ieuwe president eganda beëdigd Rol VS is uitgespeeld Ondertekening SALT ergens in Europa ronttroepen kopen niets voor nuances' 40191 duidelijkheid over Rechten in Nicaragua Botsingen in India: 50 doden bodfonds voor Vluchtelingen9 vraagt uw steun in oosten van het land 1°. Hoessein met vakantie Koning Hoessein van Jordanië TNV NOODFONDS AMSTERDAM 4 APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ALA. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Oegandese ballingenleider, professor Yusufe gisteren met zijn voorlopige regering in de hoofdstad Kampala aangekomen en daar beëidigd als president. Tegelijk met hem werd het voorlopige kabinet beëdigd hu ld 'n' we president, die zorgvuldig h werd, kondigde meteen een stilte aan voor de vijfhon- end doden die de vroegere ne t Idi Amin Dada volgens I"1 zijn geweten heeft. di ede zei Luie dat hij oprechte "JjFoer aan de soevereine staat en dat hij de grondwet van zou beschermen, bewaren en Hij riep de aan Amin d( ebleven militairen op zich geven, „Wij hebben nu een regering aan het bewind, nu een rebel. Dus geef u over, wapens in en u zult worden ndaldus Luie. ai ring k Jwe regering heeft inmiddels commando-groepen het land 30r ird om Idi Amin op te sporen ngen te nemen. Hij moet we- ord en verraad terecht staan, is dat, als de vroegere presi- het land in het ongeluk heeft gestort gevonden wordt, hij terecht gesteld zal worden. De hele bevolking is opgeroepen uit te kijken naar de man en de politie en het leger inlich tingen te verschaffen over zijn ver blijfplaats. Waar Amin uithangt is niet bekend. Het laatst is hij gezien in de stad Jinja, op ongeveer 80 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kampala, waar ook gisteren nog troepen van hem bezig geweest zouden zijn met plunderingen. De militairen proberen auto's te be machtigen om daarmee op de vlucht te slaan. Ze zouden zich bewegen in de richting van de grens met Kenia, dat troepen samengetrokken heeft aan zijn grenzen Chaos Uit vele delen van Oeganda kwamen gisteren berichten dat Oegandese ballingen en Tanzaniaanse troepen- op eigen houtje de resten van Amin's leger aan het uitmoorden zijn. Ook burgers zouden aan de afrekening van Amln-aanhangers meedoen. Oog getuigen vertelden dat Tanzaniaanse troepen soldaten uit het leger van Amin die zich al hadden overgegeven in koelen bloede neerschoten, „om dat ze niet te vertrouwen waren". In het oosten van het land. waar het ballingenleger en de troepen van Tanzania nog niet zijn doorgedron gen zou er een volkomen chaos ont staan zijn van burgers en militairen die elkaar afslachten. De nieuwe re gering zal het moeite kosten de orde en het gezag te herstellen. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Boutros Chali, maakte gisteren bekend dat de regering in Cairo zich in toenemende mate zor gen maakt over de gebeurtenissen in Oeganda. Hij heeft de Egyptische ambassadeurs in de omringende lan den opdracht gegeven de zaak goed in de gaten te houden. Egypte heeft speciale relaties met Oeganda, aldus Chali. omdat Oeganda een van de landen is waar de Nijl doorstroomt, de rivier die van levensbelang is voor Egypte. Koning Hoessein van Jordanië en zijn vrouw, prinses Noer, brengen de paasdagen door in Oostenrijk, waar ze een wintersportvakantie houden. Alvorens te gaan skiën wisselde het koninklijke echtpaar nog wat informaties uit. )0I c GUA (UPI, AP) De Nationale Garde van president ik a en het Sandinistische Bevrijdingsfront waren giste- 'fn° g in een hevige strijd gewikkeld om de in het noorden ap icaragua gelegen stad