antrekkelijke film I Senegal Het panopticum van het leven Première 2 Vrouwen Hijgend zoeken naar zieleroersels ELISABETH KEESING MAART IS NOG VER JERIDO Prolongaties en reprises Remember my name =meense (eek De nieuwe monsters <20 APRIL 1979 FILM TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 d i Ouwendljk I terview in een Duits blad zegt de Senegalees Sembene Ousmane, de maker van de rdjek in roulatie gebrachte film „Xala", over zijn werk: „Wat ik probeer is, de heid van mijn land uit te beelden en wat voor stilistische middelen daarvoor ook ijk mogen zijn, ik gebruik ze welbewust en weloverwogen. Ik probeer de werkelijk- jjjen zoals zij is. Wat ik het liefst wil is, dat mensen die mijn film zien of het zwarten i^wel blanken zodra zij met Afrika in aanraking komen (door mijn films! zullen hHat heb ik al eerder gezien." °ten eenvoudige bedoeling. zij bijzonder ambitieus. egt n et meer of minder, nfeen totaal integrale inter- n Afrika zijn wil. Afrika irJet zich in „Xala" manifes- e oude tradities vandaan anpl zoeken naar een eigen Geen moderniteit die is van Westerse patro- lie een keuze weet te ma- v< rworven en aangeboden Zwaarden. Bij het kijken "styn zal men soms moeite onbevooroordeeld te 5rten niet af te zakken tot r%gende appreciatie over u pele dramatisering. Dat a ame voor de typische ge- af aerij van in de film optre- anen, die zich rekenen tot klasse in hun maatr orfoor een beter begrip hier- n korte samenvatting van een paar blanken geleid syndicaat, onmacht een voorwerp wordt van AM,lu,«n wantrouwen en minachting. Hij kan Vaal SpUWen niet aan zijn faillissement ontkomen en dan blijkt, dat een arme bloedver- Met diplomatenkoffertjes vol bank- want jn het verleden door hem biljetten (symbolisch voor het van de bedrogen is voor de Xala verant- blanke voorgangers overgenomen ka- WOOrdelijk is. Om zich van alle pi taal) gaan de heren huns weegs, vreemde (modernistische) smetten te met de uitnodiging op zak om het x-einigen, moet Beye zich door de ver- hu welijksf eest te komen bijwonen waarloosden in zijn omgeving, die hij' van een van hun prominenten, de eerst van zijn deur heeft laten verja- hadji Abou Beye, die een derde vrouw gen iaten bespuwen. Ze moeten, heeft genomen. Beye is een geslaagd zoajs Ousmane het zegt, „hun gal man met een bloeiend im-en export- over hem uitspuwen." bedrijf. Zijn derde huwelijk is een traditionele expressie van zijn ge slaagdheid, als man en firmant. Maar Beye blijkt bij benadering van zijn imilall© kaanse stad neemt een fende inheemse zakenlie- ituur over van een door veel jongere maagdelijke derde bruid impotent te zijn. Hij beseft onmiddel lijk. dat hij getroffen is door de „Xala", de traditioneel magische be zwering, waardoor vijanden de krach- ten van een man kunnen verlammen. Zowel privé als sociaal moet Beye die magische kracht overwinnen, in het bijzonder omdat hij door zijn fysieke Het belangrijkste deel van zijn film, belangrijkst in lengte zowel als in kwaliteit, heeft Ousmane gewijd aan de z.g. zakelijke progressie van Beye en zijn syndicaat-broeders. Ze heb ben zich tot in de malste kleinighe den toe het uiterlijke optreden aange meten van hun blanke voorgangers. Zij voelen zich de kapitalistische lei- Beye met zijn eerste en tweede vrouw in de film „Xala" ders van hun Afrikaans deel van de wereld. Hoe beter zij hun imitatie opvoeren, des te dichter menen zij aan de Almachtige Internationale Top te zullen komen. Maar in plaats van tot een nieuw