weer vast SPECTRUM BOEK'79 Hooghoudt Verklaring rechten van dier blijft uit zie om pechteken or gehandicapten CNV ontstemd over steun aan noorden 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: rij eens met een ander mee. Turken niet van plan Sint Jan te verlaten Vuurgevecht W: Meerjaren-CAO is onaanvaardbaar U s. zaterdag bij de boekhandel zo'n jaarboek was er nog niet Jongen omgekomen in brandend huis lulp voor Joegoslavië 'Haars niet goed op d,e hoogte' Vragen uit Kamer Jongen overlijdt na val van paard 'Ramingen in plan te optimistisch' Eerste Europese conferentie over bescherming van landbouwdieren Rita =tt>ag 1 iAG 18 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 ^ite sociaal-economische redactie HT/AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Industriebond CNV adviseert zijn an de laatste CAO-voorstellen van de werkgevers in de metaal af te wijzen. De bond a e voorgestelde looptijd van 27 maanden veel te lang. En er niets voor om ons voor Het compromis-voorstel dat nu ter den vast te leggen op de tafel ligt is voor de bonden bespreek- Icj oorstellen van de werkge- baar, ook al moet er nog overeen- ei nu zaken als de vervroegde stemming worden bereikt over die D en werktijdverkorting in ene vrije dag. Zij willen echter onder komen, willen de werkge- geen beding een CAO af sluiten die een langere looptijd heeft dan de nor male vijftien maanden. Ook de Indu striebonden FNV laten deze week in hun blad Actie weten dat een twee jarige CAO ..niet te pruimen is ib»voor een lange periode bin- a-s is onaanvaardbaar." aldus iej, tter van de Industriebond Ester gistermiddag na af- gu de verbondsraadvergade- yj het CNV in Utrecht. Hij >ok bekend dat het CAO- j AKZO is vastgelopen eb ït ilwerkgever (FME) hebben tstfriebonden tijdens het laat- g zover gekregen, dat zij in nl|m willen afzien van de door- ;ewan de 40-urige werkweek, or de industriebonden FNV irkorting van de wekelijkse ij een belangrijke eis zij ev nvankelijk zelfs een 35-uri- £!eek maar uiteindelijk teiook zij zich bereid om tot oü|end jaar genoegen te nemen roi litbreiding van de basisva- let één dag (tot 22 dagen). ia|ieten roostervrije dagen en ie ng voor vervroegde uittre- /eifcf 62 jaar id Ld [evers boden aanvankelijk {én vakantiedag. Maar na daterhandelen deden zij daar tervrije dagen bij. Tijdens de laatste onderhandelingen is afgesproken dat er een onderzoek komt naar de gevolgen van een werk tijdverkorting per week Het is zowel voor de industriebonden FNV als voor de Industriebond CNV onver teerbaar dat er op grond van een langlopende CAO niets zou kunnen gebeuren, ook niet wanneer een on derzoek tussentijds zou uitwijzen dat werktijdverkorting gunstig is voor de werkgelegenheid De voorzitter van de Industriebond CNV constateerde dat de werkgevers met hun houding kans hebben gezient om zowel de industriebonden als de Unie BLHP en de Vereniging van hoger personeel in de metaalindus trie op één hoop te drijven. Hij zei in beginsel geen bezwaar te hebben te gen CAO's met een langere looptijd. Leo Ester breekpunt bond CNV een looptijd van 27 maan den een breekpunt. De metaalwerkgevers hebben de in dustriebonden inmiddels per brief la- H| ten weten dat zij ook hun laatste maar dan moet zo'n CAO inhoudelijk voorstellen zullen intrekken, indien er geen CAO voor 27 maanden komt. „Dat kunnen ze wel vergeten, zo rea- wel iets voorstellen. Zoals de zaken er nu voorstaan is voor de Industrie- advertentie [iet gele teksten onzer verslaggevers i^HT/LAREN Het initiatief van de Anib, de bond van er'icapten en arbeidsongeschikten, tot de introductie speciaal hulpsignaal voor gehandicapte automobilis- „j met pech komen te staan, heeft gisteren gelijk tot leid geleid met de Nederlandse Vereniging voor Reva- sJÏNVR) en de gehandicaptenraad. Se i het idee resoluut van de Tegen het Anib-signaal hebben de NVR en de raad ook praktische be zwaren: volgens hen is dat signaal niet gemakkelijk te hanteren voor mensen met een beperkte hand- of armfunctie, de windgevoeligheid er van is groot en het leidt de aandacht af van de snel voorbij rijdende auto mobilisten. BREDA (ANP) Een brand in een woonhuis aan de Zandbergweg in Breda heeft maandagavond