Esteli. De regeringsstrijdkrach- ïkjen weten zeventig procent van de stad op de opstande- te hebben heroverd. *er open dagen zijn enkele ma- uitgevoerd Nationale Garde. Het aantal Jngen neemt met het uur toe. e® e Kruis, dat heeft aangedron- e $en wapenstilstand, kon zelfs ;e schattingen geven van het oden en gewonden onder de rrillastrijders houden Esteli oei orige week zaterdag bezet. Zij olil hi de berichten van de Natio- rde dat ze al bijna uit de stad ïn zijn. Esteli is ook vorig jaar edi agveld geweest van de strijd n e Nationale Garde en de San- zo Toen kwamen daar 1500 om het leven. De Nationale Garde belegert Esteli sedert woensdag. Verliescijfers wor den door de regering niet verstrekt. Volgens onafhankelijke waarnemers zouden de afgelopen week tenminste honderden Sandinisten om het leven zijn gekomen. Het Rode Kruis trof gisteren voorbereidingen om de gehe le bevolking van Esteli te evacueren. Water, elektriciteit en bloedplasme in de stad onbreken nu vrijwel volledig. Gisteren kwamen ook berichten van Sandinistische acties uit Granada en de hoofdstad Managua, waar guerril lastrijders in het noordwestelijke deel van de stad blokkades zouden hebben opgericht, waardoor alle ver keer onmogelijk werd. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Koning Hoessein van Jordanië is van oordeel dat de rol van de Verenigde Staten als onpartijdige bemiddelaar in het Midden-Oosten is uitgespeeld. De Jordaanse vorst wil dat de Sowjet-Unie een groter aandeel krijgt in de oplossing van het conflict tussen de Arabieren en Israël. Vluchtelingen uit de in het noorden van Nicaragua gelegen stad Esteli rusten uit aan de kant van de Pan- american Highway, de grote weg van de Verenigde Staten naar Panama. Rechts houdt een vrouw een stok met een witte vlag in de handen. KINGSTOWN (UPI) Op St. Vin cent in het Caribisch gebied is giste ren de vulkaan de „Souffriere" tot uitbarsting gekomen. De regering van St. Vincent, waar 90.000 mensen wonen, heeft de bevolking die binnen een straal van zestien kilometer van de vulkaan woont, geëvacueerd. Koning Hoessein, tot voor kort een volgeling van de Verenigde Staten, deed zijn uitlatingen in een gisteren gepubliceerd interview in een Liba nees weekblad. Zijn opmerkingen wijzen erop dat de koning terug wil naar vredesbesprekingen onder toe zicht van de Verenigde Naties, zoals die van Genève aan de vooravond van de oorlog in 1973. Hoessein nam nogal uitdrukkelijk af stand van de Verenigde Staten door te verklaren: „Als de Verenigde Sta ten ons (Jordanië) zien als een pro bleem in de politiek zoals zij die tot dusver hebben gevolgd, ziet het er naar uit dat wij een probleem zullen blijven. Onder geen voorwaarde zul len wj ook maar een decimeter Ara bisch land of ook maar een snippertje van de Arabische en Palestijnse rech ten op Palestijns gebied prijsgeven." hier slechts om een routinemaatregel' botsingen tussen studenten bij de- ging zonder politieke betekenis. Aan- monstraties tegen het Israëlisch- wijzing voor spanningen zijn recente Egyptische vredesverdrag. NEW DELHI (UPI, AP) In de Oostindlase stad Jamsjed- pur hebben zich gisteren op nieuw gewelddadige botsin gen voorgedaan tussen hin- doe's en moslems De afgelo pen drie dagen hebben de on geregeldheden aan zeker vijf- tig mensen het leven gekost, terwijl honderden gewond werden. Twintig mensen werden gedood toen donderdag een bom werd geworpen naar een ambulance, die met gewon den op weg was naar een ziekenhuis Meer dan 200 mensen zijn met schot wonden en ander letsel opgenomen en meer dan 500 mensen zijn