In Holocaust meer dan zakelijke informatie Aglukon natuur-tuinmest IftD AGLUKON Echt waar: de ARP werd op 3 april 1879 geboren ïr Als de rechte slagen van een kromme stok Harpiste Korchinska (84) overleden Beeld van Augustus gevonden 'Invloed van overheid in stad te groot' Veder-Smit: geen hartchirurgie in Zonnestraal Twee Nederlanders in Italië gedood Hoofdrol voor Joop Doderer in speelfilm En dan nog Lees nog eens een gedieft weg A KUNST Vv schilderijen 19e en 20e eeuw VRIJDAG 20 APRIL 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Riet Oiemer HILVERSUM Met onze groep die het museum van de kibboets Lohamei Hagetaot bezocht liep een Duitse jon gen van een jaar of zestien mee. In dat museum hadden overlevenden van het getto in Oost-Europa een verzameling ingericht over getto's en con centratiekampen. Er hingen toto's van zulk onmenselijk leed, zoals ik ze nog nooit eer der had gezien. Ze hebben mij persoonlijk meer gedaan dan de Amerikaanse televisie Ho locaust. Maar wat ik nooit zal vergeten waren de tranen in de ogen van die jongen Kind van een volk dat met het Wirt- schaftwunder. de bungalows, kleu rentelevisies en safan's de nederlaag van de Tweede Wereldoorlog tracht te vergeten en te verdringen Maar net toen dat geslaagd leek te zijn en voorgesteld werd de oorlogsmisda den eind van dit jaar te laten verjaren heeft de Amerikaanse commerciële televisiemaatschappij NBC roet in het eten gegooid Al was dat niet de speciale opzet van de makers. Het effect in Duitsland is bekend. Een lawine van reacties. Gezinnen werden in zichzelf verdeeld. Kinderen zagen in hun vader een nazi en een moorde naar Zoals dramachef Werner Hüb- ner van de West Deutsche Rundfunk zei. ..Zo n film was nodig om over de muur van verzwijgen en over de bar rière van verdringing te komen Dit weekend komt Nederland dankzij de Tros aan de beurt. Als de eerste aflevering maandagavond in een lengte van bijna twee en een half uur over het scherm rolt zijn al dertig landen voorgegaan. De vele voorpu- bliciteit van deze geruchtmakende en tevens omstreden produktie kan als reclame worden gezien Onder de indruk De als soap-opera bestempelde Ame rikaanse serie is een kromme stok gebleken die voor rechte slagen zorgt. Bij het zien van de gefingeerde lotge vallen van Duitse families zijn veel meer mensen onder de indruk geko men van wat voor afschuwelijks in de Tweede Wereldoorlog met de Joden is gebeurd dan ooit het geval is geweest bij het zien van documentaires, hoe goed die ook gemaakt zijn. Datzelfde geldt ook voor boekwerken, andere publikaties of musea Iets zuiver menselijks als het Dagboek van Anne Frank heeft de geschiedenis vlees en bloed gegeven. Ook de zakelijke informatie dat er zes miljoen Joden in de oorlog zijn omge komen zegt de meeste mensen emo tioneel niet veel Meer tot de verbeel ding van deze ongrijpbare massa zegt het verhaal over de familie van de Joodse arts Weiss, die ook werkelijk niets bespaard wordt Anderzijds is de werkelijkheid zo vre selijk geweest dat zoiets haast niet is weer te geven. Van veel emoties geeft het produkt zelf geen blijk. Waar ..ge voel" moet staan wordt ..sentiment" ingevuld. Het is vaak houten klazen- spel. Een paar voorbeelden: als dok ter Weiss zijn echtgenote voorstelt Duitsland te verlaten zegt deze pia nospelende en zingende dame. omdat ze wil blijven: Vergeet niet dat dit het land van Mozart, Goethe en Schiller is Hoe heel anders stel je je de reactie van een vader (dokter Weiss) ook voor als hij in het getto van Warschau hoort dat zijn dochter is vergast. Behalve