Ifficiële prijs (ie betekent eeds minder Wie ons kent via zijn rekening-courant noemt ons slagvaardig. Wie ons niet kent, moet maar 's een boekje laten komen. "N Rabobank S a Produktie moet aan behoeften dienstbaar worden Veel kritiek op suggestie Voorwaarden bij overname Neder horst Maltezer aardappelen Colportagewet van kracht op Huishoudbeurs pte verstoten uit OAPEC Bonden vragen uitspraak: Medewerker FNV gooit knuppel in hoenderhok SDAG iAG 18 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 RHS 13 Bi onzer verslaggevers 4/KOEWEIT Het gaat er steeds meer naar uitzien prils van 14,54 dollar per vat van 159 liter, die per 1 april OPEC ls vastgesteld, lager zal zijn dan de feitelijke pprljs van olie. Iran vraagt sinds gisteren 16,57 dollar 1 vat lichte olie en 16,94 dollar voor zware olie. Koeweit prijs voor zware olie vastgesteld op 15,80 dollar. iPEC-vergadering van vorige (ladden de leden al afgespro- j toeslagen mochten leggen Ifficiële prijs. Saoedl-Arabië I olie niet duurder gemaakt >elt er niets voor de grotere te vangen. Een vraag die jen zal toenemen omdat de I landen elders meer moeten laar ook omdat Iran, na de de tweede olie-exporteur in ld, nog steeds minder expor- n voor de politiek omwente- or het afgelopen weekeinde Iran weer een dagproduktie niljoen vaten, ongeveer twee m de maximum-produktie. en gaan er van uit dat zij bij ngere export dan vorig Jaar grote opbrengst kunnen be- f dit lukt is op het ogenblik iraag. Op de nieuwe prijs zijn n contracten afgesloten. hervatting van de ollepro- eeft Iran voornamelijk ver in Japan en aan Europese appijen. Ook de Amerikaan- chappij Ashland Oil is klant grote olieconcerns uit de VS iet tot nu toe laten afweten. i-Arabië aoedi's het ontstane gat niet pvuilen blijkt onder meer flat zij hun tijdelijke vergro- de export hebben terugge- aar de 8,5 miljoen vaten per zij uitvoerden voor de moei- in Iran begonnen. angere termijn voelt Saoedi- eelnig voor een zeer grote e, zo blijkt uit een rapport publiceerd door een commis- Amerikaanse senaat. Jaren ging Saoedl-Arabië er zelf tt op den duur 20 miljoen dag zouden worden gepro- en dat dit hoge peil tot het in deye eeuw kon worden ge lid. Later werd het maximum bp 16 miljoen vaten, die eerst zouden moeten worden ge- n later pas in 1986. Senator RDAM (ANP) De besturen Vereniging van beursmake- assurantiën en de Nederland- Inlging van assurantieadvi- IVA zijn het eens over een aan van de beide organisa-. de ledenvergaderingen van en 22 mei zullen hiertoe voor- Korden gedaan. Frank Church, de voorzitter van de commissie, vindt zestien miljoen va ten nu al zeer optimistisch. De Saoe- dische minister van oliezaken, sjeik Jamani verklaarde dat zijn land er niet veel voor voelt om de olieproduk- tle om welke reden dan ook te ver groten. In het Amerikaanse rapport wordt naar aanleiding van de politiek van Saoedl-Arabië gezegd dat de VS niet afhankelijk mogen worden van een uitbreiding van de Arabische oliele veranties. Egypte Egypte is geschorst als lid van de Organisatie van Arabische olie-ex- porterende landen (OAPEC). Egypte krijgt geen olie meer uit de aangeslo ten landen omdat het een vredesver drag met Israël heeft gesloten. De schorsing houdt tevens in dat Egypte is uitgesloten uit de Arabische ollere- derij en uit de Arabische maatschap pij voor investering van ollegelden. Egypte produceert 90.000 vaten olie per dag, wat genoeg is voor de eigen behoefte van het land. Bovendien blijft er nog iets over om te exporte ren. Toch importeert Egypte bepaal de olleprodukten als butaan en smeerolie, samen goed voor zes pro cent van de totale behoeften. Inmiddels zijn de Egyptische en Is raëlische ministers van energiezaken, Hilal en Modal besprekingen begon nen over de terugtrekking van Israël uit de olievelden in de Slnaïwoestijn. De ministers zelden afzonderlijk van elkaar geen grote problemen te ver wachten bij de onderhandelingen. Is raël moet de oliebronnen in oktober verlaten hebben. De bedoeling is evenwel dat Egypte aan Israël zal leveren. Laatstgenoemd land heeft zelf vrijwel geen olie en kreeg toen de sjah nog aan het bewind was ruim de helft van zijn olie uit Iran. Noorwegen zal binnen afzienbare tijd zeker niet tot de olieleveranciers aan Israël gaan behoren. De Noorse rege ring heeft maar erg weinig