ab hekelt andpunt eheersraad Laatste kans FC Twente Goede dag Walter Planckaert en FC Dordrecht geteld ~i Sri Lanka wil niet cricketten tegen Israël KNVB-beker moet mislukt seizoen redden Wiersma en Jansen aan de leiding Zevende plaats Manus Bouwhuis Etappezege en twee leiderstruien in Ronde van België «<1 V"* i FtyAG 18 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 13 RHS 15 onzer verslaggevers «lECHT De laatste weken van de eerste divisie club Irecht lijken geteld. De kans dat de Dordtse club. die j bankroet is, de competitie voltooit is na het Paas- _|de uiterst gering geworden. sraad. enkele maanden te- t leven geroepen om een aan te dragen voor de al nde financiële problemen, opdracht aan het gemeen- van Dordrecht ingeleverd. velen uiterst verassende ii Dg In het onlangs uitge- pport „Betaald voetbal in steden" werd met keurig rde zinnen gewezen op de aarheid van betaald voet- Dordtse contreien. Zaken- Ie Vries, bijgestaan door de iris penningmeester van M scht Gerard Bouwer, eta- ens de presentatie van het voorzichtig optimisme, r immers in geslaagd om 'he schuldenlast (925.000 (Ojrug te brengen tot 280.000 contractspelers, trainer [Oifen diens assistent Thomas ouden een offer moeten )Q| een salarisvermindering m cent. Maar dat laatste was ilersgroep, die al maanden Vfjcht, nauwelijks te accepte- oerder Aart Ooms: „We Kfo onze oorspronkelijke eis 7 itbetaling van de achter- willen vasthouden. niet anders. En steeds Tlellen heeft ook geen zin". uwer: „Wat in vier jaar tijd en kan onmogelijk in twee weer worden, opgebouwd, sraad heeft een bepaalde _3t rapport neergelegd waar- )e|)artijen akkoord moeten et betaalde voetbal in Dor- edden. Als nu blijkt dat de achter het onderdeel van d g van de spelerssalarissen lan geven zij er blijk van in te gaan dan 30 pro hun salarissen in te le- perikelen van de laagst eerste divisieclub heb- Jiji een absoluut dieptepunt het vertrouwen dat alles op z'n pootjes terecht zou iben spelers en trainer Jan elopen maanden het nodi- a< opgebracht voor de situa- *ab: „Het geknoei met de is al in september vorig •n. De KNVB heeft toen f drie voor de uitbetaling aar daarna heeft niemand ontvangen. Desondanks doorgegaan." ,_-time dienst van de FC 91 (zijn contract loopt pas jaar af), ontvangt zelf al geen cent meer. „In het en zou dat een onmogelij- zijn, maar in het betaalde zkfordt zoiets kennelijk als pvaren. Je probeert Je te zo hier en daar een le- sluiten, maar dat kan na- zo doorgaan. Ik heb op an%an mijn huis geen zak met an waarmee ik geld kan liet een schandalige zaak te de zwarte piet nu wordt d aan de spelers. „Zij heb- J inlang geduld gehad, zij bei die periode de bereidheid zich voor meer dan 100 ndl te zetten. De beheersraad oorbeeld aan die jongens len. Het is toch lachwek- de heren bij de eerste de nslag de handdoek in de Jn. Ik heb waardering voor louwer en De Vries hebben »°,ar ze hadden hun op moeten teruggeven. Ik tandpunt van de beheers- ireel. ries heeft nog voorgesteld een onkosten-voorziening lizei ITSCl COLOMBO Sri Lanka wei gert tegen Israël uit te komen in het toernooi om de wereld beker cricket, dat in mei in Engeland zal beginnen. Dit werd in Colombo door de mi nister van buitenlandse zaken van Sri Lanka, Sahul Hameed, bekendgemaakt. Op een pers conferentie verklaarde de mi nister dat Sri Lanka geen en kel contact op sportgebied met Israël kon en wilde voeren, omdat de diplomatieke ban den met dat land waren ver broken. Gevraagd naar de wedstrijden om de wereldbeker voor cri- ketters zei hij: „Ik weet niets af van regels over dit soort wedstrijden, maar Sri Lanka kan geen wedstrijden spelen tegen Israël". De wedstrijd zou op 4 juni worden gehou den. Intussen verklaarden of ficials dat een ploeg van 16 man van Sri Lanka zich naar Engeland zou begeven om deel te nemen aan de wedstrijden om de wereldbeker. Jan Rab gezegd: „Laat zien