Mali: samen staan we sterk f /Al AG 14 APRIL 1979 ■BUITENLAND TROUW/KWARTET 17 *o en zijn er niet meer hier in de woestijn. De enige :enningspunten zijn een boom, een berg, een verlaten N swagenbus, en de sporen van auto's die eerder de tocht N rs door Mali hebben gemaakt. n gegeven ogenblik zijn we het spoor bijster. Herders- rens die met hun kudden rondtrekken spreken alleen de je taal, en wijzen wat in de verte. We besluiten in cirkels aan rondrijden in de hoop weer een vast punt te vinden, duikt een autospoor op, dat we verheugd volgen. Het tt van onszelf te zijn. zijn op weg van Bamako, de hoofdstad van Mali, naar een woestijnstadje in het oosten. Een tocht van drie en, aanvankelijk over de weg, maar grotendeels door het De begroeiing wordt naar het noorden toe steeds larser en steeds doornachtiger, door de afnemende re- val. landschap is doods: geen vlieg, geen vlinder, zelfs geen ,oa mieten onder de boomschors. Het zand rijdt moeilijk, ir af en toe kunnen we even opschieten als de tocht over bodem van een meer gaat. Want als het in Mali regent, ft er korte tijd erg veel water staan. Hoe anders moet het ischap er dan uitzien! 'S slapen in de open lucht, in kleine dorpjes, omgeven door schare kinderen. Of we balpennen voor ze hebben, of itelhangers, vragen ze, tot we 's avonds gaan slapen en 'er ra we 's ochtends wakker worden. Een paar franc is ook d. De mannen willen sigaretten waarbij je natuurüjk ook aansteker nodig hebt. De moeders van de kinderen zijn belangstelling voor de gaslamp, en onze veldbedden. Die men we toch wel missen? De blanken hebben zoveel, en de linezen zo weinig. lh,ir Nico Kussendrager laag is het een belangrijke voor Amoustapha Hassane. een kleine boer in het woes- lorpje Ouatagouna, in het oosten van Mali, tegen de is met Niger. Amoustapha IS< sane leent 300 gulden van de >eratiedienst in zijn streek weer een paar geiten en scha- te kunnen kopen. Zijn vorige en is hij tijdens de grote >gte in de Sahel kwijtgeraakt, maal zet Amoustapha Hassane een xafdruk hij behoort tot die 95 nt Malinezen die niet kunnen lezen ïhrijven en daarna krijgt hij zijn 3r»en. Zorgvuldig telt de kleine boer het na, en steekt dan het papier dat het vormt van zijn lening in zijn wijde Ie achterkant kan worden aangete- waar en wanneer Amoustapha Has- nieuwe dieren koopt, want het is niet ledoeling dat het geld over de balk It gegooid. Binnen drie jaar moet hij ning terugbetalen. En dat kan, als er linste geen nieuwe droogte komt. lustapha Hassane maakt plaats voor van de 75 dorpsgenoten die vandaag fcnaal een lening krijgen. Volgende sti nd volgen er nog eens 75. Zij zijn naai lid van de coöperatie in Ouata- ïa. Die verenigt akkerbouwers op de en langs de Niger en veehouders als lustapha Hassane. Via de coöpera- worden levensmiddelen ingekocht. t e keer per jaar wordt vergaderd, bij begin van de droge en tegen het begin de natte tijd, zoals nu. Eigenlijk is dat veinig, maar er is onvoldoende kader de coöperatiedienst om vaker een ver ering te houden. "ihaduw coöperatieleden in Ouatagouna zijn en in de schaduw van hun magazijn, mannen hebben zich daar verzameld, uwen met een kruik water op het ifd staan schuchter op een afstand. vertegenwoordiger van de coöperatie- ïst legt uit hoeveel er dit jaar is uitge- wat er is binnengekomen, wat de invoorraad en de eindvoorraad van de peratie was. spannen kijken de 75 ongeletterde coö- atieleden toe, en als zij iets niet begrij- wordt er meteen een vraag gesteld. De van de coöperatiedienst gebruikt een bord waarop kaartjes worden geplakt de waarde van de voorraad, de ver- rskosten van de levensmiddelen, het van de beheerder van het magazijn, mannen van Ouatagouna lachen luid een poppetje op het bord wordt ge kt dat de magazijnbeheerder moet Jorstellen. wordt „Adama" genoemd en laat ons x de opslagruimte zien. Er ligt zout. 4jiker, gierst, rijst, thee, meel en sigaret- En er hangt een kalender met een 'te, blanke juffrouw, waarop de beheer- grijnzend even