ederland moet soort an Manhattan worden ROLINCO Van der Giessen herstructurering kan met beginnen Werf verliest grote order r - Zes miljoen per week HET HALFIAARBERICHT IS UIT I rfc iell en BP tekenen iecontract met Iran T* I - I -29 jrlammende situatie Zweden voorkomen Hypotheekrente per 17 april Ministerie draalt met steuntoezegging ^jisvrouwen len :et uit Detam Optimisme over economische Binnenstad in trek voor winkelcentra De Hoofden van Nederland. De bednj&direktetir. Leren schoenen in najaar duurder schoonhouden multi-onderhoud ERDAG 19 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 een onzer verslaggevers STERDAM Ondanks alle conflicten die er zijn mag worden vastgesteld, dat de erlandse arbeidsverhoudingen de toets van een internationale kritiek met vlag en wimpel rstaan. Wilde stakingen komen vrijwel niet voor en de vakbonden denken veel breder dan in termen van arbeids- en beloningsverbetering. een van de punten uit het zoek „De Vennootschap Neder- waarvan de resultaten in boek- ibij Kluwer) zijn verschenen. De en zwakke punten van de lootschap Nederland" werden en besproken op een studiedag ■echt van de Orde van Organisa- ikundigen en -Adviseurs. ir het in de aanhef genoemde punt zou, zo wordt gewaar- vd, misschien een bedreiging ?n schuilgaan. Dit in het geval ■land zou doorschieten naar de immende" situatie in Zweden, is het beslissingsproces dusda- loeizaam geworden, dat initia- eerder gestraft dan beloond en het industriële elan tot stll- lijkt gekomen. iciale voorzieningen hier beho- ot de beste in de wereld. Dat t hoge kosten met zich mee, direct als indirect door verlies rbeidsuren. Het is, zo wordt ge- een kostenpost die zorgen pveren fordt waarschijnlijk geacht dat idernemers bij ons meer dan iere landen worden gedwon- lun medewerkers te motiveren. sen is het een illusie te denken, ederland op korte termijn een innovatieland (vernleuwings- zou kunnen worden, dat baan- technologisch ontwikke- erk verricht. Beter is het, ons te n op innovaties in onze interna- handels- en transport- en ensector. n de bevolkings-, industrie- en wingsdichtneid, moet Neder- igenlijk ais een stadstaat een Manhattan worden be- iwd. vraag, wat wij het beste kun- xporteren, moeten we niet kij- laar Duitsland, Engeland of de ilgde Staten, maar naar de an- ianhattans of stadstaten in de I: New York, Singapore, Japan, cong. Allemaal plaatsen met oge dichtheid en met weinig Itoffen. i vooral de export van diensten, il en transport, waar onze beste n liggen. Op een aantal van die den zijn we al actief: havenaan- engineering-activiteiten, land- idviezen, projectmanagement. de van organisatiedeskundigen in haar studie voor een gerichte aandacht voor en een krachtige aan pak van de terreinen van „onzichtba re" export. Behoudend Onze industrie, aldus de studie, is oorspronkelijk gefinancierd door de grote handels-, transport- en over slagbedrijven, alsmede door de land- baronnen. Dit gegeven, gekoppeld aan onze behoudende volksaard en de nogal zuiver wetenschappelijke in stelling van onze onderzoekers, maakt dat wij geen land zijn van fundamentele innovaties. Wij richten ons meer op intelligente imitatie, toe- passingsonderzoek, verbeteringen en nieuwe toepassingen. Overigens lopen we ook daarin niet voorop. Hoe hoog de kwaliteit van ons technisch-wetenschappelijk po tentieel moge zijn. we moeten er maar niet op rekenen, dat Nederland in de nabije toekomst een land wordt, dat met baanbrekende innovaties komt. We zullen waarschijnlijk wel sterk blijven in het imiteren (met verbeteringen en het vinden van nieuwe toepassingen) van innovaties uit andere landen. Een van Nederlands zwakke punten noemt de studie de gebrekkige oplei ding van de manager, zijn slechte presentatie in het openbaar, zijn wei nig strategisch denken en zijn gering begrip voor de buitenlandse concur rentie. Een zwakke plek in