Afrikaans Passiespel uit Rhodesië John Denver verzorgt een gezellig avondje Ensemble speelt gaaf en kernachtig Residentie-orkest krijgt meer taken Christina Ortiz mist muzikale verbeelding 'Vaarwel vader', over kinderen en echtscheiding IKON-serie over minderheidsgroepen Theun de Vries De dood kwam met muziek KUNST CZ^lTTfEK BR |R| Moeder zou kind 'gekocht' hebben Centraal Museun Deze rubriek wordt verzorgd dd 020-931662 VRUDAG 13 APRIL 1979' KUNST/RAOIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Opnamen van het Passiespel „Vader vergeef het hun". Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Vanavond zendt IKON-televisie on der de titel „Vader vergeef het hun" een muzikaal Afrikaans passiespel uit. Dit werd met Pasen opge voerd in een kathedraal van de rooms-katholieke missie in Zimbabwe, de naam voor een land dat de blanke bevolking nog altijd Rhodesië noemt. In de musical wordt de politieke situatie in een stuk evangelie verwerkt. Aan de ene kant is er de onder drukking door de blanke minderheidsregering. Daar aan tegengesteld is de Afrikaanse aspiratie en de strijd voor de vrijheid. Dit materiaal te samen vormt de bouwstenen voor een spel. waarbij het evangelie zo getrouw mogelijk wordt gevolgd. De zogeheten Shonamuziek vormt de begeleiding. Abraham Mar aire, een Afrikaanse leraar, maakte de composities en zorgde voor de Afrikaanse interpreta tie van de tekst over Jezus' kruisiging en opstanding, wat op zich wordt gezien als een drama tot bevrij ding. Een Zweedse cameraploeg, die werd geleld door Bengt Götegard, maakte de televisie-opnamen van Vader vergeef het hun voor de kerk van de Zweedse zending. De IKON-uitzendlng is vanavond tussen elf uur en half twaalf op Nederland 1. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel het nieuwe boek van Andreas Bumier. In De zwembadmentaliteit verweert zij zich tegen overheersende en naar overheersing strevende machten van maat schappij en cultuur. Zij biedt tegenwicht aan, relativerend en harmo niserend. Lees het boek. Koop het voor f27,S0. Nu, lezer. Andreas Burniers Een tevreden lach (f20,25) en Het jongensuur f 18,50) zijn net herdrukt. Intellectuele benadering van Chopin Sprekend Querido, van Singel 262 Speciaal vandaag Over de lijkwade van Ta- rijn die wetenschappelijk zeer in de belangstelling staat gaat de documentaire De stille ge tuige, die de AVRO uitzendt Ned. 1 20.35 In Die geleden heeft onder Pontius Pilatus zendt de KRO teksten van de dichter Gabrièl Smit bij kruiswegstaties van Charles Eyck, die zijn aange bracht in de kerk van Gerar- dus Majella te Heerlen. Ned. 2 21.50 Het Radio Filharmonisch Orkest van de NOS onder lei ding van Jean Fournet speelt Le Martyr de Saint Sebastian Ned. 2 22.lt Charlie Chapllns film Li melight uit 1952 Dtsl. 1/21.15 Tv-spel over het proces te gen Socrates Kiimmert euch nicht km Sokrates Dtsl. 2 23.30 Gedichten die in opdracht van de NCRV worden geschre ven worden onder de titel Waar praten Jullie zo druk over. gezegd door Henk van l'laen H11 v* 2 i 10.30 door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De jonge Braziliaanse pianiste Christi na Ortiz besloot woensdag avond ln de Kleine Doelen de Pro Arte Serie met een Chopln-recital. Deze klaviervirtuose won op haar 18de jaar als jongste (en tot nu toe HILVER8UM (ANP) Onder de titel „Vaarwel vader" zendt de NO8-radl0 op 16 en 17 april twee documentaires uit over de relatie vader-kinderen na een echtscheiding. Van de ongeveer 13.000 echtscheidingen, die jaarlijks in ons land worden uitgesproken, be palen In ongeveer negentig procent de betrokken ouders ln onderling overleg bij wie de kinderen na de scheiding zullen wonen. In de overige tien procent worden de ouders het niet eens en moeten de raden voor de kinderbescherming worden ingeschakeld. Die brengen dan na gesprekken met de betrokken