Walter Mondale: talentvolle reserve UITNODIGING VOOR DE JUBILEE-PRESENTATIE BEDRIJFSLEIDER (m/v) WIJ HEBBEN VOOR DE TWEEDE MAAL EEN „AUTO VAN HET JAAR'TE VIEREN. Amerikaanse vice-president komt naar Nederland coördinerend hoofdverpleegkundige De Stichting Sporthal - Zwembad Huizen te Huizen (N.H.) U BENT WELKOM BI) DE CHRYSLER SIMCA DEALERS. VRIJDAG 20 APRIL 1979 TROUW/KWARTET P 8 - door Rlmmer Mulder De Amerikaanse vice-president Walter Mondale, die het komend weekeinde Nederland bezoekt, ls zonder twijfel een hooggeplaatst en respectabel gast. Of hij ook een gast is met veel macht en Invloed is niet zo stellig te beantwoorden. In de Verenigde Staten is het een zeer oud strijdpunt of het vicepresidentschap nu een begerenswaardige topfunctie of een frustrerend ere-baantje ls. Van de nu 51-jarige Mondale wordt gezegd dat hij als vice-president ..zeer nauw" bij het regeringsbeleid ls be trokken en meer ln de melk heeft te brokkelen dan wie dan ook van zijn voorgangers. Dat ls vast gebruik in de Amerikaanse politieke lectuur: over zittende vice-presldenten wordt al tijd geschreven dat zij meer Invloed hebben dan hun voorgangers. Als die opgaande lijn er echt in zit. moet Mondale Inderdaad een zeer machtig man zijn. De werkelijke betekenis van een vice- president is uit zijn formele positie niet af te lelden. Formeel heeft hij eigenlijk niets te vertellen. Hij is cere- R i val if pit monleel voorzitter van de Senaat. heeft een eigen stempel voor zijn post en geniet zo nog wat faciliteiten die bij het hoge ambt horen. Maar voor geen enkele belangrijke beslissing of politieke procedure is zijn medewer king echt nodig. Formeel ls hij de reserve die leder moment het veld kan worden Ingestuurd, de wedstrijd daarom van vlakbij mag volgen, maar verder ook niets meer kan doen dan de andere toeschouwers. Of hij feitelijk iets meer kan zijn dan die reserve hangt helemaal af van de ruimte die zijn president hem gunt. Hoe groot die gegunde ruimte is. be hoort tot de geheimen van het Witte Huis. waarover Journalisten einde loos kunnen speculeren. De verhouding tussen de president en zijn reserve is meestal gecompliceerd. Presidentskandidaten zijn zelden ln de gelegenheid de man naar hun hart als partner te nemen. Meestal moeten ze iemand nemen die hen aanvult, dat wil zeggen die de klezersgroepen kan veroveren waar de kandidaten zelf niet zo goed vallen. Dat betekent dat een aspirant-president bij verkie zingen vaak iemand naast zich moet dulden die wat ambities en kwaliteit betreft niet voor hem onderdoet. Daardoor zit er altijd een zekere riva liteit in zo'n relatie. Een goed voorbeeld van zo'n huwelijk voor het verstand maar tegen het hart ls het duo John Kennedy en LVndon Johnson. De jonge Kennedy had de zeer gezaghebbende Johnson dringend nodig om president te kun nen worden, maar wilde beslist niet door hem overvleugeld worden. Presi dent Kennedy zorgde er daarom zorg vuldig voor dat de vice-president bui ten het eigenlijke machtscentrum bleef en veel op reis was. Een tijdje later haalde president Johnson iets dergelijks uit met de ook niet geringe Hubert Humphrey. Je zou daar bijna een algemene regel uit afleiden: hoe krachtiger persoonlijk de vice-presi dent is. hoe meer zijn baas hem bui tenspel zal houden en hoe geringer zijn invloed dus is. Als deze regel altijd klopt ls dat niet zo leuk voor Walter Mondale. want hij behoorde tot voor zijn vice-presldent- schap in elk geval tot de hoogste categorie politici. Hij kwam in 1964 met een klein beetje mazzel in de Senaat terecht; hij hoefde niet op HandlgC Z6t verkiezingstournee maar werd door zijn partij (de Democraten in de staat Minnesota) benoemd in de vacature die was ontstaan doordat Hubert Humphrey vice-president was gewor den. Sindsdien is Mondale echter op eigen krachten omhoog geklommen en in het begin van de Jaren zeventig genoog hij de reputatie van een dege lijk. zeer integer, gezaghebbend en liberaal senator. De meer vooruitstre