toe niet streng gehanteerd, het komt vaak voor dat iemand zes of zeven aanbiedingen afwijst voordat hij een woning aanvaard. De vraag is of dat zo soepel blijft. De actiegroepen en de welzijnswerkers klagen er over dat ln de laatste gemeentelijke nota over stadsvernieuwing nogal dreigend staat geschreven dat een bewoner een ontruimingsprocedure aan z'n broek krijgt wanneer hij voor een derde keer „passende" vervangende huisvesting heeft aangeboden gekre gen en toch nog afslaat Sussende woorden van de gemeente, „zo hard spelen we het echt niet") verminde ren de vrees van genoemde groeperin gen niet. Geconfronteerd met de stel regel dat er eigenlijk maar twee aan geboden woningen mogen worden af gewezen. zullen veel bewoners de der de woning te vaak noodgedwongen maar aannemen, zo luidt de klacht. Raadselachtig Het raadslid mevrouw Glastra van de PvdA zegt dat ln feite nergens vastge legd is dat een te herhuisvesten bewo ners al na twee aanbiedingen een keuze moet bepalen. Mevrouw Gla stra klaagt er ook over dat bewoners vaak totaal andere woningen aange boden datn waarom ze hebben ge vraagd. Nadrukkelijk stelt ze dat het niet gaat om bewoners die hun woo- neisen veel te hoog hebben gesteld, maar om gewone woonwensen waar om volkomen raadselachtige redenen van wordt afgeweken. Bovendien stelt ze vast dat waar de begeleiding van Nederlands talige bewoners in de herhuisvestingsprocedure al te wen sen over laat, het voor buitenlanders in de oude wijken vaak helemaal een moeilijke zaak is om van hun rechten op passende vervangende woonruim te gebruik te maken. Herhuisves- tingsformulieren zijn niet in andere talen voorradig, een buitenlander weet soms niet meer dan „dat hij uit zijn woning wordt gezet" •-—i: DEN HAAG Met het omtrekken van een muurtje heeft de Haagse wethou volkshuisvesting Piet Vink gistermiddag in de Van der Duynstraat in de Schilij symbolisch het startsein gegeven voor de bouw van twee blokken woningen met in 1 wooneenheden voor tweepersoons-huishoudens. De woningen worden gebouwd bin nen de financiële mogelijkheden, die geschapen zijn door oud-staatssecre taris Marcel van Dam. in de zoge naamde „Van Dam-regeling" De blokken gaan ruim 1.3 miljoen gulden kosten en zijn naar verwachting bin nen een Jaar gereed De toekomstige bewoners zullen 250 gulden per maand aan kale huur gaan betalen Opdrachtgever voor de bouw is de Gemeentelijke Dienst voor de Volks huisvesting. die hiermee voor het eerst sedert zes jaar weer zelf op dracht geeft voor woningbouw Vol gens de Stichting Bewonel plein-Schilderswijk heeft <f te daarbij de presentatie ject volstrekt verkeerd Sterker nog: presentatie I gens de bewoners heler plaatsgevonden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6