De ontknoping van Max en Wim Mening van een lezer i uw Commentaar rrijheid Rrijheid (2) POLITIEK DE „VEL VAN M'N DEO SHOW" Actie voor behoud van instituut wiskunde onderwijs voorlopig uit de zorgen even uit met de tijgers stuur 'n brief trommeltje verkeerd ,G 14 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ihristern, voorzitter van foiging De Nederlandse ;rs (NDP), heeft deze in rede die hij uitsprak in gewaarschuwd voor en- [ren die in ons land de bedreigen. Hij richtte bij vooral verwijtend tot :id en gewaagde zelfs van vaarlijk onbegrip" voor jlematiek bij het ministe- !RM en vele parlementa- is de vereniging waarin Ij :rlandse dagbladen, met Ting van De Waarheid en samenwerken. Christern gerust als woordvoerder "I ele Nederlandse dagblad- worden beschouwd. Zijn wende woorden kunnen "j noeilijk worden afgedaan leidooi voor een stel arm- anten die zo nodig uit de willen eten. Als de NDP- Vf publiekelijk zijn zorgen ei t over de bedreiging van ijheid, doet iedereen die nctioneren van de parle- >i democratie is geïnteres- goed aan toch even op te kJren, die Christern ziet, cl iet van een overheid die in dj ?e lar waar de NDP-voorzit- ïu ver had is dat de overheid teveel als een gewone be ziet, en te weinig als insti- een bijzonder algemeen ïen goed voorbeeld daar door Christern genoemde welk BTW-tarief voor oc n zou moeten gelden. Op ent wordt er voor dagbla- BTW-belasting geheven. nog in het zogenaamde ■Éf", een gunst, die hen is gegeven om zich nog lerstellen van de klappen regen bij de invoering van en televisiereclame. Prin- lister zou zijn dat over de ïentsprijs van dagbladen *W wordt geheven, omdat itie" onbelast behoort te genstanders van die rede- uilen echter onmiddellijk p de zeer behoorlijke win- een goed deel van de jen maken en op de vele pende puur commerciële n die dank zij de persvrij- de markt kunnen worden liten we dan weer op die htige positie van de pers: bewust de onafhankelijkheid van de pers zou willen aantasten. Het idee dat een democratie niet zon der een pers kan die volstrekt vrij staat tegenover de overheid, is hecht geworteld in de Nederlandse samenleving. De rede die de huidi ge minister van CRM, mevrouw Gardeniers, vorig jaar over dit on derwerp heeft gehouden op de Unesco-conferentie in Parijs is daar een goed bewijs van. Nee, de gevaren voor de pers, en dan vooral de dagbladpers, zijn subtieler. Eigenlijk begint het pro bleem niet bij de houding van de overheid, maar bij de structuur van de pers. De pers in Nederland, en eigenlijk in alle zogenaamde westerse landen, verkeert voortdu rend in een tweeslachtige positie. Aan de ene kant wordt zij gezien als een onmisbare factor in de democratische samenleving, ja zelfs als een hoeksteen van het parlementaire systeem. Aan de an dere kant is zij een gewoon onder deel van het bedrijfsleven, een domein waar vrije ondernemers met meer of minder succes probe ren geld te verdienen. Hoe groot de ideële verschülen tussen dagbla den ook mogen zijn, economisch gezien zitten zij allemaal in hetzelf de schuitje. staat de wijze van voorlich- de kant van de Provinciale Elektriciteitsmaatschappij over het gebruik van kerne- an mensen uit het onderwijs, enstellers van het rapport de energievoorlichting van SM ..propaganda van het soort" Zij wijzen daarbij op uik van verouderde statistie- opvatting als zou „de strijd ernenergie voor een aantal een heilige zaak zijn. iets wat :teerd moet worden", ervaren iscriminerend. DEN HAAG Twee weken voor de ontknoping van de lange afstandsrace tussen de twee kandidaten Max van den Berg (34) en Wim Meijer (39) om het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid liggen de kaarten eindelijk duidelijk op tafel. Het partijbestuur van de PvdA is razend, omdat het congres straks de Groningse oud-wethouder Van den Berg waarschijnlijk met een krappe meerderheid tot voorzitter zal kiezen. Maar datzelfde congres zal ook de overgrote meerderheid van het nog zittende partijbestuur herkiezen. Een kiezersuitspraak derhalve voor een voorzitter, die