^SPECTRUM JAARBOEK'79 Gehandicapte krijgt de 'karakterprijs' rouw Commentaar 'Cum laude' afgestudeerd %en bijdrage vijand van het goede a.s. zaterdag bij de boekhandel ant zo'n jaarboek was er nog niet Algemeen Nederlands Verbond beloont prestaties op verschillend gebied hoorslang vaak uitkomst g franse koning cobra op reis omkoperij dader de dupe ierdag 19 april 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 blijft een boeiende vraag, '^om juist van de patiënt een igrijke bijdrage wordt ver- om de torenhoge financiële van de gezondheidszorg te ■Jj n verlichten. Het antwoord is ov schijnlijk, dat hij en me anders profiteert van al aais wat de medische wereld eden heeft en het bijgevolg i is van hem een bijdrage te chten. Bovendien zou het zijn mensen er op voor te den wat opzij te leggen voor ^nende dagen. iraktijk heeft inmiddels ge- dat het zo simpel niet is. Zo 10( ie het kabinet meteen al zijn i i toen het van ziekenfondsver- den een eigen bijdrage vroeg rijf gulden voor iedere in het 3 nhuis doorgebrachte dag. De egel zou vanwege de admi- tieve rompslomp onuitvoer- zijn. Zij zou bovendien de n^baarsten. zoals bejaarden, hard treffen. ;abinet is daarom zo verstan de eweest de maatregel in te Het heeft echter de ge- ?nje van een eigen bijdrage nog linst prijsgegeven. En zo zien ?n i de Koninklijke Nederlandse iel chappij voor Pharmacie di ip, van leer trekken tegen figen bijdrage voor zieken- verzekerden van twee gulden iedere geneesmiddelenver- g*mg. aatregel dreigt andermaal op ''itroleerbare wijze zwakke j en te treffen en voorzover ia die groepen al zou willen londeren, dan dreigt opnieuw een administratieve rompslomp, die de geschatte opbrengst van 60 miljoen gulden weer grotendeels teniet zal doen. Het principe van de eigen bijdrage behoeft daarom een fundamenteel andere aanpak wil er ooit nog iets van terecht komen. Het ligt daarom veel meer voor de hand de kosten van de gezond heidszorg eerst en vooral te druk ken waar ze ook echt gemaakt worden. Zo rekende de KNMP bijvoorbeeld losjesweg voor, dat een andere verpakking van genees middelen al ruwweg 150 miljoen gulden zou kunnen opleveren. Daaraan zouden nog besparingen kunnen worden toegevoegd van goedkopere geneesmiddelen en het gebruik er van. Aan dit rijtje kan nog worden toegevoegd een zorgvuldiger orga nisatie van de ziekenhuizen, een zorgvuldiger gebruik ook van me dische apparatuur en het slechten van een aantal privileges van de medische stand wat bijvoor beeld te denken van de enorme goodwill-sommen die betaald moe ten worden voor het uitkopen van medische specialisten of de uiterst trage wijze waarop topinkomens van medici worden aangepakt. De KNMP gaf zelf al te kennen, dat apothekers met een topinko men best wat meer in zouden kun nen leveren dan de 2,5 procent per jaar die het kabinet nu voorgesteld heeft. Zeker tegen die achtergrond bezien blijft het getob met de eigen bijdrage priegelwerk, dat nodeloos de irritatie opwekt. 'Jrlijk is het gewenst, dat er form en internationaal be- eti pechteken komt voor gehan- e weggebruikers. Het kost noeite de Nederlandse Vere voor Revalidatie en de ge- laifcaptenraad op dit punt gelijk ?r 'en. rii daarmee is voor buitenstaan- vj log niet duidelijk waarom zij 1 aakt moeten reageren op het ief van de Anib, de bond van 'mdicapten en arbeidsonge- gten. Deze bond heeft ken- wat moedeloos geworden het lange uitblijven van zo'n ra ationale regeling nu zelf titiatief genomen voor een dig alarmsignaal prake van gekwetste trots bij landicaptenraad c.s., dat zo- iemand het waagt om door I® wichtige, breed opgezette en jaren durende overleg heen sen? Hoe wijd verbreid in elk blijkt uit de reactie van de gehandicaptenraad, hoe wijd ver breid de neiging is om het betere tot de vijand van het goede te maken. Vlak na de oorlog voelde iedereen de noodzaak om te komen tot een goede en breed opgezette oude dagsvoorziening en onmiddellijk is toen de studie en voorbereiding ter hand gekomen. Maar nog steeds dient het initiatief van de toenmali ge