»anval op studie ^Ver Zuid-Afrika Experimenten op patiënten 'Regeringscommissaris voor Gouda' 'n Fles wijn wordt toch ook in tafel geopend? ^oefschrift verdedigt apartheid' Dam weer bevolkt Inkomensnivellering toont opgaande lijn Wie betaalt de veerman? Protest tegen endorfine In vijf jaar 73 procent 4-daagse antiekbeurs gouda-boelel<ade Verkiezingen moeten over in Groesbeek Kwiksinaasappel in Breda ontdekt Rita Straks is het Pasen Wat denkt u van een dagje Efteling? Aktiegroep vraagt aan minister Wiegel: 13 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Hij erd, nen. nopz tastl om *alrfe i onzer verslaggevers vooiijjgEN De Gronin- f Jouden tenbond tekent ian tegen de promotie j in Zuid-Afrika wo- Nederlander op een irift waarin de apart- rë'j o u worden verdedigd, tid van een samenvat- het proefschrift me- en E studenten dat de pro- erba Es* H. B. Falkena, het zen.t voor het regiem in raorjrika. rnaki w'e'|33) heeft economie gestu- aarin de universiteit van Zuid- ADVERTENTIES Afrika in Pretoria en aan de Randse Afrikaanse Universiteit in Johannes burg. Hij is als econoom werkzaam bij een bank in Johannesburg. Op 3 mei promoveert hij bij prof. dr. F. Hartog aan de Rijksuniversiteit in Groningen op het proefschrift ..Die macro-economische verband tussen die openbare «n privaat-sector in Zuid-Afrika". De Groninger Studentenbond heeft aangekondigd activiteiten te zullen ontplooien „om de promotie aan de kaak te stellen". Op 27 april zal de bond vragen over de promotie stellen in de Universiteitsraad. De Groninger Studentenbond wijst erop dat de Uni versiteitsraad zich vorig jaar op het standpunt heeft gesteld dat officiële contacten met Zuid-Afrika alleen zijn toegestaan, als ze een bijdrage leve ren aan de strijd tegen de apartheid 'Genuanceerd' Falkena zei ons gisteren desgevraagd dat zijn proefschrift niet als een ver dediging van de apartheid kan wor den beschouwd. Naar zijn zeggen leidt zijn werk juist tot de conclusie dat het failliet van de apartheidspoli tiek nabij is. Volgens hem heeft hij geen waarde-oordeel gegeven over die politiek, maar slecht zo objectief mogelijk over de economische aspec ten ervan geschreven. „Je kunt", al dus Falkena, „natuurlijk niet voorko men dat er toch een waarde-oordeel meeklinkt. Ten aanzien van de apart heid neem ik een genuanceerd stand punt in." Volgens prof. Hartog behelst het proefschrift van Falkena. geheel an ders dan de Groninger Studenten bond meent, „de meest vernietigende kritiek op het apartheidsbeleid die ik ooit ben tegengekomen." Hartog derikt dat de studenten hun kritiek wel weer zullen inslikken, als ze het proefschrift hebben gelezen. ..Falkena kruipt in de huid van de Zuidafrikaanse regering. Het is een misverstand te denken dat het zijn eigen huid is." Hartog zegt zijn promovendus te heb ben gewaarschuwd voor de reacties op zijn proefschrift in zowel Neder land als Zuid-Afrika. Hij denkt dat de Zuidafrikaanse autoriteiten Falkena zijn studie .niet in dank zullen afne men. ,,Ik héb Falkena gezegd: als je weer terugwilt, moet je oppassen. Ik ben er erg bang voor dat hij in Zuid- Afrika moeilijkheden vanwege zijn proefschrif^ zal ondervinden De mooie lentedagen trokken weer tientallen zonaanbid- ders die zich genoeglijk Am sterdamse Dam nestelden. ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Sinai-centrum in Amersfoort en de psychiatrische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht wordt onverantwoord geëxperimenteerd met mensen door onderzoekers. Deze beschuldiging uit de redactie van De Gekkenkrant in het april-nummer. waarin kritiek wordt uitge oefend op het behandelen van patiënten met endorfinen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De tien procent meest-verdienende Nederlan ders verdienden in 1975 een belastbaar inkomen van gemid deld 4,5 keer het minimumloon. In 1970 was de verhouding tussen minimum