abinet wil aanpak ge schoollokalen deTijd norma „«ss Protest tegen reis Zuidatrikaans koor men open? kachel uit. Unifil overwoog artillerie-duel Arbeidsplan noorden hangt af van Bestek odwet moet uitbreiding beperken Zo extra verstandig met energie jóet toch haalbaar zijn: isje sterft aan nekkramp na beoordelingsfout Weekblad Goedemorgen Nederland? Inplanten van tanden mislukt Veertig mensen betrokken bij 140 diefstallen Studentenactie tegen lezing VN protesteert bij Israël >»éctie stelt onderzoek in Leveroverplanting in Groningen lukt Van Agt tijdens tweedaags bezoek: icentrale issele en werking nieidüf^voo^vij^uk'tien Purmerend hoorde pas laat van concert 'A Capella' 1= i 20 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ge parlementsredactie IAG Het kabinet wil aan de hand van een noodwet de leegstand van schoollokalen ïi kleuter- en lager onderwijs gaan aanpakken. De nieuwbouw, verbouw en uitbreiding u olen zal aan banden worden gelegd. Een wetsontwerp hierover, dat nu bij de Raad van is binnenkort te verwachten. ret geldt tot en met 1981 en 1 kader van Bestek '81 140 miljoen gulden gaan Volgens staatssecretaris an onderwijs is het de be- t er nadien een vaste wette- ling komt ter bestrijding leegstand. Deze regeling igelijk opgehangen aan de ^et op het basisonderwijs Secretaris presenteerde gis- voorlopig rapport van een tementale werkgroep, kele aanbevelingen worden m de léegstand te lijf te merendeel van deze aanbe- ïeeft Hërmes in zijn wets- fe ivergenomen 'jzing et iejroep heeft becijferd dat als i„ ebeurt. er in 1983 ongeveer *len bij het kleuter- en lager leeg zullen staan. Dat komt kant door een teruglopend jg 'rlingen en aan de andere verhuizing van oude naar ni l""n. in een einde te maken heeft oep een ander vergoedings- ro voorgesteld voor de stich- n( exploitatiekosten van loka- iysteem zal het rijk 4,5 mil- irt ?n meer gaan kosten, maar delijk een flinke besparing. Verwacht wordt dat het' ^erlies dat de leegstand nu met zich meebrengt door het nieuwe systeem aanzienlijk wordt terugge drongen. Het bestaande vergoedingssysteem komt erop neer dat er voor leegstaan de lokalen een bepaalde vergoeding wordt gegeven en voor gebruikte lo kalen en zogeheten leegstandstoe slag. In het nieuwe systeem wordt die leegstandstoeslag voor gebruikte lo kalen weggehaald, aldus Hermes. Beperking van nieuwbouw, verbouw TT en uitbreiding kan volgens hem wor- Hermes venvacht dat straks alle aan- irenrron non from oontnn frphAnnrphrn nieuw gebouw Gemeenten kunnen besluiten tot de oprichting van een nieuwe school, maar moeten in het vervolg wel apart een bouwplan in dienen Dat plan wordt vervolgens door het rijk bekeken. De staatsse cretaris acht het denkbaar dat in de toekomst de provincie op dit gebied een taak krijgt Geen wachtlijsten den bereikt door van rijkswege be paalde voorwaarden te stellen. Een vragen van gemeenten gehonoreerd zullen worden dank zij de schiftende van die voorwaarden is dat als een werking vai} ^e strengere voor waarden uitgaat. Van een systeem met wachtlijsten zoals het voortgezet onderwijs dat heeft, is dan geen sprake Staatssecretaris Brockx van volkshuisvesting bij een ma quette op de tentoonstelling 'Wonen 1 2' in de Utrechtse Jaarbeurs, die hij gisteren opende. school bijvoorbeeld een nieuw ge bouw wil hebben, dit aan de hand van leerlingencijfers voor de langere ter mijn moet worden aangetoond. Aard In de nieuwe wettelijke regeling komt volgens Hermes het accent te liggen op de aard van de lokalen die nodig zijn. „Met name in de nieuwbouwwij ken is er sprake van een piek in de vraag naar scholen. Daarom moeten we goed bekijken of het mogelijk is hier te volstaan met semi-permanen- te bouw.'' aldus de staatssecretaris. Verder moet