Begin echte ontwikkelingshulp' Mening van een lezer m Ei m I Cm c niets leuker dan self maken DUW Commentaar £d}iol van ouders? Wereldwinkels en X min Y-beweging tien jaar voldoende itrole op hazerij jjï azilianen uiten jtiek op Philips Lance raket niet ten onrechte nucleair gemaakt VfcKtfyDVEKkOZriHfr: HcZkAtf VfiMETyPS 77A-P/E~- Overeenstemming over tuinbouw-CAO ■■li «PVH (J) dorus apartheid kanselarij 'arbeider' AG 13 .PRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 het bijzonder onderwijs ;t atijd als een paal boven lan dat de school een >t zijn van de ouders, destijds de hele school- jjönnen en daarop is de ian onderwijs gebaseerd. aan i Ib-'n principes het voordeel lenvoud, maar een nadeel kjjniet altijd recht doen aan gecompliceerde werke- Jl.Dat blijkt ook het geval te jthet beginsel „de school is j ouders". In het bijzonder Ijs is het bij voorbeeld de if de school van alle ouders faeen van die ouders die de jUing onderschrijven. tewikkelder wordt het wan- 1 bedenken dat een school |hder leerlingen en leer- h kan. Zouden de docenten [feite het werk opknappen Mt recht kunnen verdedigen, ischool ook in belangrijke (an hen is? En wat de leerlin- Itreft, zeker wanneer zij de I des onderscheids naderen, b zij een stem in het kapittel I opeiser. |het veïheven beginsel van looi is van de ouders" gel- op z'n minst nog twee Iprincipes. Het eerste is dat j leraren die met de wet op dernemingsraden in de hand eggenschap eisen. Het twee dat van de ouder wordende ig dié zijn groeiende mondig- Hijn waar ma'cen- trge is ter Pais heeft geprobeerd aan hJ is verschillende gezichtspunten !um doe,n in jn voorontwerp rge, et op de medezeggenschap in ja iderwijs. Hij wil alle scholen JJJ. :hten tot het instellen van tedezeggenschapsraad, waar- va ia cl docentèn als ouders ten- ormi e eenderde van het aantal R- v krijgen. In het hoger be- 1 onderwijs zouden ook stu denten een plaats in de raad hebben. Zoals uit de eerste reacties op het ontwerp is gebleken komt er nogal wat kritiek op de door Pais geko zen oplossing. Personeelsorganisa ties menen terecht dat de hun verleende medezeggenschap te mager afsteekt bij de rechten die werknemers buiten het onderwijs genieten. De medezeggenschaps raad heeft alleen adviserende be voegdheden; een instemmings recht is wel mogelijk, maar het is niet verplicht. Een ander punt van kritiek is dat schoolbesturen wel erg vrij gelaten worden bij het samenstellen van de vertegenwoordiging van de ouders in de medezeggenschapsraad. Te recht laat de minister schoolbestu ren de nodige ruimte op het punt van de bewaking van de identiteit van de school. Maar of dit moet betekenen dat het bestuur volledig vrij is de vertegenwoordigers van ouders eventueel zelf aan te wij zen, wagen wij te betwijfelen. Het is redelijk dat van ouders die in de medezeggenschapsraad gekozen worden gevraagd wordt dat zij loyaal zijn of instemmen met de doelstelling van de school die zij voor hun kinderen hebben geko zen. Maar voor het overige moeten de ouders zelf hun vertegenwoor digers kunnen kiezen. Tot slot een algemeen punt. Het ontwerp van Pais regelt niet meer dan het minimum. Hoewel wij vin den dat op enkele punten verbete ringen nodig zijn, lijkt het ons verstandig voorzichtig te beginnen. Scholen kunnen dan eerst ervaring opdoen met de nieuwe regeling en, als zij dat willen, kunnen zij vrij willig verder gaan op deze weg. Na verloop van tijd kan de wet dan worden aangepast bij de nieuwe situatie, zoals ook de wet op de ondernemingsraden reeds twee maal werd bijgesteld. ce soc.