5 "linke opkomst Rhodesië Zware kritiek op minister Dajan ie geesten scheiden zich in Khomeini's Iran Leven in Kampala weer wat normaler •latie voor Algerijnse gevangenen Bonn protesteert in Oost-Berlijn tegen persbreidel Na uitlating over Golan Luchtverkeer in Frankrijk ontregeld Amin nog steeds spoorloos gating ex-president Ben Bella verwacht Bom IRA doodt vier agenten Inleiding ongeluk Harrisburg bekend uit archief NRC Honderden doden in Nicaragua Zeven doden bij treinongeluk in Schotland iDAG 18 APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET er ni Jj BURY (AP, Reuter, UPI) De belangstelling voor de isn :ingen in Rhodesië is boven verwachting groot. Gister- kfli vroeg stonden lange rijen voor de stemlokalen en bij pnjbiele stembureaus. cijfers over de opkomst zijn leifckend. maar buitenlandse 1 «teers en Journalisten meldden e opkomst van de 140.000 ro «chtigde blanken en 2.8 mil- Pi arten ZIJ kiezen een parle- •4ar de blanken 28 zetels zullen en de zwarten 72. Vorige bben de blanken hun stem al cht voor de „blanke" zetels, mogen nog eens stemmen zwarte afgevaardigden. Ook blanken in Rhodesië voorlo- enschap houden over de vei- ta- roepen. de rechterlijke n8|n het ambtenarenapparaat, ch Uriottisch Front verzet zich verkiezingen omdat zij niet enjtot zwart meerderheidsbe- talet front heeft aangekondigd °n>het werk te stellen om de igen te verstoren, maar giste- 1 het betrekkelijk rustig. Is dotebureaus zouden zijn aange- onder dat er slachtoffers vie- et iade van enige omvang werd V0Jht. Maandag voerden guer- lers een geslaagde raketaan- een olieopslagplaats in Fort in het midden van Rhodesië. ^ndgloren ^ochtendgloren werden giste- oitenlandse waarnemers en 300 journalisten naar ver- De waarnemers zijn voor het meren deel niet in opdracht van hun regerin gen gekomen, maar op persoonlijke titel. Gordon Bryant, een parlements lid van de Australische Arbeiderspar tij zei dat de Verenigde Naties voor de moeilijkste beslissing in hun geschie denis zouden komen te staan, als de verkiezingen succesvol verlopen. De VN. als ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië staan tot nu toe af wijzend tegenover de stembusstrijd in Rhodesië. Veel zwarten weigerden te praten met de buitenlandse waarnemers en jour nalisten. naar het heet uit angst voor wraakacties van guerrillastrijders. Besloten is af te zien van registratie van de stemgerechtigden. Om kritiek daarop voor te zijn heeft de Rhodesi- sche regering laten weten dat ook in landen als Mozambique en Angola, die het Patriottisch Front steunen, de stemmers niet geregistreerd worden. In Rhodesië kan iedereen boven de achttien jaar die zich kan identifice ren nu zijn stem uit brengen. Om te voorkomen dat dubbel wordt ge stemd zijn de stemmers verplicht bei de handen in vloeistof te dompelen die een voor het oog onzichtbare vlek achterlaat, die onder speciale lampen wel te zien is. Een Rhodesische commando-eenheid theeft in de nacht van maandag op plaatsen op het Rhodesi- dinsdag een half uur lang een woning :land gevlogen, om het ver- va" zwarte nationalistische guerrilla- - - - strijders in een voorstad van Lusaka met machinegeweren beschoten. Vier dagen nadat Rhodesische grondtroe pen de woning van de zwarte guerril laleider Joshua Nkomo verwoestten. BONN (Reuter) West-Duitsland heeft geprotesteerd tegen de brei del van de westerse pers in Oost- Dultsland. Westerse journalisten mogen daar geen interviews hou den zonder toestemming van de autoriteiten, en ze moeten elke keer dat ze buiten Oost-Berlijn gaan daarvan melding maken. Het merendeel van de correspon denten in Oost-Duitsland komt uit het westelijk buurland, en de maatregel is ook met name tegen hen gericht. Vorige week hadden Westdultse journalisten, onder an dere door vraaggesprekken op straat, ruim aandacht gegeven aan de beperkingen die Oostduit- se burgers zijn opgelegd om te kopen in Intershops, waar vooral luxe artikelen te krijgen zijn. In Bonn wordt de persbreidel ge zien als een schending van de ak koorden