volgens Hermes het ge bruik van leegstaande lokalen wor den bevorderd. In het wetsontwerp zal het stichten van een nieuwe school worden ont koppeld van het neerzetten van een Met de nieuwe regeling komt de waarborgsom die het bijzonder on derwijs tot nu toe moest betalen bij nieuwbouw en verbouw, te vervallen Tot dusver betaalde men zo'n tien procent van de bouwsom aan de ge meente wanneer het werk werd aan besteed. Dat kostte het bijzonder on derwijs een flinke som aan rente Overigens zei de staatssecretaris dat zijn plannen geen kritiek inhouden op de gemeenten. „Zij hebben de ont wikkelingen niet kunnen voorzien." zei hij. Volgens Hermes zullen de fi nanciële gevolgen van het nieuwe systeem niet op de gemeenten wor den afgewenteld. EINDHOVEN (ANP) De inplanting van twee voortanden bij een 13-jarig meisje in Eindhoven is mislukt. Het ADVERTENTIE ENSCHEDE (ANP) De politie heeft veertig mensen aangehouden die be trokken zijn geweest bij een serie van 140 diefstallen. De totale buit schat de politie op meer dan twee ton Met als doel om aan geld voor heroïne te komen zijn de dieven, sinds augustus verleden jaar bijna dagelijks bezig geweest met hun strooptocht langs winkels in Twente (en in mindere mate) in Drente. Ze hadden het voor al gemunt op kleding, en stereo- en video-apparatuur. De diefstallen gebeurden volgens de politie zo geraffineerd, dat men er in slaagde een hele winkelstraat af te werken, zonder te worden gesnapt. Met auto's vol ging het gestolen goed meestal naar het Enschedese trefcen trum voor Surinamers, dat als een soort van postorderbedrijf voor het hele land dienst deed. De politie heeft voor slechts vijfentwintigduizend gulden aan apparatuur en andere buit teruggevonden. De leeftijd van de in hoofdzaak uit Enschede afkom stige verdachten varieert van voor in de twintig tot midden dertig. Onder hen is een echtpaar Zeven verdach ten waren gisteren ingesloten meisje was maandag haar tanden kwijtgeraakt bij een vechtpartij in een jeugdsociëteit. Die tanden wer den later teruggevonden in een vuil nisbak In een Eindhovens ziekenhuis werden ze weer op zijn plaats gezet De operatie heeft echter niet het be doelde resultaat opgeleverd WAGENINGEN (ANPi Een lezing aan de landbouwhogeschool in Wage- ningen van de Zuidafrikaanse emeri tus hoogleraar J. van der Plank is gisteren afgelast, nadat stu denten met zwart beschilderde ge zichten zich onder de toehoorders hadden gemengd. De studenten, le den van de Wageningse studentenor ganisatie en het Wageningse Zuid- Afrika comité, wilden op deze wijze protesteren tegen de apartheid in Zuid-Afrika. door Huih Goudrla&n HARIS (Zuid-Libanon) Het zware artillerie-bombarde ment op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Naqoera. in de nacht van woensdag op donderdag, heeft bijna geleid tot een artillerie-duel. waaraan ook de Neder landers zouden hebben deelgenomen. Unifil besloot omstreeks half twee 's nachts uit zelfverdediging over te gaan tot het beantwoorden van de beschietingen van de rechtse militie met bnsantgranaten Op dat moment staakte de rechtse militie van majoor Haddad echter het vuren Het VN-opperbevel in Naqoera heeft gisteren geprotes teerd tegen het opstellen van ma chine-geweren door de militie te genover het hospitaal in Naqoera bij Israël Dit betekent dat de VN ervan uitgaan dat Israël is betrok kerrblj de aanval op Unifil De VN- woordvoerder in Beiroet bevestig de mij het bericht dat de VN zich tot Israël hebben gericht met een protest In Naqoera. dat nu al sinds zondag door de rechtse militie is afgeslo ten. zijn de gewonden gisteravond in schuilkelders ondergebracht Gistermiddag om vier uur. toen ik het gebied rondom Haris verliet, werd opnieuw de order tot stand by gegeven