sentiment is er ook raffine ment Hoogtepunten worden om de twaalf minuten of een veelvoud daar van gepland en zo worden liefde, dood, sex en moord door elkaar ge husseld op een voor de Amerikaanse adverteerder aangename wijze Om de twaalf minuten een tandpasta-, soep- of deodorant-spot. De Ameri kaanse televisie lijkt toch steeds har der te worden. Je hoeft maar te den ken aan een andere Tros-aankoop Oogst van de angst met goed getimed en gedoseerd de gruwelijkste beel den. En zo zijn er nog wel een paar op de late zaterdagavond vertoonde se ries te noemen Docu-drama Het verschil met Holocaust is echter dat de geschiedenis echt gebeurd is. al heten de families misschien geen Weiss of Dorf. De Joodse arts Josef Weiss en zijn echtgenote Bertha heb- Fmotie^ ben drie kinderen. Het nazi-Duitse echtpaar Erik Dorf en zijn vrouw Martha twee kleine kinderen. In dit docu-drama komen naast de fictieve personen ook historische voor. zoals Eichmann, Heydrich en Himmler Deel een begint in 1935 in Berlijn als zoon Karl Weiss trouwt met Inga Helms, die arisch is. Kort daarna wor den gemengde huwelijken strafbaar gesteld. De familie Weiss kan zich echter niet voorstellen met welke ver schrikkelijke maatregelen de nazi's hun Joodse medeburgers zullen con fronteren en kan er niet toe komen het land te verlaten ondanks een ern stige waarschuwing van Dorf, eerst zijn vroegere patiënt en later als Jo den-uitroeier zijn vijand. Op advies van Dorf geeft Heydrich de SS bevel synagogen en Joodse win kels te bestormen. Karl Weiss wordt naar Buchenwald gebracht en dokter Weiss naar Polen gedeporteerd. Dochter Anna wordt verkracht, loopt een shock op en wordt als slachtoffer van het euthanasieprogramma ver gast. De ouders van mevrouw Weiss, slachtoffers van de Kristallnacht, plegen zelfmoord. De jonge Rudi Weiss vlucht voor de nazi's en komt in Tsjechoslowakije. En zo zet de tragedie zich in de vol gende drie (wat kortere) afleveringen voort. Met de familie Dorf gaat het steeds beter. Voor dat gezin bestaat er geen oorlog en zo ja. dan geniet men alleen van de voordelen. Voor de familie Weiss worden de netten steeds strakker aangehaald. Alleen de voortvluchtige Rudi zal overleven. Dokter Josef Weiss (Fritz Weaver) ontmoet zijn echtgenote (Rosemary Harris) in Wikt (foto links). Het goede begin van een gelukkige familie. Zoon Karl Weiss (James a trouwt met de arische Inga Helms (Meryl Streep). Links vader Josef Weiss en moed$- (foto rechts). Joden en andere oorlogsslachtoffers, zal de serie waarschijnlijk te veel emoties oproepen om te kijken. Daar staat weer tegenover dat een groot deel van de bevolking van Israël ge keken heeft. De TROS-regisseur van Joodse af komst. Ralph Inbar. merkte echter bij de beraadslagingen van zijn om roep op: ik zal niet kijken, maar Onderzoek zoiets moet beslist worden uitge zonden. september uit. Maar het noodlot van primeurs kan soms zijn dat ze te vroeg komen. Holocaust heeft de Bel gen dan ook blijkbaar niet beroerd. Nu. na de Duitse „explosie", is de vraag: wanneer komt Holocaust ei genlijk bij ons? Maar geen nood, de Nederlandse televisie is daar goed te ontvangen, zoals bekend. Het is in normale gevallen tegen de gewoonte in om de inhoud vooraf prijs te geven, maar in dit geval we ten de kijkers van tevoren wat zij kunnen verwachten. Voor velen, zoals Overigens is de serie in ieder land verschillend ontvangen. Wat in dit verband niet zal worden verwacht is dat er toch nog een aardige anecdote uit voort is gekomen. De BRT zond als koploper In Eurooa de serie in Omgekeerd heeft