[inister Iran lareedt af «negens geweld Groot-Brittannië erkent Oeganda Strijd Nicaragua verplaatst zich zwarten krijgt Smith naar de stembus? It taatsgreep Liberia mislukt Amstendam-Londen Elk uur. Op het hele uur. Sadat waarschuwt moslemgroeperingen Rhodesië is op alles voorbereid \eg met Khomeini" itie verstoort nslegging ir Mahlangu VOOR MAZDA 'Een dagloon voor Vietnam' British airways Thuis in de lucht. 'Door buitenland betaald' Sandinisten verlaten Esteli Aanslagen op Franse synagogen Aanslag op olietanks DAG 17 APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ERAN (AP, Reuter. UPI) De Iraanse minister van tnlandse zaken Karim Sanjabi is afgetreden uit protest n het geweld in het land. Volgens hem heerst er onder de we islamitische regering „wanorde" en maakt een „rege- binnen de regering" iedere vooruitgang onmogelijk. nippel die de emmer overlopen de tijdelijke aanhouding van fa- leden van de vooruitstrevende elijke leider van Teheran, de illah Taleghani. Taleghani, die l ayatollah Khomeini de meest rde geestelijke is. heeft uit pro legen „het vertrappen van de len van het Iraanse volk" de jstad verlaten. it centrum van de stad betoog- gisteren duizenden mensen ten e van Taleghani, terwijl uit ver-, ende delen van het land aan- jiijkheidsbetuigingen binnen- ien. De demonstranten, onder eer veel studenten, eisten dat de itische revolutionaire comités verd zouden worden van wat zij „anti-revolutionaire ele- Enkelen riepen „weg met en op muren in de hoofd haren tegen Khomeini gerichte geschilderd. iverantwoordelijk" (ring van premier Mehdo Ba- gaf een verklaring uit, waarin jouding van Taleghani's twee en een schoondochter door re- ionaire comité's „onverantwoor- c" werd genoemd. Gisteravond iderde de regering over de ont- anvraag van minister Sanjabi, idus een woordvoerder, nog niet rilligd is. je week diende minister van jus- Assandollah Mobasheri zijn ont- in wegens het eigenmachtige op- treden van de islamitische comités en de terechtstellingen van functionaris sen van het vorige regime. De ontslagaanvrage van Mobasheri werd door premier Bazargan afgewezen. Waarnemers menen dat de premier de twee doorgewinterde politici on gaarne ziet vertrekken, omdat hij vreest dat zijn kabinet zal moeten aftreden als zij er uit stappen. Naar verluidt had Bazargan zelf ver schillende keren het ontslag van zijn regering willen aanbieden, wegens de willekeur van de islamitische comi tés, maar is hij hiervan steeds weer houden door de geheime revolutio naire raad, onder leiding van de aya tollah Khomeini. Deze is nog immer de werkelijke machthebber in Iran, met aan zijn rechterhand Ibrahim Yazdi. De op merking van minister van buiten landse zaken Sanjabi, een Koerd, over een „regering binnen de rege ring" zou betrekking hebben op Yaz di. Yazdi nodigde buiten medeweten van Sanjabi de Palestijnse leider Jas- ser Arafat uit, en reisde met hem het land door. Op persoonlijke titel veroordeelde Sanjabi de terechtstelling van de voormalige premier van Pakistan. Zulfikar Bhoetto. In Iran werd dit gezien als verholen kritiek op de exe cuties door de revolutionaire comité's in Iran. Gisteren werden opnieuw zeven aan hangers van de afgezette sjah te rechtgesteld. Het totale aantal execu ties sinds machtswisseling in februari is daarmee op 142 gekomen. De commandant van de invasietroepen, Oyite Ojok, wordt in Kampala op de schouders genomen KAMPALA (AP, Reuter, UPI)Engeland heeft de nieuwe regering van Oeganda erkend! terwijl de Verenigde Staten hebben laten weten dat de betrekkingen „genormaliseerd" zullen worden. ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR onze correspondent HNNESBURG - Politie ge- te traangas om familieleden en re zwarten te verspreiden die een wilden leggen op het graf van m Mahlangu, in Atteridgeville retoria. tien dagen geleden terecht- eld wegens zijn aandeel in een tpartij, twee jaar geleden in Jo- esburg, waarbij activisten van Afrikaanse nationale congres waren betrokken. moeder. Martha Mahlangu. opdracht de begraafplaats bin- tien minuten te verlaten, maar voordat zij bij de uitgang waren Uikte de politie traangas tegen lens mevrouw Mahlangu was zij familieleden en een kleine groep (nlen aan het bidden toen de ie in busjes de begraafplaats vam. Zij en haar zon Lucas had- daarop tijd gevraagd om de kran- te leggen maar kregen opdracht ':hof te verlaten. Een politie- dvoerder zei later dat na inci- en op de begraafplaats enkele 'aties waren verricht. Hij beves- het gebruik van traangas „om illegale vergadering te beëin- MOSKOU (Reuter) In de Sovjet-Unie zal 75 procent van de opbrengst van de jaarlijkse „subbotnik", de dag van onbe taalde arbeid, zaterdag aan Vietnam worden geschonken als bijdrage ter leniging van de gevolgen van de „barbaarse agressie" van China. Het rege ringsblad Izwestia zei dat het besluit genomen is door het centrale comité van de commu nistische partij, de minister raad, de vakbondsorganisatie en de jeugdorganisatie Komso mol. Op de „subbotnik" wer ken arbeiders en boeren op hun „vrije dag" normaal, terwijl tienduizenden kantoormensen en studenten straten en gebou wen schoon maken. Het be spaarde geld wordt gewoonlijk aan sociale voorzieningen ge schonken. De overblijvende 25 procent van dit jaar gaat naar kinderziekenhuizen, sanatoria en vakantieverblijven. Washington sloot zijn ambassade in Kampala in 1973 vanwege de veilig heid van het ambassadepersoneel maar het heeft de betrekkingen met de regering van de verdreven presi dent Idi Amin nooit verbroken. De verhouding was echter gespannen on der andere door het Amerikaanse be sluit geen Oegandese koffie meer te kopen uit protest tegen de schending van mensenrechten in dat land. Nog deze week zullen Amerikaanse diplo maten naar Kampala reizen, zo werd gisteravond bekendgemaakt door het ministerie van buitenlandse zaken. Waarnemers verwachten dat het nieuwe bewind in Oeganda een gema tigd pro-westerse houding zal aan nemen. Een speciale Britse afgezant. Richard Posnett, arriveerde eerste paasdag in Kampala voor een gesprek met mi nister van buitenlandse zaken Otema Alimada. De twee landen willen zo snel moge lijk de diplomatieke betrekkingen herstellen. Deze werden in juli 1976 verbroken nadat een Brits-Israëli sche vrouw. Dora Bloch, in Oeganda verdween. Zij is waarschijnlijk door de geheime politie van de verdreven president Idi Amin om het leven ge bracht. Radio-Kampala heeft een oproep ge daan op de Oegandese bevolking om alle geplunderde goederen terug te bezorgen. Iedereen die dat voor don derdag doet, zal niet worden ver volgd. Alle winkels in de Oegandese hoofdstad zijn leeggehaald, voedsel is nauwelijks meer te krijgen en er zijn geen medicijnen meer. Vervoer ont breekt, aangezien de vluchtende aan hangers van Amin veel auto's hebben meegenomen. De schatkist van het land is totaal leeg, en er zal honder den miljoen guldens buitenlandse steun nodig zijn om de economie ADVERTENTIE NROVIA (Reuter. UPI) - Een itsgreep in het Westafrikaanse I Liberia is mislukt. Eerst leek het de rellen in het land een protest en tegen een voorgenomen prijs- loging voor rijst, maar president llam Tolbert verzekerde gister- id dat geprobeerd was zijn rege- om te werpen. Daarbij waren ook enlanders betrokken, aldus de "dent, die zei dat de toestand nu onder controle was. De prijsver- mi tog is bedoeld om de boeren meer Da >msten te verzekeren, en hen te B "houden werk te zoeken op de ivaiperplantages. ten koste van de lopbrengsten. De rellen, waarbij 29 mensen werden gedood, begonnen zaterdag met een mars naar het presidentiële paleis uit protest tegen de plannen de rijstprijs te verhogen. Tanks werden ingezet om de demonstranten, die met stenen gooiden, terug te dringen. De politie vuurde met scherp en gebruikte traangas. De betogers trokken daarop door de stad en lieten een spoor van vernielin gen en plunderingen achter. Geen winkel was veilig, en er werd voor miljoenen guldens schade aange richt. De regering vaardigde een uit gaansverbod uit om „een einde te maken aan oproer, vandalisme en plunderingen". President Tolbert riep via de radio op tot kalmte, terwijl op de achtergrond geweervuur te horen was. Vanuit het naburige Guinee werden per vliegtuig militairen naar Liberia