-econ. redactie HAAG De controle van de leid op beunhazerij is onvol- Dat is vrij algemeen de op- ig van organisaties van onder is en vakbeweging. Dit blijkt uit en en nota's die de organisaties m gestuurd aan de commissie m- en kleinbedrijf van de Twee- kWpimer. De commissie houdt over weken een hoorzitting over het eem van de beunhazerij, ter i «bereiding op overleg hierover de regering. IAVBB (werkgevers bouw) vindt de economische controledienst I) van het ministerie van econo- zaken onvoldoende is toege- voor haar taak. Met name de ile tijdens weekeinden en luren is onvoldoende. Het pleit voor „regionale teams" itrijding van beunhazen en ma- koppelbazen in de bouw. ECHT (ANP) Leiders van de iliaanse oppositionele vakbewe- beschuldigen de bewakings- Bt van Philips in Sao Paolo ervan srinfpara-militaire organisatie te zijn. door de directie wordt ingezet de arbeiders. Volgens de vak sleiders beschikken meer multi- nale ondernemingen over derge- bewakingsdiensten die tijdens ifgelopen massale metaalstakin- de politie en het leger te hulp Jmen bij het intimideren en ver- e,"ven van betogende stakers. door Wlm Wirtz Lubbers: DEN HAAG (ANP) De Lance-ra- ketten zijn niet ten onrechte nucleair gemaakt. „Ik heb niet gezegd dat dat besluit ten onrechte was genomen." Dat heeft CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Lubbers geschreven in een brief aan de PvdA-Kamerleden De Vries, Stemerdink en Van der Stoel. De PvdA'ers hebben deze week vra gen gesteld aan minister Scholten van defensie naar aanleiding van zo'n uitlating van Lubbers op een studie bijeenkomst aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Zij willen, dat de be slissing wordt teruggeschroefd. Lub bers schrijft gezegd te hebben het te betreuren „dat wij moesten besluiten tot de nuclearisatie van de Lance". „Ik had desgevraagd opgemerkt, dat die onvermijdelijke beslissing bewust zo genomen was en ik heb er in dat verband op gewezen, dat besluiten met betrekking tot het afstappen van verdere nucleaire bewapening lange en goede voorbereiding vergen, om dat anders geen alternatieven aanwe zig zijn", aldus Lubbers in zijn brief. De formulering „ten onrechte" was een te vrije vertaling van een van de vragenstellers tijdens het forum. De forumvoorzitter, professor Boeker, heeft dat ter plekke gecorrigeerd en vervangen door wat werkelijk was gezegd, schrijft Lubbers. Een af schrift van zijn brief heeft de CDA- fractievoorzitter gestuurd aan minis- ter Scholten. DEN HAAG Hoewel de we reldwinkels en de X min Y- beweging dit jaar tien jaar bestaan, wordt er niet echt feest gevierd. Beide organisa ties hebben weinig reden om met voldoening op het achter liggende decennium terug te blikken: op het gebied van ontwikkelingshulp is er wei nig bereikt. Bert Giskes landelijk voorzitter van de ongeveer 150 wereldwinkels, zei deze week: „Wij hebben de ontwikke lingshulp laige tijd het voordeel van de twijfel gegeven. Nu, na tien Jaar, zeggen we niet: hoera, nou gaan we een feestje bouwen. Maar: wat is er in die afgelopen tien jaar eigenlijk ge beurd?". Zowel de wereldwinkels als de X min Y-beweging vinden het netto-resul taat van de ontwikkelingshulp nogal schraal. Zich bepalend tot het beleid van de huidige minister van ontwik kelingssamenwerking, de CDA'er De Koning, en diens socialistische voor ganger Pronk, komen ze tot een wei nig positief Dordeel. Hans Beererds van de wereldwinkels spreekt van het „afbraakbeleid" van De Koning. Hij vindt „dat Pronk toch een aantal \eranderingen heeft door gevoerd, maar er bleek niet veel mo gelijk". Uiteindelijk zijn er tussen beide bewindslieden weinig verschil len, meent hij. Jos van Beurden, stafmedewerker van X min T, komt tot een soortgelij ke conclusie. Hij voegt er nog aan toe dat Pronk zich met zijn beleid wel richtte op dl allerarmsten in de derde wereld, mair dat het bij woorden is gebleven. De wereldvinkels en X min Y kwa men tien .aar geleden van de grond om bepaade gaten in de ontwikke lingshulp je dichten. Voor de wereld winkel» begon het met een rietsuiker- actie, die bedoeld was om de import van rietsuiker te bevorderen voor de kleine boeren in de derde wereld. Na dien zijn de wereldwinkels