zes procent van de Nederlandse bevolking eens een afle vering van Holocaust op de Belgische televisie gezien en vijfentwintig pro cent op de Duitse televisie. Andere en belangrijkere gegevens moet een on derzoek van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS, in op dracht van de TROS. opVj, hoeverre de serie een bijd geleverd aan de kennis en heid vooral bij de general Tweede Wereldoorlog niet lijks heeft meegemaakt. j,n De jeugd geniet de bijzond4rc stelling van de TROS waal^i om voorvertoningen, discu^n verschaffen aan documenij; name moet uit het studiepa den genoemd de Nederland^ van de kaartenatlas Holow1 spronkelijk een Engels boeje primeerd, maar toch uitvoi de hele geschiedenis van d«( kaart gezet. De foto's tona nog veel erger is geweest dq Holocaust voorstelt. advertentie door mr. K. Groen Ondanks het betoog van prof dr. A. J. Rasker is er aan de geboortedatum van de Anti-revolutionaire Partij niets betwistbaars Die geboorteda tum is zonder meer de datum waarop die partij zich zelf als geïnstitutiona liseerd verband constitueerde. En dat was op 3 april 1879, niet eerder en niet later Wat aan deze institutionalise ring de jaren door was voorafgegaan, alsmede de voorbereidingen tot wat er op genoemde datum plaats vond. zijn summier geresumeerd in de ..Ver antwoording" voorin de uitgave Geen Vergeefs Woord (bevattende de verza melde deputatenredevoeringen tot en met die van 12 mei 1948. uitgege ven in opdracht van de Doctor Abra ham Kuyperstichting bij Kok te Kampen in 1951) Dal de antirevolutionaire richting ou der was. en dat er ook al ruim 25 jaar eerder dan 1879 a r kiesverenigingen bestonden (Nederland en Oranje te Amsterdam werd opgericht op 30 mei 1851. zie het gedenkschrift bij haar eeuwfeest ..De Vrijheid voorge- streén" van de hand van dr J. C. van der Does) is algemeen bekend, doch doet aan het voorgaande niets af. Er is bij deze feestviering meer be weerd dat er naast is. Willem Breed- veld (Trouw. 9/4 1979) vergist zich als hij zegt dat destijds het 75-jarig jubi leum was vergeten en dat toen ach teraf een gedenkboek moest worden samengesteld Er is een uitgave „Voor geloof en Vrijheid" waarin zijn opgenomen de redevoeringen, uitge sproken ter gelegenheid van het 75- Jarig bestaan van de ARP in Lom- merdijk en Statensingelkerk in Rot terdam op 2 april 1954 en in de Ahoy- hal in Rotterdam op 3 april 1954. Aan die bijeenkomsten deden mee de Ma rinierskapel en drie oratorium- en zangverenigingen Ook toen was er dus wel feestvreugde. Van een gedenkboek is toen nooit sprake geweest. Wel werden de verza melde deputatenredevoeringen uit- gegeven en besloot de Raad van Be heer van de Kuyperstichting een be drag te voteren als honorarium voor een hoogleraar die de geschiedenis van de ARP zou schrijven Die. thans reeds lang overleden hoogleraar is met zijn voorstudies wel begonnen, maar hij heeft het werk helaas nooit voltooid. Mr. K. Groen is oud-directeur van de Doctor Abraham Kuyper stichting Speciaal vandaag Met De filmers maakte Joost Tholens een gefilmd por tret van Jo Erkens en Maurice Nijsten. de makers van een se rie van acht films onder de titel „Natuur in eigen land". Deze serie gaat vrijdag 27 april van start Ned. 2/19.25 Het lijk in het bos heet de aflevering van vanavond van De Duitse politieserie Derrick Ned. 1 20.30 In Verhalen om nachten van wakker te liggen zendt de TROS-tv met Natuurlijke His torie dc laatste aflevering uit. Lo van Hensbergen speelt de bioloog die naam heeft ge maakt door de ontdekking van de zeeslak, wat hem financieel geen