■SPECTRUM ^AARBOEK'79 i 'Elke cliënt een eigen ambtenaar' Tekening van een lezer V Commentaar Zoals van der Plas het voelt gevangenis is geen lolletje Directeur werkt aan een 'nieuw gezicht' voor sociale dienst iroof j jmgekeerde wereld j.s. zaterdag bij de boekhandel r it zo'n jaarboek was er nog niet 'Bureaucratie funest voor dienstverlening' ,0li Scholier bekent brandstichting in Bovensmilde bungalow 1909 APRIL 1979 BINNEN1AND TROUW/KWARTET 5 7UW ims-katholieke kerk het hoeksteen van de samen- il verdedigen, hoe moeten de brief begrijpen die de van Rotterdam, dr. A.' dezer dagen heeft gezon de drs. A. P. J. Meij- cen pastorale medewerker elftse studentenparochie? rief zegt de bisschop: „Ik verplicht te zijn van meet de zware consequenties :n wijzen om u niet in de brengen, dat ook niet uw dupe zou kénnen worden ernstige qngehoorzaam- iding voorde kwestie tus- otterdamsc bisschop en de ludentenfarochie is de ge- Me v erinj van avondmaal aristie ctoor protestanten [tys-katholieken. Dat studen- e viering en gezamenlijk :leven ir hun sterk gesecu- e omgeving, vinden wij 'PjHjpelijke zaak. id ra schop Simonis is dit echter at hij eerst eiste dat naast imenifche vieringen een daroom:-katholieke viering lajen. Nu dit toegezegd is, is ugjmmecnis nog niet ten ein- njiste een inventarisatie van experimenten. De l^ihtolieke pastores konden )e een beschrijving van hun gevei, omdat daar ook niet-katholieken bij betrokken zijn. Zij nodigden de bisschop uit om maar eens te komen kijken. Kennelijk is hij daar zo boos over geworden dat hij enkele elemen taire fatsoensnormen uit het oog verloren heeft. In de eerste plaats stuurt hij een nijdige brief aan zijn collega-bisschoppen, waarin hij hun impliciet verwijt verantwoor delijk te zijn voor wat in Delft aan verschrikkelijks gebeurt en hij geeft hun expliciet de schuld van alle verwarring. Dit is ongebruike lijk. Nog vreemder is dat deze brief gepubliceerd kon worden. Moge lijk is dit evenwel de toon die' inmiddels door de Nederlandse bisschoppen onderling aangesla gen wordt. En het uitlekken van deze brief zou kunnen bewijzen dat het inmiddels oorlog is tussen de Nederlandse bisschoppen. Dat alles is echter een interne kwestie, waar wij slechts in het voorbijgaan nota van nemen. Meer gaat ons aan het hart de impliciete dreiging die er spreekt uit Simonis' brief aan drs. Meij- knecht. Hier gaat de bisschop toch duidelijk te ver. In feite neemt Simonis het gezin van Meijknecht in gijzeling en dreigt hij met broodroof. Dat woord klinkt ook heel letterlijk onheilspellend voor wie zich realiseert dat het hier om de viering van avondmaal en eu charistie gaat. ^ediwerkers hebben la in dit de omroepwet ver- il noeten worden om een •rcfe wijze van sportvers- g of radio en televisie mo- naken. De omroepwet de :endtijd niet dienstbaar m.'g worden aan commer- :1a. Nu sponsors in de ulerlijk steeds meer het ichen te bepalen, menen verslaggevers dat alleen ilering van de omroep- igelijkhéid biedt tot ver-, wijze van rapportage. _promdraaiing van de zaak ti»ste doet vrezen voor de «^waarmee de sport op radio ise tegemoet wordt getre- kuartverslaggeving is geen rlinotie, hoe dikwijls i iandrang van het publiek ik« tergissing ook gemaakt Sportverslaggeving is voor- e aan het publiek en niet' vduningvan een evenement. t.h 'e]toerciedie een greep op de ^eft gelregen, bepaalt niet in et uiterlijk van topsport, afoio en televisie hebben de •eik vrijhïid om naar eigen yen diecommercie te nege- „ci ADVERTENTIE. Na de gigantische problemen waarmee de gemeentelijke sociale dienst van Rotter dam twee jaar geleden te kampen had, is het stil geweest rond deze dienst. Nog maar zelden haalt de dienst de publiciteit, of het moet zijn door een onschuldige bezettingsactie van ontevreden bijstand