dat FC Dordrecht wel bestaansrecht heeft. We wonnen nog ook. maar in dit stadium is win nen of verliezen eigenlijk niet belang rijk meer." Jan Rab blijft het een onverteerbare zaak vinden dat er anno 1979 zo wordt gespot met de belangen van de werknemers. „In welke bedrijfstak kun je het in deze tijd nog verkopen dat er vier maanden lang geen cent wordt uitgekeerd. Jazeker, dat kan alleen in het betaalde voetbal." Nu er geen oplossing is gevonden voor de financiële problemen van de FC Dor drecht zal de fiscus die bereid is de helft van de belastingschuld kwijt te schelden en de andere schuldeisers weer aan de bel trekken wanneer het faillisement wordt aangevraagd. De spelers zijn dan transfervrij en kun nen zonder vergoeding door andere clubs worden aangetrokken. Zij die geen emplooi kunnen vinden hebben recht op een WW-uitkering. Tot slot sekretaris J. Erkelens van FC Dordrecht: „De grootste fout die wij hebben gemaakt is dat wij vier jaar geleden het besluit hebben genomen door te gaan met het betaalde voet bal in Dordrecht. Dat de beheersraad het nu op een ton heeft laten springen kan ik niet rijmen. Er zal wel ergens een addertje onder het gras zitten." SOESTERBERG Harm Wiersma en Hans Jansen hebben na de negen de ronde van het Nederlands dam kampioenschap in Soesterberg de lei ding genomen met twaalf punten. Wiersma won gemakkelijk van Joost Hooijberg en Jansen versloeg in een onregelmatige partij John van der Borst. Jannes van der Wal en Johan de Boer vielen terug naar een gedeel de vierde plaats. Van der Wal verloor van Bronstring en De Boer ging ten onder tegen Van Aalten. De debute rende Jos Stokkel registreerde zijn vierde overwinning. Nu werd Johan Bastiaannet het slachtoffer. De eer ste winst was er voor Van Aalten, die de punten binnenhaalde ten koste van De Boer. Negende ronde: Drost-Boom 1-1, Van der Wal- Bronstring 0-2, Van Aalten-De Boer 2-0, Jansen- Van der Borst 2-0, Stokkel-Bastlaannet 2-0, De Rulter-Clerc 1-1, Wlersma-Hooijberg 2-0. Stand: 1/2. Wiersma en Jansen 12 punten, 3. Bron string 11. 4/6. Van der Wal, Boom en De Boer 10,7/ 11. Stokkel, Drost, De Ruiter, Bastiaannet en Clerc allen 9.12. Van Aalten 7.13. Van der Borst 6. 14. Hooijberg 3. HILVERSUM Manus Bouwhuis is op de draf baan in Hilversum als ze vende geëindigd tijdens het Europese kampioenschap voor beroepspikeurs. Dit betekent dat Bouwhuis niet zal deelnemen aan de strijd om de we reldtitel, die in september in Austra lië en Nieuw Zeeland wordt gehou den. Hiervoor plaatsten zich de eerste drie. De Europese titel ging voor de tweede achtereenvolgende maal naar de Westduitser Heinz Wewering, die in de laatste koers de Fin Pekka Korpi alsnog passeerde. De derde plaats was voor de Noor Ulf Tho- resen. De eindstand: 1. Heinz Wewering (WD1) 258 pun ten. 2. Pekka Korpl (Fin) 252,5, 3. Ulf Thoresen (Noo) 224,5. 4. Jlm Frick (Zwe) 210, 5 Michel Roussel (Fra) 204, 6 OUbert Martens (Bel) 200, 7. Manus Bouwhuis (Ned) 197. 8. Johann Scherber (Oos) 193, 9. Sten Nielsen (Den) 107, 10. Ferenc Is tok (Hon) 133. door Matty Verkamman ENSCHEDE FC Twente begint morgenavond aan de laatste kans om het al grotendeels mislukte voetbal jaar 1978-1979 nog enigszins op te fleuren. Het nationale bekertoernooi waarvoor morgen de eerste confron tatie in de halve finale met mede tobber PSV wacht, biedt de oostelij ke eredivisionist nog de enige moge lijkheid om opnieuw een plaatsje in de Europese competitie te verdienen. Volgende week dinsdag wordt tijdens de return in Eindhoven beslist of het restant van de competitie, dan nog altijd acht ronden, voor de Twentena ren een vrij oninteressant gebeuren dan wel een kostbare martelgang wordt. De amper gevulde Diekman- tribunes van de laatste weken zullen in het geval van uitschakeling in de beker, voor de competitie alleen nog maar leger worden. De dubbelstrijd met PSV is naast het uitzicht op internationaal