aas ondanks alles de beste Ploeg laat Didi langs Thurau de kant staan Toernooiwinst voor hockeyers 'TVUURWERK VAN IW >uw wint voor derde keer Nederlandse 'klassieker' $y Wickham ;a$rmachtig NOS-auto's met stenen bekogeld Dextro druivesuiker: pure energie APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET 17 m SEN Het is nauwelijks relevant om de vraag te is Jan Raas de klassieke wegwedstrijd Heerlen-Meers- sfzou hebben gewonnen, wanneer de internationaal juitenlandse „vedettes" het niet hadden laten In de eerste plaats, om dat zoiets nooit valt te ten, in de tweede plaats, omdat de Zeeuw de enige ;er" op Nederlandse bodem min of meer tot een eigen JJ, me heeft verheven. „Het is een speciale koers", zegt in wdige triomfator er zelf van. „Veel anderen kunnen ei istrijd gewoon niet goed rijden." i Woldendorp it rsklassiekers vallen in we- S ele groepen te catalogise- is zwaar vanwege zijn zijn kasseien en dat ene. f neembare heuveltje, dat in hap letterlijk en figuurlijk teekt. de ander veroordeelt [aamde renners tot anonie- jzen. omdat de wedstrijd raapsel van allerlei moeilij- ss en is. Heerlen-Meerssen h'die tweede groep. De ren- wordt urenlang door het ^°i Zuidlimburgse landschap tsl<maar slechts een select ct in staat om onophoude- tjes op en af te gaan. De ers" onder de pedaalkun- zo heeft de geschiede- ezen. in Heerlen-Meerssen Je ;en. Afgezien van de eerste !r door de Fransman Jean 1 werd gewonnen, zou een ^8 winnaars alleen maar Ne- 58 en Belgen bij elkaar op ig jaar scheelde het niet i, Italiaan Francesco Moser e eer gestreken, maar in- n buitenaf (ploegleider Pe- sen ie de naar zijn pupil opruk- iw ega Bartalozzi klem reed. v n, die als perfecte stayers i) boden Raas toen extra Rw ig. „Nu heb ik zonder mo- innen," herinnerde hij zeer jan de gebeurtenissen van 1 „Nu heb ik er eigenlijk kr last van gehad, vooral op erg." (en-Meerssen een tamelijke ie" wedstrijd is, heeft zijn P uitwerking niet gemist. in het voorjaar veel meer n Ier De traditionele interna- ni remwedstrijden in Londen ihj heerst door de tweevoudige ïnppioene uit Australië, Tra- g jam. Met vijf overwinnin- idl 0 meter vrije slag in 2.02,89, koersen op het programma staan dan renners kunnen aflopen, zijn de mees te klassiekers niet optimaal bezet. Zaterdag werd in het Zuidlimburgse, zoals bekend de kroon gespannen. Daarom riep Hennie Kuiper met spijt in zijn stem uit: „Ik rijd het liefst met zoveel mogelijk vedetten in één wed strijd." En daarom wilde Jan Raas wel kwijt: „Het was jammer, dat veel grote buitenlandse renners ontbra ken." Daarom ook zinspeelde de sponsor van de „klassieker" vooraf op een alternatieve wedstrijddatum. Door de koers voor Paaszaterdag te programmeren, moeten er in veel ploegen tal van belangen tegen el kaar worden afgewogen. Per traditie begint op eerste Paasdag de ronde van België (dit jaar door de ploeg van Peter Post genegeerd), terwijl er Ita lië steevast lucratieve criteria worden verreden. De enige uitwijkmogelijk heid voor Heerlen-Meerssen is een doordeweekse dag. maar dat kan weer niet, omdat de overheid de be nodigde wegen om economische mo tieven niet vrij zal geven. Kortom, de organisatie zal moeten leren leven met een overdosis aan onderwaardering, negatieve en posi tieve uitschieters incluis. In de triom fator wordt die omstandigheid vaak niet gepersonifieerd, in het wedstrijd- verloop komt dat manco des te schrij nender aan de oppervlakte. Het koersverloop beantwoordde volledig aan dat doel, zodat tegen het tijdstip, waarop de finale zou beginnen, de vraag