laat het leven gekost van een achtjarig jonge tje. Het huis. waarin Turkse gezinnen woonden, is geheel uitgebrand De brand brak door nog onbekende oor zaak uit op de eerste verdieping van het huis. waar volgens de politie tien mensen woonden De brandweer, die met groot materieel en een hoogwer ker ter plaatse kwam. kon iedereen ongedeerd uit het huis halen behalve de achtjarige Ramasan Ates. die op de zolder sliep. Later, toen de brand geblust was. werd zijn lichaam gevon den. De geredden hebben onderdak gevonden bij andere Turkse families in Breda. De inboedel van bet ver woeste pand was niet tegen brand verzekerd Nederlandse toerist in Italië omgekomen GENUA (AP) Een Nederlandse toe rist, de 24-jarige uit Amsterdam af komstige Paulus Doman, is maandag om het leven gekomen toen zijn mo torfiets tegen een vangrail op de au tosnelweg Genua-Savona aanreed. Dit heeft de Italiaanse politie meege deeld. Oorlelletje afgebeten ENSCHEDE (ANP) Bij een vecht partij heeft een 52-jarige inwoner van Enschede een brigadier van politie een oorlelletje afgebeten. Ook pro beerde hij de politiefunctionaris met een mes te steken. De Enschedeër was aangehouden omdat hij weigerde een bloedproef te ondergaan en zijn autopapieren te tonen. geerde bondsvoorzitter Ester. Wat nu op tafel ligt. dat blijft ook op tafel AKZO Ester maakte ook bekend dat de CAO-onderhandelingen bij AKZO zijn afgebroken. Het overleg liep stuk op het voorstel van AKZO om een CAO voor vier jaar en drie maanden tot 1 juli 1983 af te sluiten De bondsvoorzitter vond het AKZO- voorstel „waardeloos, een lachertje, eigenlijk nauwelijks serieus te nemen." Hij sprak het vermoeden uit dat AKZO naar het voorbeeld van de werkgevers in West-Duitsland pro beert via een vierjarige CAO de werk tijdverkorting op de lange baan te schuiven. „Maar de Duitsers wilden tenminste nog vrije dagen bieden Dat wil de AKZO-directie niet eens Ze maken er een puinhoop van." al dus een verontwaardigde Ester Bondsbestuurder Wout Tuinenburg van de Industriebond NVV noemde het AKZO-voorstel „het idiootste voorstel van het afgelopen jaar." Vol gens Tuinenburg biedt AKZO voor een periode van vier jaar alleen een prijscompensatie en geen loonsver hogingen. plus elk jaar een dag va kantie meer. Hierdoor zouden de werknemers op 1 juli 1982 recht heb ben op 25 dagen vakantie. De ver plichte extra vakantiedagen voor jeugdigen zouden dan echter verval len. Bovendien wil AKZO volgens Tuinenburg de regeling voor ver vroegde uittreding niet uitbreiden. Tuinenburg en zijn CNV-collega Son- neveld kondigden aan dat zij „na dit zeer teleurstellende gesprek" terug zullen gaan naar hun achterban voor een nadere standpuntbepaling De AKZO-directie heeft verklaard het te betreuren dat de bonden niet verder willen onderhandelen. De di rectie blijft bij haar standpunt, dat „de situatie bij AKZO in Nederland een uiterste terughoudendheid op het gebied van kostenverhogende maat regelen gebiedt." Zij hoopt op hervat ting van het overleg. Het Nederlandse Rode Kruis is gisteren begonnen met het verzenden van hulpgoederen naar het door een aardbeving getroffen gebied in Joegoslavië. De zending bestond hoofdzakelijk uit tenten, dekens en grote hoeveelheden medicijnen. Het Rode Kruis krijgt veel verzoeken om inlichtingen van Joegoslavische werknemers in Nederland over het lot van hun familie. De hulporganisatie kan echter niets zeggen, omdat er nog geen lijsten van slachtoffers bekend zijn. Het reddingswerk in het getroffen gebied wordt bemoeilijkt door zware regenval. Tienduizenden daklozen in de provincie Montenegro hebben grote behoefte aan tenten en dekens, omdat het weer tot overmaat van ramp uitzonderlijk koud is. De hulp van het Joegoslavische Rode Kruis komt maar moeilijk op gang, doordat de aardbeving veel gebouwen van deze organisatie heeft verwoest. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De ongeveer 200 Turkse christenen, die de Sint Jan bezet houden hebben gisteren teleurgesteld gerea geerd op de beslissing van staatssecretaris Haars (justitie» hun geen verblijfsvergunning te geven. De Turken zijn echter niet van plan de kerk te verlaten. advertentie - Dubbelzachte jonge - advertentie had het hulpsignaal naar en uiteindelijk zelf ontwor- at er al drie jaar geleden over met instanties en mi- J-1|en er ook Kamervragen over esteld. maar een antwoord kekomen. Sc -hulpsignaal bestaat uit een door een eenvoudige armbe- ïri it het autoraam gehouden of belutodak geplaatst kan wor- H ie map zit een aantal verwis- felgele flapteksten, die de ggebruiker duidelijk maken, jestrande gehandicapte poli- B| dokter of de Wegenwacht eft of zonder benzine staat of Hth heeft. Testen zouden heb- dat de teksten ook in ter nog op een afstand van ierd meter zichtbaar zijn. werleg en de gehandicaptenraad ook de Anib deel uitmaakt) Otzich gisteren na de introduc- let hulpsignaal te verklaren nib kwalijk te nemen zonder net de betrokken organisa- Oorbij gaande aan de ontwik- ir(' op dit terrein met een eigen te zijn gekomen. d menwerkingsverband van de gt de raad zich te hebben ne )ken voor het SOS-teken. orm en internationaal te ge- noodsignaal. De ANWB be- roli het ogenblik de fabricage Van een onzer verslaggevers j|tPnünist€rie van' verkeeTen AMSTERDAM De universele verklaring over de rechten van de mens is dertig jaar oud, maar een soortgelijke verklaring over de rechten van het dier is nog niet tot stand gekomen. Hoewel binnen de Raad van Europa al aardige aanloopjes zijn gemaakt tot een gezamenlijk standpunt, blijkt het toch nog veel moeite te kosten iedereen op dezelfde lijn te krijgen. „Wij zullen blijven omdat we niet terug naar Turkije kunnen tenzij we moslim worden. Als mevrouw Haars zegt, dat er in Turkije niet wordt vervolgt, dan is zij niet goed met de situatie op de hooge. De christenen worden wél vervolgd, onze vrouwen worden verkracht, onze dochters ont voerd en onze wijngaarden in brand gestoken." aldus gisteravond een geë motioneerde bezetter. Een christelijke natie kan buiten- van de christenen landse christenen niet blootstellen aan geloofsonderdrukking. is de me ning van de Turken. De bezetting levert overigens geen problemen op voor het normale ge bruik van de kerk. Voor de televisie zei bisschop Bluys- sen gisteravond te hopen via contac ten met christelijke instanties, onder meer de leiding van de rooms-katho- lieke kerk en de Wereldraad van Ker ken. te bereiken, dat in Turkije zelf meer gedaan zal worden ten gunste Vervolg van pagina 1 Majoor Haddad ging maandag en gis teren over tot duidelijk op het Unifil- gebied gerichte beschietingen met ar tillerie Volgens de VN-woordvoerder oefen den de Verenigde Staten gisteren druk uit op Israël, om zijn bescherme ling Haddad ertoe te brengen een eind te maken aan de beschietingen „In februari had Israël geen bezwaar tegen de komst van het Libanese leger naar het Unifil-gebied. De Vere nigde Naties handelen dan ook op basis hiervan", aldus de VN-woord voerder In de kazerne van Tyrus wachtten gisteren een Libanese liaisonofficier en MP's van de Verenigde Naties ivoor escorte) tevergeefs op de komst van het Libanese leger Langs de kustweg van Beiroet naar Tyrus ston den groepjes mensen met erepoorten en Libanese vlaggen te wachten om het bataljon te kunnen verwelkomen De actie was echter deels uitgesteld tot vandaag Vanaf vanmorgen zes uur in plaats van gistermorgen zal het Libanees bataljon samen mer Unifil posten in het gebied van Unifil Innemen Wel vertrok het bataljon gistermiddag om vier uur uit Beiroet naar Sidon Van hieruit moet de actie vandaag worden voltooid Volgens de VN-woordvoerder is de leiding in han den van het opperbevel van Unifil DEN HAAG (ANP) De beschieting van het Nederlandse Unifil-detache ment in Zuid-Libanon door de chris telijke militie vormt voor PvdA- Tweede-Kamerlid Van den Bergh aanleiding tot het stellen van schrif telijke vragen aan de ministers van buitenlandse zaken en van defensie. Van den Bergh wil weten of de posi ties van de Nederlandse militairen zodanig beveiligd zijn dat men vol doende beschermd is tegen dergelij ke beschietingen. Ook informeert hij of de regering er zich van heeft vergewist dat het Uni- fil-commando heeft geprotesteerd bij de leiding van de christelijke militie. Bestaat er enige zekerheid dat er aan deze beschietingen een eind zal komen, aldus een bezorgde Van den Bergh. Naar zijn mening zal de Nederlandse