van Helsinki, maar in Oost-Berlijn wordt dit verwijt van de hand gewezen. De Oostduitse vertegenwoordiger in Bonn. Ewald Moldt. is ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder liet echter we ten dat West-Duitsland geen te genmaatregelen overweegt tegen Oosteuropese journalisten die in Bonn hun standplaats hebben. De vooraanstaande sociaal-demo craat Egon Bahr de man van de toenadering tussen Oost- en West- Duitsland had eerder geopperd Oostduitse journalisten naar huis te sturen. De woordvoerder van buitenlandse zaken zei dat West- Duitsland Juist wilde tonen dat het een „volwassen" democratie is. die vertrouwen heeft in zich zelf. Nh de verkiezingen te volgen, ïlijj- frft-Unie koopt 3 nium Jamaica TON Reuter, - De Sowjet- Noodlanding bereid aluminium te kopen Een straalvliegtuig van de Gabonese Caraïbische eiland Jamaica, regering heeft een noodlanding ge- >k Michael Maneley heeft dat maakt op het vliegveld van Victoria „.bezoek aan Moskou laten we- Falls, vlakbij de grens met Zambia. ha zijn afspraken gemaakt voor Het vliegtuig had eerst geprobeerd ische samenwerking, zo zei om aan de Zambiaanse kant van de lt er andere ook op.het gebied grens te landen, maar was daarbij tot de' visserij, en voor de bouw van tweemaal toe vanaf de grond bescho- l0fede cementfabriek. ten. Het vliegtuig, een Falcon, had pp, drie bemanningsleden en zeven pas- ®gja zit door de tegenvallende sagiers aan boord. Volgens het leger iten uit de export van alumini- communiqué was het op weg van jvan suiker in grote economi- Gabon naar Nairobi toen het te kam- iblemen. Vorig jaar besloot pen kreeg met brandstofgebrek, d desondanks de speciale ïlingshulp aan het land te Het toestel kreeg toestemming om te omdat het inkomen per landen op het Zambiaanse Living fan de bevolking boven de stone vliegveld, aan de overkant van land gestelde norm liet. de rivier de Zambesi, die de grens tussen Rhodesië en Zambia vormt, igde Staten zijn huiverig maar werd tijdens de twee landings- i aan Cuba vanwege de so- pogingen die het deed vanaf de grond :he ideeën van premier Man- onder vuur genomen. De piloot vloog Washington is over het eiland toen over de rivier heen en landde op •n als een „tweede Cuba", het vliegveld van Victoria Falls. JERUZALEM, TEL AVIV (UPI. Reuter. AFP) De Israëli sche minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan heeft zware kritiek te verduren gekregen na een opmerking over het mogelijk prijsgeven van de Golanhoogvlakte. Volgens de radio in Israël is binnen het kabinet het vertrek van Dajan geëist. Studenten van de universiteit in de Rhodesische hoofdstad Salisbury betoogde gisteren tegen de verkiezingen. Eén van hen droeg een bord waar op Cuba te hulp werd geroe pen om „de rotte plekken in Rhodesië weg te snijden". PARIJS Het luchtverkeer in Frankrijk en de Europese verbindin gen die door Air France worden on derhouden. zullen vandaag ernstig te lijden hebben van stakingen. Wat Air France betreft legt het grondperso neel voor een etmaal het werk neer om aan eisen voor hogere lonen en betere werkomstandigheden kracht bij te zetten. Vele middellange-af- standsvluchten waarmee duizenden vakantiegangers van Turkije, Grie kenland, Oostenrijk, West-Duitsland en Spanje naar huis zouden terugke ren, zijn afgelast. KAMPALA (Reuter. UPI, AP) Het openbare leven in de Oegandese hoofdstad Kampala herneemt langzaam zijn nor male gang na een week van onrust en plunderingen. ERS (DPA, UPI, AP) President Chadli van Algerije opnieuw gratie verleend aan elf politieke gevangenen, (emers verwachten dat ook de vroegere president Ah- Sen Bella spoedig in vrijheid zal worden gesteld. fvangenen zaten vast wegens men van samenzweringen te- T onlangs overleden president pienne. Drie van hen zijn offi- "s meededen aan de mislukte ;ep van kolonel Tahar Zbiri, mber 1967. Zbiri zelf wist in de gevangenis te ontsnappen wam naar Marokko. Hij heeft geen gratie gekregen. Ook j Omar Mellah, die tweemaal d is veroordeeld, kreeg amnes- jfwas het brein achter het