Politieke verwarring is troef in Portugal ins erfenis voor Oeganda: wrok en armoede fideel Sowjet *ine naar de |sche Oceaan Koelwater stroomde uit Franse reactor nbia: honderd doden bij itaanval van Rhodesië Nieuwe arrestaties in Iran w lfgesPrek gaat verder ft* vra* W£g,a et Pax: stembus niet vrij „APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET heling! verslag »churen Jrdt niel ar een se gebri reclame neen ter; Jan. TON, WENEN (Reuter, AP, UPI) - «li De marine van Inie heeft voor het eerst een vliegdekschip naar de aan gestuurd. De komst van het Russische schip er geen i arden 'oidoenfnd met onzekere situatie in het gebied van de en w deaan en de Perzische Golf sedert de machtswisse- mdat ze Deze wateren zijn bijzonder belangrijk omdat ze Irden door westelijke olietankers. 1Zv 40 000 ton metende -"van de zwaarst bewa- ter wereld. De uen begeleid door twee i die zijn uitgerust met fn en door de „Iwan grootste amfibievaar- door' de Sowjet-Unie |pn 1 Volgens Amerikaanse IClI Jevinden zich momen- het smaldeel van de fnAlrfussischP oorlogssche- lUCIV^che Oceaan tegenover ise oorlogsbodems. rslagge- de ver] :he Wai Ijns beterei eksche gelen, e van het di bestaai 'eg 29, )m de aeglngej van ichting Ier zou! spreid! durencigen tussen de Ameri- ter van buitenlandse za- fance en de Russische smaldeel kwam van passeerde enkele da- de Goede Hoop. In ;emt men aan dat het Reisdoel van het smal- van Wladiwostok is. ite keer zijn dat een leel in die haven gesta- :anen hebben in ver- inzekere situatie ,in dit ireld de laatste tijd hun iid. De Amerikaanse inder meer het 80.000 vliegdekschip Constel- ;waar minder modern >k. maar meer vliegtui- torgaar af het ksweg., ambassadeur in de Verenigde Staten Dobrinin over de laatste details van een tweede akkoord ter beperking van de strategische kernwapens gaan nog steeds door. Steevast wordt na hun gesprekken meegedeeld dat er voortgang is gemaakt. Volgende week vindt een volgende bijeenkomst plaats, die de laatste zou moeten zijn. De NAVO heeft besloten een nieuwe on twapeningswerkgroep in het leven te roepen die de Europese landen zeggenschap moet geven in toekom stige SALT-besprekingen. De nieuwe werkgroep zal haar taak combineren met de bestaande groep die zich bezig houdt met de modernisering van de 7000 tactische kernwapens in Europa. De werkgroep is gevormd op initiatief van West-Duitsland. Frankrijk doet niet mee. Een van de voornaamste onderwerpen van gesprek zal de zoge heten „grijze zone" zijn, het terrein van de kernwapens voor middellange afstand die niet onder SALT 2 zullen vallen. Het is de bedoeling dat in een derde SALT-akkoord voor deze wa pens een regeling wordt getroffen. Tijdens de besprekingen over weder zijdse evenwichtige troepenreductie in Wenen (MBFR) heeft de NAVO het Warschau Pact ervan beschuldigd overdreven terughoudend te zijn in het verstrekken van exacte cijfers over de Russische en Oosteuropese troepensterkte in centraal Europa. door Jan Halkes LISSABON Na de scheuring binnen de PSD (sociaal-democratische partij) van een week geleden toont de Portugese politiek een beeld van verwarring en onduidelijkheid. Nieuwe partijen staan op het punt te worden opgericht, terwijl het sociaal-democratisch centrum (CDS) een „anti-socialistisch en anti-collectivistisch verkiezingsfront" van alle partijen rechts van de socialisten heeft voorgesteld. De regering voert druk overleg met de politieke partijen over een nieuw begrotingsvoorstel in plaats van het ontwerp dat vorige week door het parlement verworpen werd Voorop staat dat het begrotingsvoorstel niet wezenlijk gewijzigd zal worden. Toch lijkt aanvaarding van de begroting in deze tweede ronde waarschijnlijk, omdat Mota Ptnto nu op de voor stemmen van de P8D-dissidenten kan rekenen. Het zal voor de partijloze regering daarna nog een hele toer zijn in het zadel te blijven. De christen-demo craten van het CDS, die Mota Pinto tot nog toe steunden, hebben zich voorstander van vervroegde verkie zingen verklaard. Voorwaarde voor het CD8 Ls echter behalve het aannemen van de begroting de vorming van een conservatief verkie zingsfront gericht tegen de linkse