de ver koopvan produkten gaan uitbreiden om ltngs die weg het publiek over de problemen in de ontwikkelingslan den te informeren. Inmiddels hebben ze hm koers verlegd en beschouwen zij ce verkoop van produkten uit ont- wikcelingslanden als „nevendoel" naast het „politiek protest" als hodddoel. Dit is een van de zeven protestkaarten, waarmee de wereldwinkels hun campagne voor echte ontwikkelingshulp kracht willen bijzetten. De bedoe ling is dat deze kaarten worden gestuurd aan de vaste Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking. De koerswijziging is volgens Bee- rends te verklaren uit de windstilte waarin de hele derde-wereldbeweging een aantal jaren geleden terecht kwam. Met de onafhankelijkheid van Angola en het einde van de oorlog in Vietnam verdwenen er twee aankno pingspunten. Bovendien waren ook Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. de oliecrisis en het rapport van de club van Rome bepaald niet bevor derlijk voor het „derde-wereldkli maat" in Nederland. De komst van Pronk deed de hoop bij de wereldwinkels weliswaar herleven, maar volgens Beerends bleek de socialistische bewindsman niet zo gek veel mogelijkheden te hebben om zijn doel te bereiken. Voor de derde-wereldbeweging brak toen een tijd van bezinning aan. De wereldwinkels begonnen meer aan dacht te besteden aan kleine groe pen. bijvoorbeeld scholieren, maar al spoedig waren er zoveel acties dat er vaak van de ene naar de andere actie werd gehold. Nu is er een aantal kern punten gekozen, waardoor volgens Beerends de acties hechter en gede- gener kunnen zijn. De wereldwinkels willen met hun nieuwe beleidslijn duidelijker maken wat de grondoorzaken zijn van de onderontwikkeling in de Derde We reld. Daartoe beginnen ze morgen op een wereldwinkelmanifestatie in de Expo-hal te Hilversum een campagne onder het motto: „Maak een begin met echte ontwikkelingshulp". Bepleit wordt die groepen te steunen die strijden tegen onderdrukking boerenorganisaties, studentenbewe ging) in ontwikkelingslanden. Boven dien wordt steun gevraagd voor socialistische landen die uit zijn op een betere verdeling van het inkomen. Voor Beerends betekent dit niet al leen dat de hulp aan Indonesië ge stopt moet worden, maar bijvoor beeld ook aan India, Bangladesj en Kenia. „In dat laatste land", zegt hij, „vind je in elk dorp sinas of cola. maar geen druppel water. De plaatse lijke schoenmakers zijn kapotge maakt door de Bata en de zeepzieders (-vervaardigers) door Unilever. Is dat nou ontwikkeling?". Beerends is er niet zo beducht voor dat de radicalere koers van de wereld winkels zal leiden tot een verdergaan de vervreemding bij veel mensen ten opzichte van ontwikkelingshulp. „Een groot deel van de publieke opi nie ziet toch al niet veel meer in ontwikkelingssamenwerking," zegt hij, „er is een Instinctief gevoel dat niemand geld voor niks weggeeft en dat de rijke landen er iets voor terug willen hebben uit de Derde Wereld. De regering heeft steeds beweerd dat ontwikkelingshulp de Derde Wereld verder helpt, maar de ontwikkelings landen zijn nog steeds arm. Door het idee 'dat het toch niets uitmaakt' bij de man en de vrouw in de straat, vermindert de belangstelling. Daar om voeren wij een pleidooi voor ande re ontwikkelingshulp, namelijk door steun aan basisgroepen." Mobiliseren Het „afbraakbeleid" van minister De Koning, zoals Beerends dat noemt, zou volgens hem de publieke opinie kunnen mobiliseren ten gunste van de koers die de wereldwinkels nu gaan varen. „De Koning", zegt hij, „zit meer dan Pronk op de lijn van het bedrijfsleven, bevordering van de export, het stimuleren van investe ringen in de Derde Wereld. Hij mag dan spreken over realisme en prakti sche haalbaarheid, ondertussen is dat een rechtvaardiging voor zijn ont wikkelingsbeleid dat moet dienen als smeermiddel voor een kapitalistische ontwikkeling." De wereldwinkels