regering contact moeten opnemen met de regering van Israël met de vraag of zij bereid is doelmatige middelen te hanteren om de christe lijke militie ervan te overtuigen dat aan deze beschietingen een eind dient te komen en hiermee te voorko men dat de positie van het Neder landse Unifil-detachement gevaar loopt. OSS (ANP) De zestienjarige Ge rard de Bruin uit het Brabantse Reek (bij Oss) is in een ziekenhuis overle den na een val van zijn paard Hij bracht het dier naar een weiland, toen het schrok en een onverwachte beweging maakte. De jongen viel met zijn hoofd tegen een boom Volgens een woordvoerder van het bisdom is niet uit te sluiten, dat de mensen tot het uiterste wülen gaan. „Er zijn erbij, die zeggen dat het beter is in de Sint Jan te sterven dan in Turkije" p at eind 1977 gevraagd dit ^Teken op te nemen in de ver- 'e geving maar daar overigens ru twoord op gehad. De Stichting Vluchtelingenwerk Ne derland heeft inmiddels te kennen gegeven binnenkort een gesprek te willen hebben met staatssecretaris Haars. De stichting zegt begrip te hebben voor de bezetting van de ka thedraal. Volgens de stichting zijn de Turken in moeilijkheden gekomen door een falend beleid van de over heid Zij wijst erop. dat er in 1976 en 1977 twee collectieve toelatingsbeslissin gen zijn genomen, die hoop hebben gewekt op verblijf in Nederland. Op 26 juni 1978 zegde de staatssecretaris toe. dat tweehonderd Turkse christe nen in Nederland konden blijven. „Die beslissing bood een opening naar nog een collectieve beslissing", aldus de stichting, die tegen collectie ve toelating is. Zij vindt dat elk asiel verzoek individueel beoordeeld moet worden en wel aan de hand van de criteria uit het vluchtelingenverdrag van de VN en de Nederlandse wetge ving. zoals gegronde redenen tot vrees voor vervolgging en klemmen de redenen van humanitaire aard UTRECHT (ANP) „Een dooie mus waarmee het kabinet probeert het noorden blij te maken.'* Zo betitelde CNV- hoofdbestuurder Dick Grasman gisteren op een persconferen tie in een eerste reactie het vorige week gepresenteerde Integraal Structuurplan voor het noorden des lands, waarmee de regering de economische achterstand in het noorden wil opheffen en de werkgelegenheid wil opvijzelen. In het plan mikt het kabinet in eerste instantie van 1979-1981 op 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen in Gronin gen. Friesland, Drente en Noord Overijssel. In de tweede fase tot en met 1985 moeten er nog eens 10 000 tot 12.000 arbeidsplaatsen bij komen De doelstellingen in de nota spreken het CNV wel aan. maar Grasman vindt het plan niet realistisch De wens is de vader van de gedachte maar nergens wordt duidelijk waar het kabinet die slordige 20 000 ar- ij 'al ini rde maakt dodelijke ziekenhuis Aiofin (anp) Een 83-jarige ft 's nachts een dodelijke val in het academisch zieken- Groningen, waar hij werd voor een longontsteking een nachtelijke controle ajnan niet in zijn bed aange- *ij werd daarna gevonden op vloer van de begane grond iterne kliniek van het zieken- 8®de politie is hij van de twee- ieping gevallen De politie et aan een misdrijf: de man ie laatste dagen een verwar- iM|k i Tweede Kamer-voorzitter Dr. Vondeling, die dit gisteren constateerde tijdens de ope ning van de eerste Europese conferentie over de bescher ming van landbouwdieren. zei dat uit de verklaring over de mensenrechten met slechts enkele kleine wijzigingen twee artikelen kunnen wor den overgenomen die ook van toepassing zouden kunnen zijn op dieren Hoewel dr Von deling toegaf dat het moeilijk is grenzen te trekken tussen de vele verschillende soorten dieren, vroeg hij zich af waar om geen begin zou worden ge maakt met de zogenaamde landbouwdieren Als de artikelen die op dieren van toepassing zouden kun nen zijn. noemde dr Vonde ling het artikel dat niemand onderworpen zal worden aan folteringen, noch aan een wre de. onmenselijke of onterende behandeling of bestraffing en het artikel dat een ieder recht heeft op een levensstandaard die hoog genoeg is vooi de gezondheid en het welzijn, waaronder begrepen voeding, huisvesting en geneeskundige verzorging. De Kamervoorzit ter wees de ruim vierhonderd deelnemers erop dat de Ne