aan de orde kwam: welk lid van de ploeg Post mag winnen? Het bleek daarbij tussen Jan Raas en coming- man Henk Lubberding te gaan. De eerste mocht, volgens het draaiboek van regisseur Post, de voorkeursrol vertolken; in ruil voor hand- en span diensten in de Tour de France, dat wel. Want Post staat als ploegleider voor het probleem, dat, wil hij een talent als Lubberding blijven koeste ren, hij hem ook „pleziertjes", moet gunnen. De nationale kampioen kreeg de hele dag Stefan Mutter aan zijn zijde, terwijl Raas op de Cauberg, waar de slag uiteindelijk viel, werd vereerd met de opdracht even op Lubberding te wachten. Zodoende Jan Raas tijdens Heerlen-Meerssen op de Keuterberg op weg naar zijn tweede klassieker overwinning van dit seizoen. kon aan de streep de grootste graai in de prijzenpot worden gedaan. Lub berding moest op zijn beurt met Sven Ake Nilsson afrekenen. Ook dat luk te. Maar al te opzichtig wilde Raas het spel toch niet spelen. „Als ik Henk laat winnen, is het ook weer niet goed. Maar in de Tour de France ga ik tevens voor hem rijden". Dat Lubberding bij Raas in de buurt moest blijven, was ook om een andere reden niet verwonderlijk. „Vijftig ki lometer voor het einde zag ik het niet zitten", vertelt Jan Raas zijn verhaal, „ik moest overgeven, ik was duidelijk niet in goede doen. Maar ik kreeg weer hoop, toen ik merkte, dat de meeste anderen zich ook niet hon derd procent fit voelden". Waarna Jan Raas er niet om heen draaide, dat het geluk in belangrijke eendagswed- strijden van beslissende betekenis kan zijn. „Zonder geluk win je geen wedstrijd. Dit voorjaar gold dat in sterke mate voor Moser. Ook De Vlae- minck heeft in Milaan-San Remo dui zend keer meer geluk gehad dan ik". En om niet het verwijt te krijgen een stortbui van kinnesinne neer te laten kletteren op de hoofden van twee concurrenten, die niet direct deel uit maken van zijn vriendenschaar, voegde Raas er heel reëel aan toe: „Ik heb in de ronde van Vlaanderen veel geluk gehad. Dat mag ook gezegd worden." 1. Jan Haas (Ned) 237 kilometer in 5 uur 59 minuten en 56 seconden.. 2. Henk Lubberding (Ned.) op 39 seconden. 3. Sven Ake Nilsson (Zwe) op 40 seconden., 4. Willy Teirllnck (Bel) op 1 minuut en 8 seconden. 5. Joop Zoetemelk (Ned) 6. Michel Laurent (Fra)., 7 Frits Plrard (Ned) op 1 13.. 8. Lucien van Impe (Bel) op 1.40 9 Claude Crlqulelon (Bel), 10. René Martens (Bel), 11 Beat Breu (Zwi) op 1.50, 12. Hennie Kuiper (Ned).. 13 Ludo Wijnants (Bel) op 2.07 14. Hubert Linart (Fra) op 2.13,15. Hans Langerijs (Ned). 16 Bernard Thevenet (Fra). 17. Jo Maas (Ned), 18 Graham Jones (OBr 19 Gerrie Knetemann (Ned) op 2.21.. 20 Johan van de Velde (Ned) op 2.5621 Philip van den Brande (Bell op 3.20. 22 Willy Tackaert (Bei) op 3.33 23. Hendrik Devos (Bel). 24 Ludo Delcrolx (bel). 256. Jacques Bossls (Fra), 26. Johan van der Meer (Ned), 27. Jos Peels (Bel). 28. Rudy Colman (Bel). 29. Pascal Simon (Fra) op 4.47. 30. Erwin Llehard (Zwi) op 5.04. 31. Bert Oosterbosch (Ned). 32. Jozef Borguet (Bel) op 9.33. ^tinVS69taend""eideevSn° Als leider in Ronde van België id<mmers in resp. 1.02,86. en is zij de onbetwistbare ko- ^het zwemgala. lederlandse zwemploeg be- jnzwemster Annelies Maas eresultaat. Zowel op de 220, 0 meter vrije slag eindigde Me in resp. 2.40,79,4.20,28, en geen tijden die verwach- Zot kken voor een hernieuwde ji de Europese top te berei- r de progressie zit er wel in. i-wjren was het wederom Fred e te kennen gaf, dat hij zijn Juropese top. wil bereiken. i 1 derde plaatsen op zijn I" fstanden. de 100 en 200 