zitten inmiddels op vrijwel dezelfde lijn als de X min Y beweging. Ook die beweging heeft in de afgelopen jaren een koerswijziging doorgemaakt. De „beweging voor wereldbelasting" is voortgekomen uit een aantal pro gressieve christenen die in de vette jaren vijftig weigerden een belasting verlaging te accepteren. Zij stuurden een bepaald bedrag terug, bedoeld voor de Derde Wereld. Uit die gedach te ontstond X min Y. De letter X stond voor de twee procent van het nationaal inkomen die de Verenigde Naties van de rijke landen had ge vraagd voor de ontwikkelingslanden. Letter Y vertegenwoordigde de wer kelijke uitgaaf van één procent. Het verschil (één procent van het jaarin komen) werd door de leden van X min Y zelf opgebracht. In de jaren zeventig zag de beweging in dat er meer moest worden gedaan om de bevolking van de Derde Wereld werkelijk te helpen. Zij besloot zich toen primair te gaan richten op poli- tiek-organlsatorische steun (lees: hulp aan basisbewegingen), waarbij de één procent „of zoveel men kan missen" wel werd gehandhaafd. Volgens Jos van Beurden gaat het de X min Y om onafhankelijke steun, die de basisgroepen in staat stelt de noden van de bevolking te lenigen in plaats van de portemonnee van de rijken te spekken. Een voorbeeld is de strijdbeweging op de Filippijnen die zich al jaren verzet tegen het autoritaire regime van Marcos. X min Y heeft deze beweging 50.000 gulden verstrekt en volgens Van Beurden voelt men zich daardoor vooral mo reel gesterkt Dat geldt ook voor de bosnegers in Suriname die door de Surinaamse regering nogal plompverloren van hun land worden verdreven ten be hoeve van ontwikkelingsprojecten. Een soortgelijke situatie doet zich voor in Noord-Oost Australië, waar de inheemse bevolking plaats moet maken voor bauxietwinning door Bil- liton. Het inlandse verzet daartegen wordt eveneens door X min Y ge steund. Bangladesj Een voorbeeld van hoe het niet moet. noemt Van Beurden Bangladesj. waar hij zelf als vrijwilliger heeft ge werkt. „Pronk had daar een project om de werkgelegenheid te steunen. Dat gebeurde op aanwijzing van de regering van Bangladesj, die zelf uit een elite bestaat. Er moest een ka naaltje worden gegraven op een ge bied dat grenst aan het terrein van een grootgrondeigenaar. Daar wer den arme mensen voor ingeschakeld. Zo werd er wel werkgelegenheid ge creëerd. maar dat was tijdelijk. Wie er uiteindelijk beter van werd was die grootgrondbezitter. „Als ik een project begin", zegt Van Beurden, „dan wil ik eerst het dorp leren kennen. Dan wil ik weten wat de werkelijke behoeften zijn. Als Je het vla de regering van zo'n land gaat doen, dan haal je ook de machtsver houdingen erbij en die kloppen niet In Bangladesj moeten de boeren poli tiek georganiseerd zijn willen ze macht kunnen uitoefenen. De boeren weten heel goed wat ze willen. Daar om moeten zij zelf kunnen bepalen aan wat voor steun ze het meest be hoefte hebben. Omdat dat op het ogenblik niet gebeurt en de verschil len tussen arm en rijk alleen maar groter worden, zeggen wij: stop de hulp in Bangladesh." Op grond van die gedachte noemt Van Beurden de aangekondigde op voering van steun aan Indonesië schandalig en veroordeelt hij meer in het algemeen het beleid van De Ko ning. omdat dit beleid volgens hem niet aan de allerarmsten ten goede komt. De X min Y beweging, die tot nu toe voor zo'n acht ton aan projecten steunt, blijft zich daarom sterk ma ken om de gaten in de ontwikkelings hulp te dichten. „Wij doen wat ande ren zouden moeten doen, maar wat ze nalaten," zegt Van Beurden. UTRECHT (ANP) Werkgevers en werknemers in de tuinbouw zijn gis teren een principe-akkoord overeen gekomen voor de nieuwe tuinbouw- CAO voor dit jaar. Onder deze CAO. een „volgeling" van de landbouw- CAO die vorige week rond kwam, vallen 21.000 werknemers. Hoofdpunten van de nieuwe tuin bouw-CAO zijn: uitbreiding