R-blad 'rijk aan schulden' - Disumum DE GRiiFSCHiPPI r: Kreymborg!D Trouw DE GRAAPSGHAPPEE. DE KRANT HOORT ERBIJ. IEDERE DAG. De Graafschapper Uitslagenservice Zaterdagvoetbal 010-115700 ïofcHad voor Deventer en Omstreken, Twenthe en de Graafschap Zftphea Streekkrant hield het na bevrijding nog paar jaar uit voor Zutphen, de Graafschap en Twenthe. ÜE cjwsumm m MUI en OMMIN, ZUIPHE*. de GRWFSCHUP en IWflIHE, FAMILIEBERICHTEN 40-JARIG JUBILEUM BUITENGEWOON ONDERWIJS in EDE TG is A IG 18 APRIL 1979 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 i'ers hielden pers van 'De Graafschapper' in mei '45 draaiende Lelsz ons lieve vaderland ■n, die zichzelf niet ig zouden kennen, i nummer van voor handen namen. En It dan maar alsof zij eden meer zouden lun stijl is verma- rjspend, jubelend of 3%, al naar gelang tot h richten. Men ont- aan den indruk dat jst en moeder geld- groter rol spelen in selinge radicale be- dan de liefde voor iaderland." Dit was tember 1940 te lezen riestar in het anti- laire streekblad lelderse Achterhoek schapper. nden later schreef De piper dat wij vasthouden c jinselen en trouw zouden dat wat ons tot Nederlan- emaakt: „de liefde voor in gebondenheid aan I". En toen het één jaar dat de Duitsers binnen- te De Oraafschapper een woord af met de regels elmus. >r dat De Graafschapper de bezetters in de 1941 van het toneel ver- op 7 mei 1945 weer te Er was toen nog geen om de krant te laten gepakte NSB'ers zorgden het feest toch kon door- Iraafschapper had toen de Franse pers met een del eraan. Er werd een vestigd en dan hadden zij gen dat het aan de gang ilk kwartier werden de jelost door een andere deze gegevens aan het Graafschapper", door de \rend J. Heideman ge er de gelijknamige krant, luari 1877 in de Gelderse igon te verschijnen, het lad na De Standaard A. Kuyper het eerste |l april 1872 liet uitkomen, werd uitgegeven bij de it eeuwfeest der ARP in De Graafschapper ont- Volksblad voor Winters- itreken, aan de wieg iben gestaan ds M. Sip- nt van de Chr. Geref. ihoolhoofd L. Plette en burgemeester Th. baron later ook landelijk op ls geroepen. In 1882 moet kelen. Midden jar^n dertig stond de zaak weer eens op springen. Het leek voorgoed afgelopen. Er ging een brief van commissarissen uit aan de anti revolutionaire mede-christenen in de Gelderse Achterhoek. „Laat ons de zaak van De Graafschapper zien als een zaak des Heeren, die daar ligt voor onze rekening." Zij vroegen min stens tienduizend gulden ter delging van de schuld, waarmee de N V. De Graafschap werd belast, toen zij al in een eerder stadium de krant van de persvereniging had overgenomen. Commissarissen vroegen wat er werd uitgegeven aan één internationale voetbalmatch. „Toch zeker vijf ton. En dat voor het aanschouwen van slechts één weinig zielverheffende wedstrijd, op den dag des Heeren gespeeld om een verderfelijke kroon. Laat hun geestdrift ons niet bescha men." Geestverwanten verzekerden dat het niet moeilijk was zestigdui zend gulden aan aandelenkapitaal bijeen te krijgen. Men kwam echter niet verder dan 28.400 gulden. een groot bedrag uit te trekken voor aankoop van De Graafschapper. XATtMM* «J Ifcuri Springen Vergissing Drie mannen, die als de geestelijke vaders van De Graaf schapper worden beschouwd: links boven ds M. Sipkes, links onder het schoolhoofd L. Plette, rechts burgemeester Th. baron Mackay. ouden, vromen baron Van der