het functioneren van de partij en met name de partijlei ding tot op het bot heeft gekraakt en een kiezersuitspraak waaruit het zit tende bestuur terecht mag afleiden het nog niet zo gek gedaan te hebben. Wie heeft ze ooit zo zout gegeten? Maandagavond stond het partijbe stuur daarom bol van razernij en spanning: het congres zou toch op enigerlei wijze het krankzinnige van deze situatie duidelijk moeten wor den gemaakt. Maar hoe doe je dat zonder de vlam in de pan te laten slaan? Het is een verrassende ontkno ping van een van de bizarste verkie zingscampagnes die we op onze va derlandse bodem hebben meege maakt. Amusant wellicht ook, ware het niet dat de geschiedenis tegelij kertijd het falen van het democra tisch proces zo onbarmhartig aan de kaak stelt. Wat is er allemaal mis gegaan, dat ieder zinnig denkend mens bijna gedwongen is de waarde van zo'n kiezersuitspraak, of die nu ten gunste van Wim of Max uitvalt, in feite aan zijn laars te lappen? Lange duur zij is ideëel en tegelijkertijd een commercieel goed. Een overheid die als logisch gevolg daarvan ook meer tweeërlei persbeleid zou gaan voeren, begeeft zich op glad ijs. Welke regering zou het bij voorbeeld aandurven twee BTW- tarieven voor de pers te laten gel den, waarbij dan aan de hand van de inhoud zou moeten worden vastgesteld in welk tarief een be paald blad behoort te vallen? Het eerlijkst lijkt het maar vast te stellen dat de huidige structuur, waarbij de vrije ondernemers in feite de voornaamste dragers zijn van de zo hoog gewaardeerde pers vrijheid, principieel gezien een on gelukkige is. In theorie is het niet moeilijk een betere te verzinnen. Politiek en maatschappelijk gezien is er echter weinig kans op invoe ring daarvan. Maar als we het dan voorlopig met die gebrekkige structuur moeten doen, zal de overheid in haar benadering van de bedrijfstak pers het ideële as pect het volle pond moeten geven. Daarom moeten vooral de parle mentariërs zich de kritiek die de NDP-voorzitter uitte goed ter har te nemen. Wat in de eerste plaats opvalt is de lange duur van de campagne. Lang voor dat Ien van den Heuvel defini tief had besloten zich niet meer voor het voorzitterschap beschikbaar te stellen, namelijk in mei vorig jaar al, kondigde Max van den Berg zijn kan didatuur aan. Na acht jaar Groningse politiek wilde hij wel eens een gooi doen naar de landspolitiek, daartoe ruim in de gelegenheid gesteld door dat hij had besloten na de gemeente raadsverkiezingen in mei niet meer in de gemeentepolitiek terug te keren. Wellicht verklaart dit dat Van den Berg op de vele campagne-avonden die nog zouden volgen een aanzien lijk frissere en uitgerustere indruk maakte dan zijn concurrent Wim Meijer, die zijn campagne naast zijn tijdrovende Kamerlidmaatschap moest voeren. De lange duur van de campagne be hoeft op zichzelf echter nog geen re den tot ontmanteling van het demo cratisch proces te zijn. Weliswaar wordt het nog zittende bestuur al in een vrij vroeg stadium op de vergan kelijkheid aller dingen gedrukt en betekent het in feite dat de geloof waardigheid van de nog zittende voorzitter behoorlijk wordt ondergra ven. Zoals er in het CDA terecht verontwaardiging heerst over het nu door Willem Breedveld al ter discussie stellen van het lijst trekkerschap van premier Van Agt. Maar het is precies zoals Wim Meijer in oktober al in een interview in Vrij Nederland vaststelde: „Zoiets kan je pas doen wanneer je vindt dat de huidige voorzitter het niet goed ge daan heeft, of wanneer je het met de politieke lijn niet eens bent". Of an ders gezegd: Zo'n vroegtijdige en in tensieve campagne om het voorzitter schap is alleen maar gerechtvaardigd wanneer de inzet een ingrijpende koersverandering van de Partij van de arbeid behelst. Omdat Wim Meijer in datzelfde inter view met zoveel nadruk stelt dat Ien van den Heuvel het goed gedaan heeft en hij zich altijd heeft kunnen vinden in haar politieke lijn, zou in beide kandidaten een belangwekken de richtingenstrijd binnen de Partij van de Arbeid zichtbaar moeten zijn