minister van sociale zaken Drees geroemd te worden, die in afwachting van zo'n mooie algeme ne regeling met een noodwet kwam. Die wet verdween onmid dellijk en zonder wroeging toen een algemene regeling in de vorm van de AOW tot stand kwam. Maar ondertussen hadden geluk kig toch maar duizenden van die tussentijdse regeling geprofiteerd. Wie is er in vredesnaam in dit geval dan gediend met zo'n heillo ze competentiestrijd0 ADVERTENTIE Zaterdag worden in Maastricht de tweejaarlijks Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt De prijzen worden toege kend voor persoonlijke verdiensten („karakterprijzenvoor welzijnswerk en voor culturele en artistieke presta ties. Dit jaar zijn de gelukkigen onder meer twee Fransen, die zich beijveren voor het instandhouden van het Ne derlands in Noord-Frankrijk (Frans Vlaanderen), de voorvechter voor de Europese Beweging Alfred Mozer en drs. Th van Kooten, die met een grote Sartre handicap (hij is grotendeels verlamd) met lof afstuurde De prijzen worden uitgereikt door het Algemeen-Nederlands Verbond (ANV). dat streeft naar het behoud van de Nederlandse taal en cultuur Het ANV werd tachtig jaar geleden opge richt. Het verbond ijvert onder meer voor meer aandacht voor het Neder landse boek, voor het Nederlands in het buitenland (Duitsland. Wallonië. Frankrijk), voor culturele integratie van Nederland en Vlaanderen, voor gelijk stelling van diploma s en spelling en voor een taalunieverdrag Het ANV, dat zaterdag in totaal 90 500 gulden aan prijzen uitreik'., beheert de helft van het vermogen dat ric Jcodse advocaat en publicist mr Herman Vis ser in 1943 per testament aan het door Haro Hielkema AMSTERDAM „Eigenlijk vind ik het een beetje gê nant", zegt Theo van Kooten met een schuchtere glimlach. „Ik heb het gevoel dat ik die prijs onder meer uit senti mentele overwegingen krijg. Omdat ik zo'n lichamelijke handicap heb. Ik ben er nog niet uit wat ik daarvan vinden moet." Theo van Kooten krijgt zaterdag in Maastricht de Visser-Neerlandla-prijs uitgereikt, omdat hij „met succes zijn studie (filosofie) heeft afgemaakt on der de meest moeilijke omstandighe den die denkbaar zijn.'' Van Kooten (40) heeft vorig jaar zijn doctoraal examen „cum laude" gehaald. Sinds zijn zeventiende jaar toen hij tij dens een vakantie in Engeland in te ondiep water dook is hij voor een groot deel verlamd. Alleen zijn rech- teronderiarm en rechterhand kan hij enigszins gebruiken. Vele Jaren heeft hij doorgebracht in revalidatiecentra en ziekenhuizen. Sinds enige tijd woont hij in Amster dam. Naast de voordeur hangt een indringend bord met zijn naam en daaronder „groepscursussen filoso fie". „Ach ja", zegt hij grijnzend, „het is een wat hoerig bord. Ik wil probe ren hier bij mij thuis mensen om de tafel te krijgen, die er trek in hebben wat meer in de filosofie te duiken. Ik denk aan mensen met een gebrekkige vooropleiding, bij voorbeeld een jon gen die De Waarheid rondbrengt maar die van marxisme niet veel weet. Ik ken ook iemand die er moeite mee heeft snel de inhoud van een stuk tekst te vinden." De prijs, die Van Kooten in ontvangst mag nemen, wordt door het Alge meen-Nederlands Verbond een „ka- rakterprijs" genoemd, een eerbewijs voor een groot doorzettingsvermogen in moeilijke situaties. Van Kooten heeft inderdaad sinds het ongeluk in zijn jeugd een zware kar getrokken Eerst verbleef hij lange tijd voor ver pleging in Doorn, totdat hij naar een revalidatiecentrum in zijn woon plaats Breda overgebracht werd Theo van Kooten achter zijn elektronische schrijfmachine. Naast hem een elektronisch apparaat, dat reageert op het klikken van de tong. Van Kooten kan zo zelf de buitendeur openen en sluiten en het licht aan- en uitdoen. „Ik had een grotere prestatie geleverd als ik het in mijn situatie tot chirurg geschopt had", (foto Marcel Antonisse) naast me in het revalidatiecentrum iemand voortdurend gil-aanvallen had. Tussen die schreeupartijen door kon ik net een zinnetje uit Seneca vertalen. Maar ik schoot soms weken niet op. Vondeling moet