en „top-tien" nog een op 5,6 en in 1973 was het een op 4,9. De nivellering van inkomens ging dus verder in die jaren. Het ministerie van economische zaken tekent dit aan bij cijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statis tiek) over de personele inkomens. Het boek van de tv-serie ligt nu in de boekhandel voor f 22,90 E De Kern - Bussum Het gaat bij het onderzoek om endor finen hormonen (of althans delen daarvan) die ook in de hersenen aanwezig zijn en die onder meer ver schillende functies van het centraal zenuwstelsel reguleren. Prof. dr. D. de Wied van het Rudolf Magnus insti tuut voor farmacologie in Utrecht on derzoekt de mogelijkheid om psy chiatrische patiënten en dan met name schizofrenen met endorfinen te behandelen. Hij vermoedt dat schi zofrenie een gevolg is van het ontbre ken van een natuurlijk evenwicht van endorfinen in de hersenen De Gekkenkrant heeft niet alleen be zwaren tegen deze medisch-biologi- sche aanpak van afwijkend gedrag, maar vooral ook tegen het in het kader van het ..medisch model" expe rimenteren op mensen. In het artikel wordt gesteld dat de patiënten lang niet altijd vrij kunnen beslissen over het deelnemen aan het onderzoek ..Eigenlijk zijn ze proefkonijnen. Er is alleen vooronderzoek geweest bij la boratoriumratten en het is niet be kend welke afhankelijkheid van of verslaving aan deze middelen, die een morfine-achtige werking hebben, kan optreden. Gevolgen Het gemiddelde inkomen van alle in komenstrekkers steeg tussen 1970 en '75 van 14.247 naar 24.685 gulden. Dat is een stijging met 73 procent in vijf jaar. De voortgaande nivellering is niet U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. teL n* z h ege £di Dus hebt u ook recht op Spa. met Waag dus om Spa in het flesje. It tl I** Spa is natnumarm mineraalwater. mp Spa maakt niemand na. alleen een gevolg van nivellerende maatregelen in CAO's. belastingen, subsidies enzovoort. Ook andere langlopende ontwikkelingen hadden invloed, zoals vermindering van ar beidsplaatsen in de industrie en stij ging in de dienstensector. Ook de stijging van het aantal gepensioneer den en WAO'ers heeft invloed op het cijfer inzake de nivellering. De tien procent met de laagste inko mens bestond in 1975 voor bijna de helft uit gepensioneerden en mensen zonder beroep (onder wie de bij standstrekkers). terwijl dat vijf jaar eerder nog maar voor ruim 35 procent was. De top-tien bestond in 1970 voor 32 procent uit zelfstandigen, en vijf jaar later nog maar voor 23 procent. Maar hierin speelt mee dat veel zelf standigen zijn overgestapt op de BV- vorm waardoor zij officieel werkne mer in hun eigen BV werden. Stichting Schouwburg Complex vrijdag 13 april van 19 tot 22 uur zaterdag en de beide paasdagen van 11 00 tot 19.00 uur grote parkeerplaats, slechts enkele minuten van het NS-station In het Sinai-centrum is vorig jaar het middel endorfine op enkele patiënten toegepast, maar verpleging en pa tiënten kregen minimale informatie en nooit werd duidelijk gemaakt, dat het om een experiment ging. Een verpleegkundige die daar toen werk te ..Terwille van het experiment moest met alle gebruikelijke medicij nen worden gestopt. Dit leidde tot extreme reacties als agressiviteit, zelfbeschadigingen en hallucinaties. Het gevolg was dan ook dat deze mensen meteen de isoleer in moesten Directeur dr. A. Sunier yan het Sinai- centrum verklaarde desgevraagd, dat het middel bij zijn patiënten geen denderend succes is gebleken, maar hij is ervan overtuigd dat prof De Wied op het goede spoor zit ..We zijn helaas weer aangewezen op die rotti ge medicijnen, maar als we weer zo'n kans zouden krijgen om het lijden van patiënten met humane middelen te verzachten, zouden we het op nieuw doen." Hij benadrukte, dat het hier om een volslagen onschuldige stof gaat. die de onderzoekers ook op zichzelf heb ben getest. Volgens dr Sunier is het toepassen