vende partijvleugel dacht in hem een goede leider te hebben gevonden: even bekwaam als Edward Kennedy, maar veel minder belast. Dat maakte Walter Mondale meteen tot een presi dentskandidaat en hij was ambitieus genoeg om zo hier en daar in het land zijn kansen te wegen. Die kansen vielen niet tegen, maar toch gaf hij er de brul aan nog voordat de campagne echt was begonnen. Reden: hij had geen zin om maandenlang het land te moeten afreizen om handjes te schudden, persconferenties te geven en redes af te steken. Zoveel had Mondale niet over voor het president schap. tot verdriet van de liberale partijgenoten. Die kregen enigszins genoegdoening toen Jimmy Carter in 1976 het kloeke besluit nam diezelfde senator Monda le uit Minnesota als partner te ne men. Het was een handige zet van Carter: hij haalde daarmee een ln Washington zeer ervaren politicus binnen zijn team (en dat had hij no dig). maar nam wel iemand van onbe sproken gedrag. Van zijn campagne- leuze dat de politiek in Washington niet deugde hoefde hij daardoor niet veel terug te nemen. Het is niet aannemelijk dat Carter. Mondale alleen maar voor de franje heeft genomen. Toch is deze politicus wat naar de achtergrond verdwenen sinds de verkiezingsoverwinning van 1976. Carter gunde hem een kamer in het Witte Huis om hem als adviseur steeds bij de hand te hebben. Hij blaast zijn partijtje zeker mee bij de beraadslagingen binnen het Witte Huis, maar of hij nu een sleutelfunc tie binnen Carters staf heeft, is moei lijk vast te stellen. Feit is dat mensen als Hamilton Jordan en Zbig Breze- zinsky veel spraakmakender zijn. Zelf geeft hij in interviews hoog op van zijn positie. Hij wijst er ook graag op dat het een onverantwoorde „ver spilling van talent" zou zijn geen ge bruik te maken van een vice-presi dent. Het zij zo. Hij kan in elk geval niet aantonen dat zijn gezag bij het grote publiek is toegenomen sinds 1976. Vorig jaar raakte de Democrati sche partij in zijn staat Minnesota in grote moeilijkheden. Bij de pogingen het tij te keren werd uiteraard ook Vice-president Mondale vice-president Mondale in stt bracht. Het heeft niet geh<F Democraten, traditioneel in Minnesota, verloren de i gen op alle fronten. Zondd een morele klap voor Mon evenzeer voor zijn verdere F loopbaan. Komend weekeif hij dan bij de Nederlandse! op bezoek. ie Ure huizen de Slid "De Stïchtse Hof Uren (N-H) is een van de 4 psychogeriatrische verpleeg - lizen voor hulpbehoevende bejaarden, die ressorteren de Stichting Verpleeghuizen Nederland. Wij itrevcn ernaar naast een vakkundige verpleging en verzorging ook een goede begeleiding van de bewoners te realiseren. Een gunstig leefklimaat en bevordering van hun zelfstandig funktioneren zijn daarbij belangrijke voorwaarden. Wij zoeken door funktioneel leeftijdsontslag van de huidige functionaresse een Werktaamheden: geeft in nauwe samenwerking met het hoofd verplegingsdienst en andere diensthoofden vorm aan een beleid, dat gericht is op een optimale verzorging en begeleiding van de bewoners; bevordert een goede samenwerking met andere disciplines; begeleidt en ondersteunt de leiding van negen afdelingen (232 bedden) in hun taakuitoefening; draagt zorg voor een doelmatige personeelsbezetting op de afdelingen. WIJ verwachten; belangstelling voor het werken met psychisch gehandicapte bejaarden; organisatorische kwaliteiten en ervaring in leidinggeven; diploma A B en kaderopleiding. Gezien de samenstelling van de huidige staf gaat onze voorkeur uit naar een vrouwelijke verpleegkundige. Salaris volgens richtlijnen N.Z.R. variërend van 2.953,37 tot f 3.483,33. Voor huisvesting hebben wij op korte termijn een dienstwoning beschikbaar. Telefonische informatie kunt u verkrijgen bij de heer A. L. M. van der Klein, hoofd verplegingsdienst, telefoon: 02153-87744. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: de Heer H. Bos. verpleegkundig direkteur verpleeghuis „De Stichtse HoF', Naarderstraat 81.1251 BG LAREN (NH). Pl«K- onder stichting verpleeghuizen nederland rland A vraagt voor spoedige indiensttreding een die verantwoordelijk wordt voor de leiding in het sportkomplex De Bun te Huizen. In dit komplex zijn ondergebracht een zwembad, een sporthal en vergaderzalen. Voorwaarden; Hij/zij zal in staat moeten zijn om: voorwaarden te scheppen voor een goede werksfeer; kontakten te leggen en te onderhouden met verenigingen en partikuliere instellingen, ge meentelijke, provinciale en rijksoverheden, een goede relatie op te bouwen met de publiciteitsmedia: het sportkomplex op verantwoorde wijze te promoten. Jaarsalaris afhankelijk van leeftijd en ervaring tussen 45.000 en 55.000. Gegadigden, niet jonger dan 30 jaar, die menen dat zij de geschiktheid bezitten om deze taken op zich te nemen en een opleiding hebben op HAVO/HEAO- of daaraan gelijkwaardig nivo en bovendien naast interesse voor sport over managementcapaciteiten beschikken, worden uitgenodigd te solliciteren bij het bestuur der Stichting Sporthal - Zwembad Huizen. Bovenweg 5 te Huizen (tel. 02152-56514). Een gesprek met de medewerkers maakt deel uit van de selektieprocedure. Nadat de Simca 1307/1308 'm in '75/76 was voorgegaan, werd in '78/79 de Simca Horizon bekroond met de titel Auto van het jaar. Dat dubbele succes is een goede reden om feest te vieren. Bijvoorbeeld met een aardige attentie voor elke bezoeker van de Chrysler Simca show room. En met de presentatie van de lubilee, een exclusieve serie auto's met 't uiterlijk en de uitrusting een prijswinnaar Chrysler Sunbeam waardig. Wij stellen u graag deze - beperkt leverbare - serie voor. Simca Horizon lubilee. Twee kleuren metaallak. Vier lichtmetalen velgen met brede banden. Velours bekleding. Verstelbare hoofdsteunen op de voor- stoelen. Getint glas. Gelaagde voorruit Inbouwkit voor radio. Motor: 61,0 kW (83 DIN-pk). Simca 1308 lubilee. Twee kleuren metaallak. Schuifdak. Stuurbekrachtiging. Vier lichtmetalen velgen met brede banden. Verstelbare hoofdsteunen op de voorstoelen. Velours bekleding. Elektrisch bedienbare ruiten in de voorportieren. Motor: 62,5 kW (85 DIN-pk). Matra Simca Bagheera lubilee. Metaallak. Getint glas. Gelaagde voorruit Vouwdak. Vier lichtmetalen velgen met brede banden. Elektrisch bedienbare zijruiten in de portieren. Velours be- kleding. Inbouwkit voor radio. Motor: ka 66,2 kW (90 DIN-pk). Natuurlijk zijn ook de andere Chrysler Simca's in de stemming voor'n proefrit. In de Chrysler Simca showroom I staan vanzelfsprekend meer auto's dan alleen de opvallende Jubilee's. Allereerst ontmoet u de beide prijswinnaars. De Horizon dus, vijf uitvoeringen, van de zuinige 1.1 LS tot en met de elektronische 1.5 SX Automatic. En uiteraard de 13077308 serie, die kortgeleden is uitgebreid met de 1309 SX Automatic, de bekroning van een toch al fraaie range automobielen. Natuurlijk komt u ook de Simca 1100 tegen, de auto waarmee een nieuw tijdperk begon en die vandaag- de-dag nog steeds veel auto's als voorbeeld kan dienen. De nieuwe Sunbeam is ook aanwezig. Vier uitvoeringen, van de 1.0 LS tot en met de zeer krachtige 1.6 CLS, die ook met automaat geleverd kan worden. Alle vier met die opvallende slimme derde deur. En alle vier niet groot, wel ruim. Natuurlijk informeren wij u ook graag over de Chrysler Simca 2 Litres. Een ruime reiswagen, naar keuze handgeschakeld, of met de TorqueFlite, de beste automaat ter wereld. En de degelijke Aveneer, de adembenemende Bagheera of de avontuurlijke Rancho. Van die laatste valt trouwens nog wel iets te vertellen. Voor elke bezoeker 'n fraaie kleurenposter. Elke showroombezoeker Simcd 11ÜO va 111.79S. Matra Simca Rancho ontvangt tijdens deze feestelijke show een fraaie gratis kleurenposter van de stoere Matra Simca Rancho. U vindt 'm op deze poster daar, waar hij zich 't beste thuis CHRYSLER voelt: op 't ongebaande pad. ■Jl 'M Priizen incl. BTW Vaste aflevenngskosten 1270,- Wijzigingen voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10