me- 0 g in resp. 59.75 seconden en i onde hij aan zich thuis te en in het hoge gezelschap, andenjeugdwedstrijden in sci ven zijn geëindigd in een '^Ing voor Italië dat 741 pun- m melde voor West-Duitland wt4oot-Brittannië (561) en Ne- 1492). Italië behaalde 20 over- uit 29 nummers. Neder ig m tot twee overwinningen B: nationale adspiranten re side op estafettenummers, lire ADVERTENTIE ™n sportieve man «joed gekleed wil let op het Sturka- Hij vindt het in Jrts, blazers, vlotte «iums en ieren Inderdaad: spor- mannenmode ïjallure. Rf vermeer: tel.: 020-176540. sportieve TflïTiTïiim mode GEEL De Duitser Didi Thurau, de grootste lastpost onder de Europese top wielrenners, rijdt volgend jaar voor een andere ploeg. Het werd paasmaandag vrijwel zeker dat hij aan het einde van het huidige seizoen ontslag neemt bij zijn Belgische broodheren. Het botert niet zo best tussen de Duitser en diens Belgische ploegmakkers, die in Daniel Willems een beter en vooral aardiger kopman troffen. Maandag, tijdens de tweede etappe van de Ronde van België, was er echter een incident dat Thurau in woede deed uitbarsten. Veertig kilometer voor het einde van de 175 km. lange rit van Brugge naar Geel reed het peloton over een slecht stuk weg. De lekke banden waren legio. Thurau, leider in het algemeen klassement, was een der eersten met een leeglopende tube. Hij stapte ra zendsnel af, trok het defecte wiel uit het frame van zijn fiets en zwaaide er mee in de lucht. Al zijn ploeggenoten fietsten hem echter voorbij en ook de eerste ploegleiderswageh, met Willy Jossart, stopte niet. Thurau moest wachten op de tweede ploegleiders- wagen, die achteraan in de karavaan reed. Eer hij weer op weg kon. waren twee minuten verstreken en was de ronde voor hem verloren. Ironisch genoeg nam zijn „knecht" Staf van Roosbroeck de leiding in het klasse ment over, nadat Mare de Meyer in Geel in een massaspring de tweede etappe had gewonnen. Thurau raakte drie minuten en 28 seconden ach terop. Zaterdag had Jan Raas zijn succes- senreeks voortgezet met een overwin ning in de eerste etappe in een eind sprint tegen het complete peloton. Voor de winnaar van Heerlen-Meers sen was het de achtste overwinning in het seizoen. Het succes van Raas ver goedde de slechte start van de équipe van Peter Post in deze Ronde van België enigszins. Door een eigen fout was de ploeg een minuut te laat aan de start verschenen in de proloog, een ploegentijdrit over 12 kilometer, waarvan de tijden ook in het indivi duele algemeen klassement meetel len. De Post-formatie kwam nu niet verder dan een tiende plaats, 1 mi nuut en 7.9 sec. achter de winnende formatie van Willy Jossart (Thurau c.s.). Eerste etappe: 1 Jan Raas (Ned). 158 km van La Louvlere naar Brugge In 3 uur 48 minuten en 44 seconden, met tijdsvergoedlng 3 48 142. Walter Planckaert (Beli 3 48 44. met tljdsvergoeding 3.48.29 3 Van Looy (Bel) 3 48 44.. 4 De Bal (Bek. 5. Mare Demeyer (Bel)., 6. Priem iNed).. 7. Schip per (Ned)8. Tackaert (Bel).. 9. Willem Peeters (Bel)10 Kelly (Ier)11 Allng (Ned)12. Thurau iWDl).. 20. Plet van Katwijk (Ned).. 43 Jan van Houwellngen (Ned) 55. Knetemann (Ned).. 56 Maas (Ned).. 65 Havik (Ned)76 Adri van Houwe llngen (Ned)., 77. Fons van katwijk (Ned)., 78. Van den Hoek (Ned). De tussenspnnts leverden tljdsvergoedlngen van vijf en drie seconden op aan respectievelijk Oljse- mans (Bel) en Raas. Tweede etappe: 1 Mare de Meyer (Bel) 175 km ln 4 uur. 9 min (met bonificatie 4 08.30), 2 Walter Planckaert (Bell z.t imet bonificatie 4.06.45). 3. Kelly (Ier). 4 Plet van Katwijk iNed). 