olie ter beschikking, zei premier Nordli in be sprekingen met de Amerikaanse vice- president Mondale. Deze praat met verschillende bondgenoten over de Amerikaanse garantie aan Israël ge durende vijftien Jaar genoeg olie te leveren. Politieke bezwaren zijn er volgens de Noorse regering niet tegen levering aan Israël. De voorzitter van de Noorse exportraad meent echter van wel. Hij is bang Arabische orders te verliezen. In de centrale markthallen te Amsterdam is gisteren de eerste wagen gelost met aardappelen van het eiland Malta. De gehele oogst van het eiland is gekocht door een firma uit Beverwijk. Van een onzer verslaggevers WOERDEN Bij de afwikkeling van de Nederhorst-proble- matiek zal allereerst moeten worden gezocht naar een oplos sing, waarbij de betrokken bedrijven in hun geheel kunnen worden voortgezet. Dit heeft de Federatie Hout- en Bouwbon den gisteren per brief aan het ministerie van economische zaken laten weten. Op de overheid, aldus de brief, rust namelijk de sociale en morele ver plichting mogelijkheden te scheppen, waarbij de bestaande Nederhorst-be- drijven in een of andere vorm kunnen worden voortgezet, zodat de werkge legenheid van de betrokken werkne mers wordt gegarandeerd. De federatie verlangt van eventuele gegadigden voor het geheel van de Nederhorstbedrijven ondermeer te verklaren wat de bedoeling is met afzonderlijke bedrijfsonderdelen. Ook wil men weten welke garanties de gegadigde kan bieden voor werk gelegenheid gedurende meerdere jaren. De federatie wil verder een vorm van overleg met de vakbeweging over de problematiek die voortvloeit uit de overname en de instelling van een centrale ondernemingsraad. De leden van de ondernemingsraad moeten ex tra faciliteiten krijgen om de invloed van de werknemers te garanderen op de gevolgen van de overname. Tenslotte wordt gevraagd om als bonden aanwezig te kunnen zijn. bij de gesprekken tussen overheid en be windvoerders met eventuele gega digden. Hierbij kan in herinnering worden gebracht, dat zich ongeveer dertig gegadigden voor (onderdelen van) de failliete Nederhorst Bouwbedrijven hebben gemeld. Kopers konden zich tot vorige week vrijdag bij het minis terie van economische zaken melden. Het is de bedoeling de Nederhorst Bouwbedrijven als totaliteit te verko pen. Als dat niet lukt, wordt het een verkoop van afzonderlijke onderne mingen. Op grond van de antwoorden op de gestelde vragen zal de federatie het standpunt bepalen, over de al dan niet aanvaardbaarheid van eventuele gegadigden. AOVERTENTIE Een rekening-courant bij de Rabobank biedt mogelijkheden ten aanzien van incassosystemen, verslaglegging, automatische signalering en vereenvoudiging van betalingen, die u misschien nog onbekend zijn. Houdt u daarnaast nog van snelheid en flexibiliteit in uw geldverkeer, dan is het wellicht nuttig om de afgebeelde brochures af te halen bij de dichtstbijzijnde Rabobank. Of om ze middels onderstaande coupon aan te vragen. O ontvang» de brochures* "Gek! via de Rabobank' "Rekening-courant' (Firma)naam: I I II I I I I I I I 1 I 1 I I I T.a.v. DhrVMevr.: 1 I I I I I I I I I I I I I Adres: I t l - Postcode: Plaats: I I I I I I I l I I I I I I I I 1 I I I I I I I I 11 ICI kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. geld en goede raad Met het boek „Naar een konsumptlebe- leld,'* wordt een forse knuppel in het eco nomisch hoenderhok gegooid, waarin overheid, ondernemers, vakbeweging en consumenten tegenwoordig tóch al min of meer onrustig rondscharrelen. Het boek ls namelijk een politiek gekleurde discus sienota, waarop van vele kanten zeker vanuit de ondememerswereld, maar waar schijnlijk ook vanuit vakbondskringen kritiek zal worden uitgeoefend. De schrijver, beleidsme dewerker consumenten zaken A. van den Bigge- laar van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging, legt ln deze „economiese notitie" in zekere zin de bijl aan de wortels van de bestaande economi sche orde. Dat beseft Van den Biggelaar na tuurlijk zelf ook wel. Vandaar dat hij op een gegeven moment ook zegt, dat „in een discus sienota de polsstok wel wat langer mag zijn." Deze opmerking slaat op zijn pleidooi voor de de mocratisering van de marketing. Daarbij gaat hij uit van de gedachte, dat de produktie bin nen het kader van wat economisch en maat schappelijk