Vandaag gesprek over positie van 200 Turken Wilt u niet zitten met vuil Wordt een halte van de schoonlinnendienst 'Kernongeluk haast niet te hanteren' trek niet zo snel op. Als u duizend gulden te beleggen had, maar niet op een riskante manier, met wie zou u dan gaan praten? FGH hypotheekbank 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Nederlandse militairen ofielen Sint Jan blijft bezet Meisje overlijdt aan nekkramp HOKATEX NRC-lid: exploitant is er niet op berekend Aardbeving i 17 APRIL 1979 TROUW/KWARTET y^S-journaal zond zaterdag en reportage uit van de die Roermond gehouden de- l»je van homofielen, die A :rden tegen uitlatingen jisschoppen Gijsen en Si- ver homoseksualiteit. it onzin om van de NOS ie e neutraliteit te verlan- i" vordt bekeken of een zaak dfyiek gezien belangrijk ge- 11 m er een filmploeg achter- afsturen. En hoe objectief of k ook op het scherm ge- ■tywordt, in de keuze van rpen zal altijd een zekere ed n subjectieve waardering an en. g eslist geen ramp en toen avond het journaal van ;it begon met beelden van de isi in Roermond, kon de ici alle gemoedsrust vaststel- .p de mensen van de NOS ito beurtenis belangwekkend he vonden om terstond de ftler in te gooien. Ten slotte visie van de genoemde in pen nogal wat tegen- en itgelokt, zowel van homo- van niet-homofielen. w gheid was echter, dat de in maal geen poging deed, >1 ir een schijn van objectivi- 3 ei,ni? te houden. Een niet e nlijk deel van de uit Roer- rvertoonde beelden bestond ei men van een paar jonge die mal genoeg waren om j >or (en ten gerieve van) de zeer uitbundig en zeer rsg te zoenen. Door dit zo te accentueren heeft de n serieuze betoging ver- Q een uitdagende grap, en ■galleen: de vertoonde beel- en royaal voedsel aan be- vooroordelen, hetgeen valt. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Bisschop Bluyssen van Den Bosch zal vandaag een gesprek met staatssecretaris Haars van justitie hebben over de positie van de ongeveer tweehonderd christe lijke Turken, die sinds vrijdagmiddag in de kathedraal van Sint Jan in Den Bosch verblijven. De staatssecretaris heeft inmiddels al laten weten dat er geen sprake van kan zijn, dat de Turken collectief een verblijfsvergunning krijgen. De Turken willen asiel in Nederland omdat zij in Turkije om hun geloofs overtuiging vervolgd zouden worden. VLAARDINGEN (ANP) Een der tienjarig meisje uit Vlaardingen is zondagmorgen overleden aan nek kramp. Volgens een woordvoerder van de politie bestaat de kans dat het kind de ziekte heeft opgelopen in een jongerencentrum in Vlaardingen. Zij is daar zaterdagmiddag geweest. De medische autoriteiten in Vlaar dingen hebben sectie laten verrich ten. waarbij vastgesteld werd dat het meisje een aanval van nekkramp heeft gehad. De medici zijn volgens de politie niet ongerust over het be smettingsgevaar. maar mensen die zaterdag het jongencentrum bezocht hebben, wordt wel aangeraden advies te vragen aan hun huisarts. AMSTERDAM (ANP) In Amster dam hebben zaterdag enige honder den illegale buitenlanders een beto ging gehouden ten behoeve van de ..rechts-groep" regularisatieslachtof- fers in Nederland. De demonstranten trokken met spandoeken naar de Mo- zes en Aaronkerk aan het Waterloo- plein, waar een slotbijeenkomst werd gehouden. De Kamerleden Braks en Van den Broek (CDA) en Lauxtermann (WD), die zaterdagavond een bezoek aan de bezette kerk brachten, hebben toege zegd bij de staatssecretaris een ge sprek te bepleiten. Volgens hen zal in afwachting daarvan een eventuele