er af en toe wel wanhoDig van geworden zijn." Dr. Vondeling herinnert zich de moei zame studie nog goed. „Heel elemen taire dingen kostten bij Theo enorm veel tijd een woordenboek hanteren, bij voorbeeld, dat ging niet. En voor „In die tijd kreeg ik bij toeval een enorm dik boek van Sartre in han den: „L'être et le néant". Na drie maanden met een Frans woorden boek erbij was ik op bladzij 25. De vertaling was niet zo'n gToot pro bleem. maar inhoudelijk tastte ik to taal in net duister. Ik ben toen eerst maar eens een boekje van prof. dr. B Delfgaauw over de existentialisme gaan lezen om de grondbeginselen van de filosofie te bevatten. Na een tijdje kreeg ik bezoek van een kennis, die filosofie als verplicht bijvak had en zich erover verwonderde dat ik me zo in de filosofie had verdiept. Zij bracht me in contact met prof. Delf gaauw. Voorwaarde voor een filoso fie-studie was echter wel dat ik latijn en grieks leerde." In Breda worstelde Theo van Kooten zich gedurende een aantal jaren naar een colloguium doctum (een afslui tend tentamen) voor grieks en latijns toe. „Op school ik zat op de hbs toen ik dat ongeluk kreeg heb ik nooit zo vreselijk veel gedaan Ik kwam toen in contact met dr. J. Von deling. leraar oude talen. Hij kwam elke maandagmiddag een paar uur om me grieks en latijn bij te brengen Ik heb er lang over gedaan, ook om dat ik voortdurend ziek was en omdat Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon T.-.-T y.u -j4» y y-> •A 9i.s.i v W fiéÊi ■.-'-O 2>E I>oNKCKE ACHTERKANT VAN MRDE verbond naliet Visser beroofde zich in dat jaar van het leven, toen hij op dracht kreeg naar Vught te gaan Vis ser ijverde voor versterking van dé persoonlijkheid in het belang van de samenleving „Met de instelling van de prijzen heeft hij hulde willen bren gen aan de enkeling voor zijn of haar bi|drage aan de gemeenschap, alsme de aan daarvoor in aanmerking ko mende instituten en dergelijke op soci aal en cultureel terrein aldus het ANV het opschrijven van vertalingen was hij zij het ook langzaam aange wezen op een elektrische schrijfma chine Het feit dat hij desondanks zover is gekomen, vergroot zijn pres tatie des te meer Tussen zijn studie door schreef Van Kooten verhalen en gedichten, onder meer voor De Nieuwe Stem en het litteraire tijdschrift De Olds. In 1969 haalde hij zijn colloquium. Vrij snel daarna werd de verplichting om la tijn en grieks te beheersen afgeschaft en werd vooral kennis van de moder ne talen vereist. Van Kooten „Ik geloof niet dat de kennis van latijn en grieks overbodig is. Het is toch be langrljk de Plato-dialogen te hebben gelezen Een filosoof als Heidegger gebruikte erg veel griekse woorden Wij beginnen met de Grieken en niet met de Chinezen en de Indiërs in de veronderstelling dat ons cultuurgoed in Griekenland begonnen is Na zijn colloquium vertrok Van Koo ten naar Groningen, waar hij aan de studie filosofie kon beginnen met hulp van veel vrienden en prof. Delf gaauw „Ik heb weinig colleges ge volgd; het meeste haalde ik uit boe ken. Behalve door Delfgaauw ben ik ook vooral door de toenmalige rector magnificus prof Snijders geholpen. Tijdens mijn studie ben ik verschei dene keren ziek geweest. Ik ben vrij vatbaar voor Infecties en heb met brandwonden in het ziekenhuis ge legen Doorzettingsvermogen Prof Delfgaauw heeft zijn leerling na het behalen van het doctoraal „met lof" voorgedragen voor de Visser Neerlandia-prijs „De reden daarvoor is het enorme doorzettingsvermogen van Theo zegt Delfgaauw. „maar ook het feit dat hij zijn examen haal de met zo'n goed resultaat Ondanks de moeilijke omstandigheden heeft hij in een zeer goed humeur gestu deerd Zijn handicap is onbeschrijf lijk; hij kan eigenlijk geen bladzij omslaan Ik denk dat hij de helft van de tijd niet heeft kunnen studeren vanwege zijn ziekten Theo van Kooten doet zelf ogen schijnlijk wat schouderophalend over de waardering, die hem toege zwaaid wordt en die tot uiting komt in de VIsser-Neerlandia-prijs. ,,In fei te was het voor mij niet zo extreem moeilijk Voor