gebracht. Zij werden vergezeld door onder anderen de ministers van de fensie en van justitie van Guinee, die een boodschap aan president Tolbert hebben overgebracht waarvan de in houd niet is bekendgemaakt. Guinee en Liberia hebben een nog jong de fensiepact. Vanaf 1 april. Passagiers naar en van Londen kunnen vanaf 1 april a.s. rekenen op een bijzonder aantrekkelijke service. KLM en British Airways hebben besloten tot een dagelijkse uurdienst met vertrektijden op het hele uur. Elk uur van 8 uur 's morgens tot 21 uur 's avonds vertrekt om toerbeurt een KLM- en een BA-toestel vanaf Schiphol en Heathrow Airport. Zoals u hieronder nog eens duidelijk kunt zien. Amsterdam-Londen 8.00 uur KL 115 9.00 uur BA 401 10.00 uur KL 119 11.00 uur BA 403 12.00 uur KL 121 13.00 uur BA 407 14.00 uur KL 127 15.00 uur BA 411 16.00 uur KL 129 17.00 uur BA 415 18.00 uur KL 135 19.00 uur BA 419 20.00 uur KL 141 21.00 uur BA 423 IBehalve ynndrnj. Londen-Amsterdam N.OOuur BA 402 9.00 uur KL 120 10.00 uur BA 406 11.00 uur KL 124 12.00 uur BA 410 13.00 uur KL 128 14.00 uur BA 414 15.00 uur KL 132 16.00 uur BA 418 17.00 uur KL 134 18.00 uur BA 422 19.00 uur KL 138 20.00 uur BA 426 21 21.00 uur KL 146 -Behalve zaterdag. Ubent bij ons in goede handen KLM CAIRO (Reuter. AP, UPI) De Egyptische president Anwar Sadat heelt het afgelopen weekeinde in verschillende toespra ken de extremistische religieuze groeperingen in zijn land ernstig gewaarschuwd. Sadat verbood studenten in het ver volg politiek te bedrijven op de universiteiten. „Ik heb de politie opdracht gegeven iedereen die betrapt wordt op het vernielen van staatseigendom zonder pardon neer te schieten", aldus Sadat in een redevoering in de universiteits stad Assioet, ongeveer zeshonderd ki lometer ten zuiden van Cairo. De maatregel is vooral gericht tegen isla mitische religieuze groeperingen, die tegenstander zijn van het vredesver drag met Israël. Volgens Sadat wordt het verzet tegen het vredesverdrag door het buitenland betaald en uitge voerd „onder de dekmantel van de religie". De president beschuldigde de Arabi sche wereld, die zich tegen het ver drag heeft verklaard, op deze manier Israël in de kaart te spelen. Over de oproep van extremistische moslems, om van Egypte een islamitische staat te maken, zei Sadat dat de gods dienst slechts als voorwendsel wordt gebruikt voor geweld. Hij wees daar bij op de tientallen executies die da gelijks in Iran plaatsvinden. Uit de toespraak van de president was op te maken dat er op verscheidene univer siteiten in het zuiden van Egypte de afgelopen weken gevechten zijn ge weest tussen christelijke en islamiti sche studenten. Daarbij zouden tien tallen gewonden zijn gevallen. De harde toespraken van Sadat vormden een voortzetting van zijn campagne voor het referendum van komende donderdag. Ongeveer elf miljoen Egyptenaren zullen dan „ja" of „nee" moeten zeggen tegen het vredesverdrag met Israël. Sadat kreeg zondag steun uit onverwachte hoek, toen 250 in Egypte wonende Palestijnen voor zijn ambtswoning demonstreerden voor het verdrag Hulpfonds Als ..straf' voor het akkoord is Egyp te uit het Arabisch fonds voor econo mische en sociale ontwikkeling ge wipt. Het besluit werd zondag geno men tijdens een vergadering van Ara bische ministers voor economische zaken. Het besluit betekent voor Egypte een gevoelige slag. Sinds de oprichting van het fonds, negen jaar geleden, heeft het land voor meer dan vierhonderd miljoen gulden aan pro jecthulp gekregen. S«m v. Houunatr 199 A'dam. Gauranvald BIJ h«t CBR Tal. 135103-113016 SPECIAAL VOOR GROTE WAGENPARKEN weer op gang te brengen Onderwijl hebben de invasietroepen Oegandese ballingen en Tanzanianen nog maar één derde van het land vast in handen, zo berichten westerse correspondenten die het front heb ben bezocht. MANAGUA (UPI, Reuter) Sandinistische guerrillastrijders hebben zondag en gisteren op verschillende steden in Nicara gua aanvallen ondernomen. Vlak daarvoor was de stad Esteli na een beleg van een week weer in handen gevallen van het leger van president Somoza. De Nationale Garde van Somoza wist in de nacht van