wenselijk en noodzakelijk ls dienst baar moet zijn aan de behoeftebevrediging. De manier waarop het marktonderzoek tot dus verre wordt gedaan le vert, naar het oordeel van Van den Biggelaar, alleen aan de producent de informaties om zijn boodschap naar de con sument te versterken. Weigeren Vandaar dat hij elke con sument oproept mede werking te weigeren aan marktonderzoekers, die ln opdracht van onder nemingen de verkoop baarheid van een nieuw produkt aftasten. Hier bij wil hij het overigens niet laten. Naar zijn me ning zou nog een stap méér moeten worden ge daan en zou het markt onderzoek niet langer door, of eenzijdig ln op dracht van de producent mogen plaatsvinden. In plaats hiervan zou een nieuwe vorm van markt onderzoek moeten wor den ontwikkeld, die een „daadwerkelijke dia loog" tussen producent en consument zou ope nen. Hierbij zou de ver koopbaarheid van een produkt geen eigen rol mogen spelen, maar zou de vraag centraal moe ten staan, of een produkt daadwerkelijk aan een behoefte voldoet Zo'n onderzoek zou di rect moeten worden be gonnen, zodra het Idee voor een nieuw produkt of een produkt-variant enige vorm heeft gekre gen. Op dat moment kunnen de uit het onder zoek naar voren geko men wensen van consu menten, nog ln de fase van de produktontwik- kellng worden opge nomen. Controle Aangezien ln die opzet niet het winstoogmerk maar net oenoertenDe- vredigingsaspect cen traal staat (waarmee overigens niet wordt ge zegd, dat een onderne ming niet meer naar winst zou mogen stre ven), wil Van den Bigge laar dat dit behoeftenon- deizoek volstrekt onaf hankelijk van de produ cent wordt gedaan. Bo vendien moet deze nieu we vorm van markton derzoek op de een of an dere manier aan demo cratische controle wor den onderworpen. Hoe dat precies moet, weet Van den Biggelaar ook nog niet. Daarvoor ls een „grondige" studie nodig. Maar hij heeft wel enkele gedachten over de uitvoering van de „ge democratiseerde marke ting". De belangrijkste daarvan zijn: Marktonderzoek mag uitsluitend worden ge daan door onafhankelij ke bureaus, die uitslui tend dienen te zijn toege rust om „objectief be- hoeftenonderzoek" te doen; De marketing-bu reaus nieuwe stijl waar voor de overheid regels zou kunnen stellen), zou den onder toezicht moe ten staan van raden van toezicht. Daarin dient tenminste de helft van de zetels door vertegen woordigers van consu menten te worden bezet. Ook de overheid zou ln de raden van toezicht moeten deelnemen; Veranderingen ln pro- dukten en de ontwikke ling van nieuwe produk- ten, moeten worden aan gemeld bij het in de des betreffende produktle- sector opererende mar keting-bureau; Voor geïmporteerde produkten zou aanslui ting bij de hier genoem de punten moeten wor den gezocht. Betalen De financiering van deze marktonderzoek-bu reaus zou, aldus nog steeds Van den Bigge laar, door een omslag stelsel verdeeld kunnen worden over alle produ centen. Hij motiveert dit mee-betalen met de ge dachte. dat alle produ centen een beroep op deze bureaus kunnen doen en zodoende zelf 'geen eigen bureau voor markonderzoek meer no dig hebben. Overigens wil hij wel per opdracht een zekere ver goeding ln rekening brengen. Deze financiële drempel moet zodanig worden gekozen, dat de invoering van nieuwe of verbeterde én door de consument gewenste produkten niet wordt be lemmerd, maar ander zijds de introductie van quasi-nieuwe produkten wordt afgeremd. „Naar een konsumptie- beleid" is uitgegeven door de Wiardi Beek man Stichting (weten schappelijk bureau ten dienste van het socialis me). De prijs is ƒ7,50. Bestelling door dat be drag te storten op post giro 34.79.700 ten name van PvdA-Pers Am sterdam. De politieke benadering van het consumptlebe- leid zal zonder twijfel sommige, misschien vrij vele mensen, kopschuw maken. Al lezende is het echter goed voor ogen te houden dat het een dis cussienota betreft, zodat de problematiek scherp m£lg worden gesteld. Hierbij komt nog, dat in het voorafgaande door mij de meest „gevoelige" passages uit het boek zijn aangehaald. Voor achterdocht ln die zin, dat Van den Big gelaar een slinkse poging doet het bestaande eco nomisch systeem via de achterdeur van een nieuw consumptiebeleid ln een socialistisch stel sel om te turnen lijkt mij geen aanleiding. Hij laat Immers ruimte voor