Garantie tot 1992 Meubelfabriek Oisterwijk leeds meer kritiek op is onderwijs-systeem Haars: de koningin van niemandsland De Koninklijke /Shell Groep steunt de apartheid oïnevangst 6 kilo in Ibij Gorssel Ontbreken kennis drie moderne talen een rem Aan de aandeelhouders van de KONINKLIJKE OLIE Oproep fan PAX CHRISTI NEDERLAND en de STICHTING WERKGROEP KAIR0S Kerk-Turken zorgen voor publiciteit f 20 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 kkige voorbereiding op universiteit ■advertentie of. dr R. Bakker jKek op het functioneren van het huidige onderwijssysteem neemt hand over hand toe. krant heb ik al eerder gewezen op de grote aansluitingsproblematiek tussen het v.w.o. iversiteit. Op enkele punten suggereerde ik reeds verandering. Vn zich belangrijke onder- igen in het koor der protes- gemeld. te weten O. J. Erd- i de sectie algemeen voortge- rwijs in de Algemene bond rwijzend personeel en rector Utrechtse scholengemeen st J. C. Traas, binnenkort in de rijksscholengemeen- leree-Overflakkee te Middel- n geïnterviewd door drs Ton derwijsredacteur van NRC- lad. Het resultaat van dit in jtereenvolgende artikelen af- interview (4 en 5 april) bleek itmoedigend voor de ver van de actuele onderwijssi- lar wel uiterst bemoedigend die met toenemend misnoe- huidige gang van zaken .«hagen openbaarde zich in £iew op het punt van het ketsysteem, het zwarte ior de velen die niet tevre- met de huidige koers. Ook lens: we moeten van de vrije £uze af. Op deze wijze kan weer als een fundament Wetenschappelijk onderwijs Het viel ons op dat het landen geleden gelanceerde (Joster-Roefs waarin de pro- overgeheveld zou moeten jaar de scholen van voorbe- gvetenschappelijk onderwijs I positieve kanten hiervan in bk niet werd genoemd. eiding tot de universiteit ^ïduit gebrekkig genoemd. kan men zeggen dat het jhvoering van de Mammoet piet alles rozegeur en mane- Dit kan niet ontkend wor- bderingen van studie, het onzer verslaggevers ER De politie heeft giste- Epserbos bij Gorssel beslag leggen op een onder een Jrenwagens verstopte partij fan zes kilo ter waarde van f miljoen gulden. aervoor had de politie in De- 1 een vangst van een pond lentenaren zijn gearresteerd: lige B. v. A., de 15-jarige E. (n de 25-jarige G. D. Een uit Rijssen, dat aanvanke- werd aangehouden, werd la- (elaten omdat het een zeer ichikte rol in de zaak bleek te jde politie lopen nog enkele (dachten op vrije voeten. bringsactie werd uitgevoerd n intergemeentelijk recher- uit Deventer en Apeldoorn, n dit jaar was gevormd om- leventer sinds enige tijd een i handel in heroïne was ge- frd. De afgelopen maanden Ie dit team drieënveertig ar- voortijdig afhaken, enz. zijn ver schijnselen die altijd al gespeeld heb ben. Ook de vroegere eindexamens hadden beslist geen voorspellende waarde, terwijl in het huidige sys teem vakken als natuurkunde, schei kunde en wiskunde op een veel hoger niveau beoefend worden dan vroeger het geval was. Ook valt een verbre ding van de talenkennis te constate ren: men leert niet alleen passief te vertalen, maar ook actief te spreken. De spreekvaardigheid wordt veel in tensiever gecultiveerd. Maar deze positieve punten nemen het feit niet weg, dat het ontbreken van de kennis van de drie moderne talen, onmisbaar voor een weten schappelijke studie aan de universi teit, een ernstige rem is voor een evenwichtige, niet enkel op Engeland en de V.S. georiënteerde studie. De algemene vorming van het v.w.o. wordt inderdaad onkritisch opgeof ferd aan het specialisme van enige vakken. Het Nederlands valt even eens voor de bijl: stijl en spelling worden door vele docent(jn als een te verwaarlozen grootheid beschouwd. De