ouders een advies uit aan de kinder rechter. Gebleken is daarbij dat in 65 procent van deze conflict-gevallen de kinde ren aan de moeder worden toegewe zen. Veel mannen nu voelen zich ten aanzien van hun vroegere echtgeno tes gediscrimineerd. Zij menen dat de gangbare procedures niet meer in overeenstemming zijn met de veran derde maatschappelijke normen ten opzichte van gelijkwaardigheid van beide ouders. Ook het zogenaamde bezoekrecht van de ouder, die niet de voogdij heeft, wordt vaak gesabo teerd Over deze. vaak dramatische, proble matiek hebben Frank Onn en Henk Hovlnga een reeks gesprekken ge voerd met betrokkenen en deskundi gen. (Hilversum 2 - 14.30 uur.) HILVERSUM (ANP) De IKON zendt op de woensdagen van 18 april tot en met 16 mei onder de titel „Een van mijn beste vrienden" vijf afleve ringen uit van een serie over vooroor delen. In elke aflevering gaat een kind uit een minderheidsgroep op zoek naar de oorsprong van de stereo typen van zijn groep, onder meer aan de hand van historisch materiaal, ter wijl ook een beeld wordt gegeven van het leven van de groep binnen onze samenleving. De IKON pretendeert niet via deze reeks een eind te kunnen maken aan de vooroordelen. Wel hoopt men dat ze een aanzet zullen geven tot ge sprekken ln gezinsverband. In de eer ste vier afleveringen worden de Chi nezen. de Creoolse 8urinamers, de Zigeuners en de Turken behandeld. Het Is de bedoeling, dat de vijfde en laatste aflevering op 16 mei zal gaan over de Nederlanders. Daarin zullen dan de vertegenwoordigers van de behandelde groepen en nog enkele andere buitenlandse kinderen hun oordeel kunnen geven over de Neder land»** V»H»r1ind 1R AO door Stan Rijven AMSTERDAM Jaren gele den rouleerde in de Neder landse bioscopen de Tsjechi sche film „Limonade Joe" van Oldrich Lipsky. Het was een persiflage western waarin Li monade Joe in smetteloos wit pak het „kwade" overwon met behulp van twee geheime wapens. Dat waren zijn eeuwige glimlach en zijn gouden stem, die zelfs de Grand Canyon kon vullen. Deze associatie dringt zich altijd bij me op wanneer het de Amerikaanse zanger John Denver betreft aangezien hij persoon lijk en muzikaal deze kenmerken ln zich verenigt. Je zou hem ook een kruising tussen het symbolische in Jimmy Carter en Cliff Richard kun nen noemen. Van de eerste heeft hij de brede „smlle", het plattelandsau reool en het oer-Amerikaanse. Van de tweede bezit hij de mentaliteit slechts via muziek het „goede" uit te willen dragen, zij het met een niet- religieuze inslag. Bovenstaande wordt weerspiegeld ln de teksten, die op de veertien tot nu toe verschenen albums zijn te horen. Ze hebben voor namelijk betrekking op het buitenle ven, de huiselijke sfeer, relaties en John Denver zijn meestal probleemloos en behou dend van karakter. Dat karakter en die huiselijkheid zijn ook terug te vinden in de selectie die hij maakt bij het uitvoeren van andermans werk zoals in „Let it be" en „When I'm 64" van Lennon McCartney. Muzikaal integreert John Denver blue grass, folk en easy listening tot één geheel en sinds zijn laatste elpee voegt hij daar ook rockelementen aan toe. Waarschijnlijk valt hieruit ook zijn enorme populariteit af te leiden, om dat hij op deze wijze een zeer breed publiek bereikt. Dat bleek woensdagavond ln de Rot terdamse Ahoy en donderdagavond ln de Jaap Edenhal te Amsterdam waar een zeer gemêleerd publiek ruim twee uur van zijn muziek kon genieten. John Denver had de acht man sterke bezetting, die op zijn laat ste plaat voor de begeleiding zorgde, meegenomen en daaraan nog een zangeres toegevoegd. Stuk voor stuk zeer professionele muzikanten, die reeds John Denver begeleidde zich zelf op een zes- of twaalfsnarige gi taar eerder mensen als Elvis Pres ley, Linda Ronstadt en Emmy Lou Harris hadden begeleid. Professio neel kon ook de show zelf genoemd worden