voetbal, in directe zin van belang voor de kas. Maar manager Ton van Dalen betwij felt inmiddels of er straks ook daad werkelijk sprake zal zijn van een fees telijke recette. Zoals bekend wordt voor de KNVB-beker op basis van recettedeling gespeeld, waarbij de houders van seizoenkaarten geen ge bruik kunnen maken van hun knip- kaart. Van Dalen: „En je moet maar afwachten hoeveel er dan van die 16.000 seizoenkaarthouders bij PSV komen kijken. Daarnaast weet ieder een in deze streek dat het voor FC Twente om een laatste kans gaat, maar de ploeg heeft de laatste tijd bepaald geen beste reclame gemaakt. De nederlaag bij Sparta en NAC, dat kan altijd gebeuren, maar één punt uit twee wedstrijden met NAC is na tuurlijk te weinig". Die zwaar teleurstellende score van het Paasweekeinde paste geheel bij de serie decepties die na de winter stop is genoteerd. In acht wedstrijden werden niet meer dan zeven punten vergaard, hetgeen intussen tot het voor Twentse begrippen tamelijk smadelijke gemiddelde van één punt per wedstrijd heeft geleid Het sei zoen had zelfs nu al compleet ver knald kunnen zijn, wanneer in de kwartfinale niet zo verrassend af stand van AZ'67 (in Alkmaar) was genomen. Van Dalen voert de huidige malaise voor een groot deel terug op de vele blessures. „Die waslijst werkt een martelgang wel in de hand. We zitten op dit moment met zo n negen gebles seerden. Het is zeer de vraag of er tegen PSV elf spelers met voldoende eredivisie-ervaring in het veld zullen staan". Strijdveen, Bruggink en Pahl platz blijken er het ergst aan toe te zijn, terwijl het meespelen van Otto, Van Gerven, Van Iersel en Thoresen evenmin voor de hand ligt. Toch zijn het uiteraard niet alleen de kwetsuren die FC Twente hebben doen duikelen. Het vertrek van voor name krachten als Mühren.l Thijssen en Wildschut (de laatste twee tussen tijds) heeft de ploeg danig verzwakt, waar alleen de komst van de Haagse verdediger Zondervan tegenover stond. De technische leiding had het van meet af aan over een overgangs jaar. Jonge spelers als Sanchez Tor res, Thoresen, Strijdveen en Zonder- Theo Pahlplatz van moesten de gaten opvullen, maar dat dit een moeizaam proces is ge worden. staat vast. FC Twente gaat trouwens door met die verjonging. Van Dalen heeft het oog gericht op vijf jeugdige spelers, wier namen hij niet wil prijs geven maar waarvan er twee naar Enschede moeten komen. Dat houdt onder meer in dat de getrouwen Van der Vall en Van Ierssel moeten vertrek ken. Hun contracten zijn opgezegd; zij hebben wel recht op een vrije transfer. De meeste anderen hebben nog een lopend contract (Pasveer, Strijdveen, Otto, Lindsted, Zonder van) of zijn al een nieuwe verbintenis met de stichting aangegaan. (Van Gerven, Drost. Overweg, Gritter. Thoresen). Dan resteren nog drie A- spelers. die nog niet hebben bijgete kend: Bruggink. Sanches Torres. Pahlplatz. Met name de positie van de laatste is pikant. De voormalige international leek vorig jaar al op zijn laatste voet balbenen te lopen („Ik was al afge schreven". zegt hij zelf), maar tot verbazing van iedereen kan uitgere kend Pahlplatz zo ongeveer als enige op een geslaagd seizoen terugzien. Door de vele mutaties kwam er op het middenveld alsnog een plaats vrij voor de reserve en de 32-jarige routi nier bewees daarop meteen zijn klas se nog eens. De stuurmanskunst van Pahlplatz wordt zelfs zo gewaardeerd dat het niemand zal verbazen indien de geblokte Oldenzaler volgend jaar samen met Epi Drost de Jonge garde mag begeleiden. Ongeveer in de rol zoals zijn leeftijdgenoot Wim Jansen die momenteel met veel succes bij Feljenoord speelt. Pahplatz zelf ..Begin mei wordt dat pas bekeken. Mij is gezegd dat er wel een nieuw contract in zit als ik zo blijf spelen Het gaat mij bij een contract verlenging niet alleen om het geld. Ik heb ook het gevoel, dat ik in een bepaalde rol op het veld nog van