Borch van Verwolde. Hoe innig, kinderlijk eenvoudig was zijn gebed voor De Graafschapper." Driestarren In de begintijd is ds G. Renting, gere formeerd predikant te Winterswijk, hoofdredacteur geweest. Hij werd „de Kuyper van De Graafschap" ge noemd en noemde zijn hoofdartike len ook driestarren. Hij was een orga nisator op allerlei terreinen van chris telijke actie. Dat betrof zowel de poli tiek als het onderwijs en de sociale beweging. Toen hij overleden was, wijdde De Standaard een driestar aan hem. Daarin stond onder meer: „In zijn „Graafschapper", het Chr. volksblad voor den Gelderschen Ach terhoek, heeft hij tientallen jaren een taal gesproken, die het eenvoudig landvolk van de streek verstond." Een van de bekendste redacteuren is geweest de heer E. van Ruller (in de oorlog mede-oprichter van dagblad Trouw) die bij De Graafschapper zijn journalistieke carrière begon. Andere bekende figuren, die er redactioneel aan verbonden zijn geweest, waren C. Smeenk en ds G. P. Klijn. het blad ongeveer drieduizend abon nees hebben gehad De Standaard had er minder. Idealisme Na veel omzwervingen in Oost-Neder land, grensoverschrijdingen en aan passingen wat de naam betreft ver dween De Graafschapper in 1949 voorgoed van het toneel. Idealisme was er wel, geloofkracht en overtui ging ook. Misschien was er te véél van. maar bij te wéinigen. Sommigen waren tot offers bereid, maar hun aantal was te gering. Zo ging De Graafschapper domweg onder door geldgebrek. Of, zoals is gesteld, de krant was slechts rijk aan schulden. Ook de persvereniging, wier leden zich ten doel stelden het blad te steu nen, kreeg het niet voor elkaar. Haar adellijke voorzitter ten spijt. Bij het gouden jubileum, ook bijgewoond door dr H. Colijn, schreef een redac teur: „Ik herinner mij de bestuursver gaderingen in het Zutphense koffie huis onder leiding van den goeden, Match Door het boekje van Heideman lopen als een rode draad de financiële peri- Intussen werd de toestand erger. Ook het aantal abonnees verminderde. Toegegeven werd dat het blad te wei nig bood voor de prijs en dat het daardoor niet tegen de neutrale con currentie op kon. Laatste directeur/ hoofdredacteur was W. J. Delleman, een man die volgens het boekje over De Graafschapper in de oorlog had getoond dat het vrije woord hem veel waard was. Hij wilde af van het gere formeerde etiket, voortaan alles wat orthodox-protestants was aanspre ken. In dat kader beëindigde hij ook de nauwe band tussen de ARP en het blad. Kort ha de oorlog maakte hij er een dagblad van; voordien kwam het enige keren per week uit. Later gaf hij toe dat het een vergissing was. Vol gens een filosofie van vóór de oorlog zou het mogelijk zijn een dagblad uit te geven met zes- tot achtduizend lezers. Dat bleek onjuist. Aan de be slissing lag ten onrechte ook de ver onderstelling ten grondslag dat de verzetskrant Trouw in vredestijd niet zou blijven verschijnen. SOS Toen de nood zeer groot was gewor den, in 1949, werd De Graafschapper aan het Deventer Dagblad verkocht. Voordat het zover was, had chef-re dacteur G. J. Breuker nog een SOS uitgezonden in het periodiek van de toenmalige Prot. Chr. Journalisten kring. Drie Aaltense schoolhoofden richtten voorts een fonds op. Alle maal met het doel het blad te redden. Het baatte niet. Evenmin als een po ging het zinkende schip over te doen aan Trouw. In die eerste jaren na de oorlog