onze economie is onder meer het bestaan sinds enige jaren van honderden schijnonderne- mingen met bij elkaar honderddui zenden werknemers, bedrijven die in feite failliet zijn, maar die op ondoor zichtige wijze met gemeenschapsgeld •in stand worden gehouden. Het gaat hier om bedrijven die niet veel kans hebben ooit weer rendabel te worden en op eigen kracht verder te gaan. Ji I V\„ v^v De Wavin in Hardenberg heeft een nieuw record gevestigd met de produktie van meer dan zes miljoen huisvuilzakken in één week. Deze grote produktie kon worden bereikt door de grote investeringen die zijn gedaan in de machines voor de produktie van vuilniszakken. Wavin is een van de groot ste fabrikanten in Europa van plastic folie produkten. Naam bank Rente vast gedurende (ln Jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 Jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.49 9.76 9.0 9.25 9.49 9.76 AMRO-Bank variabel 5 Jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 9.25 9.57/9 63 9.84/9.90 9.0 9.25 9.57/9.63 9.84/9.90 Bouwfonds 2 Jaar 5 Jaar 30 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.2 9.2 9.6 9.55 9.55 10.1 9.2 9.2 9.6 9,88 9.88 10.32 Centraal Beheer 5 jaar - 9.1 9,42 9.1 9,42 Ennla 10 jaar - 8.9 92 8.9 92 NVL 5/10 jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 Jaar 5 jaar 1 1 9.0 9.25 9,70 9.97 9.0 9.25 9.70 9.97 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.0 9.35 9.0 9.35 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.0 9.57 9.0 9.57 RPS 5 Jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 1 8.0 9.0 8.38 9.32 8.0 9.0 8.38 9.32 Centrumbank 5 Jaar 1 9.0 9.32 9.0 9.32 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 Jaar 2 2 9.0 9.4 982 10.27 9.2 96 10.05 10.50 De hypotheekrente blijft op hetzelfde niveau liggen. Deze keer kan geen enkele wijziging worden gemeld. (Publikatie samengesteld door Vereniging Eigen Huls te Amersfoort.) ADVERTENTIE Waarin o.a.: volledige lijst van beleggingen per 28/2 1979 belangrijkste aan- en verkopen beleggingsbeleid waarde-ontwikkeling vermogenspositie Uw exemplaar van het halfjaar bericht ligt klaar. Doe de ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop. Bellen kan ook: 010-650711 toestel 157. 6/Aan: Rolinco, Afd. 1385, Antwoordnummer 1957, 3000VB Rotterdam. Naam: (a.u.b. in blokletters) Adres: ^\Woonplaats: :CHT (ANP) De Detam. de fG fsvereniging voor detailhandel, chten en huisvrouwen dreigt de ïtyo aangesloten huisvrouwen te Jen. Het zijn allen vrouwen die bedrijf van hun man werken en fen uitkering krachtens de Alge arbeidsongeschiktheidswet bij de Detam moeten aanklop- De sociale verzekeringsraad wil de vrouwen overhevelen de bedrijfsvereniging waar hun aangesloten. De SVR vindt Iministratief een stuk eenvoudi- man en vrouw in dezelfde fsvereniging zitten. ouwen zijn daar beslist tegen, uiting bij de Detam waarborgt elijke behandeling voor de hele opsplitsing over de 26 bedrijfs- igingen die Nederland telt kan tot uiteenlopende behande- De eigen inbreng van de vrou- :omt dan ook in gevaar. t-directeur R. H. van der Meer Detam zei onaangenaam ver zijn door het concept-advies e SVR. De SVR-vergadering zal estuursvoorstel echter wel aan- 9( een onzer verslaggevers OTTERDAM De Koninklijke Shell Groep heeft als eerste erse oliemaatschappij met de nieuwe regering van Iran m ange-termijn-contract gesloten voor de levering van ruwe Het plan heeft betrekking op de wer ven van Van der Giessen-De Noord ln Krimpen aan den IJssel en Alblasser- dam en de Verolme scheepswerf Al- blasserdam die ln 1977 van RSV werd overgenomen. Om de produktiekosten te verlagen en de werkomstandigheden te verbe teren zal de scheepsnleuwbouw van de drie werven volledig worden ge ïntegreerd. Dat kost 100 miljoen aan investeringen. Een aantal perso neelsleden zal intern worden overge plaatst maar voor vijftig man, groten deels