nderneming schaduwt estuurder van vakbond Verzet tegen haven CAO aasdagen iets minder mooi Toeristen dupe van hotelstaking =j§ secretaresse brengt zaak aan het licht Havenwerkers in Rotterdam leggen werk neer Neem iedere maand een Bijbel voor uw rekening! cWord lid van de bijbel per<~Maand-Club Gasten dweilen zelf badkamer Tonnen schade door reeks ontploffingen ;e,)oral zondag meer kans op enkele buien Gezigten uit Neêrlands Indië lAG 14 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET pen onzer verslaggevers ^ERDAM Dank zij een vergissing van een secretaresse van Drimmo Holding in p, rdam is uitgekomen dat deze onderneming de financiële „gangen" wil laten nagaan van t( ndsbestuurder J. S. Vroon uit Nieuwegein. Vroon is bestuurder van de Unie BLHP en ei Lauw betrokken bij het mislukken van pogingen van Drimmo om een Utrechtse leringsmaatschappij op te kopen. mislukte operatie besloot de van het Rotterdamse bedrijf 0 een hak te zetten voor zijn lïfen tijdens de fusiebesprekin- werd een opdracht op papier aan het handelsinformatiebu- ongelmans in Den Haag om ipoed een uitgebreid onder- laar Vroon uit te voeren. De resse, die de opdracht moest en, adresseerde de brief echter n Dongelmans in Den Haag ter abuis aan de persoon-in- J. S. Vroon zelf. uari van dit jaar werd vak- estuurder Vroon ingelicht plannen van Drimmo Holding wintig personeelsleden tellen- (chtse Sociëteit voor Levens- ■J* ring (USVL) over te nemen. k%-erd door het USVL-personeel u' jd wat meer informatie in te over Drimmo, maar hij kwam el verder dan de constatering onderneming een zestigtal 'aÊ hoofdzakelijk in onroerend la omvatte, we de Drimmo volgens Vroon wei- ,nl izicht te geven in de bedrijfs- n in evenmin de bedoeling van name van USVL wilde toelich- beJoeg Vroon bij vijf instanties vr; itie over Drimmo. Slechts één rd was positief: aanleiding wyoon om de personeelsleden USVL te adviseren niet ak- gaan met de fusie. Hij raad- „srsoneel aan massaal ontslag 1 1 en, als de verkoop van de aa och door zou gaan, omdat er ef! n mening voor hen gemakke- a baan elders te vinden zou is< ?rI JVL-personeel dat aanvanke- pof hechtte aan de belofte van dat de verzekeringsmaat- ni schappij zelfstandig zou kunnen voortbestaan, veranderde na een ge sprek met Vroon van gedachten en sprak zich uit tegen de fusie. Drimmo zag vervolgens van de transactie af. Inmiddels is bekend geworden dat de USVL overgenomen wordt door de verzekeringsmaatschappij AMEV. Volgens Vroon is er onder het USVL- personeel opluchting dat het opgaan in Drimmo is afgeketst. „Het behoud van de USVL is niet gelukt, maar dat is voor het personeel minder erg." bedrijfsdirecteur G. Mulder van het handelsinformatiebureau Dongel mans. „Maar wij waren ook beslist niet van plan geweest de opdracht uit te voeren. Wij verschaffen alleen in formatie over de financiële situatie van bedrijven aan bedrijven of perso nen. We moeten van dit soort praktij ken niets hebben. Dan gaat Drimmo maar naar een detective." Mededeling Onze eerstvolgende edi tie verschijnt op dins dag 17 april. Onze kanto ren zijn Tweede Paas dag gesloten. Voor de krant van 17 april kun nen familieberichten worden opgegeven op maandagavond 16 april van 18.00 tot 20.00 uur uitsluitend onder tele foonnummer 020-913456. De demonstrerende Afrikaanderplein. havenarbeiders ADVERTENTIE: Aardigheidje ttfOSCH (ANP) Ambtenaren provinciale griffie en enkele ■n in Noord-Brabant volgen pteel een stoomcursus journa- Die moet er toe leiden dat stige nota's worden geschre- een begrijpelijker en minder