5. Van Roosbroeck (Bel). 6 Van Haerens (Bel), 8. Renter (Bel), 8. van Heer (Bel), 9 Miel Gijsemans (Bel). 10. Van Sweevelt (Bel). II Allng (Nedi. 15 Raas(Ned). 18 Pnem (Nedi. 32 Jan van Houwellngen (Nedi. Jan Raas (I) wint de eerste etappe van de Ronde van België. De etappe ging van La Louviere naar Brugge over 158 kilometer. MEERSSEN Verontwaardig de Limburgers hebben tijdens de wielerwedstrijd Heerlen-Meers sen verschillende volgauto's van de NOS met stenen bekogeld en ingedeukt. Zij hadden zich boos gemaakt over het feit, dat de NOS geen rechtstreekse tv-re- portage uitzond van de slotfase van Nederlands enige klassieke wielerwedstrijd. In de week voorafgaande aan het evenement voerde het Limburgs Dagblad (tevens mede-sponsor) dagelijks aan, dat de absentie van de NOS belachelijk was. De krant meende dat een overdaad aan reclame in de wielerkara- vaan de oorzaak was en verwees daarbij naar de perikelen rond reclame en tv bij voetbalwed strijden van Roda JC en MVV. De NOS verscheen echter toch in de karavaan om een gefilmde reportage van de wedstrijd te maken voor uitzending 's avonds in een VARA-programma. Voor een directe reportage ontbrak het de NOS in het paasweekein de aan de technische faciliteiten. De naar Zuid-Limburg afgevaar digde NOS-ploeg werd het werk echter onmogelijk gemaakt door een aantal woedende toeschou wers. In Eys, na 106 km koers, werd de linkerzijruit van de auto door een hard voorwerp verbrij zeld. Regisseur Martijn Linden- berg, die achter in de auto zat, verklaarde later: „Gelukkig was het raam op dat moment dicht. Op die warme dag stond het ook vaak open. Als onze chauffeur was getroffen, hadden er ernsti ge ongelukken kunnen gebeuren en het was dan niet denkbeeldig dat de wagen op het publiek zou zijn ingereden." Lindenberg besloot na dit inci dent onmiddellijk de wedstrijd te verlaten en naar Hilversum terug te keren. Hij haalde ook de filmer op de motor uit de koers. In het VARA-programma is dan ook alleen een film van het eer ste gedeelte van de wedstrijd uit gezonden en verder slechts een vermelding van de uitslag. Niet alleen de televisie-wagens doch ook die van de radio waren doel wit van verontwaardigd publiek. De wagen van de NOS-radio ver toonde na afloop een groot aan tal deuken in dak en zijwand. Ondanks hitte in Koeala Loempoer KOEALA LOEMPOER Op het zwaar transpirerende ge zicht van Wim van Heumen brak zondagmiddag dan toch nog een bevrijdende lach door. Een dag eerder was er in Koeala Loempoer weinig reden tot vrolijkheid voor de bondscoach van de nationale hockeylnformatie. Zijn pupillen leken im mers in de Maleisische hoofdstad ten onder te gaan in de zinderende hitte, die de spelers naar adem deed snakken en elke stap op het effectvolle veld te veel liet zijn. Tegen de zonder enig verband spelen de ploeg van Kenia kon het al snel door de slechte leiding geirriteerd ra kende Oranje ternauwernood een ge lijkspel (2-2) bemachtigen. Zorgelijk zag het Nederlandse kamp de laatste wedstrijd van het internationale toer- nooitje, tegen Maleisië A. tegemoet. De hoodmacht van Maleisie had im mers wat goed te maken na een be schamende nederlaag (0-1) tegen het B-team, samengesteld uit jeugdspe lers. Er was alle reden om zeer felle tegenstand te verwachten. Maar dank zij de taktiek van Van Heumen, het uitstekende werk van doelman Pierre Hermans en hier en daar het nodige geluk slaagde Nederland er in Maleisie voor 4000 krijsende toe schouwers met 3-1 terug te wijzen. Daarmee werd de serie van drie oe fenwedstrijden in Koeala