geworden. Wie echter met dat oog merk een van de vele tientallen cam pagne-avonden heeft bijgewoond, is bedrogen uitgekomen. Radicaal-links Het ging en het gaat nog steeds om twee kandidaten die beiden behoren tot de bijna radicale linkervleugel van de Partij van de Arbeid. Het verschil in opvattingen derhalve over de gewenste aanpak van problemen als de werkloosheid, de positie van de achtergestelden, de derde wereld en noem maar op, is daarom zelfs onder een loep nauwelijks zichtbaar. Om er iets van te kunnen zien zou het ge middelde partijlid al over de gevoe ligheid van de sprookjesprinses moe ten beschikken, die 's nachts slecht had geslapen doordat zich onder haar zeven matrassen ganzendons een erwt had bevonden. Maar ook luisterend naar voor de leek meer toegankelijke onderwerpen zoals de partijstrategie of: hoe stellen we ons op tegenover CDA en VVD (een discussie die door Joop den Uyl al eens smalend een vorm van denk- luiheid is genoemd) bleken de ver schillen minimaal. Max van den Berg mag dan wel de belichaming zijn ge worden van een PvdA die bij uitslui ting van alle anderen de touwtjes van de macht in handen wil hebben (Gro ningen was het schoolvoorbeeld van een links meerderheidscollege), hij bleek redelijk genoeg dit model niet onverkort van toepassing te willen verklaren op de landspolitiek. Na tuurlijk, er zal gestreefd moeten wor den naar een linkse meerderheid, maar als het CDA weer eens genegen was een stap naar links te doen. waar om zou je met zo n partij dan niet een gelegenheidscoalitie aangaan? Toetsstenen Wel haalde hij voor de aardigheid de al weer verouderde en in de praktijk onmogelijk gebleken theorie van het minimum-programma van stal: toets stenen voor de samenwerking, die doordat ze zwart op wit worden gezet de manoeuvreerruimte tot nul redu ceren. en die bij de tegenpartij alleen maar laconieke reacties oproepen. Zo kon CDA-lijsttrekker Van Agt in 1977 makkelijk scoren met de opmerking: „Toetsstenen gooien we met een wij de boog terug naar het erf waar zij vandaan komen". Succes verzekerd. Wim Meijer onthield zich daarom tij dens zijn campagne over de te volgen tactiek bij de verkiezingen. Hoe dan gehandeld zal moeten wor den, zal in de eerste plaats moeten afhangen van de situatie op dat mo ment, vindt hij. Waar dit een van de weinige echte verschillen was, viel het volle licht op twee andere aspecten, namelijk de personen en het functioneren van de partij. Het eerste aspect bevestigt de Amerikaanse campagnemakerij, die enkele jaren geleden aarzelend zijn intrede heeft gedaan op onze vader landse bodem. Zo ging het bij de laatste verkiezingen ook in belangrij ke mate om de personen van Joop den Uyl en Dries van Agt. In zo'n campagne is het nauwelijks belang rijk wat de kandidaat te berde heeft te brengen. Het enige wat van belang is mythe en verdichting. Of. om het wat hanteerbaar te formuleren: van belang is er zorg voor te dragen dat je beantwoordt aan bepaalde vooroor delen en verwachtingen die bij het publiek leven. Simpel Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon lit op kritiek 'ERLO „Duizenden onderwijsmensen in Gelderland de jeugd bloot aan de atoompropaganda van het slevenZo luidt de conclusie van een rapport van de segroep Kalkar Oost-Gelderland, getiteld „Actueel on- ischandaal in Gelderland". De samenstellers keren zich tegen de opvatting van de kant van de Gelder se elektriciteitsmaatschappij die stelt dat plutonium geen zaak is voor de elektriciteitsbedrijven. Maar via de Samenwerkende Elektriciteitspro ducenten (SEP) neemt de PGEM ook deel aan Kalkar waar het de bedoe ling is om plutonium te kweken. Het rapport noemt het „tekenend voor de plutonium producenten dat zij zich nu al distantiëren van iedere verantwoordelijkheid wat betreft de gevolgen van het door hen zelf gepro duceerde materiaal". VE moeten dit ZEE». ortZICHTIC AANPAKKEN ZOIETS MWHIER. NOOOOOOIT GEIEUREH' Wim Meijer conformisme nu eenmaal taboe is voor veel leden van de Partij van de Arbeid, is dat een punt in het voor deel van