aan het Nederlandse bataljon teneinde op alles voorbe reid te zijn Rustig Het was gisteren de hele dag rus tig volgens de VN-woordvoerder in Beiroet Er waren ook gisteravond geen beschietingen De acties van ma joor Haddad hebben veel kwaad bloed gezet bij de Nederlandse mi litairen, die overigens blijk geven van grote kalmte Er is onder hen enige bezorgdheid over de manier waarop de familieleden in Neder land het nieuws over de spannin gen In Zuid-Libanon zullen ver werken Hierbij speelt een rol dat de post eerst door de staking in Israël en nu weer door het afsluiten door de militie van de verbinding met Tel- Aviv waarheen de post werd gebracht naar en van Neder land sterk stagneert Ook voelen de mannen zich bijzonder geïso leerd aangezien er geen kranten zijn en de ingeblikte journaals van de NOS verouderd zijn Verlofgangers Vier Nederlandse verlofgangers zijn gisteren via Beiroet vertrok ken. omdat verkeer naar Israel onmogelijk is Vijftig Nederlandse soldaten die zaterdag vanuit Na qoera naar Israël zouden vertrek ken. zijn sinds zondag in Naqoera opgesloten In Naqoera. dat als een eiland ln het door Haddad tot onafhankelijk Zuid-Libanon ge proclameerd gebied ligt. vielen bij het artillerie-bombardement een zwaargewonde en zes lichtgewon den Onder de lichtgewonden be vinden zich de Nederlanders kapi tein E. Woesslnk en kapitein Van Uye Hun verwondingen zijn slechts schampwonden Er wer den bij het bombardement in de nacht van woensdag op donder dag drie helikopters vernield, ter wijl er een voltreffer kwam op een verbindingsruimte ADVERTENTIE ADVERTENTIE thl be onzer verslaggeefsters DINGEN De geneeskundige inspectie heeft een eRek ingesteld naar de behandeling van een 13-jarig j Jut Viaardingen. Het afgelopen weekeinde overleed het j Mylene Stoutjesdijk na een beoordelingsfout aan 'wip. riant van nekkramp waarbij het ziek tebeeld zo snel verloopt dat „toch nooit op tijd ingegrepen kan wor den". aldus Wolfs ren voor haar dood was haar utlie ten einde raad met Myle- 5l<fcet Holy-ziekenhuis was ge- teor de dienstdoende nacht- anjggestuurd. Van de zijde van ie is inmiddels toegegeven ;uster een beoordelingsfout laakt door niet de ernst van van het meisje in te zien. 's vroeg liet een huisarts het it spoed opnemen, maar op a: [het ziekenhuis overleed My- ren is de geneeskundige begonnen met een onder beslist volgende week of een klacht zal worden ingediend over de handel wijze van het ziekenhuis De Vlaardingse GG- en GD-directeur E. H. E. Wolfs meent dat er geen reden is voor paniek, omdat in Neder land jaarlijks slechts 120 gevallen van nekkramp worden aangemeld. Bovendien zou Mylene Stoutjesdijk zijn overleden aan een zeldzame va- GRONINGEN (ANP) In het acade misch ziekenhuis Groningen worden sinds enkele weken levertransplanta ties uitgevoerd. Een eerste patiënte, die enkele weken geleden geholpen werd. stierf. Een vrouw die tweede paasdag werd geopereerd, maakt het volgens de voorlichter van het zieken huis. J M. Wiessing, uitstekend. De patiënte is al van bed geweest. Wan neer de vrouw, die leed aan een ern stige leveraandoening, naar huis mag. is npg niet bekend. De operaties worden uitgevoerd door twee chirurgen die onbekend wensen te blijven. Zij hebben zich voor deze transplantaties ondermeer georiën- tteerd in de Verenigde Staten, bij een ziekenhuis in Denver Volgens Wiessing mag gesproken worden van de eerste levertransplan taties in Nederland. De bedoeling is dat in Groningen verder wordt ge gaan met levertransplantaties. In de gehele wereld zijn in totaal al zo'n 350 van dergelijke operaties verricht, waarvan een groot gedeelte gelukt is. Walter Goddijn: 25 jaar mandement Overal te koop: f 2,75 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Of