derlandse landbouwminister Van der Stee een vernieuwing en uitbreiding van de wetge ving over het welzijn van landbouwdieren heeft aange kondigd en dat een gezond heidswet voor dieren in voor bereiding is. waarin ook bepa lingen over huisvesting en voeding kunnen worden opge nomen De voorzitter van de organisa tiecommissie, Philip Brown van de Britse dierenbescher mingsorganisatie. zei dat deze conferentie „Europees" is ge maakt omdat alleen in EG- verband actie kan worden on dernomen tot bescherming van de landbouwdieren Hij zei dat het moeilijk is per land beperkingen in het agrarisch beleid aan te brengen vanwe ge de concurrentie in andere landen die op dezelfde markt opereren. Brown zei, dat wan neer de Engelse regering zou besluiten de eierproduktie in legbatterijen te verbieden, dat niets zou oplossen, omdat de kippen die de eieren voor de Engelse consument leggen, dan zouden leven in legbatte rijen in Nederland. Frankrijk en België. Het is daarom van belang gezamenlijk maatrege len te treffen, aldus Brown. De tweedaagse conferentie, die in Amsterdam wordt ge houden. is de eerste in Europa waarop in een breed forum van gedachten wordt gewis seld over de intensieve vee houderij en de nadelen die daar voor dieren (zoals de kistkalveren, de kippen in leg batterijen en de varkens in de fokkerijen) aan zijn verbon den In de organisatiecommis sie zijn vertegenwoordigers van alle negen landen van de Europese Gemeenschap opge nomen en aan de conferentie nemen alle betrokkenen bij de intensieve veehouderij deel. zoals diergeneeskundigen, we tenschappelijk onderzoekers van diergedrag, dierenbe schermers en landbouworga nisaties. Opmerkelijk Een dergelijke brede, interna tionale discussie over de bio- industrie is opmerkelijk, om dat in het verleden de groepen die opkwamen voor een beter lot van de dieren het vaak onderling oneens waren en er van een dialoog tussen be langhebbenden bij de bio-in- dustrie en de tegenstanders daarvan tot nu toe slechts spaarzaam sprake is geweest Consument Ook op Europees niveau zijn slechts weinig vorderingen ge maakt bij het zoeken naar verbeteringen in de leefom standigheden van de land bouwdieren. Tot de belanghebbenden bij de intensieve veehouderij be horen. naast de voedselprodu centen. de dierenartsen en de agrariërs, ook de consumen ten van de produkten die deze veehouderij oplevert Als een van die consumenten deed Henk Lambertz. bestuurslid van de Nederlandse dierenbe scherming. een aanval op de overheden die schuldig zijn voor wat hij noemde „de Holo caust in de intensieve veehou derij". Lambertz zei onder meer dat het grootste schan daal in Nederland, en ook in andere landen, is dat door de overheid te weinig geld wordt besteed aan toegepast ge dragsonderzoek naar nieuwe veehouderijsystemen. „Ik be ticht de overheden ervan dat zij de burgers het zicht ontne men op de schade die aan het milieu en de dieren, maar ook aan de mens. zowel aan zijn moraal als zijn gezondheid, wordt toegebracht." aldus Lambertz beidsplaatsen vandaan haalt Vol gens het CNV mikt het kabinet veel te hoog. Zo wil het kabinet in de particuliere sector (bedrijfsleven) tot en met '81 4.500 tot 6 000 arbeids plaatsen scheppen via extra stimule ring van investeringen Volgens het CNV is die raming gezien de huidige ervaringen veel te optimistisch Ontstemd is het CNV ook over het feit dat minister Albeda van sociale zaken erg vaag blijft over de moge lijkheid om met overheidsgeld over de brug te komen om in het noorden via CAO-overleg regionale regelingen voor vervroegd uittreden (VUT) mo gelijk te maken. CNV-secretaris Ger- rit Terpstra: „Albeda moet niet zwe verig blijven doen Hij heeft vaak leuke ideëen maar hij trekt geen con sequenties als het gaat om de uitwer king daarvan" Terpstra vermoedt dat Albeda wat met die regionale VUT in zijn maag zit omdat de FNV en de werkgevers organisatie VNO al hebben laten wo- ten er in tegenstelling tot het NCV niets voor te voelen het landelijk CAO-overleg te benutten om uitslui tend in zwakke regio's speciale VUT- regelingen van de grond te krijgen ..Als jij even afwast, dan zal ik je vanavond niet verder storen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3