gearres teerd De rellen duurden gisteren voort ondanks een uitgaansverbod De ongeregeldheden begonnen woensdag, toen moslems deelnemers aan een hindoe-processie, die door hun woonwijk trok, aanvielen. De re gering zette militairen in om de orde te handhaven. Zij hebben opdracht gekregen oproerkraaiers neer te schieten. Twee ministers van het kabinet van premier Morarji Desai zijn naar Jamsjedpur. een industriestad 250 ki lometer ten westen van Calcutta, ge reisd om zich van de situatie op de hoogte te stellen, terwijl functionaris sen van de deelstaat Bihar tevergeefs vrede probeerden te stichting tussen de elkaar bestrijdende religieuze groeperingen. De partijen bevechten elkaar met vuurwapens, speren en stenen. Vier leden van de oppositie, de Con grespartij van oud-premier Indira Gandhi, die uit Patna naar Jamsjed pur onderweg waren, zijn terugge keerd omdat de plaatselijke autori teiten weigerden voor hun veiligheid in te staan. De autoriteiten hebben inmiddels alle wegen naar de stad gesloten. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het ziet er naar uit dat het tweede akkoord ter beperking van de strategische kernwapens (SALT 2) niet in de Verenigde Staten, maar ergens in Europa zal moeten worden ondertekend. De Russische president Breznjew heeft iets aan zijn oor, waardoor hij niet hoger dan 600 meter mag vliegen. Geen garantie advertentie Vereniging "VOOR VLUCHTELINGEN' Singel 56 Amsterdam 020-234420 (Opgericht door Amnesty International, Stichting Vluchtelingen Studenten UAF) De koning zei dat, wat door Carter omschreven wordt als een „groot re sultaat", geen vrede in het Midden- Oosten betekent. Hij gaf voorts aan, dat de Verenigde Staten geen enkele garantie hadden willen bieden dat de bezette gebieden inderdaad zullen worden teruggegeven. Hoessein be schuldigde de Amerikaanse presi dent van tegenstrijdigheid door eerst aan te sturen op een hervatting van de vredesbesprekingen in Genève en vervolgens zijn standpunt volledig te wijzigen. Het linkse Libanese dagblad As Safir schreef gisteren dat in Jordanië de interne spanning toeneemt en dat de ambassades van de Verenigde Sta ten, Engeland en Zwitserland evacua tieplannen hebben opgesteld voor hun in dat land wonende landgeno ten. De Jordaanse regering zou nogal geïrriteerd zijn over deze plannen, hoewel de Amerikaanse ambassa deur verzekerd zou hebben, dat het Amerikanen en Russen zeggen al bij na een jaar dat het tweede SALT- akkoord op een oor na gevild is. De laatste dagen nemen de aanwijzingen toe dat de besprekingen zich inder daad in een laatste fase bevinden. De verwachting is momenteel dat het bereiken van een akkoord zal worden bekend gemaakt, zodra president Carter van zijn paasvakantie terug is; dat is op 22 april. De Amerikanen waren aanvankelijk van plan de top conferentie van president Carter en president Breznjew te beginnen met een driedaags overleg in Washington, waarna de besprekingen in een wat informelere sfeer zouden kunnen wor den voortgezet op een eiland voor de kust van de Amerikaanse staat Georgia. De eerst nu bekend geworden aan doening aan Breznjews oor maakt het de Russische leider onmogelijk om met een straalvliegtuig te reizen. Daarom zal voor de ondertekening van SALT-2 een plaats uitgezocht moeten worden die per trein vanuit Moskou te bereiken is. Men denkt daarbij aan Genève. Wenen of Helsin ki. De Amerikanen zouden niet be reid zijn naar Moskou te komen, zo verluidt in Amerikaanse regerings kringen. Niet samenhangend De Sowjet-Unie heeft de regering van de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd, dat