zaterdag op zondag Esteli weer in handen te krijgen. On geveer vijfhonderd strijders van het Sandinistische Bevrijdingsfront wis ten uit de omsingelde stad te ont snappen. Volgens de Nationale Garde zijn er bij de herovering 46 Sandinis ten gedood. De zender van de opstan delingen. radio Sandino. ontkende dit echter en liet weten dat uit takti- sche overwegingen was terugge trokken. Uit berichten van zowel de guerrilla strijders als van de regering valt af te leiden dat het gevecht om de stad aan meer dan honderd mensen het leven heeft gekost. Journalisten, die vlak na de Nationale Garde in de stad aankwamen, hoorden van bewoners dat de soldaten van Somoza een aan tal mensen ter plekke zouden hebben geëxecuteerd. Onder hen zouden ook vrouwen zijn. Kort na de herovering van Esteli deden Sandinisten aanval len op stellingen van de Nationale Garde in de steden Chinandega, Wi- wilo. Leon en Masaya. President Somoza, die een week va kantie heeft doorgebracht in de Ver enigde Staten, gaf het afgelopen weekeinde de Amerikaanse regering de schuld van de onlusten in zijn land, „omdat de VS niet voor hun vrienden zorgen". In een gesprek voor de Amerikaanse televisie zei Somoza niet aan aftreden te denken, voordat zijn mandaat, over ruim twee jaar, afloopt. PARIJS (DPA) In het Paasweek einde zijn in Frankrijk drie synago gen het doelwit geweest van aansla gen. De daders heeft men nog niet kunnen pakken. De synagoge van Antibes aan de Cote d'Azur werd met hakenkruisen be smeurd. Ramen werden ingegooid. Verder werd ingebroken in het jeugd huis van de Joodse gemeente. In Straatsburg sloegen onbekenden de deur van de synagoge in en smeten onder meer wetsrollen op de grond. SALISBURY (AP. Reuter) Rhodesië houdt rekening met acties van zwarte guerrillastrijders, in verband met de verkie zingen die vandaag beginnen. Premier Smith heeft zo'n 100.000 man gemobiliseerd om de stembureaus te bescher men. Het Patriottisch Front is gekant tegen de stembusstrijd en wil deze verstoren. Na de Rhodesische aanval op het huis van de guerrillaleider Joshua Nkomo in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, heeft dat land een avond klok ingesteld. Iedereen die zich tus sen acht uur 's avonds en zes urn 's ochtends op straat vertoont zal worden aangehouden, aldus een ver klaring. De Rhodesische actie werd uitgevoerd door troepen in Landro vers. met de kleuren van het Zambi- aanse leger. Het was voor het eerst dat grondtroepen zover doordrongen. Zondagavond voerden guerrilleros een raketaanval uit op een oliedepot in fort Victoria, in het midden van Rhodesië. Verscheidene olietanks stonden in lichterlaaie, maar er zou den geen slachtoffers zijn gevallen. Nationalisten vielen vorig jaar een oliedepot aan in de hoofdstad Salis bury. waarbij miljoenen liters olie in vlammen opgingen Sindsdien wor den de olie-installaties scherp bewaakt. Hans Masselink lev gr eD «veel mensen er in Rhodesië gaan stemmen, i$ de belangrijkste vraag ïd de verkiezingen die vandaag in dit door oorlog geteisterde land pnnen Een hoog opkomstpercentage is de wens van premier Smith kK drie zwarte Aiders van de overgangsregering die de verkiezingen igi j*D^n uitgeschreven. Het Patriottisch Front, de guerrillaorganisatie «c n Joshua Nkomo en Robert Mugabe, ziet liever zo min mogelijk .nsen naar het stemlokaal gaan en heeft aangekondigd alles in het «k te stellen om dit doel te bereiken. die zijn politieke loopbaan pas ui «sluiten als Rhodesië internationale li ®nning krijgt, hoopt dat de helft van de t «?rs naar de zwaar bewaakte stemloka al gaan. Maar ook hij weet dat een jMnstpercentage van 50 procent wel veel "ij zegt er dan ook bij, dat gezien de ,tie en dreigementen van het Pa- uisch Front „zelfs een opkomst van ">g procent de gevoelens goed zou weer zo Als de komende vijf dagen 35 40 ■*nt van de bevolking gaat stemmen, is niet onwaarschijnlijk dat de flegmatie ke Smith juichend zal opveren en de inter nationale opinie er op zal wijzen dat „de moeilijke omstandigheden ten spijt", het Rhodesische volk toch heeft gekozen voor het nieuwe zwarte meerderheidsbewind (maar wel met forse blanke