kom- h Boumedienne na afloop van Ibinetsvergadering in 1968 te (•en en te vermoorden. Mgerijnse gevangenissen zou i geen enkele politieke gevan- .»er bevinden. Ben Bella, die in 1965 na een staatsgreep werd afgezet, wordt niet als een politieke gevange ne beschouwd. Hij heeft nooit een proces gehad en staat sinds 1965 on der huisarrest. In Algiers wordt ver wacht dat binnenkort aan de bewa king van de nu 63-jarige oud-presi dent een einde zal komen. Voorwaar de zou zijn, dat hij zich niet meer met de politiek zal bemoeien. Politieke waarnemers vermoeden dat Chadli met deze gratie-verleningen aan wil geven ernst te maken met zijn politiek van „openbaarheid en natio nale verzoening". De huidige presi dent zou zelfs politieke ballingen, on der wie Zbiri, toestemming willen ver lenen naar het vaderland terug te keren. De nieuwe regering van president Luie heeft oproepen gedaan aan de bevolking het werk te hervatten, en te helpen bij het opsporen van „colla borateurs" van het afgezette regime van president Idi Amin. De „gewone mensen", aldus minister van defensie Joeweri Moeseveni, kennen de ge- zochten beter dan de ballingen die pas zijn teruggekeerd in Oeganda. De wegen van Amin zelf zijn nog steeds duister. Aan de geruchten is geen touw meer vast te knopen: hij is in Libië, in de Soedan, In Zaire, hij is dood, hij bereidt tegenacties voor, enzovoort. Pro-Amin troepen trekken nog steeds plunderend en moordend door die delen van Oeganda, die nog niet on der controle zijn van het invasieleger. De belangrijke weg naar de grens met Kenia is nog steeds gesloten, omdat daarlangs verspreid vereet wordt geboden. Met name brandweerlieden, zieken huispersoneel, mensen in het onder wijs en andere ambtenaren werden opgeroepen weer aan het werk te gaan. Voor veel ministeries zal dat niet eenvoudig zijn. Na de val van Kampala zijn de kantoren leegge haald. evenals vrijwel alle winkels in de Oegandese hoofdstad. terwijl de Verenigde Staten hebben laten weten dat de betrekkingen ge normaliseerd zullen worden. De Europese Gemeenschap heeft Oe ganda alle steun toegezegd bij de ontwikkeling van het land. In een telegram aan de nieuwe regering zei Europees commissaris Claude Cheys- son (ontwikkelingssamenwerking) dat de Gemeenschap dikwijls had geprotesteerd tegen schendingen van de mensenrechten onder het oude regime in Oeganda. Hij bracht echter ook in herinnering dat de Europese steun waaronder veel voedselleve- ringen nooit is gestaakt. Optimistisch President Chadli. Toch is de Britse gezant Richard Pos- nett optimistisch over de wederop bouw van de Oegandese economie. „Een klein beetje hulp zal grote resul taten afwerpen", zo zei hij. Groot- Brittannië is het eerste westerse land dat de nieuwe regering heeft erkend. NE WRY (Reuter. AP. UPI) Bij een bomaanslag in Noord-Ierland zijn gis teren vier politiemannen om het le ven gekomen. Twee collega's en vijf burgers raakten gewond. DE bom, die zat verborgen ln een duiker onder een weg, explodeerde op het moment dat er een politieauto met de vier agenten over reed. De wagen vloog dertig meter de lucht in. De gewonden waren mensen die zich tijdens de ontploffing in de buurt van de duiker ophielden. De Ierse Republikeinse Leger IRA heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Deze maand zijn er al negen doden gevallen door aansla gen van de IRA. De uitspraken van minister Dajan over de Golanhoogten hebben in Is raël enorme beroering veroorzaakt. Van verschillende kanten werd giste ren aangedrongen op ontslag van de minister. Aanleiding hiertoe zijn uitspraken van Dajan in een gesprek met Joodse bewoners van de Westelijke Jordaan- oever, afgelopen zondag. Op een vraag over de toekomst van de Israë lische nederzettingen ln bezet gebied antwoordde hij dat Israël ln de toe komst de Golanhoogten mogelijk af zal moeten staan in ruil voor vrede met Syrië. Later bevestigde Dajan deze stelling voor de radio, door er op te wijzen dat „als er onderhandelin gen komen en de Syriërs ons dwingen te kiezen tussen