was Trouw nog niet een hecht georganiseerd, centraal vanuit Am sterdam geleid krantenbedrijf. Er wa ren toen in het land verschillende Trouw-groepen. Zo was er ook een oostelijke Trouw-groep en deze had, zo verklaarde de heer H. W. Groot Enzerink uit Vorden in de oorlog: Karei Overijssel er geen belang bij De verschijning van De Graafschap- per onder de vlag van het Deventer Dagblad werd al snel gestaakt, en wel met een strop van formaat. Even heeft daarna de Gelderse Achterhoek nog een christelijke krant gehad. Het was De Oosthoek, een initiatief van Breuker, die desnoods bereid was voor een christelijke krant door vlam men te gaan, en die er ook persoonlijk financiële offers voor heeft gebracht. Hij had een salaris van tien gulden per week, en moest althans enig brood op de plank te hebben, ook andere journalistieke werkzaamhe den te verrichten. Het werd nochtans geen vetpot. Toen het eens regende, zei iemand tegen hem: „Wat spring je vreemd." Breuker, die om de plassen heen moest springen om zijn voeten droog te houden, antwoordde: „Vol gende week heb ik geld genoeg om m'n schoenen te laten verzorgen." Op het ogenblik loopt hij op keurige schoenen langs de grachten van Leeuwarden, want hij is al weer jaren werkzaam bij het Fries Dagblad, dat in de kleine keten van christelijke dagbladen nog immer een redelijk sterke schalm vormt. Maar De Oost hoek is ter ziele gegaan. Wanneer het blad voor de laatste keer uitkwam, weet men niet eens precies meer (met enige zekerheid is vastgesteld dat het na 16 april 1957 was). Het verdween vrijwel geruisloos. Heideman: „Na ongeveer tachtig jaar. omstreeks het midden van de Jaren vijftig, is het vuur van de christelijke pers in de Graafschap gedoofd." Ook aan dit deel van Nederland gingen de maat schappelijke ontwikkelingen niet voorbij. VOXiKSBIiAD t ft ►rhmorf !'M»7 VOI.kSBLAb titr Zntpfcm en S na treken en de 5ria[itkif. 3 Jmui Cftneftfeijk Voiftkbua Uost-Vciuwc, Zutphrn on Uo waalach*?. Arend J. Heideman: De Graafschap per. Uitgave De Walburg Pers, Zut phen. Geïllustreerd, 64 22,50. Een rijtje koppen waaruit iets valt af te leien van de pagina's, omzwervingen die De Graafschapper door het oosten des lands heeft gemaakt. ..Zie op mij in gunst van boven Wees mij toch genadig Heer." Psalm 25:8. am de Here tot Zich mijn lieve man. ider. grootvader en overgrootvader Geerard van den Ende Jeftijd van 89 jaar. |Jit aller naam: C, van den Ende-Karelsen kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. inhage, 14 april 1979. fduinen", Albardastraat 5 (kamer 201). Geen bloemen. ist van Woord en Gebed zal worden in donderdag 19 april om 13.45 uur in duinen", waarna de begrafenis zal lebben om 15.00 uur op ..Oud Eik-en- Laan van Eik en Duinen 38 te 's- thage nheid tot condoleren na de dienst in luinen". Volstrekt enige kennisgeving. „En nu, wat verwacht ik. Here? Mijn hoop, die is op U." Psalm 39:8 Diep bedroefd geven wij kennis van het onver wacht heengaan van ons enig kind. onze lieve zoon en mijn lieve papa Hendrik Willem Timmer op de leeftijd van 36 jaar A. S. Timmer S. Timmer-Bolt Simone Maaike Rotterdam, 15 april 1979 3037 BE Bergselaan 117a Liever geen bezoek De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 20 april op de begraafplaats Crooswijk, Kerkhoflaan 1 te Rotterdam. Aankomst aula z: 12.00 uur. elrouw lot de dood, en ik zal u geven de des levens. Openb. 