indirect werkzaam, is er geen werk meer. Voor deze werknemers wordt de procedure gevolgd, zoals die ln 1978 Is overeengekomen tussen de onderneming, de vakbonden en de minister van economische zaken. Van der Giessen krijgt voor de Inves teringen een subsidie van dertig pro cent. Van Aardenne verklaarde nog dat zijn toestemming voor het pro ject los staat van de marktaf spraken tussen verschillende werfgroepe- ringen. BOS KALIS Dat de bouw van het Industrie-eiland ln de Noordzee waarschijnlijk niet doorgaat, bete kent voor Bos Kalis niet dat alle moeite voor niets is geweest, meent topman Kraaijeveld Van Hemert. Bos Kalis was nauw bij de studies voor het eiland betrokken. In Canada werkt het concern echter aan een project dat er erg op lijkt. Bos Kalis had vorig Jaar een omzet van 1,63 (was 1,4) miljard. In Neder land werd 29 (34) procent van de omzet behaald, er was een nettowinst van 50 (44,9) miljoen. Dividend: 8,50 (8) plus onveranderd 2-5 pro cent ln agio-aandelen of naar keuze 3,50 (3) contant en onveranderd 7,5 procent uit de agio. De orderportefeuille (van 2,53 naar 2,71 miljard) en de marges geven het bestuur vertrouwen in de toekomst en er is een hogere winst in het ver schiet. Opening van nieuwe of uit breiding van bestaande markten zit er echter niet in. Een uitzondering vormt China. GAMMA rekent er op grond van de eerste twee maanden op dat het winstniveau van 1978 kan worden ge handhaafd. Zoals eerder gemeld ste gen de nettoverdiensten vorig Jaar van 4,8 tot 5,3 miljoen. In 1979 staan twee doelstellingen centraal die de basis moeten leggen voor kwalitatie ve groei in de jaren tachtig. Ten eer ste: de structurering van de Europese druksector en de gordijnstoffensec- tor dient grotendeels te worden afge rond. Ten tweede: de ontwikkeling en introductie van nieuwe interieurpro- dukten, omdat de consument van de jaren tachtig hogere eisen zal stelln. contract verzekert Shell van 0 vaten (elk van 159 liter) ruwe er dag voor de periode van 1 ot het einde van het jaar en wel een prijs van 16,57 dollar per <a^chte en van 16,04 dollar per vat olie. De overeengekomen prij- iie ongeveer 29 procent hoger zi|fan die Iran in het laatste kwar- ig. van 1978 berekende, zijn de I-prijzen, zoals die onlangs in 'e zijn vastgesteld, plus een op- Jan 1,90 dollar voor lichte en van foliar voor zware olie. overigens mogelijk, dat de af- 20 Dken prijzen na de in juni te eefn vergadering van de OPEC erhoging zullen ondergaan. Het gesloten contract kan aan het van het jaar vernieuwd worden. Jaar kreeg Shell gemiddeld 0 vaten ruwe olie per dag van Ook British Petroleum (BP) heeft een contract voor de levering van ruwe olie met Iran gesloten. Het gaat hier trOM om 450 000 vaten ruwe olie per dag, gF061 V3I1 ijOnQSrCpUDllCK die BP met terugwerkende kracht MÉMMMgl FRANKFURT (Reuter) West- Duitsland kan dit jaar nog steeds rekenen op een reële groei van de economie met vier procent. Dat is wat de regering voor ogen had. Het barre winterweer, arbeidsgeschillen en de prijsstijgingen van ingevoerde artikelen in het eerste kwartaal staan een dergelijke groei niet in de weg. vanaf 1 april tot aan het einde van dit jaar zal afnemen. In 1978 kreeg BP ruim het dubbele van deze hoeveel heid olie van Iran. Shell en BP waren beide lid van het consortium dat vóór de omwenteling in Iran het grootste deel van de olie- produktie van het land in handen had. De Iraanse staatsoliemaat schappij maakte een einde aan het contract tussen Iran en het consorti um en nam de verkoop van ruwe olie over. Andere belangrijke leden van het consortium waren Gulf Oil en de Compagnie Frangaise des Pétroles. Een achtergrondartikel over de olieprijzen staat op pag. 7. Dit heeft de Bundesbank, de centrale bank. in haar jongste maandverslag bekendgemaakt. Volgens de meest recente gegevens ontwikkelt de West- duitse economie zich gunstig, vooral