uitwijzing moeten worden opge schort. Intussen heeft het Rode Kruis na overleg met bisschop Bluyssen 150 veldbedden en 200 dekens in de kerk gebracht. Ook zijn enkele noodtoilet- ten aangelegd en deelt de organisatie koffie en thee uit. Met de bezetters is afgesproken, dat zij zelf voor hun eten zullen zorgen. Het is volgens een woordvoerder van het bisdom nog niet bekend hoeveel mensen nu precies met uitzetting uit Nederland worden bedreigd. Daar over hoopt men in het komende over leg duidelijkheid ,te krijgen. In Neder land verblijven naar zijn schatting duizend christelijke Turken. De meesten van hen wonen in Hengelo en Nunspeet. Voor zover bekend, heeft een groot deel van hen wel een verblijfsvergun ning. Anderen, die s.inds kort in Ne derland zijn, beschikken daar niet over en lopen het risico het land uit gezet te worden. Tijdens de bezetting zijn de kerkdien sten op de paasdagen normaal door gegaan. Zondagmiddag hielden de Turken een eigen dienst. ADVERTENTIE Ij Kijk. Die Hokatex auto's njden tóch. Met Wat zou u zich dan bijvoorbeeld druk een ijzeren regelmaat. Door heel Nederland gaan zitten maken over linnengoed- Vol schone handdoekrollen. Verse schoon- problemen, terwijl u wel wat beters te lopers. Nieuwe vullingen voor luchtverfrissers, doen heeft? Wordt een Hokatex halte. En proper gewassen bedrijfskleding. Bent u van alles af. En nog goedkoop ook. >nj J Bel: Voorburg (070) 69 40 31 j Of: Amsterdam (020) 319121. Deventer (05700) 24586. Eindhoven (040) 43 46 49. Leeuwarden (05100) 25789. Utrecht (030) 940843 dj Hokatex zit ook bij u in de buurt, ziet u wel? De bezette kathedraal WASHINGTON, STUTTGART (UPI. Reuter) Volgens een lid van de Amerikaanse Commissie voor toezicht op kernin stallaties (NRC) zouden de meeste elektriciteitsbedrijven bij het behandelen van een groot kernongeluk even onthand zijn als Metropolitan Edison twee weken geleden in Harrisburg. Commissielid John Ahearne sugge reerde in een interview met de Wash ington Post dat wellicht ook zijn ei gen organisatie niet is berekend op het behandelen van ernstige ongeluk ken. „In een crisis, wanneer je snelle reacties nodig hjebt, waarschijnlijk niet", zei hij. Analyse van de 1200 pagina's uitge tikte bandopnamen van het functio neren van de NRC na het ongeluk heeft geen aanwijzing opgeleverd voor de door sommigen vermoede sa menzwering tussen de commissie en Met Ed om de reputatie zo mooi mo gelijk te houden. In het gebied van Harrisburg veroor zaakte een televisiestation in Phila delphia enige paniek door het uitzen den van een twee weken oud nieuws bulletin over een gevaarlijke gasbel in de reactor een montagefout van de programmamakers. Metingen bij meer dan driehonderd omwonenden hebben geen radioactiviteit ten ge volge van het ongeluk aangetoond Wat de autoriteiten betreft, mag het vee de wei in. Het kernenergieprogramma van de Europese Gemeenschap loopt door het ongeluk in Harrisburg mogelijk een jaar vertraging op. omdat de vei ligheidsmaatregelen opnieuw moeten worden bezien. Dit verklaarde dr Gui- do Brunner. die in de Europese Com missie de portefeuille energie beheert. Buiten werking De grootste kerncentrale van Japan werd zaterdag uit voorzorg buiten werking gesteld. De Ohi I, met een vermogen van 1175 megawatt, is de eerste van een serie van acht die Japan heeft betrokken van de Ameri kaanse fabrikant Westinghouse. De andere zeven zijn in aanbouw Tijdens het onderzoek naar het onge luk bij Harrisburg (met een centrale van een andere leverancier) bleek