van endorfinen in het cen trum zeer zorgvuldig voorbereid. Er werden ook verpleegkundigen inge schakeld en de patiënten die vooraf goed werden geïnformeerd, deden vrijwillig mee. Hij zei verder, dat het Sinai-centrum geen isoleerkamers en spanlakens heeft. „We hebben één separeerkamer met erg veel glas erin. waarvan de deur meestal openstaat De Gekkenkrant meldt verder, dat het nieuwe middel op het ogenblik verder getest wordt in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht onder leiding van prof. dr. H. van Praag. Het april-nummer is bijna geheel gewijd aan de „biologische psychiatrie' waarvan deze hoogleraar een groot voorstander is. Datum nog onbekend Van een onzer verslaggevers GROESBEEK In Groesbeek moe ten nieuwe verkiezingen voor de ge-* meenteraad worden gehouden Deze beslissing heeft de Kroon genomen In Groesbeek wist men gisteren noè' niet wanneer de bijna tienduizend; stemgerechtigden in de gemeente op nieuw voor een tocht naar de stembu reaus zullen worden uitgenodigd Het gemeentebestuur was nog slechts te lefonisch op de hoogte gesteld van dp beslissing van de Kroon, op het-« Raadhuis in Groesbeek was niet be kend of in het koninklijk besluit waarin de beslissing staat iets over het tijdstip van de verkiezingen ver meld wordt Groesbeek is de enige gemeente waar de raadsverkiezingen van eind mei 1978 overgedaan moeten worden. Wel zijn in een aantal gemeenten hertel lingen van de stemmen gehouden, die in een paar gevallen leidden tot een wijziging van de zetelverdeling In Groesbeek kwam de PPR eind mei een gedeelte van een stem tekort om in de raad vertegenwoordigd te wor-. den De PPR ging in beroep en gede puteerde staten van Gelderland be slisten dat er herteld moest wordent Tegen die beslissing tekende een raadslid van een andere partij beroep- aan bij de Kroon. Het is dit beroep, waarover de Kroon nu een beslissing genomen heeft De overwegingen waarop de Kroorf* haar beslissing baseert, waren inj Groesbeek gisteren nog niet bekend' Men wees er in het raadhuis op dat de kieswet een zeer ..formele" wet is. waarin ook allerlei „kleinigheden" ge regeld worden (zoals de manier waar-C op de niet-gebruikte stembiljetten bewaard moeten worden, al of niet met een touwtje bijeengehouden! Het kan op een van die formele punt jes zijn dat de Kroon haar beslissing baseert, zei men in het raadhuis BREDA (ANP) In een supermarkt, in Breda is gisteren een zogeheten kwiksinaasappel verkocht. De injec tering met kwik werd ontdekt voor dat de koper de vrucht wilde opeten Hij heeft de uit Israël afkomstig si naasappel aan de politie gegeven, die hem op haar beurt heeft overgedra gen aan de keuringsdienst van waren in Dordrecht. Naar de herkomst en de manier waarop de sinaasappel naar ons land is vervoerd, wordt een on derzoek ingesteld „Ik wist niet precies meer wat ik voor u moest halen: nu heb ik dit maar meegebracht." ADVERTENTIE De Efteling - een bos vol sprookjes en een slot vol spookjes. Want in dat wonderlijke bos dat De Efteling heet, staat het grootste spookslot van Europa' Kom een dag en geniet met het hele gezin! In Kaatsheuvel bij Tilburg Van 8 april tot en met 7 oktober iedere dag open van 10 tot 18 uur door Henny de Lange Gouwenaren heeft onder- GOUDA „Een hele rare zaak. Ik vraag me af of ik dit wel serieus moet nemen." Met deze woorden reageert burgemeester Chr. van Hofwegen van Gouda op de actie die een groepje „ongeruste nomen meenteraad over Eén van de weinige voorbeelden is het plaatsje Finsterwolde. waar in het begin van de jaren vijftig een regeringscommissaris werd aangesteld Omdat aan de benoeming van een rege ringscommissaris een zeer uit gebreide procedure vooraf moet gaan en omdat aan de gemeentelijke autonomie in Nederland grote waarde wordt gehecht, komt aanstel ling- van een regeringscom missaris zelden voor De Groep Verontruste Gou wenaren (GVG) heeft gisteren een