meerderheid van socialisten en com munisten. Nationale redding Het CDS ia van mening dat een slag vaardige poliUek van „nationale red- LISSABON (Reuter) De voedsel prijzen in Portugal, die door de rege ring worden vastgesteld, gaan van daag met gemiddeld tien procent omhoog. Dit is gisteren bekend ge maakt in de Portugese staatscou rant. In 1977 en 1978 gingen de voed selprijzen respectievelijk met 23 en 22 procent omhoog. De verwachting is dat de benzineprijzen in Portugal, nu al de hoogste in Europa, eerst volgende week verhoogd worden waarschijnlijk met twintig procent. Een bom heeft in de Italiaan se stad Florence een compu ter verwoest van de data bank van het Nationale On derzoeksinstituut. Telefo nisch is anoniem meegedeeld dat de linkse stadsguerrilla- groep Frontlijn de aanslag heeft gepleegd. In Milaan verwoestte een bom het kan toor van een makelaar. PARIJS, WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, UPI) Tijdens het beproevingsprogramma van de kerncentrale in Graveii- nes, in het noorden van Frankrijk, is vorige week een soortge lijke storing opgetreden als in Harrisburg. Dit onthulde vak bondsleider Michel Roland van de invloedrijke CFDT giste ren in Parijs. ding" door de soclalistlsch-commu- nistlsche meerderheid in het parle ment wordt tegengewerkt. Het Portu gese parlement heeft de bevoegdheid regeringsbesluiten aan haar oordeel te onderwerpen en eventueel te her roepen. Socialisten en communisten hebben op die manier <zlj het met grote vertraging) allerlei regerings besluiten Ingetrokken. De regering trekt zich daar overigens weinig van aan en neemt de besluiten opnieuw of laat in de praktijk haar beleid onge wijzigd. Na de paasvakantie zal een parle mentaire controle-commissie op de uitvoering van de landhervorming in werking treden. Deze commissie zal een groot deel van de teruggave van coöperatieve grond aan vroegere ei genaren weer ongedaan kunnen maken. Het conservatieve verkiezingsfront dat het CDS voorgesteld heeft zal zich moeten baseren op een gezamen lijk politiek en economisch program ma. Ook wil het CDS een overeen komst tot algehele wijziging van de grondwet en het vooral aanwijzen van een eerste minister voor het geval het front de meerderheid haalt. De eerste nog niet officiële reacUes op het CDS-voorstel zijn niet nega tief. Wordt het voorstel van het CD8 geaccepteerd dan blijft er voor de socialisten geen andere keuze over zich aan de kant van de communisten op te stellen. Tot nog toe is een poli tieke samenwerking met de commu nisten door de partij van Mario Soa- res van de hand gewezen. Onder druk van de omstandigheden zouden de socialisten hun neutrale houding te genover het kabinet Mota Pinto kun nen laten varen. Vooraanstaande socialisten hebben onlangs als hun mening gegeven dat Mota Pinto een motie van vertrou wen moet vragen. 8ociallsten en com munisten zouden de regering dan ten val moeten brengen. De weifelende houding van de socialisten blijft nog steeds aanleiding tot nieuwe uittre dingen naar links en naar rechts. Scheuring Intussen zet de scheuring van de par- lementsfractie van de PSD zich voort in de rest van deze partij. Ook de vakbondskaders van de PSD dreigen zich nu aan de kant van de dissiden ten te scharen. Een ultimatum van deze kant eist dat het partijbestuur binnen negen dagen aftreedt en ande re drastische maatregelen genomen worden om de scheuring ongedaan te maken. Wanneer ook de PSD-vak- bondskaders zich aan de kant van de afscheuring scharen, blijft de PSD zelf als een extreem rechtse partij zonder enige invloed in de vakbewe ging achter. 