dat de beveiliging van sommige Westing- house-centrales in bepaalde omstan digheden niet automatisch het nood- koelsysteem inschakelt wanneer dat wel hard nodig is. Ook het bedie ningspersoneel kan in die situatie in de war komen door wat de meetin strumenten aangeven. Volgens de Amerikaanse autoriteiten kan dit voorshands worden ondervangen door verbeterde instructies voor de bediening. De Japanners wilden het hierdoor aanwezige extra risico van menselijke fouten niet lopen. Vervolg van pagina 1 Onder luid schallende popmuziek werden zandzakken gevuld en ie mand zei: „Wij zijn hier nu eenmaal niet gekomen om haringen te vangen" In de kustplaats Tyrus wordt een kazerne bewaakt door Nederlandse militairen Zondagmiddag kwam ik bij deze kazerne aan. nadat juist een projectiel waarschijnlijk afge vuurd door de militie was overge komen. Dienstplichtig soldaat H. Westra uit Sexblerum had 's morgens in een van de wachttorens van deze kazerne de eerste inslag van zo n gra naat waargenomen. „Een mooi paas ei zo'n mortier-granaat, maar je schrikt toch wel even." aldus Westra. HIJ beschreef de stemming onder de 48 Nederlanders in Tyrus niettemin als uitstekend. Doel Kapitein G. J. Edens, commandant van de kazerne, nam aan dat de gra naten. waarvan er zes ln de directe omgeving waren neergekomen, door de rechtse militie of door de Israëli's waren afgeschoten. ..Het doel is wel duidelijk: het kamp van de Palestij- nen vlakbij de kazerne. Maar we we ten niet zeker wie de afzender ls. Al onze waarnemingen gaan naar het VN-hoofdkwartier in Naqoera Van morgen was de stemming eerst ge drukt. Iedereen dacht natuurlijk dat ook de kazerne geraakt had kunnen worden, waarbij je dan overigens als infanterist al gauw voldoende dek king kunt vinden", aldus de 35-jarige kapitein. Volgens radio Beiroet begon deze be schieting van de Palestijnse kampen bij Tyrus, zondag om half negen 's morgens Er zouden Israëlische ka nonneerboten aan hebben deelgeno men, maar andere waarnemers meen den dat de militie de schuldige was Vorige week bombardeerden twee Is raëlische straaljagers het Palestijnse kamp ..Ar Rashidiyah". dat bij de kazerne ligt. Dit was een vergeldings maatregel nu de bomaanslag door de PLO op de markt van Tel Aviv. waar bij een vrouw omkwam. De Nederlan ders in de kazerne waren ooggetuige van deze bombardementen „De hete lucht zat vol rookwolkjes", aldus kapitein Edens. Gedurende de Paasdagen bood de kustweg van Ty rus naar Sidon, in het zogenoemde Fatachland, een grimmige aanblik: wegversperringen zoals altijd, maar ook hele jonge PLO-guerrilla's staan de op hard rijdende legerwagens waarop luchtafweergeschut Huisvesting Zowel in Tyrus als in Haris bleek het moreel van de soldaten uitstekend, maar wel uitten zij evenals de officieren en onderofficieren die ik sprak hun bezorgdheid over de te lage dagelijkse toelage van de man schappen en het te lang uitblijven van post. Ook de te lange werk- en wachttijden, doordat de taak veel zwaarder is gebleken dan was ver wacht, geven veelvuldig klachten. De huisvesting is eveneens onbevredi gend ln sommige gevallen. Er zijn tenten, die de beloofde betonnen vloer nog niet hebben, maar een „vloer" van grint. Door de poststaking in Israël kwa- men er op pasen brieven aan. die op 18 of 20 maart uit Nederland zijn verstuurd. Kapitein Boersma van de staf en verzorgingscompagnie ver zocht mij te schrijven dat door het afsluiten van de grens met Israël af gelopen zondag door majoor Haddad. verwanten in Nederland erop moeten