waarin afwisselend de ver schillende stijlen aan bod kwamen. Een gedeelte met pure blue grass, een acoustische set, een rock 6c roll uit stapje waarin Chuck Berry's „Johnny be good" ten gehore werd gebracht en een bloemlezing uit het rijke repertoi re. Regelmatig verschenen er achter de band diaprojecties met dennen wouden, berglandschappen en eenza me boerderijen om de tekst meer inhoud te geven. John praatte als een echte entertainer de nummers aan elkaar, zodat er een familiaire sfeer in de zaal ontstond, die nog versterkt werd door de meezingers aan het eind van de show. Het was dus een gezellig avondje uit met voor elk wat wils en dat is tenslotte ook de strekking van John Denvers muziek. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu elke boekhandel debuut van moedi Josephine Vonk, als destijds haar móeder'schijt aan Éi dronken Naatje5 h t Zij signaleert in M zeg nou ook eens w< kromte van rechtl I en de dissonant in t harmonisch akkoc op rijm en door Hi i) van derWüsten ge 5 treerd. Lees het. Koop h voor f 14,90. Nu, le: Josephine i! Vonk ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel de nieuwe roman van Theun de Vries. De dood kwam met muziek gaat over Karei de Vijfde en zijn laatste, door wroe- ging over moord-voor- door Adr. Hager macht gekwelde dagen. Lees het hoek. Koop het voor f 19,90. Nu, lezer. Les Solistes de France op tournee Sprekend Querido, Singel 262 ook als enige vrouw) de eerste prijs van het internationale Van Cliburn Concours ln Texas, en heeft sedert dien in vele muziekcentra van de we reld opzien gebaard door haar feno menale planistiek. Wanneer iemand op zo jonge leeftijd tot een topprestatie op concoursge- bled weet te komen (het Van Cllburn- concours stelt uitzonderlijk hoge ei sen aan de deelnemers) en leraren heeft gehad als Maria Tagliaferro en Rudolf Serkin, dan ziet men een Cho- pin-recltal van een zo begaafde pia niste met grote belangstelling tege moet. De hooggestemde verwachtin gen ten opzichte van het woensdaga vondconcert gingen Jammer genoeg niet geheel ln vervulling. Vooropge steld zij dat Christina Ortiz het vak pianospelen in de perfectie heeft ge leerd. En dan bedoelen wij hiermee alles wat op de technische vorming in de meest uitgebreide zin van het woord betrekking heeft. Daartoe re kenen wij dan ook een hoge graad van muzikale welgemanierdheid. Orote dynamische en agogische ver- scheldenheid kan het resultaat zijn van een sterke Intellectuele benade ring van de muziek, maar deze kan (en zeker bij Chopin) nooit een tekort aan muzikale beleving camoufleren. Zo was het ook helaas tijdens dit concert. Zelden kregen wij de indruk dat de muziek bij de pianiste van binnen uit kwam maar veeleer het klinkend resultaat was van zorgvuldi ge berekening. De ware poëzie en muzikale verbeelding ontbrak. Het sterkst deed dit gemis zich voelen in de Barcarolle in Fis (volgens Vestdijk Chopins meesterlijks te schepping) Op weinig geconcentreerde wijze zet te de pianiste dit stuk in met het gevolg dat de Inleidende maten vrij wel de mist Ingingen. De harmoni sche vondsten waartoe Chopin in het orgelpunt tegen het slot kwam, kre gen ln deze voordracht niet de opti male duidelijkheid. Het Largo uit de derde sonate in b. werd mooi ge speeld. Natuurlijk, alles werd „mooi" gespeeld. Het was alleen geen Cho pin. Het best voldeed de pianiste in het laatste prelude in d. uit op. 28 en de Finale uit genoemde sonate. Hier beantwoordde het temperamentvolle en grandioze spel van de concertgeef ster geheel aan de aard van deze onstuimige muziek. Het kwam ons verstandig en begrijpelijk voor dat Christina Ortiz geen Mazurka's in haar programma had opgenomen. Ie mand die de geest van Chopins mu ziek niet weet te verwezenlijken, valt hier het eerst door de mand. Sprekend Querido, van Singel 262 DEN HAAO (ANP) Leden van de commissies