windeleren heeft be zorgd. Een jonge man durft echter aan de wetenschappe lijke waarde van de vondst te twijfelen. Regie: Hank Onrust Ned. 1/21.55 Wilt u even wachten? ge dramatiseerde film van Frank Zichem over een teleurgestel de Surinaamse jengen die het in zijn land niet kon redden .Ned. 1.22.55 Uit de wateren rondom het Griekse eiland Lemnos hebben vissers een bronzen beeld van keizer Augustus opgehaald. Het beeld van de eerste Romeinse keizer (27 voor Christus tot 14 na Christus) is niet compleet: het paard onder de stichter van het Romeinse keizerrijk ontbreekt. In de laboratoria van het Nationale Archeologische Museum in Griekenland wordt het beeld nu geconserveerd. advertentie LONDEN (Reuter» De uit Rusland afkomstige Mana Korchinska die veel heeft gedaan om nieuwe erkenning te krijgen voor de harp. is dinsdag op 84- jange leeftijd in haar woning te Londen overleden Zij begon haar loopbaan als eerste harpiste van het Moskouse Bolsjoi- theater In 1926 verliet zij de Sowjet-Unle en vestigde zich in Londen. Daar maakte zij snel naam als Internationaal soliste. De Engelse componist Arnold Bax droeg zijn sonate voor harp en altviool aan haar op Fietsersbond: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ENWB (sinds woensdag ENFB: eerste echte Neder landse fietsersbond) vindt, dat de middenstand en overheid te veel in vloed hebben bij het reorganiseren van binnensteden. De bond zegt dit in het gisteren gepresenteerde bofkje Boodschappen doen" Belangrijk probleem noemt df bond het groeiend autobezit en -gebruik ln de binnenstad. Daarvoor worden par keerplaatsen geschapen op plaatsen, waar beter woningen kunnen worden gebouwd Met name voor de dagelijkse bood schappen moet de klant in de directe omgeving van de woning terecht kun nen en moeten lange afstanden, waarvoor de auto wordt gebruikt, worden vermeden. Als de boodschappen op d* fiets kun nen worden gedaan, krijgt bovendien de kleine middenstander ook weer een kans. vindt de ENFB Uw tuin bemesten? Pak liever meteen Aglukon Natuur-tuinmest NPK 10 6 6 bevat organische stoffen die het natuurlijke bodemleven stimuleren en de grond verrijken. Voor gazon, border, moes tuin, bomen, heesters en balkonplanten. Milieuvriendelijk! In doos van 1 kg voor 25 m2 of zakken van 4 kg en 10 kg voor resp. 100 nf en 250 nr. volgt de natuurlijke weg. Phiiips-Duphar Nederland B.V., Tel. 020-44 09 11. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het algemeen zieken huis Zonnestraal in Hilversum krijgt van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) geen toestemming om een afdeling hartchirurgie op te richten Veder-Smit zegt „niet in vol doende mate" op een geslaagde ver wezenlijking te kunnen vertrouwen. Dat geldt volgens haar voor de perso neelsbezetting en de samenwerkings relaties met de betrokken academi sche ziekenhuizen. De staatssecretaris baseert haar oor deel op de adviezen van de begelei dingscommissie hartchirurgie Neder land. het college voor ziekenhuisvoor zieningen en het staatstoezicht op de volksgezondheid, die unaniem afwij zend waren. Zonnestraal werd eind 1977 samen met het ziekenhuis De Klokkenberg in Breda door de toenmalige staatsse cretaris Hendriks aangewezen voor hartchirurgie. De beslissing stuitte meteen al op tegenstand. Er zou geen behoefte meer zijn aan een hartchi- rurgisch centrum omdat in dit deel van Nederland genoeg mogelijkhe den zijn (Utrecht, Amsterdam, Leiden). Naar aanleiding van het besluit van Veder-Smit hebben drie hoogleraren van verdere medewerking aan het Zonnestraal-project afgezien. DEN