de Golan-hoogten en vrede, zal de regering een besluit moeten nemen". Een van de weinige positieve reacties op de uitlatingen was afkomstig van Elias Freij, de burgemeester van Bethlehem op de Westelijke Jordaan- oever. HIJ noemde het standpunt „re alistisch" en zei te hopen dat Dajan te zijner tijd een zelfde standpunt ln zou nemen over de Westelijke Jor- daanoever. Twee weken geleden had Dajan zich al laten ontvallen dat vrede met Syrië de volgende stap op weg naar een allesomvattende regeling voor het Midden-Oosten zou moeten zijn. Palestijnse acties De uitlatingen van Dajan vielen in Israël extra moeilijk door de reeks Palestijnse acties van de laatste da gen. Gisternacht schoten Israëlische troepen zes Palestijnen dood, die pro beerden het land binnen te dringen. In het vuurgevecht in het grensdorp Zarit kwam ook een Israëlische sol daat om het leven. Het was de derde maal binnen twee dagen dat Pales tijnse guerrillastrijders probeerden het land binnen te dringen. In Brussel is gisteren bekend ge- BALTIMORE. HARRISBURG (UPI) In de Amerikaanse kerncentrale bij Toledo (Ohio) deed zich anderhalf jaar geleden een storing voor die bij na overeenkwam met het begin van het ongeluk in Harrisburg. Dat heb ben verslaggevers van het televisie station WJZ uit Baltimore opgediept uit het archief van de Commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC). De centrale is volgens de daar gesta tioneerde inspecteur van de NRC voor twee weken stilgelegd om de overeenkomsten te bestuderen. Door correct Ingrijpen van het bedienings personeel had het blijven hangen van een klep ln september 1977 niet tot ernstige gevolgen geleld. Het ln fe bruari verschenen officiële rapport over de storing waarschuwde dat wel licht enkele meetinstrumenten niet goed hadden gewerkt. De centrale bij Toledo Is. evenals die bij Harrisburg, gebouwd door Babcock Wilcox. Bij Harrisburg wordt sinds zaterdag een wat verhoogde concentratie ra dio-actief jodlum-131 in de lucht ge meten. De oorzaak is volgens woord voerder Karl Abraham van de NRC niet precies duidelijk, maar de waar den blijven onder de normen van de gezondheidsautoritelten. De technici zijn nog steeds bezig met het afkoe len van de reactor. Volgens een opi niepeiling onder inwoners binnen zes tien kilometer van de centrale vindt één op de drie mensen dat de centrale definitief gesloten moet worden. maakt dat de twee Palestijnen. die na de aanslag op het vliegveld Zeven- turn werden gearresteerd, de op dracht hadden zoveel mogelijk Israë liërs te doden. Bij de aanslag raakten slechts twaalf mensen licht gewond. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO liet gisteren weten niets met de aanslag te maken te hebben. Hoofd commigsie De Israëlische regering heeft minister van binnenlandse zaken Yosef Burg, die deel uitmaakt van de nationale religieuze partij, benoemd tot hoofd van de zes leden tellende commissie die met Egypte zal onderhandelen over een eventuele Palestijnse auto nomie. Burg's benoeming geschiedde op aanbeveling van premier Mena- chem Begin en werd goedgekeurd door een 11 man tellend comité dat de onderhandellngscommissie zal controleren tijdens de besprekingen. Het onderhandelingsteam zal verder bestaan uit: de minister van buiten landse zaken Mosje Dajan, minister van defensie Ezer Welzman, minister van Justitie Samuel Tamlr, minister van landbouw Ariel Sharon en de minister zonder protefeuille Moshe Nisslm. De Nationale Religieuze par tij is tijdens de vredesonderhandelin gen altijd een voorstander geweest van de „harde lijn". Dit ook het voort bestaan van de Joodse nederzettin gen in de Gazastrook en op de weste lijke Jordaanoever zeker te stellen. De benoeming van Burg heeft ge ruchten doen ontstaan dat Begin het tijdens de vredesonderhandelingen met Egypte op een akkoordje heeft gegooid met de 12 zetels sterke religi euze partij (NRP) in ruil voor hun steun aan het Egyptisch-Israëllsche vredesverdrag. In regeringskringen is dit echter ontkend. De eerste bespre kingen over de