rekenen dat ook de brieven uit Liba non langer op zich zullen laten wach ten De post wordt verzonden via Israël - red i Toelage De toelage van de soldaten is vijf dollar (tien gulden) en voor officieren minimaal veertien dollar per dag „Voor de manschappen is die toelage inderdaad veel te laag. vertelde kapi- tien Korthuis van de bataljonsvoor lichting ln Haris. Bij het bataljonso- verleg van 10 april, waarbij bataljons commandant Lensink aanwezig was, werd vastgesteld dat de Nederlandse toelage een van de laagste is van de aanwezige VN-contingenten De hoogte van de toelage is thans onder werp van besprekingen in Den Haag. Een van de middenstanders in Haris heeft in afwachting daarvan besloten de Nederlanders, die het hart van de bevolking lijken te hebben gestolen, slechts anderhalve dollar te laten be talen voor een pilsje De Fransen moesten twee en een halve dollar betalen, maar die hebben een hogere toelage Een aardig gebaar, maar Den Haag - zal moeten voorzien in de dringende behoefte aan hagelslag, pindakaas. Hollandse kaas en sambal Dit is het eerste artikel van een serie reportages van onze verslaggever Ifuib Goudriaan in Zuid-Libanon. Vervolg van pagina I Russische deskundigen hebben enke le jaren geleden in opdracht van dr UNESCO een rapport opgesteld met seismische gegevens over het gebied, maar kwamen niet verder dan dr voorspelling dat zich er aardbevingen kunnen voordoen. De beving van af gelopen zondag was heviger dan in Skopje in 1963. waarbij meer dan 1000 mensen om het leven kwamen Toerisme Ruim 2000 toeristen die in het kustge-' bied de paasdagen doorbrachten zijn naar Dubrovnik en Titograd overge- bracht Onder hen zijn geen slachtof fers gevallen Het toerisme betekent voor Montenegro een belangrijke in komstenbron, en zal nu ernstige scha de lijden. Er zijn in het gebied veel staatshotels maar ook verhuurden veel mensen in de kustplaatsen ka mers. wat vaak hun enige zekere in komen was Alle hotels zijn onbe woonbaar geworden „Wat in vijftien jaar is opgebouwd is één minuut door de natuur weggevaagd", aldus een directeur bij de puinhopen van zijn hotel ADVERTENTIE ADVERTENTIE ef m&'-ê Met de FGH bijvoorbeeld. Over pandbrieven. Allereerst is de FGHpandbrief een veilige belegging. Daar staat de solide naam Friesch-Groningsche Hypotheekbank zonder mankeren borg voor. De FGH pandbrief geeft een goed rendement. Bovendien kunt u onze pandbrieven altijd tussentijds verkopen. Uw geld staat niet onwrikbaar vast. FGH-pandbrieven luiden aan toonder. En u kunt ze overal kopen: bij onze acht kantoren in Nederland,of via uw bank of uw effeclencommissionair. Kort over de FGH-hypotheek. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil,dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Omdat u niet alleen een huis wilt, maar ook nog een leven. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over FGH-Vastgoed. Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. \u& H-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor. Amsterdam.Herengracht 433.(020-221272). KANTOREN: Amsterdam.Herengracht lag. Lange Vijverberg 9. (070- 605900i Groningen. Ubbo Emmiussingel 75.(050-1831831 Rotterdam. Schiedamse Vest 89. (010 115550» 468.(020 262515» Arnhem.Zijpendaalscweg 59. (085 - 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11.<040 44685 trecht.Gildenkwartier 43.<030 310344» FGH-VASTGOED. Amsterdam. Herengracht 468. (020 262515» Enschede, VI H Tromplaan 12.<053 312445»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3