ijke taal. Dit is gistermorgen door de Brabantse gedepu- drs. J. van der Heijden tijdens sconferentie in het provincie- Bij toeval is nu aan het licht gekomen dat Drimmo de man. die zo'n belan grijke rol heeft gespeeld in de onder handelingen, een „trap na" had wil len geven. „Het was niet meer dan een aardigheidje." zegt mr. R. W. Gis- kes, secretaris en juridisch adviseur van Drimmo. „Er zaten helemaal geen oneerbare bedoelingen achter. Wij wilden echter het dossier-USVL afsluiten met een rapportje over Vroon. Hij heeft ons naar zijn zeggen volgens geëigende kanalen laten screenen. Wij vonden het een aardig idee om de man. die onze goede naam in diskrediet heeft gebracht en ons zoveel negatieve publiciteit heeft be zorgd. op onze beurt eens laten scree nen. Met zo'n rapportje, dat intern zou blijven, zouden wij het dossier- USVL sluiten," aldus Giskes, die vindt dat Drimmo geen onethisch handelen mag worden verweten. „Vroon heeft ons in een kwaad dag licht gesteld; wij willen wat terug doen." Vroon is de secretaresse van Giskes bijzonder dankbaar voor het „schitte rende gebaar" om hem per abuis de brief te sturen. „Zij is de enige aardi ge figuur bij Drimmo. Mocht zij door deze vergissing bij haar werkgever in de problemen komen, dan zullen wij haar graag bijstaan." Mr. Giskes ont kent overigens dat zijn secretaresse op haar fout wordt aangekeken. „Het heeft beslist geen consequenties". Na de ontvangst van de onverwachte brief van Drimmo heeft Vroon een kopie naar Dongelmans doorgegeven en het origineel als „curiositeit" zelf gehouden. „Wij hebben dus geen op dracht van Drimmo gekregen," zegt Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM Havenar beiders bij vier stuwadoorsbe- drijven in Rotterdam hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen de vorige week afgesloten haven-CAO. Het CPN-georiënteerde actie comité organiseerde gister middag in Rotterdam een de monstratie, waaraan onge veer vijfhonderd havenwer kers meededen. De stoet trok naar het gebouw van de ha venwerkgevers, de vaart Vereeniging Rotterdam. Scheep- Zuid in Daar hielden ongeveer vijftien vrou wen de hal bezet uit solidariteit met de actie. Het actiecomité eist een ongezuiverde prijscompensatie en dertig gulden per week erbij. Verder houdt het vast aan de 35-urige werk week en aan de eis van een vijfploe gendienst bij die havenbedrijven waar volcontinu wordt gewerkt. De actie van de ongeveer vier- tot vijfhonderd havenwerkers had een vrij rustig verloop. Alleen voor het gebouw van de Scheepvaart Vereeni ging Zuid laaiden de gemoederen op. toen alleen een delegatie van vijf man naar binnen mocht om de eisen van het comité te overhandigen. Na het gesprek op de SVZ verklaarde de delegatie dat het overleg niets heeft opgeleverd. Het comité wil zich volgende week beraden op verdere acties in de haven. Het had de haven werkers bij de continu-bedrijven op geroepen om gisteravond niet meer aan het werk te gaan, maar bij enkele ondernemingen werd tegen het eind van de demonstratie alweer gewerkt. ADVERTENTIE eil De vraag naar bijbels wordt met de dag groter. Miljoenen mensen willen net als u dagelijks hoop en vertroosting putten uit de bijbel. Maar zij kunnen het niet. Want ze hebben geen bijbel. Zij zijn er te arm voor. De bijbelgenootschappen zetten alles op alles om aan deze grote vraag te voldoen. Vorig jaar verspreidden zij 400 miljoen bijbels en bijbelgedeelten. Maar zelfs dit enorme aantal was op geen stukken na voldoende. Hoe moet het nu verder? Moeten we ontelbare christe nen met lege