de tienduizend arbeidsplaatsen die de regering tot en met 1981 in Noord-Nederland wil creëren gerealiseerd worden, hangt af van het welslagen van Bestek '81. Dit zei gisteren in Groningen minister-president van Agt die een tweedaags bezoek aan het Noorden heeft gebracht ADVERTENTIE van het overleden meisje LE (ANP) De kerncentra- Uitgeslapen landgenoten worden opgeruimd wakker na een gegarandeerd goede nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. Norma Postbus 13 5815 AA Boxmeer i - Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens Van Agt wees de kritiek van het CNV dat het noorden blij was gemaakt met een „dooie mus" van de hand. De kritiek betrof met name het feit dat de helft van die arbeidsplaatsen door het bedrijfsleven moeten worden ge leverd. wat het kabinet niet in de hand heeft. Van Agt zei dat eerst de werkgelegenheid ln het algemeen in Nederland weer moet worden opge vijzeld en dat dit afhangt van het welslagen van Bestek '81 „Door matiging van de collectieve uitgaven en vermindering van de las tendruk moet er ruimte worden vrij gemaakt voor verbetering van het rendement van het Nederlandse be drijfsleven". Of dit lukt blijkt volgens de produktie genomen. Het x 1 ich niet in het nucleaire m ïntrale. maar in de turbi- M AAA WW 1 yjpg op. waarna de centrale J normale procedure b (werd gesteld. Van een onzer verslaggevers PURMEREND Het optreden van een blank koor uit Zuid-Afrika in Purmerend. was gisteravond omlijst door protestverklaringen en een demon stratie. Bij de ingang van het Taborcentrum moesten de 150 tot tweehonderd bezoekers van het concert door de groep "A Capella" tussen een dikke rij Malanghll demonstranten door.die protestfolders uitdeelden. apartheidspolitiek in Zuid- Afrika en solidariteit met de vrijheidsstrijd van de zwarte bevolking in dat land" 'n beet. deed mijn tand geen Bij het begin van de uitvoe ring werd het rapport, dat Amnesty International over de slechte situatie van de zwarte bevolking in Zuid-Afri ka heeft uitgebracht, aange boden aan de dirigent van het koor. Vertegenwoordigers van Amnesty probeerden tijdens de avond met koorleden te praten over de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. maar con stateerden een „ongelooflijke communicatiekloof' Het Zuidafrikaanse koor trad op in het Taborcentrum i waarin zowel hervormden, gereformeerden als rooms- katholieke kerkenop uitno diging van de gereformeerde predikant ds A P. Marais, die uit Zuid-Afrika afkomstig is en wiens zuster in „A Capella" zingt. De reis van de ongeveer tachtig personen tellende groep is georganiseerd door de Stichting tot herstel van de culturele betrekkingen met Zuid-Afrika. Begin deze week zong het koor in Ede. waarbij eveneens protestacties wer den gevoerd De komende da gen treedt de groep op in Gro ningen, Bunschoten en Zei- hem (Gld) De reis van „A Capella" is vrijwel zonder publiciteit ver lopen Pas vorige week werd in Purmerend bekend ge maakt dat de groep een uit voering zou geven. Aanvanke lijk zou het concert worden gegeven in het cultureel cen trum de Koepelkerk, maar op het laatste moment bleek de grote zaal van het Taborcen trum te zijn afgehuurd. Een aantal partij-afdelingen en andere organisaties in Pur merend heeft protest aangete kend tegen het optreden van „A Capella" Nadat een po ging om de uitvoering afgelast te krijgen geen succes had. hebben de organisaties via een verklaring de bevolking van Purmerend opgeroepen het concert te boycotten als „blijk van afschuw van de In de verklaring herinneren de organisaties aan het ophan gen van de Zuidafrikaanse vrijheidsstrijder Maianghu kort geleden en het verdrijven van diens moeder en familie leden van de begraafplaats door middel van traangas, toen zij