2 vers: 10 behaagde het de Here tot Zich te ne- i de volle zekerheid des Geloofs, onze Brgzame moeder, groot- en overgroot- Geertruida Post weduwe van Jan Beuker ceftijd van 85 jaar. )iemen B. Beuker A. H. Beuker-Hooyer louten H. Beuker C. M. Beuker-Hoogendoorn Klein- en achterkleinkinderen 16 april 1979 lernhardlaan 93 Geen bloemen. is thuis opgebaard. iheid tot condoleren aldaar: woensdag derdagavond. uwdienst wordt gehouden vrijdag 20 s. om 13.00 uur, in de Ned. Herv. Kerk luilplaats), D. J. den Hartoglaan te Die- laarna aansluitend tegen 14.00 uur de ebestelling zal plaats hebben op de lt ne begraafplaats „Landscroon". Korte 'eg te Weesp. In haar Heer en Heiland ontslapen onze lieve moeder en oma Maartje Cornelia Groen geboren Bos in de ouderdom van 87 jaar. St.Martin du Tertre Frankrijk: Jac. Groen H. Groen - van Leeuwen Eindhoven: P. Groen A. van Rooy Emmen: C. J. Groen J. F. A. Groen - Gorter Klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 15 april 1979 huize „Arcadia" Apollostraat 163 Correspondentie-adres: Familie C. J. Groen Veenkampenweg 32 7822 GT Emmen Dr. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen voor de rouwdienst van 11.15 tot 11.45 uur De rouwdienst zal gehouden worden in de rouwkamer van „Arcadia" vrijdag a.s. om 11.45 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de begraafplaats ..Oud-Kralingen". Kralingseweg 334. Aankomst aan de begraafplaats circa 12.50 uur. Ik ben de Opstanding en het Leven. Na een werkzaam en veel bewogen leven is rustig overleden onze lieve moeder en oma Wilbelmina de Zwart weduwe van Frans Plaisier op de leeftijd van 80 jaar „Gun leven aan mijn ziel" Dordrecht, 2e paasdag 1979 Corr.adres: Aardappelmarkt 18 Nel en Freek Barry en Jan Aad en Leny Jan Blok Jacques en Tjits Hans en Marijke en de kleinkinderen: Annet, Johan, Frans, Ludi. Anneke, Herman, Annemieke. Frans, Ella, Wilmieneke, Fran- cien. Freddy, Henk, Frank, Aniek. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van het Gemeenteziekenhuis Bankastraat 57, Dordrecht. Gelegenheid tot bezoek aldaar donderdagavond van 6.30-7.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben vrijdag 20 april a.s. op de algemene begraafplaats om 3.00 uur, voorafgegaan door de rouwdienst in de Stefanuskerk Talmaweg, aanvang 2.00 uur. Dankbetuiging Hartelijk dank voor de vele blijken van deelne ming ondervonden bij het overlijden van onze lieve zuster en tante Hiltje Hazenberg 9866 TN Lutjegast. Familie Hazenberg KENNISGEVING De burgemeester van Am sterdam brengt ter algemene kennis: dat door de dienst Pu blieke Werken, afdeling Ge reedmaken Terreinen, van de gemeente Amsterdam ver gunning is gevraagd tot het oprichten van walmuren na bij de Langbroekdreef in Gaasperdam; dat het terrein waar de betreffende oever- voorziening gerealiseerd zal worden is gelegen in het ge bied waarvoor het bestem mingsplan „Uitbreidingsplan in hoofdzaak West-Weesper- karspel, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 december 1962 van kracht is; dat ge noemd bestemmingsplan voor het terrein de bestem ming „woongebied" aangeeft en waar niet gebouwd mag worden alvorens een plan in onderdelen is vastgesteld, hetgeen niet is geschied; dat het betreffende terrein echter tevens is gelegen in het ge bied, waarvoor het bestem mingsplan „Gaasperdam", vastgesteld bij raadsbesluit 26 mei 1976, no. 488, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 