handen laten staan? Laat het zover niet komen. Help ons. Als iedereen die blij is met de bijbel deze ook graag aan anderen wil doorgeven, dan kan er iets groots ontstaan. Het begin is er al. We heb ben nu ruim 12.000 leden. Maar dat aantal moet minstens verdubbeld worden. Doe mee. Dat kost f 5,- per maand (meer mag natuurlijk ook). Met dit bedrag steunt u elke maand een bijbelproject ergens in de wereld. Waar de nood het hoogst is. Wacht geen dag. Vul na de bon in en word lid. Dan kunnen wij uit uw naam iedere maand een mede christen blij maken met een bijbel of een bijbelgedeelte in zijn eigen taal. Ondergetekende geeft zich op als lid van de Bijbel per Maand-Club. Postcode/ Plaats Over de wijze van betaling ontvangt u nader bencht. R9 Deze bon zenden aan; BIJBEL PER MAAND-CLUB Nederlands Bijbelgenootschap, Antwoordnummer 86,2000 VC Haarlem,Postgiro 343608. (Postzogel plakken is niet nodig.) Van onze correspondent MADRID De staking van het horecapersoneel aan de Costa del Sol, waar momenteel duizenden toeristen onder wie vele Nederlanders hun vakantie doorbren gen, duurt nog voort. De werkgevers willen niet met de vakbonden onderhandelen, zolang er gestaakt wordt. De vakbonden op hun beurt zijn niet van plan de acties op te schorten, tenzij het ontslag van de stakers ongedaan wordt gemaakt. Bovendien willen ze dat de bon den meer rechten krijgen in de horeca-sector en de vakantie voor het personeel in deze bedrijfstak beter is geregeld. De vakbonden zijn met name zeer ontstemd over het ontslag van meer dan honderd werknemers over het algemeen actieve leden en leden van on dernemingsraden. Politieoptreden Ook het harde optreden van de oproerpolitie tegen stakingspiket ten en demonstranten heeft kwaad bloed gezet. De provinciaal secretaris van de grootste staats- vakbond In Malaga, Comisiones Obreras, heeft zelfs gedreigd maandag in de provincie Malaga een algemene staking af te kon digen. De toeristen aan de Costa del Sol stonden gisteren in de rij bij zelf bedieningswinkels voor het kopen van levensmiddelen, nadat bijna alle restaurants, bars en cafés uit solidariteit met stakend personeel van hotels en aanverwante bedrij ven sloten. De sluitingen vonden plaats, toen nagenoeg elk hotel aan de 130 kilometer lange Costa del Sol volledig door toeristen was bezet. Vooral het vakantieoord Marbella is zwaar door de staking getroffen, terwijl het grootste toe ristencentrum Torremolinos er minder last van zou hebben. Bed opmaken Talloze hotelgasten moesten zelf hun bed opmaken en de badka mer aandweilen. In sommige ho tels werd het werk verricht door jeugdige toeristen, die als belo ning een zomervakantie van vijf tien dagen aan de Costa del Sol mogen komen doorbrengen. Spaanse „onderkruipers" werden door hun stakende collega's hard aangepakt: hun autobanden wer den lekgestoken en hier en daar ging men zelfs op de vuist. De vakbonden hebben ontkend iets met deze „ongecontroleer- den" te maken te hebben. De Spaanse hoteleigenaren vrezen meer nog dan de eventuele econo mische verliezen het verlies van de goede naam van de Costa del Sol door deze staking. DEN HAAG De jongerenorganisa tie van het CNV, „Werkende Jeugd CNV", van het district Zuid-Holland heeft een plan gelanceerd ter verbete ring van de huidige jongerenhuisves ting. Zij wil de oplossing voor dit vraagstuk zoeken in plaatselijke stichtingen, die uitgebreid moeten worden met als belangrijkste taak exploitatie van een aantal gemeente lijke woningen CRIDO maandblad voor evangelie en cultuur uitgave van de stichting