belang kan zijn voor FC Twente. Ver der maak ik me er niet druk om. In mijn hart blijf lk het liefst bij Twente, maar wanneer dat niet kan ligt de zaak heel eenvoudig: dan speel ik volgend seizoen voor Heracles". DILSEN De derde dag van de Ronde van België berekende In meer dan één opzicht de dag van Walter Planckaert. Na ln de eerste twee etap pes als tweede over de eindstreep te zijn gekomen, lukte het hem in de etappe van Geel naar Dilsen door de Antwerpse Kempen, de concurrentie achter zich te houden. In de eind sprint was hij sneller dan Piet en Fons van Katwijk, die de tweede en de derde plaats bezetten. Daar bleef het voor Planckaert echter niet bij. De ritzege in Dilsen leverde een tijds- vergoeding op, waardoor hij de lei dende positie van zijn landgenoot Staf van Roosbroeck in het algemeen klassement overnam. Alsof dat nog niet voldoende was, mocht de Belg ook de leiderstrui behorende bij het puntenklassement over de schouders trekken. l Walter planckaert (Bel) 154 km ln 3 uur 45 min 00 sec (met tljdsvergoedlng 3.44,30), 2. Plet van Katwijk (Ned) 2.t (met tljdsvergoedlng 3 44,45). 3. Fons van Katwijk (Ned), 4. Tackaert (Bel). 5 Renter (Bel). 6. Van den Brande (Bel). 7 Telrllnck (Bel). 8. De Wolf (Bel), 9. Priem (Ned). 10. De Meyer (Bel). 17. Allng, 20. Jan van Houwellngen. 30. Schurgers, 40 Verbrugge, 41. Schipper. 45. Knete- mann. 50 Maas, 61 Bal, 69. Adrie van Houwelln gen allen in dezelfde tijd als de winnaar. 78 Raas op 17 sec82. Havik op 110. Het algemeen klassement na drie etappes: 1 Walter Planckaert 11 uur 57 min 59 sec., 2 Wlllems (Bel) op 12 sec Van Roosbroeck op 15 sec 4 Van Sweevelt (Bel) op 20 sec5. Oodefroot (Bel). 6 Andre Dlerickx (Bel). 7 Van Haerens (Bel) op 30 sec.. 8 De Meyer op 32 sec 9 De Wolf op 33 sec 10. Jan van Houwellngen. 12 Adrie van Houwelln gen. 13. Aling op 36 sec 26. Schurgers op 1.00. 44 Piet van Katwijk op 1.13. 46. Raas op 1.15. 50. Verbrugge op 1.19, 51 Fons van Katwijk. 52. Maas. 56. Priem op 1 28. 61 Knetemann. 72. Bal op 2.48. 79. Havik op 4.18 Hennie Kuiper is als vierde geëindigd in de wegwedstrijd Parijs-Camem- bert. Kuiper werd in de eindsprint verslagen door de Fransen Linard en Vallet, die in deze volgorde tweede en derde werden. De wedstrijd werd ge wonnen door Raymond Martin, die na 237 kilometer alleen aankwam in Vimoutiers. De tijd van de winnaar was 6 uur 16 minuten en 40 seconden. Bijna een minuut later arriveerde het GOLF De Franse golffederatic heeft op aan drang van de Franse regering besloten de toer- nee van de damesequipe naar Zuld-Afrika af te gelasten De ploeg zou vandaag vertrekken. Claude Roger Cartler, de voorzitter van de golf- federatle. zei dat men een eventuele uitsluiting van Frankrijk van deelneming aan de Olympi sche Spelen riskeerde door zes golfsters naar Zuid-Afrika te sturen. „En dat risico nemen wij niet." aldus Cartler grote peloton waarvan Linard de sprint won. Joop Zoetemelk bezette de zevende plaats. De Belgische beroepswielrenner Ro ger de Vlaemlnck is winnaar gewor den van de eerste etappe van de Ron de van Apulie (Italië). De 219,5 kilo meter lange rit ging van Grottes de Castellana naar Lucera. De Vlae- minck legde de afstand met een ge middelde van 40,398 kilometer per uur af in 5 uur en 26 minuten. De Italiaan Vittorio Algeri legde met zes seconden achterstand beslag op de tweede plaats. De Luxemburger Kim Andersen heeft de vierde etappe van de ama teurronde van Nedersaksen gewon nen. Andersen legde de 134 kilometer van Wolfsburg naar Nienburg af ln 3 uur 20 minuten en 16 seconden. Twee de werd de Pool Tadeusz Wojtas en derde de Westduitser Rolf Haller. An dersen nam de leiding in het alge meen klassement over van de West duitser Wilfried Trott. De Nederlan der Han Vaanhold eindigde in de vier de etappe als zevende in dezelfde tijd als de winnaar. IJSHOCKEY - Uitslagen WK-groep A ln Mos kou: Canada-Finland 5-4 (1-1, 3-1 cn 1-2), Polen- Wcst-Dultsland 3-3 (0-1, 1-2 en 2-0) en Tsjechoslo- waklJe-Amerika 2-2 (1-1, 1-1 en 0-0). SCHAKEN Uitslagen vijrde ronde toernooi in Montreal. Spasski <8ow)-Hort (TsJ) >/»-'/», Kavalek (VS)-Hübner (W-Dl) 0-1, Tal (Sow)-Larsen (Den) 1- 0. Portlsch (Honi-Karpov (Bowl j->/a, Timman (Nedl-LJuboJevlc (Joel i/i-'/i. Stand 1 Portlsch 4. 