verworven echt respectabele zelfstandigheid te ko men. komen zij terecht in een nie mandsland. Aan de ene kant de Afri kaanse stimulerende traditie, aan de andere kant de in zich onvruchtbare („Xala") tot machteloosheid doemen de kolonialistische na-aperij. Op de keper beschouwd is Beye een typering van inheems verraad aan Afrika. Hij is de (uitsluitend geestelij ke) vader van de jonge rijke Afrikaan, die. op Beye's bruiloftsfeest terugko mend van een vakantiereis in Euro pa, spottend verklaart niet naar Spanje te zijn gegaan, omdat „je daar struikelt over de negers". In wezen is „Xala" een pleidooi voor een Integrale Afrikanisering van het eigen gewest. Misschien met behoud van enkele van buiten af ingevoerde vaste moderne waarden, maar zeker niet zonder het fundament van res pect voor eigen afkomst en traditie. Het is aan Beye's vervreemding van zich zelf te wijten (hij ziet dat aan het slot ook in), dat hij zich (letterlijk en figuurlijk) moet bloot stellen aan de over hem uitgespuwde „gallige af keer" van zijn volksgenoten. Een sim pele, maar mede daarom hoogst aan trekkelijke film. Delft-Filmhuis ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel het nieuwe bock van Rob Nieuwcnhuys. Een beetje oorlog gaat over oorlog en krijgsgevangen schap in Nederlands Indië en over hoe erg het was met de stem van "t had zoveel erger kunnen zijn'. Lees het. Koop het voor f 19,90. Nu, lezer. >1 Sprekend Querido, van Singel 262 De woedende kok in het verhaal over het Italiaanse restaurant in de film monsters" De Klompenboom Prachtige pasto rale over Italiaans landleven aan het eind van de vorige eeuw van Erman- no Olmi. De gehele week in Club 5, Leeuwarden en Studio. Maastricht. Herfstsonate Klassieke film van Ing- mar Bergman met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in H5, Heerlen; Camera 1, Tilburg; Euro, Emmen en Royal, Echt. Una giornata particolare Ontroeren de film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dicta tuur. met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De ge hele week in Rlvoll. Amsterdam; Sca le. Nijmegen; Movies 1. Amsterdam. Que la Fète commence Voorbeeldige historische film van de Fransman Bertrand Tavernier. met vele dubbele bodems. De gehele week In Tlvoli 3. Leeuwarden A Wedding Amusant en satirisch wandkleed over Amerikaans leven van Robert Altman. De gehele week in City 2. Amsterdam Rome, open stad Film uit 1945 over leed en verzet in het bezette Rome van Roberto Rosselinl In het geheel niet veroude.d De gehele week in City. Venlo. l'Affiche Rouge Prachtige film van Frank Cassenti over een verzetsgroep in de oorlog, waarbij heden en verle den bijna ongemerkt in elkaar over vloeien. 20 april Soos G.T. Schiedam. Padre Padrone Indrukwekkende film van de Italiaanse gebroeders Taviani over een Sardijnse herdersjongen die door de macht van de taal uit zijn Isolement wordt verlost. 25 april Eu ropahuis. Bemelen. Accattone Een van de eerste en be roemdste films van Pier Paolo Pasoli- ni over het Italiaanse subproleta- riaat. De gehele week in Shaffy Thea ter. Amsterdam La Regie du Jeu Zedenkomedie van de kortgeleden gestorven Franse meester Jean Renoir uit 1939. die eerst door de Fransen, toen door de Duitsers werd verboden 20 en 21 april Filmhuis Nijmegen Want naast „zedenschilderingen" zoeken episodenfilms meestal hun kracht in satirische anekdotes. Korte filmverhalen, die bij de pointe opeens kunnen open bloeien als een karika turaal humoristische visie op