voor ontwikkelingssa menwerking en voor volksgezond- w- önoionH ,nnrt»r held uit de Tweede Kamer maken wïrïï eind deze maand (van 17 tot en met 30 dirigent-concertmeester Hervé le DEN HAAG Aan het begin van het tournee door Neder land concentreerde dinsdag avond in de Haagse Nieuwe Kerk het ensemble Les Solis tes de Franse. Een zeer Jong kamermuzlekorkest. Slechts een half Jaar geleden besloten dertien leden van de Grand Opéra te Parijs dit ensemble op te richten. Dat zij zich „Les Solistes" noemen is niet overdreven, zij bezitten stuk voor stuk solistische eigenschappen, doch vormen ondanks dat een uitstekend geheel. •Het programmablaadje was uiterst schaars met informatie, niet meer dan de uitgevoerde werken werd ver meld. Regelmatig kan men constate ren, dat concertorganisatoren menen dat hun taak ophoudt als zij de uit voerenden gecontracteerd hebben. Dat zij afhankelijk zijn van het pu bliek (zonder publiek geen concert) en dus verplichtingen hebben, verge ten zij doorgaans gemakshalve. Het publiek zelf zou hiermee eigenlijk geen genoegen moeten nemen. Dit concert, het vierde in de serie van de Kunstkring Dillgentia, bevatte werken van Campra, Mozart en Ros sini. Uit eigen land brachten de musi ci een orkestsuite samengesteld uit de opera Tancréde van André Cam- pra mee. Een musicus die in 1723 benoemd werd tot Koninklijk Kapel meester en die in staat was galante muziek te schrijven. De uitvoering deed de oren spitsen, hier zat een uitvoerenden de gelegenheid te schit teren, alle solotrekjes klonken als Ju weeltjes. Een juweel, „loepzuiver", was de weergave van Mozarts planoconcert In A, K.V. 414, het twaalfde concert. Reeds in 1960 bewees Michèle Boeg- ner in Dillgentia, dat zij een uiterst begaafd pianiste is. Zij is inmiddels uitgegroeid tot een Mozart-vertolk- ster van superieure klasse. Jammer dat een plano in de Nieuwe Kerk zo beroerd klinkt, doch ondanks dat was er sprake van een majestueuze weer gave. DEN HAAO DrsG J. Qlijl 16 mei benoemd tot burge van Heiloo. Glijnis (49) is burgemeester van Zijpe. Hij ls Vi de WD. Mr D. Reitsma, si burgemeester van Menaldui_^ per 16 mei benoemd tot burgei el van Vught. Reitsma is 55 ja vormd, en lid van de WD. meester van Driebergen-Riji wordt met ingang van 16 J Jongeneel, burgemeester va den. Jongeneel (48) is hervorm van het CDA. Jhr Mr O. R. i Bosch is met ingang van 16 noemd tot burgemeester van stede. Van den Bosch is nu n< meester van Amerongen. H jaar, hervormd en lid van het ADVERTENTIE FRANS HALSMUSEUM Groot Heiligland 62, Haarlem. AVONDOPENSTELLING met kaarslicht en muziek rond de Paasdagen op 13, 14,15 en 16 april van 20.30 - 22.30 uur. WIJ MAKEN koperbeslag op oude R statenbijbels RESTAUREREN antieke horloges en kk GEVEN prima vakwerk en 5 schriftelijke garantie Bel 033-43694 Fa. HOOGENDOORN postbus 32 3830 AA Leusden-C. april) een rondreis door het Verre Oosten. De parlementaire delegatie, die staat onder leiding van het CDA- Kamerlld Aarts, bezoekt Zuid-Korea, Japan, Thailand, Bangla-Desh en keert op 30 april op Schiphol terug. Hoch heeft de leiding kwam men tot glansrijk, levendig en kernachtig spel. Gaaf en welluidend. Dat was in Mozarts Divertimento in Bes, K.V. 137, al niet anders. Prachtig afgewo gen, bijzonder klankrijk. Rossini biedt in zijn sonate nummer 3 de DEN HAAG (ANP) De taakverbreding van het Residentie- Orkest moet evenwichtig zijn. De „vraag" van het publiek en de maatschappelijke behoefte moeten deze ontwikkeling bij sturen. Met een verruimde taakstelling en een veelzijdig muziekaanbod wordt ook de noodzaak groter het isolement te vermijden. GALERIE ftlill! DE OUDE RIJN .llUlilllll'lllInlH'll Marry Hovlg prenten Florlan Unterralner gesmeed beeld houwwerk Open woe. t/m za. v. 12-17 uur. (STILLE MARE 4, LEIDEN. nederlai a textiel- museun Brugge toi r zijn kleurrijk praalstoet, in het [t Nederlands textielmuseum te Ti van 1 april t/m 13 mal. Ei Openingstijden: ma. t/m vr. 10.00 tot' Ni uur, za. en 20. 