trekkers. Twee jaar geleden was dat wel wat anders: weken achtereen werd er toen gepraat en geschreven over de moeilijkheden, die in feite al in 1975 begonnen waren met de grote toeloop van Surinaamse Nederlan ders naar Rotterdam. De sociale dienst bleek de hoeveelheid werk die toen in één klap over hem werd uitgestort, in het geheel niet aan te kunnen. Van deze noodsituatie bleek bovendien door een aantal personen misbruik te worden gemaakt. Begin 1977 kwam een omvangrijk fraude-schandaal aan het licht, waarbij negen ambtenaren van de sociale dienst en ruim twintig be middelaars betrokken bleken. Hoewel het juiste bedrag nooit bekend is geworden, moet in die tijd ten onrechte voor miljoenen guldens te veel aan bijstand-uitkeringen zijn uitbetaald. De moeilijkheden bereikten een dieptepunt met het vertrek van de toenmalige directeur B. A. C. M. Bruens. Na diens vertrek werd een op dat moment in Rotterdam volslagen onbekende vrouw aangesteld als directeur. Haar taak was in de eerste plaats: een frisse wind laten waaien door de sociale dienst. Sinds deze vrouw. drs. C. I. Dales (47), aan het hoofd staat van de sociale dienst in Rotterdam is het stil gebleven. Dat wil allerminst zeggen dat er geen problemen meer zijn. Mevrouw Dales is tot de conclu sie gekomen dat, wil de dienstverlening van de sociale dienst „niet naar z'n fluitjes gaan", er heel wat moet gebeuren. „Want laten we wel wezen, er gaat hier nog een hoop verkeerd". ren. Wie het doel van de sponsor beschouwt, kan met de omroepwet in de hand slechts concluderen dat radio en televisie die commercie zelfs moeten negeren. Dat is in de afgelopen jaren niet of nauwelijks gebeurd waardoor ern stige wildgroei kon ontstaan. Na het onhandig gemanoeuvreer met de shirtreclame in het betaalde voetbal is de commerciële invloed in de verslaggeving plotseling een belangrijk onderwerp van gesprek geworden. Het gevolg daarvan zou moeten zijn dat de omroepen zich .nader gaan bezinnen op hun op dracht en de zeer ruime criteria die de wet daarvoor biedt. Wat nu echter gebeurt is het omge keerde. Alsof men de sport moet steunen wordt gesteld dat slechts een verandering van de omroep wet nog uitkomst kan bieden. Daarmee wordt een hoogst twijfel achtig beeld van de verslaggeving en de daaraan verbonden motie ven opgeroepen. Het valt nauwelijks aan te nemen dat één omroep zonder het schaamrood op de kaken met deze eis in discussie durft te treden met de minister van CRM. door Henny de Lange ROTTERDAM „De bu reaucratie, de omslachtigheid waarmee overheidsdiensten vaak werken uitermate ir ritant vind ik dat. Ik ben als directeur van de sociale dienst in Rotterdam verant woordelijk voor 1,3 miljard gulden, maar als ik vraag om iets simpels als een nieuwe vloerbedekking op mijn ka mer, moet ik allerlei tijdro vende en belachelijke proce dures afwerken." Mevrouw drs. C. I. Dales steekt haar afkeer van ambtelijke bureaucratie niet onder stoelen of banken. Het enige „voordeel" van deze bureaucra tie is, merkt ze op, „dat ik, wanneer ik zelf weer eens te pletter ben gelopen op dat bureaucratische bolwerk, me heel goed kan voorstellen hoe de cliënten van onze dienst zich moeten voelen." Het wordt hoog tijd, meent zij, dat de ambtelijke bureaucratie doorbroken wordt, wil er nog iets terechtkomen van de dienstbaarheid aan de cliënt. „Nu zou je haast verge ten dat de sociale dienst een dienst verlenende instelling is." Op haar initiatief wordt alle corres pondentie met de cliënten sinds kort in voor ieder begrijpelijke taal ge voerd, waarin ambtelijke uitdrukkin gen taboe zijn. Verder werkt ze hard aan het verbeteren van de voorlich ting over de taken en functie van de Gemeentelijke Sociale Dienst. „Er zijn wat folders, maar dat is to taal onvoldoende. Als je weet dat de