dankzij de particuliere vraag uit bin nen- en buitenland. De Bundesbank waarschuwt voor ln- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De scheepswerf „De Blesbosch" heeft een order van vijf miljoen gulden verloren, omdat het ministerie van economische zaken nog geen beslissing heeft genomen over een lening van zes miljoen aan het bedrijf. Een tweede order van 2,5 miljoen staat om dezelfde reden op de tocht. Bij „De Biesbosch" werken 400 man. Volgens adjunct-directeur lr. F. L. van der Vlnne had de werf eigenlijk vorige week al een beslissing ver wacht van economische zaken. Door de vakantie van minister Van Aar denne is die uitgesteld. Een woord voerder van het ministerie zegt dat het besluit waarschijnlijk pas volgen de week wordt genomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van der Giessen-De Noord kan op korte termijn beginnen met de uitvoering van de door dit bedrijf ingediende herstructureringsplannen voor de scheepsnleuwbouw. Minister Van Aardenne (economische zaken) stemt in met de plannen en zal daaraan zijn medewerking verlenen, zo heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld. ELSEVIER/NDU verwacht dat zo- wel winst en omzet dit jaar 10 procent hoger zal uitkomen dan in 1978. Toen was de gezamenlijke omzet 1.096 miljoen en de nettowinst 48,4 mil joen. Bij de divisie boeken wordt in 1979 een stijging van omzet en resul taat verwacht, met name door de verschijning van de eerste delen van de nieuwe Grote Winkler Prins. De dagbladen (Algemeen Dagblad en NRC/Handelsblad rekenen op een groeiend abonneebestand en meer advertenties. De nieuwe divisie Ame rika zal de aandacht vooral richten op de uitbreiding van haar positie op de Noordamerikaanse markt. DELI rekent ondanks een moeiza me start op meer winst dan in 1978. Toen werd 14,12 (14,64) miljoen ver diend. Door de koersstijging van de gulden en teruglopende prijzen voor koffie en thee zakte de omzet van 1,73 tot 1,48 miljard. FOKKER: De regering overweegt Fokker te laten deelnemen aan het Airbus A-310 project. Fokker maakt al de bewegende vleugeldelen voor de Airbus A-300. De A-310 is de verkorte tweemotorige versie. Vier luchtvaart maatschappijen, waaronder de KLM hebben al 45 bestellingen geplaatst en 70 opties genomen. WEGENER zag de nettowinst met 68 procent toenemen tot 5,4 miljoen en de omzet met 14 procent tot 144 miljoen. Oorzaak was in de eerste plaats de gunstige ontwikkeling van het advertentievolume. Dividend: 3,25 (2,40) contant plus 6(4) procent in agio-aandelen. Tevens was er vorig jaar een bonus van 6 procent. Wege ner verwacht in 1979 opnieuw meer winst. Van een onzer verslaggevers PURMEREND Ondanks alle discussies over leeglopende binnensteden, worden steeds meer winkelprojecten ontwik keld ln stadscentra. Lagen ln april 1977 nog 50 procent van de nieuwe projecten in het cen trum, een Jaar later was dat al 59 procent en deze maand is het percentage 65. Het totale aantal ln ontwikkeling zijnde winkelprojecten is op het ogen blik 350, weinig meer of minder dan één, respectievelijk twee Jaar geleden. Dit blijkt uit een onderzoek van het documentatiebureau RIAL, dat verschillende gege vens uit de studie publiceerde in zijn tijdschrift „Winkel, vraag en aanbod". Van een winkelproject (RIAL spreekt van winkelcentrum) is sprake wanneer ten minste vijf win kels tot stand komen. Er zijn zeer grote centra onder maar ook kleine waar bij voorbeeld een groot pand in de binnen stad zodanig wordt verbouwd dat er meerdere boetiekjes ln kunnen worden gehuisvest in de vorm van een galerij. Juist deze opzet troffen de onderzoe kers nogal eens ln de binnen steden aan. Daarom ligt, gere kend naar het aantal vierkante meters verkoopoppervlakte, aanzienlijk minder dan 65 pro cent van de nieuwe winkels ln de binnenstad. Het overwicht van het centrum ligt op het eerste gezicht voor de hand omdat de