de aandacht vestigt. Dgte. kef coöperatie in Ouatagouna en op tot op den zo'n 30 andere plaatsen in de regio's Bo en Timboektoe is opgericht na de ote droogte van een paar jaar geleden, e tienduizenden doden heeft gekost, en veestapel ln het gebied tot een tiende «ft teruggebracht. estijds vormde Gao het trieste centrum van het hongergebied. Van de droogte- ramp getuigt nog een koeieschedel, die op de stoep ligt van het enige hotel, 1' Atlanti- de. Het stadje ligt in één van de meest afgelegen delen van Afrika, op drie dagen rijden van de Malinese hoofdstad Bama ko. Drie kleuren overheersen in de brede straten: grijsgeel van de huizen, blauw van de lucht en groen van de bomen. Aan drie kanten is Gao omsloten door de woestijn, met aan de zuidoostzijde de ri vier de Niger. Als het goed geregend heeft bereikt de Niger tussen oktober en februa ri zijn hoogste peil. en is Gao ook per schip te bereiken. In de droge tijd kunnen alleen kleine prauwen over de Niger varen, en ligt Gao veer geïsoleerd van de rest van Mali. West- Afrika en de rest van de wereld. Die in druk wordt nog versterkt als de zandstor men opsteken en de andere oever van de bijna drooggevallen rivier niet meer te zien is. Het is niet altijd zo geweest in Gao. In de 16e eeuw was het de hoofdstad van de Sjonhai's, die nog steeds een belangrijke stam vormen in het gebied. Gao vormde een rustplaats voor karavanen, en was een centrum voor de handel tussen de Middel landse Zee en tropisch Afrika. Nu beperkt de handel zich tot tapijten, dadels en een paar auto's waarmee jonge Fransen door de Sahara komen afzakken, om ze in Gao van de hand te doen. De hoogontwikkelde Sjonhaistaat raakte in verval door oorlogen, en de toeneming van de handel overzee. Thans vormt de regio Gao één van de meest achtergeble ven en armste delen van de Derde Wereld. Samen met de aangrenzende regio Tim boektoe is het een gebied twintig keer zo groot als Nederland, met ruim achthon derdduizend mensen. Er bestaat een grote trek naar elders, die alleen kan worden tegengegaan door verbetering van de lee fomstandigheden in dit deel van Mali. Voordeel Ironischerwijs dank zij de droogte heeft de streek één voordeel: er bestaat een samenhangend ontwikkelingsplan voor het gebied. Het bestrijkt een periode van vijf jaar, en de totale kosten bedragen tien miljoen gulden. In het plan wordt sterk de nadruk gelegd op de vorming van coöpe raties van veetelers, akkerbouwers en vis sers. Voor leningen voor het herstel van de veestapel (zoals in Ouatagouna), geza menlijke kudden, leningen voor zaaigoed aan akkerbouwers en voor visvangst en visverwerking aan de vissers, voor het slaan van putten en verbetering van de grond. „Samen staan we sterk", zegt directeur Ouologuem van de coöperatiedienst in Gao. En: „Ontwikkeling van het platte land is onmogelijk zonder de bevolking van het platteland te organiseren Helemaal lekker viel het opzetten van de coöperaties aanvankelijk niet bij de cen trale regering in Bamako. Die vond dat het allemaal te veel deed denken aan de socialistische en linkserige ideeën van de in 1968 verdreven president Keita. De plannen gaan desondanks door. Ouologuem noemt drie kernpunten voor de verdere ontwikkeling van het gebied. Behalve de letterlijk broodnodige samen werking tussen de bewoners, zelfvoorzie ning om bij een volgende droogte niet afhankelijk te zijn van de invoer van voed sel en een evenwicht in de natuur. De honger van het begin van de jaren zeven tig was niet alleen te wijten aan een gebrek aan regen, maar ook aan te veel vee in een kwetsbaar gebied. Rondtrekkende dieren vertrapten de bo dem en vernielden de schaarse begroeiing. De grond verwaaide in grote stofwolken, meegevoerd door de woestijnwind. Overigens begon volgens Ouologuem de droogte al in 1962, maar sloeg de wereld pas alarm toen het vee begon te sterven, en foto's van kadavers in de kranten ver schenen. Droogte samen met de verstoring van het natuurlijk evenwicht door mens en