meeste Nederlanders nauwelijks we ten wat de sociale dienst zoal doet, dan kun Je wel begrijpen dat de dienst buitenlanders helemaal niets zegt." Juist in Rotterdam met zijn hoge Drs. C. I. Dales: sociale dienst medeschuldig aan agressief gedrag van clienten aantal vreemdelingen wordt de socia- besluiten onmiddellijk de voorlich- le dienst in toenemende mate gecon- ting in betere banen te leiden," ver- fronteerd met de problemen van bui- telt de directeur, tenlandse werknemers. „Toen ik hier Het belangrijkste punt dat in de ogen kwam heb ik eens een spreekuur mee- van mevrouw Dales de dienstverle- gemaakt en dat was voldoende om te ning van de sociale dienst aan de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon -£ cliënt zal verbeteren, vergt tevens de meeste voorbereiding. Op redelijk korte termijn wil zij, zo zegt zij, in Rotterdam weer toe naar het sys teem: elke cliënt zijn eigen ambte naar. „De cliënt heeft dan niet het gevoel een nummer te zijn en voor de dienst heeft het als voordeel dat er efficiënter gewerkt zal worden. Niet steeds weer een andere ambtenaar moet zich verdiepen in één en dezelf de zaak." Door elke cliënt het gevoel te geven dat één ambtenaar altijd voor hem klaar staat, zal bovendien de agres sie, waarmee ambtenaren van sociale diensten nogal eens geconfronteerd worden, ingedamd kunnen worden, verwacht de directeur. „Die agressie moet overigens niet overdreven worden." stelt ze vast in een reactie op recente opmerkingen van dr. Peschar, president van de Algemene Rekenkamer. Agressie 'L ma u.r m. leint \E „Bovendien moet de oorzaak van die agressie niet alleen bij de cliënten gezocht worden, maar ook bij de sociale diensten zelf. Het staat voor mij vast dat de sociale diensten nu vaak hard meewerken aan het stimu leren, het uitlokken van agressief ge drag en dreigementen. Dat klinkt misschien vreemd, maar ik kan me heel goed voorstellen dat een man, die eerst een paar uur heeft moeten wachten in een kaal, ongezellig wachtlokaal, eerder tot onheus ge drag tegen een ambtenaar komt. dan wanneer hij vlot geholpen zou wor den en ontvangen zou zijn in een gezellig ingerichte ruimte." De opmerking van dr. Peschar dat meermalen te hoge uitkeringen zijn verstrekt omdat de betrokken ambte naar zich bedreigd voelde, wordt door directeur Dales tegengesproken. „Ik ben ervan overtuigd dat een lastige cliënt eerder een lagere uitkering krijgt dan een hogere." Dit keurt ze overigens net zo hard af als het geven van een hogere uitkering om maar af te zijn van een agressieve cliënt „Elke goede ambtenaar weet dat het actuele gedrag van een cliënt niet van invloed mag zijn op de hoogte van de uitkering. Een goede ambtenaar moet altijd denken dat hij de meest sympathieke burger van de stad voor zich heeft" Geliefd Hoewel ze nog geen twee jaar de directeursstoel bezet, hebben de .voortvarendheid en het recht-voor- z'n-raap-taalgebruik van mevrouw Dales haar populair gemaakt Het gros van de duizend ambtenaren van de sociale dienst in Rottermdan loopt •met haar weg. terwijl ook de contac ten met de gemeentebestuurders in nig te noemen zijn. „Ik had natuurlijk als voordeel, toen ik hier kwam. dat ik niet meer te maken kreeg met die fraude-zaak. De fraudeurs waren al weg en dat was maar goed ook, want met zulke men sen heb ik geen medelijden. Boven dien trof ik hier geen failliete boedel aan. zoals ik had verwacht, maar een huis vol uiterst bekwaam personeel, dat zich sterk bewust was en is van zijn verantwoordelijkheden." Admi nistratief is de fraude-affaire overi gens nog steeds niet afgewikkeld. „Er gaan nog altijd declaraties naar CRM De naam Dales was volslagen onbe kend in Rotterdam, twee jaar gele den. Tot dat moment heeft zij vooral in kerkelijke kringen verkeerd. Van 1968 tot 1974 was