ze door een weinig samenhangend beleid de krachten in de kaart speelt die zich verzetten tegen SALT-2. Een Moskouse krant schreef gisteren dat vertegenwoordi gers van het militair-industriële com plex zich momenteel schrap zetten tegen de ondertekening van een ak koord dat een bijdrage vormt aan de ontwapening. De krant constateert dat, ondanks de 4.7 miljoen dollar die uitgegeven zijn om de publieke opi nie te mobiliseren tegen SALT-2, de. recente anti-nucleaire demonstraties in de Amerikaanse staat Connecticut voldoende aantonen hoezeer het Amerikaanse volk achter SALT-2 staat De directeur van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, Stanfield Tur ner, heeft gezegd dat het verlies van de Amerikaanse luisterposten in Iran na de machtsovername door ayatol lah Khomeiny het voor de Verenigde Staten moeilijker zal maken te con troleren of de Sowjet-Unie zich wel houdt aan het te sluiten tweede SALT-akkoord. Turner sprak zijn verontrusting uit over recente lekken over de manier waarop de Amerikanen deze leemte willen gaan vullen. Turner zei details over de manier waarop de VS de naleving van het verdrag zullen con troleren tijdens een vertrouwelijke zitting met de senaat bekend te zul len maken. Eén van de manieren voor controle is het gebruik van een verbe terde versie van het U-2 vliegtuig, dat vliegend boven bevriende landen elektronische signalen opvangt van eventuele Russische raketproeven. lie rei :erry Mingelen (West-Duitsland) „Kijk, daar zijn er twee". De bus stopt. *"jant West van het tweede Amerikaanse regiment cavalerie, wijst a' usiast in oostelijke richting. Een honderd meter verderop, geschei- ioor stalen hekken en een strook niemandsland, liggen twee luitse grenswachten lui in de zon. Als ze ons in de gaten krijgen. I ze met duidelijke tegenzin op en slenteren naar het hek ijn zo net Amerikaanse soldaten," Jni West haast vertederd op. Ze hebben loi je rit langs de grens tussen Oost en 1 e moeite waard gemaakt. Natuurlijk, ei loordringbare barrière van dubbele *ij i, betonnen muren, elektronische be- hg. mijnen, wachthonden en uitkijk- let is al indrukwekkend genoeg. Het tel ken van de tegenstander in levende n kt voor sergeant West echter pas het w( perk. Dat behoort tot het dagelijkse fiet ngs de grens: door verrekijkers en ni( ïzen beloert de één hoe de ander hem In*. „Ja", zegt West, „ze kennen me hier fie p echtspost to leine drie jaar nu. beheert hij een loÉfciden informatiecentrum in de grens- Hof, tevens een vooruitgeschoven ltspost van de Amerikanen in de re- urenberg. Daar worden in een klein m uniformen en wapens van overge- grenswachten zorgvuldig bewaard. di#ordt ook voorlichting bedreven. Zo'n n Amerikaanse soldaten, soms verge- v an hun familie, vier bussen vol per ebben de tocht naar het kleine rijk ergeant West gemaakt. Het is een hte excursie, bedoeld om die jongens van huis, duidelijk te maken „waar- hler in Europa zijn." waarom" wordt in simpele termen gezet Achter die muur, zo'n acht ?ter verderop, heerst een verderfelijk a dat zijn eigen volk gevangen houdt. 