Palestijnse autonomie moeten een maand na de officiële ratificatie van het vredesverdrag be ginnen. Ons commentaar staat op pag. 5. MANAGUA (AFP) Bij de gevech ten van de afgelopen dagen ln Nicara gua zouden enkele honderden doden zijn gevallen. Volgens ooggetuigen is de stad Estell, waarom zware strijd is geleverd door regeringstroepen en sandinistlsche opstandelingen, gro tendeels verwoest. De stad heeft vier dagen lang onder een zware beschie ting met mortieren en raketten gelegen. De regering gaf op dat er zeventig doden onder burgers en militairen waren, maar het sandlnistlsch bevrij dingsfront zei in een communiqué dat zijn strijders 120 regeringsmllitoi- ren hadden gedood. GLASOOW (UPI, AP) BIJ een fron tale botsing tussen twee personen treinen bij het Schotse station Pais ley zijn gisteren minstens zeven men sen om het leven gekomen. Meer dan zestig mensen raakten gewond. De treinen reden met matige snelheid tegen elkaar op het zelfde spoor, dat door computers wordt gecontroleerd. Pas vijf uur later, toen de wrakstuk ken uit elkaar waren getrokken, ont dekten reddingsploegen dat naast de twee machinisten ook nog een aantal passagiers om het leven was gekomen. IC. bflerman Amelink ti ftreden van de Iraanse mi- vi van buitenlandse zaken Ka- aranjabi is het sprekendste be- lot dusver van de scheiding n eesten die zich in Iran aan ndoltrekken is. Het is de schei- fn ussen democratisch en niet- tcratisch, tussen het primaat e religie en het beginsel van htókssoevereiniteit. te! i wee fundamenteel verschillende be et )gen van het openbare leven zljr g*tijd verhuld gebleven. Het afgelope: ïrd gekenmerkt door een intensieve tei egen de sjah, die zich nu eens met S^dan weer met zachte middelen in het 1 oogde te houden. De strijd tegen zijn 1 lappij vergde zoveel energie, dat niet aan toekwam zich bezit te met eikaars motivering. Democra- n religieus verzet streden hand in Hoe kunstmatig dit bondgenoot- 'as. begint nu duidelijk te worden Nerpelijk lini heeft er nooit enig misverstand ten bestaan dat hij democratie een ?rwerpelijke regeringsvorm vindt als ime van de sjah „Democratie, dat is sten, en daarmee willen we niets van ebben. Wij willen niets van het Wes- van de anarchie die daar heerst." Sanjabi schreef de religieuze leider. Khomeini heeft het ideaal van de islamitische republiek voor ogen. een staatsvorm waarin de religie de regels voor de samenleving bepaalt en waarin de religieuze leiders het laatste woord hebben Na het vertrek van de sjah is Khomeini met groot enthousiasme in Iran binnengehaald Hij was de verpersoonlijking van het vereet tegen de sjah door zijn jarenlang in bal lingschap met grote volharding gevoerde strijd tegen de sjah. Niet iedereen stond toen even duidelijk voor ogen wat Khomei ni met Iran van plan v/as. Wie al twijfels had over Khomeini's plannen, deed er beter aan die maar achter de kiezen te houden. Het vereet tegen de sjah heeft echter ook steeds een democratische component ge had. Deze werd gevormd door het Nationale Front, dat onder leiding stond van Karim Sanjabi. Het vereet van deze beweging kwam voort uit onvrede over het voortdu rend vertreden van alle democratische spel regels onder het sterk persoonlijke bewind van de sjah. Van democratisch tegenspel was nauwelijks sprake. Martelingen en poli tieke moorden waren schering en inslag van het systeem. In de tijd van de sjah is de huidige premier Bazargan een tijd lang voorzitter geweest van de Iraanse commis sie voor de rechten van de mens. Toedekken Toen Khomeini terug kwam verenigden het religieuze en democratische vereet zich. Ka rim Sanjabi werd minister van buitenland se zaken en Bazargan premier. Ze kwamen in de ministerraad te zitten naast figuren die een minder democratische lijn voorston den. Het vorige maand gehouden referen dum over de invoering van een islamitische republiek moest de eventuele tegenstellin gen verder toedekken. De bevolking, die tamelijk eensgezind was in het vereet tegen de sjah. moest één blijven. Tcch leidde de