Conlossioneel Gorotor- moord Beraad W Watthuis 30 laar NAVO de rode spnngvioed gekeerd R. vsn den Berg Het IKV C. Ros Extra mensen op de barnkaden M P. vsn Dl|k Bergrede en ontwapening W. Schellens Over vreOe gesproken A. J. Homsns Les uit de geschiedenis C. Ros is de balans un balans' R. van dsn Berg Pastorale zorg aan militairen Ais u I 3.50 slod op gironummer 20 69 746 i n v administratie Credo-Ermeio. zenden wi| u dit nummer toe Inlichtingen 03417-1542 Op gave van abonnemenion movr S Noordman- de Ruig. Kaap do Goede Hoop 27. 9642 AP Veondam. lel. 05987-21352 Abonnementsgeld 25 por iaar Studenten en scholieren 19 Wal willen ze toch? Wat willen die mensen van het CGB toch eigenlijk? Die vraag hoor Je nog al eens Het antwoord luidt Het CGB wil een bezinningscen trum en activcnngsorgaan zgn voor al die men- sen die hel gerelormoord bondon in deze tijd nog een boeiende en aduelo zaak vinden Hel wil openslaan voor de nieuwe vragen van deze lijd, maar tegelijk wil hot de inhoud van de bijbel als hot Woord van God, zoals die vertolkt is in ons belijden, niet prijsgeven Het CGB tracht dit te bereiken o a door het otganisoren van appèl- dagen (Groningen. Goodo Herderkerk 27 april. Zwolle. IJsseihai 3 november) leugdeonleren- lies (Putten. CNV conforentie-oord 20 en 21 oktober o Lv ds J. G Meynen e a en hel uitgeven van hel maandblad CREDO Wi| vra- g vsn IE DO MIJDRECHT (ANP) - Bij de chemi sche fabriek Orphahell in Mijdrecht hebben zich in de nacht van donder dag op vrijdag in de destillatie-afde ling enkele ontploffingen voorge daan. die gevolgd werden door brand. Op dat moment lag de fabriek stil en er was niemand aanwezig. Volgens een woordvoerder van het bedrijf loopt de schade in de tonnen. Nie mand werd gewond, maar wel zijn tien brandweermannen en vijf poli tiemannen ter observatie naar het ziekenhuis gestuurd. Daar wordt na gegaan of zij wellicht letsel hebben opgelopen van mogelijk vrijgekomen schadelijke dampen. „Vindt u goed, dat ik u overbreng en mijn goede daad doe?" ADVERTENTIE Hans de Jong JTERDAM Het weer tijdens het paasweekeinde zal waarschijnlijk hinder zijn dan de algelopen dagen. Vandaag kan de temperatuur )[toat hoger oplopen dan de twintig graden van gisteren, maar op de te paasdag nadert er een depressie vanuit Bretagne. Deze zal meer ,rt liking en mogelijk ook enige regen brengen. Voor Paasmaandag zijn ooruitzichten weer wat vrolijker, lag zullen we nog een erende ouverture van lasweekeinde beleven, sn gaat er echt iets van maken. Helaas lat dan wel het voorlo- inde te zijn van de I periode. Vooral Paas- )ra ig zullen we in de pro- en komen. De barome- daalden ir Bretagne Jenmiddag met 2 tot 42 lllibar in drie uur tijd. or irrusbewolking (hoge tul 'ereni die aan de de ie vooraf ging, was om Jur gevorderd tot zuid- 5. Die bewolking be- zich op niveaus tussen en 8 000 meter hoogte. enomen moet worden i de loop van vandaag 2( Jde windveren ook de jjrlandsp hemel zullen gaan versieren. Later op de dag wordt de kans op een bui in het zuidwesten en zui den van Nederland groter, maar het grotere werk zal vermoedelijk toch wel be stemd zijn voor Paaszon dag. Er zal dan meer bewol king zijn en bovendien is het zeer verstandig om de regenjas niet thuis te laten. De mlddagtemperaturen zullen al wat lager worden, al kan het uiterste noord oosten misschien nog wel een kwikstand van 17 tot 18 graden binnen slepen, al thans aanvankelijk. Op Paasmaandag heeft de depressie, althans volgens het schema van de compu ter. ons dan in oostelijke richting verlaten en Neder land