14.00 tot 17.00 uur. B dagavond 19.00 tot 22 00 uur st Inlichtingen: 013-422241, Gasthuisrin ja 5041 OP Tilburg. Dit blijkt de opvatting te zijn van het college van B en W van Den Haag. Ze is neergelegd in een nota, die de ge meenteraad woensdag is voorgelegd, opdat de gemeenteraad zich over de toekomst van het orkest kan uit spreken. Het orkest telt 114 musici. De salaris- DEN HAAO (ANP) „Het is de taak van het openbaar ministerie om te bewijzen dat een vrouw van wie ge zegd wordt, dat zij haar kind heeft gekocht niet de natuurlijke moeder ls. Het ls niet de vrouw die moet bewijzen dat zij wel de moeder is." Dit betoogde mr. R F. Milo uit Alk maar tijdens een kort geding, dat voor de Haagse rechtbank diende Mr. Milo eiste daarin, dat haar diént afkomstig uit Kwadijk weer het ouderlijk gezag krijgt over een op 17 november van het vorig Jaar in Jakar ta geboren kind. Dit kind ls Inmiddels voorlopig aan de Raad voor de Kin derbescherming toevertrouwd, nadat een vriendin van de vrouw met wie zij een verhouding had, de beschuldi ging had geuit dat eiseres het kind in Indonesië zou hebben gekocht De i»»rhn'i(f'fnr hiveen rl» 'wee wen verslechterde en uiteindelijk ver dween de vriendin op 26 maart en nam het kind met zich mee. Eiseres verzocht daarop bij de politie om aanhouding en opsporing. Mr. Milo noemde de gevolgen van het Justiti eel ingrijpen in deze zaak „onwaar schijnlijk en ijzingwekkend" en meende dat de officier van Justitie de maatregel van voorlopige toevertrou wing aan de raad helemaal niet had mogen nemen. „Er is niet voldaan aan de voorwaar den die een dergelijke maatregel rechtvaardigen." Namens de staat betwistte mr. E. Drooglever Fortuyn vrijwel alle in de dagvaarding vermel de feiten. De gegevens die tot nog toe bekend zijn wijzen er volgens hem op, dat de vrouw het kind van een ander voor het hare wil laten doorgaan. De rechtbank zal volgende week woens dag ultsnrpak rinpn sen van 97 musici worden voor de helft gesubsidieerd door de rijksover heid. De rest betaalt de gemeente. Meer dan honderd uitvoeringen in symfonische bezetting worden per jaar gegeven, waarvan ongeveer vijf tien in het buitenland. Het ontbreken van een zaal met voldoende akoesti sche kwaliteit bemoeilijkt het hand haven van de kwaliteit van het Resi dentie-Orkest in zijn symfonische or kestpraktijk. Aan een oplossing van dit probleem wordt gewerkt. Volgens B en W van Den Haag moet worden gestreefd naar een veelzijdig muziekaanbod. Het orkest dient in het kader van internationale culture le uitwisseling zijn gezicht ook bulten Nederland te laten zien. De financiële verantwoordelijkheid zou overigens meer dan nu het geval is. moeten worden gedragen door het rijk. Voorts moet meer worden samenge werkt met het onderwijs in het alge meen en met het Gewestelijke Orkest van Zuid-Holland, dat zich ook aan de spreiding van educatief muzie kaanbod wijdt. Ook dient coördinatie te worden nagestreefd, onder meer met het Nederlands Impresariaat, het Fonds voor de Kamermuziek, het Ko ninklijk Conservatorium en met or ganisaties die met gemeentesubsidie muziek programmeren, aldus de nota van RpdW van Ppii Haas* SBK Amsterdam Amstel 31* (bij de Munt) 020 - 23 92 kunst lenen sparen kopen Agnletenstr. 1 Utrecht Nat. HerdenkingstentoonsteBfië] t.g.v. het 400 j. bestaan v.d. Unie Utrecht „De kogel door de Kerk?' Ma t/m za 10-17 u. zon 13-17 u. Mevr. J. W. te Winkel-van 't| WESTFRIES MUSEUM HOORN Roode Steen 1 Tel. 02290 - 15783/15597 Het historisch museum voor Hoorn en Westfriesland. In de kelders. „Westfriese Naïeven" EXPOSITIE „Centsprenten" (Volks- en Kinderprenten uit Hoorn) tot 15 met Open: dag 10-17 uur: zond. 12-17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4