HAAG (ANP) Bij een verkeersongeluk tussen twee vracht auto's ln de buurt van Moncalieri in Noord-Italië zijn gisteren de 31-jarige Johannes Hoezen uit Hoeven en de even oude Petrus Looy uit Willem stad om het leven gekomen. Een der de Nederlander. M. P. Dijkers uit Oud-Gastel werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op een invoeg- strook van een autoweg ten noord oosten van Turijn. Door nog onbe kende oorzaak reden de twee vracht auto's frontaal op elkaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse ac teur Joop Doderer gaat één van de hoofdrollen spelen in een grote Ame rikaanse speelfilm. Hij is daarvoor gevraagd door Otto Preminger. die tussen half mei en augustus het laat ste boek van Graham Greene „The Human Factor" gaat verfilmen. Do derer zal in de film de rol spelen van het hoofd van de Amerikaanse veilig heidsdienst. „Orfeo ed Euridlce" van Christoph Wlllibald von Gluck gaat op 21 april bij de Nederlandse Operastichting in het Scheveningse Circustheater in première. Deze produktie. geregis seerd door José Varcna werd voor het eerst uitgevoerd tijdens het Holland Festival in 1975. In deze opera wor den de balletscènes vervangen door eurythmie, uitgevoerd door leden van de „Künstlergruppe Eurythmeum" uit Stuttgart. De rollen worden ge zongen door Huguette Tourangeau (Orfeo) en Kathleen Battle (Euridice». Ivan Fischer heeft de muzikale leiding. Sankyo houdt uw herinneringen levend. Dierbare herinneringen blijven bewaard. Kostelijke momenten kunt u steeds opnieuw beleven Probleemloos filmen. Dankzij de nieuwe serie Sankyo camera's Naar keus: met of zónder geluid. Handzaam Kompakt, Fraai van vorm. Zeer licht in gewicht Technisch volmaakt. Met Sankyo filmt u nog makkelijker. Nog mooier. brengt leven in beeld. Nieuw: suoerfron/c-sysL Voor volmaakte geluidog en haarjn sneS3' bc (Tformontinantaj Postbus 8396,1005 AJ Amsterdam De verschijning van deze tweede druk (eerste druk 1977) is, met de kennis dat een eerder bloemlezing van T. van Deel onder de titel Lees eens een gedicht reeds een derde druk beleeft, het bewijs dat de formu le van bloemlezen hier een geslaagde is. De gedichten zijn gerangschikt naar de levensstadia van de mens met accentuering van de relatie tus sen natuur en menselijk leven en die tussen de dichters en hun métier. Het aantrekkelijke van de formule schuilt wel in de demonstratie van het feit dat gedichten met ons leven te ma ken hebben, en dat waar de thema tiek dezelfde is er toch steeds andere formuleringen en visies mogelijk zijn. Uit de reeks gedichten over het dich ten is een heel behoorlijke samen te stellen die de rij» het ambacht der dichter»1" gend toont. a De herdrukken tonen bovdu er of dat nu op school of tb degelijk een zekere poëzieh- staat. Het valt te hopen c van bloemlezingen aangez el de dichters van hun gadin e leren kennen. De bibliogralfaj eind van de bloemlezingen Lees nog eens een gedicl»M landse poëzie uit de jaren zeventig, gekozen en ingclet van Deel. Querido, Amsten 168 blz. 12.53. advertentie Mofmvandcr SBK Amsterdam Amstel 3^ (bij de Munt) 020 - 23 92 15 wait (ffvvdS/r— Voor een blijvef belegging schoo Exclusieve juwelen en hoi1 Eigen ateliers voor het ontwJ vervaardigen van ju wei Koningsplein 13, Herengrac Amsterdam-C. Tel. 020-24 Radboudkwartier 21, Utij Te!. 030-310846* kunst ■4- lenen sparen kopen spul 235a, den haag. tel. 070 - 463242. Kom kijken In k BIJBELS MUSEUM! Herengracht 366, Amsterdam. Tel. (020) 247949 Geopend: dinsdag t/m zaterdag. 10-t7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4