dier, veroorzaakte de honger die de Sahel een paar jaar geleden in het nieuws bracht. „Er zijn sociaal-economische factoren die belangrijker zijn dan de regenvalaldus directeur Ouologuem van de coöperatie dienst. Kudden Leken die de enorme kudden geiten, scha pen en koeien in het gebied zien rondtrek ken voorzien al weer een nieuwe ramp. maar volgens deskundigen valt het mee Eén van hen is de Fransman André Marty, die adviseur van de coöperaties is. Marty zegt dat je kunt waarschuwen voor teveel vee in een kwetsbaar gebied, maar dat de mensen aan de andere kant veel vee nodig hebben om te overleven. Bovendien bete kent het hebben van dieren status. Men mag proberen van veehouders akkerbou wers te maken, het zal moeite kosten. Je ontleent je prestige nu eenmaal aan het aantal koelen en niet aan het aantal krop pen sla. Veehouders en akkerbouwertjes langs de Niger staan vaak met elkaar op gespan nen voet. De dieren moeten naar de rivier om te drinken, maar vertrappen daarbij de velden. Tijdens de vergadering van de coöperatieleden in Ouatagouna breekt juist een fikse woordenwisseling los over de vraag waar en wanneer het vee moet grazen en drinken. Waar eet je midden in de woestijn kruimige aardap pelen, rode kool en een ge haktbal? Bij ADUCO (Ver enigde Nederlandse aanne mers), die in Mali bezig is met de aanleg van een weg. ADUCO heeft een groot kampement neergezet, waar het goed toeven is. Er komt warm en koud stro mend water uit de kraan, video-banden van Neder landse televisie-program ma's worden iedere week overgevlogen en er is Hol landse kost. Het is voor het eerst dat ADUCO in een ander we relddeel bezig is met wegenaanleg. Helemaal zonder moeilijkheden gaat dat niet. Aanvoer van ma teriaal en onderdelen is een probleem, en ook de gesteldheid van het terrein is anders dan in een Neder landse polder. Het wegdek van de nieuwe route van Asongo. ten zuiden van Gao, naar het oosten, naar de grens met Niger, is nu al een wasbord. Alle niet geasfalteerde we gen in de tropen hebben binnen de kortste keren die harde rimpels. Zeker als je er langzaam over rijdt trilt en schokt de auto aan alle kanten. Voor hoe de wasbordstructuur ont staat hebben de wegen bouwers verschillende ver klaringen, die echter alle maal te maken hebben met de luchtverplaatsing onder een auto waardoor de grond gaat „golven". De nieuwe weg zal daardoor erg veel onderhoud vragen, en naar het idee van de wegenbouwers was het veel voordeliger geweest meteen een slijtlaag op de weg aan te brengen. Op een proefbaan bij Arnhem wordt daar nu onderzoek naar gedaan. Het eerste stuk weg is klaar, maar deels is 't al weer door de eigen auto's van ADUCO kapot gere den. Het zal worden over gemaakt. „Maar er komt nu ook meer verkeer over dan ooit in de toekomst zal gebeuren", zeggen ze bij ADUCO Er bestaat twijfel over het nut van de weg, en dat hoor je zelden bij wegen bouwers. De weg heeft mi litaire betekenis doordat de grens met Niger beter bereikbaar wordt, politie ke door de ontsluiting van het gebied en een economi sche. Dat laatste vanwege het vee dat nu over de weg naar het slachthuis kan worden vervoerd en van wege het uranium dat mo gelijk in de grond zit. Voor het vervoer van vee is ech ter materieel nodig, en dat is er niet. Bovendien lópen de kudden al sinds jaar en dag. Uranium zit er aan gene zijde van de grens en ertsen houden bij de grens niet op. Nu al zijn de Ja panners op grote schaal bezig met het speuren naar uraniumerts in Mali. Veel harder nodig lijkt een weg van Gao naar Niamey, de hoofdstad van Niger. Mocht er weer een voedsel tekort in het gebied ont staan. dan kan er over die verbinding, die nu uit kui len en gaten bestaat, snel graan worden aangevoerd. Van verscheidene kanten bestaan plannen voor de financiering van de weg. maar het ziet er niet naar uit dat ze op korte termijn verbeterd zal worden. Ne derland, zegt president-di recteur Gert Bruil van ADUCO, wilde zich niet be zig houden met deze hoofd verbinding, en