van de regeling voor vrijwillige vervroegde uittreding (VUT) tot 63 jaar per 1 januari 1980 en vastlegging van een VUT-regeling op 62-jarige leeftijd per 1 Januari 1981. De werknemers in de tuinbouw krijgen met terugwerkende kracht tot 1 maart een reële loonsver hoging van 0.75 procent, de vloer in de prijscompensatie komt op 245 gul den per procent prijsstijging, de mini mum vakantietoeslag wordt opge trokken en de vakantie wordt uitge breid met een dag. Jat O HfilffliiO Het is natuurlijk iets heel per soonlijks of je een boek leuk. mooi of boeiend vindt. Waar de een zich niet voor de laatste blad zij van kan losscheuren, daar legt de ander het met een verveeld gezicht opzij. Juichen over een bepaald boek heeft dus geen zin; het gaat toch maar om het oor deel van één mens. Daarom vol staan we met de beheerste op merking dat „Maken, spelen, niet vervelen" een erg leuk boek is. Een boek waar de kleur en vro lijkheid van af spatten en waar een kind eindeloos mee bezig kan zijn. Want hoe spannend is het niet om zelf een flipperkast te maken, of tafelvoetbal, de grieze ligste fantasiedieren, of zelfs een echte tekenfilm. Het hoeft er niet uit te zien of het zó uit de winkel komt. Zelf iets maken is gewoon leuk en er dan nog mee te kunnen spelen en het met gepaste trots aan vriendjes en vriendinnetjes te laten zien. is zo mogelijk nog leuker. Vooral belangrijk vinden de sa menstellers. Stefan Lemke en Marie-Luise Lemke-Pricken uit Düsseldorf, dat een kind al spe lend en fabricerend met materia len leert omgaan en die met alle zintuigen leert begrijpen en aan voelen. „Dit zintuigelijke contact is voor kinderen in veel gevallen een voorwaarde om its ook gees telijk te vatten en tverwerken. Hoe meer een knd begrijpt, hoe beter het in stat is actief aan zijn omgeving del te nemen en er zo speelruim* voor de ei gen creativiteit in t vinden." Nu iets over de maksels. die in het algemeen niet oor de klein tjes bedoeld zijn. ,et maken er van tenminste ni6. Ze kunnen natuurlijk wel hui broertjes en zusjes assisteren, vant behalve (soms) getimmerd en gezaagd moet er ook gevawen, geverfd en geplakt worden Er zitten wel wat leuke dingen vor alle leeftij den bij (knijpernannetjes. ge vouwen vliegtuigje, plakschilde- rijtjes, dieren va afvaldozen. een tovertuin, vekleedpartijen) maar de meeste zin een beetje te moeilijk voor een klein kind, of vader of moeder moeten willen helpen. Samen oen is wel zo leuk en daar gaalhet in dit boek eigenlijk ook omSamen maken, samen spelen, zlfs als Je zo'n prachtige auto gmaakt hebt: le vensgroot, waart je echt kunt zitten en waarme je nog vooruit kunt komen oo als je 'm ten minste op een sklter opgebouwd hebt. Van „schoenei beschilderen" zullen ouders misschien even schrikken, maar de kinderen wordt gelukkig geadviseerd er al leen niet meer bruikbare (te klein. ouderwets. afgetrapt) exemplaren voor te gebruiken. Op dingen als al of niet bestaan de dieren voor de ark van Noach en maskers voor zichzelf kunnen kinderen hun fantasie helemaal uitleven. Dat heeft de groep waarmee het echtpaar Lemke werkte, dan ook duidelijk ge daan. Die kinderen zijn voor een belangrijk deel voor de honder den illustraties verantwoordelijk. Maar de tekeningen van de sa menstellers tussendoor en de op stelling van werkstukken op de foto's verraden de hand van de meester. Marie-Luise en Stefan Lemke illustreren en schrijven gewoonlijk niet alleen kinder- en schoolboeken, maar tekenen ook voor tv-kinderprogramma's als Sesamstraat en Het programma met de muis. Kennelijk met veel plezier, want de meeste van hun mannetjes, vrouwtes en dieren staan er jolig op. „Maken, spelen, niet vervelen" is een stevig ge bonden boek. met kleurige illu straties op alle 208 pagina's en zo aantrekkelijk uitgevoerd, dat je er meteen mee aan de slag zou willen. Het is uitgegeven door El sevier en kost 24,50. dat hem