het bedrijfsleven, al dient hieraan in één adem te worden toege voegd, dat die armslag sterk, zelfs fundamen teel wordt beknot. Voorts ls het ook nog zo, dat hij een sterkere beïn vloeding van de consu ment op het aanbod van collectieve goederen en diensten dringend ge wenst acht; stérker nog dan bij het particuliere aanbod. Naar zijn me ning komen democrati sche verkiezingen op plaatselijk, provinciaal en landelijk niveau on voldoende tegemoet aan de gewenste consumen ten-Invloed op het aan bod van collectieve goe deren en diensten. Verdienste Er zijn vele kritische kanttekeningen bij de vi sie van Van den Bigge laar te maken. Hij lokt die zelfs uit. Daarvan ge- tulgen met name de commentaren van prof. J. M. Dirken (Consumen tenbond), mevrouw mr L. Dommering (Konsu- menten Kontakt) en van de hoogleraren M. T. O. Meulenberg (marktkun- de en marktonderzoek Wageningen), W. A. A. M. Ross (economie Rotter dam), J. Tinbergen (oud- hoogleraar economie Rotterdam) en A. van der Zwan (economie Rot terdam), die ook in het boek zlin opgenomen. De ondergrond van die kritiek zit vooral en terecht in twijfels over de mogelijkheid tevoren vast te stellen, wat de consument aan (nieuwe) produkten wenst. De consument weet dat te voren meestal niet pre cies en bovendien den ken niet alle consumen ten gelijk. In de commentaren op de visie van Van den Big gelaar zit ook waarde ring. Ik ben het roerend met hem eens, dat niet de verkoopbaarheid, maar de behoefte bij de produktie voorop zou moeten staan en dat de positie van de consu ment nodig moet worden versterkt Het is echter de vraag, of dat langs de door hem geschetste lijn moet gebeuren. Intussen is het de ver dienste van Van den Big gelaar. dat hij een weg aangeeft en dat hij daar mee ledereen met name degenen die direct bij de consumptieproble- matiek zijn betrokken aan het denken zet. Bedenking Ik heb bedenkingen te gen de Invloed, die Van den Biggelaar aan de overheid zou willen toe kennen. Dat ls een grote vinger in de pap: niet omdat de overheid dan kan voorschrijven wat móét. maar wel kan aan geven wat nog mög en wat niet meer kén. Het zou mij liever zijn de consument meer bewust en meer weerbaar te ma ken en vooral op korte termijn een betere rechtspositie te ver schaffen. Als ledereen door (beter) consumen- tenonderwljs en (onaf hankelijke) consumen tenvoorlichting zich be wust wordt van de ver antwoordelijke positie die hij of zij als consu ment heeft, zal dat zeker Invloed hebben op zijn of haar opstelling en daar mee uiteindelijk op het aanbod van goederen en diensten. Beperking Kritisch Ingestelde con sumenten kunnen zeker zoveel invloed op de marktpolltiek van het bedrijfsleven uitoefenen als de „objectieve" mar keting-bureaus (hierbij kan zij het met de no dige voorzichtigheid .worden gewezen op de actie tegen Angolakoffie, die enkele Jaren geleden werd gevoerd). Een Ingrijpende opge legde beperking van de slagvaardigheid en produktie vrij held van het bedrijfsleven, zal ge volgen hebben voor het pakket van goederen en diensten waaruit de con sument kan kiezen. Een beperking van de slag vaardigheid en van de produktlevrijheid zal ook tot nadelige conse quenties voor de werkge legenheid kunnen leiden. Vooralsnog zal ons land het moeten hebben van Innovatie: een slagvaar dige ontwikkeling van nieuwe (hoogwaardige) produkten die, liefst voordat andere landen zover zijn, op de nationa le en Internationale markten kunnen worden gebracht en verkocht Op de Huishoudbeurs geldt ln tegenstelling tot alle andere beurzen de kolportagewet Dat betekent, dat de consu ment een eventuele aan koop ongedaan kan ma ken, als het tenminste gaat om een groter be drag dan 75. Het „afbestellen" moet per aangetekende brief gebeuren en wel binnen de „afkoelingsperiode" van acht dagen na de da tum van aankoop. Meer inlichtingen ver strek het Maatschappe lijk Advies- en Informa tiecentrum (MAIC), Lan ge Nleuwstraat 50-52, 3512 PK Utrecht (tele foon 030-313814(. Mening over reclame Dimitri Frenkel Frank (schrijver): Ik vind reclame so boeiend, omdat Shakespeare als hij in 1601 twin tig seconden had gekregen om een Londense voor bijganger over te halen „Hamlet" te gaan zien, ook wel éven had staan puzselen. (Bijeengebracht door FHVttBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13