brief aan minister Wiegel van binnenlandse zaken ge stuurd met het verzoek om een regeringscommissaris voor Gouda aan te stellen. Volgens de groep demon streert het gemeentebestuur al jaren niet in staat te zijn de stad naar behoren te be sturen. Het verschijnsel regerings commissaris is ons' land uiterst zeldzaam Wanneer de zaak in een gemeente finan cieel volledig uit de hand is gelopen en er alleen met be hulp van veel overheidsgeld orde op zaken kan worden ge steld. wordt besloten een rege ringscommissaris aan te stel len Deze neemt alle taken en bevoegdheden van burge meester. wethduders en ge- Blunder Elke burger heeft overigens het recht het recht van peti tie een verzoek in te dienen, wanneer hij of zij van mening is dat het gemeentebestuur zijn taken niet of onvoldoende uitvoert Volgens de Groep Verontruste Gouwenaren, die uit vijftien personen bestaat heeft zij al van alles geprobeerd om het gemeentebestuur te wijzen op zijn falen, aldus woordvoerder Ton Oskam Gouda is een ar tikel-twaalf-gemeente. dat wil zeggen dat de gemeente onder financiële curatele staat van het rijk Aanleiding hiervoor was de miljoenenstrop die Gouda enkele jaren geleden heeft gehad bij de ontwikke ling van de nieuwbouwwijk Bloemendaal Dit is volgens de verontruste inwoners niet de enige financiële „blunder' Als er nu niets gebeurt, gaat de stad naar de knoppen, meent Oskam Andere redenen die pleiten voor de aanstelling van een regeringscommissaris zijn volgens Oskam het „ernstig verstoorde" contact tussen burgerij en gemeentebestuur, en het uitblijven van bestem mingsplannen. onder meer voor de binnenstad Verder verzuimt het gemeentebe stuur klachten over bestuur lijk en ambtelijk falen te on derzoeken. vervolgt Oskam „Het gemeentebestuur heeft geen draagkracht Burgers gaan voor hun belangen tot en met de Raad van State Het college van b en w stelt zich steeds vaker op tegen de bur gers in plaats van hun belan gen te behartippn De Gouwenaars voorspellen minister Wiegel verder dat een organisatie-onderzoek van het bureau Berenschot dreigt stuk te lopen door het ontbreken van medewerking van ambtenaren en bestuur ders Gegriefd Burgemeester Var, Hofwegen gaf gistermiddag toe dat bij de bouw van Bloemendaal blunders zijn gemaakt Maar dit jaar verwachten we weer een sluitende begroting." merkt hij op Gegriefd is de burgemeester door het leit dat de groep nagelaten heeft de gemeente van te voren in te lichten over haar plannen „Een afschrift van de brief aan Wiegel was toch wel het minste geweest De burgemeester erkent dat diverse bestemmingsplannen te lang op zich hebben laten wachten „Maar daar wordt nu hard aan gewerkt Er is een strak tijdschema opgesteld De klachten over het dwars bomen door ambtenaren en bestuurders van Berenschot verwijst Van Hofwegen naar het rijk der fabelen „Volgen de maand komt de voorlopige eindrapportage van Beren schot merkt hij op Van een verstoorde verhou ding tussen burgerij en ge meentebestuur is naar de mi ning van de burgemeester al lerminst sprake Op de uitla ting van Tón Oskam dat amb tenaren bij het toewijzen van premiewoningen bevoordeeld zouden zijn. wil Van Hofwe gen met eens ingaan Hetzelf de geldt voor de beschuldi ging dat een PvdA-raadsiid onder druk zou zijn gezet om te voorkomen dat hij vragen zou stellen over een studiereis van de wethouders naar Frankrijk op kosten van een projektontw .keiaar „Zoiets weiger ik serieus te nemen." verklaart de burgemeester Afwachten De heer Van Hofwegen zegt niet van plan te zijn tegenuc ties te ondernemen „Ik wacht rustig af of er vragen uit Den Haag komen Maar misschien komen die niet eens Het Goudse college van b en w bestaat uit drie PvdA'er.s (onder wie de burgemeester) en twee CDA-ers De raad te|( 31 leden, van wie twaalf PvdA negen CDA. vijf VVD. twee D 66 twee GPV SGP en één PPR PSP

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3