zij directeur van Kerk en Wereld in Driebergen en daarna deed zij onderzoeken ter ver betering van organisatie en werk sfeer, onder meer van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Nationale commissie ontwikke lingssamenwerking. Daarnaast is zij fervent PvdA-aan- hanger. „Ik ben een politiek dier. al tijd geweest." Wat dat betreft ver wacht mevrouw Dales dat zij „nooit een echte ambtenaar" zal worden. „Ambtenaren zijn meestal bang voor de politiek, maar ze vergeten dat ze een enorme politieke werking heb ben. Ambtenaren dragen formeel geen politieke verantwoordelijkheid, maar het merendeel wil zich niet be wust zijn van de invloed die ambtena ren van onderen uitoefenen op dc politici. Ik ben me daar heel goed van bewust. Maar ja. ik zei het al, het ambtenarendom is en blijft me Vreemd." Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE Na een uitge breid buurtonderzoek heeft de politie gisteren een 15-jarige scholier uit Bo vensmilde aangehouden, die bekend heeft woensdagavond brand te heb ben gesticht in een als openbare lees zaal ingerichte boerderij in Boven smilde. De Jongen had samen met drie vrien den bij de boerderij met vuur ge speeld ZIJ hadden later nog gepro beerd het vuur te blussen. De schade bedraagt tenminste 100.000 gulden. ..Tulploos kind", hoorde ik op de televisie in de voorkamer zingen. Ik spitste mijn oren. Uit de tekst die het koor er op liet volgen, viel op te maken dat het slecht met dat kind gesteld was en dat het diep mededogen verdiende. Dit leek me. op het eerste gehoor, overdreven. Natuurlijk, een bloe metje wil er in deze sombere tijd altijd wel inblijven en waar schijnlijk staan in Lisse, behalve de narcissen, de tulpen al in bloei. Maar om het lot van een tot nu toe nog tulploos kind in zulke smartelijke toonaarden te bezin gen. daarvoor moest men zich toch aan enige overspannen emo ties schuldig maken. Dacht ik. Tot ik enkele tellen later merkte dat ik mij schromelijk vergist had. Want het koor bleek een EO- koor, en wat het zong, hoorde ik dat psalmen waren. om de dichter Nijhoff eens buiten het verband van de brug bij Bommel (en het theekwartiertje aldaar) te citeren. Over dat koor overigens geen kwaad woord. Het zong ver dienstelijk en een geestelijk lied op zijn tijd wil er best bij mij in. Alleen, er kleeft aan het geeste lijk lied, althans het traditionele, meestal een taalkundige eige naardigheid. die het wat minder genietbaar maakt dan het zou kunnen zijn of dan een zangge nootschap als het Veluws Man nenkoor (dat toevallig die avond het scherm vulde) verdient. Het koor had natuurlijk ,,'t hulploos kind" gezongen" Een lang citaat om de titel van Michel van der Plas' nieuwste boek te verduidelijken. Want op het bovenstaande slaat die titel helemaal: „Zo'n beetje wat ik voeluitgegeven bij A. W. Sijthoff, Alphen aan den Rijn 34,50). Niet dat hij alleen maar over psalmen en EO schrijft (die zijn er zo ongeveer het 125ste deel van), want Michel van der Plas is een veelzijdig mens. Hij schreef bij voorbeeld ook de beroemde Tearoom tango, Frater Venanti- us en De stalmeester voor Wlm Sonneveld, het rijke Roomse le ven en de memoires van mr. Jo seph Luns. In dit boek is dan ook van alles te vinden: gedichten, een persiflage op oud-minister Luns, dagboekbladzijden, mij meringen, satires en portretten Net zoals de tekst van het ene blad op het andere erg van karak ter kan verschillen, zo doen ook de illustraties dat. Je kunt er twee lege rechthoeken in vinden (pagina 111) die beiden een ge heel verschillend „beeld van de sneeuwjacht" moeten geven, en even verderop (pagina 116) de Westduitse minister Walter Scheel, staande naast Luns met sigaar, die hij probeert te bewe gen zijn sigarenbandje in een lege sigarendoos te deponeren. bedelend om sigarenband