komt onder invloed van een nieuwe rug van ho- gedruk, die flinke opklarin gen lanceert. Wind De zon keert dus terug, maar de temperatuur her stelt niet. Er ontwikkelt zich namelijk een matige tot krachtige westelijke tot noordwestelijke stroming. Hiermee wordt lucht aange voerd waarin het kwik niet veel hoger meer komt dan 13 A 15 graden celsius. De Amerikaanse kaarten voor dinsdag en woensdag doen verwachten dat de hoge- drukzones ons niet geheel in de steek zullen laten, maar dat later nieuwe depressie plagerijen niet uitgesloten zijn. Het aprilweer blijft dus wat wisselvallig. Uit een van het KNMI ont vangen voorlopig overzicht van de winter blijkt, dat deze in het uiterste oosten van Groningen het koudst is geweest: gemiddeld -2 graden celsius in een smalle strook. Een gemiddelde temperatuur van -1.5 graad celsius of lager kwam voor in het grootste deel van Groningen. Friesland, uit gezonderd de noordwest hoek, Drente, Overijssel en de noordoostelijke Veluwe alsmede de oostelijke gebie den van de Noordoostpol der en Flevoland. Het minst koud was het in het uiterste westen van Zee land: plus 0.5 graad celsius gemiddeld. De noordweste lijke Waddeneilanden, de zuidoostelijke helft van Friesland en het zuidoosten van Brabant en Zuid-Lim burg kregen de meeste zon neschijn: 125 uren of meer. Restanten Zeeland was relatief het natst met een afwijking van plus 27 procent. Groningen bleef twee procent te droog. Conclusie van KNMI's hoofddirecteur H. C. Bij voet: „De meteorologische winter 1978/79 werd door onze klimatologische dienst in het voorlopige weerover- zicht omschreven als: Streng, veel te somber en te nat. Duidelijk een classifi catie gebaseerd op „metin gen". Het objectief vaststel len van een winterrangorde, waarin ook rekening wordt gehouden met overlast en narigheid door sneeuwval, stuifsneeuw en ijzel is nau welijks mogelijk. De kwetsbaarheid van onze samenleving voor bijzonde re meteorologische omstan digheden wordt steeds gro ter en de mogelijkheden tot werkaanpassing onder bij zondere omstandigheden worden steeds geringer." Dat de winter nog met hele maal terrein verloren had. bleek uit meldingen dat in Uithuizen en in de omge ving van Dokkum tot eer gisteren nog restanten sneeuw werden waarge nomen. Binnenkort verschijnt: naar de natuur getekend en beschreven door C. W. M. van de Velde Facsimile-uitgave, met een historische toelich ting ingeleid door W. A. Braasem, directeur van het Westfries Museum te Hoorn. Omvang 206 pagina's. Verlucht met 50 lithogra fieën van Indische landschapstaferelen, zeege zichten etc. Groot formaat (28x39 cm). Fraai uitgevoerd in stijlvolle band van gemarmerd perkament. Prijs bij voorintekening 125; Na verschijning 155 De sterk toegenomen belangstelling voor ons koloniaal verleden beperkt zich niet alleen tot de politieke geschiedenis. Vooral door toedoen van schrijvers als Rob Nieuwenhuys en mevr. J. de Loos-Haaxman heeft men ontdekt dat er ook zoiets bestaat als Indische literatuur en schilderkunst. Namen als die van Ernest Hardouin, Joh. C. Rappard, Abraham Salm, Antoine Payen, Raden Saleh, om slechts enkele te noemen, genieten langzamerhand de belangstelling waar zij recht op hebben. Het voormalige Nederlands-lndië had in de eerste helft van de 19e eeuw ook een aantal niet-professionele kunstenaars binnen z'n grenzen, waaronder merkwaardig genoeg enige zee-officieren, die van hun beroepsmatig verblijf in de Archipel gebruik maakten om de schoonheid van het Indische landschap met pen of penseel vast te leggen. Eén van deze artistiek