onlangs vergeefs uitno digde voor een wedstrijd, want de bokser sloeg de invitatie af. De Nigeriaanse voorzitter van het apartheidscomité, Leslie Harri- man. zegt aat hij en zijn mede standers de deelname van Mo hammed Ali aan de strijd tegen de apartheid als een belangrijke bijdrage beschouwen. Een van de meest fantastische eigen maaksels uit het boek „Ma ken, spelen, niet vervelen": een heuse auto, waar je echt in kunt rijden. Deze is gemaakt van een skelter, wat latten en verder al leen karton van supermarkt-do zen met allerlei versierseltjes. Zwaargewicht bokskampioen Mohammed Ali zal vandaag het apartheidscomité van de Ver enigde Naties toespreken. Hij zal vooral het apartheidssysteem in Zuid-Afrika aanvallen, het land De film duurt een goed half uur en draait helemaal om Dorus. Tom Manders maakte 'm in 1964 en noemde zi-jn film „De klok van Simpeldorp" (morgenavond op de t v Op hemzelf na zijn de spelers niet erg bekend. Dat was of is tenminste nu wel even an ders met de ploeg, waarmee hij jaren in het Amsterdamse St. Germain des Prés heeft gewerkt Jan Blaaser, Herbert Joeks, Rudi Falkenhage, Henk Elsink, Marius Monkau en Sacha Denisant. Sa- cha, door Tom Manders ontdekt en „Krent" door hem genoemd, leidt nu een rustig bestaan op Texel. Drie seizoenen werkte ze bij Manders. over wie ze met eni ge heimwee in de VPRO-gids ver telt: „Tom domineerde. Hij was altijd het middelpunt, waar hij ook kwam. Alles moesten we zelf doen. Ik kwam er om een uur of elf. twaalf 's morgens en dan nam je een kop koffie als ontbijt. En dan moesten we op ruimen. of de vloer verven of de cors in elkaar slaan. Wat ik daar allemaal niet geschilderd heb. Want dat hele zaaltje was in zwart uitgevoerd. En vooral de vloeren hadden veel te lijden. Dus die moesten elke week weer opnieuw zwart gelakt worden. Een waanzinnig drukke tijd. Maar Je wist niet anders. Je kwam 's morgens gewoon en dan was je tot twee. drie uur 's nachts bezig. Soms drie voorstellingen per dag. En Tom ging dan zelfs nog privé-optredens doen er tus sendoor. Dat had ie helemaal in- geplanned. Als hij drie kwartier niet op hoefde, dan kon hij in Zuid een particuliere schnabbel doen. Moesten we dat pianootje op de auto laden hij had zo'n ouwe Vanguard, waar niemand mee reed in Amsterdam ging hij snel schnabbelen en kwam dan precies op tijd weer terug voor z'n volgende nummer". drag ineens (bijna een half mil joen) meegekregen plus een uit kering voor het leven van een kleine veertigduizend gulden per jaar, maar hij vond bovendien dat hij recht had op de staatstoe- lage voor arbeiders die door hun werk ziek of invalide worden Na de storm van protesten heeft Duncan zijn eis schielijk inge trokken. Kun Je de minister-president van een deelstaat een arbeider noe men? Oud-premier Don Dunstan (52) van Zuid-Australië vond van wel. maar zodra hij dat hardop gezegd had barstten de protesten al van alle kanten los. Twee maanden geleden moest Dun stan zich uit zijn functie terug trekken. nadat hij in de parle mentsvergadering in elkaar ge zakt was. Hil heeft een flink be- Op de plaats van de voormalige rijkskanselarij in Oost-Berlljn waar Hitier eens brallende toe spraken hield tot duizenden fa natieke aanhangers, zullen bin nenkort alleen nog auto's gepar keerd worden. Bulldozers zijn naast de oostelijke kant van de Muur bezig de laatste resten plat te walsen van de plek. waar Hit- Ier officieel zijn residentie had. Daar was al niet meer van te zien dan een verwilderd stukje grond, want het gebouw is in de oorlog zo goed als vernietigd door bom bardementen. Wat er daarna nog stond is door de Oostduitsers ver wijderd. Er komt nu een parkeer plaats voor de kantoren in de omgeving. Daarachter is nog wel het met gras begroeide heuveltje te zien van Hitiers bunker, waar hij en de zijnen tot hun dood gebleven zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5