filosofie heb je je her- 1 senen nodig. Alleen het feit dat ik tijdens mijn doctoraal studie twee jaar in een ziekenhuis moest liggen als uitvloeisel van een verpleegfout, brak me op Maar dat kan iedereen overkomen Ik had een grotere pres tatie geleverd, als ik het in mijn situa tie tot chirurg geschopt had", zegt Van Kooten grinnikend 'Een kick' Toch kan hij zich op de reis naar Maastricht verheugen Het streelt natuurlijk ook wel weer je ljdelheld En liet geeft me een kick om met vrienden en kennissen daar heen te gaan mensen die me in de loop der jaren enorm geholpen hebben Wat die hele prijs betreft, die kan ik wat moeilijk plaatsen Voor meneer Vis ser heb ik veel eerbied, hoor En dat er mensen zijn die ernaar streven de Nederlandse taal hoog te houden daar zit ik niet zo mee Ik weet ook niet wat ik zaterdag na het ontvan gen van de prijs moet zeggen ik heb nog geen goeie babbel" Theo van Kooten hoopt zich in de komende jaren te verriiepen in een promotie-studie over Hegel Kort na mijn kandidaats-examen heb ik Iets ontdekt over Hegels systeem Aan dc hand -an het werk van de filosoof Robert Heisa uit Freiburg wil ik pro beren boven water te krijgen dat een grondtekst van Hegel als twee drup pels water njkt op een tekst uit de Joodse middeleeuwse mvstiek tuin»l«nt 100 i 12S c En toch blijkt die „hoorslang" nog zo gek niet te zijn. Ondanks de bezwaren van de audicien uit Amersfoort een man die hoora- paraten aanmeet dus gaan de bestellingen voor de „hoorslang' (onder andere bij mevrouw Thie- rens, Weerdsweg 1. 7214 DM Epse. gemeente Gorssel) in een flink tempo door en kregen we van verscheidene lezers te horen wat een uitkomst die hoorslang. hoe primitief misschien ook. kan zijn. Overigens heeft tot nu toe niet meer dan één audicien geprotes teerd. De meeste veelal zelf slechthorende lezers die tegen zijn reactie („mensonterend") in het geweer kwamen, zijn zelfs erg boos op hem. „Leve de hoors lang." schrijft een lezer uit Bus- sum. „Laat ik voorop stellen dat de hoorslang niet iets nieuws is Ruim twintig Jaar geleden ge bruikte mijn moeder dit appa raat reeds. Zij en wij hebben er altijd veel plezier van gehad. Veel boeken konden wij haar voorle zen zonder enige moeite. Wat die audicien durft beweren (onder meer „mensonterend")' daar zijn geen woorden voor." Een lezer uit Rijnsburg is zelf zo enthousiast dat hij direct tot bestelling van een hoorslang is overgegaan, en een mevrouw uit Deventer noemt het ongebrljpelijk: „Laten we blij zijn dat er zo'n zeer eenvoudig en uitstekend hulpmiddel bestaat, uitermate nuttig voor degenen die er op zijn aangewezen. Denk maar aan de bejaarden die op medisch advies geen hoorappa- raat mogen gebruiken, en aan ziekenhuispatiënten. Eigenlijk moet zo'n hoorslang in de spreek kamer van elke arts aanwezig zijn." Een lezeres uit Gouda: „Al ben ik nog niet bejaard, toch herinner ik me goed dat er in de oorlog bij voorbeeld geen batterijen meer waren. Nu draag Ik sinds 1950 een hoortoestel en altijd heb ik de stille angst gehad dat de speciale batterijen ooit weer niet te krij gen zouden zijn. Zonder toestel ben ix praktisch doof. Dat zou dus betekenen, dat ik zo goed als geen contact met mijn mede mensen meer zou kunnen hebben of heel erg moeilijk. Het was een dreiging die ik. als zeer druk be zette vrouw, steeds boven mijn hoofd voelde. Een enorme uit komst en opluchting was het toen ik merkte, dat ik met een hoorslang. In welke vorm dan ook zelfs met een platenkoker wél bereikbaar zou zijn. Dit mid del is niet alleen praktisch, het is een geweldige hulp voor diege nen die op geen andere manier ■eubelpootdopje 17 a Omdat er zoveel belangstelling voor de „hoorslang" blijkt te zijn, plaatsen we de werktekening uit „Omega", het blad van de Neder landse Vereniging voor Slechthorenden. Aan de hand van deze tekening kunnen geïnteresseerden de „hoorslang" makkelijk zelf maken. Alles wat er voor nodig is, staat er op: het „oorstukje" (plastic huisje van een banaanstekkertje) gaat in het dopje, dat dopje past in de slang, en