begaafde marine-officieren was luit. ter zee C. W. M. van de Velde die vier jaar lang t.w. van 1838 tot 1842, het Indische eilandenrijk in alle richtingen doorkruiste en, overweldigd door de aanblik van zoveel ongekend natuurschoon, beschreef wat hij waarnam en bovendien een 50- tal landschaptekeningen vervaardigde, die vervolgens als litho's zijn gedrukt en uitgegeven. Deze „beeldengalerij", opgedragen aan Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden („de Zeevaarder"), is één van de fraaiste en meest zeldzame uit die tijd. De heer Braasem, directeur van het Westfries Museum te Hoorn, heeft veel studie gemaakt van wat Nederlandsch-lndië aan cultuur-historisch erfgoed heeft nagela ten. Hij was dan ook de aangewezen man om deze fraaie reprint-uitgave, die ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken, van een toelichting te voorzien. Achterin zal een register worden opgenomen met de namen van intekenaars. Sluitingstermijn naamregister 24 april a.s. (definitief). GEZIGTEN UIT NEÊRLANDS INDIÉ. door C. W M van de Velde, is een gezamenlijke uitgave van Uitgeverij T. Wever B V. te Franeker en Buijten Schipperheijn/Repro Holland te Amsterdam/Alphen aan de Rijn. Wie nü intekent, bespaart f 30.-! Inderdaad, dankzij de lage voorintekenprijs kunt U maar liefst 30 besparen door nü op dit historische plaatwerk in te tekenen. Maak daartoe gebruik van de VOORDEELCOUPON. Charles William Meredith van de Velde, in 1818 te Leeuwarden geboren, was een boeiende en veelzijdige persoonlijkheid. Reeds vroeg onder invloed gekomen van het Réveil, verliet hij in 1846 de marine om een aantal jaren werkzaam te zijn in de zending. Persoonlijk bevriend met Henri Dunant en een sterk voorstander van diens ideeën, heeft hij een belangrijke pioniersrol vervuld bij de totstandkoming en internationale erkenning van het Rode Kruls-werk. Uit dien hoofde werd hij tot erelid van het Nederlandse Rode Kruis benoemd. Daarnaast had Van de Velde grote verdiensten op het terrein van de cartografie. In de jaren 1851/ 52 maakte hij een grondig voorbereide en wetenschappelijk opgezette eenmans-expedltie door Syrië en Palestina. Een reis vol ontberingen, maar met positieve resultaten, w o twee belangrijke publicaties: een beroemd geworden kaart van het Heilige Land en een schitterend geïllustreerd reisverslag, getiteld: „Relt naar Syrië en Palestina" (1854). Ook van dit unieke plaatwerk, dat internationaal sterk de aandacht trok (er is ook een Duitse en een Engelse editie van verschenen) en dat van grote betekenis is geweest voor de Bijbelse archeologie en geografie, wordt een reprint uitgave voorbereid. Als u daar belang in stelt kunt u dat eveneens in de BON kenbaar maken. Te zijner tijd hopen wij u hierover dan nader (en uiteraard geheel vrijblijvend) in te lichten. VOORDEELCOUPON Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel. ex GEZIGTEN UIT NEÊRLANDS INDIË, naar de natuur getekend en beschreven door C W. M. van de Velde. Voorintekenprijs geb 125- Ik stel wel/geen belang in een reprint-uitgave van „Reis naar Syrië en Palestina", door C. W. M. van de Velde Naam. Straat: Postcode Plaats: Bankrekening of gironummer Doorhalen wat u niet wenst. TR-3 Zend vandaag nog de VOORDEELCOU PON aan uw boekhandel of (in open enve lop. zonder postzegel) aan: T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 8800 VB FRANEKER U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Ons teleloonnummer is 05170 - 3147 (3 lijnen), bij geen gehoor 2436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3