2. Karpov en Tal 3"j. 4 HQbner 3. 5 LJuboJevlc 2'iï 1, 6 Spasski 2. 7 Timman en Hort I'd I. 9 Kavalek 1 1 en 10. Larsen BADMINTON Denemarken is Europees Jeugd kampioen geworden In Muihelm werd In de finale met 3-2 gewonnen van Engeland Nederland werd in de poule twee achter de 8owJet-Unle Neder land won van Ierland (3-2). Oostenrijk (4-1), Noor wegen (5-0) en verloor van de 8owJet-Unle (0-5). VOETBAL De nieuwe data voor de strijd om de wereldbeker tussen Boca Juniors en Club Brugge zijn 15 Juni en een nog onbekende dag In augus tus. De eerste wedstrijd la ln Argentinië, de twee de ln Belgie. TENNIS Nederland zal ln het toernooi om de Federatiebeker vertegenwoordigd worden door Betty SUWe. Elly Vessles. Marianne van de Torre en Marcella Mesker. Het toernooi vindt plaats ln Madrid BOKSEN - In Eindhoven Is op 63-Jarige leeftijd de heer O. C. N. Jansen overleden aan de gevolgen van een hartaanval De heer Jansen was dagelijks bestuurslid van de Nederlandse Boks Bond. waar van hij sinds 1969 deel uitmaakte. De begrafenis Is morgenmiddag ln Eindhoven. VOETBAL De Deen Frank Amesen heeft zijn contract bij AJax verlengd met twee Jaar. Ook zijn landgenoot SOrcn Lerby blijft tot Juni 1981 bij de Amsterdamse club. ZEILEN Jaak Haakman uit Enkhulzen is tij dens internationale Laserwedstrijden in Kiel als eerste geëindigd voor de Brit TTevor en de Zweed Nllsson Door de slechte weersomstandigheden konden maar twee van de vier races doorgang vinden. In totaal kwamen 86 boten aan de start. :end gulden te verstrek- ichot op de achterstallige Dat werd echter niet geac- ="Zlj eisten voor 18 april vol- «taling van de achterstalll- sen zoals dat contractueel elegd. Rab: „Toen de spe- dagmorgen op de hoogte El ïsteld van het feit dat de ld er het bijltje bij had id was de stemming bene- lenln de thuiswedstrijd tegen Amersfoort werd erbarme- gevoetbald. Tot overmaat verloren we ook nog door d int in eigen doel. Maandag lU< emming iets beter. Ik heb In Alma Ata zijn twee wereld- Ene Heiden verbeterd Alexander Inatoli Medennikov kwamen op de OS *'een tijd van 1 14.80 Het record nd op 1 14.99 Op de 300 meter is Dtmltri Oglobin 4.04,06 tegen ilen half maart I 4.06.91 Het 25-jange Jubileum-toer- ntebeker voor heren zal in 1980 in «1 worden gehouden Het toernooi len van 26 april tot 4 mei Op de 1ert de Westduitse volleybalbond ^-Jarige jubileum Het UEFA-jeugdelftal van Malta i voor de eindronde van het I u het Europees kampioenschap In Nlstrtjd versloeg Malta Liechten- Btj de rust was de stand 2-0. De transfer van de Deen Allan ntt" Barce'ona kost de Spaanse club ioen gulden Volgens de Deense 81 *»l 8imonsen deze week een hand- ICl en onder een driejarig contract •erkgever Borussia MOnchenglad- 3.2 miljoen gulden. Simonsen op 2 miljoen STEEN Als Limburg te koop was zouden we het nog niet aan de straatstenen kwijtraken. Niets lijkt er hier zo erg op een provincie als dat wormvormigaan- hangsel. Geen taal, geen land, geen volk. Maar wel om de haverklap gekrenkt. Zeer achterdochtig, want achter elk stuk bronsgroen eiken hout kan 'n Hollander staan die de hele zaak in één klap uit het zelf gekozen isolement van de middel eeuwen wil tillen. En zo autoriteits- gevoelig dat ze de krant gelóven. Nu krijgt ieder land de krant die het verdient. Dus Limburg heeft er twee. Ze bestrijden elkaar op leven en dood via de exploitatie van de achterdocht, de gekrenktheid en de autoriteitsgevoeligheid van de pro vincialen. Zoiets mondt dan uit in een stuk over de NOS die Limburg discrimi