Max en een punt in het nadeel van Wim, die er oer-burgerlijk uitziet. Wim zal daar trouwens wel weer mee scooren bij de massa van de PvdA-stemmers, maar die mogen nu eenmaal geen stem uitbrengen voor de nieuwe partijvoorzitter. Hoe ge voelig Max voor deze uiterlijkheden is. bewijst hij in de Haagse Post van deze week. Tegen de fotograaf zegt hij: „Goed dat je gekomen bent. Jul lie zetten in de Haagse Post steeds zo'n oude foto van mij. Veel te lang haar". Het is in wezen een heel simpel me chanisme, zo simpel zelfs dat boer Koekoek met gebruikmaking van dit instrument nog steeds de lachers op zijn hand weet te krijgen. De eerste keer was dat ongetwijfeld een verras sing voor hem. Later maakte hij er handig gebruik van. Maar ik maak me sterk dat hij nog steeds niet echt weet waaraan hij het gelach te dan ken heeft. Het is als met een kind dat feilloos weet in te spelen op bepaalde verwachtingen zonder het waarom te begrijpen. Het vraagstuk Meijer of Van den Berg kan aldus herleid worden tot het meer of minder modieus gekleed zijn, niet omdat uiterlijk op zichzelf be langrijk is, maar omdat daarmee as sociaties worden gelegd met meer of minder conformistisch. En omdat Een meester Maar uiterlijk op zichzelf is niet ge noeg voor een personality. Daar komt nog bij het vermogen goed in te spe len op vaak onuitgesproken gevoe lens van zowel verwachting als fru stratie. En ook daarin blijkt Max van den Berg een meester te zijn. Het is zeker niet overdreven dat velen in hem een soort nieuwe profeet zien, die hoe dan ook de verwachting wekt de Partij van de Arbeid, het socialis me. voort te zullen stuwen in de vaart der volkeren. De Groningse oud-wethouder weet dit ook uitstekend te combineren met de gevoelens van frustratie over het functioneren van de partij. Niet te ontkennen valt dat de Groningse oud-wethouder hiermee een gevoeli ge snaar raakt. Het socialisme van de Partij van de Arbeid lijkt de laatste maanden meer dan ooit te zijn verworden tot een wonderlijke warboel van etiketten- plakkerij, onbegrijpelijk spraakge bruik en verwoede gesprekken achter de schermen, die alleen maar te be grijpen zijn als de zoveelste zet in een reeks tactische manoeuvres, maar waarvan de portee de buitenstaander te enen male ontgaat. In enkele tref woorden gaat het om een maatschap pij-gerichte strategie, activisme, het zijn van actiepartij, het inschakelen van de basis, de interne partij-demo cratie en uiteraard een grotere parti cipatie. Allemaal zaken waarvoor de gewone burger zich nauwelijks inte resseert (hij kan zijn tijd wel beter gebruiken), maar die voor het actieve partijlid erg belangrijk zijn en daar ging het bij deze campagne om. Max van den Berg gebruiken en er ook heel concrete zaken mee wil oplossen. Het is meer het werken voor de gewone man. Bij Max van den Berg daarentegen gaat het meer om een abstract profe tisch ideaal, dat ongetwijfeld de vele PvdA-ideologen meer zal aanspre ken. Het is daarom bijna ontroerend om te zien hoe Max van den Berg in de zaal steeds een concrete confron tatie met zijn tegenstander uit de weg gaat. Dit soort kwesties bijna baga telliserend in het licht van de grote idealen waarvoor de Partij van de Arbeid zou staan. Het is inderdaad voor het partijbestuur om razend van te worden. Want straks zullen er toch weer gewone zaken moeten worden gedaan. Van onze onderwijsredactie Onbehagen Welbeschouwd zijn het allemaal de zelfde woorden voor een diep gevoeld onbehagen over het functioneren van de partij. De spanning tussen hoog gestemde idealen en de weerbarstige praktijk is duidelijk te hoog geweest. In de daarin ontstane warboel is nu een zondebok gevonden en die heet „Het Haagse circuit". Partijtop en fractie zijn, om het in de woorden van Max van den Berg te zeggen, blijven steken in „de kleine stap van de dag". Heel subtiel plaatste hij daarom vraagtekens achter de vraag of ie mand uit dit circuit wel de geschikt ste kandidaat is voor het partijvoor zitterschap. die toch bij uitstek de echte tegenstellingen in de maat schappij