9UW: SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De Zambiaanse regering heeft gisteren meege- een Rhodesische luchtaanval woensdagavond op een vluchtelingenkamp bij het noorden van het land aan honderd mensen het leven heeft gekost. Er zijn :rd gewonden. lige aanval op onschul- teloze mensen" noemde terder van de Zambiaan- e actie. Het was de vijfde f aanval binnen twee da- ten van zwarte nationa- Jvan de vluchtelingen in Iran Solwezi waren daar- fcbracht uit kampen in |bia na eerdere luchtaan- i oktober en november Zambiaanse president t van de aanval verslag I Alfred Dregger van de pDU, die net op bezoek is commissie Justitia et Pax in Rhodesië heeft verklaard dat er in de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn van vrije verkie zingen in het land. De huidige gang van zaken heeft niets te maken met een werkelijke machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid, aldus de commissie, die er op wijst dat in 90 procent van het land de staat van beleg van kracht is. Strafacties Krachtens de staat van beleg be schikt het leger over een beangstigen de vrijheid van handelen, aldus Justi tia et Pax. De militairen voeren straf acties uit als het vernietigen van hut ten en bezittingen, het doden van vee en ze maken gebruik van martelin gen. Elke verdachte kan in een ge heim proces door een militaire recht bank ter dood worden veroordeeld, zonder de mogelijkheid van hoger beroep. Sinds begin 1978 is het aantal oor logsslachtoffers met 500 procent ge stegen. De oorlog heeft tot dusver aan meer dan 20.000 mensen het le ven gekost. Volgens de commissie probeert het regeringsleger op het ogenblik de guerrillastrijders uit te hongeren. Die politiek heeft geleid tot wijdverbreide hongersnood en on dervoeding. Door het onjuist functioneren van een klep was vijftig kubieke meter water uit het primaire koelcircuit het reactorgebouw in gestroomd. De re actor was nog niet van brandstof voorzien, zodat het water geen radio actief materiaal bevatte. Het staatselektriciteitsbedrijf EdF bevestigde het incident. „De bedoe ling van zulke proeven is juist om mogelijke fouten te ontdekken en op te heffen," aldus EdF, „daar kunnen we niet elke keer een communiqué over uitgeven. Tijdens zeven maan- den beproeving van de centrale Saint-Laurent-des-Eaux bij voor beeld, deden zich 3700 technische sto ringen van verscheidene aard voor." In Washington installeerde president Carter de commissie die de oorzaak en afhandeling van het ongeluk met de centrale Three Mile Island II moet onderzoeken. Voorzitter is de wiskun dige prof. John Kemeny; onder de overige tien leden bevinden zich de gouverneur van Arizona, een hoogle raar kerntechniek, de voorzitter van de Bond van s taaiarbeiders en een hulsvrouw met zes kinderen uit Middletown, het stadje vlakbij de centrale dat vorige week nog bijna volledig verlaten was. TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De Iraanse autoriteiten hebben 125 mensen opgepakt, van taxichauffeurs tot rechters, die ervan worden verdacht aanhangers van de sjah te zijn geweest. Gisteren zijn opnieuw acht aanhangers van de verdreven vorst door een vuurpeloton terechtgesteld. Onder de gearresteerden bevinden zich een oud-senator, tenminste twee rechters en een aantal vooraanstaan de zakenlieden. In totaal zitten er nu meer dan 1300 mensen om politieke redenen gevangen in de overvolle hul zen van bewaring in de Iraanse hoofd stad Teheran. In het hele land zijn dat er circa 5000. Sedert de machts wisseling zijn al meer dan honderd mensen ter dood veroordeeld en door vuurpelotons terechtgesteld. Gisterochtend vroeg werd een 53-jari- ge brigade-generaal in Zanjan dood geschoten. Verder lieten een legeroffi cier en drie burgers in Achwaz voor een vuurpeloton het leven, terwijl in Arbadil twee sergeanten en in Qom een plaatselijke chef van de geheime dienst van de sjah (8AVAK) werden doodgeschoten. Van de totaal 101 mensen die sedert de machtsovername door ayatollah Khomeini omgebracht werden na te zijn veroordeeld, lieten 52 de afgelo pen week het leven. Tussen het uit spreken van de doodstraf en het vol trekken van het vonnis verstrijken meestal slechts enkele uren, zonder dat er een mogelijkheid van beroep is. Werklozen Meer dan duizend werklozen houden sinds drie dagen het Iraanse ministe rie van justitie bezet. De werklozen protesteren tegen het feit dat zij be schouwd worden als contra-revolutio nairen. In Isfahan zouden de afgelo pen dagen enkele tientallen demon strerende werklozen zijn gedood door aanhangers van Khomeini. De werk lozen eisen nu arrestatie en openbare berechting van deze mensen, zo mel den kranten in Teheran. Iran heeft de Palestijnse Bevrijdings organisatie niet gevraagd