neert. Dat de voorstelling van zaken in hoge mate onjuist is tekent slechts de strijd tussen de twee dag bladen. Niet het beleid van de NOS is het doelwit maar de beurs van de Limburger die zich zo graag ge krenkt voelt. Die kan bediend worden. Zo kwam het dat Sjeng, die toch al liep te griepen omdat Roda JC (ge lukkig) geen kampioen wordt en FC VVV (natuurlijk ook gelukkig) de gradeert plus dat hij dat ene uur per week dat hij niet naar de Duitse televisie kijkt op Studio Sport niet eens beelden van zijn eigen Lim burg te zien krijgt, zo kwam het dus dat griepende Sjeng een steen pak te en niet eens zo best mikte op een NOS-auto. Barst. En de NOS stopte meteen met de opname. Zie je nou wel. de NOS discrimineert Limburg. Nee. het zat zo. Sjeng was even een pilske gaan pakken in Café Het Eikske. Het werden er vijftien, veef- teen. Op dat moment smeet Wiel hem eruit. Precies tegen de zijruit van een juist passerende NOS-auto die een plaatselijke kermiskoers, die nog wel naar bier heet. volgde. Barst. De NOS stopte meteen met de opname. Zie je wel. discrimi natie. Nee, nee. Het ging zo. Sjeng had de krant gelezen en dacht: zie je nou wel, wij worden altijd gediscrimi neerd. Toen er in de middaguren een koers passeerde en Sjeng een auto van de NOS ontwaardde. be dacht hij zich geen moment. Hij greep een steenkool en raakte de auto vol in de flank. De NOS stopte meteen met de opname Wat worden we toch gediscrimi- V c- neerd dacht Sjeng "s avonds toen de gebarsten ruit langdurig op de tele visie werd vertoond. Een hele pro vincie en één dagblad waren hem dankbaar. REKENING De onder de naam Deltalloyd optre dende volleybalclub AMVJ gaat volgende week beslissen over de fu sie met NFC en de verhuizing naar Amstelveen Alles wijst erop dat beide voorstellen het wel zullen ha len. Ook al omdat alleen de senio ren van AMVJ op deze vergadering stemrecht zullen hebben. Voor hen is zo'n verhuizing niet zo'n ramp. Met de junioren zit dat wel iets anders. Een verhuizing van een club met een aanzienlijke groep leden tussen de 9 en 13 jaar is aardig ingrijpend. AMVJ speelt nu in het district Amsterdam. Wedstrijden buiten die gemeente komen niet op de lijst voor. Bij de verhuizing nanr Amstelveen komt de club onder het bewind van het district Haarlem te staan En omdat Amstelveen, om het eufemistisch te zeggen, niet al te ruim in de sporthallen zit, zal het betekenen dat de kinderen uit Am sterdam-I voornamelijk) West. hun spel op ruime afstand van het huls moeten gaan spelen. Een vergadering met de ouders heeft al uitgewezen dat men daar bepaald ongelukkig is met de over stap naar Amstelveen. AMVJ lijkt ondanks het verleden met de jongeren weinig op te hebben. Er is mat iets gemompeld over het zoe ken naar een oplossing. Er raakten maar heel weinig ouders van onder de indruk. Men denkt erover om voor de kinderen van de rekening van AMVJ een nieuwe club op te richten. Hoewel. Er daagt mogelijk hulp. In Amstelveen bestaat naast NFC nog een volleybalclub: Sint Martinus. Deze vereniging heeft langdurig met AMVJ over een fusie gespro ken. Uiteindelijk werd men het toch niet eens. Het grootste struikelblok was de groep recreatiespelers van Sint Martinus die recht heeft op minstens evenveel bestuurlijke aandacht als de kleine top. NFC is er bij de fusiebesprekingen in ge slaagd AMVJ te dwingen tot een erkenning van het belang van de recreatiespelers. Daar worden nu dus niet de NFC-leden maar de le den van AMVJ de dupe van. Voor hen daagt er dus mogelijk hulp. Sint Martinus wil graag on derzoeken in hoeverre er mogelijk heden bestaan om desnoods met een Amsterdamse dependance vol leybal te gaan spelen. In die depen dance kunnen dan de jeugdleden van het huidige AMVJ opgevangen worden. Daags na de ledenvergadering waar AMVJ de jeugd van zich af gaat schudden, organiseert de sponsor van AMVJ een persconferentie waarop bekend gemaakt