Loempoer. die vrijdag werd ingezet met een winst 5-1 op Maleisie B. toch duide lijk positief afgesloten. De Nederlandse spelers bleken op eerste paasdag ineens geleerd te heb ben in de tropische warmte de krach ten beter te verdelen. Tegen Kenia was daar geen sprake van geweest. In de rust. bij de stand 1-1, lag zeker de helft van de ploeg amechtig in het gras. niet bij machte nog een woord uit te brengen. In schrille tegenstel ling tot het vele gepraat waartoe en kele spelers zich eerder hadden laten verleiden toen de Maleisische arbiter Solomon al vlot liet zien er niets van te begrijpen. Er ging van alles mis met Oranje. De achterhoede (met Van der Staak als laatste man, debu tant Van Heeswijk als rechtsachter en Van Asbeck op de voorstopper- plaats) maakte vele fouten, de passes van Leefers kwamen steeds bij een tegenstander terecht, de middenvel ders moesten teveel verdedigend werk opknappen waardoor er van aansluiting met de voorhoede geen sprake was en Plet Gunning kon als linksbuiten Tom van 't Hek (niet meegegaan om studieredenen) niet doen vergeten. Nadat Harvinder Singh Kenia al na acht minuten de leiding had gegeven mocht Neder land blij zijn toch met een gelijke stand te kunnen rusten. De zwak spe lende Litjens verzilverde zijn eerste strafcorner, waarbij overigens over het hoofd werd gezien dat Tim Steens de bal foutief stopte (1-1). Met Roderik Bouwman ln de spits was Nederland in de tweede helft iets gevaarlijker. De Kenianen lieten zich overbluffen door de lange rennen van de fitte HGC-er. Dat resulteerde na een kwartier in een treffer toen Bouw man een voorzet van Gunning mooi afrondde (2-1). Het gaf Nederland niet de extra impuls door te gaan. De Afrikanen, die wel wat hitte gewend zijn, hadden meer uithoudingsvermo gen en het wekte geen verbazing dat Sikking in zijn enige duel op Maleisi sche bodem nog een keer moest zwichten. Drie minuten voor tijd deed Solomon Kenia een strafcorner cadeau. Satpal Singh liet de Neder landse „uitlopers" Bouwman en Lit jens rustig komen, maakte een schijnbeweging en scoorde knap (2-2). Leefers gaf na afloop het falen als volgt aan: „Je weet dat Je beter kunt, maar met die warmte haal Je het er niet uit. Bovendien moeten Ron Steens en ik veel te veel opknappen omdat niet iedereen op zijn Juiste plaats loopt. Dat zal moeten veran deren." Er veranderde een dag later tegen Maleisië A inderdaad het een en an der. Van Heumen bleek gekozen te hebben voor een systeem met een dubbele voorstopper (Van der Staak en Van Asbeck). Van Heeswijk fun geerde als laatste man, zoals hij dat ook tegen Maleisië B had gedaan. De voorhoede telde slechts twee vleugel spelers, Doyer en Borstlap. Een zeer verdedigend concept, dat Van Heu men als volgt verklaarde: „Ik wilde in de eerste helft consolideren, in leder geval alles achter dicht proberen te houden. Na de rust mocht Bouwman zich uitleven". De opzet lukte. Uiteraard verschenen de Malelsiërs de nodige keren voor het Nederlandse doel, maar daar bleek Hermans in uitstekende vorm te verkeren. Vooral nadat hij in de 22e minuut een venijnige tik tegen het hoofd had gekregen weerde de Utrechter zich alsof zijn leven er van 34 Verbrugge (Ned), 35. Schipper (Ned). 36. Adrie van Houwellngen (ned). 50. Fons van Katwijk (Ned). 51. Knetemann (Ned). 56. Maas (Ned). 