onderzoe kers hun studie hebben ver richt ln grote en kleine plaat sen. Nieuwe winkels in een ge meente met 5.000 Inwoners zul len bijna automatisch wel in het centrum van zo n dorp lig gen. Opvallend is echter dat de sterke vertegenwoordiging van de projecten ook optreedt ln steden met meer dan 50.000 in woners. Voor één opdrachtgever heeft het wachten lang genoeg geduurd, aldus Van der Vlnne. Deze rederij heeft een opdracht voor de bouw van drie duw bakken afgezegd. Van een andere maatschappij heeft „De Blesbosch" ook een toezegging binnen. Het gaat eveneens om de bouw van drie bak ken. De order met een waarde van 2.5 miljoen staat ook op losse schroeven, omdat ook deze opdracht gever snel zekerheid wil hebben over het voortbestaan van de werf in Dor drecht. „De Biesbosch" heeft een tijd terug uitstel van betaling gevraagd en ge kregen. De bewindvoerders hebben steeds het faillissement van de werf niet willen aanvragen, omdat ze de beslissing van economische zaken af wachten. Ir. Van der Vinne zegt dat zijn bedrijf in beginsel gezond is en best mee kan komen in de concurren tie. De rendementsprognoses zijn niet slecht, aldus de adjunct-direc teur, al is het verlies van de order van vijf miljoen wel een klap. Maar, zegt hij, als het ministerie met een krediet afkomt, zal „De Blesbosch" nieuwe opdrachten kunnen krijgen. De verloren order betekende achttien weken werk. De tweede order die nog niet is ingetrokken ongeveer de helft. In beide gevallen gaat het om Nederlandse opdrachtgevers. Vol gens De Blesbosch is de tweede po tentiële zich al aan het oriënteren bij een buitenlandse werf. om de order daar te plaatsen als het ministerie de Dordtse werf niet steunt. ADVERTENTIE flatie. Stijging van de invoerprijzen van vooral ruwe olie en non-ferrome- talen, was de voornaamste oorzaak van de sterkere prijsstijgingen van begin dit Jaar in de Bondsrepubliek. De bank merkt op dat door het bui tenland bepaalde prijsstijgingen een nieuwe factor in 's lands economie vormen. De prijzen die de Duitsers zelf in de hand hebben zijn in het eerste kwar taal van dit Jaar slechts weinig om hoog gegaan. De centrale bank denkt overigens door de toeneming van de geldomloop binnen redelijke perken te houden de ruimte voor algemene prijsstijgingen zo klein mogelijk te kunnen houden. EINDHOVEN (ANP) Leren schoe nen en laarzen die nu ongeveer 150 gulden per paar kosten zullen vanaf augustus los van de normaal te ver wachten prijsstijging zeker enige tientallen guldens duurder worden. Dat heeft de voorzitter van de onder nemers in de schoenhandel M. van de Wielen in Eindhoven gezegd. Die aanzienlijke prijsstijging wordt vooral veroorzaakt door de ontwikke ling op de wereldmarkt van huiden. Deze, voor de schoenindustrie nood zakelijke grondstof wordt voor steeds meer doeleinden gebruikt. Als voor beelden noemde Van de Wielen de leren bekleding van bankstellen, le ren kleding in het algemeen en het gebruik van hulden als vloerbedek king. Door deze gang van zaken zijn de prijzen voor huiden de laatste tijd enorm gestegen. Ook de hogere olie prijzen zijn van invloed. Drs. de B., direkteur bij een internationale bouwonderneming. Een echte manager. Is meer buiten dan binnen de landsgrenzea Moet dan ook veel aan anderen overlaten. Mensen die hij voor 100% vertrouwt Daarom laat hij dan ook Gom zijn bedrijf schoonhouden. Want Gom is goed. Betrouwbaar. En flexibel. Want zonodig hanteert Gom ook vakkundig de ^0!^- schilderskwast W waterpomptang of ander wmf gereedschap voor I I onderhoudsklusjes. Laat dat maar aan Gom over. Hoofdkantoor: Westvest 26-28,3111 BW Schiedam, telefoon (010) 260134. Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam, Arnhem Bergen op Zoom Boxmeer. Groningen, Den Haag, Hengelo (O). Leeuwarden. Maastricht, Rotterdam Schiedam Tilburg, Utrecht, Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13