gaat wor den hoe Deltalloyd de financiële injectie, onder dank voor de bewe zen diensten (want het heeft miljoe nen guldens gescheeld), gaat afbou wen. Daarvoor wordt een periode van drie jaar gebruikt. Daarna zal de sponsor ook nog helpen bij het zoeken van een nieuwe geldschie ter. Dankuwel voor zoveel goed heid. Ook namens de kinderen. PLAYBOY Gelukkig werd net Tweede Paasdag nog slecht weer. Tijd dus voor fraaie lektuur. Bijvoorbeeld over het in stortende imperium van de voetbal ler Johan Cruijff. Hele mooie verha len zelfs, in De T. en Het Parool. Vooral de laatste story, b'.jeenge- roddeld door Gerard Trebert van de TROS. deed het gebrek aan zon al snel vergeten. Het is het soort sport journalistiek waaraan Parool hoofdredacteur Sandberg, naar hij zegt maar wat zegt dat zo'n hekel heeft. Meneertje Trebert, de postbode van de TROS. Hij bereikte het hoogte punt van zijn verbazingwekkende carrière toen hij met een zak vol briefkaarten bij Johan Cruijff op de stoep stond namens de belachelijke actie 'Trek Johan Cruijff over de streep'. Daar ben ik 's nachts nog wel eens gierend van wakker gewor den. Ik mag er ook graag aan den ken als hij voor de radio zijn door wrochte commentaar op het wereld gebeuren uitspreekt. „Geslepen profiteur aast op voet bal-miljoenen", staat er boven het verhaal. Na een paar zinnen al zit hij volop in het overspannen Wibo- jargon. „Voor wie mocht twijfelen aan de berichten die de laatste we ken uit Barcelona zijn overgewaaid, volgen hier de keiharde feiten". Dan volgt er dus geen enkel keihard feit. Dan volgt er gewoon een uit achterklap opgetrokken beeld dat de Johan Cruijff-fan tot tranen moet roeren. Bijvoorbeeld dat het hele kapitaal van de ex-voetballer inmiddels in de handen van een boef terecht is gekomen. Dat kapi taal bedraagt tussen de 20 en 30 miljoen gulden, tenminste meneer tje Trebert heeft dat gehoord in Spaanse bankkringen waar Cruijff dus vrijwel geen zaken mee deed. Een kapitaal dat „moeiteloos ten prooi gevallen is aan een man die met evenveel zorgvuldigheid, intel ligentie en taktisch inzicht, datzelf de vermogen naar zich toe heeft weten te trekken". Moeiteloos ten prooi gevallen. We moeten dus aannemen dat Johan Cruijff een treurige sukkel is. met een vriendelijke glimlach te lijmen en te bestelen. Nou nee, meneertje Trebert geeft Cruijffs zakenpartner Basilevich een rits kwalificaties mee die duidelijk moeten maken dat Cruijff het slachtoffer is van een „geslepen profiteur". Uit de tas vol modder die hij meezeult haalt me neertje Trebert achtereenvolgens tevoorschijn: playboy, zakelijke overval, dramatische ontwikkelin gen. uitermate sluwe wijze, zakelijk in zijn macht, uiterst behoedzaam, het vertrouwen van zijn latere slachtoffers te winnen, geslepen charmeur en beslissende slag. Die kant moet je ook wel op als je niet eens voldoende gegevens ach ter de hand hebt voor een berichtje van tien regels, terwijl Je een hele pagina hebt beloofd Dan slaat de Aktua-doctrine onverbiddelijk toe Het Parool geeft de TROS een hapd Kunst, zo wordt alles beter dan ooit PLAYBOY (2) Nu het toch regent kan het er wel van af: dan was dat verhaal in De T. heel wat duidelijker. Beter, zou lk bijna gaan zeggen. Michel George Basilevich heet hier Michel Georges Basilevitch. En hij maakt duidelijk wat er volgens hèm allemaal om ls gegaan bij de zaken die hij dreef samen met Johan Cruijff. Als Cruijff dat geld kwijt is draait het om een bedrag van 1.750.000 dollar. Wel een paar cen ten minder dan Trebert doet voor komen. Basilevitch doet ook uit de doeken hoe dat zat met de centen van Cruijff. Hij bracht ze niet in koffer tjes naar Zwitserland, dat deden anderen. Maar Basilevitch mag op grond van zijn status zoveel geld als hij maar wil Invoeren ln Spanje. Zo kwam Cruijffs geld van de Zwitser se banken terug door handig ge bruik te maken van de naam van Basilevitch. Deze