mense lijke eigenaardigheden en hebbelijk heden. Zo gaat dat ook in de film, die de wat misleidende titel heeft gekregen „De nieuwe monsters". De „monsters" zijn doodgewone lieden, genomen op een moment van min of meer sponta- Dc nieuwe ne krengerigheid, en „nieuw" zijn ze al helemaal niet, want hun krengerig heid is zo oud als de dagen, toen Adam en Eva mopperend over de stroef bewerkbare aardkluiten rond liepen. Met andere woorden, de men sen in „De nieuwe monsters" zijn in hun anekdotische belevenissen ge woon van het onverbeterlijke narrige mensensoort. In de film zijn een tiental episoden verwerkt, de regisseurs zijn Ettore Scola, Mario Monicelli en Dino Rlsl; onder de spelers bevinden zich een Ugo Tognazzi, een Alberto Sordi en een Vittorio Gassman. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel de nieuwe roman van Elisabeth Keesing. Maart is nog ver gaat over de liefde van be jaarde mensen en over hun sociale betrokken heid. Lees het. Koop het voor f24,50. Nu, lezer. naar het cynische zwemende raille rende benadering over de mens ln zijn gedrag Niet het doorlopende ge drag, dat hij in het gewone dagelijkse leven laat zien, maar op momenten dat hij op een of andere manier ln zijn ego-centrisme wordt betrapt en te kijk staat. De mensen zijn daarin zowel stereo tiep als origineel. Je kunt als het ware voorspellen wat ze zuljen doen, maar de doorslag gevende act komt toch altijd onverwachts. De nieuwe film van George Sluizer naar de roman van Harry Mulisch „Twee Vrouwen" gaat op 16 mei tijdens het filmfestival in Cannes in première en komt kort daarna in Nederland in roulatie. „Twee Vrouwen" kunnen we eigenlijk beter „Twice a Woman" noemen, want er bestaan (naar verluidt) twee versies van. De een wordt Engels, de andere Nederlands gesproken en als Sluizer zijn zin krijgt wordt de Engelse versie ook in Nederland vertoond. Laten we hopen dat het zo gaan zal, want na het zien van een paar korte nit-r«QrH Anrinonim, cm <n fragmenten (die overigens prima waren maar dat zegt natuurlijk hiet alles, we beDerkt bestek een uiteenzettlné te moeten afwachten) lopen je de rillingen over de rug bij de gedachte hoofdrol- "Z»?™ spelers Bibi Auidersson en Anthony Perkins te horen kouten met de stemmen J, hoofdzaak om gaat is wat ze met van Nederlandse acteurs. elkaar gemeen hebben. Dat la. een Q Sprekend Querido, van Singel 262 Persoonlijk kan zij daar natuurlijk niets aan doen, het is zaak van een regisseur, die haar onder handen heeft, om er op te letten. Dat heeft in elk geval niet in het vermogen (of althans de regie-techniek) gelegen van regisseur Alan Rudolph, toen hij onder produktle van Robert Alt man de door hem zelf geschreven film ..Remember my name" maakte. Voeg daarbij de onuitstaanbare An thony Perkins en het acteurs-portret van de film is ingevuld. In de film moet Geraldine Chaplin een vrouw verbeelden met de naam Emily die, vrij gekomen na een ge vangenisstraf van twaalf Jaar, op zoek gaat naar haar vroegere man Neil (Anthony Perkins) ZIJ zit vol wrok over haar gevanganistljd en het feit, dat Neil van haar gescheiden is en hertrouwd. Zij krijgt op voor spraak van een medegevangene, die moeder is van de bedrijislelder van Hijgend Koningin Zoals ln het verhaal „Als een konin gin". Een op het oog welgedane man bezorgt zijn oude moeder een heerlij ke dag (zoals dat heet) door haar op een rit door het landschap mee uit te nemen. Op een terras wordt ge snoept, herinneringen aan jeugdda- gen worden opgehaald en als bij toe val komt het paar terecht bij een fraai oud buitenhuis. „Laten we eens binnen gaan kijken", zegt de man charmant. De villa blijkt een volge propt bejaardenhuis te zijn, waarin moeder steels wordt achtergelaten. 