aan de andere kant van de slang wordt de trechter vastgezet. geholpen kunnen worden en ze ker geen nonsens!" Mèt de audicien vindt een lezer uit Varsseveld de hoorslang ook niet bepaald fraai, maar met een transparante of neutraal gekleur de tuinslang en trechter zal dat toch best meevallen, denkt hij. Deze lezer had, als zoveel ande ren, erg veel last van al het lawaai dat zijn „oorhangertje" in een wat groter gezelschap opving en vond er zelf wat op Dat gedeelte van zijn brief zullen we dezer dagen in zijn geheel plaatsen, zo dat andere dragers van hoortoes- tellen er wellicht ook iets aan hebben. Generaal Charles de Gaulle zou in de monarchie de enig juiste oplossing voor Frankrijk gezien hebben. Hij had de huidige troon pretendent. de graaf (Henri) van Parijs (afstammeling van koning Hendrik de Vierde die zich nog steeds als het hoofd van het „ko ninklijk huis van Frankrijk" be schouwt) tot zijn opvolger willen benoemen Dat beweert althans de graaf zelf in zijn juist in Parijs verschenen „Mémoires d'exil et de combats" In brieven en ge sprekken tussen 1954 en 1969 zou De Gaulle de troonpretendent lekker gemaakt hebben Blij met een dooie mus dan. want toen de vroeg ten slotte aan de president voreg om hem als zijn officiële opvolger aan het Franse volk voor te stellen, was De Gaulle teruggekrabbeld Graaf Henri voelde zich. schrijft hij in zijn boek, dusdanig bedrogen, dat hij bedroefd en ontgoocheld' alle betrekkingen met de generaal verbrak In alle dierentuinen van de we reld samen zijn maar twee albi no-cobra's te vinden helemaal wit en dus uiterst zeldzaam. Een van die twee zit in de dierentuin van Colombo, de hoofstad van Sri Lanka. Zit er wéér tenminste want hij is er een paar dagen uit geweest Dat komt doordat een Zweed het ruim anderhalve me ter lange dier met nog twee ande re slangen uit de dierentuin ge stolen had Nog juist voordat hij zijn buit het land uit kun sm< k kelen, werd hij op het vliegveld van Colombo gearresteerd De cobra zit nu weer in een hok net als de Zweed Laat het politiekorps van Provi dence in de Amerikaanse staat Rhode Island zich in z'n geheel omkopen? Het hoofd van de poli tie daar zegt er niets van te we ten. maar laat toch maar een diepgaand onderzoek instellen naar steeds sterkere geruchten in die richting Het plaatselijke avondblad heeft zelfs al een grote reportage gepubliceerd, waarin een paar personeelsleden van de twee grootste hotels ter plaatse een en ander uit de doeken heb ben gedaan Die vertelden dat ze de politie in opdracht van hun directies altijd drankjes moeten serveren zonder er een cent voor te berekenen, en dat tn die hotels werkende prostituees hun dien sten gratis aan politiemannen aanbipden In ruil daarvoor zou de politie meer dnn een oogje dichtdoen Krijgt ze opdracht van hogerhand om wat dan ook te onderzoeken dan zou ze do hotcldirecties tevoren waarschu wen. zodat er nooit Iets ongerech- tlgs wordt gevonden Aan aantal grote banken in New York heeft een nieuw soort bevei liging tegen roofovervallen in ge bruik genomen een elektroni sche installatie, die bij aanraking van de deur oen ontploffinkjp veroorzaakt, waardoor knalrode verfspetters en traangas in het rond vliegen De dieven die zich met hun buit uit de voeten trach ten de maken, komen net als .hun" geld onder de verfspat ten, en zo worden de daders zelf de dupe van de overval. Boven dien zijn de aldus gemerkte bankbiljetten makkelijk op te sporen De eerste slachtoffers van dit systeem waren twee ne gentienjarige jongens die oen bank in Brooklyn beroofden Na dat letterlijk do bodem uit een zak met 7000 dollar geslagen was de jongens zelf traangas in de oger. gekregen hadden en zij plus de bankbiljetten met rode spet ters \yaren opgekleurd zagen ze toch nog kans de benen te ne men Maar door het lawaai en de verwarring voor tic bank had een voorbijganger het nummer van de vluchtauto kunnen noreren. de politie kon er direct achteraan en zo waren binnen een half uur de daders gepakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5