bloot behoort te leggen, om aldus de zegentocht van het socialis me voor te kunnen bereiden. En daar sta je dan als Wim Meijer, die evenals Max van den Berg macht wil voor de Partij van de Arbeid om de problemen aan te kunnen pakken. Het verschil is waarschijnlijk dat Meijer die macht heel concreet wil UTRECHT De medewerkers van het Instituut Ontwikkeling Wiskunde Onderwijs gaan een actie voeren voor het behoud van deze instelling. Zij menen dat de opheffing van het insti tuut per 1 augustus aanstaande desa streus is voor het onderwijs. Het instituut in Utrecht heeft de afge lopen tien jaar een belangrijke rol gespeeld bij de vernieuwing van het wiskunde-onderwijs. Vooral voor pe dagogische academies, lagere scho len en kleuterscholen is veel gedaan aan de ontwikkeling van leerplannen, de training van leerkrachten en de begeleiding van scholen. De moeilijkheden begonnen toen en kele Jaren geleden besloten werd tot oprichting van de Stichting Leerplan ontwikkeling in Enschede. Deze stichting ontwerpt leerplannen voor alle belangrijke schoolvakken. Ook het vak wiskunde kreeg in die opzet een plaats. Het was de bedoeling dat de research op dit terrein werd onder gebracht bij de universiteiten, terwijl de eigenlijke leerplanontwikkeling werd overgeheveld naar Enschede. De medewerkers van het wiskunde- instituut zien hierin een bedreiging van de kwaliteit van het onderwijs. „Een goed lopend instituut met veel kennis en ervaring en met internatio nale bekendheid verdwijnt zonder dat er alternatieven zijn", aldus de brief die nu verstuurd is aan een groot aantal mensen in het onderwijs. De brief roept hen op steun te betui gen aan deze actie. ADVERTENTIE EEN KAVERO REKREATIE WONING! Onze rekrestie-woningen hebben na tuurlijk een luxe ingerichte keuken, gas, water en licht, cv en warmwater voorziening. Lees onze brochure en ontdek wat uw woning nog meer aan comfort te bieden heeft. Bel of schrijf. Vandaag nog. Kavero zeeuwsche land bv Schouwsedijk 2,4318 TM Brouwershaven Telefoon 01119 469 of 354. I- De kerk van Driehuizen kan weer even voort. Dankzij een portie van de erfenis van „tante Geer tje" Slooten, de onlangs overle den eigenares van café De Vriendschap, kunnen de peuters van dit Noordhollandse dorp ir de gemeente Schermer, de tafel tennissers, de leden van de gym nastiekvereniging en de toneel club en al die anderen die regel matig hun sport en spel in he kerkgebouw beoefenen, voorlo pig zonder zorgen doorgaan Want een kerkdienst wordt ei praktisch nooit meer gehouden „Ze zijn hier niet zo kerks", zegl mevrouw Klaver, de secretaresst van de dorpsvereniging De Drie huizer Gemeenschap. Een eigen predikant is er al lang niet meer. Wie wil, kerkt in het nabijgelegen Stompetoren, maar daar zijn ze hun dominee nu ook kwijt. Zes jaar geleden was het finan cieel al niet doenlijk meer de her vormde kerk van Driehuizen in stand te houden. De kerkvoogdij besloot tot sloop over te gaan, maar dat vond de Driehuizer Ge meenschap toch wel zonde. Zaal ruimte voor sport was er niet in het dorp en het kerkgebouw zou een mooie oplossing zijn. De kerkvoogdij wilde het gebouw wel overdoen voor de symboli sche prijs van één gulden, maar onder voorwaarde dat het voor eventuele kerkdiensten beschik baar zou blijven en dat de Ge meenschap het gebouw zou on derhouden. De eerste voorwaarde gaf geen problemen („het afgelopen jaar is er niet één dienst geweest"), maar het tweede punt was moei lijker dan het er aanvankelijk uitzag. Er was een fonds ge vormd. gerestaureerd hoefde er niet te worden het gebouw dateert van 1912 en is niet bijzon der mooi verbouwen was niet nodig, maar het onderhoud kost te en kost wel handenvol geld. De dorpsgeeenschap heeft altijd in het onderhoud bijgedragen, maar ineens moesten er ettelijke duizenden guldens tegelijk op ta fel komen, elk jaar opnieuw. Kopzorgen di's voor de Driehui-' zer Gemeenschap,, en een hele verademing toen bekend werd dat tante Geertje haar hele kapi taal. ongeveer honderdduizend gulden, aan haar dorpsgenoten had nagelaten. Het