jes". zet Van der Plas er onder meer bij, want dat doet Scheel, een verwoed sigarenbandjes-ver zamelaar, echt op vergaderingen. Nog even terug naar het Tulploos kind. Dichter/schrijver Michel van der Plas heeft daar niet zo zeer op de Evangelische Omroep iets aan te merken dan wel op „de tale Kana&ns", waarin veel gees telijke liederen oorspronkelijk zijn geschreven. Hij houdt daar wel van, al noemt hij ook de nieuwe psalmberijming „voor treffelijk". Maar tulploos kind dat vroeger zong: Gij zaagt de hemel open, stelde zich bij deze geheimtaal timmermanswerk voor, zegt hij, want geheimzinnig is het. Voorbeelden die Van der Plas er bij geeft: altonzis tuwo- heer (al 't onz' is 't uw' o Heer), tijgend hert. 'ksla dogen („naart gebergt of naar dontembre zee"). „Wat mij betreft, al die leên en beën, schreên en tegenheên zijn tegen de goede zeên (de literaire dan). Maar ik zou ze toch ook weer voor geen geld willen mis sen". schrijft hij. Wel vindt hij het „een wat moeizaam werk zich door al die kommaatjes en hoed jes te worstelen". Zoals hij ver duidelijkt: „Er wordt zo ontzag- 'lijk veel geboón en gevloón, er is zo machtig veel in t'ontzien, te biên en te vliên". En dat slaat dan meteen voor een deel op zijn eigen werk. Want in „Zo'n beetje wat ik voel" heeft dontembre Van der Plas veel te biên. De hervormde diakonie in Ben- nekom heeft op een kampeerter rein in de omgeving een ruime „mobiele bungalow" geplaatst, waar gezinnen of groepen (maxi maal zeven personen) met een of meer lichamelijk gehandicapten een vakantie in de bossen van de zuid-Veluwe kunnen houden De bungalow is helemaal aange past, met speciaal toilet, een rol stoelwastafel. dokterskranen, een douchestoel. een hellingbaan bij de ingang, brede schuifdeu ren. verhoogde bedden, een mak kelijk bereikbare tuin en par keergelegenheid voor de deur De bungalow wordt zonder winst oogmerk verhuurd. De huur is. afhankelijk van het seizoen, tus sen de twee- en vierhonderd gul den per week. Voor wie dat be drag een bezwaar is. wijst de her vormde diakonie op de mogelijk heid een beroep te doen op daar toe bestaande fondsen Men kan een folder en inschrijfformulier aanvragen bij de werkgroep Va kantieverblijf minder-validen. Van Hoffenlaan 46. 6721 XE Ben- nekom. Tel. 08389-5537 Dit is een rijdende gevangenis, waar van er vier zo in de Verenigde Staten gebruikt worden. Niet om gevangenen ook eens iets van de wereld buiten hun muren te laten zien. maar ter lering van vooral jeugdigen. Door te laten zien dat de gevangenis geen lolletje is hopen de autoriteiten de jeugdcrimina liteit terug te dringen; ze zeggen trouwens dat de rijdende gevangenissen nu al duidelijke resultaten hebben opgeleverd. Blijkbaar zijn veel jongeren geschrokken wat er binnen te zien is: een elektrische stoel, allerlei wapens, ijzeren ballen aan kettingen, onverwoestbare handboeien en meer enge dingen die je echt in Amerikaanse gevangenissen tegenkomt. Toen de koningin geboren werd was er nog geen „Graaf van Luxemburg". Er zal wel een of andere graaf van die naam heb ben rondgelopen, maar die van Franz Léhar bestond nog niet; hij componeerde die operette pas in 1909. Ook in het geboortejaar van de koning vond een Londense kapper de „permanent wave" uit en kwam de eerste draagbare schrijfmachine in de handel. Net te laat voor Thomas Mann om er zijn beroemde roman „Koninklij ke Hoogheid" op te tikken, want die verscheen precies ditzelfde jaar. Deze en nog meer wetenswaar digheden heeft Jan van Herpen (van 't Is historisch) verzameld voor een radioprogramma ter ge legenheid van de zeventigste ver jaardag van koningin Juliana, le zen we in Studio Het programma is donderdagavond (de 26ste dus) om 21.44 uur via Hilversum 2 te beluisteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5