gaf de voor keur aan de secundaire aansluitende weg van Asongo naar dé grens met Niger, samen met UNSO (de Sahel-afdeling van de Verenigde Naties). Voor een weg van Asongo, via Gao, naar het nog noorde lijker gelegen Bourem is nu wel een aanvraag inge diend Een project van 22 miljoen gulden, dat zal moeten worden uitge voerd. wil de nu aangeleg de verbinding zin hebben. De wegenbouwers schieten 12 kilometer per maand op. Ze hopen met de kerst in Menaka te zijn, en volgend jaar zomer aan de grens met Niger. Eén ding wil president-directeur Bruil nog kwijt: „Er rijdt hier allemaal Amerikaans ma terieel. Dat hadden DAF's moeten zijn." Daarover moet meer overleg komen, om ook bepaalde stukken grond te bescher men zodat ze zich kunnen herstellen. Het overleg kan nu binnen coöperaties plaats vinden Ook tussen de verschillende stam men in het gebied is het niet altijd boter tje tot de boom. Toearegs in Gao klagen dat de Peulh een andere stam al weer met hun kudden rondtrekken, terwijl de Toearegszelf gedegradeerd zijn tot bedien den en proberen souvenirs te slijten aan de schaarse bezoekers. Een mogelijke ver klaring is dat de Peulh hun trekroutes verder naar het zuiden hebben, waar meer gras groeit. De verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroepen komt nauwelijks aan bod in het ontwikkelingsplan voor de re gio's Gao en Timboektoe. Dat geldt niet alleen voor veetelers, akkerbouwers en vissers, voor de verhouding tussen de ver schillende stammen in het gebied, maar bij voorbeeld ook voor de werkverdeling tussen man en vrouw. De doelstellingen van het ontwikkelingsplan zijn mooi en ambitieus, maar hoe het uitpakt blijft afwachten. Deskundigen kunnen mede plannen maken, uiteindelijk zijn het de gewone mensen die het moeten doen. Inbreng Daarbij staan ze niet te springen om wes terse inbreng. Het hele coöperatiepro gramma is opgesteld en wordt uitgevoerd in samenwerking met Euro-Actlon-Sahel, een organisatie die particuliere hulpin stellingen uit Westeuropese landen en Ca nada verenigt. Voor Nederland neemt de NOVIB deel. terwijl de Stichting Neder landse Vrijwilligers (8NV) na gaat v/at de mogelijkheden voor vrijwilligers zijn ln het gebied. „Je raakt je waar nooit de eerste keer kwijt", meent SNV-veldleider Hans van de Rotte na een reeks gesprekken bij ver scheidene regionale diensten in Gao. Hij zelf ziet veel mogelijkheden voor vrij willigers. bij voorbeeld als adviseur van de coöperaties. De SNV heeft een aantal jon geren beschikbaar, die daarmee elders er varing hebben opgedaan. Of vrijwilligers voor de verbetering van de energievoorzie ning door herbebossing, de aanleg van boomkwekerijen en het bevorderen van het houtskoolgebruik. Iedere bewoner van de regio Oao gebruikt per jaar anderhalve kubieke meter hout en dat betekent een forse aanslag op de natuur. Voor het ge bruik van zonne-energie of gas voelen de Malinezen niet zoveel, omdat daarmee de houtskoolsmaak van het voedsel ver dwijnt. Wij zijn niet de enigen die warm lopen voor de barbecue. Voor verpleegkundigen is er volgens Van de Rotte nuttig werk te doen in de preven tieve gezondheidszorg („voorkomen is be ter dan genezen"), waarin de SNV ook elders in Mali actief is. Vrijwilligers kun nen ook worden Ingezet bij de „ruralisa- tie" van de scholen (aanpassing aan de behoeften van het platteland: les in zaaien en oogsten, weven en smeden) en bij het leren lezen en schrijven aan volwassenen. Ervaring hebben wij Nederlanders met waterbeheersing, door dijken, kanalen en sluisjes. Langs de Niger is dat nodig om een zo nuttig mogelijk gebruik te maken van het beschikbare water. Allemaal goed en wel, voorlopig willen we er nog eens over praten en over nadenken, was over het algemeen de reactie ln C°o. Mali wil het zoveel mogelijk zelf doen. Dit is het laatste in een serie van vijf verhalen over ontwikkelingsprojecten in Mali. De vorige stonden 31 maart, 4, 7 en 11 april in de krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17