63. Bal (Ned) allen in dezelfde tijd als De Meyer. Van den Hoek gaf op. Algemeen klassement 1. Van Roosbroeck 8 uur. 13 min 16 sec 2. Willems op 2 sec. 3. Van Sweevelt op 5 sec 4 Oodefroot z.t. 5. Dlerickx z.t. 6. Planckaert op 15 sec. 7. De Meyer z.t. 8. van Haerens z.t. 9. De Cnljf z.t 10. De Wolf z.t. De klasseringen van de Nederlanders: 11 Jan van Houwellngen op 15 sec. 12. Adrie van Houwelln gen z.t. 13 Allng z.t. 14 Schipper op 24 sec 22 Raas op 43 sec 50. Verbrugge op 1 min 14 sec. 52. Maas z.t 54 Fons van Katwijk z.t. 56. Plet van Katwijk z.t. 57 Priem z.t. 62. Knetemann z.t. 73. Bal z.t. 76. Havik z.t CAMORS Joop Zoetemelk heeft zondag de wielerronde van Camors op zijn naam gebracht. Zoetemelk legde het 110 kilometer lange par koers af in 2 uur en 48 minuten. De Nederlander passeerde de eindstreep met een voorsprong van 20 seconden op de Fransman Marcel le Guilloux, die tweede werd. Hennie Kuiper ein digde op 25 seconden als vijfde. Ber nard Hinault, die de wedstrijd vorig jaar won. kwam ditmaal niet verder dan de elfde positie op 40 seconden van de winnaar. l Joop Zoetemelk (Ned.) 110 km ln 2 uur 48 min. 2 Le Guilloux (Fra.) op 20 sec.. 3. Legeay (Fra iz.t.,4. Chaumax (Frai z t4. Chaumaz (Fra z.t 5 Kuiper (Ned.). op 25 sec.. 6. Pescheux (Fra» op 40 HOOGEVEEN Wim de Waal uit Axel boekte zaterdag met zijn zege in de Ronde van Drente een koers met start en finish in Hoogeveen zijn eerste overwinning in dit seizoen. De Waal maakte deel uit van een kopgroep van acht renners die na vijftig kilometer koers bij De Wijk ontstond. Gerard Schipper maakte aanvankelijk ook deel uit van de kop groep evenals Herman Snoeyink. maar deze laatste had in de slotfase van deze koers geen verweer tegen de aanvalsdrift van de kopgroep. Toen het in Hoogeveen. na 163 kilometer op een eindsprint tussen dit achttal uitdraaide, toonde Wim de Waal zich de sterkste. Dc uitslag 1 Wim de Waal (Axel) de 163 kilometer in 3 uur 45 minuten en 10 seconden. 2 Jan Felken. 3 Theo de Rooy, 4. Albert Raven. 5 Henk Mutsaars. 6 Dick van Leeuwen. 7 Egbert Koersen. 8 Frits Schür. allen z.t.. 9. op 1.30 Gerard Schipper. 10. Henk Bouwma. LONDEN Lau Veldt. Nederlands beste sprinter heeft in het paasweek einde op de Heme Hlllbaan van Lon den de „good friday-race" gewonnen. Veldt versloeg in de finale het Franse duo Alex Pontet en Yave Cahard. Roelof Heyst, eerste-jaars amateur uit Enschede, bereikte de laatste ne gen. maar werd toen uitgeschakeld door de Franse kampioen Pontet ADVERTENTIE Dextro Energen is pure druivesuiker, 7 wordt onmiddellijk in het bloed opgenomen en geeft direct meer energie. Schrijf aan Postbus 7080,3502 KB Utrecht voor gratis brochure Dextro Energen. afhing. Tien minuten voor rust nam Nederland de leiding door Van As beck. De lange Hagenaar stond op de juiste plaats om de bal uit de rebound van een door de Nederlandse arbiter Jos Nienhaus gegeven strafcorner achter Zain te werken (1-0). Twee minuten later was het echter al weer gelijk. De Maleisische scheidsrechter Joginder Singh (een onpartijdige lei ding was beter geweest) kende zijn land een strafbal toe en Avtar Singh O ill maakte geen fout (l-l). Toch zou Nederland nog met een voorsprong de rust ingaan. Aanvoer der Ron Steens pikte handig een pass van Van Heeswijk op, schudde ver volgens enkele Maleisische verdedi gers van zich af en schoot hard raak (2-1). In de tweede helft mochten Bouwman en Gunning voor nieuwe impulsen zorgen. Van der Staak en Borstlap bleven aan de kant. Na een kort offensief van Maleisië, waarbij Hermans zich wederom uitstekend weerde, bewees Bouwman zijn waar de. Eerst schoot de Haagse krullebol nog tegen de paal, maar even later mocht hij zijn stick juichend omhoog gooien toen hij het laatste tikje gaf in de rebound van een lange corner (3-1). Bouwman, die