meer-keuze-vragen bij schooltoet sen dragen het hunne bij tot de ver loedering van het Nederlands. ,,Met meet hiermee niet of een leerling een tekst aanvoelt, van woord tot woord, van zin tot zin." Terecht merkt Traas op dat het con tact met het wetenschappelijk onder wijs ontbreekt. „Er is geen toeziend ook van hogerhand." Deze mogelijk heid werd wel geboden in het plan Coster-Roef, waarover ik eerder een lovend artikel in Trouw schreef. Ik geloof nog altijd dat een goede aan sluiting beter gegarandeerd zou zijn als er vanuit de universiteiten meer controle zou worden uitgeoefend. De heren Erdsieck en Traas komen met de gedachte dat er drie vormen van einddiploma's moeten komen: een Alpha-richting met Nederlands, Engels, Frans, Duits en minstens één klassieke taal. aardrijkskunde, ge schiedenis, filosofie, economie en maatschappijleer; een Beta-richting met Nederlands. Engels. Frans, Duits, wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biologie, aardrijkskunde en maatschappijleer: tenslotte een Gamma-richting met Nederlands. Engels, Frans, Duits, wiskunde, ge schiedenis. aardrijkskunde, econo mie. filosofie en maatschappijleer. Met deze opstelling ben ik zeer inge nomen al moet me wel van het hart dat ik niet inzie waarom filosofie uit het B-pakket weggevallen is. Ervarin gen op de gymnasia waar filosofie in het eindexamenpakket opgenomen is wijzen op een grote belangstelling van de B-leerlingen, waarbij de resul taten op de examens aan deze be langstelling evenredig zijn. Tenslotte: de beide heren menen dat over de filosofie te discussiëren valt. Dit vak zou mogelijkerwijs vervan gen kunnen worden door bijvoor beeld een expressievak met een hoog theoretisch, kunsthistorisch niveau. Dit laatste waag ik te betwijfelen. Als filosofie op de scholen gegeven wordt, dan moet het goed gegeven worden, dit wil zeggen zodanig dat op de be langrijkste onderdelen van de filoso fie, waaronder esthetica de vinger ge legd wordt. Een expressievak, van hoe hoog ge halte ook kan mijns inziens nooit in de plaats van de filosofie komen, wel naast de filosofie. Wij hopen dat de discussie hierover spoeding op gang komt, maar dan ook principieel, en dat zij niet verzandt in een zouteloos welles-nietes spelletje. Dr Bakker is hoogleraar in de filoso fie van de rijksuniversiteit te Gro ningen. Als aandeelhouder kunt u iets ondernemen tegen de steun die de Koninklijke Shell groep verleent aan de racistische minderheidsregimes in zuidelijk Afrika. Op 17 mei a.s. vindt in Den Haag de Algemene Vergadering van Aandeelhouders plaats van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. (De KNPM is één van de twee houdstermaatschappijen van de Kon. Shell groep) De direktie van de Shell heeft geweigerd om de onderstaande resolutie op de agenda van de aandeelhoudersvergadering te plaatsen. Hierdoor is het niet mogelijk een rechtsgeldige stemming te houden. Wellicht zal een onofficiële stemming plaats kunnen vinden. Gezien deze weigering van de direktie en de onzekerheid over een onofficiële stemming hebben PAX CHRISTI NEDERLAND en de WERK GROEP KAIROS gevraagd om een hoofdelijke stemming over de vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening. Om blijk te geven van uw ontstemming van het beleid van Shell ten aanzien van zuidelijk Afrika vragen wij u tegen de jaarrekening te stemmen. Wij willen u dus vragen: a. naar de aandeelhoudersvergadering te komen en daar vóór onze resolutie te stemmen (wanneer deze tenminste in stemming wordt gebracht) en niet akkoord te gaan met de vaststelling van de jaarrekening, b. wanneer u niet naar de vergadering kunt komen om ons te machtigen. Dit is een eenvoudige