om militai re deskundigen. Evenmin heeft de regering de Palestijnen wapens be loofd. Dit werd gisteren meegedeeld door vice-premier Entezam. Op een vraag of Palestijnen reizigers in ho tels in Teheran zouden hebben gecon troleerd zei Entezam: „Geen enkele buitenlander heeft het recht zich in de zaken van Iran te mengen. Als dergelijke feiten zich voordeden, was dat het gevolg van de buitengewoon enthousiaste ontvangst die de Pales tijnen in Iran ten deel viel". Entezam vertelde verder dat er binnenkort grootscheepse militaire parades zul len worden gehouden als bewijs van het feit dat het Iraanse leger met het verdwijnen van de sjah niet is wegge vaagd. Kussendrager na de val van Amin is een land van wrok en wantrouwen, vol glingen tussen stammen en godsdiensten. Economisch ls het Ji bankroet. Dat is de basis waarop de regering van dr. Yusufu Tnieuwe samenleving moet grondvesten. 9ud-rector van de Makere-univer- 1 Oegandese hoofdstad Kampala, fen geschoven door het Oegande- Üe Bevrijdingsfront. Dat werd een en geleden opgericht door ver- jgroepen ballingen in de Noord- jpse stad Moshl, die daarvoor al- Tlkaar overhoop hadden gelegen. mede tot stand door toedoen van /a»4iaanse president Julius Nyerere. oor zijn vriend Milton Obote n vallen. Obote werd in 1968 door reven toen hij naar een conferen- :apore was en woont nu in Tanza- c-president heeft er altijd op ge- is glorieus naar Oeganda te kun- keren, maar voorlopig heeft hij moeten laten gaan. It omschreven als „a-politiek" en m de aangewezen man zijn om het d comité voor te zitten dat voorlo ding krijgt in Oeganda. Hingen »ote roept nog te veel spanningen |i bindende factor te kunnen zijn in lige Britse kolonie. Alleen al om I redenen was het verstandig Obote op de achtergrond te houden. ïiaanse strijdkrachten en Oegan- ngen rukten op door het zuiden, tenda, waar de Baganda wonen, «e grootste stam van het land [Verdreven president zich veel vijan- »akt door hun traditionele konink- schaffen. zelf een Langi. wier stamgebied laar het noorden ligt. HIJ kan op rekenen als ook dit deel van het Ier controle is gebracht. hadden samen met de Acholi- ijds veel invloed in het leger van Pe kans is groot dat zij nu weer Kten zullen vervullen, bij gebrek (alternatief. De Amin-getrouwe Nu- Kakwastrijders hebben met hem het veld geruimd, en als Langi en Acholi dat vacuum opvullen, komt dit Obote te stade. Nu heeft hij nog wel meer hindemissen te nemen dan alleen het verzet onder bepaalde stammen in Oeganda. Met zijn geforceerde socialistische ontwikkeling heeft Obote zich voor zijn val in 1968 veel ongenoegen op de hals gehaald. Ook toen vierde de corruptie hoogtij en vergaarden ministers en hoge ambtenaren rijkdommen, zonder dat Obote hun een strobreed in de weg legde. Kritiek op zijn regering kon Obote moeilijk hebben, waar door de onderdrukking in het land toenam. Ook destijds maakte Amnesty Internatio nal melding van schending van de mensen rechten in Oeganda, hoewel het verschil met de daarop volgende periode-Amin uiteraard wel dat tussen een tik op de vingers en moord was. Toekomst De politieke toekomst van Obote zal wor den bepaald door de verdere verwikkelin gen in Oeganda. Het verzet tegen het ter- reurreglme van Amin bracht de verscheide ne groepen ballingen samen, maar de vraag is of die eenheid bewaard blijft nu Amin verdwenen is. De verzetsgroepen lopen uit een van uiterst links tot zeer behoudend. Naar het heet hebben binnen het Oegande se bevrijdingsfront het Front voor Nationa le Opstand (FNR) en de Redt Oeganda Beweging (SUM) op het ogenblik de meeste invloed. De 8UM, die pas de afgelopen maanden van zich deed horen, is gekant tegen de terugkeer van Obote, maar hij zou de steun hebben van de FNR. Als de uitvoerende raad onder leiding van Luie er niet in slaagt de eenheid te brengen in Oeganda is de kans helemaal niet uitge sloten dat Obote alsnog als een „vader-des- vadcrlands" wordt ingehaald Omdat Luie zelf duidelijk heeft gemaakt dat zijn regering slechts tijdelijk zal zijn hetgeen overigens altijd nog afgewacht moet worden ligt het voor de hand dat ook andere kandidaten worden genoemd voor het