driemaal een helft in actie kwam, werd daardoor met vier doelpunten zowaar topscorer van het toernooi. De eindstand van het toernooi is: Nederland3 2 1 0 5 10-4 Maleisie B3 2 0 1 4 5-6 Maleisie A3 1 0 2 2 3-4 Kenia 3 0 12 1 3-7 Dames GLASGOW De overwinningen- reeks van de Nederlandse hockeyda- mes werd op de tweede dag van het vierlandentoernooi in Glasgow afge broken. Na negentien zeges troefde Groot-Brittannie Oranje in de twin tigste interland onder coach Huib Timmermans met 3-2 af. Door een overwinning met 6-0 op Spanje op de laatste dag eindigde Nederland als tweede achter Groot-Brittannië. dat de Verenigde Staten met 2-1 versloeg. Nederland was volkomen kansloos tegen de „stick-vaste" Britse dames, die vooral door hun hoge loopsnel heid de Nederlandse ploeg het spel oplegden. Van de eerste minuut stond Oranje met de rug tegen de muur. Met kunst- en vliegwerk bleef het doel van Det de Beus 25 minuten lang schoon. Toen scoorde Margaret Souyavi. De hoop leefde op toen Ne derland een serie van hoekslagen for ceerde en Toos Bax een tiental minu ten voor de rust uit een korte hoek- slag de gelijkmaker produceerde. Er was echter geen sprake van een definitief herstel van Oranje, dat zelfs geen steun putte uit een door De Beus gestopte strafbal van Margaret Souyavi. Nederland zwoegde wel. maar kon behoudens een periode van tien minuten na de hervatting geen moment vat op het spel van de tegenstander krijgen. Vooral de jon gere speelsters (twee derde van Tim mermans' selectie was jonger dan 22 jaar) waren overdonderd door het op treden van de volwassen Engelse gymnastiekleraressen. die via twee doelpunten van Jennifer Given uitlie pen naar 3-1. Margriet Bleijerveld maakte na goed voorbereidend werk van Elksemieke Hillen de nederlaag wat draaglijker: 3-2. Oranje kende een wissel ln verge lijking met de wedstrijd tegen de Verenigde Staten: Sandra le Poole (Bloemendaal) speelde als rechter spits in plaats van Annelies Kapteyn, terwijl Sophie von Weiier, die al even min goed speelde tegen de Britse dames, door Monique Westerdijk van Were Di werd opgevolgd. Tegen Spanje zette Timmermans al zijn wisselspelers in. Irene Hendriks verving Anneke van Puffelen in de defensie, Madeion Belien kwam in de plaats van Susan Bekker en op het middenveld mocht Monique Wester dijk een hele wedstrijd meespelen. De aanval bestaande uit Le Poole, Bleij erveld en Kapteyn forceerde een groot aantal strafcorners, zodat Fie- ke Boekhorst tot een produktie van drie treffers kon komen. Annelies Kapteyn maakte twee doelpunten en Sandra le Poole maakte het halve dozijn vol. De eindstand van het toernooi is: Oroot Brittannlë3 3 0 0 6 8-3 Nederland3 2 0 1 4 10- 4 Ver. Staten3 1 0 2 2 4-4 Spanje3 0 0 3 0 0-11 FOLKESTONE Jong Oranje heeft zondag de tweede plaats bereikt in het internationale hockeytoemooi (spelers onder de 21 jaar) van Folkes tone (Engeland). De laatste wed strijd, tegen West-Duitsland, ging met 1-2 verloren. 8panje won het toernooi. De eindstand is: 1. 8panje 4-6. 2. Nederland 4-5, 3 West-Duitsland 4-4. 4. Engeland 4-4, 5. Ierland 4-1. DU88ELDORP West-Duitsland heeft paasmaandag het derde toer nooi om het Europees hockeykampi- oenschap voor meisjes gewonnen. In de finale in Dusseldorp werd Neder land met 2-0 verslagen. Het was de tweede keer dat WestrDultsland Eu ropees kampioen werd. De eerste titel werd ln 1977 veroverd, vorig Jaar was Nederland succesvol. De eindstand is: 1. WestrDultsland. 2. Nederland. 3 België. 4. Spanje. 5 Frankrijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17