toetreding van leden van het Nationale Front al in een vroeg stadium tot dc oprichting van het Nationaal Democra tisch Front, onder leiding van Matin Dafta- ri. De leden van dit front zijn van oordeel dat de bevolking bij het referendum geen keus heeft gekregen. Ze hadden tenminste de keus willen laten gaan tussen een islami tische republiek en een islamitische demo cratische republiek. Omdat die keus er niet was, adviseerde het front niet aan het refe rendum deel te nemen. De ontbindende krachten beginnen nu ook in de regering zelf toe te slaan. Sanjabi diende al eerder zijn ontslag in, maar de premier weigerde dat toen. Ook de minister van Justitie, Assadollah Mobasjeri, een ad vocaat met een democratisch verleden, diende zijn ontslag in, nadat zijn voorstel voor de Inrichting van de rechtspraak zon der zijn medeweten ingrijpend gewijzigd was. Premier Bazargan weigerde ook dit ontslag. Dit keer heeft de premier Sanjabi echter moeten laten gaan. Zijn aftreden houdt er verband mee dat de liberale aya tollah Taleghani van Teheran zich uit het openbare leven heeft teruggetrokken, na dat leden van de revolutionaire Khomeini- comité's twee van zijn kinderen hadden aangehouden. De strijd tussen de democratische en de islamitische denkrichting spitst zich mo menteel op twee punten toe: het optreden van de revolutionaire comité s die zich niets gelegen laten liggen aan de regering en alleen luisteren naar de bevelen van de Islamitische Revolutionaire Raad, waarvan de samenstelling nog nooit is bekend ge maakt, en op de processen tegen de functio narissen van de vorige maand. De processen hebben niets meer te maken met een democratische rechtsgang Ze doen steeds meer denken aan de gang van zaken bij de Franse revolutie, met dat verschil dat de terechtstellingen nu niet Ayatollah Taleghani meer door de guillotine maar door een vuurpeloton worden voltrokken De be schuldigingen die tegen de functionarissen van het oude bewind worden ingebracht zijn veelal zo vaag. dat men zich er nauwe lijks tegen kan verdedigen. Ze worden ter dood gebracht omdat ze „corrupte mensen van deze aarde" zijn of omdat ze „oorlog voeren tegen God." De aangeklaagden mogen geen advocaat hebben, gesteld al dat Iemand het zou wagen ze te verdedigen. Bovendien heeft de veroordeelde geen recht om tegen een vonnis in beroep te gaan, tenzij hij bij verstek is berecht. De uitvoerders van deze rechtsgang zijn trots op hun manier van optreden, vooral omdat deze zo fundamen teel verschilt van de democratische gang van zaken, die toch maar een uitvloeisel is van de decadente westerse cultuur Dictatuur Het vertrek van Taleghani en het aftreden van Sanjabi maken duidelijk dat zij het niet langer mogelijk achten mee te werken aan de Islamitische republiek die de aan hang van Khomeini voor ogen staat. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat in Iran de ene dictatuur door de andere ver vangen is. Het arme deel van de bevolking ziet in de huidige gang van zaken nog een welkome afrekening met het verleden, maar met name onder de middenklasse begint het vereet tegen de dreigende dicta tuur van Khomeini toe te nemen. De recen te demonstratie uit solidariteit met Taleg- hani's verzet tegen de revolutionaire comi- té's van Khomeini zijn de eerste aanwijzin gen voor dit verzet Het wachten is nu op het aftreden van premier Bazargan. De afgelopen weken heeft het daar al een enkele keer naar uitgezien. Op verzoek van de premier maakte Khomeini voor korte tijd een einde aan de processen van de islamitische rechtbanken. Na de hervatting van die processen zei Bazargan het oneens te zijn met deze wijze van berechting, al stemde hij wel in met de bestraffing op zichzelf van oud-medewerkers van de sjah (zoals het doodvonnis van ex-premier Hoveida). Het is niet te verwachter, dat hij nog erg lang met de huidige praktijken genoegen zal willen nemen. En wat moet Khomeini, als de laatste figuur die nog enige matiging aan de dag legt. vertrekt?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7