procedure waarover we u graag nader informeren. De tekst van de resolutie luidt als volgt: De aandeelhouders van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij N.V., heden, op 17 mei 1979, In vergadering bijeen, OVERWE GENDE. dat de Koninklijke/Shell groep behoort tot de concerns met grote investe ringen in Zuid-Afrika en dat zij leverancier is van een strategisch belangrijk goed; de Veiligheidsraad een bindend wapenembargo heeft afgekondigd voor Zuid-Afrika op grond van hoofdstuk 7 van het Handvest van de Verenigde Naties en dat daardoor Zuid-Afrika wordt aangemerkt als EEN BEDREIGING VOOR DE INTERNATIONALE VREDE EN VEI LIGHEID; de Verenigde Naties de lidstaten hebben opgeroepen de levering van olie aan Zuid-Afrika te staken; de Bevrijdingsbewegingen al herhaaldelijk hebben gevraagd een eind te maken aan de economische samenwerking met de blanke minder heidsregiems in Zuidelijk Afrika; de internationale vakbeweging geprotesteerd heeft tegen de achter stelling en rechteloosheid, waarin de Zuidafrikaanse zwarte werkne mers worden gehouden, in welke toestand hun stelselmatig de Westerse landen, wettelijk erkende en vhje vakorganisaties op te richten en onbelemmerd te laten functioneren; de Wereldraad van Kerken aan de aangesloten lidkerken en aan individuele christenen heeft gevraagd invloed uit te oefenen voor des investering door bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika, Rhodesië en Namibië en om stopzetting van handel met deze gebieden; de Veiligheidsraad een bindend handels-embargo, waaronder het verbod valt van levering van olie en olieprodukten, hebben uitgevaar digd tegen Rhodesië; blijkens het Bingham-rapport a. vestigingen van de Koninklijke/Shell groep betrokken waren bij leve ring van olie en olieprodukten aan Rhodesië en b. de direktie in Londen in 1968 de ruil toestond, waarbij Total Zuid-Afrika door gebruikmaking van haar installaties in Mozambique voorzag in de olie bestemd voor Rhodesië en waarvoor in ruil Shell Zuid-Afrika op verschillende punten in Zuid-Afrika aan Total olie verstrekte, dit alles met het doel om een eind te maken aan de bestaande betrokkenheid van Shell Mozambique bij de leveringen aan Rhodesië; na de sluiting van de grens tussen Rhodesië en Mozambique in maart 1976 Shell waarschijnlijk opnieuw betrokken was bij een ruilovereen komst. nu met de Zuidafrikaanse Staatsonderneming Sasol, waarbij de laatste olie naar Rhodesië zond en van welke ruilovereenkomst wordt aangenomen dat deze in 1978 zou zijn beëindigd; nog steeds twijfel bestaat of olie en olieprodukten van Shell in Rhodesië terechtkomen; VERZOEKEN het Bestuur van de Vennootschap om met kracht te bevorderen, dat de betrekkingen van de Koninklijke/Shell groep met Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië op korte termijn worden beëindigd. Dit houdt In: 1géén leveringen en vervoer van olie en olieprodukten naar Zuid-Afrika en Namibië en daardoor geen verzending naar Rhodesië vanuit Zuid- Afrika door anderen van olie en olieprodukten, afkomstig van de Koninklijke/Shell groep; 2. géén beschikbaarstelling van personeel, technologie en kapitaal voor Zuid-Afrika; Namibië, zolang de bevolking van dit gebied niet over haar politieke toekomst heeft kunnen beslissen; en Zimbabwe (Rhodesië). voorzover toepasselijk, alsmede sluiting van de vestigingen in Zuid-Afrika en Namibië. mogelijkheid wordt onthouden om, evenals hun collega's in de Wij stellen het zeer op prijs wanneer u ons van tevoren wilt informeren over uw steun voor onze resolutie. Over de manier waarop u ons kunt steunen en over de machtigingen zullen wij u graag telefonisch en/of schriftelijk informeren. Giften: bijdragen in de kosten van deze aandeelhoudersaktie zijn zeer welkom op giro 63.26.86 t.n.v. penn. Werkgroep KAIROS, Utrecht met vermelding van Aandeelhoudersaktie. Informatie: Wanneer u 2,- overmaakt op het hierbovengenoemde gironummer krijgt u de resolutie, de toelichting hierop en verdere gegevens toegestuurd. Stichting Werkgroep KAIROS, Corn. Houtmanstraat 17, Utrecht (030-710614). door Hans Goslinga DEN HAAG Dank zij mevrouw Haars blijft ook in vakantietijden het besef levendig dat het land geregeerd wordt. De meeste ministers hebben nog maar nauwelijks het Catshuis en de Haagse bistrootjes achter zich gelaten, of daar dient zich de zaak aan die de staatssecretaris van justitie de gelegenheid biedt de politieke leegte op te vullen. In het reces regeert Haars. Als de koningin van niemandsland. De vorige zomer beheerste zij het toneel met haar slag tegen de Kerk- Marokkanen, deze paasvakantie zijn het de Kerk-Turken die haar handenvol werk en publiciteit geven. Zo kon het gebeuren dat mevrouw Haars algelopen dinsdag, na haar gesprek met bisschop Bluyssen over de Kerk-Turken, achtereenvol gens door verslaggevers van het NOS-journaal en de radiorubrieken van Wereldomroep, Veronica, KRO, AVRO en VARA en nog eens twee schrijvende persmensen werd on dervraagd. De verbaasde geestelij ke onderging hetzelfde lot. Gevoelig Zoveel aandacht van de media krijgt zelfs Van Agt in normale tij den niet. Maar Glastra van Loon, diens verstoten staatssecretaris in een vorige kabinetsperiode, signa leerde in zijn boek „Kanalen gra ven" al, dat vreemdelingenzaken in de publieke opinie gevoelig liggen. Het gevolg daarvan is, schreef hij, dat vrijwel iedere beslissing van de overheid mensen in het geweer brengt en dat ook de media er nogal wat aandacht aan besteden. Wat dat betreft kon mevrouw Haars dus voorbereid zijn. Vastgesteld moet worden, dat zij het spervuur van vragen dit keer met grote kalmte tegemoet trad. Nu geen geëmotioneerde „nee-me- neers". Professioneler dan pakweg een jaar geleden. Heh beeld van Haars en de bisschop naast elkaar op een bankje was bijna aandoen lijk. Het leek wel alsof de monseig neur zich „klein" maakte. Hij had dan ook niets bereikt, had dat ook niet verwacht. De bewindsvrouw had veel reden tot tevredenheid. Zij weet zich in haar beleid in de zaak van de Turk se christenen gesteund door vrijwel het gehele parlement en die middag had zij de kerk weten te overtuigen van de juistheid daarvan. „Het is onmogelijk ze allemaal te helpen," gaf Bluyssen toe. Zware druk Mevrouw Haars verloor de zaak van de Kerk-Marokkanen uiteindelijk door de zware politieke druk. Daar hoefde ze nu niet bevreesd voor te zijn. Nog geen enkele politieke par- UJ heeft zich achter de kerkbezet- ters geschaard, althans niet open lijk. Ook de typische actiepartijen als PSP en PPR, en in mindere mate de PvdA, niet. Omdat de zaak bij voorbaat verlo ren is? Omdat het om christenen gaat, niet politiek interessant voor links, dat liever goede sier maakt met vluchtelingen uit notoir rechtse dictaturen, zoals Chili en tot voor kort Portugal en Spanje? Omdat het geen vluchtelingen zijn? Christenen zijn het. Zou het CDA zich dan niet voor deze geloofsgeno ten Inspannen, vraag je je af. Het CDA is geen typische actiepartij, timmert niet aan de weg, mobili seert niet snel de publieke opinie al begon het daar in de kwestie van de neutronengranaat een beetje op te lijken. Navraag wijst uit, dat het CDA, althans enkele Kamerleden als Van den Broek en Weijers, zich wel dege lijk bekommeren om de Turkse christenen. Maar achter de scher men. Schrijnende gevallen brengen ze onder de aandacht van het minis terie. Regelmatig bellen