'De openbarend raillerende pointe zit ln het afscheid, als de man, weldadig ontroerd, een haaibaai van een zuster toeroept, dat zij zijn moeder „als een koningin" moet behandelen. „Want dat verdient ze." Kostelijk is ook de anekdote over een „exquis restaurantd.w.z. een Itali aanse gelegenheid, waar je als buiten lander pertinent „geweest moet zijn". De anekdote is een zijdelingse af straffing van het toeristische sno bisme. Kortom, de film is „Italiaans" op zijn best d.w.z. soms aantrekkelijk lar moyant. soms relativerend cynisch ten aanzien van menselijk leven en vooral gemaakt met „vaart". Als ge heel is de film een snelle tocht langs het „panopticum van het leven". Amsterdam Alhambra I. 16 Jr. ADVERTENTIE Er zijn Spectrum-boeken in elke boekhandel, Om met een variant op een bekende frase van Lodewijk van Deyssel te beginnen: „Ik houd niet van de speelwijze van de dame Geraldine Chaplin". Zij heeft behalve vaste maniertjes een zo irriterende expressielijn aan de mondhoeken, dat je geen moment kan vergeten dat zij het is, die voor je ogen over het witte doek schuifelt. ALLE NIEUWE bij boekhandels met dit kenmerk. een supermarkt, een baan in die su permarkt en werkt aan haar «Taak op Nell. Het betekent dat zij zowel diens maatschappelijk bestaan (zijn be trekking) als zijn huwelijk naar de knoppen moet helpen. Zij slaagt daarin. Bij een film als dit soort, waarin als het ware hijgend wordt gezocht naar de diepste „zieleroerselen" (zoals dat heet) van maatschappelijke ver schoppelingen. hangt alles af van de overtuigende kracht die in de mense lijkheid van de personen wordt ge legd. Blijven er alleen maar acteurs over. die als merkhulzen om die per sonen heen zitten, dan valt de hele zaak terug op een eindeloze verve ling. die je maar tot het laatste tevens voorspelbare verhaalbeeld blijft uit zitten Amsterdam Kriterlon Geraldine Chaplin en Anthony Perkins in „Remember my name" listerie van C.R.M. is, in g met de Rotterdamse ig, een Roemeense film- janiseerd van 19-26 april, films uit dit onbekende den vertoond in het Am- Immuseum en het Rot- •nster. Het zijn „De Ste- van Mirca Veroiu en tweeluik zonder dia- de As van het Keizerrijk" Blaier, een film die speelt 1918; „Vlad de Spietser". Bastase, historie gemengd I rond de hoofdpersoon II (het naamgevertje van September" van Timotei' een jeugdige delinquent; frverhaal", van Dan Pita, kroniek uit het eind van D het begin van deze eeuw; tie" van Mircea Daneliuc, 1939. iet programma: Djis Filmmuseum beh Zomerverhaal; 23 april: n?: 24 april Door de as van k en De Stenen Bruiloft amma); 25 april Vlad de april (September. Venster de As van het Keizer- Vlad de Spietser; 22 iber; 24 april; Een Zo- 25 april. Extra Editie. irden vertoond met En- itels. - 0 ADVERTENTIE f, vindt nu in ekhandel de >man van jaap ïen, een hele- :uwe schrijver, verwoordt op hte manier de »on welke voor zo of anders 'liefdheid bete- la scènes en I Amsterdam en het boek. Koop 'Ir f24,50. Nu, lid Querido, van 262 AT Episodenfilms horen, over het algemeen, niet tot het meest geslaagde fllmsoort, althans in strikt filmesthetische zin genomen. Maar niet zelden zijn ze plezierig en amusant: door hun afwisseling en humor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19