1 Is bevindt zich daar een immense mili- en macht, die het westen bedreigt. „We -n niet dat er nu iets zal gebeuren. de beste manier om dat te verzekeren. aatheid zegt de commentaarstem bij de dia-serie. „Deze informatie is wat opper vlakkig, maar ook speciaal bestemd voor soldaten", zegt een begeleidende officier. De boodschap is duidelijk: fronttroepen ko pen niets voor de nuances van de interna tionale politiek. Invloed Opmerkelijk is dat in de NAVO-centra voor die hogere politiek, niet zozeer de situatie binnen Europa, als wel de Russische activi teiten daarbuiten zorgen blijken te baren. De Sowjet-Unie gebruikt haar krachtige militaire positie (de nucleaire achterstand bij de Verenigde Staten is ingehaald) in toenemende mate om haar invloed buiten Europa uit te breiden, is de algemene klacht. Genoemd worden ontwikkelingen in Afghanistan, Zuid-Jemen, de Hoorn van Afrika, zuidelijk Afrika en zelfs Iran. Een somber perspectief wordt getekend, waarin de Russen controle verwerven over landen, waarvan het westen voor zijn grondstoffen afhankelijk is. De dagen dat de Verenigde Staten in staat waren de Oost-West-confrontatie alleen aan te gaan, zijn voorbij. De andere westelijke landen kunnen niet langer aan de kant blijven zitten, het gaat ook om hun belan gen De veiligheid van het NAVO-bondge- nootschap wordt evenzeer beïnvloed door de ontwikkelingen binnen Europa als daar buiten. „Het is een belangrijke uitdaging voor het Westen door betere samenwerking hieraan het hoofd te bieden," zegt NAVO- opperbevelhebber, generaal Haig Hij ver woordt daarmee wat op vele plaatsen in vooral Amerikaanse NAVO-kring te horen is. Hoever precies echter deze wereldwijde westelijke samenwerking zou moeten gaan. is nog onduidelijk. Militair kan de NAVO als zodanig geen stap zetten buiten de afge sproken grenzen van het verdragsgebied. Dit omvat voornamelijk West-Europa, met als zuidgrens de kreeftskeerkring, die door Noord-Afrika loopt. Uitbreiding van het verdragsgebied is een politiek taboe. Dat bleek al eerder bij discussies over mogelijke bescherming van de, voor het Westen zo vitale scheepvaartroute rond Kaap de Goe de Hoop. Iedere hint naar uitbreiding van het verdrag door officieel contact met Zuid- Afrika hierover stuitte op grote weerstand in de afzonderlijke NAVO-landen. Officieel wordt daarom volstaan met papieren crisis plannen voor dit gebied. De nu gezochte samenwerking zal dus eer der een politiek karakter hebben. Natuur lijk is het voor de Amerikaanse regering prettig voor haar buitenlandse (militaire) beleid steun te krijgen van de NAVO- bondgenoten, maar of de Amerikanen die politiek werkelijk mede afhankelijk zullen maken van het oordeel van de andere wes terse landen, is twijfelachtig. „Als we eerst op unanieme instemming moeten wachten, gebeurt er nooit iets", zegt men cynisch in Amerikaanse kring. Groei De grote aandacht voor de ontwikkelingen elders, betekent overigens niet dat de NAVO nu zo tevreden is over de situatie binnen Europa. Gezien het politieke kli maat verwacht men geen Russische militai re avonturen, maar de almaar groeiende militaire kracht („Ze zijn veel sterker dan voor hun verdediging nodig is") baart wel zorgen. De Amerikaanse defensieminister Brown wees er onlangs op dat deze groei verschil lende oorzaken kan hebben. Zo kan het verband houden met de genoemde wens grotere invloed elders te winnen, of het kan een gevolg zijn van de Russische bureaucra tie, dan wel werkelijk voorkomen uit vrees voor de NAVO. „hoe misplaatst ook" Hoe dat ook zij, aldus Brown, „de Sowjet-Unie kan die militaire kracht in de jaren tachtig ook tegen ons gebruiken, tenzij we door overeenkomsten die groei binnen veilige perken weten te houden of er met onze eigen defensieprogramma's een doeltref fend antwoord op geven. In de praktijk doen we allebei." Wenen Het Westen probeert in Wenen vanaf 1973 het militaire overwicht van het Warschau pact in Centraal-Europa aan banden te leggen door de zogenaamde MBFR-onder- handelingen over „wederzijdse en even wichtige