ze met me vrouw Haars. Op die manier kun je vaak meer bereiken, zegt een CDA- Kamerlid, Je moet niet alles aan de grote klok hangen. Kennelijk hebben ze Glastra van Loon goed gelezen; die schreef dat al die aandacht de gemoederen over en weer verhit. Vaak het meest die gemoederen namelijk die van mensen die zich overigens niet zo intensief met vreemdelingen en hun problemen bezighouden die ook in het belang van de vreemdelingen beter koel zouden blijven. Je zou kunnen zeggen, dat mevrouw Haars de kerkbezetting zelf heeft afgeroepen. Toen zij vorig najaar in de zaak van de Kerk-marokkanen overstag ging, voerde zij als een van de overwegingen aan, dat men van die onwetende Marokkanen voor werp van actie had gemaakt waar door ongewild verwachtingen wa ren gewekt. Namokken Dat had de schijn van namokken. Maar tegelijkertijd kon met dat ar gument de indruk ontstaan dat als Je maar lang genoeg in een kerk ging zitten, de regering uiteindelijk wel door de knieën zou gaan. Me vrouw Haars heeft de Turkse chris tenen in de St. Jan die illussie deze week direct ontnomen. Toegeven aan deze pressie zou betekenen dat morgen elke illegaal een andere kerk bezet, zei ze. Aangevoerd is, dat er in deze zaak sprake is van een falend beleid in die zin dat er twee keer. in 1976 en 1977, een generaal pardon voor gro te groepen van deze mensen is afge kondigd, hetgeen verwachtigen kon wekken bij de achterblijvers. Als dat zo zou zijn, kan men dat toch moeilijk mevrouw Haars aanreke nen, tenzij van haar verlangd wordt dat zij op dezelfde voet voortgaat. Er wonen in Turkije 30.000 christe nen en hen allemaal opnemen is natuurlijk onmogelijk. Elk geval in dividueel bekijken dus. Kijken of er humanitaire redenen zijn om ze toch te helpen. Iedereen is het daar wel over eens. De vraag is hoe ruimhartig de staatssecretaris de individuele ge vallen beoordeelt. Daar begint ook de kritiek. De oppositie vindt, dat zij de zes Turken om wie de bezet ting in de 8t. Jan begonnen is, moet toelaten. Niet moeilijk doen, zeggen ze. Die zes kunnen er heus wel bij. Maar de volgende zes dan? Ergens moet een grens worden ge trokken. De gastvrijheid waar Ne derland zich graag op voor staat kent haar beperkingen. Altijd zul len er vreemdelingen buiten de boot vallen. Of dat er nu meer zijn dan onder Zeevalking en Glastra van Loon? De Amsterdamse advocaat mr Van Bennekom, die al heel wat kort gedingen in vluchtelingenza ken tegen mevrouw Haars heeft uit gevochten, zei eens toen hem naar een vergelijking werd gevraagd: „Haar voorgangers deden ook won derlijke dingen, maar ze waren aar diger." In het vreemdelingenbeleid gaat het altijd om „de volgende zes". De kritiek op mevrouw Haars is dat zij meer oog heeft voor de zes die al binnen zijn dan de zes die nog voor de grens staan, haar optreden in de zaak van de Kerk-Marokkanen heeft in dat opzicht bevestigend ge werkt, alsook haar verwijzingen naar de overbevolking in ons land. Je hoort haar al zeggen: „Ik konin gin van niemandsland? Van een overvol land zult u bedoelen." advertentie Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstniktie. 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken fs/Mrflljfij voorzien van eigen brandmerk J ongekende service Amsterdam, Leidsekade 98-99, Bcrkcl (ZH), Noordeindscweg 116, Beverwijk, Parallelweg 100, Ede, Grotestraat 72/74, Heerenveen, Dracht 142, Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5, Oisterwijk, Heusdcnsebaan 65, RooseridaaL Dokter Brabcrsstraat 24, Utrecht, Hollantlaan 26, Valkenburg (L), Rcinaldstraat 7, Zuidlarcn, De Millystraat 7, Zwolle, Melkmarkt 48. -i. r.» mi i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11