27 sep tember 1977, no. 281, in proce dure bij de Kroon is: dat het onderhavig bouwplan in overeenstemming is met het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde gedeelte van het in procedure zijnde be stemmingsplan: dat Burge meester en Wethouders voor nemens zijn, gelet op het be paalde in art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en art. 50 lid 8 van de Woning wet, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, de ge vraagde bouwvergunning te verlenen; dat in verband hier mede de bouwtekeningen van het bouwplan voor eenieder ter inzage zullen liggen van 19 april tot en met 2 mei 1979, op het stadhuis, kamer 318, op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur, alsmede op de gemeente lijke voorpost in de Bijlmer meer. Bijlmerplein 34, op maandag, woensdag en vrij dag van 10.00 tot 13.00 uur; d3t gedurende bovengenoem de termijn bezwaren schrifte lijk bij het gemeentebestuur kunnen worden ingediend. Amsterdam. 18 april 1979 de burgemeester voornoemd. W POLAK KENNISGEVING Bouwplan tot het oprichten van een tijdelijk gebouw op een terrein gelegen aan de Van Leijenberghlaan en de Boelelaan, bestemd voor sporthal c.a. Het hoofd van het gemeente bestuur van Amsterdam, Ge let op het bepaalde in art. 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening; Brengt ter algemene kennis: dat door de gemeente Am sterdam een bouwplan is in gediend tot het oprichten van een tijdelijk gebouw op een terrein gelegen aan de Van Leijenberghlaan en de Boele laan. kadastraal bekend als gemeente Amsterdam, sectie AK. no 2783. bestemd voor sporthal c.a.: dat het desbe treffende terrein is gelegen in het ter plaatse van kracht zijnde bestemmingsplan „Uitbreidingsplan Buitenvel- dert" vastgesteld bij raadsbe sluit van 11 januari 1961, no. 1398, waarin dit terrein is be stemd voor openbare weg en openbaar groen; dat de sport hal slechts van tijdelijke aard zal zijn; dat Burgemeester en Wethouders dientengevolge bevoegd zijn een tijdelijke bouwvergunning te verlenen voor de tijd van ten hoogste vijf jaar: dat in verband hier mee de bouwtekeningen voor dit bouwplan van 19 april tot en met 2 mei 1979 voor eenie der ter inzage zullen liggen ten stadhuize. kamer 318, da gelijks van 9 00 tot 16.00 uur; dat gedurende deze termijn eventuele bezwaren schrifte lijk bij het gemeentebestuur kunnen worden ingediend Amsterdam. 18 april 1979 Het hoofd van het gemeente bestuur van Amsterdam, W POLAK Fraaie bloese van 100% katoen. Modieus accent: aangerimpeld vanuit de schou ders. Bordeaux, rood, turquoise, geel of beige. Mt 36-42. Normale prijs 32.- t/m a.s. zaterdag De Vereniging voor christelijk buitengewoon onderwijs te Ede waarvan uitgaan de PRINS BERNMARDSCHOOL (m i k KONINGIN EMMASCHOOL (z.m.l.k en JAN TULPSCHOOL (l o m zal op 5 mei 1979 D.V. het leit herdenken dat zij 40 jaar geleden werd opgericht Ter gelegenheid hiervan stellen bestuur en personeel zich voor om op vrijdag 27 april van 16.00 tot 19.00 uur een ontvangst te houden voor allen die in relatie staan ol hebben gestaan met de vereniging en/of de scholen; deze receptie zal plaats vinden in de Prins Bernhardschool, Oranjelaan 7 te Ede. Namens bestuur en personeel. W Heij (voorz.) W. Vierbergen (sekr.) Ie en 2 klasse de snelle gemakkelijke supportofoon vanat zes uur zaterdagavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11