troepenvermindering". Volgens westerse cijfers beschikt de NAVO daar over 777.000 man grondtroepen en 6000 tanks, het Warschau-Pact over 925.000 man en 15.500 tanks. Wil men de sterkte aan iedere kant op 700.000 man brengen dan zal, volgens het Westen, het Oostblok dus veel meer moeten inleveren. Het Warschau-Pact ziet dit anders. Het ont kent gewoon meer troepen te hebben dan de NAVO. Alhoewel er al enkele voorstellen tot wederzijdse verminderingen zijn uitge wisseld, zitten de besprekingen nu al twee jaar vast op dat verschil van 150.000 man in de huidige tellingen. Het Warschau-Pact verstrekt slechts met mondjesmaat gege vens die de zaak kunnen ophelderen. Er wordt naarstig gezocht naar een vergelijk, „want niemand koopt er wat voor om de Russen als bedriegers aan de kaak te stel len", wordt in Wenen gezegd. Duitsland Een wellicht nog wezenlijker meningsver schil vormt de Russische eis dat niet alleen per blok, maar voor ieder land afzonderlijk een maximum militaire sterkte wordt vast gesteld. Het Westen heeft deze eis steeds van de hand gewezen, omdat deze de Sow jet-Unie controle zou geven over de interne NAVO-defensieregelingen. Hierachter verschuilt zich echter een poli tiek probleem van verdergaand belang: de positie van Wast-Duitsland. Volgens veel waarnemers is beteugeling van de West- duitse machtspositie in West-Europa, zowel militair als politiek, het voornaamste doel dat de Sowjet-Unie aan de onderhande lingstafel in Wenen zoekt. Het is in Wenen meer dan ooit duidelijk geworden dat de Loeren naar de ander Sowjet-Unie in het Westen twee tegenstan ders vreest, de Verenigde Staten en West- Duitsland, waarmee het in de afgelopen wereldoorlog zulke traumatische ervarin gen heeft opgedaan. De positie van dit land meer nog waarschijnlijk dan de algehele verhouding in troepen en tanks, kan van grote Invloed worden op de stabiliteit in Europa, waarom het ook in de MBFR-on- derhandelingen is begonnen. Militair gezien geldt de bondsrepubliek momenteel niet als een supermacht, omdat het geen eigen kernwapens heeft. Maar de huidige druk om in West-Duitsland atoomraketten te zetten die de Sowjet-Unie kunnen treffen, als ant woord op de nieuwe Russische SS-20 raket, zal de problemen in Wenen zeker niet ver lichten. Zaken doen Het staat in Wenen vast dat er in ieder geval weinig schot in de zaak zal komen, zolang de leiders van Oost en West zoveel tijd moeten besteden aan die andere onderhan delingen over de beperking van nucleaire strategische wapens (SALT). Is er al die jaren in Wenen dan eigenlijk voor nirte gepraat? „Integendeel", zegt een openharti ge Amerikaanse diplomaat. „Vergeet niet, dat de Amerikaanse president in 1972 het initiatief voor deze onderhandelingen heeft genomen om de vanuit het Amerikaanse congres gewenste eenzijdige vermindering van Amerikaanse troepen in Europa te voorkomen. Dat heeft prima gewerkt. Zo lang je onderhandelt zijn eenzijdige stap pen uitgesloten, dat geldt voor ons. dat geldt ook voor andere NAVO-landen. Aan vankelijk konden de Russen ook rustig af wachten hoe de defensie-budgetten in de NAVO-landen langzaam zouden inkrimpen. Maar ook daar is een einde aan gekomen. We hebben nu een goede uitgangspositie voor het moment dat de Russen werkelijk zaken willen doen. Militair moet Je er overi gens niet teveel van verwachten, het gaat meer om de politieke verhoudingen." De afstand tussen de diplomatieke salons in Wenen en het informatiecentrum van sergeant West bij de Oostduitse grens is waarlijk niet gering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7