invloed) Lichtpuntje Kent Iw Erkenning in de wereld van de nieuwe rege ring naar het model van Smith, Muzorewa. Sithole en Chirau zit er vooralsnog niet in. Overal, behalve in Zuid-Afrik*, worden ver kiezingen zonder het Patriottisch Front als eenzijdig gezien en dus zal het nieuwe be wind niet erkend worden. De Verenigde Staten en Engeland hebben geweigerd waarnemers naar Salisbury te sturen om te kijken of de verkiezingen wel naar behoren verlopen. Blank Rhodesië ziet als lichtpuntje, dat in Engeland wellicht Margaret Thatcher en haar conservatieve partij de touwtjes in handen gaat krijgen. De Britse conservatie ven hebben er nooit een geheim van ge maakt dat zij het nieuwe zwarte meerder heidsbewind wél willen erkennen. Ook in de Verenigde Staten gingen in de senaat opval lend veel stemmen op om waarnemers naar Rhodesië te zenden. Dit zou indirect erken ning van de toekomstige regering hebben betekend. De 2.8 miljoen zwarten stemmen deze week op basis van één-man—één-stem, de 140.000 blanken mogen echter ieder tweemaal hun stem uitbrengen. Vorige week hebben zij gestemd voor de blanke vertegenwoordi gers in het parlement en deze week doen zij hetzelfde voor de zwarte zetels in het parle ment. Verhouding In de nieuwe ..regering van nationale een heid". zoals zij door het huidige overgangs bewind is gedoopt, krijgen de blanken een kwart van de zetels in het kabinet en gaan ze 28 van de 100 zetels in het parlement bezetten. De blanken houden de komende tien jaar een flinke vinger in de pap In een land waar 25 maal zoveel zwarten wonen als blanken zou het volgens westerse maatstaven van- PartlJCCl zelfsprekend zijn dat deze getalsverhouding in de regering is terug te vinden. Maar de overgangsregering van Ian Smith denkt daar anders over. De blanken zullen boven dien in de nieuwe regering als één blok optreden, omdat ze allen behoren tot de partij van Smith, het Rhodesische Front. In theorie is het zelfs mogelijk dat zij de groot ste partij worden, omdat de zwarten hun stemmen over vier partijen verdelen bisschop Muzorewa. dominee Sithole en stamhoofd Chirau voor hebben getekend, bepaalt dat de blanken in ieder geval nog tien jaar 28 zetels in het parlement behou den. Ingrijpende wijziging van deze grond wet is slechts mogelijk met een meerder heid van 78 stemmen of meer. De zwarten met hun 72 parlementszetels zijn dus altijd afhankelijk van de wil van de 28 blanken Dezelfde grondwet bepaalt ook dat de blan ken nog vijf jaar de controle houden over de veiligheidstroepen, de rechterlijke macht en het ambtenarenapparaat. De nieuwe grondwet, waar premier Smith. Stemmen voor een zwart meerderheidsbe wind, zoals Smith dat wil, betekent in feite stemmen voor voortzetting van de huidige regering, al wordt dit een bewind met een zwarte premier. En dit is wat het Patriot tisch Front van Nkomo en Mugabe de be volking wil inpeperen. Onder geen beding willen deze guerrillaleiders het op een ak koordje gooien met de nieuwe regering en zij zijn van plan de verkiezingen op alle mogelijke manieren te torpederen Vier partijen strijden deze week om de zwarte zetels in het parlement: De Verenig de Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van Muzorewa. de Zimbabwe Afrikaanse Natio nale Unie (ZANU) van Sithole niet te verwarren met de gelijknamige guemllabe- weging van Mugabe de Zimbabwe Vere- nigde Volkspartij (ZUPO) van Chirau en de Verenigde Nationale Federale Partij (UNFP) van stamhoofd Kayisa Ndiwenl. een afgescheiden partij van de ZUPO Bisschop Muzorewa gooit de hoogste ogen voor het toekomstige premierschap Hij heeft van de vier zwarte leiders de grootste aanhang. Sithole, de belangrijkste concur rent van de bisschop, doet nog verwoede pogingen stemmen te winnen. Onlangs pro beerde hij de gunst van de zwarte kiezers te winnen door guerillalcider Nkomo uit te nodigen aan de verkiezingen deel te nemen als kandidaat van zijn partij Bij winst zou Nkomo dan premier kunnen worden Nko- mo raakte alleen maar nog meer vertoornd door de uitnodiging en kondigde een nog" scherper offensief aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5