presidentschap. Een van hen is Martin Aliker, een tandarts die als balling in Kenia woont en wordt afgeschilderd als „gematigd" en „pro-westers". HIJ is nauw betrokken geweest bij de oprichting van het bcvrijdingsfront, en als verdienste wordt genoemd het samenbrengen van de Acholi- en de Baganda-stam in de uitvoerende raad. Het voortwoekeren van de stammen tegenstellingen ls op het ogenblik een van de grootste gevaren die Oeganda bedreigen. Zeker de Kakwa Amins eigen stam zullen het hard te verduren krijgen. Dat geldt ook voor de islamieten, die slechts 6 procent van de 6 miljoen Oegandezen uit maken, maar door Amin sterk werden be voordeeld. HIJ was zelf „bekeerd" tot de islam wat hem de politieke, financiële en militaire steun opleverde van een islamiti sche rouwdouw als president Khaddaffi van Libië. Aan die bijstand is nu een einde gekomen, en het failliete Oeganda zal zijn heil elders moeten zoeken. Onder het bewind van Amin is Oeganda's eens bloeiende economie in elkaar geklapt. De prijzen in het land zijn verveelvoudigd en veel produkten zijn gewoonweg niet meer te krijgen. Behalve voor de president zelf die iedere week een vliegtuig uit Lon den liet overkomen. Als grootste koffiepro ducent van het Gemenebest, en met een grote uitvoer van Katone, thee en koper had Oeganda een goede toekomst. Nu heeft niemand enig vertrouwen meer in de kre dietwaardigheid van het land goederen worden slechts handje-contantje geleverd, en de deviezenreserves zijn uitgeput. De koffie-oogst wordt niet binnengehaald omdat de boeren er geen winstgevende prijs voor krijgen. De katoenproduktie is met 100.000 balen nog maar een kwart van die van 1972, en ook de opbrengsten van thee en suiker zijn fors gekelderd. Een groot deel van de landbouwproduktie verdween illegaal over de grens met Kenia. De opbrengsten verdwenen in de zakken van ambtenaren en militairen van de kliek van Amin. Een grote klap kreeg Oeganda toen Amin besloot de Aziaten het land uit te zetten, die een groot deel van de handel in handen hadden. Juist dat zette veel kwaad bloed bij de Afrikanen, die afgunstig waren op de win sten van de Aziaten. Toen echter de Aziaten verdwenen waren, bleken de Afrikanen niet van de ene dag op de andere de zaken te Vluchtelingen verlaten Oeganda kunnen overnemen, waardoor de economie nog verder ineen zakte. Voor de wederopbouw ls Oeganda volledig afhankelijk van buitenlandse steun, die uit het westen zal moeten komen. De Sowjet- Unie heeft opnieuw haar neus gestoten in Afrika, en zal niet geneigd zijn de opvolgers van Amin te helpen Het zit er in dat de economische banden met Kenia losser zullen worden vanwege de steun die dat buurland aan Amin heeft gegeven. Kenia bezat de mogelijkheid zijn val te versnellen, bij voorbeeld door de doorvoer van olie stop te zetten, maar heeft daartoe nooit stappen ondernomen. Na de verkilling in de betrekkingen door de Keniase steun aan de Israëlische comman do-actie cp Entebbe, was de verhouding de afgelopen tijd een stuk beter. Kenia maakte deel uit van de Oostafrikaanse gemeen schap. die onder andere door politiek-eco- nomische verschillen met Tanzania uiteen spatte. 't Lar.d vond nieuwe markten in Roeanda. Zaire en Soedan en het vervoer ging door Oeganda. Dat transport wordt nu bedreigd, terwijl Oeganda zich zal verlaten op Tanza nia. dat immers mee geholpen heeft Amin ten val te brengen. Bovendien vreest de regering van Kenia samen met de regeringen van veel andere Afrikaanse landen dat de Tanzanlaanse daadwerkelijke steun een precedent zal scheppen. In de koloniale tijd getrokken grenzen waren tot nu toe heilig in Afrika. Juist een van de meest gezaghebbende Afri kaanse staatslieden. Julius Nyerere van Tanzania, heeft met dat principe gebroken, om voorgoed een einde te maken aan de terreur in Oeganda maar ook aan de voort durende bedreiging van Tanzanlaans grens gebied. Met welke argumenten zijn nu bij voorbeeld Somalische aanspraken op Noord-Kenia te weerleggen als de Tanzanl aanse actie wordt goedgepaart? Maar zei hiet Nyerere zelf dat er „Afrikaanse oplos singen zijn voor Afrikaanse problemen"?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7