deed natuurlijk nog wel iets meer dan alleen zijn naam ter be schikking stellen. Hij bemoeide zich uitbundig met de zaken van Cruijff en Coster. Zo uitbundig dat hij stelt dat de fotocopieën die hij bewaard heeft van alle transacties die hij pleegde voor Johan Cruijff, nu erg van pas kunnen gaan komen. Basi levitch: „Ik heb dertig tot veertig voorbeelden van transacties die het daglicht niet kunnen verdragen. Als Coster en Cruijff oorlog willen, komt alles op tafel. Het zal mij tien dagen, maar hun tien Jaar gevange nisstraf kosten, schat ik". En passant geeft hij nog een fraai staaltje van de manier waarop er met Cruijff zaken te doen was. Bar- celona-voorzitter Nunez kocht voor naar schatting 500.000 gulden Cruijffs steun bij zijn verkiezings campagne. Van andere affaires noemt hij slechts de vla Zwitser land geïnvesteerde bedragen. Johan Cruijff zelf kon in verband met zware overspannenheid geen commentaar leveren. Johan Nees- kens, door Cor Coster aangewezen als een ander slachtoffer van Basile vitch. zegt in De T. dat hij nooit zaken heeft gedaan met de man. De waarheid zal bij de FC Beerput te Barcelona ongetwijfeld een mooie rol op het middenveld spelen. DYNAMISCH Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak Jazeker Het was Tweede Paasdag zo'n slecht weer dat ik dacht, kom lk ga Elseviers Weekblad maar eens lezen. Kan Je nagaan. Maar geen spijt van gehad hoor. Dat blad, waarvan ik dus dacht dat het een ereplaats had op het salontafeltje van mr. Eric Vilé. dat is die vleesgeworden aardappel achter in de keel die het betaalde voetbal bestiert, dat blad dus ont leedt de man zeer nauwkeurig en laat hem nakend en hulpeloos ach ter. Fantastisch werk. Weet je wat die man aan het eind van drie uur gedraai en gezever zonder bodem zegt? Hij zegt: „Het betaalde voet bal is wel degelijk een bedrijfstak. Alleen zijn niet alle bedrijfsecono mische maatstaven erop van toe passing". Ja, ja. een pak koffie is een fiets, want die is ook ln een winkel te koop. Van dat soort onzin barst het. Het ene moment zegt hij dat Hogewonlng af moest treden en even later vindt hij het onbegrijpe lijk dat Hogewonlng aftrad. Of hij zegt bijvoorbeeld dat de Amro bank bij FC Dordrecht een deel van de schuld heeft kwijtgescholden. Niet waar dus. De bank wilde negentig procent van de schuld kwijtschel den als de andere schuldeisers, zoals de belasting en de bedrijfsver eniging. ook negentig procent van de schuld van FC Dordrecht zouden kwijtschelden. Vllé knoopt er achte loos een betoog aan vast dat het betaalde voetbal minder last heeft van de banken die hun geld terug willen zien dan van de gemeen schap, die van geen uitstel van be taling meer wil weten. En dat is dan voorzitter geworden van het prof voetbal. Nog eentje? Vraagt Else vier: Waarom mag de handel ln mensen in de voetballerij wel. en elders in het bedrijfsleven niet? Zegt die Vllé: „Omdat het geen han del in mensen ls. Althans niet in strikte Juridische zin. De spelers zijn namelijk vrij om te gaan en te staan waar ze zelf willen. In het geval-Mühren bij voorbeeld is dat uit en te na onderzocht. Milhren wilde graag naar AJax en FC Twen te was best bereid hem af te staan. Alleen Twente vroeg een prijs die AJax niet bereid was te betalen. Maar hij had weg gekund als AJax maar meer betaald had" Elsevier legt hem daarop uit wat hij nu pre cies zegt, namelijk dat het inder daad handel ln mensen is Komt die Vllé terug met de verklaring „Als Ik naar een ander advocatenkantoor kan, maar die zijn niet bereid om mijn salaris te betalen, dan kunt u toch niet spreken van handel in mensen"? En dat denkt dan dat er nog mensen zijn die serieus naar hem willen luisteren Kom nou. Dit soort lui treedt normaal op in dun bezette maar goed gesubsidieerde zalen, en ze noemen het een pro gramma met een lach en een traan

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15