kransen bij het graf wilden leggen Deze gebeurte nissen eisen, aldus de verkla ring, niet alleen een volledige boycot van de culturele be trekkingen met Zuid-Afrika maar ook van de militaire en economische betrekkingen. De organisaties die de verkla ring ondertekend hebben, zijn de Wereldwinkel Purmerend. CPN PPR. PSP. PvdA. de hervormde diakonie en het hervormde jeugddlakonaat, het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), de Anti-Apart heidsbeweging Nederland in Purmerend. ABOP. de indu striebond NW. ANJV en de Nederlandse Vrouwenbewe ging Ds A Pronk, hervormd predi kant in Purmerend. juicht de actie tegen de uitvoering toe „Het is natuurlijk erg moeilijk te combineren: als je week-in- week-uit aandacht besteedt aan de onderdrukking van de zwarten in Zuid-Afrika. als je één keer in de maand je avondmaalscollecte bestemt voor het Christelijk Instituut en tegenwoordig aan de stille hulp aan Zuid-Afrika. als je elke week bidt. dan kan je niet tegelijkertijd je kerkcentrum beschikbaar stellen voor een blank Zuidafrikaans koor Het laatste woord hierover is nog niet gezegd Hoewel de interkerkelijke samenwerking als steeds positiever wordt er varen moeten we dit soort ontwikkelingen toch in de ga ten houden Daad De voorzitter van de hervorm de diakonie. W Kniestedt. vindt dat de actie tegen het concert begrijpelijk is ..We moeten wel een daad stellen om te protesteren tegen de situatie in Zuid-Afrika. De uit voering in het Taborcentrum vinden wij een verkeerd initia tief Ds A. P. Marais, die gisteren voor commentaar onbereik baar was. kwam in 1975 in het nieuws, toen hij met het door hem geleide gereformeerde jeugdkoor Studio 72 een con certreis naar zijn geboorte land Zuid-Afrika ondernam De reis wekte veel verzet bij de organisaties, die nu tegen het optreden van „A Capella protesteren maar ook bij mensen als prof. J VerkuyJ de premier pas hooguit begin jaren tachtig. De regering heeft dan de middelen om te bevorderen dat het bedrijfsleven arbeidsplaatsen in het noorden realiseert. Als belangrijkste instrument noemde hij de WIR (Wet Investeringsrekening), waarin een re gionale toeslag zit ingebakken Korter werken In een lezing voor de commerciële club ln Groningen ging Van Agt later ondermeer in op de eventuele vermin dering van het aantal werkuren per week Hij zei „niet zo dogmatisch te zijn de 40-urige werkweek als heilig te beschouwen. In dit verband merkte hij echter op telkens weer verbaasd te zijn over het gemak waarmee sommi gen spreken over oplossing van de problemen na de oliecrisis en het ge mak waarmee men denkt in snel tem po een eind te maken aan de te hoog opgelopen werkeloosheid Een voorstelling van zaken alsof overschakeling op een 35-urige werk week de werkeloosheid zou doen ver dwijnen en beweringen alsof alles goed komt als het loonpeil maar daalt noemde hij versimpelingen Een te lang doorgeschoten groei van collectieve lasten en arbeidsinko mens m de jaren zestig en zeventig krijg je niet binnen twee jaar weer in het gareel, aldus Van Agt. maar vol gens hem moet vrijwel elke bijsturing voor de „poorten van de hel" worden weggesleept Actiegroepen marcheren op het Bin nenhof af en aan. maar geen van die groepen hoeft zich te bekommeren over het geheel, klaagde de premier Hij vond het bemoedigend dat dit jaar uitzicht biedt, op een einde van de daling van het aantal arbeids plaatsen ..Aan die constatering verbind ik niet de conclusie dat door het verdwijnen van het kabinet Den Uyl het econo misch tij plotseling ten goede is ge keerd" Het huidige kabinet heeft wel aldus van Agt het aarzelend» begin dat het kabinet Den Uyl heeft gemaakt, me» het trimmen van de groei, versterkt voortgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3