geld wordt verdeeld onder vijf instellingen, waarvan het fonds tot instandhouding van het kerkgebouw er dus een is. Of tot instandhouding van het gebouw voor sport en cultuur, het is maar hoe je het bekijkt. Hoe groot het bedrag precies wordt is nog niet te zeggen, maar. zegt mevrouw Klaver, „in elk geval kunnen we voorlopig vooruit." Een maand of vijf zijn deze Bengaalse tijgertjes na, groot genoeg om bij mooi weer met hun oppassers een eindje om te gaan. Wel aan de riem en niet verder dan de hekken van de Amersfoortse dieren tuin, waar ze zijn geboren en met de fles grootgebracht. Al sinds 1976 wordt de in zijn land bekende advocaat, histori cus en journalist Alfonso Avelino Fernandez Cabrelli door de auto riteiten van Uruguay vastgehou den, beschuldigd van „beledigin gen die de moraal van de strijd krachten aantasten". Fernandez Cabrelli die in de hoofdstad Mon tevideo gevangen zit is nooit veroordeeld. Wel werd hij er op 9 september 1976 zwart op wit van beschuldigd dat hij in zijn (overi gens al in 1971 gepubliceerde) boek „Los Orientales" zijn lezers verkeerd had beïnvloed door his torische gebeurtenissen te ver draaien en vergelijkingen te trek ken tussen de negentiende-eeuw- se vrijheidsstrijder generaal Arti- gas, Camllo Torres en Che Gue vara. Voorts konden verscheide ne passages waarin scherpe kri tiek geleverd werd op overheids maatregelen „om de nationale waarden te behoeden" geen ge nade vinden in de ogen van de Uruguayaanse autoriteiten. Fer nandez Cabrelli. nu 60 jaar. was directeur van het maandblad Para Todos dat in november 1972 een verschljnings-verbod kreeg opgelegd. Ook was hij uitgever van een serie politieke en histori sche uitgaven. Sinds juni 1973 zijn in Uruguay zesentwintig lan delijke en vijf regionale dagbla den, verscheidene tijdschriften en een aantal vakbondsbladen verboden. Beleefde brieven in Spaans of Engels met het verzoek Alfon so Avelino Fernandez Cabrelli onmiddellijk in vrijheid te stel len, kunnen gericht worden aan: Sr. Presidente de la Repüblica, Dr. Aparicio Méndez Casa de Gobierno Montevideo, Uruguay. Wie graag een goed voorbeeld voor een dergelijke brief heeft, kan bij Amnesty Nederland. 3e Hugo de Grootstraat 7. Amster dam. de brochure,,Uw brief helpt een politieke gevangene" bestel len, waarin voorbeelden in vier talen zijn opgenomen. Een oma vertelt in de kinderru briek van KRO's omroepblad Studio, hoe roomse kinderen vroeger op de zaterdagmorgen vóór Pasen met het „vastentrom- meltje" onder de arm naar de torenklok stonden te staren: „Want precies om twaalf uur was de vasten afgelopen. Dan moch ten ze al het snoep dat ze ln die veertig dagen verzameld hadden, opeten. En al zag het er allemaal niet zo smakelijK meer uit (drop. snoep, koek, alles zat op elkaar geplakt), 's avonds was dat trom meltje leeg tot op de bodem". Op Pasen kwam bij haar thuis de „paasvogel". Vader ging dan 's morgens met de kinderen uit wandelen (de meisjes in nieuwe witte mouwschorten, de jongens in zwarte), zodat moeder gelegen heid had de gekleurde eieren in de tuin te verstoppen. Als vader dacht dat moeder wel zo onge veer klaar moest zijn met dat werkje, hield hij zijn hand boven zijn ogen, tuurde ln de lucht en zei: ik geloof dat ik hem al zag vliegen. .„Dan renden ze naar huis met z'n allen en zochten net zo lang tussen de bloemen en het gras tot er geen ei meer over was!" Het hart van Gelson Alcldes de Rosa Filho zit op de verkeerde plaats, maar daar heeft hij alleen maar plezier van. Een paar dagen geleden werd deze 24-jarige inwo ner van Rio de Janeiro in zijn rug geschoten. De kogel drong dwars door zijn lichaam en kwam er aan de linkerkant uit, precies op de plaats waar normaal het hart zit. De röntgenfoto's die in het zie kenhuis gemaakt werden, lieten tot verbazing van de artsen iets heel anders zien: De Rosa Fllho's hart zat aan de rechterkant van zijn borstkas. Had zijn hart op de goede plaats gezeten, dan was de man volgens de artsen absoluut op slag dood geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5